22ste Jaargang VRIJDAG 19 JUNI 1931 No. 6926 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND UIT DE OMGEVING BERICHT 3)e Êcid^elr^Goivïatit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regeL DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen FRANKRIJK FRANSCH VLOOTPROGRAM. Door de Kamer goedgekeurd. Gisteren werden in de Fransche Ka- mer de algemeene beschouwingen gehou den over het wetsontwerp betreffende het vlootbouwprogram voor den termijn van 10 April 1931 tot 10 April 1932. Dit pro- 1 gram omvat den bouw van een slagschip van 23.000 ton, twee kruisers van totaal 7500 ton en zes kustvaartuigen. Als eerste spreker nam het woord de afgevaardigde der republikeinsch-democra- tische partij Le Caur-Grandmaison. Deze wees op de noodzekelijkheid, dat Frank rijk een slagschip bouwt, dat opgewassen is tegen den nieuwen Duitschen pantser- j kruiser „Deutschland"; een schip van 23.000 ton zal verouderd zijn, voordat het is afgebouwd. Hij zal toch voor het vloot- bouwprogram stemmen, indien de regee- •ring de verzekering geeft, dat zij zal trach ten te Genève te bereiken, dat de maxi mum-tonnage wordt opgeheven en dat an ders Frankrijk schepen zal bouwen van de maximum-tonnage. De socialist Auguste Reynaud zeide, dat men een financieel offer van 1099 millioen francs wil brengen, om zes maanden na het begin van de Ontwapeningsconferentie een nieuw schip te gaan bouwen. Duibschland heeft sedert het einde van den oorlog slechts 49.500 ton schepen gebouwd en Frankrijk sedert 1924 veel meer. Indien Frankrijk thans een nieuw slagschip van 23.000 ton bouwt, zal Duitschland het tem po van zijn vlootbouw versnellen. Herriot verklaarde, dat Duitschland reeds van het maximaal toegestande ge bruik maakt. Behalve de pantserkruiser „Deutschland" zullen nog vijf oorlogs schepen worden gebouwd. Hij acht het verontrustend, dat Duitschland met 10.000 ton een dergelijken kruiser bouwt, die sterker is dan grootere schepen. De 'ver mindering der maxim um-tonnage biedt slechts een twijfelachtige veiligheid. De Latijnsche landen hebben zich helaas door Duitschland wat de kwaliteit betreft, la ten overvleugelen. De links-radicaal Daniélou, rapporteur over het ontwerp, wijst op de gevolgen van het vlootbouwprogram, vooral in de ver houding met Italië. De Kamer heeft ten slotte met 391 te gen 196 stemmen een socialistisch voorstel over de beraadslagingen over het vloot bouwprogram 1931-'32 tot na de algemeene ontwapenigsconferentie uit te stellen ver worpen. Daarna werd het geheele ontwerp met 410 tegen 168 stemmen aangenomen. ENGELAND MACD0NALD EN HENDERSON NAAR BERLIJN. Op 17 Juli a.s. Naar Beuter van goed ingelichte zijde verneemt zal de Britsche premier Mac- Donald en de minister van Buitenland- sche Zaken Henderson den I7en Juli te Berlijn aankomen om hun tegenbezoek aan dr. Brüning en minister öurtius te bren gen. Het bezoek zal drie dagen duren. De gasten zullen Vrijdagmorgen in de Duit- sche hoofdstad aankomen en deze Zon- dagvond of Maandagmorgen verlaten. In Duitsche officieel© kringen is men er zeer over voldaan, dat het tegenbezoek reeds binne vier weken plaats vindt en dat zoo wel MacDonald als Henderson komen. Men waarschuwt er echter thans reeds voor ook van dit bezoek geen buitenge wone resultaten te verwaohten. De Duit sche en Britsche staatshoofden zullen ech ter gelegnheid hebben de te Chequers be gonnen gedachtenwisseling voort te zet ten en alle kwesties te bespreken, die beide landen en geheel Europa raken. ITALIË MUSSOLINI BLIJFT ONGENEESLIJK. Betreurenswaardig interview van den duce. In een interview van een vertegenwoor diger van het Parijsche Journal'3 over zijn conflict met het Vaticaan verklaarde Mus solini, dat de godsdienst niet slechts voor de massa, doch ook voor de geestelijke be zieling van den staat dringend noodzake lijk was. Hij wensohte niets liever, dan dat in het geheele land het geloof verbreid zou zijn, dat de kinderen den catechismus zouden leeren en dat 3s Zondags de kerken be zocht zouden worden. Tot dit doel oefenden de priesters hun ambt uit. Dat was de religie. De rest echter was politiek en deze werd door hem vertegenwoordigd. Hij zal niet toelaten, dat iemand er gens aan zou raken, wat. den staat toebe hoort, en dat was in ieder geval in den schoolplichtigen leeftijd het kind, dat dan geheel Ier beschikking vkn den staat be hoort te staan. Ter bereiking van haar doel wenscht de Kerk de autoriteit, die alleen den staat behoort. Wat den huidgen strijd met de Kerk be treft, verklaarde Mussolini dat hij de Ka tholieke actie genoeg had gewaarschuwd, doch dat dit niet had geholpen. Uit de richting, die deze beweging in sloeg, viel te merken, dat. aan het hoofd daarvan fanatici stonden van de anti-fas- cistsche volkspartij. Derhalve moest wor den ingegrepen. Overigens waren de incidenten onbetee- kenend geweest en in het geheel niet te vergelijken met de Spaansche incidenten. Het fascisme was meester van den toe stand. Mussolini zou niet dulden, dat men het. fascistisch regiem zou aanvallen, of zelfs slechts zou becritiseeren. Die zich rustig gedraagt, kan in Italië in vrede leven, ook als hij geen aanhan ger van het fascisme is. Alle meeningen zijn welkom, voorzoover zij, politiek beschouwd, opbouwend zijn. OOSTENRIJK DE 00STENRIJKSCHE CRISIS. Nadat de Oostenrijksche Bondspresi dent dr. Miklas den geheelen dag met den leider der diverse partijen had geconfe reerd, is Woensdagavond de de.missionnai- re Bondskanselier dr. Ender met de for matie van een nieuw kabinet belast. Ender verklaarde, dat hij had ervaren, dat de buitengewone moeilijkheden der huidige situatie niet op de gewone wijze door het parlement kunnen worden opge lost, zoodat hij zich slechts dan met de ka binetsformatie zou Tnmnen belasten, wan neer hij over d6 voor zulk een oplossing vereischte middelen zou kunnen beschik ken. Hoofdvoorwaarde was, dat het parle ment aan de regeering vergaande buiten gewone volmachten geeft, ten einde het evenwicht in de Bondsbegrooting spoedig te herstellen en ten aanzien van de kwes ties ,die met den krach der Oesterreichi- sche Kredit-Anstalt verband houden, de noodige maatregelen te kunnen treffen. De eisch van dr. Ender, dat hem voor de vorming van een nieuw kabinet buiten gewone volmachten zouden worden ver leend, vormde gisteren 3t onderwerp van de beraadslagingen in de verschillende parlementaire clubs. Gisteravond werd bekend, dat de sociaal democraten zich tegen de eisch van dr. Ender om op dezen grondslag een kabinet te vormen zouden verklaren, zoodat deze kabinetsformatie in parlementaire krin gen als mislukt beschouwd wordt. ZUID-AFRIKA GEVECHT IN NATAL. Uitbarsting van jarenlange vijandigheid. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld: De roodgekleurde hemel, welke gisterochtend voor zonsopgang boven Kranskop in Na- tal te zien was, wees er op, dat het bloe dige gevecht tusschen de stammen Hlong- wa en Amabomvu nog niet geëindigd was. Zooals gemeld werd eergisteren een in- landsche huwelijkspleohtgheid wreed ver stoord door een aanval van de leden van een vijandigen stam, die een afschuwelijke slachting aanrichtten en de hutten der bruilofstgasten in brand staken. Acht vrouwen en een kind kwamen in de vlam men om, terwijl een man met een assegaai werd afgemaakt. De districtsautoriteiten vreezen, dat dit de uitbarsting beteekent van de vijandige stemming welke reeds eenige jaren tusschen beide stammen be- shaat. De politie doet pogingen om tus- schenbeide te komen. Nader wordt uit Duran gemeld: Bij het eergisteren geleverde gevecht tusschen vijandelijke stammen te Kranskop zijn vol gens de laatste berichten 17 .inlanders ge dood en 17 gewond. De rust is thans weer eenigszins teruggekeerd. De aangevallenen hebben van het treffen van maatregelen voor het nemen van wraak afgezien. ARBEIDSGESCHILLEN. Landbouwbedrijf op Zuid- Beveland. In het loongeschil in het landbouwbe drijf op Zuid-Bevelaud, heeft de Rijksbe middelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, het voorstel gedaan het geschilpunt aan arbi trage te onderwerpen. Dit voorstel is aan genomen door de arbeidersorganisatie en de afdeelingen Oveza-nde en Kwadendam- me van den R. K. Land- en Tuinbouw bond (werkgevers), doch verworpen door de af deelingen 's Heerenhoek, Lewedorp en Heinkenszand van dien bond. De staking in de Stoelen- industrie te Oorschot. De rijksbemiddelaar in het vierde dis trict, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft par tijen, betrokken bij de staking in de stoe- lenindustrie te Oorschot, welke staking reeds drie maanden duurt, opgeroepen tot een nieuwe conferentie op Vrijdag 19 Juni te 3s Gravenhage in het gebouw der Twee de Kamer, 3s ochtends te 11 uur. EEN ANTI-DUMPINGSWET IN VOORBEREIDING. Bij den Raad van State. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de Regeering een anti-dumpingswet in ge reedheid heeft gébracht. Het legislatief ontwerp, dat de Regeering de bevoegdheid geeft in evidente .gevallen van dumping afweermaatregelen "j te treffen, zou zich reeds voor het vereischte onderzoek bij den Raad van Staten bevinden. Naar ons verder ter oore kwam, heeft de commissie voor economische politiek zich op drie stemeonn na tegen het wetsontwerp verklaard. Niettegenstaande dit votum heeft Minis ter Verschuur toch doorgezet en wil hij zijn voorstel aan het oordeel der Volksverte genwoordiging onderwerpen. UITVOERING VAN DE ZIEKEN FONDSWET. Voor 1931 geen bijdragen verschuldigd. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de bedrijfsvereenigingen bericht, dat hij be sloten heeft de in werktreding van art. 124 der Ziektewet (bijdragen Ziekenfonds wet in afwijking van vroegere voornemens tot een later tijdstip uit te stellen. Krachtens dit besluit zal over 1931 geen bijdrage worden geheven. KATHOLIEKE ARBEIDERS INTERNATIONALE. Internationaal congres te Utrecht. Aan de Groote Verbondsdemonstratie op Zondag 6 September te Utrecht, zal op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 September even eens te Utrecht een internationaal congres voorafgegaan van de Katholieke Arbeiders Internationale. Naar de „Volkskrant33 verneemt, zullen hier worden besproken: de Encycliek „Quadragesimo Anno" van Paus Pius XI en hare beteekenis voor do strevingen van de arbeidersstandsbewo- ging; en de overwinning van de wereldcrisis door zedelijke ordening en internationale solida riteit.' Ten aanzien van de inleiders kan worden meegedeeld, dat het eerste onderwerp ver moedelijk zal worclen belicht door een Belg, heb tweede onderwerp, in tweeën gesplitst, door een Duitscher en een Nederlander. De Haagsche annexatie. Na het herhaalde verzoek van de ge meente 3sGravenhage, thans gesteund door de meerderheid (kleinste meerderheid) van Ged. Staten van Zuid-Holland, om annexa tie van Voorburg en Rijswijk wederom in een accuut stadium is gekomen, begint ook van de zijde der bedreigde gemeenten het latente verzet meer en meer merkbaar te worclen. Ook de Katholieke Kiesvereeniging te Voorburg is, evenals de andere Kiesver- eenigingen aldaar (behalve dan die der S.D.A.P.), ten zeerste tegen de annexatie gekant, omdat Voorburgs sterk rechtsch Gemeentebestuur ten offer dreigt te val len aan de Haagsche Links-georiënteerde expansierecht. Als inzet van den openlijken strijd der Voorburgsche Katholieken tegen de an nexatie, zal de secretaris der R. K. Kies vereeniging, de heer H. van der Plas, Maandag a.s. in het Stations-koffiehuis een uiteenzetting geven van de motieven tegen annexatie in het algemeen en tevens van de bezwaren, welke speciaal van katholieke zijde tegen de opheffing van Voorburg be staan. De Haarlemsche financiën en de radio. Door de afdeeling Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond is aan den Minister van Waterstaat een telegram verzonden, waar in gezegd wordt, dat 6 Juni voor de V.A. R.A. de heer Reinalda gesproken heeft over de Haarlemsche gemeentepolitiek en een heftigen aanval gericht op het beleid van den Haarlemschen wethouder van Fi nanciën mr. Slingenberg. Waar de aanval geheel ongemotiveerd en de critiek geheel ongerechtvaardigd is, verzoekt de afdee ling Haarlem den Minister haar vóór 24 Juni een half uur zendtijd te willen toe staan, ten einde mr. Slingenberg gelegen heid te geven zich tegen deze ongemoti veerde critiek te verdedigen. Naar het „Huisgezin" verneemt, zal jhr. mr. F. van Rijckevorsel zich bij de pe riodieke verkiezing van leden van Gede puteerde Staten van Noord-Brabant in Juli a.s. niet meer beschikbaar stellen voor dit ambt. Bij de N.V. Tankfabriek te Geer- truidenberg werden weder enkele arbeiders ontslagen, terwijl men er noodgedwongen toe is over gegaan, om de veertigurige werkweek in te voeren. De loonen werden met drie cent per uur verlaagd. Zondag 28 Juni a.s. zal het vijf en twintig jaren geleden zijn, dat de heer A. Th. van R ij e n te Tilburg, voorzitter van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond, benoemd werd tot ambtenaar van genoem den Bond. N00RDWIJK. Derde-orde-dag. De Haarlemsche fede ratie van Derde-Orde-Afdeelingen komt Maandag a.s. in processie naar de relieken van St. Jeroen. Om half 10 pleohtige H. Mis met preek in de St. Jeroenskerk, daar na bezoek aan het martelveld. Te half 3 feestvergadering in hotel Royal, waar als spreker zal optreden Pater mr. E. v. d. Helm O.F.M. uit Katwijk. Oranje-vereeniging. Woensdagavond vergaderde de O. V. in Hotel Royal onder presidium van den heer H. A. Mathot. Is het regel dat de voorzitter de aanwezigen welkom heet, hfèr werden de rollen, omge draaid en werd de voorzitter door een der aanwezigen in een gedicht welkom geheet ten, hetwelk met- een luide bijval door de overigen werd onderstreept. De voorzitter dankte voor deze aardige attentie en ver trouwde, dat in navolging hiervan de be sprekingen en besluiten een aangenaam verloop zouden hebben. Na voorlezing der keurige notulen, welke onveranderd wer den vastgesteld kwamen eenige ingekomen stukken ter behandeling, o.a. een verzoek van het fanfarecorps Excelsior'3 om in aanmerking te mogen komen om het con cert op den vooravond van de feestelijkhe den in den tent op het Lindenplein te geven. Het bestuur was van oordeel, dat hiertegen geen enkel bezwaar was, daar het fanfare thans alleszins een zeer goed con cert kan geven, waarom zij een voorstel deden dit verzoek toe le staan, waartegen niemand een enkel bezwaar had. Thans werd aan de orde gesteld het weder orga- niseeren van een Oranjefeest en wel de openingsavond op 1 September en 2 en 3 September de Volksspelen en vermakelijk heden, wat de algemeene goedkeuring ver kreeg en waarvoor de goedkeuring der auto riteiten zal worden aangevraagd. Over het. a-1 of niet organiseeren van een étalage-wedstrijd op 1 September ontspon nen zich lange discussies. Het bestuursvoor stel was, omdat, een étalage-wedstrijd bij het publiek steeds in de goede smaak viel en een aangename stemming 6ij allen ver wekten, deze weder te doen organiseeren, doch dan hiervoor een commissie te benoe men buiten het bestuur om, bestaande uit niet winkeliers en deze de bevoegdheid te verleenen te mogen handelen naar eigen goeddunken onder toezicht van twee toe gevoegde bestuursleden. Algemeen was men van meening dat hiermede een stap in de goede richting werd gedaan en bekwam dit voorstel bij stemming een groote meerderheid. Na stem ming en herstemming werden in deze com missie benoemd de heeren P. Ruigrok, Jac. de Groot en A. N. v. Went, die nu nadere plannen zal uitwerken om dan te gelegener - tijd een vergadering te beleggen, waarop alle Noordwijksche Winkeliers uitgenoodigd zullen worden. Alzoo zullen dus de feeste lijkheden geopend worden met een étalage- wedstrijd, te 8 uur concert op het Linden- plein te geven door Excelsior en keuring der versierde straten. 2 September: 9 uur Kinderoptocht en trac- tatie, 1 uur gecostumeerd Ringrijden met paard en wagen. Na besprekingen werd be sloten het gecostumeerde niet verpliohtend te stellen; 8 uur zanguitvoering door de Zij, die zich met 1 Juli op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Fransche vlootprogram. Een betreurenswaardig interview met Mussolini. Chr. Zang vereen. „Soli Deo Gloria" en „Ad- vendo"; 3 September: 9 uur Kinder- en Volksspelen, welke te 2 uur zullen worden voortgezet, terwijl te 8 uur Noordwijks Mannenkoor een zanguitvoering zal geven. Nog werd besloten een nieuwe verlichting op het Lindenplein aan te brengen door het aanschaffen van electrisohe snoeren met gekleurde lampjes. Besloten werd ieder jaar hiervoor een gedeelte aan te schaffen om zoodoende na verloop van eenige jaren in het bezit te komen van een volledige ver lichting. Artikel 6 van het. huish. regl., hetwelk handelt over de plichten en rechten van de leden, werd aldus gewijzigd, dat als een lid zijn verplichtingen niet nakomt of zich schuldig maakt aan onbehoorlijkheden ten nadeele van de Oranjevereeniging, hij ge royeerd kan worden. Na een zeer vrucht bare rondvraag sloot de voorzitter onder dank voor de aangename besprekingen deze bijeenkomst te bijna 12 uur. NOORDWIJK AAN ZEE. Oranjevereeniging. In „Centraal" ver gaderde de O.V. onder leiding van den heer G. v. d. Luyt. Met een welkomstwoord- je werd geopend en hoewel het geen roos kleurige tijd is meende men toch wel een Oranjefeest te kunnen organiseeren. De no tulen werden ongewijzigd gearresteerd. De controlecommissie bracht verslag uit van het nazien der boeken en kas. De heer v. Welg constateerde, dat alles correct in or de was, zooals men dat van de afgetreden penningmeester gewoon was. Daarom werd den afgetreden functionaris, den heer J. Mooykens, hartelijk dank gebracht. Hierna kwam aan de orde een wijziging van art. 13 van het huishoudelijk reglement, welke wij ziging vaststelt dat niet de voorzitter, maar het dagelijksoh bestuur de vereeniging ver tegenwoordigt en dat de vergadering per oonvoc-aat zal worden bijeengeroepen, in plaats van per advertentie. Hierna werd een begrooting van uitgaven voorgelezen, welke uitgaven zullen bedra gen 1055. De datum van feestviering werd na lange discussie vastgesteld op Vrijdag 28 Aug. Het reglement geeft 31 Augustus aan, maar dat is een onmogelijkheid. Als volksspelen werden genoemd in plaats van ringrijden een historische of allegorische optocht, hard rijden met hindernissen met paarden op het strand. Als slot springen, touwtrekken, tonknuppelen, per fiets over een wipplank rijden en dan een cadeau grijpen. De dag zal weer aanvangen met een kerkdienst. Er werd de aandabht op gevestigd, dat deze kerkdienst niet die 'belangstelling heeft die er van verwacht werd. Voorgesteld werd nog om de kerkdienst te houden op de dag van 31 Augustus, doch dit werd af gewimpeld. Het bestuur zal een andere plaats zoeken voor het houden van de zang. omdat het in de Hoofdstraat te nauw en te rumoerig is. Gelijk met de zang wilde men dan nog een paar volksspelen houden, omdat men gaarne de jongens bij de zang weg zou hebben, daar dat de herriemakers zijn. Men zal vragen b.v. op het autopark. Ook werd in overweging gegeven een tent van pasklaar gemaakt hout te laten zetten en te koopen, desnoods de betaling over verschillende jaren te verdeelen. Nu Hebben we elk jaar onkosten en er schiet niets van over. Het bestuur zal in dien geest hande len. De muziek wil tijdens het marcheeren door het dorp een beetje vrijer loopen en niet door het publiek opgdrongen worden- De regeling zal aan den commissaris wor den overgelaten. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. van Gap ellen en E. L. de Witt. De heer v. Capellen nam zijn be noeming nog niet aan en daarom werd als reserve aangewezen Dr. v. d. Niet. Tenslot te werd nog dank gebracht aan de afgetre den bestuursleden, waarna de voorzitter deze zeer goed beaoohte vergadering sloot.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1