22ste Jaargang WOENSDAG 24 JUNI 1931 No. 6930 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BERICHT FRANKRIJK EN HET PLAN VAN HOOVER e£cidóeh&6ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné't ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee Maden. V Altijd hetzelfde fraais. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden der Herv. (Geref.) Staatspartij heeft in het Wijkgebouw „Rehoboth" het Tweede Ka merlid ds. Lingbeek een propagandarede gehouden voor de gemeenteraadsverkie zing. Na een inleidend woord van den voor zitter, den heer Bouwman, kwam de anti papistische dominé aan het woord. En 't was weer hetzelfde als altijd; van hetzelfde laken een pak. Dat laken begint er al zoo akelig groen uit te zien, dat 't het bekijken haast niet meer waard is. We zullen er dan ook niet veel van zeg gen. 'n Enkele aanhaling slechts uit de rede van ds. Lingbeek: „De geheele christelijke politiek is in handen van Rome. Men haast zich om in de Bollenstreek pas-afgestu- deeerde R. K. jonge burgemeesters te benoemen en na «korten tijd komt er een Katholieke secretaris, veldwach ter en lantaarnopsteker". De heele politieke toch nog welwil lend genoemdc h r i s t e 1 ij k e politiek is in handen van Rome! Wie heeft dat ooit geweten? Rome fcelf niet! En vandaar die j,sohrikbarend-vele be noemingen van Katholieken. Zeker, in niet- overwegend katholieke gemeenten is wel het percentage van Katholieken in gemeen tedienst heel en heel gering, maar.... óók in grootendeels katholieke gemeenten moest b.v. geen katholieke burgemee3rer worden benoemd, al is de sollicitant nog zoo bekwaam voor dat ambt!.... Och, wat kan verblinde afkeer den mensch toch stumperig-klein maken I Intusschen, als onze lezers de courant ontvangen, is de stembusstrijd in Leiden beslecht. Onze gelukwensch aan alle Katholieken, die vóór en op dezen verkiezingsdag heb ben gedaan hun plicht, en zelfs méér dan hun plicht. Onze gelukwensch al kennen wij den stembus-uitslag nog niet. Want zij allen mogen met voldoening op hun plichts vervulling terugzien, ongeacht het resul taat ervan. Wij allen hopen natuurlijk wel op en eerlijk gezegd verwachten ook wel: een mooien, een bevredigenden uislag; maar ook, al zou de uitslag tegenvallen, de daar toe gegeven arbeid is er niet minder om, is en blijft een schoone daad, omdat 'deze ge steld is in dienst van een goede zaak: de beginsel-politiek! Onze gelukwensch en onze dank met name aan de propagandaclub „Dr. Schaep- man", diens bestuur, leden en medewerkers welke zoo veel ijver en toewijding heeft getoond met offers van heel veel tijd! En de lakschen en onverschilligen en vooral zij, die onze gelederen mochten heb ben verlaten, moge de stembus-uitslag hoe deze ook zij tot nadenken stemmen DUITSCHLAND WERKTIJDVERKORTING-ONTWERP IN DUITSCHLAND. Naar de „Gewerkschaftliche Presse- dienst" mededeelt had gisteren op het rijks departement van arbeid de reeds aange kondigde bespreking plaats tusschen de hoofdorgaaiisaties der werkgevers en werk nemers over de uit te vaardigen verorde ning in verband met de machtiging der rijksregeering tot een verkorting van den arbeidsduur. Het ontwerp voorziet een verlaging van de loonen en salarissen, die evenredig is aan de verkorting van den arbeidsduur. Daarentegen bevat het ontwerp geener lei bepaling, volgens welke de werkgevers verplicht zijn, om nieuwe personen aan te nemen. Over de loonsverlaging kwam het tot heftige debattena De vakvereenigingen zijn van meening, dat de werknemers bui ten de lasten, die hun reeds werden opge legd, geen andere meer kunnen dragen. SPANJE LERROUX EN DE KERK. Vrijheid, vrede, rechtvaardigheid en liefde voor Spanje. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Lerroux, heeft onlangs te Burgos een belangwekkende rede gehou den, waarin hij de houding der Spaansche regeering ten opzichte van den Katholie ken godsdienst uiteenzette. „El Mati" pu bliceert het belangrijkste gedeelte van deze rede van den Spaanschen minister, die, zooals bekend, radicaal-republikein is. Sommigen zijn van meening, zeide mi nister Lerroux oa., dat wij ons keeren tegen den godsdienst en tegen de waar heid. Wij richten ons echter tegen alle ftu- natisme, tegen inmenging bij het toewij zen der verschillende functies, tegen inter ventie op industrieel gebied en opeensta peling van rijkdommen. Wij willen, dat Gods wet vervuld worde: „Geeft aan den keizer, wat des keizers is en aan God wat Godes is". Dan zal het vurig verlangen naar vrede verwe zenlijkt worden. Ik weer heel goed, dat in ons land dege nen, die het Katholieke geloof belijden, verre in de meerderheid zijn. De Kerk is een toonbeeld van organisatie, waarvan wij veel te leeren hebben. Wij willen in vrede met de Kerk leven, maar daarom is het noodzakelijk, dat de Kerk in vrede leeft met den staat. Men moet het volk vrij laten in zijn Gods vereering. Ik ben er van overtuigd, dat de parochie.geestelijke, als hij het volksbewustzijn weet te begrijpen, de vei ligste en meest geliefde gids zijn zal en het volk in zijn tegenspoed een balsem zal geven in de woorden: „Ziedaar den Chris tus: hebt vertrouwen, daar de sociale rechtvaardigheid onvoorwaardelijk zal ver wezenlijkt worden." Bij allen echter heerscht een groot ge brek aan wederzijdsch begrijpen. Uit hoofde van mijn ambt heb ik met verschillenre bisschoppen en den pauselij ken nuntius gesproken. Met allen heb ik als gelijke tot gelijke en van hart tot hart gesproken en ik mag zeggen, dat ik bij hen geenerlei moeilijkheid heb ondervonden zoomin als zij bij mij. Onder de rechtsche partijen echter zijn er fanatieke elementen, die God niet ver eeren, maar Hem exploiteeren, omdat zij Hem niet vreezen, zooals ik Hem vrees. Godsdienst vraagt liefde tot den even- mensch en liefde voor het algemeen wel zijn: Wij willen, dat aller opinie worde ge ëerbiedigd. OOSTENRIJK HERRIE AAN WEENENS UNIVERSITEIT. Opheffing van het studentenrecht. Het Oostenrijksche gerechtshof heeft gis teren het indertijd onder het rectoraat van prof. Leipach ingestelde studentenrecht voor de Weensche universiteit opgeheven, met de motiveering, dat dit recht in strijd is met de wet en dat noch de academische senaat, noch het ministerie van onderwijs de bevoegdheid bezitten om een dergelijk besluit af te kondigen. Alleen de wetge vende mai^it kan dergelijke maatregelen treffen. Zoodra het besluit van de opheffing be kend werd, deden nationaal-socialistische studenten in de aula van de universiteit een inval, waarbij het tot een gevecht met socialistische studenten kwam, zoodat een aantal studenten verwondingen op liep. De universiteit, de technische hooge- school en 2 andere instellingen van hoo- ger onderwijs zijn gisteren voorloopig ge sloten. ITALIË PROCESSIES IN ZUID-ITAL1E. Een tijdelijke opheffing. Men meldt uit Rome aan de „Msbd.": Het bericht betreffende de opheffing van het verbod tot het houden van proces sies in de openlucht blijkt juist te zijn ge weest de opheffing gold intusschen slechts voor Zuid-Italië en alléén voor Zondag j.l. Met toestemming van de kerkelijke over heid zijn derhalve in verscheiden steden en dorpen de processies wederom uitge trokken. Bijzonder luistervol was de traditioneele jaarlijksche processie ter eere van den H. Antonius te Afragola bij Napels geweest. Te Rome zijn echter nog geen proces- cies in de openlucht toegestaan en niets wijst er op, dat het verbod binnen afzien- baren tijd zal worden opgeheven. De incidenten in Nicastro. Intusschen geeft de „Osservatore Ro mano" een uitvoerige beschrijving van de gebeurtenissen in het Zuid-Italiaansche stadje Nicastro, waar, zooals bekend vóór de hooger gemelde opheffing van het ver bod, door het volk processies zijn gehou den zonder geestelijkheid. Door het hoofd van de lagere school aldaar werd den kinderen geleerd, dat „de priesters de vijanden van het vaderland zijn." En wijl dat zoo was, werd bepaald, dat de kinderen gezamenlijk door de stra ten zouden trekken en dan eenstemmig roepen: „wij willen geen priesters, want zij ,zijn de vijanden van het vaderland en het fascisme. Weg met de priestersEn het gebeurde, zooals het schoolhoofd ge boden had. Toen de kinderen, onder deze uitroe pen, de kerk passeerden, werden zij door een jongen man, die tot de Katholieke Ac tie behoorde, op het beleedigende van hun gedraging gewezen, want velen van de kin deren, die zich tot deze ergerlijke vertoo ning hadden laten overhalen, behoorden tot katholieke vereenigingen. De jongeman noodigde de kinderen uit, de kerk binnen te treden, doch voorbijgan gers bemoeiden zich met het geval en een mishandeling van den jongeman was het gevolg, de kinderen gingen de kerk niet binnen. Later kwam het tpt een tweede demon stralie. Een groep gymnasiasten trok er op uit. Ook zij riepen: „Weg met de priesters, dood aan de priesters 1" Den volgenden dag arriveerde een groep fascisten in het plaatsje. „Weg met de priesters!" schreeuwen ze: en „Weg met den Paus Ook tegen de katholieke vereenigingen werd gedemonstreerd ofschoon Nicastro slechts één van die vereenigingen binnen zijn muren heeft, één die bovendien nog slechts in het begin van haar ontstaan is. De politieke secretaris hield een toe spraak, waarin hij zeide, „dat nu de tijd om de maskers af te doen is gekomen Men heeft getracht door processies het fascis- het vloeken en door processies het fascis me achter den wagen der Katholieke actie te binden, wat echter niet is gelukt." Intusschen werd overal bekend gemaakt dat de processie niet zou mogen plaats vinden, hetgeen ook door den burgemees ter werd bevestigd, waarop het tot het bekende conflict met de geestelijken is ge komen. Aan de leekenprocessie namen ale demonslraten tegen de paus, de pries ters en de Katholieke vereenigingen deel, evenals de burgemeester en de politieke secretaris. MGR. BESSON WORDT KARDINAAL. Een K.W.P.-bericht uit Genève beves tigt de geruchten, welke sinds eenigen tijd Hepen, dat in het eerstvolgend consistorie tot kardinaal zou worden benoemd mgr. Marius Besson, bisschop van Freiburg, Lausanne en Genève. BULGARIJE DE REGEERINGSNEDERLAAG IN BULGARIJE. De definitieve uitslag van de parle mentsverkiezingen in Bulgarije bevestigt de groote overwinning van de oppositie. Het oppositioneele burgerlijke blok krijgt in het nieuwe Sobranje 150 mandaten, ter wijl de regeeringspartij slechts met 79 mandaten in het parlement terugkomt. De socialisten, die 10 mandaten in het oude Sobranje hadden, zien thans alleen hun candidaten van de centrale lijst gekozen en keeren met 5 afgevaardigden terug. De Macedonische groep krijgt 8 mandaten. Het meest merkwaardige is wel de groo te vooruitgang der communisten, die van 4 op 32 zetels stijgen. RUSLAND. DOWGALEWSKI IN ONGENADE. Dowgaiew3ki, de leider de Russische handelsvertegenwoordiging te Parijs, heeft zijn ambt neergelegd en is toegetreden tot de organisatie ter bestrijding van het bolsjewisme, welke onder leiding van den vroegeren gezantschapsraad Bessedowski staal. Dowgalwski, die een neef van den Rus- sischen gezant te Berlijn is, schijnt te Moskou in engenade gevallen te zijn Hij had opdracht gekregen naar Moskou te komer., teneinde zich te verantwoorden doch weigerde hieraan gevolg te geven. Zij, die zich met 1 Juli op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hoovers plan in de Fransche Kamer. Heden beslissing van het Frfnsche ka binet. Het conflict tusschen Mussolini en het Vaticaan. Weer een Oceaanvlucht (Luchtvaart, 2e blad). begonnen. DEBAT IN DE FRANSCHE KAMER. Heden neemt de Fransche regeering een beslissing. HET KAMERDEBAT. Het zeer talrijk opgekomen publiek en de niet minder ongeduldige kamer hebben tot na acht uur in den avond moeten wach ten, eer de interpellaties over het plan van Hoover door den voorzitter, Buisson, aan de orde werden gesteld. Het was toen al bekend, dat de regeering verdaging van de debatten zou voorstellen en inderdaad vroeg minister Laval, de in terpellaties a.s. Vrijdag te behandelen, als de regeering in staat zal zijn, aan de ka mer het antwoord mede te deelen, dat Frankrijk aan Amerika zal geven. Inderdaad is dat antwoord op het oogen- blik in de maak, waarvoor Laval, Briand, Flandrin, Poncet en Pietry confereeren. De kamer kan natuurlijk niet a-nders doen, dan met het verzoek van Laval accoord gaan, maar de heer Marin, die het woord vroeg, vertolkte blijkbaar wel do groote onrust, die zich van de kamer heeft meester gemaakt. Hij sprak temidden van doodsche stilte, meerdere malen onderbroken door het ap plaus van drie kwart der kamer en zonder tegenmanifestaties te wekken. Hij zei te begrijpen, dat Amerika wel e€n dozijn milliarden wil offeren, om eenige honderden milliarden francs, in Duitsch- land geplaatst, te redden en dat Engeland, waarvan geen groot offer wordt gevraagd, Amerika een plezier wil doen, maar Italië, België en Frankrijk, in wier begrooting zulk een groot gat wordt geslagen, hebben eerst te overwegen, wat voor hen de gevolgen zullen zijn. Bovendien gaat het niet enkel om de milliarden, die men verliest, maar om de eerbiediging der diplomatieke overeenkom sten, want hij vreest, dat spoedig zal blij ken, dat aan het plan-Young de genadeslag is toegebracht en dat de Amerikaansche in terventie ook effect zal hebben bij de ont wapeningsconferentie, de douane-politiek en andere goudverdeeling. Hij kon zich niet voorstellen, dat de Fransche diplomatie niet van begin Juni af aan op de hoogte zou zijn geweest van den ontzaggelijken omkeer van de Ameri kaansche politiek, die werd voorbereid en wilde niet gelooven, dat de aan vrijheid en hoffelijkheid hechtende Amerikaansche democratie de regeering niet op de hoogte zou hebben gehouden. Op buitengewoon felle wijze sprak hij zijn wantrouwen uit jegens de politiek van Briand, die een slechte profeet is gebleken en voortdurend mistast. Hij gaf een bloemlezing van verklarin gen van Briand, die inderdaad stuk voor stuk door de feiten zeer spoedig wer-leu weersproken en een en ander impressio- neerde de kamer zeer. Marin verkreeg van Laval opnieuw de verzekering, dat niets beslissends geaccepteerd zou worden, zon der dat het parlement zijn gevoelen had kunnen uiten. De radicaal Marigaine kwam ook vertellen, dat hij Vrijdag wel eens zou uiteenzetten, wat de Fransche buitenland- sohe politiek moet zijn. Briand verroerde zich niet op zijn bank, alsof hij den storm wilde laten voorbijgaan. Evenwel was de algemeene indruk van dit spannend kwartier niet zeer gunstig voor de regeering, speciaal niet voor Briand. Het antwoord aan Wa-shington zal zeer moeilijk de Fransche kamer kunnen vol doen en de reden daarvan ligt vooral in het feit, dat Briand's politiek, die aan de gebeurtenis vooraf is gegaan, elke accep tatie als een nieuwe concessie van Briand zal doen voorkomen. Waar echter niet aanvaarding uitgeslo ten is, aangezien Frankrijk niet zoo dwaas zal zijn, zich voor jaren lang poUtiek en economisch te isoleeren, daar wordt zeer sterjc de behoefte gevoeld aan een staats man, die genoegzaam het vertrouwen vaa het parlement en de pubieke opinie heeft, om aan beiden de bittere pil te doen slik ken, zooas Poincaré dat indertijd in ernsti ge aangelegenheden heeft kunnen doen. Briand is daarvoor teveel een man van een bepaalden strijd. In de wandelgangen der kamer was men zeer onder den indruk van de Amerikaansche telegrammen, eerst door de avondpers van heden schoorvoe tend gegeven doch in Nederland reeds Maandag gepubliceerd, dat Hoover niet van amendementen wil weten. Men meende, dat Hoover door zulk een houding aan te nemen, aan zijn voorstel iets van een ultimatum gaf. Dit moet trou wens ook de indruk zijn van de nota, waar in Washington den Quai d'Orsay voorhoudt, welke de gevolgen zouden zijn van een niet-aanvaarding van het voorstel door Frankrijk. Het Fransche kabinet beslist heden. Het Fransche kabinet heeft de beslissing over het antwoord aan president Hoover uitgesteld tot vandaag. Nadat de minister van financiën, Flan- din, en vervolgens de minister van buiten- landsche zaken, Briand, een uitvoerig ex posé van den toestand hadden gegeven, volgde de beraadslagingen, die echter niet tot een definitief resultaat leidden. In de officieele mededeelingen wordt niet gezegd, waarom men, ondanks de gron dige voorbereiding en de uitvoerige bespre kingen met de experts, niet tot overeen stemming kon komen. Het spreekt echter vanzelf, dat omtrent de meeningsverschillen in het kabinet al lerlei geruchten de ronde doen. Van wel ingelichte zijde wordt verzekerd, dat Briand uit politieke overwegingen voor de aanvaarding van het Amerikaansche voor stel is, zij het ook, dat men langs den weg van onderhandelingen zou kunnen trachten, de Fransche belangen veilig te stellen. De meerderheid der ministers verklaar de zich echter tegen het aantasten van do Haagsche overeenkomst en dientengevolge voor de verwerping van het voorstel-Hoo- ver, voor zoover dit het niet-beschermde deel der Duitsche betalingen betreft. Men verkeert in 'groote spanning, wat de beslissing van het kabinet zal zijn. Volgens een officieus bericht, heeft het Fransche departement van buitenlandsche zaken zich gisteren met Rome en Brussel in verbinding gesteld om van gedachte te wisselen over het voorstel van president Hoover. De Fransche regeering wenscht zooveel mogelijk in overleg met Italië en België haar standpunt te bepalen. Algemeene instemming in Japan. Door de Japansche bladen worden Hoo ver's voorstellen algemeen gunstig ontvan gen en de meening wordt uitgesproken, dat door vertrouwen de werelddepressie zal worden verlicht. De meeste bladen maken van de gelegenheid gebruik er bij Amerika op aan te dringen nog verder te gaan, op dat de oorlogssohulden en herstelbetalingen kunnen worden verminderd. Er wordt de nadruk op gelegd, dat daardoor de inter nationale samenwerking op de ontwape ningsconferentie kan worden vergemakke lijkt. In een interview met den correspondent van de „Times" te Tokio verklaarde de Ja pansche minister-president, dat Japan zijn houding ten aanzien van het Hoover-plan eerst over eenige dagen bekend lean maken. De Japansohe minister van Financiën ge loofde, dat tegen het plan kleine bezwaren waren aan te voeren, doch dat alle mo gendheden waarschijnlijk wel zullen toe stemmen. Japan diende het kleine offer, dat van hem gevraagd werd, te brengen. Oostenrijk en Bulgarije gaan dankbaar accoord. De Oostenrijksche gezant te Washington heeft een onderhoud met den Amerikaaa- schen onderstaatssecretaris van Buiten- andsohe Zaken, Castle, gehad, waarin hij dezen van de aanvaarding van president Hoover's voorstel door de Oostenrijksche Bondsregeering in kennis stelde. Ook de Bulgaarsche gezant heeft offi cieel aan het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken doen weten, dat zijn regeering het plan dankbaar accep teert. i

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1