KERKNIEUWS STADSNIEUWS Agenda ZATERDAG 20 JUNI 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE TWEEDE KAMER OP RECES. De Tweede Kamer heeft gistermiddag nog de suppletoire Indische begrooting en 't ontwerp tot wijziging der dividend- en tan tièmebelasting afgehandeld en is daarna op zomerreces gegaan. ZUID-HOLLAND'S INWONERTAL. Naar de twoe niillioen. De provincie Zuid-Holland telde ultimo December 1930 1.963.664 inwoners. Het aan tal inwoners der verschillende gemeenten varieerde van 371 (Peursum) tot 586.285 (Rotterdam). REGEERINGSBUREAU UITVOERING TARWEWET. Het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 wordt met ingang van Maandag 22 dezer overgepaatsi naar Trompstraat 73 te 's-üravenhage, telefoon 39031. -Goedkoope trein. Er zal een goedkoope trein 2e en 3e klas se loopcn van Den Haag S.S., Voorburg, Zoetermeer-Z., Zevenhuizen-M. Leiden, Hzerswoude-K., Alphen a. d. Rijn, Zwam- merdam, Bodegraven, Waarder, Gouda, Oudewater. Woerden, Harme en, Vleuten en Utrecht C.S. naar Oosterbeek Hoog Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug op Zondag 28 Juni 1931. Nieuw merk sigaren. Er is een nieuw serie-merk Sigaren in den handel gebrachtMgr. Aengenent-eerie, in prijzen van 5 tot 25 cent. De sigarenfabrikant C. v. Velzen te Delft, die dit merk heeft ingevoerd, deelt ons mede, dat een gedee'te van den winst wordt gereserveerd voor het Mgr. Taskinfonds, ter opleiding van Priesters. Volgens toe zegging aan Monseigneur zal het bepa en van dit gedeelte van de winst geschiedde onder toezicht van een accountant. Wij gelooven, dat het nieuwe merk er wel zal ingaan en wenschen het ook veel succes. FIETSTOCHT HEDENMIDDAG. Hedenmiddag zal wederom een propa- ganda-fietslocht door de katholieke propa gandisten worden gehouden. Omstreeks vijf uur is het verzamelen op de Kaasmarkt. Te volgen route: Kaasmarkt, Middelweg, Nieuwetraat, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Oude Heerengracht, Ju- lianastraat, Spohia straat, Prinsenstaat, Heerensingel, Medusastraat, Atjehstraat, Lombokstraat, Driftstraat, Lage Rijndijk, Zijlsingel, Waardstraat, Oosterstraat, v. Speykstraat, Trompstraat, Oosterstraat, Evertsenstraat, Zijleingel, Utrechtsche Veer, Hooge Rijndijk, Terug, Utrechtsche Veer, Kraaierstraat, Plantsoen, Lamine- schansweg, Leliestraat, Lindestraat, P. de la Courtstraat, Magd. Moonstraat, 3 Octo- berstraat, Schelpenkade, Valdezslraat, 3 Octoberstraat, Duivenbodestraat, Heeren straat, Doezastraat, Steenschuur, Bree- straat, Noordeinue, Haagweg, de Genestet- straat, Schimmelstraat, Nic. Beetsstraat, v. Lennepstraat, de Genestetstraat, Haag- weg, Witte Singel, Witte Rozenstraat, Ger- rit Doustraat, Witte Singel, Kaiseistraat, terskerkhof, Pieterskerkgracht, Langebrug, Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Princessekade, Morschstraat, Morschweg, P. Krugerstraat, Joubertstraat, Lopsen- straat, Pres. Steynstraat, Paul Kruger straat, Morschweg, Boerbavestraat, Sia- tionsweg, Bijnsburgerweg, v. Oldenbaine- veldstraat, Hoogerbeetsstraat, Warmondor- weg, Lijsterstraat, Merelstraat, Nachte- gaallaan, Leeuwerikstraat, Lijsterstraat, Bijnsburgerweg, Stationsweg, Binnenvest- j gracht, Beestenmarkt, Turfmarkt, Haar- lemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, 1 Kopepnhinksteeg, Kaasmarkt. Vanmiddak alle fietsrijders om 5 uur prosent op de Kaasmarkt! 't Moet een j groote manifestatie worden I Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Maandag en Dinsdag der volgende week geen audiëntie verleenen. boord, dubb. manchetten zal aan alle kerken worden gecollecteerd, om uit de ontvangen gelden de kosten voor de verkiezingspropaganda te kunnen bestrijden. Om de propaganda tot en met Woens dag de dag der gemeenteraadsverkiezing te kunnen doorzetten, is er veel geld noodig 1 Door onze propagandaclub „Dr. Schaep- man" wordt de propaganda gevoerd op een alleszins waardige sympathieke wijze. Zij toont dat activiteit heel goed kan samengaan met een zekere beza digdheid in het optreden. Er is door velen hard gewerkt, uren en dagen en weken, voor de bsginsel-zaak 'Ier politiek. Aan deze werkers moeten allo geloofsgenooten morgen een hartelijk biijk van waardeering geven door een flinke gift ten bate van ons aller belang, de begiosel- zaak der verkiezing. OPROEP VOOR ZIEKEN EN GEBREKKIGEN. Morgen bestaat er gelegenheid tot het opgeven van namen en adressen vau de zieken en gebrokkigen, die naar de stembus wenschen te worden gebracht, hetzij per auto, hetzij per rijtuig. Voor de parochie: O. L. V. Hemelvaart (Mon Por©), R. K. Jongensschool, Haarlemmerstraat 240, telefoon 1241, van 10 tot 12.30 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebryg), Bereidkamer, telefoon 2040, van 10 tot 12.30 uur. St. Petrus: Centraal Bureau K.S.A., Steensohuur 17, telefoon 1310, van 10 tot 12.30 uur. St. Jozef: R. K. Meisjesschool, Hoe- rensingel 27, telefoon 1474, van 10 tot 12,30 uur. Kloosterkerk, Haagweg, Kloo»- or, telefoon 2645, van 10 tot 11.30 uur. Aan bovengenoemde adressen worden op de bovengenoemde uren ook inlichtingen verstrekt. DE KLOK VAN ST. PANCRAS. 't Moet toch eens in een Leidsch blad vastgelegd worden, hoe men ettelijke jaren geleden de groote luidklok der St. Pancras- kerk hersteld heeft. 't Gevaarte hangt in den eigenaardigen klokketoren met den houten bovenbouw aan den luidkant der kerk, welke zooals men weet geen eigenlijken toren heeft. Leiden is arm aaoi torens geb'even sinds die der St. Pieterkerk een paar eeuwen gele den instortte. De Stadhuistoren bleef sinds dien de eenige, tot hij dien der St. Petrus- kerk a's gezel kreeg. En sinds den Stadhuis brand 15 deze weer de eenige, tenzij men het torentje aan den Haagweg en dat der Waalsche kerk aan de Breestraat meetelt. De zware St. Pancrasklok heeft een prachtig-donkergeluid, zooa's men iederen Zondagochtend hooren kan. 't Was dus waarlijk jammer, dat ze indertijd door een scheur haar klank verloor. Gelukkig was de 6cheur, even boven den luidrand gelegen, horizontaal, zoodat ze hersteld kon worden, wat met een vertica le scheur niet het geval p eegt te wezen. Nu waren er twee mogelijkheden: óf de klok op te zenden naar een gieterij, waar men het gebrek natuurlijk kon verhelpen, óf te trachten dit ter plaatse te doen. Waarschijnlijk om financieele redenen uitsparen o.a. der transportkosten werd tot het laatste bes'oten. De hulp werd ingeroepen van een Bel gischen klokkengieter, die mogelijk be staat zulk een type niet meer in zijn vak reisde. Later dan was afgesproken arriveerde hij voor de karwei heelemaal in zijn eentje. Men wist waarlijk niet wat men zag 't Was een ruwe „Luikerwaal", met een hooge pet op 't hoofd, een roods doek a s halsversie ring en de rest van zijne kleeding navenant. „Of hij de klokkengieter zoo-eu-zoo was." Ja, dat was hij; en of de karwei gauw kon gebeuren, want hij had nog meer te doen. Met sinjeur werden in het houten boven deel van den luidtoren de noodige voorzie ningen getroffen, want er moest geducht gestookt worden. De brandweervoorschrif ten waren toen nog met zoo dringend, an ders was er mogelijk van heel het experi ment niets terecht gekomen. Met ijzeren platen werd een brandvrije plek gemaakt en meerdere emmers water werden in 't rond gezet om ieder begin van brand in den aanvang te kunnen smoren. Mede met het oog hierop was er voortdu rend nauwgezet toezicht. Alles gereed zijnde werd onder de klok ter plaatse van de breuk een lustig turf vuur gestookt, want het metaal moest gloei end w orden, wilde met kans op welslagen de insgelijks gloeiende klokspijs in do scheur gegoten kunnen worden Voor dit gioten had de Luikerwaal, dio zo'f geducht meewerkte en den arbeiders zijn pittige taal niet spaarde als 't niet naar zijn zin ging, een rond de breuk pas sende gietmond of gietkoker gemaakt, waar in hij de klokapys goot op het door hem juist bevonden moment. En toen was 't afwachten tot alles was afgek«.e'd. Het vuur kon gedoofd, wat ieder ver heugde niet alleen wijl daardoor 't brand- kleine ruimte de hitte schier ti houdbaar was geweest. Men had slechts de allernood-» zakelijkste kleedamgstukken kunnen aan houden. 't 'Resultaat loonde echter icn volle de moeite. Zoodra de klokkengieter ondanks zijn vreemd uiterlijk en grovo manieren een meester in zijn vak oordeelde, dat het oogenblik voor oen proefneming gekomen was, werd de klok geluid ten aanhooren van in de straat opgestelde deskundigen. En deze stonden paf, zóó goed bleek het werk geslaagd. Iedor kan dit trouwens nu nog hooren. Aldus opgeleekend uit den mond van een oog- en oorgetuige wiens Verhaal o.i. niet gevaar week, maar ook doordien in de te loor mocht gaan. R. K. Metaalbewerkers. Woensdagavond vergaderden de R. K. Metaalbewerkers onder voorzitterschap van den heer J. Giezen in het gebouw van den R. K. Volksbond. Na de gebruikelijke opening werd onmiddellijk het woord gege ven aan den hoofdbestuurder J. van Abbe- ne, daar deze nog naar Haarlem moest voor een andere vergadering. {Spreker deel de mede, dat Gebr. Boot het contract tegen 1 Juli had opgezegd, en een bespreking met de organisaties was toegezegd. Met de Leiusche Loodgieters- en Elec- tricieus-patroonsbonden was een bespreking aangevraagd. Deze heeren hebben het ech ter zoo druk, dat zij geen tijd kunnen vin den om de organisaties even schriftelijk antwoord te sturen. Vervolgens bespiak Abbenê de metaaibondactie. Up de genou- deu conleieutie wilue men het uurlooucijfer in het contract met 1U pet. verlagen. Spre ker vroeg den leden vertrouwen in net hoofdbestuur te stellen. Wil men de loons verlaging doorzetten, dan sluiten de bon den net contract niet af, dan maar geen contract. Daarna werd de algemeene toestand in de nietaalinuustrie overzien. Deze is zeer s-iecht, alleen ue R. K. Metaaibewerxers- bond heelt nu al 4800 werklooze leden en dit cijier stijgt nog dagelijks, om nog niaar met eens te spieken van de duizenaen ge- aeeiieiyae wenduozen. Br is uan ook in ue eerste 3 maanden van 1931 315.000 door aen bond aan werkloozen-uitkeenugen uit betaald en als de crisis voorloopig zoo aan houdt, dan zal 1931 alleen voor oezen bond aan niijk en Bonuswerkloozeiikas op zijn minst J 1.200.000 aan werkloozenuitkeerin gen kosten. En terwijl worden in Rotter dam, Schiedam enz. de metaalbewerkers met 3ou en meer tegelijk de straat opge stuurd. JSpreker zegt dau ook, uat Minister Verschuur zoo spoedig mogelijk zal moeten kumen met een Bijkswenaoozenveizoke- riug, anuers loopt het met de boel mis. ouoruat er m de Aid. Lemen onuer de uitgetrokken leuen een minder tevieden geest gaat neerscnen, gaat spreker na, wat er aour de bonuen by de regeering is ge vraagd en geuaan. vq bonden kunnen er verkor met veel aan doen en spreker goett den raad: wordt lid van de R. li. Ries- veree^.gjug, uan kunt gij uaar onuer de aanuaent van de algevaa.digaen brengen, waarm zij zoo tekort zijn geschoten en by het samenstellen der groslijsten uw candi- daten steunen, als gij meent, dat de thau& zittende Ramerleden in hun plicht tekort schieten. Spreker zal nogmaals met het be stuur van het K. K. Werkliedenverbond m overleg treuen, om een adres aan de Regee ring te zenuen. Maar om Regeering en Ka merleden weg te helpen jagen, omdat zij in haar plicht tekort schiet, daar kunnen wij als R. K. organisatie niet aan mede doen. i Na nog een uitvoerige discussie over bo venstaande, ging men met de agenda ver- der. Drie meuwp leden werden geinstai- leeid. Voor de bloemendag van „Herwon nen Levenskiacht op 19 Juli werden blue- menverkoopsters gevraagd, leeftijd boven de 16 jaar. Uok werd den leden verzoent, propaganua-platen voor hun ramen te nao- gen voor bovenstaande instelling. Hoewel wat laat, kon ue voorzitter nog mededee- I ien, dat voor de leden, uie van den crisis 1 steun trekken, hun zegel op ue rentekaart I door Socia.e Zaken giatis wordt geplakt, men moet daarvoor zijn rentekaart by So- I ciale Zaken inleveren. Uok bij geueeiteiijke werkloosheid kunnen ue leuen van de werk- loo'zenkas gebruik maken, maar zij moeten i dan uitsluuend V rij^ag en Zaterdag 14 uur korter werken. Anuere dagen zijn niet gel dig. Spr. spoort nog aan om deel te nemen aan den verkieziugsiietstocht op Zaterdag 20 Juni en om gebruik te maken van de Reiskas, welke" door den JR. K. Volksbond is gevormd, voor de groote meeting te Unecnt op 6 September. Na een druicke rondvraag volgde sluiting met den chr. groet. De Leidsche Winkelstand. De heer Vrijenhoek heeft zijn bekende drogisterij verplaatst van Haarlemmer straat 115 naar 119. De heer A. van dor Heyden, architect alhier, heelt een pui ont worpen, die zeer geslaagd mag heeten. Met teakhout, marmer en glas-in-lood is een fraai geheel verkregen, dat aan de Haarlemmerstraat ter plaatse zeer ten yue- de komt. De fiima G. Splinter en Zoon, welke ue uitvoering was opgedragen, heeft alle eer van haar werk. De binnenbelim- mering, aangebracht door de firma Vau Gelder Van Ginkel, ziet er aantrekkelijk uit en biedt bergruimte aan de talrijke kruiden, waarin de heer Vrijenhoek zich heeft gespecialiseerd. Doch ook voor ande re drogistaitikelen zal men geen vergcef- sche reis naar zijn zaak maken; de groote sorteering is daar een waarborg voor. In perceel Oostdwarsgraeht 19 heeft de heer J. H. S. Jaspers hedenmiddag een banketbakkeiszaak geopend. Het oude pand is eerst grondig gerestaureerd. De heer v. d. Drii't zette er een nieuwe voor pui in, een zoon van den heer Jaspers zorg de voor de betimmering van den winkel en een ander voor het schilderwerk. Zoo werd een aardig geheel verkregen. Met zijn der den zoon oefent de heer Jaspers het be drijf nu uit en men mag verzekerd zijn van goede kwaliteit, getuige de aanwezige voor raad goederen. Een geheel nieuwe brood-, koek- en ban ketbahkerij-annex kokerij is verrezen in perceel Lindestraat S, waar de fa. Gebts. Nagtegaal hedenmiddag opent. Deze firma heeit reeds een zaak op den Lage Rijnuijk 11. Een ruime winkel geeft het geheel een fraai aanzien. Het nieuwste systeem heete luchtoven vindt een plaats in dc ruime bak kerij, terwijl een aparte afdeeling is inge richt voor de banketbakkerij. Daarnaast bevindt zich een kantoortje, achter den winkel cn naas* den winkel de wagenloods. Het geheel ziet er goed uit. NED. VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID (Vervolg) In de middagvergadering werd in de eerste plaats het woord gevoerd door den voorzitter van de Commissie van rappor teurs, die er op wees, dat door de com missie na ernstig zoeken, in hoofdzaak eenstemmigheid is bereikt, behalve wat betreft de psychiatrische cursussen, over welk onderwerp mr. A. de Graaf een min derheidsnota heeft ingediend. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil by de dringende noodzakelijkheid van ge schoold personeel, hoewel spr. toegeeft dat het algemeen peil in de laatste twintig jaar is verhoogd. Wat zijn nu de groote lijnen in het rap port? We moeten komen tot een stevigen grondslag, waarop het personeel in de ge stichten staat. Een zekere mate van ont wikkeling is noodig voor het personee). Gezond verstand en goede wil is niet ge noeg. De persoonlijkheid moet ook ge schikt zijn. Daarvoor is het proefjaar noo dig. Als de geschiktheid gebleken is kan de uitbouw aan de ontwikkeling plaats hebben. De commissie is van meening, dat aan alle inrichtingen de opleiding kan plaats hebben. Er moet concentratie zijn en dat wel zoo sterk mogelijk waarbij rekening moet worden gehouden met de verschillen de geestelijke stroomingen. Concentratie is ook noodig omdat men de gewenschle leerkrachten moet hebben. Kan dat allemaal op eigen gelegenheid door het particulier initiatief ter hand worden genomen? Spr. meent van niet. Neen, hier is noo dig een hand in hand gaan van het par ticulier initiatief met de overheid. De commissie wil voorts komen tot een wettelijk beschermd diploma. Aan de ge stichten, waarin de opleiding plaats zal hebben, zou de commissie de bevoegdheid willen zien toegekend om het examen af nemen onder toezicht van een regeerings- afgevaardigde. De commissie wil dus rijks subsidie en een wettelijk beschermd diplo ma. Als dat niet dadelijk mogelijk is dan moet er toch in elk geval op aangestuurd worden. Mr. M. J. A. Maltzer, eveneens lid van de oommissie. Spr. wees er op dat een com missie van toezicht noódig is die de ge stichten aanwijst, waarin de opleiding zal plaats hebben. In deze oommissie moet ook de concentratie zoo ver mogelijk wor den doorgevoerd. Deze commissie vormt dus een lichaam buiten de gestichten. Het lijkt niet ge- wenscht een gesticht zelf de opleiding ter hand te doen nemen. Wel is het gewenscht dat de organisatie in handen berust van het bestuur van de voor opleiding aange wezen inrichting. Mej. Hillen heeft het be zwaar genoemd der verschillende congrega ties voor de religieusen, maar spr. wijst er op dat ook ten opzichte van het land- bouw-huishoud onderwijs op de religieusen dwang wordt uitgeoefend. Spreker beantwoordde voorts nog enkele opmerkingen van andere sprekers in de morgen vergadering. Dr. Bierens de Haan deelde als zijn mee- ning mede dat de ambtenaren in de gestich ten ©enigszins op de hoogte moeten zijn van de psychiatrie. Ze moeten ook kunnen obser- veeren. Er is veel strijd in de psychiatrie maar daar hebben de cursisten niet mee te maken. De algemeen vaststaande feiten kun nen best bijgebracht worden Er zijn moei lijkheden aan het doceeren van de psychi atrie verbonden, maar spr. heeft eenige er varing en de resultaten stemmen tot tevre denheid. Hij acht het niet gewenscht dat dit onderwijs gegeven wordt door een direc teur of directrice, waar wel degelijk door een psychiater omdat slechts deze de stof beoordeelen kan en hetgeen hij doceert re sultaat is van eigen studie. Mr. A. de Graaf vraagt waar het heen moet als de psychiatrie als vaste regel in alle gestichten wordt onderwezen aan het personeel. Er zijn nog andere psychiaters als dr. Bierens de Haan. Wel is spr. er voor, dat de directeuren en directrice zelf een cursus in de psychiatrie volgen. Voor het personeel acht spr. het ongewenscht Dr. Bierens de Haan zegt, dat er vaststaande psychiatrische feiten zijn, maar spr. gelooft dat niet. Prof. mr. W. P. J. Pompe gaf hierna nog zijn meening weer over de opleiding van religieusen en zeide van oordeel te zijn, dat een oplossing hier niet mogelijk is. Van de psychiatrie, a'dus vervolgt spr., komt men met af zonder de psychiaters zelf. Zij zelf zijn de deskundigen, die den leek op zijn onwetendheid moeten wijzen. Tenslotte sprak nog de heer J. H. Honing die o.m. namens de commissie mededeelde, dit in antwoord op een vraag van ds. Hel dring, dat het niet in de bedoeling van de commissie ligt, zich onmiddellijk tot de re geering te wenden. De voorzitter, dr. de Visser, kwam hier na tot het slotwoord en trok uit het behan delde de volgende conclusies: He bestuur zal naar aanleiding van het hier behandelde overwegen wat het te doen heeft. Zulks zal geschieden in overleg met de betreffende commissie. Tenslotte, dat de kwestie der opleiding zoo spoedig mogelijk onder de oogen zal worden gezien, terwijl aan het invoeren van een diploma volle aandacht wordt gewijd, terwijl later zal overwogen worden, of eventueel de Staat daarbij betrokken zal worden. Met een woord van dank werd de vergar dering hierna gesloten. Des namiddags te half zeven werd in het Palace-Hotel te Noordwijk aan Zee een ge meenschappelijke maaltijd gehouden. Heden (Zaterdag) wórdt een bezoek ge bracht aan de Martha-Stichting, voor onver zorgde kinderen to Alphen aan den Rijn en aan de Dr. Mr. Wil'em van den Bergh- Stichting te Noordwijk-Binnen. Gemeentelijke Aankondigingen STEMMING. De Burgemeester van Leiden brengt tor openbare kennis, dat op Woensdag, 24 Juni 1931, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van den gemeenteraad. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezers lijst bevoegd is tot de keuze mede te wer ken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd teï uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembu reau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij yin eej^Clg^di- ge reden van verhindering blijkt, gestaaft met geldboete y&n ten l^ogsté^örie ,gul- ^en' I JT Indien tiidenWji^t j/eg&np van de over treding nog geen twzi jaféA zijn verloopen sedert eene vroegevJLyveréordedling van den schuldige weirofls gelijke-' overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geld boete van ten hoogste tien gulden opge legd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Artikel 150a der kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Leiden, 8 Juni 1931. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentiu»' Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Jasperse, Kors, Poortman en Seret. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Uegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 Juni tot en met Zondag 21 Juni a.s. waar genomen door apotheek P. de Croix, Ra penburg 9, Tel. 807. Onze lezers, die handel drijven in sigaret ten, worden er op attent gemaakt, dat zij, in verband met de heffing van opcenten op j den tabaksaccijns, vanaf 1 Juli a.s geen si garetten meer in hun panden in voorraad mogen hebben, waarvan de verpakking niet voorzien is va de vereischte aanvullings zegels. Deze zegels zijn ten spoedigste aan te vragen ten Ontvangkantore Leiden, 2e kan toor Langebrug. Bij bevinding nè, 1 Juli van sigarettenver- pakingen, welke niet. behoorlijk van aanvul- lingszegeiszijn voorz:en, wordt een boete opgelegd van minstens 25.en hoogstens 1000.— BIOSCOPEN. Luxor. Het programma dat Luxor deze week geeft, kon ons niet bevredigen. Voor de pauze een Amerikaansch sentimenteel film werk „Slaaf van zijn Hartstocht", waarin volgens het programma liefde, kunst en zwakte de drie hoofdmotieven zijn. Van liefde znen we echter niet veel, van zwak te zooveel te meor. In „Liefde op bevel" zien we juist het tegenovergestelde. Daar is van zwakte geen sprake. Daar wordt liefde bevolen aan een g»zantschaps-attaché, die de vrouw van den Minister van Oorlog moet winnen voor de plannen van zijn gezat, terwijl intussohen de vrouw van den gezant in ongeoorloofde verhouding staat tot een attaché. Zulks is voor ons onaanvaardbaar. Casino. Het tweede en laatste deel van de film „De doodende straal", is niet minder sen sationeel dan het eerste dee'. De lucht- schuimer Santro, die prof. Eliott het ge heim van dien straal trachtte te ontstelen, krijgt nu zijn gerechte straf. Als hij, zwe vend in zijn vliegtuig, dood en verderf zaait door het uitwerpen van bommen, wordt zijn toestel door den straa1 getroffen. Brandend stort het neer en de booswicht komt hier bij om. Op deze film is niets aan te merken, evenmin als op het voorprogramma met een zeer stevige Wild-West-film zoodat we I de bioscoopvertooning in Casino kunnen aanbevelen voor volwassenen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2