Examen gedaan en nie^ gedaagd SPORT STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 17 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE PRIJS VAN ONS BROOD. f Verhouding van prijsdaling in den groot- en kleinhandel. Onderzoek door prof. Kaag en Polak. Gelijk men zich herinnert, noodigde de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid eenigen tijd geleden de hoogleeraren dr. N. J. Polak en prof. H. A. Kaag uit, hem in zake de vraag, door welke oorzaken en in welke mate de kleinhandelsprijzen van tal van gebruiksartikelen de groothandelsprij zen van die artikelen (of van de grondstof fen voor de vervaardiging daarvan) bij da ling niet of onvoldoende volgen van advies te dienen. Het eerste op de broodprijzen betrekking hebbende gedeelte van het verslag van ge noemde deskundigen is thans verschenen als no. 2 van den jaargang 1931 van de reeks „Verslagen en Mededeelingen" van de afdeeling Handel en Nij venheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid. De rapporteurs komen na een uitgebreid betoog met tal van graphieken tot de vol gende conclusie. De zoo alom verbreide meening, dat de daling van den grondstofprijs niet in vol doende mate in den broodprijs tot uitdruk king is gekomen, is door ons in het alge meen onjuist bevonden. Die meening berust in de eerste plaats op gezichtsbedrog, voorts op het verona-chtzamen van de niet in het oog vallende fluctuaties van de prij zen van bijproducten en bijkomende grond stoffen. Indien men daarmede en met de geringe daling, zelfs in. sommige gevallon met de stijging van de bewerkings-, distri butie- en algemeene kosten rekening houdt en voorts in aanmerking neemt, dat de broodprijs slechts met geheele centen per brood of per halfbrood, dus met ten minste 4 of 8 pet. kan worden afgeslagen, dan con stateert men, zij het met ecnige traagheid in tijden van groote voortgaande prijsver- anderingen en met een enkele plaatselijke uitzondering, een vrij goede aanpassing van de broodprijzen aan de kosten van grond stoffen en verdere productiefactoren. HET EIERGEBRUIK IN NEDERLAND. Reclame campagne voor het Nederlandsche ei. Te Amsterdam is een vergadering gehou den welke was uitgeschreven door den Bond van Pluimveevereemgingen in Noord-Hol land, ter bespreking om te komen tot meer gebruik van het Nederlandsche ex. Een inleiding werd gehouden door den heer B. van Asperen Vervenne, ambtenaar van den Rijks-Voorlichtingsdienst voorden Pluimveedienst te 's-Gravenhage. Spr. wees op de vermeerdering van eier- produotie in Nederland na den oorlog, zoo dat de overproductie van eieren moet wor den uitgevoerd. De productie, die zoo groot is, dat zij in verschillende maanden van het jaar den uitvoer van boter en kaas even aart, ja soms overtreft, loopt gevaar door de sterke daling van den prijs, en wordt bedreigd door tarieven in het buitenland. Spr. beval 'n reclamecampagne aan voor meer gebruik van Nederlandsche eieren in Nederland. Spr. dacht zich deze reclame te laten betalen door alle Nederlandsche pluimveehouders door het heffen van 1 cent van elke honderd eieren, die zij afle veren. De campagne zal moeten worden ge voerd door middel van een advertentiere clame in de Ned. pers, in periodieken, door middel van aanplakbiljetten, pakkende re clameplaten, lichtreclames, uitgaven van recepten. Deze campagne kan slechts sla gen, wanneer alle belanghebbenden hieraan zoo krachtig mogelijk meewerken. De inleiding vond algemeen bijval, de voorloopige plannen zullen nader worden uitgewerkt, terwijl de fokkers zullen wor den ingelicht en tot verdere medewerking zulen worden aangespoord. Binnenkort zal te Amsterdam weer een vergadering worden gehouden met het doel om te komen tot de stichting van een com missie voor de reclame. Actie van Gend en Loos-personee|. Zondag kwamen in vertegenwoordigende vergaderingen van het personeel der N.V. Van Gend en Loos te Utrecht bijeen, afge vaardigden van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders .Sint Boni- facius". Uit de mededeelingen, die werden gedaan betreffende het onder de leden der genoem de Bonden gehouden referendum over de vraag of men bereid was door middel van staking te pogen de moeilijkheden met de Directie over de arbeidsvoorwaarden tot oplossing te brengen, bleek het volgende: Aan de stemming hadden voor beide Bon den kunnen deelnemen 959 leden. Hiervan he>bben 856 leden, of bijna 90 pCt., hun bil jet ingeleverd. De statuaire meerderheid om tot staking over te gaan, n.l. twee derde der geldige stemmen, bleek aanwezig te zijn. Intusschen hebben er besprekingen plaats gehad tusschen de directie en de be sturen der genoemde Bonden over een op lossing van het geschil. Het uit deze bespre kingen voortgekomen compromis werd* in de vergaderingen uitvoerig besproken met het resultaat, dat met groote meerderheid werd besloten, aan de ledenvergaderingen van het personeel, te houden in de diverse afdeelingen, het aanvaarden van 't compro mis aan te bevelen. Het compromis beoogt een regeling der rechtspositie van het personeel door middel van een collectieve arbeidsovereenkomst met handhaving der bestaande arbeids voorwaarden en ten opzichte van enkele dingen eenigermate verbeterd, tot minstens 30 Juni 1932. Kennis voldoendl, maag' M net^us ge weest. Waarom \niet pijnig Juijnhardt's Zenuwtabletten g^bruitt? Rperdoor blijft men kalm en he^lejf van^^eest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apothwin Drogisten in kokers van 75 cent. 6103 VOETBAL R^K. DU ITSCHLAND— R.-K. NEDERLAND. Samenstelling der elftallen. Het elftal van de „Deutsche Jugend- kraft" voor den wedstrijd tegen R.-K. Ne derland, welke Zondag in het Stadion te Elberfeld zal plaats vinden, is aldus sa mengesteld: Weidenbacher (Nurnberg)Bathe (Alte nessen) Keller (Freiburg); Roppelt (Nurn berg) Breuer (Dusseldorf)Keppeler (Nurnberg); Jobsfc, Biokel (Nurnberg); Koll (Duisburg); Ruppert (Nurnberg); Müller (Freiburg). De samenstelling van het Nederlandsch elftal luidt: Doel: Alsemgeest (D.H.L). Achter: J. v. d. Kley (L. en S.) en Jos. van Laarho ven (Mulo). Mjdden: R. Kamer (T.Y.B.B.), Jos v. Eekeren (Mulo) en J Habets. Voor: N. Lemmens (Caesar), F. Oostermeyer (V.I.C.), A. Jongblocts (R.-K.T.V.V.), C. Alsemgeest (D.H.L.) en G. Kortman, (Leo- nidas). De bekende internationale scheidsrech ter dr. Bauwens zal den wedstrijd leiden. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Meerburg I—B.G.S. I 1—2. Direct na den aftrap valt B.G.S. fel aan, doch de verdediging houdt goed stand. Bij een mooien aanval scoort Brakel voor B.G. S. met een zuiver schot. Rust komt met 01. Na de thee is Meerburg aanmerkelijk sterker en een keihart sohot van Visser kan keeper Steen nog vallende tot corner wer ken en direct daarop maakt Meerburg uit een scrimmage gelijk. Vijf minuten voor het einde scoort Otten met een prachtig schot van grooten afstand den winnende goal. Dan fluit de scheidsrechter, die goed leidde, het einde van dezen prettigen wed strijd. Leidsche Politiesportvereeniging. De voetbalwedstrijd L.D.W.S.-comb.—L. P.S.V. I, welke gis-teren op het L.P.S.V.- terrein werd gespeeld, werd door L.D.W.S. met 31 gewonnen. Vrijdagavond 7 uur speelt het le elftal van de L.P.S.V. een wedstrijd om een zil veren beker tegen L.V.V. I. Het Nederlandsch elftal in eigen land terug Gisteravond is het Nederlandsch elftal, na zijn triomfreis naar Kopenhagen, in eigen land teruggekeerd. Dat de stemming onder de jongens opperbest was, laat zich begrijpen, aldus de „Tel.''. Buiten op de gereserveerde wagon was met groote krijt- lotters het heldenfeit van Zondag j.l. nog even gememoieerd en in Duitschiand trok dit zeer veel belangstelling. Nauwelijks had men evenwel den vaderla-ndschen bodem be treden, of een wat erg ijverige chef in (.'1- donzaal liet emmers water aanrukken om het schrift uit te wisschen. Maar een Ne derlandsch elftal geeft zich niet alleen op het voetbalveld niet gauw gewonnen en na den chef een harteujk „lang zal-ie leven': te hebben toegewenscht, toog men opnieuw aan het werk. Unnoodig te zeggen, dat vóór Hengelo de schade was hersteld en op dui delijke wijze met krijt-letters de overwin ning in Kopenhagen werd gememoreerd. Allerwegen hadden onze jongens gcluk- wensohen in ontvangst te nemen. In De venter was b.v. de heer S. Goldewey aan den trein, die alle spelers op een Deventer koek vergastte. Gisteravond om ruim 9 uur arriveerden de Rotterdamsche spelers te R'&ain. Üok op de perrons waren ta.l van belangstellenden, onder wie familieleden en clubgenooten van de heeren, die in Kopenhagen zoo ver dienstelijk hebben gespeeld. De trein kwam zonder vertraging binnen, en toen Lagen- daal van Xerxes en van Heel en Paauwe van Feyenoord uit den trein stapten, brak een luid gejubel los. De spelers kregen bloe men en hadden tal van gelukwenschen in ontvangst te nemen. Toen zij het stations gebouw verlieten, was de ovatie van de menigte, die inmiddels op het Stationsplein was aangegroeid, nog veel grooter en geest driftiger. De spelers kregen de overtuiging dat hun Rotterdamsche vrienden ruim schoots in hun glorie deelden en zich har telijk verheugden in hun succes. FeijenoordGo Ahead. De wedstrijd FeijenoordGo Ahead zal Zaterdag 27 dezer 's avonds 7 uur gespeeld worden op het terrein van Feijenoord. De wedstrijd Go Ahead—Feijenoord wordt Zondag a.s. te Deventer gespeeld. WATERPOLO De Zijl II— L.Z.C. V 4-2. Gisterenavond speelde in de Zweminrich ting „De Zijl" De Zijl II voor de competitie van den H.Z.B. tegen L.Z.Ü. V. Direct na den aanvang maakte L.Z.C. het le doelpunt. Spoedig daarna maakte De Zijl gelijk, waarna door opzwemmen van een achterspeler de Zijl de leiding neemt. Na dat L.Z.Ü. gelijk gemaakt had trad de rust in. Na de rust scoorde de Zijl,.die toen de sterkere was nog twee maal. ROEIEN „DE TELEGRAAF-WEDSTRIJDEN". De Voorwedstrijden. Gisteravond vonden de jaarlijksche Te- legraafbekerwedstrijden plaats voor aeht- riemsgieken op dc 1500 Meterbaan van het Kalfje tot aan het gebouw van de roeiver- eeniging „De Hoop''. De belangstelling van het publiek was slechts gering, hetgeen waarschijnlijk aan het zeer vroege avonduur, waarop de wed strijden aanvingen, toe te schrijven is. Er %tond weinig wind, waarvan de roeiers geen last hebben gehad. De eerste race ging tusschen Laga en Njord. Laga ligt aan de Amsteldijkzijde. Bij den start krijgen de Leidenaars den gebruikelijken voorsprong als compensatie voor de vele groote buitenbochten. Laga slaat een hooger tempo dan de Leidsche ploeg en loopt even in. Bij Amstelrust ligt Laga een taflengte voor, onmiddellijk daarop krijgen de Delf tenaren bij Rozenoord een groote buiten bocht te nemen, waardoor Njord kans ziet haar geringen achterstand te verklei nen en zelfs met een halve lengte de lei ding te nemen. Weldra is het verschil vergroot tot 3/4 lengte. Bij de volgende binnenbocht loopt Laga, dat een forschen spurt inzet, en en bij Zorgvlied liggen de booten boord aan boord. Bij de werf Het Jacht spant het even als een wherry den nauwen doorgang in de binnenbocht versperde, doch alles loopt goed af. Njord profiteert van haar lig ging en is nu een lengte voor. Laga zet flink door, doch bij den Omval verstuurt de stuurman zich even. Njord behoudt de leiding en als Schollenbrug is gepasseerd, komt er al licht tusscten de booten. Bij Nereus was de Leidsche ploeg 1 1/2 lengte voor, van strijd is geen sprake meer. De rooden kunnen den achterstand niet meer inloopen en met ruim 31/2 lengte voor sprong gaat Njord als eerste door de fi nish. Tijd Njord 15 min. 37 sec. Tweede heat. Tusschen Willem III, die aan de Am steldijkzijde roeit, en Triton heeft het niet zoo gespanne. De Utrechtenaren behou den met hun langen forschen slag van af het begin hun voorsprong. Willem III maakt kortere slagen en kan het tempo niet volgen. De Amsterdammers zakken steeds meer af en met ruim 3 lengten voorsprong passeeren de Utreohtsche stu denten de eindstreep. Tijd Triton 16 min. 8 sec. Hedenavond wordt de finale verroeid. JUBILEUMWED£TRIJDEN VAN LAGA De inschrijvingen. Voor de roeiwedstrijden Ier gelegenheid van 'het elfde lustrum der Delftsehe stu denten roeiver. „Laga" hebben ingeschre ven Jcnge vier B De Amstel, De D. T. und R. V. V., Nereus, Triton en Laga. Vier zonder stuurman: De Laak. en Dare Devil. Jonge skiff B: Vikng, Argo en Laga. Jonge acht: A: Willem III, Argo, Tri ton en Laga. udo twee: Willem III, Jord en Laga. Jonge vier A: Njord, De Schie, Nereus, en Laga. Oude vier: De Laak, Njord, De Hoop, Nereus, Laga. Jónge skiff A: De Laak, Spaarne, De Hoop, Nereus, Triton, Laga. Jonge ach: B: Het Spaarde en Argo. Overnaadsche vier: De Laak, De Am- stel, Aegir, Nereus, Triton en Argo. Twee zonder stuurman: De Amstel, Njord, Dare Devil. Oude skiff: Spaarne en Laga. Oude acht: Oe Maas, Njord, Nereus, Laga. Dames skiff: Alleen de Hoop. Dames acht: De Maas en De Vliet. Stijlroeien vierriemsgieken dames (Junio res) De Laak, De Maas, Viking. De Vliet, Het Spaarne, Delftsehe Sport, Nereus. Stijlroeien single sculling outrigged da mes (juniores) De Maas, Die Leythe, De Vliet, De Hoop, Delftsehe Sport, en Maas II. Stijlroeien vierriemsgieken dames (se nioren De Laak, Het Spaarne en Delftsehe Sport. De loting zal plaats hebben op Dinsdag 23 Juni 1931 des namiddags op de sociëteit Phoenix te Delft. De inschrijving voor het nummer single sculling outrigged dames blijven open tot het oogenblik van loting. ATHLETIEK Nieuw wereldrecord kogelstooten. Bij een te Boekarest gehouden interna tionale ontmoeting wist de Hongaar Da- ra-ny een nieuw wereldrecord kogelstooten te vestigen, dat hij op 28.04 Meter bracht. Het oude record stond op naam van den Amerikaan Ralph Rose met 28.02 Meter. Het record werd gevestgd met een worp van. 14.80 M. met dc rechterarm en 13.24 M. met de linkerarm. Te zelfdertijd slaagde Zuffka (Boedapest) er in een nieuw Hon- gaarsch record Polsstokhoogspringen te vestigen met 3.92 M., terwijl de Nagi de 200 M. hordenloop aflegde in den nieuwen Hongaarsehe recordtijd van 25 sec., zoodat het sportfeest voor de Hongaren een groot succes is geweest. Hun optreden te Stam ford Bridge kan daarom met spanning wor den tegemoet gezien. WANDELSPORT DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. (Ingezonden). Zooals mij ter oore komt bestaat er bij verschillende sportvereenigingen hier ter stede dit jaar veel belangstelling voor de internationale vierdaagsche afstandsmar- schen te Nijmegen. Het komt mij echter voor, dat de belangstelling voor en de deel name aan deze mooie en nuttige kracht proef veel grooter zou zijn, indien er meer directe propaganda voor werd gemaakt. Om eenigszins ui deze richting te werken, stelt ondergeteekende het navolgende voor: Alle vereenigingen, welke dit jaar van plan zijn deel te nemen aan de vierdaag sche, houden in begin Juli een gezamen lijke oefenmarsch, laat ons zeggen 50 K.M te loopen in sportcostuiun. Dag en uur van vertrek zouden nader te regelen zijn. Bo vendien zal er allicht een muziekvereeni- ging te vinden zijn, die de deelnemers des middags vanaf de grens der gemeente naar de kleedkamers terug brengt. Ik ben er stellig van overtuigd, mijnheer de redacteur, dat een dergelijke oefening van buitengewoon propagandistische waar de kan zijn voor de sport in 't algemeen, voor de wandelsport in het bijzonder. Vereenigingen, welke iets voor dit plan voelen, verzoek ik onverwijld zich schrifte lijk tot ondergeteekende te wenden, opdat een en ander geregeld worde. De L.P.S.V. loopt haar laatste oefenmar- schen op 30 Juni, 1, 7 en 8 Juli. J. ZWART, secr. L.P.S.V. Atjebstraat 4. VERRE VAN ENTHOUSIAST. Het loopt met de aanmelding van schrij vers en schrijfsters tot opneming van de katholieke stemmen aan de stembureau's op den verkiezingsdag niet zooals het we zen moet. Ons is gebleken, dat daaromtrent nogal misverstand bestaat. Het grootste bezwaar dat gemaakt wordt is wel, dat men in de meening verkeert den geheelen dag op een stembureau te moeten vertoeven. Men behoeft slechts 's morgens van 8 tot 12, 's middags van 2 tot 5 of van 12 tot 2 werkzaam te zijn. Hopelijk bestaan er nu geen bezwaren meer zich in massa op te geven. Wij herinneren aan de Buurtvergadering die morgen Donderdag 18 Juni des avonds te kwart over 8 zal gehouden worden in hot jeugdgebouw aan de Maria Gijzensteeg en waar als sprekers zullen optreden: 1. Th. B. Wilmer 2. H. Lcmbert. Moge de zaal te klein blijken. Aan onze districtsleiders doen wij mededeeling dat de model stembiljetten aangekomen zijn en vanaf heden bij ons secretariaat Stationsweg 8a in ontvangst kunnen worden genomen. Tenslotte gaan wij op verschillende pun ten van de stad Vlaggen. Wie meent, dat er te weinig gevlagd is, kan daarin voorzien door ons alsnog een vlag cadeau te doen. Vanavond, om 8 uur kunnen de verkie zingskranten worden afgehaald, 't Is ge- wenscht, deze hedenavond te verspreiden. Namens „Dr. Schaepman", Mr. H. F. A. DONDERS, voorzitter. H. LOMBERT, secretaris. LEIDSCHE RIJKSUNIVERSITEIT. Mr. B. M. Telders buitengewoon hoogleeraar. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniverisiteit alhier, om onderwijs te geven in het vol kenrecht, mr. B. M. Telders, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Mr. B. M. Telders werd in Maart 1903 ge boren en is dus nog pas 28 jaren oud. Hij volbracht zijn rechtskundige studie aan de universiteit, waarvan hij thans een hoog- leeraarsstoel zal bezetten en promoveerde in 1927 op een dissertatie over Staats- en Volkenrecht. Als student had hij reeds een bekroning verkregen op een prijsvraag op volkenrechtelijk gebied. Daarna trad hij in de praktijk van het advocaten-kantoor van mrs. W. A. Telders (zijn vader), L. A. Nij- pels en F. M. Westerouwen van Meetoren. (Zooals men weet, is mr. Nijpels onlangs benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad en daarna uit de combinatie getre den, terwijl mr. Bodenhausen mede-asso cié werd). Van de hand van mr. B. M. Telders zijn verschillende bijdragen en artikelen ver schenen, o.a. een serie over het verband tus schen onrechtmatigheid en schade bij art. 1401 B. W. en op civielrechtelijk en rechtshistorisch- gebied. Mr. Telders is lid van de redactie van „De Idee" van het Bol land-Genootschap en behandelde vele phi- losophische boeken-recensies. In het week blad voor het Privaatrecht, het Notaris ambt en de Registratie publiceert hij gere geld besprekingen over het tijdschrift The. mis. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds var» 7.30—8.30 uur. Woensdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 u. De avond-, naoht en Zondagsdienst der ajiotheken wordt van Maandag 15 Juni tot en met Zondag 21 Juni a.s. waar genomen door apotheek P. de Croix, Ra penburg 9, Tel. 807. KNOEIERIJEN BIJ DE VERKIEZING VOOR RIJNLAND? Naar wij vernemen zouden bij de ver kiezing van een hoofdingeland voor het 12e district van het Hoogheemraadschap van Rijnland ernstige knoeierijen hebben plaats gehad. Er waren voor de verkiezing twee can- didaten gesteld, de heeren v. d. M. te Bent huizen en v. d. T. te Waddinxveen. De kie zers waren in twee elkaar heftig bestrij dende partijen verdeeld. Op 2 April 1931 had de stemming plaats, doch deze stem ming weid, ongeldig verklaard, omdat ge bleken was, dat er onregelmatigheden wa ren gepleegd. Zoo waren b.v. acht stemmen uitgebracht namens iemand, die reeds een jaar te voren was overleden. Dergelijke knoeierijen kunnen gebeuren, omdat de mo gelijkheid bestaat bij volmacht te stemmen. Een tweede verkiezing heeft plaats ge had op 11 Juni j.l. Bij deze verkiezing nu hebben de aanhangers van den candidaab v. d. T. geen middel ontzien om hun candi- daat gekozen te krijgen. Zoo is er gestemd op grond van valsche en vervalschte vol machten Reeds zijn over de vervalsching der vol machten klachten bij de Justitie ingediend, zoodat deze geschiedenis voor verschillen de personen nog wel eens onaangename gevolgen kan hebben. Inmiddels zullen thans de ingelanden wel genoodzaakt zijn om voor de derde maal te gaan stemmen, daar het te voorzien is, dat ook de tweede verkiezing ongeldig zal wor den verklaard. EINDEXAMENS H. B. S. Meisjes H.B.S. met 6-jar. cursus. GeslaagdC. G. v. d. Hout, LeidenG. D. M. Lahr, Voorburg; G. Lam'bo, Voor burg E. A. Eykman, ZoeterwoudeM. Persant Snoep, LeiderdorpB. K. Weze lenburg, Hazerswoude. Afgewezn geen. Chr. H. B. S. (Litt. evon. afd.). Geslaagd: J. A'. v Arkel, Nieuw-Vennep; B. Corts, Leiden. De toepassing van de Ziektewet in het kappersbedrijf. Op uitnoodiging van „Ons Belang", afd. van den Ned. Kappersbond, heeft voor een slechts gering aantal belangstellenden de heer C. Wegner ,uit Amsterdam, gister avond in de Oranjezaal van „Do Harmo nie" gesproken over de toepassing der Ziektewet in het kappersbedrijf. Het geheele auditorium bestond wel ge teld uit zegge en schrijve toen personen, tien, liefst vijftig minuten later dan was vastgesteld, de vergadering werd geopend met een kort inleidend woord van den heer A. Kouwenberg. De heer Wegner wees allereerst op het groote voordeel van het organiseeren in een bedrijfsvereeniging. In het algemeen wordt de belangrijkhed van de Ziektewet door de vakgenooten zeer onderschat. In tegenstelling met de ongevallen- en inva liditeitswet geeft de ziektewet veel eerder directe uitkeeringen. Een eenerzijds en tevens begrijpelijk verschijnsel. De wet legt iederen werkgever de verplichting op zijn personeel te verekeren. Spr. stond vervolgens uitvoerig stil bij de voornaam ste artikelen dezer wet, lichtte ze nader toe om daarna te komen tot de practische toepassing, speciaal voor het kappersbe drijf. De administartie is even belangrijk als moeilijk, waarbij de individueele admi nistratie verre te verkiezen is boven de collectieve. De bezwaren van het laatste systeem manifesteeren zich onmiddellijk, zoodra door de bedrijfsvereeniging uitkee- ring moet worden gedaan, zooals spr. uit voerig toelichtte. De Centrale Kappers- bedrijfsvereeniging heeft haar administra tie en de wijze van uitvoering der wet ge heel ingericht overeenkomstig de bijzon dere eischen van het bedrijf. Spr. noemde hiervan verscheidene voorbeelden aan de practijk ontleend en zeide o.m., dat het verval als loon moet worden beschouwd. Ten slotte schetste spr. het karakter der Centrale Kappersbedrijfsvereeniging, wel ke los staat van den Ned. Kappersbond. De Bedrijfsvereeniging bezit afzonderlijke rechtspersoonlijkheid, al is er vanzelfspre kend wel onderling verband. Ieder werk nemer, die geen lidi s van een organisatie, kan zich derhalve aansluiten bij de Be drijfsvereeniging. Dit laatste is volgens spr., helaas lang niet algemeen genoeg be kend anders zouden zich veel meer per sonen in hun eigen belang daarbij aanslui ten. De snelle ontwikkeling der B. V. heeft, haar bestaansrecht bewezen, niet alleen uit het oogpunt van welbegrepen eigenbe lang der aangeslotenen, doch ook als sa menvoegend lichaam der vakgenooten, hetgeen niet anders dan het bedrijf als ge heel ten goede kan komen. Een welge meend dankwoord beloonde den spreker voor zijn heldere uiteenzetting. Nadat nog eenige vragen waren gesteld en door den spreker beantwoord, werd de vergadering gesloten. Hedenmorgen is de 60-jarige mej. E. S., wonend in de Koppenhinksteeg, op den hoek van Haarlemmerstraat en Hoogland- sche Kerksteeg aangereden door een bak fiets. Zij kwam te vallen en liep een bloe dende wonde op aan het achterhoofd. Na door den dokter van den E. II. D. te zijn verbonden werd zij naar het Acad. Zieken huis overgebracht.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2