DONDERDAG 25 JUNI 1931 No. 6931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND FRANKRIJK EN HET HOOVER-PLAN BINNENLAND 22ste Jaargang S)e OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 oeut pei week f 2J>0 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2,60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Itigezonden MededeelingeD wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De stembus-uitslag te Leiden Zooals ook in de meeste andere gemeen ten, is er voor de Katholieken in Leiden reden voor dankbaarheid, als zij het re sultaat der gemeenteraadsverkiezing be zien. Van de twee zetels, waarmede de Raad is uitgebreid, hebben de Katholieken er één verworven. Wij zijn geklommen van 7 tot 8. De S. D. A. P. heeft ook één zetel meer gekregen. Waar de omstandigheden haar zéér gunstig waren, waar zij alle mogelijke propaganda heeft gevoerd daar is zij toch niet zoo vooruitgegaan, als zij waar schijnlijk zelf had verwacht. En het is voor de S. D. A. P. ook geen winst, dat nu wéér haar felle bestrijder, de commu nist dr. Knuttel, in den Raad zijn intrede heeft gedaan De Ghrist.-Hist. die bij de vorige ge- menteraad'Sverkiezing ds. Schokking als No. 1 hadden en toen zeer veel stemmen behaalden zijn nu van 7 op 6 terugge drongen. Verder is de samenstelling van den ge meenteraad ingewijzigd. Is de verhouding nu 19 rechts, 14 links, zij is geworden: 19 rechts, 16 links. Wij schreven na de laatste Statenver kiezing: „Bij deze verkiezing is alle straat-pro- paganda, alle huis-bezoek achterwege ge bleven. Er is ook maar weinig gedrukte propaganda van circulaires e.d. gevoerd. De laksche en, naar onverschilligheid nei gende katholieke kiezers zijn niet „be werkt" geworden. En toch zijn wij vooruit gegaan en haast naar evenredigheid van de vooruitgang van het totaal stemmen- cijferAls wij zoo den uitslag bezien, is er toch wel reden om ons te verheugen Wij mogen in déze tevredenheid 'ech ter volstrekt geen aanleiding vinden om bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen niet meer te doen voor propaganda onder het kiezerscorps En er i s nu meer gedaan Nu heeft ook de propagandaclub „Dr. Sc-haepman" haar propaganda gevoerd, en wel op een voortreffelijke wijze. Wij verwijzen verder voor de verschil lende staatjes en berekeningen elders in dit bla-d. DUITSCHLAND DU ITSCHLANDS NOODVERORDENING De socialisten willen wijziging. Het bestuur van de sociaal-democrati sche rijksdagfractie heeft volgens de „Vorwarts" een schrijven gericht aan den rijkskanselier. Daarin wordt, onder ver wijzing naar Hoover's moratoriumplan be toogd, dat het dringend noodig is, de be- loofde beraadslagingen over de wijziging van de noodverordening onmiddellijk te doen plaats vinden. Men ziet geen reden meer om, nu het onmiddellijk gevaar geweken is, geen wij- zigngen in de noodverordeningen aan te brengen, te meer, daar de verlichting, die het algemeene schuldenmoratorium brengt, veel meer zal beteekenen dan de verlich ting die een betalingsmoratorium voor Duitschland alleen zou brengen. Het principe van de saneering der fi nanciën moet in hoofdzaak wel onaange tast blijven, maar in de harde bepalingen van de noodverordening moet toch eenige verzachting komen en de zware belasting druk moet worden verminderd. Slechts wanneer dat gebeurd is, zal de financieele verlichting voor Duitschland de voorwaar de vormen voor economisch herstel en po litieke ontspanning. SPANJE SPANJE'S STEM-STRIJD. Katholieke propaganda onmogelijk gemaakt. Uit de Spaansche bladen blijkt, dat de Katholieke propagandisten in den verkie zingsstrijd, die thans in vollen gang is bijkans onoverkomelijke moeilijkheden on dervinden. Aan ,een artikel in „El Mati", waarin deze tegenwerking wordt besproken, ont- leenen wij het volgende: De werkzaamheden der Katholieke pro pagandisten wordt practisch onmogelijk gemaakt. Dit was overigens wel te voor zien, daar de atheïsten die van de stich ting der republiek willen profiteeren, om hun beginselen te doen zegevieren, geen Katholieke propaganda dulden. Thans wordt niet alleen de uiteenzetting van de Katholieke leer in het openbaar met alle geweld bestreden, maar ook de eenvoudige propaganda voor iedere niet- links politieke idee wordt met kracht ge weerd. Bovendien ontvangen wij da-gelijks be richten, waaruit blijkt, hoe moeilijk het is voor de kerkelijke autoriteiten, om hun ambt uit te oefenen. Velen hunner wor den schandelijk belasterd, of op bar- baarsche wijze door het lichtzinnig gepeu pel beleedigd. Eigenlijk gezegd bestaat er in ons land alleen nog maar vrijheid voor het versprei den van dwalingen, lasterpraatjes, anti sociale theorieën en anarchistische ideeën en een ieder, die deze verkeerde theorieën en wanbegrippen kan tegenspreken, wordt op onbeschaamde wijze aangevallen, niet met de wapenen van een heldere argumen tatie, die wij alleen kunne gebruiken, maar met bruut geweld. Eén ding vooral zullen de tegenwoordige regeeders moeten voorkomen, als zij ten- tninste willen, dat het tegenwoordige re gime zich werkelijk consolideert, n.l. dat de publieke opinie ten slotte tot de overtui ging komt, dat vrijheid, verdraagzaam heid en vrede in ons land met den repu- blikeinschen regeeringsvorm onvereenig- baar zijn. De vrijheid, die hier op het oogenblik heerscht, is die van een zuiver despotis me, n.l. de vrijheid van enkele burgers om de anderen te onderdrukken. Men meene echter niet, dat dit nog lang kan duren, zonder dat de huidige regee ringsvorm ernstig in gevaar wordt ge bracht. Deze week is voor ons een week van be proeving. Geheel het land heeft er belang bij, dat een ieder zijn idee, zoo deze goed en geoorloofd is, kan uiteenzetten. Iedere dwang en ieder beletsel moet hier be schouwd worden als een aanval tegen de republiek. De meeting, die de „nationale actie", de partij, die den bijzonderen steun heeft der Katholieken, te Madrid zou houden, is in overleg met den directeur van den al- gemeenen veiligheidsdienst, uitgesteld, daar men nieuwe incidenten vreesde. Toenemende opgewondenheid. Nu de Spaansche verkiezingen naderen, neemt de opgewondenheid onder de Spaan sche bevolking steeds meer en meer toe. Op verschillende plaatsen werden ge welddaden gepleegd. In een dorp nabij To ledo werd een persoon gelyncht, drie per sonen werden gedood en verscheidene an der ernstig gewond. Te Gerona viel de menigte twee onder wijzers aan, die er van verdacht werden monarchisten te zijn. Zij slaagden er ech ter nog bij tijds in, aan de woede van het gepeupel te ontkomen. To Bilbao heeft de politie een geheime bergplaats ontdekt, waar ongeveer twee honderd dynamietpatronen waren verbor gen. Het vermoeden bestaat, dat deze be stemd waren, om kerken te verwoesten. ITALIË ITALIAANSCHE ANTWOORD-NOTA AAN DEN PAUS. Tot onderhandeling bereid. Gisteren is het antwoord der Italiaan- sche regeering aan het Vaticaan overhan digd. De nota bevat opnieuw de verzeke ring, dat een onderzoek aan den gang is om diegenen ter verantwoording te roe pen, die zich aan beleedigi'ng van den Paus schuldig hebben gemaakt. Door het in uitzicht stellen van bestraffing der schuldigen wordt er tevens op gewezen, dat men dergelijke excessen afkeurt. Ver der herinnert de Italiaansche regeering er aan, dat zij nog steeds waoht op de afkeu ring door hét Vaticaan' van zekere anti- Italiaansche 'demonstraties, verricht door aan den clerus nauw verwante personen. De Italiaans'ché regiering kan de maat regelen tégèn de katholieke jeugdbonden niet opheffen, doch' 'hét bevel tot ontbin ding zal niet worden uitgestrekt tot de vereenigingen met zuiver religieus karak ter. Een desbetreffende order is uitge vaardigd. De Italiaansche regeering pro testeert tegen de inmenging van den Hei ligen Stoelin binnenlandsche aangelegen heden vap Italiëen betreurt het in dit verband tep zeerste,dat de Heilige Stoel de onderhavige .kwestie door redevoeringen telegrammen en oproepen aan de gansc-he wereld boven haar natuurlijke grenzen heeft vergroot. De Italiaansche regeering verklaart zich ten slotte bereid tot on derhandelingen, ten einde de geschilpun ten tot een goede oplossing te brengen. ITALIË STEUNT ALBANIË. Een renteloos voorschot van 10 millioen goudfranken 's jaar, gedurende tien jaar. De Albanee&che regeering had zich tot de Italiaansche. gewend om een jaarlijk- schen financieelen steun van tien millioen leka (goudfranken) voor den tijd van tien jaren. De Italiaansche regeering, gedach tig aan de. politiek van samenwerking en vriendschap, die tusschen beide landen bestaat, verlangendemee te werken tot het herstel, van definancieele posite des lands en .een krachtigen steun te geven aan het Albaneesche bedrijfsleven, heeft besloten dezen steun, te verleenen in den vorm van. jaarlijksche rentelooze voor schotten, terug te betalen wanneer de toe stand van de rekening des lands zulks ver oorlooft. Onderhandelingen over de wijze van verstrekking, .van. het voorschot en over verdere bijzonderheden zijn nog gaande. „ALS HOOVER TEGENVOORSTELLEN WEIGERT, VOLGT EEN BESLISTE AFWIJZING". Duitschland biedt samenwerking met Frankrijk aan. DE FRANSCHE NOTA. Zooals "gisteren reeds gemeld, heeft de Fransche rège'ering gisteren het antwoord van Frankrijk op Hoover's moratorium- voorstellen aan den Amerikaanschen ge zant te Parijs doen Overhandigen. Het heeft buitengèweoon de aandacht gtrokken, schrijft de correspondent van de „Ms-bd.", dat het niet Briand is geweest, maar de minister-president Laval, die het Fransche antwoord op het Hoover-voor- stel aan den Amerikaanschen gezant heeft overhandigd. Hoewel officieel gezgd wordt, dat het Fransche antwoord niet voor Vrijdag ge publiceerd zal worden, is de inhoud vrij wel een publiek geheim geworden. Frankrijk handhaaft zijn standpunt, dat het niet aangaat, aan 't Young-plan te tornen, dat plechtig aanvaard is, doch dooi de Vereenigde Staten*) die het niet mede- onderteekend hebben,-! kan worden gene geerd, maar dat vairbden anderen kant Frankrijk bereid is, des .Betalingen, die het uit hoofde van het Young-plan van Duitsch lan zal ontvangen, weer ter beschikking van dat land te stellen. Frankrijk hoopt op /die manier" zijn rech ten te kunnen handhaven en te kunnen medewerken aan het Amerikaansche plan tot hulp aan Duitschland. Wij vernemen dan ook, dat de Fransche antwoord-nota, die ongeveer vier quarto vellen machineschrift -„groot is, aanvangt met een hulde aan d© 'edelmoedige gevoe lens, die president Hoover hebben geïnspi reerd en de verzekering, dat een beroep op Frankrijk's edelmoedigheid om de na ties te helpen, die bijzonder door de cri sis zijn getroffen, Frankrijk niet ongevoe lig zal doen blijven. Maar Frankrijk kan zich niet verhelen, dat zijn financieele en budgetaire toestand welke zooveel moeilijker is geworden gedu rende het laatste dienstjaar, het nood zaakt tot een nauwlettend onderzoek van de maatregelen, die worden voorgesteld. Ook is het van den anderen kant prac tisch onmogelijk uit een oogpunt van recht en van eerbied voor de gesloten overeen komsten, afstand te doen van het plan- Young, dat plechtig onderteekend werd, en van de herstelbetalingen, die een gehei ligde schuld zijn. In de mate als Frankrijke essentieele belangen het toelaten, stelt Frankrijk een compromis voor, dat het handhaven van het Young-plan verzoekt met de hulp aan Duitschland te verleenen. In de eerste plaats moet het Duitsche rijk gehouden blijven, de onvoorwaardelij ke jaarlijksche aflossing van 600 millioen goudmarken op de herstelbetalingen be trekking hebbende, uit te voeren. Maar in de tweede plaats zullen, die betalingen niet plaats hebben in vreemde deviezen, doch in marken om den Duit- sohen wisselkoers niet te beïnvloeden. In de derde plaats zal de Internationa le Betalingsbank het deel daarvan, dat aan Frankrijk toekomt, op de credietreke- nig naar Frankrijk brengen, waardoor de storting het Young-plan dus is geëerbie digd. Doch in de vierde plaats zal Frankrijk de internationale betalingsbank machtigen als tijdelijk voorschot het bedrag, dat Duitschland betaald heeft, weer aan dat land te leenen, waardoor Duitschland prac tisch dezelfde hulp ontvangt als het Ame rikaansche plan het wil geven. De publieke opinie in Frankrijk. De houding van de Fransche pers wordt met het uur agressiever en terwijl vooral de verklaring van Herriot succes heeft, die de wijze van lanceenng van het Hoover- voorstel een 'deütwaarders-exploit heeft ge noemd, zegt' men zich niet te kunnen sto ren aan de Amerikaansche telegrammen, die het doen voorkomen alsof Hoover bij voorbaat e ke amendeering zou afwijzen. Van verschillende kanten tracht men te beduiden, dat „a's Hoover een dergelijke onvoorzichtigheid zou durven begaan, er voor Frankrijk niets anders opzit dan een categorische afwijzing te' geven." Enkele bladen beginnen een heftige cam pagne tegen Amerika en spreken reeds, zooals de Liberté" gisteravond, van een boycot van Amerikaansohe artikelen. Een radio-rede van den Duitschen rijkskanselier. Dinsdagavond om 11 uur heeft rijkskan selier dr. Bruning voor de radio een rede gehouden, we.ke over alle Duitsche zenders verspreid werd. en door eenige Amerikaan sche zenders werd overgnomen. Volgens de proclamatie van den president van de Vereenigde Staten aldus Brüning, moet het komend jaar niet alleen het her stel brengen van het internationaal ver trouwen op economisch gebied en daar mede den economischen opbouw der wereld dienen, doch zij streeft tevens het doel na, de politieke betrekkingen tusschen de lan den te verbeteren en een verdere vreedza me ontwikkeling, gegrondvest op overtuigd samenwerken der staten, te bevorderen en te versterken. Zonder saneering van econo mische en financieele verhoudingen is geen kalmeering van den politieken toestand, zon der deze politieke kalmeering geen over winnen van den economischen nood denk baar. Een normale ontwikkeling van Europa en de wereld is afhankelijk van de vraag, of diegenen, die in den wereldoorlog in twee kampen verdeeld waren, thans vastbesloten en met vooruitzienden blik tot besluiten kunnen komen, welke den beklemraenden nood, die alle regeeringen en volkeren thans doormaken hel/pen bestrijden. De Duitsche regeering is bereid met alle krachten aan het bereiken van dit doel van het Amerikaansche initiatief mede te wer- ke.n Zij heeft den oprechten wil met alle regeeringen de oplossing der problemen aan te vatten, welke voor het herstellen van de rust in Europa van belang zijn Hoe meer de economische en sociale nood, waar onder'het Duitsche volk lijdt wordt ver zacht, des te krachtiger en eensgezinder zal zijn bereidheid en geschiktheid naar voren komen, om een bolwerk van orde en rust in Europa te zijn. De Duitsche regeering is er zioh van be wust, dat bij dit alles de toekomstige vorm der betrekkingen tusschen Duitsch land en Frankrijk een bijzonder belangrij ke rol vervalt. Wanneer aan beide zijden goede wil be staat, kunnen, meen ik, middelen en we gen gevonden worden, om het overeen stemmende en gemeenzame van de belan gen der beide landen op den voorgrond te brengen en in het bewustzijn van beide volkeren zoodanig te verankeren, dat het duurzaam wordt. Is de overeenstemming over heb ko mende jaar tot stand gekomen, dan zal het des te gemakkelijker zijn, in open ge- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Fransche antwoord-nota op het plan- Hoover. De onderdrukking van de Katholieke propaganda in Spanje. Italië's antwoord aan den Paus. De Amerikaansche Oceaanvliegers te Berlijn aangekomen. (Luchtvaart, 2e blad). BINNENLAND. De uitslagen van verscheidene gemeen teraadsverkiezingen. daohtenwisseling den weg vrij te maken voor een groote practische samenwerking der beide landen. Ik zou het begroeten, wanneer ik gelegenheid zou vinden voor zoo'n inleidende gedachtenwisseling. Het moet toch mogelijk zijn door vertrouwelijk en gereserveerde uitwisseling van gedach ten een basis te vinden, waarop de oplos sing der problemen begonnen kan worden. Fransch-Duitsche ministers samenkomst? Naar de Parijsehe correspondent van het Wolfbureau verneemt, is in het verloop van den ministerraad van gister gesproken over het voorstel betreffende een officieels bijéénkomst van den rijkskanselier dr. Brü ning en den rijksminister van b'uitenland- sche zaken, dr. Currius, met den Fransehen minister-president Laval, en den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, Briand. Het voorstel heeft een gunstige ont vangst gehad en zal in ieder geval binnen kort een concreten vorm aannemen, als het nauwkeuriger wordt gepreciseerd. Mussolini aanvaardt het moratorium-plan. Mussolini heeft het. volgend telegram gezonden aan den TtaHaanschen gezant te Washington, De Martino: „Deel de regeerin.g der Vereenigde Sta ten mede, dat ik Hoover's plan.heb bestu deerd. Dit zal een groote opoffering voor Italië beteekenen, maar na rijp overleg heb ik besloten in beginsel, het plan van harte te aanvaarden. Ik beloof de Ameri kaansche regeering verscheiden opmerkin gen te zenden betreffende de juiste en practische toepassing van de overeenkomst zooals die bedeeld is in het gelukkige ini tiatief van Hoover. Bovendien snreek ik den wensch uit, dat het initiatief van den president, welks hoosre moreele betoekenis bijzonder door het Italiaansche volk ge waardeerd wordt, den weg zal onenen naar een tijdperk van daadwerkelijke samenwer king tusschen de volken, die op dit oogen blik van algemeene depressie en aan den vooravond van de ontwapeningsconferentie zoo noodig is." BOND VAN VEEHANDELAREN. Jaarlijksche vergadering. De Zuid-Hollandsche Bond van Veehan delaren heeft gisteren, onder voorzitter schap van den heer M. den Hollander uit Nieuwerkerk aan den JJssel zijn jaarlijk sche vergadering gehouden in de sociëteit der Rotterdamsche Diergaarde. De voorzitter heet in zijn openings woord in het bijzonder welkom de hee- ren L. A. Mennes, directeur van den markt- en havendienst te Leiden; J. A. van den Akker, inspecteur van de vec- vervoer-controle; S. O. de Vries, voorzit ter van den expediteursbondM. do Haas eere-voorzitter van den Z.-H. Bond, den oud-eerevoorzitter Voorspuy en Wiei- sma, voorzitter van den Frieschen bond. Hij wijst er op, dat 1930 een zeer moei lijk vereenigingsjaar en dat de algemeene veehandel niet rooskleurig is geweest. Jaarverslagen van secretaris en pc ningmeester werden uitgebracht. Markten.— De markt te Leiden. De heer v. d. Stoel brengt verslag namens de Leidsche marktcommissic. merkt op, dat het niet mogelijk is, de v markt aldaar aan allo wenschen te lal j beantwoorden. Verbc ingen worden e ter door de commis nagestreefd en 1 gemeentebestuur b:r die meer dan c aan. Ook op verlap. ,an tarieven is a gedrongen. In het. eineen is de t stand niet houdbaar, omdat de markt 1

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1