RECHTZAKEN UIT DE PERS ZATERDAG 20 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 WASSENAAR. Groote propagandavergadering Kath. Kiesvereenjging. Gisteravond hield de R. K. Kiesverceni- ging alhier een groote propagandabyeen- komst in het Ratronaatsgebouw. L)e voorzitter, de heer R. M. Wesseliug, sprak zijn groote vreugde uit over de goe de opkomst en deelde mede, dat behalve de heeren van Leeuwen en Kimman, ook de heer van Leijenhorst het woord zou voeren. Vervolgens gaf hij het woord aan den eersten spreker, den heer J. H. Kimman. Spreker ving aan met te zeggen, dat hij nog maar een beginneling was in de poli tiek, een piepjong kuiken en dat hij aan vankelijk iiad gemeend, omdat hij nog te weinig kent de toestanden in Wassenaar, geen spreekbeurt te moeten vervullen. Nu de kiezers hem als no. 2 op de candidaten- lijst hadden gebracht, aciitte hij het een eereplicht om op te treden. Tot onder werp had hij geaozen de politiek. Spreker zette uiteen, wat politiek betee- kent en gaf daarvan de definitie, welke de voorzitter van het Rartijbestuur, mr. Go- seling had gegeven n.l. het behartigen door den Staat van het algemeen weizijn der burgers. Spreker maakte deze definitie tot üe zijne, alhoewel hij in plaats van Staat zou willen lezen „de Overheid". Vervolgens liet spreker de verschillende politieke stroomingen de revue passeeren. Leis'i/ens de liberaie groep, in het kort gaf hij haar doel, dat gebaseerd is op vrijheid en gelijkheid aan, om vervolgens aan re toonen, dat zij met onze politiek kan zijn, ornaat zij de economisch-zwakken heeft af- gestooten. i-»aaina besprak spreker de socialistische groep, ontstaan tengevolge van de werking van de liberale politiek. Zij nam op zich de zorg van de economisch zwakkeren, maar zonder geestelijk element. Spreker had waardeering voor het goede, door haar gewrocht. Onze politiek kan het nuch- thans met zijn, ornaat zij alleen zorgt voor de mateneele en met voor de geestelijke belangen. Wat is dan onze politiek, vraagt spreker. Dat is de katholieke maatschappijleer, ge baseerd op de kennis van de menscheiijke natuur, op de afkomst en de bestemming van den niensoh, die zich door zijn gedra gingen moet aanpassen. Spreker zet dit uitvoerig uiteen en wijst erop, dat de inen- schen een ongelijken natuur hebben, dat zij elkaar nooüig hebben, en dat zij ook de stoffelijke dingen behoeven. Grondslag moet bovenal zijn het christelijk soli- oarisnie. Na m het algemeen geschetst te hebben, welke politiek de onze is, wijst spreker er op, ciat in onzen tijd twee groote stroomm- gen opkomen, die van het Neoliberalisme en van het Communisme. Daartusschen zal in de nabije toekomst groote strijd ont staan. Wie zal het winnen? Spreker meent geen van beiden. Er is gesproken: „Gij zijt Reu us, en op deze steenrots zal ik Mijn Kerk bouwen". Daarin ligt do zending be sloten en daaraan moeten allen medewet- ken. Daarom roept spreker allen op ten strijde onu.er de banier van het soiidaris- nie, opdat bewaarheid worde dat andere woora: „De poorten der hei zullen haar met overweldigen". In het tweeae deel zijner rede gaf spre ker eemge eiscnen van goede politiek. Deze moeten zijn gericht op de behartiging van ue belangen van üet gezin. Spieker noem de ae zoig voor goede wonmgen. 'Up dit ge bied is in onze gemeente nog ve->. te doen. Voorts ae zorg voor het onderwijs, met siecüts voor net jonge kina, maar ook voor het oudeie. Spreker meenae, dat meer moest worden geaaan, om ue jongens up te leiuen tot vakmensen-en en beloofde daar omtrent werkzaam te zullen zijn. Een voorname eiscii is voorts de armen zorg. Gezorgd moet worden voor een gooae steunregeling, doch dit xs siecüts een lap- niiudei, voor bevordering van ae werkiuos- heius vei zekering, voor arbeidsverruiming, voor het uitvoeren van werken in sneiler tempo. v uurts dient de Middenstand te wor den genolpen. öpieker eindigde met allen op te wek ken stuuie te maken van hetgeen het chris telijk soiiaaiisnie wenscht en vroeg daar voor ook ue medewerking van de Reis. Een luid applaus volgde op deze met groote aanuacht gevolgde rede. Do voorzitter biacnt spreker dank. Het verneugde nem, dat een ueigelijk vertegen woordiger in den Raad zijn intrede zal mo gen uoen en sprak ae verwachting uit, dat zijn voornemens in vervulling mogen gaan. V ervolgen kreeg de liee-r ueijennorst hot woord. ueze spreker behandelde de vraag, waar om zullen wij Katholiek stemmen. Spreker geiooiue niet, dat men zou stemmen op de Liberale lijst, om haar invloed te veigroo- ten, daarvoor zou men wel passen. Meer gevaar zag spreker m de lijst der S.D.A.R. Spreker heelt jaren lang onder sociaal democraten gewerkt en wil getuigen, dat zij veel hebben gedaan voor de loonsverbe tering van den werkman. Jammer is het echter, aat zij niet weten dat dit leven slechts nirduei is tot een beter leven. Spreker begrijpt echter met, dat zij nier van alle verbetering het monopolie willen hebben, en dat zij geen waardeering heb ben voor hetgeen ae Katholieken hebben gedaan. Spreker haait uitspraken aan van gezaghebbende buiteniandsche sociaal-de mocraten, die wel weten te waardeeron. Spreker durit veilig zeggen, dat de Ka tholieken voor de S.D.A.R. niet behoeevn onder te doen. Bij de Katholieken zitten echter hoogere, geestelijke belangen voor. Eu die belangen zijn niet veilig by de S. D. A.R. Spreker haalt uitspraken van kop stukken der S.D.A.P. aan, die zelf getui gen, dat een katholiek geen socialist kan zijn en wekt in een keurige peroratie ai- leu op, om hun plicht te doen en te stem men op de Katholieke lijst. De voorzitter bracht ook dezen spreker dank voor zijn gloedvol woord. Na een korte pauze was het woord aan den heer G. van Leeuwen. Deze spreker toonde aan dat de katholieke politiek is gebaseerd op de encyclieken der Pausen en gaf voorts verschillende punten Aan, welke door de Kath. fractie moeten worden behartigd. Het woningvraagstuk vordert nog steeds oplossing, speciaal ten behoev3 van de groote en grootere gezinnen. Spreker heeft waardeering voor het werk van de Wassenaarsche Bouw ver eeniging, in deze verricht, maar wil door haar bestuur niet laten uitmaken, of de woningen vol doende zijn. Spreker wijst erop, dat het werkloozen- vraagstuk nog onlangs onder het oog is ge zien en dat daaromtrent eon betere rege ling zal komen, voorts, dat een automaten- verordening is tot stand gekomen en een betere regeling voor het voorbereidend on derwijs. Hierna gaat spreker in op de propagan dageschriften van de andere partijen. De S.D.A.R. zegt, dat de Katholieken niet we ten, wat zij willen. Spreker meent, dat rij dan geen observatievermogen hebben, want uit hetgeen is tot stand gekomen blijkt wel anders. De Liberale partij is met een mooi boekje gekomen. Dat is ook alles. Spreker wil op komen tegen hetgeen in de Vrijheid is ge zegd. Daar staat letterlijk, dat allen de hoofden bij elkaar moeten steken, om de clericale overheersching den kop in te drukken. Spreker gelooft, dat dc Katholie ken meer ruggegraat hebben dan zij. Tenslotte wekte spreker allen op, propa gandist te zijn en te zorgen, dat wij onzen invloed behouden, opdat wij Dinsdag kun nen zeggen: „Aan U, o Koning der Eeuwen, aan U zij de Zegekroon". De voorzitter bracht ook dezen spreker dank. Daarna richtte hij zich tot alle aan wezigen, om hun best te doen, waarna de geanimeerde vergadering werd gesloten. In de pauze werd medegedeeld, dat de zeereerw. heeren Pastoors toestemming ga ven tot het houden eener collecte op Zon- dag a.s. voor de strijdkas, welke dringend versterking behoeft. RIJNSBURG GEMEENTERAADSVERKIEZING Uitgebracht: C.H. Volkspartij 234 st.. A.R. Arbeiderspartij: 112 st., A.R. Partij 638 st., C.H. Unie 607 st. Gekozen: Chr. Volkspartij: J. Oudshoorn, N. v. Duyn; A.R. Kiesver.: S. Schoneveld (aftr.), T. Kralt (aftr.), W. L. v. d. Gugten (aftr.), J. den Haan (aftr.), G. v. Delft met voorkeurstemmen. C.H. Unie: C. D. v d. Vijver (aftr.), H. G. Jonker (aftr.), K. v. Delft (aftr.), J. v. Klaveren (aftr.). Niet her kozen zijn W. v. Tilburg, D. Knijff. Nieuwe leden: J. Oudshoorn, N. v. Duijn. Bloemenhandel. Met een groote aanvoer waren de prijzen als volgt: Rozen per bos van 20 stuks: Landia 0.80al, Headley 1.40 1.80, Columbia 0.70—0.90, Butterfly ƒ0.80 1, Miss Edith Helen 1.802.10. Snijbloe men: Korenbloemen per 100: 1419, Juliaan- tjes 1014, Rononkels 1025, Gele Margrie ten per bos 35, Groote Margrieten per 100 60—80, Anemonen per 100: 70—80, Pyrethe- rum 60a80, Anjers per 100 2025, Bruids anjers per 100 811, Lathyrus per 100 3040, Centaurea 3035, Violieren 6, Papavertjes 6, Groote Papavers 80110, Campernella 40—50, Gladiolen: Hadley ƒ2.60—2.80, Will- brink 2.402.70, Roode pioenen 2.403, Rose pioenen 2.603.20, Mimi 810, Iris sen: Yellow Queen per dozijn 68, Dr. Ha ring per dozijn 69, Imperator per dozijn 10 14, Palida per dozijn 912. STOMPWIJK Kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereeni ging „Kiesrecht is Kiesplicht" vestigt de aan dacht op het feit, dat de stemming voor den Gemeenteraad plaats heeft op 25 Juni (Don derdag) in het gymnastieklokaal der R.K. Jongensschool, van 85 uur. De wet schrijft voor, dat iedereen, op straffe bij de wet be paald, verplicht is te gaan stemmen. Ver trouwd wordt, dat bovenstaande waarschu wing overbodig is, daar ieder katholiek kiezer zeker zijn stem uit gaat brengen op de katho lieke lijst, welke genummerd is met no. 1. Zij stemmen goed, als zij het witte puntje rood maken voor den bovensten naam: Bosch, J C. van den. Anders niets. Voor of in het stemlokaal is het bestuur van de R.K. Kiesvereen. aanwezig tot hulp en het geven van inlichtingen. Propagandisten zijn ook steeds tot hulp bereid. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat degenen, die per auto gehaald moeten worden, weens ouderdom, ziekte of zwakte, zich hier voor kunnen melden bij den heer J. van Ma ren, Stompw.weg 166. Gezorgd zal worden, dat de auto's van 35 uur beschikbaar zullen zijn. TER-AAR. Geboren: Patronella Antje, d. van Joh. Vuijk-Hulsbos. Maria, d. van M. v. Eijk-Verzaal. Johannes Theodorus, z. van H. Markman-v. d. Voorn. Aaldert, z. van A. Hunneman-Bakker. Gevestigd: B Vogelsang van Am sterdam. Vertrokken: C. v. Dam naar Noot dorp. M. C. Jansen naar Rijnsaterwou- de. J. Sluiting naar Emmen. K. Ka-pteijn naar Abcoude. H. v. d. Laan naar Zwam- merdam. ZOETERMEER—ZEGWAART Collecte. De collecte voor den gewapen- den dienst heeft in deze gemeenten opgebracht een som van 21.71. ZOETERMEER Spiritus-drinkers. Eenige personen, die bedwelmd waren door spiritus, en de bewo ners der Dorpsstraat lastig vielen, werden door de politie, voor de goede orde en eigen veiligheid opgeborgen in het arrestantenlokaal Zij kregen daar een proces-verbaal. ZEGWAART. Gemeenteraad. Maandag 22 Juni a.s., des avonds half acht, vergadert de Raad dezer ge meente ten Raadhuize ter behandeling van de volgende punten: 1. Mededeelingen. 2. Ver zoek subsidie Burgerwacht. 3. Id. Harmonie- vereeniging. 4. Verhuur gemeente-eigeidom. 5. Geldleening vernieuwing en verlenging Molen straat. 6. Aankoop eigendom Molenstraat van P. Langelaan en A. Jongerius. 7. Vernieuwing Dorpsstraat. 8. Verbetering vaarwater. '9. Over neming onderhoud Zegwaartscheweg. 10. Ver- eeniging van de gemeenten Zoetermeer en Zeg- waart. 11. Plaatsing urinoir hoek Stations straat. 12, Wijziging begrooting. Ongeluk. Gistermorgen was de arbeider V van de Ned. Spoorwegen op het stations emplacement belast met rangeeren. Hij stond daartoe op de treeplank van de locomotief. Bij het rijden kwam V. in aanraking met een uit stekende plank, geladen op een wagon. Hij werd van zijn staanplaats gestooten en kwam te vallen, waardoor hij eenige ribben kneusde. KANTONGERECHT ALPHEN a. d. RIJN. "WINKELIERS CONTRA VLEESCH- KEURIN GSDIEN ST. De geruchtmakende zaak voor het Kantongerecht behandeld. Ter strafzitting van het kantongerecht alhier had zich gisteren te verantwoorden den winkelier C. V. die ingevolge de hier onlangs in werking getreden vleeschkeu- ringsverordening had gezondigd en hard nekkig de keuring had geweigerd van in gevoerde vleeschwaren en v'eesoh. Dege nen, die onze berichten omtrent de ge schiedenis, verbonden aan deze vleesch- keuringsverordening der gemeente Alphen aan den Rijn hebben gevolgd, weten hoe destijds door de betrokken winkeliers in overleg met de middenstandsvereeniging de keuring van ingevoerde vleeschwaren pertinent is geweigerd todat de keurings dienst een race onder de winkeliers hield om -na te gaan in hoeverre de betrekke lijke verordening werd nageleefd. Door tal van winkeliers is toen tot aan bieding der te keuren vleeschwaren over gegaan, doch bovengenoemde winkelier is als „proefballon" blijven weigeren met het gevolg, dat hij zich thans had te ver antwoorden voor het navolgende delict blijkens de dagvaarding geformuleerd als volgt „Dat hij op of omstreeks 26 Maart 1931 van buiten de gemeente Alphen aan den Rijn in die gemeente heeft ingevoerd 3 bo- terhamworsten en 2 rollen gekookt spek althans een hoeveelheid vleeschwaren, welke vleeschwaren ingevolge zijn bestel ling door de firma Zwanenburg te Oss aan hem waren toegezonden en door middel van Van Gend en Loos aan zijn winkel werden bezorgd, en toen deze vleeschwaren niet zonder oponthoud langs den kortsten weg heeft vervoerd of heeft laten vervoe ren naar het vleeschkeuringslokaal der ge meente Alphen aan den Rijn." Voor deze zaak bestond van de zijde der betrokken winkeliers groote belang stelling. Verdachte was zelf verschenen en be kende het hem ten laste gelegde. Van de 3 boterham worsten waren 2 z.g. losse wor sten en 1 uit blik. Alle waren echter z.g. toebereid v'eesch en bij hem -bezorgd per fa. v. Gend Loos. Allereerst maakte een belangrijk pur.t van bespreking uit of de fa. v. Gend Loos nu niet moest worden beschouwd als dengeen, die de vleeschwa ren invoert en volgens de bestaande veror dening eigenlijk verplicht was geweest de worst ter keuring aan te bieden en eerst rechtstreeks over te brengen naar het keu- ringslokaah. Als getuige werd gehoord de hulpkeur- meciter K. Drok, die op een vraag van den kantonrechter een uiteenzetting geeft hoe de keuring van vleeschwaren in blik plaats heelt. Hierbij verklaarde deze dat de blik ken niet worden opengemaakt, omdat de inhoud dan zou bederven. Als 'n blik echter bol staat, is dat een bewijs dat zich gas gevormd heelt, zoodat de inhoud moet wor den onderzocht. Blikken die niet bol staan, worden gerekend, a thane verondersteld goed te zijn wat hun inhoud betreft. De kantonrechter merkt dan op: U keurt dus eigenlijk alleen bussen. De heer Drok antwoordt dat deze keu ring noodzakelijk is, daar reeds 4 keer door hem een blik is ingehouden waarvan de in houd bedorven bleek. De ambtenaar O. M. vraagt waarom dan geen procesverbaal is opgemaakt. Dergelij ke gevallen behooren toch onmiddellijk ter kennis te worden gebracht aan het Labora torium te Utrecht, opdat proces-verbaal kan volgen tegen den leverancier. De kan tonrechter wijst er op, dat het publiek toch zelf wel kan zien en beoordeelen of een blik bol staat en dus kan concludeeren dat de inhoud bedorven is. De keuring heeft volgens de kantonrechter dus geen nut, of dit nut alleen dat er een keurloon voor ont vangen wordt. Requisitoir van het 0. M. De ambtenaar van het O.M. hierop zijn requisitoir nemend, zegt dat aanvankelijk 2 processenverbaal zijn opgemaakt. Een be treffende de weigering om terstond na in voer, de vleeschwaren over te brengen naar het keuringslokaal. Direct wijst de ambte naar verdachte er dan op, dat men hier om trent geen vervolging in heeft willen zetten om de kwestie niet te vertroebelen, doch dat men nimmer het recht heeft te weige ren vleeschwaren aan een keuring te laten onderwerpen. Uitvoerig overwefegt de ambtenaar dan de principieele vragen, heeft hier een over treding plaats gehad en, zoo ja, door wien? Sipr. meent dat van overtreding geen sprake is. De fabricage en de controle zijn door den rijkswetgever tot in alle finesses verzorgd, zoodat het gemeentebestuur het recht mist tot het instellen van aanvullen de bepalingen. De slager kan toch bij de ontvangst van bedorven vleesch terstond ze'f optreden en oen klacht indienen tegen zijn leverancier. Doet deze zulks niet dan kan het publiek zich over den slager be klagen. Het nazien van blikjes of deze bol staan is vo gens de ambtenaar geen keuring. Wel bijzonder merkwaardig üjkt de verorde ning als men weet, dat vleesch eerst aan keuring onderhevig is, wanneer dit met meer dan 5 Iv.Gr. wordt ingevoerd, tewijl iemand die vleeschwaren op de boterham heeft en in onze gemeente komt en b.v. pic- niet deze vleeschwaren- onmiddellijk zou moeten laten keuren. Bij den keuringsdienst van waren is voornamelijk in handen het repressief toezicht. De ambtenaar acht dan ook deze keuring in strijd met de vleesch- keuringswet. Ten eerste dient deze niet om te voorkomen dat ondeugdelijk vleesch wordt verkocht maar tevens om het puibliek te beschermen tegen bepalingen van ge meentebesturen, die zich geroepen zouden gevoelen deze zaak te rege en. De ambtenaar kan bovendien de meening niet deelen van den burgemeester alhier van wien hij een schrijven ontving dat het hier geen preventief, maar een repressief toezicht betreft. Onder het laatste re pressief toezicht verstaat spr. het nemen van steekproeven in de winkels, zooais wordt gedaan door ambtenaren van den keuringsdienst van waren, doch dit toezicht is bij gemeentelijke verordening niet te be palen of vast te stellen. Waar de bepalin gen van de handhavige verordeningen voorts tot vleeschwaren kunnen worden uitgebreid, acht spr. deze niet verbindend, en requireerd derha've tot ontslag van rechtsvervolging. De verdediger Mr. A. Korver sloot zich geheel bij het requisitoir van den ambte naar aan en zei in zijn 16-jarigen advoca ten-loopbaan het nog nooit zoo eens te zijn geweest met een requisitoir als het onder havige. Mr. Korver voerde als verdediging o.m. aan dat voor vleeschwaren kan geen keu ring of invoerkeuring worden voorgeschre ven. Volgens de Vleeschkeuringswet en de daarmede verband houdende maatregelen van bestuur moge voor vleeschwaren slechts gebruikt worden goedge keurd vleesch, terwijl de fabricage en de conserveering daarbij uitdrukkelijk is ge regeld. Het te verwerken vleesch is derhalvo gekeurd en op de bereiding tot vleesch waren is het toezicht bij de wet gere geld. Nu kan niet de gemeentelijke wetgever nog eens een keuring voorschrijven, temeer niet waar art. 40 van de Vleeschkeurings wet verbiedt het verkoopen of afleveren of in voorraad en voorhanden hebben van bedorven of ondeugdelijke vleeschwaren. Krachtens dit artikel is er dus ook toe zicht, alleen met dit verschil dat voor dit toezicht geen keujloon kan worden gehe ven. En de bedoeling van de verordening is juist de .heffing van keurloon, en niet de keuring zelf, want deze kan ingevolge art. 40 worden verricht. Het geheele toezicht op vleeschwaren is bij de Rijkswet Vleeschkeurincswet geregeld en derhalve heeft de gemeente lijke wetgever zich te onthouden van het maken van bepalingen te dien aanzien. Nu dit in casu niet is geschied, is de betrok ken verordening ni.et verbindend en be hoort ontslag van rechtsvervolging te vol gen. Aan het eind van zijn verdediging wiist verdediger nog eens op de bevoegdheid van den keuringsambtenaar om steekproe ven te nemen in winke's waar hem dat noodzake'ij-k blijkt. Tot het, heffen van keurloonen heeft het gemeentebestuur geen recht, daar deze dan slechts het karakter krijgen van een belasting. Op verzoek van dsn ambtenaar en ver dediger zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen, hetwelk door zijn EclelAcht- bare werd bepaald op Woensdag 1 Juli a s. Financiën en Economie BETALINGEN GESTAAKT Door de bankierszaak van Heel en Co. te Goes. Naar wij vernemen, heeft gisteren de be kende bankierszaak Van Heel en Co. te Goes haar betalingen gestaakt en surcéance van be taling aangevraagd. De firma deelt in een circulaire aan baar clientèle het volgende mede als oorzaak van de staking der betalingen: 1. het niet bij anderen onderbrengen van een crediet, dat voor haar te zwaar werd; 2. De groote terugvraging van deposito's als gevolg van te Goes plaatsgehad hebbende bankfaillissementen; 3. de schade, geleden door malversaties op het bijkantoor te Tholen. Behalve een bankierszaak dreven de heeren Van Heel ook een graanhandel. De bank had zoowel in de stad als op het platteland zeer talrijke clientèle en genoot het algemeen vertrouwen. Bij-kantoren zijn er in Tholen, Ierseke, Terneuzen en Axel. Kortgeleden is nog getracht de zaak over te doen aan de Amsterdamsche Bank, maar deze onderhandelingen hebben niet tot resul taat geleid. Het is te begrijpen, dat de ontsteltenis, waar er vele slachtoffers zijn, groot is. Dit is in één jaar tijd de derde bank in Goes, die haar be talingen staakt. ENG ELAND'S KATHOLIEKEN EN DE 'POLITIEK. Een nieuwe verklaring van Kardinaal Bourne. „Heb Volk" is enthousiast over e-en rede voering, door Zijne Eminentie Kardinaal Bourne, den primaat van Engeland, Woens dagavond in Edinburgh (Schotland) gehou den. Besprekende de positie der Katholieken tegenover de drie politieke partijen do Liberalen, Conservatieven en de Arbei derspartij zeide Zijne Eminentie, volgens do korte samenvatting, welke het Amster damsche roode orgaan ervan geeft: „In Groot-Brittannië is iedereen, man ol vrouw, vrij toe te treden tot de politieke partij, die het meest zijn of haar sympathie heeft. Wanneer een katholiek eenmaal tot een der drie partijen is toegetreden, heeft hij tot plicht zich te keeren tegen verkeer de beginselen, die in zijn partij aan den dag mochten komen. Verder zeide kardinaal Bourne, dat een katholiek nooit zijn geweten geheel en al aan een politieke partij mag geven. Wan neer zijn geloof en geweten in strijd komen met de eischen van die partij, dan moet hij zijn geweten volgen. In zake algemeene vraagstukken doceert de Katholieke Kerk géén beginselen. De katholiek moet zich baseeren op zijn eigen moreele opvattingen en op wat Christus heeft geleerd. Wanneer een politieke partij dus geheel gebaseerd is op niet-christelijke beginselen, is liet duidelijk, dat een katholiek niet ge rechtigd zou zijn tot eon dergelijke partij toe te treden. Gelukkig kan met zekerheid wonien gezegd, dat in Engeland thans geen politieke partij bestaat, die gebaseerd is op niet-christelijke beginselen. Goedé rechtzinnige katholieken zijn lid van de conservatieve, liberale of ArbeiJer»- partij en nog kort geleden hebben Lagor- huisleden der Arbeiderspartij een klinkend voorbeeld gegeven van hun katholieke be ginselen". De Tijd schrijft hierbij: Waarom de redactie dit bericht in vet gedrukte letters haar lezers voorzet, ont gaat ons ten eeixeninale. De Kardinaal heelt niets nieuws, noch iets sensationeels ver klaard. Wie de politieke constellatie, den historischen groei van het partijwezen in Engeland kent, weet dat ieder Katholiek kan behooren tot elke drie partijen, ook tot de Britsche Arbeiderspartij. De leiders MacDona-ld, Snowden en Brailsford hebben tot in den treure gewe zen op het groote wezensverschil tusscheii het Engelsc-he socialisme en dat van elderu in Europa. Egon Wertheimer, de D-uitseho socialist en oud-correspondent van de „Vor- warts" in Londen, laat dit verschil tot uit drukking komen op bijna elke bladzijde van zijn boek: „Portrait of the Labour-Party" (in Nederlandsche vertaling verschenen bij N.V Ontwikkeling). Wijl'van Nederland niet gezegd kan worden, wat in Engeland wel geldt: „dat er geen politieke paitij be staat, die gebaseerd is op niet-chiistelyko beginselen', sluit deze uitspraak van ueu Kardinaal geheel en al aan bij het oordeel van onze bisschoppen, dat ook ten o.izent „geen katholiek gerechtigd zou zijn tot ecu dergelijke (of niet-christelijke beginse'e.i steunende) partij kan behooren"; m.u.vv. d t een Katholiek geen S. D. A. P.-er kan zijn, noch op een Nederlandsch socialist zijn stem mag uitbrengen. Wat de zinsnede betreft, waarmede „Let Volk" ook pronkt in een opvallend in schrift: „Inzake algemeene vraagsi.uk docee.t de Katholieke Kerk ge-u be inde len", moet oeze uiteraard wor ie.i ve.staan zooals ook de Encycliek „Ubi Aivu.io" aangeeft: „de Kerk meent, cat zij niet i.et recl.t heeft, zich zonder noodzaak iu der gelijke, aarosrehe aangelegenheden te men gen". Zoodra echter „algemeene zaken' (men zal goed doen den letterlijken tei.st van Ivard. Bourne s rede af te wachte.i, iue deze term dient te worden verstaan) uit gaan vau beginselen, strijdig met de Ka tholieke, of richten op een doel, dat den meiisch van zijn eeuwig doel kan afieid'ii, waarschuwt de Kerk en stelt haar veruoda- bepalingen. Heeft „Het Volk" de beteekenis' van liet bericht niet doorzien of verwacht het zyu lezers zou te kunnen suggereer.-]], dat na der onderscheiden niet bciioelt te werden gevreesd? Een andere verklaring voor net afdrukken van dit vonnis over de S.D.A P. en de socialistische beweging in Neder land kunnen wij nauwelijks vinden. Blijkens een modedeeling van Reuter luidde het oordeel van Karuinaal i>oui\ié met betrekking tot 's Pausen uitspraak: „Geen echt Katholiek kan een waar socia list zijn", dat dit niet geldt voor het Eu- gelscho socialisme. Zooals men zich her inneren zal, werd ook in ons blad deze meening reeus verdedigd. LAND- EN TUINBOUW TEGEN MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND Vee-vervoer verboden. Aangezien gevallen van mond- en klauw zeer zijn waargenomen in verschillende dzelen van Engeland, als gevolg van den invoer van vee uit Ierland, waar deze ziekte veelvuldig voorkomt, heeft de minister van Landbouw het vervoer van alle runderen, vogels, geiten en varkens in Engeland verboden, tenzij daarvoor vergunning is verleend. Voor deze dieren mogen geen markten of tentoonstellingen wordan gehouden, met uit zondering van de markten, waarvoor vergun ning is verleend en verkoop van slachtvee mag slechts plaats hebben, indien de beesten direct worden geslacht. De invoer van genoem de dieren uit Ierland is met ingang van 17 de zer verboden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15