DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND VALKENBU Lichtzinnige Jeugd SPORT ZATERDAG 20 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COUR De lokkende zee. Wij, bewoners van de lage l anden aan de zee, kennen de verraderlijke zee maar al te goed. Wij we ten, hoe zij lokt en trekt en hoe menig menschenleven zij ons ontnomen heeft. Wanneer de golfslag vreedzaam is 'en de zee rustig schijnt. te ademen, denkt men aan geen gevaar en dan is het verrukke lijk naar buiten te drijven, het groote wa ter op. Maar plotseling duiken zwarte wolkformaties op, die stormvlagen met zich voeren en zwiepende regenvlagen. Dan brult de zee en kromt haar klauwende gol ven om te grijpen naar allen, die binuen haar bereik zijn. Alle zeekusten kennen de wreedheid van de zee en langs alle stranden liggen herin neringen aan rampen door de zee veroor zaakt. De jongste en een der meest verschrik kelijke rampen op zee, heeft zich j.l. Zon dag afgespeeld bij de Fransche kust ter hoogte van St. Nazaire. Meer dan 500 per sonen, mannen, vrouwen en kinderen zijn een prooi geworden van de wild aanstor mende golven. De bijzonderheden van den ramp met de „Öt. Philibert" zijn genoeg zaam bekend; alle kranten hebben er da gen lang vol van gestaan. Wij behoeven er niet verder op m te gaan; een korte herin nering zij voldoende. In ballingschap. Hoe tragisch dergelijke groote rampen dok mogen zijn, toch zijn ze slechts alleen-staande feiten, welke niet het minste verband met elkander houden. De politieke gebeurlijkheden grijpen ech ter in elkander als de kamraderen van een machinerie, welke machinerie „de" geschie denis produceert. Deze politieke gebeurlijkheden kunnen soms ook diep-tragisch zijn en het karak ter van een ramp aannemen, vooral omdat zij schakels zijn van een ketting. De eene afgrond roept den anderen op en een po litieke ramp kan dikwijls veel meer slacht offers na zich sleepen dan een catastrophe op zee ooit kan veroorzaken. Als iets een somber licht op den huidigen toestand m Spanje kan werpen, dan is het wel de onwaardige wijze, waarop de kardi naal-primaat van Toledo, Z. H. Em. Segura y Saenz, na zijn terugkeer uit Rome, waar de H. Vader hem zijn volle vertrouwen had betuigd, door de Spaansche autoriteiten uit bet land is gezet. Zoodra te Madrid bericht was ontvangen, dat kardinaal Segura wederom Spaansch gebied had. betreden, kreeg de politie op dracht hem als een openbaren misdadiger langs den weg op te sporen en zoodra zij den kerkvorst gevonden had, dezen te ver zoeken onmiddellijk Spanje te verlaten. En toen de civiele garde hem op den weg naar Guadalajara „opgespoord" had, was de eenige „gunst", welke men hem wilde ver- leenen, dat hij zich eenige uren in het klooster mocht begeven om van de ver moeiende reis uit te rusten. Daarna aanvaardde de kadinaal de te rugreis naar Frankrijk, ging de kerkelijke hoogwaardigheidsbekieeder in balling schap. Door de regeering uit Spanje verjaagd! Welke afschuwelijke misdaad heeft kar dinaal Segura bedreven? vraagt de „Msb. zich af. Want in een land, waar een bende op roerlingen, practised ongestoord, talrijke kloosters, centra van geloof, liefdadigheid en wetenschap, in brand kon steken en tot den grond vermelenwaar de afgezanten van Moskou vrij binnenkomen en straffe loos den maatschappelijken ohaos prediken en voorbereiden; waar ondermijning van het landsgezag en van de openbare orde rustig kan bedreven worden, moet de man, die uitgebannen wordt, toch wel een mis daad begaan hebben, monsterachtiger nog dan het landverraad, dat de bolsjewisten er plegen. Het antwoord kan zoo eenvoudig moge lijk zijn: kardinaal Segura heeft de Katho lieken van Spanje op hun gewetensplicht gewezen om bij ae aanstaande verkiezingen slechts die mannen hun stern waardig te oordeelen, die voor de rechten der Kerk en voor de handhaving der maatschappe lijke orde durven opkomen. Dat is in het huidige Spanje, dat door zijn voorloopige regeering nog dezer da gen openlijk deed verklaren, dat er nu in het land absolute godsdienstvrijheid heerscht, en derhalve ook absolute vrijheid om zijn meening daaromtrent te verkondi gen, de grootste misdaad. HOTEL CON TIN Nederlandsche ruiters in het buitenland. De- ruiters Labouchère en De Kruyff nemen deel aan de INTERNATIONALE RUITER" WEDSTRIJDEN, welke in Engeland worden gehouden. Donderdag arriveerden de rijders met hun paarden aan de Kade te Londen geh. gerestaur. Str. wat. SchittfSerre. Mooiste punt v. Vkg. Tel. 32. Vr. frosp. Autogar. 5802 Eig. L.JtENNEKENS. Spanningen. De afgeloopen week is overigens een week van spanningen ge weest. Er heeft een crisis gedreigd in Frankrijk, in Engeland en in Duitsohland, gelukkiger wijze zonder dat de dreigende crisis tot een uitbarsting kwam. In Frankrijk heeft de oppositie, aange voerd door Franklin-Bouillon, getracht om Briand ten val te brengen, hetgeen mis lukt is. In Engeland heeft men geprobeerd om dë Labourregeering een beentje te lichten, hetgeen eveneens mislukte.' En in Duit3ch- land dreigde een storm los te barsten te gen de "noodverordening; de rechtsche par tijen wilden den Rijksdag bijeenroepen, hetgeen gelijk stond met een ministercrisis uitlokken, want de regeering-Brüning had verklaard, dat zij zou aftreden, zoodra be sloten werd tot bijeenroeping van den Rijksdag. Het Senioren-convent heeft het risico niet op zich durven nemen en aldus is ook hier de storm bezworen. Oostenrijksche crisis. Niet alleen in de genoemde landen bestond er spanning, dat was ook het geval in Oosten rijk, met dit verschil evenwel, dat daar de crisis werkelijk uitbrak. De regeering van bondskanselier dr. Ender is afgetreden. Deze crisis vindt haar aanleiding in de steunactie voor de Creditanstalt, doch haar oorzaken zitten dieper. Zij is een uiting van de algemeene crisis van het land, van de economische, financieele en politieke ontreddering, waarin dit verkeert. Het be staan van de Oostenrijksche republiek is in economisch opzicht van den beginne af onzeker geweest. De politieke grenzen, die Weenen scheiden van zijn vroegere achter land, zijn in economisch opzicht slagboo- men gebleken, die niet te overwinnen wa ren. De economische afsluiting sohijnt on overkomelijk, hoeveel pogingen om haar te verbreken ook al gedaan zijn. Zij moest op den duur tot ernstige financieele moei lijkheden leiden, die door geen herstel-actie te keeren zijn. Hierbij speelt in zooverre ook de politiek een rol, dat de voorstelling van Oostenrijks isolatie vaak om politieke redenen nog overdreven is, wat er niet toe bijgedragen heeft om het weerstandsver mogen en het vertrouwen der bevolking te versterken. Deze altijd aanwezige Oosten rijksche crisis heeft door de algemeene cri sis, die den laasten tijd de wereld teis tert, nog een krachtigen stoot gekregen. De staatsfinanciën, ondanks de zware sociale lasten tot dusver in evenwicht gehouden, werden uit het lood geslagen, industrie en handel kwijnden en het grootsche finan cieele bestel van bankiershuizen, dat net kleine Oostenrijk van de groote dubbele monarchie geërfd had, van den beginne af topzwaar, stortte in. Aanvankelijk had het nog den schijn van een opruiming van on soliede oorlogsbouwsels, doch de faillisse menten van vanouds bestaande handelshui zen en financieele credietinstellingen, leer den anders. Deze ongunstige toestand heeft in het land een geest van onrust en zenuw achtigheid geschapen, die ook in de poli tiek tot uiting kwam. Het burgerwacht- avontuur was daar een blijk van. Dat het mislukte, lag ten deele aan de leiding, ten deele aan dezelfde onrust en zenuwachtig heid, die een factor voor het welslagen had kunnen vormen, maar die, toen de lei ding misgreep, dadelijk een sterk verloop tengevolge had. Verleden jaar in den ver kiezingsstrijd pn bij de vorming van het huidige kabinet, is er van alle kanten den nadruk op gelegd, dat alleen rust en een gezond financieel beheer het land voor ern stige gebeurtenissen konden behoeden. De economische crisis belette het tot stand komen van den eersten factor, verschil van politiek inzicht dat van den tweeden. Twee maanden geleden zag dr. Resch, de minis- Auteurs optredend voor auteurs. Top Naeff en Herman Roel vink als Pieternel en Thomasvaer in de „BRUILOFT VAN KLORIS EN ROOSJE" voor het P. E. N.-Congres, dat op 22 Juni a.s. gehouden zal worden. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 39) Hij was stijf en stram. Bovendien deed z'n schouderwond hem vreeselijk pijn. Het bloed liep nog steeds in een dun straaltje langs zijn hand. Hij voelde zich weer vrijEerst keek hij even in Jt rond, in alle richtingen. De mistbank was gedeeltelijk weggedreven; hier en en daar waren nog een paar klein© mistbanken te zien. Verder geen levend wezengeen ge luidalleen het kabbelen van het wa ter der kleine Oherry Brook. Hij ging naar de beek, waschte het bloed van zijn hand en dronk een paar teugen frisoh water. Hij grinnikte. Wat was het goed weer te levenHij kreeg een gevoel, alsof hij de laatste maan den in de gevangenis dood was geweest. Hij had minder leven gevoeld dan een op gesloten dier. Hij had geslapen, gegeten, gedronken, gewerkt en was getraind ge worden alles met mechanische nauw keurigheid. Zijn zielestrijd scheen hem zelfs een droom toe. Het verleden had af gedaan, het had geen belang meer voor hem. Hij was vrij!Vrij!.... Hij kon nu gaan staan, zitten, loopen, rennen, lachen, schreeuwen, roepen, tieren.Hij kon zijn eigen gangen bepalenhij kon doen, wat hij zelf wilde. Hij wroette met zijn hand even in den zachten veengrond en snoof den geur er van op. Hij richtte zich in zijn volle lengte op en spreidde zijn armen wijd-uit. Hij lachtte hard-op. Wat deed het hem goed het leven weer zoo hevig te gevoelen. Wat was dat won derlijk Een oogenblik later beefde hij. Angst zweet brak .hem uit. Hij was bang.... BangNeen, hij mocht niet bang zijn, want hij was nu tooh vrij!Vooruit!.. Naar Blackthorn-Farm En daarna?.. Slechts een paar mededeelingen kon hij doen en zich daarna weer gevangen laten nemen om terug te keeren naar de gevan genis waar hij levend begraven werd. Z'n kameraad had hij verteld, dat het onmogelijk was voorgoed te ontsnappen. Zelfs al zou het aan de vluchtelingen ge lukken de grenzen van Dartmoor te pas- seeren en Tavistock, Exeter of Plymouth te bereiken, ze zouden toch worden ont dekt en weer gevangen gezet. Hij was er van overtuigd, dat zijn vader hem nimmer zou helpen of verbergen En tochals hij eens zijn huis kon be reiken.... hij zou er zeker in sla-gen zich zoolang schuil te houden tot zijn uiter lijk was veranderd, tot zijn baard was aan gegroeid. Dan bestond er geen gevaar meer, dat men hem herkennen zou. Hij zou dan het land kunnen verlaten, zioh insche pen naar Canada, Australië, of een andere bestemming. Het duizelde bemhij wreef zioh met de handen over het voorhoofd. Een plot seling verlangen naar algeheele vrijheid maakte zioh van hem meester. Opnieuw keek hij om zich heen. Lang zamerhand viel de duisternis in. De zon was reeds onder, doch in het westen was de hemel nog donkerrood. Nu en dan deed een zachte bries de bladeren der boo men, die rond het kruishuis stonden, even ritselen. Hier en daar dreven een paar mistbanken weg fantastische gedaanten die zioh langzaam bewogen. Aan den an deren kant der rivier was een mistbank, die hem voldoende beschutte tegen onbe scheiden oogen. Vrij zijn! Deze gedachte liet hem niet meer los. Hij nam een aanloop, sprong over de Cherry-Brook en verdween in den mist. Hij liep echter voorzichtig, goed uit kijkend, luisterend, want zelfs een ge oefend man is niet zeker van zijn weg in den mist. Om Blackthorn-Farm te bereiken moest hij door Post-Bridge-Hall, dat tusschen hem en de westelijke Dart-rivier lag. Hij hield zooveel mogelijk de grens van de mistbank aan als richtsnoer, om de vallei te bereiken, waut hier was de mist dik ker. Het was 'n moeilijke tocht; rotsblokken, steenen en bremstruiken onzichtbaar in de dikke mistbank waren gevaarlijke hindernissen. Nu en dan kwam hij bij een moerassig gedeelte, zoo dat hij verplicht was een omweg te maken. Naar schatting had hij ongeveer een uur geloopen en vreesde, dat hij was verdwaald, dat hij misschien in een kringetje had rondgeloo- pen. Plotseling ontdekte hij boven zich den hemel, die als bezaaid was met ster ren. Onder hem lag Post-Bridge en een eind verder zag hij, door de boomen, een aantal roode lichtjes. Post-Bridge-HallHij zag op de brug, naar het kleine postkantoortje, gedaanten 'ter van sociale zaken, zich genoopt heen te gaan, omdat hij geen bijval kon vinden voor zijn voorstel tot de toch zeer nood zakelijke hervorming van de sociale wetge ving. Daarop is het aftreden van minis eer Schiirff en het uittreden van de Groot- Duitschers uit de regeering gevolgd, omdat zij niet konden instemmen met de drasti sche korting op de ambtenaarssalarissen, en nu ten slotte hebben de Plattelanders de regeering den rug toegekeerd omdat zij zich met de houding der regeering inzake de steun aan de Creditanstalt niet konden vereenigen. Van den beginne of hebben zij uiting gegeven aan hun vrees, dat de staat met deze actie te ver zou gaan. De oplossing van deze kabinetscrisis zal moeilijk zijn en zal naar alle waarschijnlijk heid slechts een voorloopig karakter dra gen, daar de algemeene crisis er niet mee wordt opgelost en deze telkens nieuwe ver rassingen dreigt op te leveren. In 'welke richting de oplossing gezocht zal worden staat ook nog niet vast. Het is echter te hopen, dat zij niet lang op zich zal laten waohten, daar de bezuinigingen, die door den toestand der staatsfinanciën vereischt zijn, 'dringend om invoering vragen. Ontwapening? De officieels uit- noodigingen tot deelneming aan de op den tweeden Februari 1932 te Genève te hou den ontwapeningsconferentie zijn thap.s verzonden. Zoo gaa-t-ie goed, zal men denken. Jawel, wanneer men z'n oogen sluit voor wat er verder gebeurt. De Fransche Kamer heeft zoo juist een nieuw vlootprogram aangeno men, waarin voorzien wordt in den aan bouw van verscheidene nieuwe slagschepen. De radicaal-socialistische leider Daladier had mooi praten, dat Frankrijk nu eens de besprekingen over den aanbouw van nieu we schepen voor de oorlogsvloot moe«t uit stellen tot het resultaat van de algemeene ontwapeningsconferentie bekend zou zijn. Hij meende dat men hiermee een blijk zuu geven van internationale wijsheid en hoo- gelijk zou bijdragen tot eene ontspannmg in de tegenwoordige internationale situa tie. Frankrijk zou aldus toonen hoe onjuist het verwijt is, dat het Frankrijk is dat door zijn houding de organsiatie van den vrede tegengewerkt. Het heeft niets geholpen. Frankrijk bouwt door en de andere landen volgen. En dan zullen we eens gaan praten over ontwapening? heen en weer loopen. Hij bukte zich en zat gehurkt achter een groot rotsblok. Hij hoorde in de verte het geblaf van een waakhond; stemmen van mannen en vrou wen drongen tot hem door. Het nieuws van de ontvluchting was na tuurlijk reeds tot de bewoners doorgedron gen. Het volk hielp druk mee, om de voorfc- vluohtigen weer in handen te krijgen. Wat waren de menschen toch verlan gend naar de jacht op hun eigen ras Hij herinnerde zich nu, dat hij, als jongen, ook eens deelgenomen had aan de achtervol ging van een ontsnapte. Op handen en voeten liep hij verder naar Post-Bridge-Hall. Hij verborg zioh achter boomen en struikgewas. Het was dwaasheid nu het land, da-t daarachter lag, over te steken. Weldra bevond hij zich, bijna ongemerkt, in den tuin van PoskBrid'ge-Hall. De lichten brandden. De voordeur stond open. 'n Honderd passen verder zag hij de buitendeur van den wintertuin, die toe gang gaf to de eetzaal. Tot zijn niet ge ringe verwondering ontdekte hij, dat ook deze buitendeur open stond. Hij bleef langen tijd onbeweeglijk tegen een schutting aangedrukt liggen, be vreesd verder te gaan want de mist was voorgoed weg. Millioenen sterren fon kelden als zoovele diamanten aan een wolkeloozen hemel. In de verte hoorde hij weer stemmen van menschen en het geblaf va-n honden. Ze doorzochten vermoedelijk het struikge was in de hoop de vluohtelingen te ont dekken. Dus, nauwelijks eenige passen van de farm, zou hij missohen toch nog worden VIERDE BLAD PAG. 13 VOETBAL R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereenigirvg „Leiden". Aa. Zondag zal Leiden I haar tweeden degradatiewedstrijd spelen en wel tegen P. F. C. uit Poeldijk. Het eenigste, dat wij van dezen wedstrijd kunnen zeggen is: Jon gens, speelt zooals tegen Wilhelmus! En verder hopen wij maar op een beetje ge luk, dan komen wij er wel. In ieder geval doorzetten en volhouden tot het. eind, dat is je winner. De vastgestelde wedstrijd O. V. V. II Leiden III gaat niet door. Men houde daar rekening mee. Op Zondag 28 Juni zullen er geeen wed strijden te Leiden plaats hebben in verband met de twee wedstrijden te Volendam. Nog eenige spelers zijn tekort voor deze wedstrijden. Die kunnen zich alsnog opge ven aan het secretariaat Pieterskerkhof 30. De kosten bedragen 2.50 auto-toer en pleiziervaart naar Marken inbegrepen. Ook kunnen er nog een paar supporters mee. Maar die haasten zich! De reis zal per nieuwe auto-car van de Boxen-garage uit Oegstgeest plaats hebben. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Het is a.s. Zondag weer druk in het Teijlingenkamp. Wanneer het weer wat medewerkt zal zeker het Sporthof te klein zijn. Om 1 uur vangt reeds de wedstrijd aan1 TeijlingenjuniorenSt. Martinus (Amster dam) Junioren om een 'medaille. Da-t in dit eerste saamtreffen gestreden zal wor den staat vast. Wij willen dan onze junio ren een goeden raad geven. Werkt van be gin tot het einde, mogelijk kunt ge de me daille in de wacht sleepen Ora 2 uur volgt de hoofdwedstrijd tus schen Teijlingen en St. Martinus I, waar voor ook een medaille beschikbaar is ge steld. Het spreekt vanzelf, dat het moeilijk is om iets te voorspellen, daar beide totaal vreemd voor elkander zijn, doch meestal zijn dergelijke wedstrijden het aankijken waard. Om 3.30 uur vangt de laatste wedstrijd aan tusschen Teijlingen III en St. Marti nus II. De Amsterdammers dachten alles behoeft niet van één kant te komen, en daarom stelden ook zij voor dezen strijd; een plaquet beschikbaar. Wij rekenen er dan ook op, dat er flink en fair gespeeld zal worden. Dan belooft alles een prettige voetbaldag te worden! aangehouden. Hij stond op, stak een klein veld over. Even bleef hij voor den ingang van den wintertuin staan, aarzelend. Hij luisterde met gespannen aandacht. Weer die stem menweer dat geblaf Hij stapte naar binnen en sloot de deur. een kort, droog, knarsend geluidnu de grendels.... boven en onder. Hij bukte zioh en verborg zich onder een breede plank. De bladeren van een reusachtigen palm en van een paar varens gaven hem nu voldoende dekking. Hij strekte zich op den vloer rut met het doel te gaan liggen, doch zijn voet kwam in aanraking met een stapel ledige bloempotten, die met groot lawaai omviel. Nauwelijks durfde hij adem te halen. Hij meende een vrouwenstem in de nabijzijnde eetzaal te hooren. Een minuut, die wel een eeuwigheid leek, ging voorbij.... er kwam echter niemand. Nu ademde hij vrijerVoor het oogenblik was hij dus weer veilig. De deur van den wintertuin was aan den binnen kant op slot. Men zou er nauwelijks aan denken sir Crichton's kasteel te doorzoe ken. Vrij!De vrijheid was hem dierbaar der, dan wat ter wereld ook. Dierbaar der dan liefde en eer en de rijkdom, welke wellicht in de oude tinmijn lag verborgen, totdat zijn va-der of zuster er iets van zouden ontdekken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13