COSTUMES Lichtzinnige Jeugd WOENSDAG 17 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Tusschen boom en auto be kneld. Het slachtoffer overleden. Nabij Beu ver reed Maandagavond een ltfxe auto, doordat er plotseling iets aan den motor haperde, tegen een boom. Van de drie inzittenden, mevr. C. met haar beide zoons uit Venlo, raakte hierbij een der zoons, de ongeveer twintigjarige J. C., zoodanig tusschen auto en boom bekneld, dat hij een ernstige been- en bekkenfrac tuur opliep. Hij werd ter plaatse verbon den en vervolgens naar het B.-K. Zieken huis „St. Joseph" te Venlo vervoerd, waar hij in den afgeloopen naoht is overleden. Mevrouw C. en de broer van den overle dene kwamen met den schrik vrij. De auto werd vrij ernstig beschadigd. Jongen door auto overreden en gedood. Te Wateringen is 'de 16-jarige bode knecht G. v. A. uit Monster, bij het over springen van een wagen op den bode-auto onder den reeds rijdenden auto geraakt. De jongen bekwam zeer ernstige verwon dingen aan hoofd en borstkas en is in het Ziekenhuis te Den Haag, waar hij werd opgenomen aan de gevolgen overleden. Man onder een wagen. Aan de bekomen verwondingen overleden. Op den weg van Loon op Za-nd naar Til burg had gistermorgen een doodelijk on geval plaats. De zestigjarge J. E. uit Kaatsheuvel die met zijn hondekar naar Tilburg reed, wilde onderweg uitwijken voor een met steenen zwaar beladen wa gen. Er kwam daarbij echter onder dien wagen terecht en werd in zorgwekkenden toestand naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Spoedig na aan komst is hij daar aan inwendige verbloe ding overleden. Auto omgeslagen. De be stuurder gewond. Dinsdag is te Ouden Rijn, toen een vrachtauto een. rechts van den weg staan de auto wilde passeeren, op hetzelfde oogenblik, dat er een tegenkomer nader de, gekanteld en beschadigd. De bestuur der, een bewoner van Rijswijk (Z.-H.) werd gewond en naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht, waar hij ter verple ging is opgenomen. Een passagier kwam met den schrik vrij. Het motorongeluk te Zeist. Omrtent het motorongeluk te Zeist ver nemen wij nader het volgende: Maandagavond omstreeks even uur be vonden zich onder de gemeente Zeist on geveer tachtig automobielen, waarmede een rit werd gemaakt met ouden van da gen, afkomstig uit de gemeente Barneveld. Als estafetters bij dien rit fungeerden eenige motorrijders. Eén dezer heeren, be stuurder van een motorfiets raakte, vol gens het „U. D.", even voorbij de plaats waar de Vossenlaan uitkomt in den Dol- derschen weg blijkbaar het stuur over zijn motorrijwiel kwijt, hij reed althans met vaart eerst tegen een draadafrastering aan, aan de overzijde van den weg. Het motorrijwiel smakte met den berijder te gen den grondde bestuurder bleef be wusteloos liggen. Onmiddellijk werd hulp verleend door personeel van het Roode Kruis, dat den autotocht mede maakte voor eventueele assistentie onderweg. Dok toren uit Zeist waren spoedig ter plaatse, maar het slachtoffer, de 30-jarige Van B., wonende te Barneveld, bleek inmiddels reeds overleden te zijn. Het stoffelijk overschot werd per ziekenauto overge bracht naar het ziekenhuis te Zeist. De commissaris van politie te Zeist, die eveneens ter plaatse kwam, stelde een on derzoek in naar de oorzaak van dit ernstig ongeluk. In een puim gevallen. De 46-jarige P. Hetteman uit de Blok landstraat te Rotterdam is aan boord van het in de Lekhaven liggende Duitsche s.s. „Ubena" in een ruim gevallen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij over leden. DE INGESTORTE H. B. S. TE AMSTERDAM. Het stutten gestaakt. Het gebouw zal worden afgebroken. Het dak van de Hoogere Burgerschool aan de Keizersgracht te Amsterdam, waar Maandag de noodlottige instorting heeft plaats gehad, is gistermiddag weer gaan zakken. In verband hiermede werd beslo ten, dat niemand meer in het gebouw mocht gaan. Het stutten werd gestaakt, en de belendende perceelen zijn ontruimd. Gistermiddag te vier uur heeft ©en con ferentie plaats gehad van wethouder Abadhams, de hoofden van Publieke Wer ken en Bouw-, en Woningtoezicht en de brandweer. Besloten werd het gebouw om ver te halen en daarbij te trachten den ge vel nog te behouden. Door den tuin van het perceel Heeren gracht 168 van de firma Prinsen en Stei- man bereikte de brandweer het achter gedeelte van de H. B. S. Vermoedelijk zal nog heden met het omver halen wor den begonnen. Nader wordt nog gemeld: In den loop van den middag toen de werklieden druk bezig waren met het aan brengen van stutten aan de penanten en muren om meer stabiliteit te brengen ir. het gedeelte van de H.B.S., dat nog is blij ven staan, werd weer gekraak gehoord. Het bleek, dat de dakgoot, op de plaats waar er een kink in zat een paar centime ters was gezakt. Het gevaar was dus niet denkbeeldig, dat er kans bestond dat ook het dak, dat nog altijd op de bouvallige bouwmuren en een paar penanten rust, in elkaar zou vallen. Er werd daarom last ge geven dat niet met werken mocht worden voortgegaan. Tegen vier uur kwamen de hoofden der diensten van Publieke Wer ken van den Woningdienst, de comman dant van de brandweer en met den wet houder der Publieke Werken bijeen om te beraadslagen wat gedaan moest worden. Al heel spoedig was men het er over eens, dat de gevaarlijke gedeelten moesten ver wijderd worden. Hoe dat zou gebeuren was een zaak, die niet zqo gemakkelijk was op te lossen. Want de deskundigen van de gemeentelijke bouwbedrijven wa ren "het er over eens, dat het levensge vaarlijk zou zijn iemand in het gebouw te laten gaan. Wanneer het zoo precair was, dat met deze weinige belasting het dak naar beneden zou komen, dan zou de be lasting met water van de dakgoten vol doende zijn. Echter deed zich de moeilijk- heidn voor om bij het omlaag komen van het dak den voqrgevel, gemaakt door Ja cob van Campen te sparen. Om de situa tie goed te begrijpen staan nu nog twee gebouwen achter elkaar. Er liggen dan ook twee daken achter elkaar. Slechts de achtergevel van het tweed huis is ineen gezakt. Tusschen de twee daken is dus een zoogenaamde dakgoot. Deze dakgoot vol te maken met water meende men zou voldoende zijn het achterste dak te doen instorten. Men hoopte dan dat de middel ste muur althans gedeeltelijk zou blijven- staan. Wanneer dat niet gebeurde en deze dus meeging was de kans zeer groot, dat ook de voorgevel werd meegesleurd. Mo torspuit en materiaalwagen waren inmid dels reeds gearriveerd, en hadden oor spronkelijk hun standplaats ingenomen op de Heerengracht 168, om door dit gebouw, dat achter de ingestorte school lag de werkzaamheden te beginnen. Toen besloten werd de waterbelasting toe te passen vertrok de motorspuit naar de Keizersgracht. Op twee perceelen af stand van de school, de belendingen wa ren reeds ontruimd, werden twee straalpii- pen gebracht en een motorspuit voerde het water met kracht naar boven. Als een kletterende regen viel het op het dak neer, ten aanschouwe van een groot aantal autoriteiten als de burge meester, de heer de Ylugt, de wethouder ■lllllillllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllB Wij brengen een pracht- collectie zuiver Wollen f Fabrikaten 1 BENGER. TWEKA, RULCO enz. Voor Heeren vanaf fl. 3.50 Dames 3.30 BREESTR. 128 - TEL. 1936 iiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tl-img de Miranda, Douwes en Krop man, zoomede de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg en tal van inge nieurs van Publieke Werken en den Wo ningdienst. De politie had alle verkeer stopgezet langs de Keizersgracht en ook de overzijde van de gracht laten ontruimen. Tegen half zes werd met water geven begonnen. Al reel spoedig begonnen de afvoerpijpen het water naar beneden te voeren, maar er kwam meer op, dan de afvoerbuizen konden verzwelgen, zoodat ook weldra de goten overliepen. Zoo nu en dan meende men een verdacht geluid te hooren, maar het dak kwam niet naar beneden. Om half zeven besloot men het werk te staken. He denochtend zou men trachten met lijnen het dak naar beneden te halen. HET VERGAAN VAN DE „VEERGAT". Ook het lijk van den kapitein geborgen. Gistermorgen vroeg is het lijk van kapi tein Bakker van de sleepboot „Veergat" door de bemanning van den zuiger „Slie- drecht" van de maatschappij tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken op 5 1/2 K.M. van de plaats waar de boot was veron gelukt, drijvende in zee gevonden en op gepikt. Het is per sleepboot naar het verbandlokaal van de M.U.Z. op Wierin- gen vervoerd. Inbraak in een hotel. Gisternacht is ingebroken in het Oranjehotel te Bergen (N.-H.). Uit de brandkast wordt 7000 vermist. Vermoed wordt, dat de inbraak is gepleegd met behulp van een sleutel, welke onlangs bij het overlijden van den eigenaar is zoek geraakt. Van den dader geen spoor. Gevaarlijke wildeman. Onder de bezoekers van de uitspanning „het Peeske" te Beek bij Zeddam ont stond gisteravond groote consternatie, dordat de lompenkoopman L. uit Braamt met een mes dreigde en daarna een re volver trok en in het wilde begon te vu ren. Een der bezoekers kreeg een schot In het been. L. werd ten slotte overmand en gearresteerd. Bliksem in een kerk geslagen. Te Werkendam sloeg Zondag tijdens het hevig onweer de bliksem in de Gerefor meerde kerk. Toen de bliksem insloeg tijdens den dienst, ontstond er een paniek onder de kerkgangers. Gelukkig wist men het pu bliek tot bedaren te brengen. Verschei dene mensclien vielen flauw. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 18 Juni. Huizen, 1 8 7 5 M. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 Zanig Dameskoor NCRV. 10.30 Ziekendienst. 11.00 G ramofoonpLa-ten. 11.30 Godsd. Halfuurtje Pastoor Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert KRO-Trio o. 1. v. P. Lus ten houwer. I.452.15 Gramofoonplaten. 2.153.15 Handwer keursus 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 Zieken uurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid voo de Jeugd. 5.456.45 Concert. Amhemsch Koper kwartet. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Concert Chr. Radio-orkest. 9.0010.00 Carillon/spél door J. Vincent. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg ocncert. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 2^8 M. Uitsl. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3011.00 Concert. T. Schwartz (piano), N. Pielstroom (zang). II.0012.00 Orgelconcert. Fr. Hasselaar. Ferd. Hellman (viool). 12.001.30 AVR O-Kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. I.302.00 Draaiorgelmuziek. 2.00 Lezing door Kees van Bruggen. 3.004.00 Naaicursus. 4.005.00 Ziekenuur. 5.005.30 Draaiorgelmuziek. 5.307.00 Concet Omroep-orkest o. 1. v. N. Treep. 7.30 Drs. W. Banning: „Wijsbegeerte der Samenleving". 8.00 Gramofoonplaten. 8.1510.30 Aansl. Concertgebouw Amster dam. Concert door het Concertgebouw orkest en Alexander Brailowski (piano). In de PauzeKovacs Lajos en zijn orkest. 10.30 Vaz Dias. 10.4512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. 1.202.20 Catharine Wrieht (mezzo-so praan), Strijk-trio. 2.25 Uitz. voor scholen. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestcoincert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Zang door Aime Thurston en Summer Austin. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert en Lezing. 10.10 „Fed ra", Romani. Opera-uitz. 11.1012.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. P a r ij s 1 7 2 5 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-tooneel. 9.50 Concert. Kalundborg 1153 M. 12.20—2.20 Concert. 3.205.20 Orkestconcert. 8.209.05 Concert omroeporkest. 9.0510.20 Vocaal ooncert. 10.3511.20 Concert omroeporkest en so listen. II.2012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 10.3511.20 Gramofoonplaten. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 8.208.35 Orkestconcert. 9.2010.40 Vervolg ooncert. Tot 12.20 Dansmuziek. Brussel, 508 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.35 Licht concert. 338.2 M.: 5.20 Acoordeon-muziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert omroeporkest. 9.30 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. ca. 7.007.50 Gramofoonplaten. 9.20—12.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.10 Gramofoonplaten. 3.104.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.35 Lezingen. 8.35 Feest van den Kath. Jongemannen Bond. 9.20 Berichtonen daarna Orkestconcert. Als intermezzo Declamatie. De KONINKLIJKE FAMILIE kwam Dinsdagavond te Parijs aan het Gare du Nord aan, waar zij door verschillende autori teiten werd verwelkomd. Geheel rechts jhr. Loudon. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 36) 's Namiddags ging de zachte bries die van de heuvel woei, liggen. Geen zuchtje was meer waar te nemen. Met een gevoel van verlichting zagen zelfs de bewakers 't oogenblik van terugkeer naderen. De zweetdruppels parelden op de gezich ten der gevangenen; de bewakers keken angstvallig om zich heen toen ze bemerkten dat de Great Tor-rots in een enorme mist bank was gehuld, die als een wollen gordijn in him richting kwam aandrijven. Het land waar ze hadden gewerkt, lag het verst van de gevangenis juist boven Twe Bridges aan den voet van een vrij steile, met gras be groeide helling. Tusschen den hoofdweg en dit land lag nog een zeer uitgestrekt terrein, terwijl de geheele oppervlakte omringd was door een muur zonder eenigen doorgang, over de lengte van den straatweg. De commandant der bewakers raadpleeg de zijn horloge. Het was kwart voor vijf. Hij keek naar de grijze, laag hangende wol ken, waarin door een of ander opduikend windzuchtje het landschap zeker zou ver dwijnen. Hij floot even. De gevangenen stelden zich weer op, omringd door him bewakers. Eenige oogenblikken wachtte men, daar de landbouwerktuigen moesten worden .verza meld. Een dienstwagen kwam voor, waarop alles werd geladen. Naast mij staan, fluisterde nummer 303 Rupert toe. Onze kans is nu gekomen; Laat me nu niet in den steek Rupert, die de omgeving kende, gaf. even neerhurkend om zijn schoenveter vast te maken, zijn makker te kennen, dat een ont vluchting thans krankzinnigen werk was temeer wijl nummer 303 het land niet kende. Om Gods wil, wees niet zoo dwaas! Deze mistbanken drijven heel vlug af; ze zijn voor ons doel onbetrouwbaar. Ik kan niet. Vooruit, numer 381, sta opAllen pre sent, chef Onmiddellijk daarna klonk het bevelIn rukken Marsch Het troepje zette zich in beweging; be wakers liepen naast de gevangenen, terwijl andere bewakers met geladen karabijn 't troepje op dertig passen afstand volgden. De gevangenen waren dus zoo goed als ge heel door een gewapende macht ingesloten. Verdere samenspraken waren nu onmoge lijk. Een zachte bries kwam opzetten, waar door een vochtige mist hun aangezichten nat maakte. Rupert, loopend met gebogen hoofd, bad. dat de mist niet zou afdrijven. Voor hem althans bestond er eenige kans op redding. In zijn hart voelde hij een in nige sympathie voor zijn collega, die blijk baar niet in staat was langer de gevangen schap te dragen, terwijl hij zelf door twij fel was aangegrepen. Rupert, die het land kende, kon geen oogenblik gelooven, dat het zou gelukken te ontsnappen. Op z'n hoogst zouden ze zich een paar dagen kunnen verbergen, waarna ze opnieuw achter slot en grendel gingen, dit stond onherroepelijk vast. Al wat hij verlangde was alleen even naar Blackthorn- Farm te kunnen gaan. Nummer 303 wilde echter trachten voorgoed weg te komen. Gesteld, al, dat ze ontsnapten, dan, zou binnen enkele minuten ieder plaatsje, ieder gehuchtje, hetzij per telefoon of telegraaf, zelfs ver in den omtrek, worden gewaar schuwd; ieder station, hoe klein ook, zou worden bewaakt, iedere uitgang versperd; geen weg zonder bewaker, veldwachter of marechaussee. Plotseling werd zijn gedachtengang ver broken door de stem van den commandant, die zijn bevelen uitdeelde; hij keek op en zag, dat door een aandrijvende mistbank de gevangenis niet meer te zien was; de mist wolk omringde hen allen; zelfs waren een eindje verder de muren, die de gevangenis- landerijen omgaven, niet meer zichtbaar. Een kleine afstand scheidde hen van de ge bouwen; het troepje hield even halt. Rupert bevond zich ongeveer in het mid den van de groep; hij bemerkte, dat de be waker, die hem in het oog had. te houden, juist vooraan liep en nauwelijks was te on derscheiden niettegenstaande zijn donker uniform. Plotseling gaf nummer 303 'Rupert een duw tegen z'n arm, sprong over den klei nen scheidingsmuur en verdween. Opnieuw klonk het „halt" van den commandant. Ru pert hield z'n hart vast, denkend, dat de vlucht van 303 opgemerkt was. Doch hij werd gerustgesteldde mannen scholden op de paarden en opnieuw deelde de comman dant zijn bevelen uit. Feitelijk handelde Rupert in dit oogen blik meer intuïtief dan bewust. Hij dook plotseling ineen, deed een stap vooruit en sprong over het muurtje. „Doorloopen luided het commandoHet bonzen van zijn hart werd slechts overstemd door het geratel van den voorbijrijdenden dienstwa gen der gevangenis. Hij hield zich stil en drukte zich tegen den muur aan. Hij verwonderde er zich wel eenigszins over, dat hij niets hoorde, noch een schot, noch een ander teeken, waaruit was op te maken, dat hun ontsnap ping bemerkt was. De achteraanloopende bewakers emerkten- hem niet, ofschoon ze hoogstens twee meter verder voorbijliepen. Toen hun donkere egstalten geheel in den mist waren opgelost, was het Rupert dui delijk, dat men de afwezigheid der twee gevangenen eerht bij den grooten ingang zou bemerken. Hij liep nu op handen en voeten verder tot hij plotseling bijna over nummer 303 struikelde, die gehurkt zat. Vooruit, vlug nu! Volg me, snel! fluisterde Rupert hem toe. "We moeten in de richting van Beardown. Deze mits bank kan ieder oogenblik afdrijven en ons nood lottig worden. Ze renden als bezetennklauterden over rotsblokken, vielen in kuilen, struikel den want Rupert wilde zou gauw moge lijk Wistman's Wood bereiken. Zijn eenige gidsen waren: de weten schap der richting, die hij was ingeslagen bij den muur en het instinct van den hei debewoner, hetwelk hem er voor behoedde in een cirkel rond te loopen, want dit laatste gebeurt onherroepelijk met ieder ander, die in den mist verdwaalt. Ze hadden weldra den weg naar Tavis tock bereikt. Kom mee, we hebben den goeden weg te pakkenriep Rupert opge wonden uit. Ze klauterden over de laatste omhei ning en holden nu de steile heuvelhelling af. Plotseling zagen ze water onder zich, alsmed kreupelhout en steenen. De mist bank lag dus achter henin de vallei was het helder. Ze waadden over de river, beklommen een steilen heuvel en zagen nu, hoe de mistank, die hun zoo juist redding had ge bracht, Beardowu-Farm en de daarboven- liggende rotsen in zioh opnam. Vooruit! Vlug! We moeten de bank volgen vóór men ons in de gaten krijgt!.. Goddank, er is nog niemand in zicht Doch nummer 303 was geen heidebewo ner; hij was dan ook ee nflink eind ach ter. Ik kan niet meer, 381loop maar door zonder mij. Bupert keerde even terug en greep 303 bij den armhij nam hem maar naar een soort grot en gebood hem even op den grond te gaan liggen. Een groote berm- struik beschermde hen voor nieuwsgierige blikken. Je bent alleen wat buiten adem. ke rel We hebben al 'n paar kilometer ge hold; binnen eenige oogenblikken ben je weer klaar, fluisterde hij. We mogen hier echter geen oogenblik langer dan noodig is vertoeven. Als de mist. optrekt, zijn we zonder meer verloren. Ik ben van plan te loopen tot Hartman Tor, dicht bij m'n thuis. Daar is 'n oude, buiten bedrijf lig gende tinmijn, waar we ons voorloopig eenige dagen kunnen schuilhouden. Boem..!Een doffe knal dreun de over het land. Wat is dat? riep 303 uit. Het alarmschot, antwoordde Rupert. We mogen nu geen oogenblik meer verlie zen. Iedere seconde staat ons leven op het spel (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5