BEN DO? BINNENLAND ZATERDAG 20 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE PSYCHOPATHEN-ASYLEN. Behalve de twee Leidsche asylen een voor 88 mannen en een voor 9 vrouwen zijn voor opneming van psychopa-then ook aangewezen: Sinds 1 Juli 1929 het gesticht „Oldenkotte" te Rekken, uitgaande van de Vereeniging tot stichting van Christelijke inrichtingen voor verpleging van zwak zinnigen, en sinds 1 Augustus 1930 het „St. Paulushüis" te Heiloo, uitgaande van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrou we van Lourdes, gevestigd te Dongen. Bij de beslissing, waar een ter be schikking gestelde psychopaath zal worden verpleegd, wordt in acht genomen, dat de Rijksasyls slechts een aanvullend karakter bezitten en de verpleging bij voorkeur door particulieren moet geschieden. Blijkens de zoo juist verschenen Gevan genis-statistiek over 1929 hebben zich dit jaar nog geen gevallen van gezinsverple ging van psychopathen voorgedaan. De cijfers betreffende het aantal ver pleegden gedurende '29 in de Leidsche asyls hebben nu nog slechts statistische waarde, 't Zal er thans wel veel voller zijn. Van meer blijvend belang zijn de mede- deelingen betreffende de bezigheden der inwonend en, welke vandaag immers nog wel zoowat eender zullen wezen als toen. In het vrouwenasyl hielden de ver pleegden zich, behalve met huishoudelijken arbeid, geregeld bezig met naaiwerk ten behoeve van de inrichting. Wat de mannen betreft, zij bewerkten <5en tuin, welke o.a. een goeden wintervoor raad voor de inrichting opleverde, reinig den grachten en slooten, herstelden of vernieuwen beschoeiingen, verrichtten timmer- en verfwerk of waren bezig als reinigers in de inrichting. Een verpleegde- horlogemaker repareerde gestadig klokken en zette van oud materiaal een volledige Westminster-klok in elkaar. Ook in de keu ken en de stokerij arbeidden verpleegden. Een kleermakerij en een boekbinderij werden opgezet onder leiding van werk meesters 10 a 15 verpleegden vonden daar bezigheid. In den „vrijen" tijd worden zaalspelen beoefend of gekorfbald op de binnen plaats van het hoofdgebouw. Onder lei ding van een leeraar hebben gymnastiek oefeningen plaats, waaraan geregeld 20 a 25 lieden deelnamen, welk aantal met de stijging der bevolking ook wel gegroeid zal wezen. Het verslag vermeldt plichtmatig de ont vluchtingen, maar zwijgt over 'de vrije wandelingen. Deze behooren klaarblijkelijk bij de wetenschappelijke verpleging. „DE TIJD". Een dochtermaatschappij van „De Spaarnestad". Plan nen om van „De Amstelbode" een volksdagblad te maken. Men schrijft uit Amsterdam aan het „Centrum" Geleidelijk aan wordt nu bekend, wat er in de laatste maanden bij „De Tijd" is voorgevallen. Toen aan Commissarissen van „De Tijd" gebleken was, dat met de exploitatie van dit blad in het afgeloopen jaar een zoo danig groot verlies geleden was, dat voort zetting ervan tot den ondergang der Ven nootschap zou voeren, traden zij in onder handeling met „De Maasbode". Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat „De Maasbode" de exploitatie van „De Tijd" zou overnemen, gehoopt werd dat dit door gecombineerde exploitatie finantieel mogelijk zou zijn. Bij onderzoek" bleek echter deze mogelijk heid niet te bes-taan. Daarom werd beslo ten met 1 Juli de uitgave van „De Tijd" te staken. Tegen betaling van een over eengekomen bedrag zouden dan de adres sen der abonné's aan „De Maasbode" wor den meegedeeld .De „Apistelbode" en de drukkerij zouden niet overgaan. In dezen geest nam de Aandeelhouders vergadering een besluit. Toen men echter op het punt stond, het contract met „De Maasbode" te teekenen, grepen enkele aandeelhouders in. Zij eisch- ten een nieuwe vergadering omdat het ge nomen besluit in strijd was- met de statu ten. Men kon de uitgave van „De Tijd" niet staken, tenzij nadat eerst de statuten ge wijzigd waren. In deze nieuwe aandeelhoudersvergade ring werd nu het in de vorige vergadering genomen besluit weer ongedaan gemaakt. De Commissarissen traden af, en nieuwe Commissarissen werden gekozen. Althans voorloopig. Er was n.l. onderwijl onderhandeld met de N.V. De Spaarnestad te Haarlem. Deze bleek bereid, de meerderheid der aandee- len over te nemen, en dan de exploitatie van „De Tijd", maar zonder ochtendblad, voort te zetten. Zoodra deze overdracht tot stand is gekomen, zullen er nieuwe Commissarissen gekozen worden. De N.V. „De Tijd" wordt dus een dochter-maat schappij van „De Spaarnestad", die de zeg genschap krijgt niet alleen over „De Tijd", maar ook over „De Amstelbode" en de drukkerij „Het Kasteel van Aemstel". Het ligt in de bedoeling van „De Am stelbode", die haar ochtendblad behoudt en thans in hoofdzaak is het plaatselijk ka tholiek dagblad van Amsterdam, te maken een groot katholiek Volksdagblad, met och tend- en avond-editie, voor geheel Neder land, in staat om met „De Courant" en „Het Volk" te concurreeren. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstig verkeersongeluk. Motorrijder gedood. Gistermorgen omstreeks 10 uur is op de Amsterdamsche vaart te Haarlem een ern stig ongeluk gebeurd, dat aan den heer P. de Jonge, wonende Ruysdaelstraat te IJmuiden, het leven heeft gekost. De heer De Jonge reed per motorrijwiel op de Am sterdamsche vaart in de richting Amster dam, toen uit deze richting een vrachtauto kwam, waarvan de bestuurder ter hoogte van de Fred. Helmerstraat de linkerrich- tingwijzen uitstak. Toen de motorrijder naderde, stopte de vrachtauto om hem te laten passeeren. De motorrijder reed in plaats van voor den auto, achter langs dezen om en kwam daarbij in aanraking met het achterste gedeelte van de carros serie. Hij begon daardoor te slingeren en verloor de macht over het stuur, met het gevolg, dat hij in botsing kwam met een uit Amsterdam komenden auto. De motorrijder werd van den motor ge slingerd en bleef ernstig aan het hoofd gewond liggen. Een lid van den ongevallen- dienst en een dokter waren spoedig ter plaatse. De laatste constateerde, dat het slachtoffer bijna direct na het ongeluk moet zijn overleden. Het lijk is naar het St. Elizabethsgast- huis te Haarlem overgebracht. De autobe stuurder was door het gebeurde zoo van streek, dat hij naar zijn woonplaats te Am sterdam is teruggekeerd. Overreden en gedood. De 4-jarige Frederik Smit te Gronin gen is gistermiddag door eigen onvoorzich tigheid onder een groentenwagen geko men. Het knaapje werd door onder den wagen vandaan gehaald. Den bestuurder treft geen schuld. Motorongeluk door een hond. Donderdagavond reed de motorrijder B. uit Enschede ter hoogte van de Steenfa briek Alba aan het Apeldoornsch-Die- rensch kanaal te Loenen, toen plotseling een op den weg loopende hond voor den motor sprong. Deze werd op slag gedood. De heer B. kwam daardoor te vallen en werd zeer ernstig gewond. Dr. de Jong uit Loenen verleende de eerste hulp. Op diens advies werd hij per ziekenpolitieauto in bewusteloozen toestand naar heb zieken huis te Apeldoorn vervoerd, waar hij gis termorgen nog in bewusteloozen toestand verkeerde. Twee knapen aangereden. Op de Brasserskade te Delft zijn Don derdagavond omstreeks 7 uur twee kna pen, een genaamd Roozenburg en de an dere Bosch, aangereden door een auto. Beiden werden ernstig verwondeen be kwam een wonde aan het hoofd en een her- senschuding, de andere een gebroken been. Nadat zij door den post Eerste Hulp bij Ongelukken, aan den Nieuwen Rijksweg waren verbonden, heeft de politie beiden naar het Gasthuis vervoerd, waarin zij ter verpleging zijn opgenomen. Arbeider gedood. Bij sloopingswerk op de Cokesfabriek te Sluiskil is een stuk ijzeren luchtspoor naar beneden gestort en trof den daarop werkzaam zijnden arbeider C. de Witte van Terneuzen dermate, dat deze zwaar verminkt dood werd opgenomen. Knaapje in brand geraakt. Te Apeldoorn was een werkman op het terrein der Provinciale Geld. Electr.maat- schappij bezig met het reinigen van orna menten met behulp van benzine. Toen hij zich een oogenblik "had verwijderd kwa men twee kinderen op het terrein. Een hunner, het achtjarige zoontje van een der opzichters, hield een kwast in de bran dende lamp en doopte deze daarna in een bakje met benzine. Het kind geraakte in brand en bekwam ernstige brandwonden aan hoofd en armen. Het slachtoffer moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Door den stroom getroffen. Gistermiddag is de 23-jarige ongehuw de electricien P. uit Blerik, terwijl hij op het dak van den nieuwbouw van de ijzer gieterij de Globe te Tegelen werkzaam was, met den electrischen stroom in aan raking gekomen en van het 9 M. hooge da-k naar beneden gevallen. Met ernstige verwondingen aan hoofd en lichaam werd het slachtoffer, na ter plaatse te zijn ver bonden, door den geneeskundige, in zeer zorgwekkenden toestand naar het R.K. Zie kenhuis te Tegelen overgebracht. Verdronken. Te Winschoten is de ongehuwde heer N., gepensionneerd postambtenaar, bij het waterputten verdronken. In het Drentsche Diep is bij Hooge- zand het lijk van den *20-jarigen boeren knecht Schut, die daarin verdronken is, DE RAMP VAN DE NOORDPOOL. Ook het laatste lijk gevonden. Van den heer Koster te IJmuiden ont ving de heer Dommissie burgemeester van Maassluis, voorzitter van het landelijk comité in zake de overbrenging der omge komen bemanning van de „Noordpool", van den vice-consul te Aberdeen, de me- dedeeling, -dat ook het lijk van den nog steeds vermisten schepeling W. Grave- maker in het schip is teruggevonden. Onmiddellijk heeft de burgemeester zich verstaan met de directie van de Batavier lijn te Rotterdam, die zich bereid ver klaard heeft, dit transpoort den lsten Juli a.s. van Aberdeen naar Rotterdam te doen plaats hebben. Voorts worden verdere maatregelen getroffen voor de overbren ging naar IJmuiden. VOOR RUIM 41/2 MILLI0EN FRANCS OPGELICHT. Diamanthandelaar te Antwerpen het slachtoffer. De diamanthandelaar Simon Genn te Antwerpen verkocht Woensdag aan iemand, die zeide een zoon van den be kenden koopman Largo uit Madrid te zijn voor frs. 4.585.000 aan diamanten en paar- len, waarvoor de kooper twee chèques, in francs opgemaakt, op de Banco de Bilbao in betaling gaf. Toen den volgenden dag bij den heer Genn argwaan rees, telefoneerde deze naar Madrid en trof er op zijn kantoor den zoon van den heer Largo, die meedeelde va-n het geheele geval niets af te weten. De heer Genn heeft van deze brutale oplichting aangifte bij de politie gedaan. Geld uit een auto gestolen. Te Delft werd de vorige maand ten na- deele van den heer van W. uit een op de Brabantsche Turfmarkt onbeheerd staande auto een pak inhoudende 500 aan con tanten gestolen. Als verwacht van den diefstal is gisteren te Apeldoorn gearres teerd de 21-jarige loswerkman G. v. Z. Hij had met 3 personen uit Delft in den avond van dien dag het gestolen geld nabij de Laan van Jaffa begraven en zou dit den volgenden dag met hen deelen. Daar van is echter niets gekomen, omdat Z. des nachts er met den geheelen buit vandoor was gegaan. Bij zijn aanhouding had hij van het geld niets meer over. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld en zijn medeplichtigen zijn na verhoor door de politie vrijgelaten. Malversaties bij het waterschap de Donge. Onder voorzitterschap van mr. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg, is gister morgen te Tilburg een vergadering ge houden van ommelanden van het water schap de Donge ter bespreking van __de fi- nancieele moeilijkhedene welke zijn ont staan ten gevolge van. het financieele en administratief wanbeheer van den inmid dels geschorsten secretaris, den heer L. J. Switser, oud-burgémeester van Don gen. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter gaf een overzicht van het onderzoek in de boeken en bescheiden van den secretaris-penningmeester, die reeds in 1928 ach terraakte met de inning der vor deringen. Tweemaal is door een accoun tant een onderzoek ingesteld, en op 31 Maart 1930 was nog te innen een bedrag van 19.S86. Den heer Switser was opge dragen om binnen 4 maanden de inning van dit bedrag tot stand te brengen. Na 6 maanden bleek evenwel, dat er van een behoorlijke inning niets was terecht geko men, ja dat er zelfs bovendien nog een kastekort was ontstaan. Op 22 September 1930 was nog te in nen een bedrag van ruim 24.000. Begin Januari 1931 heeft daarop het bestuui alle beheer aan den heer Switser onttrok ken en den heer G. Kevenaar tot waarne mend secretaris en den heer drs. Pochat, tot waarnemend penningmeester aange steld. Uit het onderzoek dat de waarne mende penningmeester instelde, is daarna gebleken, dat een tekort bestond van 16.000. Van dit bedrag is ƒ6000 bij borg tocht gedekt. Of er van de overige ƒ10.000 nog iets terecht komt, weet spr. niet. Het bestuur heeft maatregelen overwo gen om uit de moeilijkheden te geraken; de begrooting 1931-32 kan sluitend worden gemaakt zonder bela.slingverhooging wan neer een kasgeldleening wordt aangegaan van 20.000. Hiertoe werd na. discussie besloten. Trouwlustige dame gedupeerd. Te Roermond is ter beschikking van de Justitie gesteld een 25-jarige Nederlander, laatst wonende te Gent in België. Deze zou, volgens de „Tel.", te Vijnckt bij Gent mej. v. d. V., wonende aldaar, 33.500 francs afhandig hebben gemaakt. Deze jonge dame verkeerde in de meening met hem te zullen trouwen. Naar de man voor gaf had hij dit geld noodig om met een ongeveer gelijk bedrag van hem zelf een grocntenzaak te Gent te koopen, a-lwaar hij zich dan vast zou vestigen. Mej. v. d. V. stelde hem daarop in goed vertrouwen dat geld ter hand. Hij kocht echter een vrachtauto en ver dween daarmede over de Nederlandsche grens. De trouwlustige jongedame volgde hem echter naar Limburg en deed aangifte bij de polite, welke den man arresteerde. Als toen bleek bovendien, dat hij reeds eenige jaren getrouwd is. Geraamten gevonden. Bij graafwerken te Klundert zijn zes ge raamten opgegraven, vermoed el ijk van sol daten, die bij het beleg van Klundert in 1793 zijn gesneuveld. Inbraak in een villa te Bloemendaal. Woensdag omstreeks elf uur is in een verbouwde villa aan den Kennemerweg te Bloemendaal ingebroken. Eenige flesschen wijn werden ont vreemd, welke door de inbrekers zijn ge ledigd. De Bloemendaalsche politie heeft op den Kinheimweg vier jongens aangehou den, verdacht van dezen diefstal. Het waren de 18-jarige K. K., de 18-ja- rige M. van L., de 19-jarige C. A. S. en de 12-jarige D. B., allen te Haarlem woon achtig. Zij bekenden den diefstal gepleegd te hebben en zijn voorloopig in arrest ge steld. Gevangen op een station. Gisternacht omstreeks half één bemerk ten twee surveilleerende agenten van poli tie, dat zich een man bevond op de via duct van de electrische spoor bij de halte Bergweg te Rotterdam. De man stond op de overspanning van de viaduct over den Bergweg. Zoodra hij de agenten bemerkte, riep hij hen aan en hij vertelde dat hij met den trein van half 12 aan de halte was aangekomen, en dat hij, nadat de trein vertokken was, bemerkte dat zich niemand meel1 op het haltestation bevond. Hij verzocht den agenten hem uit zijn benarde positie te bevrijden, maar omdat inderdaad niemand meer aan de halte aanwezig was, konden de agenten niet bij den man komen. Kort nadat de agenten aangesproken waren, kwam er een mon tagewagen, die zich over den uitgeslotene ontfermde en hem meenam naar het sta tion Hofplein, waar hij kon worden be vrijd. Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat de gedupeerde reiziger in derdaad in het bezit was van een spoor kaartje Den HaagRotterdamBergweg. Een dolle hond. Een groote hond van den landbouwer Brekelmans te Oss vertoonde gistermid dag plotseling teekenen van hondsdolheid. Hij sprong in het weiland van den land bouwer P. van Géffen en beet een der daar loopende koeien in de achterpooten en in den buik, zoodat 't bloed er uit liep. Yan Geffen kwam toeloopen en trachtte den hond te verdrijven, doch deze sprong tegen hem op en beet hem in den linker arm. Op zijn hulpgeroep kwamen de bu ren Tiebosch en Fr. v. Lieshout, die in het naburige weiland aan 't melken waren, aangeloopen. Maar ook zij werden beiden door' t dolle dier gebeten. Met drie man wisten ze intusschen den hond uit de wei te jagen. Juist passeerde op dit moment de heer Fr. Hoep, drogist te Uden, per fiets over den weg. Het dier viel op den niets kwaads vermoedenden man aan, sleurde hem van de fiets en verwondde hem deerlijk aan gezicht, beenen en han den. De veldwachter van Dijk, door om wonenden gewaarschuwd kwam ten plaatse en doodde het dier met drie welgemikte revolverschoten. De slachtoffers maken het naar omstan digheden, vrij wel. Naar verluidt zullen zij naar Utrecht gaan, om zich met serum tegen hondsdolheid te laten inspuiten. „Msbd." Houthem, bij Pension Wed. BR Rust. gel. in het Geul keuken bill. pr. vr. pr." Wed. BROUNS, ikenburg S Telef. 10 BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE DOODENLIJST VAN DE „ST. PHI LI BERT". 550 580 slachtoffers. Volgens het gemeentebestuur van Nan tes heeft het aantal slachtoffers der ramp van de „St. Philibert" reeds het cijfer 400 overschreden, waarbij de omgekomen kin deren en leden der bemanning niet zijn in begrepen. Er moet daarom aangenomen worden, dat. het totale aantal slachtoffers 550 a 580 zal bedragen. POOLSCHE VLIEGERS DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Vijf dooden en 48 gewonden. Te Studzienice bij Sierpce, in het Noord-Oostelijk deel van Congres-Polen, was tijdens militaire manoeuvres een aan tal leerling-vliegers bijeen in een schuur, waar zij van een kapitein theorielos kre gen, toen een hevig onweer kwam opzet ten. De blikse-m sloeg in de schuur, met het noodlottig gevolg, dat vijf vliegers op slag werden gedood en achttien ernstig gewond. Bovendien liepen 30 vliegers lichte verwondingen op. De schuur brand de geheel af. De leider van de theorieles, kapitein Ploso, werd zwaar gewond en overleed tijdens het transport naar een ziekenhuis. Drie mijnwerkers gestikt. Te Bukownica, bij Kattowitz zijn drie werklooze mijnwerkers, die nabij Hille- brandschacht bij Vendor een „wilde" del ving waren begonnen en reeds op een diep te van 12 M. werkten, tijdens den arbeid door vergiftige gassen gestikt. De reddings brigade van de Hollebrandschacht heeft de lijken geborgen, waarbij vastgesteld werd, dat reeds op 1^ M. diepte vergiftige gas sen aanwezig waren. PIANOÏ-VIEUGEIS-RADIO-GRAMOFOONS LEIDEN Hoogewoerd 90 6199 Acht slachtoffers in Oost-Pruisen. Gistermiddag en gedurende de avond uren heeft boven Koningsbergen en Oost- Pruisen zwaar onweer gewoed. In Heili- genbeil sloeg de bliksem in het huis van een landeigenaar in, waardoor de 19-jarige zoon en de 32-jarige dochter van den eige naar werden gedood. In Ortelsburg werd het gezin van een landeigenaar tijdens een begrafenisplech tigheid door het onweer overvallen. De bliksem sloeg in in het huis en doodde de vrouw des huizes en den zoon van een anderen landbouwer. De overige begrafe- nisgangers kregen brandwonden. In het district Instedburg werd eveneens een landbouwer door den bliksem getroffen, ter wijl de overig leden van zijn gezin er met den schrik afkwamen. In het district Preussisch-Holland werd een 57-jarige vrouw op weg van haar werk naar huis door den bliksem gedood. De twee door den bliksem gedoode perso nen te Osterode meegeteld, heeft het om- weer gisteren dus acht slachtoffers ge- eischt. STORM OP MACAO. Zeven personen om het leven gekomen. Op het Portugeesche eiland Macao heeft een hevige wervelstorm gewoed, waarbij zeven personen om het leven zijn gekomen. Door den stormwind, welke gepaard ging met wolkenbreukachtige regen, werden verscheidene openbare gebouwen en parti culiere huizen beschadigd. Verscheidene schepen, die in de haven voor anker lagen zijn gezonken. De Telefoon- en Telegraaflijnen zijn ver woest. Orkaan boven Weenen. Een hevige storm die soms de kracht van een orkaan had, heeft gisteren in Weenen en omgeving veel schade aangericht. Boo- men werden ontworteld, daken afgerukt. Vooral het circus Hagenbeek had het hard te verantwoorden. Het dak werd dooi den storm afgerukt, terwijl een der groote ijzeren masten omviel, zoodat verscheidene banken van heb circus vernield werden. Ook de apparaten van de artisten, die aan het dak bevestigd waren, werden vernield. De overige masten staan zeer wankel. Het circus ter rein moest door de politie worden afgezet. De brandweer werd niet minder dan 350 maal opgebeld om hulp te verleenen. De eerste hulp bij ongelukken moest talrijke gewonden verbinden. 100 detectives bewaken een burgemeester. Wat niemand verwacht had, is gebeurd. Anton Cermak, de nieuwe burgemeester van Chicago is, zooals reeds uit meerdere berichten bleek, met groote kracht den veger gaan hanteeren in den Augius-stal van corruptie en banditisme. Daardoor is het echter noodzakelijk geworden, dat bij zondere maatregelen worden getroffen ter bewaking va*n zijn persoon. Zijn lijfwacht bestaat uit niet mnder dan 100 detectives, die geen andere opdracht hebben dan voor zijn bewaking zorg te dragen. Hoe langer hoe meer blijkt, dat de toe stand onder burgemeester Thompson he meltergend is geweest. Er bestond een misdadige samenwerking tusschen de poli tie en de onderwereld van Ohicago. Cer mak heeft zich ook bemoeid met het ge val Capone. Door de gevaarlijke situatie, waarin hij komt wegens zijn strijd tegen de opper machtige bandietenleiders is hij gedwonr gen zijn ambtswoning zoo weinig mogelijk te verlaten. Indien hij uit gaat, wordt hij vergezeld van een wacht. De beveiligingsdienst strekt zich niet alleen uit tot den persoon van den burge meester, maar ook tot de spijzen, die hij gebruikt. Belgische benzine-smokkel. Door het feit, dat de Belgische staat een hooge belasting heft op de benzine, ia de prijs in Nederland ongeveer 1 frank per li ter Lager dan in België. Verschillende Belgische automobilisten schijnen van dezen toestand gebruik te hebben gemaakt om benzine te smokkelen. De zaak was heel eenvoudig. Zij reden met een bijna ledig reservoir van België naar het eerste Nederlandsche grensdorp, lieten daar hun reservoir vullen en keerden dan naar België terug. De Belgische douane heeft', na dezen toe stand een tijdlang te hebben gevolgd, thans maatregelen genomen tegen de benzine smokkelarij. Bij heb uitgaan uit België wordt in el- ken Belgischen auto gemeten welke voor raad benzine hij bezit; het aantal liters wordt op de triptiek ingeschreven. Wanneer de auto's in België terugkeeren, wordt opnieuw gepeild en in geval de in houd van het reservoir grooter is dan bij de heenreis moet de automobilist voor elke liter meer 1 frank invoerrechten betalen. Men kan zich voorstellen, hoeveel moei lijkheden, administratie en oponthoud deze maatregel aan verschillende grenskantoren oplevert.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9