UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 20 JUNI 1S31 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Een onbrandbare benzine voor luchtvaart. In Engeland trekt op het oogenblik een uitvinding van twee jonge Franschen sterk do aandacht. Het is een onontbrandbare benzine die, voor vliegtuigen gebruikt, het grootste gevaar voor den luchtreiziger het vlam vatten van de brandstof, zou voorkomen. Lucifers gaan uit, gloeiend metaal koelt af, wanneer zij in die ben zine gestoken worden, zoo heet het. Een vliegi uig met tweo motoren van de Air Union heeft al twee maanden tusschen Parijs en Londen heen en weer gevlogen met deze benzine; en de machines hebben even goed gewerkt als bij gewone benzine De Air Union zal nu deze benzine op al haar lijnen gaan gebruiken. Ook het Fran- sche ministerie voor vliegwezen heeft het gebruik er van algemeen toegestaan. Do uitvinders heeten Ferrier en Baddek Jaren lang hebben zij onafhankelijk van elkaar de oplosing van het probleem ge zocht. Een toeval bracht hen samen, en de vergelijking van hun ervaringen bracht het gewenschte resultaat. De uitvinders zijn niet van plan hun ont dekking geheim te houden. De benzine ziet er rood uit, als wijn. Heb bereiden ervan moet heel eenvoudig en in onbeperkte hoeveelheden mogelijk zijn. Inplaats van in de carburator te ver dampen wordt de vloeistof in den cylinder- kop gesproeid, waar zij door de hitte ver dampt. Zij is weinig vluchtig en heeft een hoog ontbrandingspunt maar in tegenstel ling to de olie voor Dieselmotoren is zij in gewone motoren bruikbaar. De Nautalis heeft haar periscoop verloren. De Engelsche ochtendbladen bevatten een bericht van het departement van ma rine te Washington, dat de duikboot Nau tilus, welke de Amerikaansche kruiser Wyoming op sleeptouw eeft, haar peris coop heeft verloren. De manschappen in het gesloten schip, kunnen derhalve niet om zich heen zien. Er is tusschen de Nau tilus en de Wyoming uitsluitend, verbin ding langs draadloozen weg. SASSENHEIM R.K. Kraamverpleging. Vanwege boven genoemde instelling verzocht men ons de pa rochianen er aan te herinneren, dat morgen voor dit doel een bloempjesverkoop wordt ge houden. Gaarne waren wij hiertoe bereid, om dat wij deze instelling een onmisbare achten voor onze parochie: Menschen uit omliggende gemeenten benij den Sassenheim in dit opzicht. Zij waardeeren beter en meer, als menig onzer parochianen, welk een genot het is door de kraamverpleging te worden bijgestaan. In andere plaatsen is dit nog steeds een behoefte. Morgen dient hier met klinkende munt het werk der kraamverple ging te worden gewaardeerd, waarmede de in standhouding op vasteren voet zal komen te staan. Morgen de portemonnaie dus niet vergeten! TER AAR Centrale veiling Deze week hield de Cen trale Veiling een ledenvergadering in het Pa tronaatsgebouw. Door de drukte met de werk zaamheden bij de tuinders was het niet vroeg voor aleer de vergadering begon, en de opkomst was ook niet groot. De voorz., de heer Joh, Rekelhof, opende de vergadering, heette allen van harte welkom, vroeg verder aller medewerking tot het goede afhandelen van de agenda, en hoopte dat alle tuinders zich achter het bestuur zullen scha ren, en geeft de leiding over aan den voorz. van de commissie van advies, den heer B. Lem- kes. Op de eerste plaats biedt de heer Lemkes excuus aan de heeren Controle-leden, die door de drukte en voorbereidingen van de opening van de veiling niet uitgenoodigd zijn bij de opening. Dan zegt spr., moeten wij volgens art. 22 van de statuten, de goedkeuring hebben van 2/3 van de leden voor eventueel-; aankoopen of verbou wingen. maar aangezien er nu het vereischte aantal leden niet aanwezig is, kunnen wij de zen avond niet tot een besluit komen. Toch willen wij wel eenige besprekingen hou den over het bestuursvoorstel, n.l. tot aankoop van grond. Allen zijn wij ervan overtuigd zegt Lemkes, dat de toestand op heden, nog verre van ideaal is bij de veiling, wat betreft de ruimte enz. Daarom heeft de commissie en het bestuur plannen gemaakt, voor uitbreiding van de ter reinen, om een betere toestand te krijgen, doch dit gaat natuurlijk met uitgaven gepaard Het voorloopige plan is, om de grond waarop het veilinggebouw staat, en daarnaast wat toe behoort aan de Ned. Spoorwegen, tot de scheepswerf van Bocke te koopen. Verder: '•en perceel van v. Eijk en Rekelhof. Daar het zoo dringend noodzakelijk is zegt spr., komen wij ermee te berde, hoe huiverig wij er eerst ook voor hebben gestaan, maar het moet. Spr. hoopt, dat alle tuinders er van doordrongen zijn. Over dit punt werd lang gesproken. Vele vonden het zulke hooge kosten, die er mee gemoeid zijn. en aan den anderen kant zagen zij het nut er wel van in, maar toch wilden zij het eerst eens afwachten tot na dezen zo mer, hoe de zaken gemarcheerd hebben Ver der vonden zij de prijzen van den grond ook stijf hoog. De directeur, de heer Post, betoogde, dat de aankoop van grond noodzakelijk was. De toestand is momenteel van dien aard, dat het roept om verbetering. De vergelijkingen, met veilingen elders gaat altijd niet op, daar de eene veiling op export aangewezen is en de andere voor den binnenlandschen handel. Daar wij hier in Ter Aar vooral nu met den binnen landschen handel te maken hebben, en die allen met auto aan de veiling komen, en zoo spoedig hun groenten willen laden, vraagt dit veel meer ruimte. Haar daar het vereischte aantal leden niet aanwezig was, kwam het tot geen besluit, en zal er zoo spoedig weer een vergadering be legd worden, om tot een besluit te komen. De heer Lemkes drong erop aan, tot aankoop over te gaan, daar het hier een groot Tuinders- belang geldt. De heer C. v. d. Hoorn sprak namens de vergadering van den L. T. B., die van tevoren gehouden was, en waar besloten was het agen da-punt voor aankoop van grond te verdagen tot in het najaar. Eerst eens kijken, hoe of de zomer loopt. De heer Lemkes zegt, dat men uitbreiding niet afhankelik moet stellen van een gunstig ot ongunstig jaar. De heer v. d. Hoorn zegt. dat het besproken i-s op de L.T.B.-vergadering, maar daar stonden wij geheel onwetend voor de zaak, maar voor verbetering was een ieder vatbaar. De heer Lemkes hoopte, dat wanneer de L.T. B weer vergadert, en nu een ieder weet, hoe de zaak staat, het voorstel van aankoop grond, doorgang zal vingen. Verder werden er nog enkele puntjes bespro ken, op veilinggebied, die tot een bevredigen de oplossing kwamen, waarna de heer Lemkes overging tot sluiting, na alle leden bedankt te hebben voor de aangename discussies. ALPHEN AAN DEN RIJN Middenstandsvereeniging. Door de ver- eeniging van den handeldrijvenden en indus- trieelen Middenstand werd alhier in hotel „Centraal" een algemeene ledenvergadering gehouden. Voorzitter was de heer D. Raaphorst Sr. Naar het congres en de jaarvergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Zandvoort werden als afgevaardigden gekozen de heeren H. Laros en F. de Vries, terwijl tot pl.v. de hee ren G. J. v. d. Kolk en W. B. Kroon. Door den secretaris wordt medegedeeld, dat vanwege den Kon. Ned. Middenstandsbond over het geheele land een actie wordt gevoerd tegen het cadeaustelsel, waartoe de bond strooi- en aanplakbiljetten heeft beschikbaar gesteld. Na eenige bespreking werd besloten ook hier volgende week huis aan huis biljetten te ver spreiden. De voorz. deelt dan mede, dat de plaatselij ke bakkersvereeniging met 30 leden tot de middenstandsvereeniging is toegetreden. Met het bestuuursvoorste' om op de statuten de Kon. bewilliging te vragen, kon de vergadering zich vereenigen. Hierna kwam de rondvraag aan de orde, waarbij o.m. ter sprake kwam de nog steeds bestaande gewoonte om reductie te geven aan ambtenaren, waaromtrent maatrege len zullen worden overwogen. De bekende rooilijn-kwestie werd besproken waarbij bleek, dat B. en W bij het al of niet toekennen van bouwvergunningen zeer wille keurig optreden. Als slot kwam nog aan de orde de wenscb om instelilng van een vast rechttarief voor electriciteit, waarop de verga dering op gebruikelijke wijze werd gesloten. Autorit voor ouden van dagen. Dinsdag a.s., zal dan de dag zijn dat voor bovengenoem de rit een beroep op uwe goedgeefschheid zal gedaan worden. Er zal toch wel niemand zijn in onze gemeente, die de meisjes die een bloempje ten verkoop zullen aanbieden, voor bovengemeld doel, zullen afwijzen. De prijs is slechts een dubbeltje, maar er mag gerust meer voor betaald worden, de gleuf in de busjes is groot genoeg om er een kwartje, een oude gul den, jazelfs om er een rijksdaalder in te doen. Het zou ook kunnen wezen, dat er personen waren, die een nog grooter bedrag voor dit doel bestemd hadden; in ieder geval zijn de voorzitter, de heer D. Raaphorst Sr., v. Boet- selaarstraat 49 en de penningmeester, de heer A D. v. Vliet, Julianastraat 44, ten allen tijde genegen, dit in ontvangst te nemen. Hoe groo ter het bedrag is, hetwelk gecollecteerd wordt, zooveel te meer kan er door onze ouden van dagen van geprofiteerd worden. De commissie vertrouwt dan ook, dat de op brengst zoodanig zal zijn, dat deze autotocht naar wensch zal slagen. Het nieuwe park bij de Spoorhaven. De werkzaamheden tot den aanleg van een park en vijver benoorden de Spoorhaven naderen haar voltooiing. Door een gedeeltelijke dem ping der Molenvliet is thans een verbindings weg tot stand gebracht vanaf de Chr M U L.O. school naar de Hoflaan, waardoor het verkeer, wanneer eerlang de Postbrug wordt verbreed, gemakkelijk langs dezen weg kan worden om gelegd. Overigens is met den aanleg van dit park. hetwelk de gemeente voor werkverschaf fing heeft doen uitvoeren, een nieuw fraai deel der gemeente ontstaan, waarop Alphen met recht trots kan gaan. Een kijkje aldaar zal ongetwijfeld ieder daarvan overtuigen. NOORDEN Missionaris Koperdraad. Aan missionaris, Fr. Koperdaad, van hier, die reeds een groot aantal jaren werkzaam was in Engelsch-lndië, in de missie van Mill -Hill, is voor de tweede maal, thans om gezondheids redenen, verlof verleend, Z.Eerw, was thans 9 jaren weg geweest en Donderdagmiddag arri veerde Z.Eerw. met den trein van 17.17 uur aan het station te Nieuwkoop. Een vijftal auto's waren beschikbaar gesteld en aan het station aanwezig voor familie en kennissen om om hem hartelijke ontvangst te bereiden. J. Vianen, de eerste doopeling van Zijneerw was er met een mooie, smaakvol met bloemen ver- S'erde auto aanwezig, waarin een viertal bruid jes, oomzegsters van den missionaris. Na een allerhartelijkste begroeting, werd lang zaam een route gemaakt door het dorp en ge heel de parochie leefde mede met de. ont vangst. Van de pastorie en schier elk huis wapperde de driekleur en overal stondeü de menschen buiten ter begroeting. ZOO ZIJN ER. De ontwakende stad lag zich te koeste ren in de stralen der morgenzon, die zich op dat uur reeds vrij hoog ter Oosterkimme had verheven. De zon lachte tusschen het groen der boomen, strengelde goudglans om d r bruin en glansde op de ruggen der vogeltjes, die hun ochtendhymne opzonden omhoog, door de klare, blauwe lucht. Het was 'n mooie morgen, de blijde voorspelling van 'n zon- nigen zomer. Het was het uur van matjeskloppen. Ze kwamen de deuren uit, de gele, groe ne, witte deuren; de daghitjes. Snoezige pagekopjes, blond, bruin en zwart. Onder de korte rokjes huppelden in vlug-beweeg 'n paar rose, beige of gris-perle beenen, waarin nog natrilde de laatste fox-trott van den laatsten avonddans. Even knikten ze tegen elkaar, even gie- gelden ze, dan zag je ze een oogenblik ver dwijnen in 'n wolk van stof, dat ze sloegen uit de matjes en d'r vroolijbe toetjes in 'n grijzen mist hulde. Eindelijk rustten de handen. De matjes werden op het trottoir gedeponeerd voor de respectievelijke gele, groene en witte deuren. Het bruintje, zwartje en blondje vormden 'n trio en druk klonk hun gesnap Het eerst kwam natuurlijk „hij" aan de beurt. Yroolijk babbelden ze over d'r jon gen, d'r galant, en de lotgevallen van den vorigen avond. Ze lachten en giegelden on ophoudelijk bij dit amoureuse tête k tète. Dan gingen de blikken naar de ramen langs de gele, groene en witte deuren, of soms d'r mevrouw in ochtendjapon te spieden stond achter de kanten gordijn tjes. Geen onraadDe kloppers vlogen weer naar elkaar toe en heftig gesticuleerend werd er gesproken over die mevrouwen. De mijne, meende het zwartje, is 'n heel goed mensch, maar vreeselijk proper. Het werk is bijna nooit goed. Alles moet in de puntjes zijn. 't Is gewoon verschrik kelijk. Ik begrijp niet waar ze het alle maal geleerd heeft, want ze is zelf toch ook niet van zoo'n hoogen komaf. De mijne, verzekerde het blondje, is niet kwaad. Op het oog lijkt het 'n def tige, sjieke, rijke boel, maar in werkelijk heid is schraalhans keukenmeid. Hard werken, maar den buik vol, ho maar! Zoo gauw als ik kans zie, laat ik ze zitten en tippel er tusschen uit. En de mijne, snibbigde het bruintje, d'r is geen haven mee te bezeilen. Nooit is het goed. Maar vandaag of morgen loop ik weg, dat hebben er al meer vóór mij ge daan. Ik bedank ze vreeselijk met d'r ge mopper, d'r gesnauw en geraas den gan- schen dag. Getik tegen een ruit deed het drietal omzien, 't Was de mevrouw van de gele deur, de mevrouw van 't bruintje. Vlug grepen ze de matjes bijeen en met een kort „ddóg" verdwenen ze ach ter de gele, groene en wdtte deur. Weer de gele, de groene en de witte deur. Maar nu is het middag en tijd om te teaen. De mevroüw van de gele deur gaat op bezoek bij de mevrouw van de groene deur. Even later volgt de mevrouw van de witte deur. 't Is theekransje. Het hitje heeft voor deze gelegenheid een extra gestreken wit schortje voor. Op de tafel in den salon staat de thee te trekken op het nikkelen theelichtje en lokken de koekjes op de kristallen schaal. Met veel strijkages aan het adres van .het recipieerende mevrouwtje nemen de bewoonsters der gele en witte deur plaats. De bezoeksters prijzen hemelhoog de keurige thee. De koekjes vinden ze gewoon weg „goddelijk". Na het gebruikelijk gesprek over vrien dinnen en kennisjes, kwam het op de dienstboden. De kwaliteit van het bruin tje, het zwartje en het blondje werden gewikt en gewogen. Wat ze er van zeiden was niet veel goeds. Het bruintje, dat met het oor tegen het sleutelgat luistervinkje speelde, briefde, wat verteld werd, door 't keukenraam over aan het zwartje, dat op haar beurt voor doorzending naar het blondje zorgde. 't Was heel den middag zenden en ont vangen op de korte golf. Resultaat: Het bruintje bleef den vol genden dag thuis, het zwartje en het blondje verwittigde haar mevrouwtjes, dat ze over acht dagen haar afscheids- fuif wenschten te vieren. Het tea-uurtje is ten einde. Met een lief lachje en duizend bedankjes nemen de gasten afscheid. De mevrouw van de witte deur verge zelt de mevrouw van de gele deur tot haar huisingang. Zeg, lachte de mevrouw van de witte deur, ook geen opschepster die van de servies en d'r kristallen koekjesschotel. En dan te weten, dat het maar geleend spul is van d'r nichtje. Wat zegt u, mevrouw? Ja zeker, dat is zoo. Mijn dienst meisje had het gehoord van haar gedien stige, Daag, denk er om, mondje dicht! Zeg, in vertrouwen, kletst nu de me vrouw van de gele deur, die koekjes waren ook niet afkomstig van dien fijnen banket- bakker, dien ze noemde. Dat weet ik be ter hoor, ik deed maar precies of ik ze ver rukkelijk Vond. Wil je weten, waar zij ze ge haald heeft Op de markt. En ze waren nog wel van de goedkoopste soort ook. Ze had ze laten koopen door de moeder van d'r dienstmeisje. Wat 'n geraffineerde kreng Mondje dicht, hoor Natuurlijk, dat spreekt vanzelf. Nou, daag! Daag. Een witte en een gele deur slaan dicht. 't Is avond. Een mooie, zoele zomer avond, die iedereen de stad uitlokt, naar buiten, naar de geurende heide en de den- nebosschen, waar het wemeldt van hen, die daar 'n frisch zitje zoeken na heeten dag. Onder hen bevinden zich ook de be woonsters der witte, groene en gele deur. Het eerst ontmoetten elkaar de me vrouwtjes der witte en groene deur. Het gesprek liep nog eens over het heer lijk verloopen thee-uurtje van dien mid dag De mevrouw van de groene deur straal de van genoegen. Haar vriendin van de witte deur deed echter gereserveerd. Deze had moeite het geheim niet te verraden. Telkens welden haar de woorden naar de keel. Ze voelde, dat ze het benauwd kreeg, en kleurde. Wat is er? informeerde de groene deur. O niets, heelemaal niets, verzekerde de witte deur. Ja wel, insiteerde de groene. Neeê.. NeeêJa toch. hak kelde de witte. Maar toen was het ijs ge broken en golfde een woordenstroom on afgebroken over d'r lippen en klonk het: Mevrouw, ik moet u waarschuwen voor de mevrouw van de gele deur. Deze toch be weerde, dat u de koekjes van dezen middag had laten koopen op de markt door de moeder van uw dienstmeisje en dat dat de koekjes van de goedkoopste en gemeenste soort waren. Wat 'n naarling, nietwaar me vrouwtje? Voor zoo iemand moet je oppas sen. De mevrouw van de groene deur kookte, en sissend kwam het over d'r lippen: Slang I Toen namen ze afscheid. Een eind verder ontmoette de mevrouw van de groene deur, de mevrouw van de gele deur. De groene wilde de gele ontwijken, doch de gele klampte haar aan. Tusschen beiden kwam het tot een uit barsting vanwege de koekjes. De groene verweet de gele haar snood heid. haar verradersrol, haar valsche vriendschap. Beidon waren op kookhitte. De gele flapte het d'r uit: De mevrouw van de witte deur is een huichelaarster. Zij heeft ook kwaad gesproken en gezegd, dat het thee-servies en de kristallen koek- jesschaal geleend waren van een nichtje. —Mormels, huilde de groene en ging heen. Iets verder zagen elkaar de witte en de gele. Maar ze keken elkaar niet aan. Alleen wierpen ze een nijdigen blik. Er hing een onweersstemming. Don kere wolken pakten zich samen. Ieder oogenblik werd de uitbarsting verwacht. Dien nacht brak een hevig onweer los, dat alles deed kraken en beven. Toen de morgen aanbrak, was de lucht nog stormachtig, met sneljagende, laag hangende wolken Maar in de harten der drie mevrouw tjes achter de gele, groene en witte deur had de storm nog niet uitgeraasd. Als getergde leeuwinnen in hun kooi liepen ze de huiskamer op en neer, druk gesticuleerend en d'r vuisten ballende in de richting der gele, groene of witte deur. Weg „geurige" thee Weg „goddelijke' koekjes Ze waren vijandinnen voor altijd Zoo zijn er 1 „Geld." H. MODERNE ROBINSONS. De moderne Robinson onderscheidt zich hierdoor van den held uit den roman van Defoe, dat hij zijn wereldverloien verbijf- plaats vrijwil ig opzoekt. De beweegredenen mogen zeer zeker velschillend zijn: weten schappelijke belangen een diepe afkeer van de menschelijke maatschappij gewinzucht en overspannen romantiek komen hier in aanmerking. De drang naar wetensohappe ijke onder zoekingen deed b.v. drie leden van de Groenland-expeditie van Wegener, Dr. Si- moni en Dr. Sorge, den heelen langen duis teren Poolnacht achtereen in de ijswoestijn van Groenland volhouden; hetzelfde deed een jong Engelsch mil ionairszoon Cour- taud, die zelfs geheel alleen zonder iedere verbinding met de buitenwereld in een el lendige hut den geheelen winter door waar nemingen verrichtte over de metereo ogi- sche toestanden Ln het binnenland van Groenland, die voor een toekomstig vlieg verkeer in het hooge Noorden van het groot ste gewicht zijn.. Van het ijzige Noorden in de hitte der tropen! In de Roode Zee ligt een eenzaam vulkanisch rotseiland, Kamaran. Onmeedoogend brandt dag in dag uit de zon van den eeuwig lachenden hemel op het boom- en struiklooze zand, waarop zich een paar gebouwen bevinden, die op hutten ge ijken en door zwermen muskieten om geven zijn. Hier woont een kwart dozijn blanken, die zich tot taak gesteld hebben, om een onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand der Mekkagangers die de Roode Zee passeeren. Kort geleden voegde zich zelfs een vrouw bij hen, een Engelsche die het waagde haar vei loofde te volgen in deze hel, waaruit zij in de drie eerste jaren absoluut niet meer ontkomen kan. Een niet minder verschrikkelijke verblijf plaats vormen de z.g. Guano-ei'anden, van de kust van Zuid-West-Afrika, een wirwar van lage zwarte rotsklippen, die aanhou dend door het schuim der branding worden overspoeld. Hier treft men duizenden pin- guins aan en hormoranen en andere zeo- vogels, die met onveranderlijke standvastig heid hun nuttige bezigheid, zooals die door Seheffel reeds bezongen wordt voortzetten. Buiten deze dierlijke bewoners verblijven op de eilanden ook nog enkele blanken, die voor ellendige honderden guldens per maand in deze hel blijven en den guano ver zamelen die dan alle 4 k 5 maanden door een klein stoomschip, de eenige verbinding met de buitenwere'd, afgehaald wordt-. Op dezelfde manier krijgen de eilandbewoners ook de noodige levensmiddelen en berichten uit de buitenwereld. Het zijn niet altijd alleen eilanden waar heen de moderne Robinsons zich op de vlucht voor de beschaving terugtrekken. Zoo staat b.v. niet ver van het Ngami-mecr in de Kalahari-woestijn, een eenvoudige houten hut. De streek is wegens de koorts en de tsetse-vliegen zeer gevreesd; maar toch heeft juist hier een Eugelschman zijn woonplaats ongeslagen en hij wil hier ook zijn leven verder doorbrengen. Hij voorziet in zijn onderhoud door handel te drijven met de inboorlingen, die in deze streek rond zwerven; een blank gezicht krijgt hij in den loop van het jaar slechts eenmaal te zien. Een eenvoudig bed met een muskietennet overspannen, een leege suikerkist als tafel, twee lage zeepkisten als eenige zitgelegen heid, aan den muur het portret van een gevierde schoonheid uit de Londensehe highlife, uit een geillustreerd weekblad ge knipt, dat is de hee'e inrichting. Wie kan zeggen, welke tragedie zich ach ter dit portret verbergt? Van den kluize naar komt men geen woord te weten. Zel den noemt hij zijn naam en die is zooals niet verder verzekerd heeft te worden, nog niet eens zijn ware naam. Van geheel ander slag daarentegen is de laatste Robinson, de Berlijnsche geneesheer, Dr. Mtter, die, het leven der grootstad moede, ongeveer twee jaar geleden, voor zichtigheidshalve met medeneming van een levensgezellin, zich op een der Galapagos- eilanden terugtrok, om daar in de paradijs achtige omgeving een beschouwend leven te leiden. Zijn bestaan is beslist meer benijdenswaar dig dan dat der overige kluizenaars; in- tusschen behoort er ook bij hem een niet geringe wilskracht en ze fgenoegzaa-mheid toe em van alle gewone oomfort zooals de moderne tijd die biedt, afstand te doen en in nagenoeg totale afzondering alleen voor zichzelf en de natuur te leven. ZONDERLINGE TESTAMENTEN. De gedeelde erfenis. De vrouw, die slank wilde zijn. Eenigen tijd geleden wekte het groot op zien, toen bij den dood van een rijk, aan zienlijk man bleek, dat zijn testament slechts over een so-m van 6000 de beschik king liet, terwijl er geen verdere bezittin gen meer aanwezig waren. Zijn vrouw kreeg slechts een klein gedeel te van het geld en kwam dus ten las-te van de algemeene liefdadigheid. Niemand be greep er iets van, alleen de weduwe wist, de juiste toedracht der zaak. Het huwelijk was zeer ongelukkig geweest de man ha-d een diepen afkeer van zijn vrouw en daar hij haar het geld waarvoor hij veertig jaar lang gewerkt had, niet gunde, ha-d hij kort voor zijn dood haast al zijn bezittingen weg gegeven. Een ander geval, dat echter veel met bo venstaande overeenkomt, is dit: Na einde- looze twisten had een man zioh zeven jaar voor zijn dood van zijn vrouw laten schei den. Hij had haar nooit meer gezien. Maar hij zag vooruit, dat het na zijn dood geen goed licht op hem zou werpen, wanneer hij een paar millioen aan instellingen van lief dadigheid schonk en zijn vrouw zonder mid delen achterliet. Hij prefereerde hèt dus bij zijn leven alles weg te schenken en de laat ste jaren in betrekkelijk bescheiden omstan digheden door te brengen. Hij vertrok uit zijn woonplaats, waar iedereen hem kende, naar een groote badplaats en deed hier aan het Ziekenhuis een schenking van ongeveer 5 millioen onder voorwaarde, dat het Zie kenhuis hem voor de rest van zijn leven 60 per week betaalde. Soms zijn de testamenten zelfs komisch. In de Vereenigde Staten werd kortgele den een e.genaardig testament voor het ge recht behandeld. De voorgeschiedenis van het testament wa-s als volgtEen jongeman, die een kapitaal van 1000 dollar bezat, was met een meisje getrouwd, dat hem dezelfde som als bruidschat meebracht. Met toestem ming van zijn vrouw gebruikte de man het gemeenschappelijk kapitaal om een zaak te beginnen. De zaak ging zóó buitengewoon goed dat zij rijk konden leven. Maar altijd en altijd eischte de vrouw hardnekkig, dat zij van alle inkomsten, die van de zaak kwamen, precies de helft kreeg, daar het halve beginkapitaal van haar geweest wa6. Haast iederen dag herinnerde zij haar echt genoot aan haar aandeel in de zaak. Hij was te goedig om voortdurend met haar te twisten, en onderdrukte zijn ergernis. Maar in zijn testament wreekte hij zich. Hij be paalde n.l. in dit testament, dat zijn vrouw precies de helft van het bedrag dat op de Bank stond en verder de helft van de gehee le nalatenschap zou krijgen. Het huis moest in tweeën verdeeld wor den evenzoo ieder meubelstuk, ieder tapijt, iedere schilderij, alles moest gehalveerd worden en do eene helft aan de vrouw ko men. De weduwe protesteerde tegen deze bepalingen; zij kon immers niets doen met een halve piano, een half schilderij, een halve ta-sch enz... Maar de rechter was van meening, dat het testament precies volgens den wil van den overledene uitgevoerd moest worden. Werkelijk humoristisch en goedig was het testament van een man, wiens vrouw door den „slankheidsduivel" bezeten was. Gedre ven door het verlangen slank te zijn en te blijven, verwaarloosde zij alles ook haar gezondheid. Haar man, die haar werkelijk liefhad, waarschuwde haar tevergeefs. Een kamer in het huis werd in een turnzaal ver anderd, ieder boek, dat over een vermage- rigskuur handelde, werd gekucht-, en geen middel, geen methode die aangeprezen werd, was haar te duur, om haar wensch te verwezenlijken. Ha-ar man kreeg er tenslotte genoeg van, om er tegen in te gaan, hij liet haar voelen, dat het hem op het geld, dat zij voor haar dwaasheden uitgaf, niet aankwam. Doch toen hij stierf en zijn testament ge opend werd, bleek, dat hij claarin haar een goede les gaf. Hij stelde n.l. voor zijn ge heele groote vermogen een beheerder aan, die tot opdracht kreeg, zijn vrouw op iede ren verjaardag haar gewicht in goud te be talen. Daar zij een luxueus leven leidde bleef haar niets anders over dan van de slanke lijn voortaan af te zien en ervoor te zorgen dat zij nog niet meer aan gewicht verloor.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10