22ste Jaargang DINSDAG 16 JUNI 1931 No. 6923 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND BERICHT S)e£cidóclie6oii^aitt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Aan politiek doen! Ieder Katholiek moet aan politiek doen. Zeker in dezen zin, dat hij er niet onver- •chillig voor is; dat hij aan de politieke actie geeft den moreelen steun, waartoe hij door zijn maat schappelijke positie, door de persoonlijke omstandigheden, waarin hij leeft en ver keert, zich geroepen moet gevoelen; dat hij aan de politieke actie schenkt de gaven van zijn geld, in overeenstemming met zijn financieele draagkracht. En die politieke actie worde door de Ka tholieken gevoerd in de Katholieke Kiesver- eeniging „in hechte eenheid en in den goe den geest", naar het woord van den Partij bestuur-voorzitter mr. Goseling. Helaas, is 't hier en daar bij de gemeen teraadsverkiezingen gekomen tot een schei ding onder de Katholieken, wat blijkt uit de indiening van z.g. vrije lijsten. Dat zal iedereen betreuren. Want, als er twee of drie groepen onder de katholieke kiezers afzonderlijk optrekken, waarom zou 't dan ten slotte niet kunnen komen tot nog wel tien andere groepeeringen 1 En dat door zulke een splitsing onder de Katholieken de kracht wordt gebroken, spreekt toch vanzelf! Nu willen wij niet beweren, dat van z.g. vrije lijsten, van katholieke zijde ingediend, overal nadeelige gevolgdh zijn te ver wachten voor de politiek, als zooda nig. Maar in ieder geval is toch als nadeelig gevolg daarvan te vreezen: een min of meer geprikkelde en verbitterde stemming en gezindheid, onder de Katholieken onder ling! Dat men dit laatste gevolg toch nog wete te voorkomen daar, waar nu reeds fei telijk z.g. vrije lijsten zijn ingediend. Als men voor de toekomst het herstel der een heid mogelijk en makkelijk wil maken, dan zij men daar nil v a n a 11 e z ij d e n bij de propaganda voorzichtig, zooveel mogelijk zorgvuldig vermijdend alles, wat kan prik kelen en verbitteren. Wij hebben voor ons zelf deze maatstaf aangelegd, waar ons ingezonden stukken ter plaatsing werden aangeboden. In alle gemeenten, waar nog gestemd moet worden, is nu toch wel onder de Ka tholieken bekend het nummer van de lijst der R. K. Staatspartij. In Leiden is het, op Woensdag 24 Juni, lijst 10. ITALIË FASCISME EN KERK. De wandaden in Priverno. Ofschoon de „Osservatore Romano" zijn bekende chroniek, betreffende de fascisti sche aanslagen tegen de katholieken en hun eigendommen, heeft gestaakt, bevatte het blad toch dezer dagen, bij wijze van uitzondering, een uitvoerig relaas met tal van nader bijzonderheden over het bar- baarsch optreden van een troep fascisten te Priverno, in de provincie Rome, waar de bisschoppelijke kanselarij werd aange vallen en haar kostbare inhoud voor een groot deel verwoest. De deuren van het gebouw werden in geslagen, de sloten uit de deuren gebro ken, de documenten van het archief op den grond geworpen en gedeeltelijk ver scheurd, de kasten stuk geslagen, waarde volle banden vertrapt. De speciale afdeeling, welke volgens kanoniek voorschrift „archivium secretum" heet, werd extra onder handen genomen. De daar aanwezige boeken en documenten zijn voor een goed deel volkomen ver nield. Er is ook gestolen, de inhoud der geld- casetten werd meegenomen. Van de in de zalen aanwezige schilde rijen is maar weinig gespaard geblevèn. Een crucifix werd verbrijzeld, een schilde rij, voorstellende Paus Pius X z.g. en de beeltenis van den thans regeerenden Paus en van den bisschop werden vernield. Een zilveren rozenkrans van een Maria beeld werd later platgetrapt op straat ge vonden en door carabinieri terugbezorgd Eenige documenten en prenten en een brief met opschrift „Sub secreto sigilli pon- tificii" werden eveneens op straat gevon den en ter kanselarij teruggebracht. Het wapen der bisschoppelijke curie boven den ingang werd afgerukt. Men vond het, eenige dagen later, met een ge meen opschrift beklad, terug in een der openbare toiletten der plaats. Ook in de zalen der kanselarij had de woeste bende haar anti-katholieken zin in allerlei, muurbekladsels tot uiting ge bracht. De bevolking is nog steeds zeer onder den indruk van dit barbaarsch vanda lisme. De „Agenzia Stefani" heeft, na de „Os- servatóre"-publicatie van het geval, een korte mededceling gepubliceerd, waarin het heet, dat „een in de Italiaansohe taal verschijnend blad van een staat buiten Ita lië, de aangelegenheid uitvoerig heeft ver meld, zoodat ze nu ook haar weg in de buitenlandsche pers vindt. Echter vergat men er bij te vermelden, dat de Italiaan sche autoriteiten de daders reeds hebben gearresteerd en wegens huisvredebreuk en aanslag tegen den godsdienst zullen straf fen Waarop de „Osservatore Romano" het communiqué van Stefani publiceert, doch aanvult met de interessante bijzonderheid, dat zich onder de gearresteerde en naar de gevangenis overgebrachte raddraaiers ook., eenige leden van de fascistische militie bevinden." DUITSCHLAND ZAL DE RIJKSDAG TOCH BIJEENKOMEN. Beducht voor een crisis. In de ontwikkeling der politieke situa tie te Berlijn is gisteren een ongunstige wending ingetreden en de mogelijkheid, dat het in Duitschland toch tot een kabi netscrisis zal komen, wordt steeds grooter. In sociaal-democratische kringen was men gisteravond buitengewoon pessimistisch ge stemd. Men gelooft niet, dat een bijeen roeping van den Rijksdag die het aftre den van het kabinet-Brüning met zich zou brengen nog vermeden zal kunnen wor den, daar de sociaal-democratische Rijks dagfractie heden waarschijnlijk met over weldigende meerderheid zich ten gunste van zulk een bijeenroeping zal uitspre ken. Deze verrasende keer in den staat van zaken is een gevolg van een succesloos verloopen conferentie, die de leiders der so ciaal-democraten, o.w. Wels, Breitscheid en Hilferding, gisteren met rijkskanselier Brüning hebben gehad. Bij de bespreking waren ook de rijksminister van Financiën dr. Diedrich, de rijksminister van Arbeid, dr. Stegerwald, Rijksbankpresident dr. Lu ther, de Pruisische minister-president, dr. Braun en de voorzitter van den Rijksdag Löbe tegenwoordig. Met beslistheid bleef de rijkskanselier zich tijdens deze beraadslaging ook tegen een bijeenroeping der begrootingscommis- sie verzetten, terwijl hij er opnieuw op wees, dat het bijeenroepen van den Rijks dag de demissie van het kabinet ten ge volge zou hebben. Evenals tegenover de vertegenwoordi gers der vakvereenigingen verklaarde Brü ning ook thans, dat een wijziging der nood verordening op het oogenblik niet mogelijk was. Hij was echter bereid, in October be sprekingen te openen, ten einde aan den Rijksdag bij diens weder-bijeenkomen een compromis voor te leggen. De rijkskanse lier liet er echter geen twijfel aan bestaan, dat belangrijke gedeelten der nood-veror dening niet gewijzigd of ingetrokken kun nen worden. SPANJE SPANJE'S TROEBELEN. Kard. Segura uitgewezen. De kardinaal-aartsbisschop van Toled», Z. H. Em. Segura y Saenz, zou heden van zijn Rome-reis naar Spanje terugkeeren. Nauwelijks was echter zijn aankomst op Spaanschen bodem gesignaleerd, of de re geering gaf opdracht, den kerkprins op te sporen en hem te verzoeken het land te verlaten. Even later hield de civiele garde op den weg Guadalajara-Mad-rid, den auto van den kardinaal aan. Zij deelden den prelaat het regeeringsbevel mede, waarna kardinaal Segura zich naar een klooster te Guadala jara begaf, waar hem werd toegestaan, eenige uren uit te rusten. Daarna is hij weer naar de Fransche grens vertrokken. Minister Lerroux aan 't woord. De Spaansche minister van buitenland- sche zaken Lerroux, heeft te Burgos een rede gehouden, waarin hij de onlusten van den laatsten tijd scherp afkeurde en vooral het verbranden van de kloosters veroor deelde. Hij verklaarde, dat alle godsdiensten thans volledige vrijheid voor de uitoefe ning van hun eeredienst hadden gekregen en dat dus verdraagzaamheid jegens de an dere godsdienstige groepen geëischt mocht worden. Wanneer bij de aanstaande verkiezingen de huidige regeering zou worden verslagen, zal dat waarschijnlijk noch het herstel van de monarchie, noch de instelling van een dictatuur tengevolge hebben. Maar het land zou erdoor verzinken in een toestand van gevaarlijke anarchie. Bloedige botsing in Badajoz. Doordat de bevolking van Badajoz zich verzette tegen het bijeenkomen van den onlangs gekozen gemeenteraad, ontstond er een botsing met de politie, waarbij een lid van de guard ia civil werd gelyncht. Nadut er versterkingen waren gearriveerd, had er een schietpartij plaats, ten gevolge waar van twee burgers werden gedood en talrijke andere werden gewond. Verscheiden perso nen werden gearresteerd. AMERIKA REDE VAN HOOVER OVER DE CRISIS Op een diner, aangeboden door de ver- eeniging van hoofdredacteuren van repu- blikeinsche bladen te Indianapolis, heeft president Hoover een rede gehouden, die algemeen beschouwd wordt als de inzet van de campagne voor de presidentsverkiezin gen, die het volgende jaar worden gehouden en waarbij hij oa scherpe critiek uitoefen de op de methodes van WalLstreet. Hoovers rede was hoofdzakelijk gewijd aan binnen land sche politieke kwesties en over het bui tenland sprak hij niet, behalve dan wat be treft de oorzaak van de algemeene crisis, die volgens den president niet in Amerika is te zoeken, doch veeleer in het buitenland. De voornaamste oorzaken van de alge meene crisis moeten buiten de Ver. Staten worden gezocht, aldus de president. Zij' is in het buitenland ontstaan en wel ingevol ge de verderfelijke erfenis van den wereld oorlog in Europa, n.l. de toeneming der be wapening en de vernieling van het economi sche leven door de nieuwe grenslijnen, daar na is de crisis naar Amerika overgeslagen. Zonder de inwerking van buitenaf, aldus vervolgde Hoover, zou Amerika zich reeds maanden geleden, hersteld hebben van de depressie in de Ver. Staten, die een gevolg is van de speculatie en de verkeerde lei ding der zaken. Ondanks de economische verbindingen met andere staten, welker be lang de president niet wil onderschatten, zal Amerika zich, omdat het sterk is, spoe dig weer herstellen. Sprekende over de maatregelen, om de gevolgen van de crisis te verzachten, zeide de president: „Wij blij ven ten strengste immigratie uitsluiten, tot ons eigen volk werk zal hebben gevonden. Op het oogenblik verlaten meer menschen, vrijwillig of niet, ons land, dan er binnen komen". Nadrukkelijk verzette Hoover zich tegen een verlaging van de douanetarieven. Op die punten weet de regeering van geen wijken, zij blijft vasthouden aan den huidi- gen levensstandaard. De president verzette zich tegen een aan zetten van de belastingschroef, om den hui- digen toestand te boven te komen, vooral omdat daardoor aa-n de industrie het be- noodigde kapitaal wordt ontnomen. Verder verklaarde Hoover zich een voorstander van werkloozenverzekering, voor zoover die geschiedt door een overeenkomst tusschen de arbeiders en de patroons en de regeering er buiten blijft. Eerst moet Amerika orde brengen in eigen huis, want een welvarend. Amerika is het begin van een welvarende wereld. Hij meent, dat het mogelijk is, dat de effecten beurs wordt gebruikt voor onwettige spe culaties, ten einde aldus de crisis te ver scherpen. Hij zal een herziening van het bajik- en beurswezen overwegen, alsmede een vermindering der belasting van grond bezitters. In plaats van het door velen voor de Ver. Staten geëischte vijfjaarsplan, naar Russisch voorbeeld, stelde de president een Amerikaansch pain voor, dat aan de bevol king, die in de komende twintig jaren met millioenen zal stijgen, betere levensvoor waarden zal bieden, n.l. betere huizen, mooiere steden, duizenden nieuwe fabrie ken, nieuwe parken en scholen. De president besloot zijn rede met de verklaring, dat hij getrouw aan de traditie der democraten elkeen een kans wil geven, en noch de particuliere industrie noch an dere particuliere bedrijven zal beperken door regeeringsmaatregelen. CHINA MODERNE CHINEESCHE BANDIETEN Sinds acht maanden wordt door bandie ten in Noord-Hoepel een Luthersch predi kant gevangen gehouden. Aan den leider der Luthersche zending in Peking gewerd dezer dagen een schrijven, waarin zij be halve de reeds eerder gevraagde gramo- phoonplaten, tennisrackets, polshorloges, vulpenhouders en voetballen, thans ook nog piano's, orgels en een drukpers als losgeld eischen. De Luthersche zending is niet ge neigd deze artikelen te sturen, hetgeen, naar het schijnt, den bandieten niet onwel kom is; de predikant geeft hun n.l. sinds eenigen tijd Engelsche les, zoodat zij hem slechts noode zouden zien vertrekken. EEN GEMEENTERAAD OM DOOR EEN DERDE STEM. Bij deverkiezing voor den gemeenteraad te St. Annaland heeft zich het merkwaardig verschijnsel voorgedaan, dat deze raad, die in meererheid links was, door een verschil van 1/3 stem rechts is geworden. De rechtsche lijst behaalde 457 stemmen en daar de kiesdeeler 152 was, waren geko zen drie der candidaten met een overschot van één stem. De linksche lijst verkreeg 341 stemmen en had dus direct 2 zetels en een overschot van 37 stemmen. Een zesde zetel kon direct aan de lijst van Gemeentebelang, eveneens links geörienteerd, worden toege kend; deze lijst verwierp 171 stemmen. Om voor een restzetel in aanmerking te komen moest de oficieele linksche lijst per zetel drie kwart van den kiesdeeler zijnde 14 stemmen, hebben, of in totaal 342; hij had er maar 341, of 1/3 stem per zetel te weinig. Zoo kreeg de rechtsche lijst met slechts één stem boven de drie directe ze tels den restzetel. Deze partij had dus per zetel 457 4 is 114 1/4 stem en dus juist vol doende om per zetel drie kwart van den kiesdeeler te hebben. DE TIJD. Vijf aandeelhouders van De Tijd, de heeren mr. Witteman, dr. Schneider, dr. J. v. Gils, P. W. de Jong en Ed. Brom, heb ben aan vooraanstaande Katholieken van Nederland een circulaire verzonden, waar in zij wijzen op de belangrijkheid eener ver gadering van aandeelhouders, welke heden zou worden gehouden en waarin over het voortbestaan van „De Tijd" zou worden be slist. Zij verzoeken om handteekeningen on der een adres aan de vergadering van aan deelhouders, in welk adres krachtig wordt aangedrongen „De Tijd" te handhaven. Zaterdag j.l. is aan een 35-tal employe's van de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Tijd", bij de uitbetaling van het weekloon, een brief ter hand gesteld, waarvan de in houd een opzegging met veertien dagen van de dienstbetrekking aan de onderneming bleek te bevatten. Voor het meerendeel betreft deze aan zegging van ontslag technisch personeel, alsook personen, die aan de administratie of de expeditie van het blad werkzaam zijn. Daarbij zijn er verscbeidenen met twin tig en meer dienstjaren. OPROEP. In verschillende bladen leest men, dat het leidend Katholiek orgaan „De Tijd" gaat verdwijnen. In de oogen van ondergeteekenden, wier oordeel, naar hun blijkt, door velen wordit gedeeld, zou dit een oneer zijn voor de Ka tholieke vlag en een ware ramp voor de zaak van Kerk en Vaderland. Zij willen dus den val van „De Tijd" trach ten te verhoeden en doen bij dezen een be roep op alle vrienden van „De Tijd", om, aan het adres van een der onderstaande personen, als bewijs van instemming met de pogingen om „De Tijd" te behouden hun visitekaartje te willen zenden. Ten spoedigste vernemen zij, die zulk teeken van instemming gaven, nader. Het is kort dag, zend uw kaartje per ommegaande, als gij onze opvatting deelt, postbus (elf) A'dam. Hubert Cuypers, A'dam, mr. C. Kropman, wethouder, Adiu. de Ruyterweg A'dam, dr. L. C. J. v. Gorkom, Koninginneweg 113, Bosch, prof. dr. A. Ste ger, Lonckhorstlaan 36, Heemstede, prof. mr. W. P. J. Pompe, Maliestraat 5, Utrecht, F. W. Swaene, Mariaplaabs 22, Utrecht, dr. H. Poels, Heerlen, W. de Veer, A. v. Osta- delaan 4, Utrecht, dr. H. Verhoeven, Centr. Bur. Onderw. Bezuidenhout 275 den Haag. De Koninklijke familie naar Parijs. De Koningin, Prins Hendrik en de Prin ses zijn gisteravond naar Parijs vertrokken. De Koingin en H.K.H. waren te Amsterdam I ingestapt; de Prins kwam in Den Haag in den trein. Zij, die zich met 1 J u 1 i op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent de scheepsramp bij St. Nazaire. (Buiten!. Be richten 2de blad). Dreigende crisis in Duitschland. Kardinaal Segura uit Spanje uitgewezen. BINNENLAND. Benoemingen Bisdom Haarlem (Kerk nieuws, 1ste blad). DE BROODPRIJSVERHOOGING. Ingaande 1 Augustus? Zooads bekend treedt 1 Juli a.s. de Tarwe- wet in werking. Zooals wij reeds mededeel den werd, verwacht, dat op dien datum de broodprijs met 1 cent per 800 gram omhoog zou gaan. Thans deelt intusschen de „Tel." op grond van inlichtingen van „meest be voegde zijde" ontvangen, mede, dat de ver hooging van den broodprijs niet vóór 1 Augustus zal ingaan. Dit houdt verband met de voorraden onvermengde bloem, die bij vele bakkers nog voorradig zijn. De kwestie in het bouwbedrijf te Maastricht. De sedert enkele weken gevoerde con- tractacbie in de bouwvakken te Maas tricht heeft Zondagnamiddag een oplossing gekregen. Een meerderheid der werkne mers heeft, na de laatste voorstellen der werkgevers uitvoerig besproken te hebiben, het nieuwe contract aanvaard. Zoodoende wordit het loon van alle arbeiders verhoogd met een cent per uur, terwijl naast de in het oude contract vermelde vier Christelij ke feestdagen drie vacantiedagen worden gegeven. Onderhandelingen in de Sigarenindustrie. Zooals men weet zijn nog steeds onder handelingen gaande over de afsluiting van een ieuw colleotief contract in de sigaren- inustrie, welk contract 1 Juni j.l. afliep. Be sturen er samenwerkende bonden van ar beiders, hetoben een bespreking gehad met het Zuidelijk Verbond van Werkgevers. De Ohr. en R.K. organisaties hebben, naar wij vernemen, de werkgevers voorstellen inzake de loonregeling aanvaard. De Ned. Sigaren makers- en Tabakstoewerkerstoond heeft zulks evenwel niet gedaan. Deze organisa tie heeft zich niet verzet tegen verlaging der loonen van die categoriën van arbeid welke volgens uitspraak der arbitrage-com- misie beschouwd kunnen worden als werk, dat speciaal door vrouwen verricht kan worden. Evenwel is loonsverlaging voor groepen, waartoe uitsluitend arbeiders be- hooren, van de hand gewezen. De samen werking tusschen de werknemersorganisa ties is nog niet verbroken. Er zal ook nog onderhandeld worden met het Noordelijk verbond van Werkgevers. Een conferentie is j.l. Zaterdag aangevraagd. Werkloozensteun. Thans is bij de besturen der groote ge meenten een missive van den minister van Binenlandsche Zaken en Landbouw inge komen, waarin ook het punt der steunrege ling, waaromtrent nog eenig verschil be stond., tot oplossing is gebracht, zoodat thans overeenstemming is verkregen. Op grond van de getroffen regeling, die overigens in het algemeen overeenkomt met de bestaande, zal in het vervolg de kinder bijslag, voor zooveel betreft werkende kin deren, verhoogd worden, en wel: met één gulden voor het eerste en met 50 cents voor ieder volgend werkend kind. Hieraan is echter de voorwaarde vertoonden, dat deze verhooging en de bepaling betreffende de vrijlating van de eerste vijf gulden verdien ste van een vrouw met kinderen, niet naast elkander worden toegepast. Komt het in een bepaald geval voor, dat èn de vrouw èn een of meer kinderen werken, dan wordt alleen toegepast de regeling betreffende het vrijlaten van de eerste vijf gulden verdien- hte van de vrouw. Het resultaat voor de gemeente is, dat zij van het Rijk een bij drage ontvangt, gerekend te zijn ingegaan 9 Maart 1931 in de steunuitkeeringen aan werkloozen in die vakken, waarin naar het oordeel van het Rijk crisiswerkloosheid heeroht. Welke groepen daartoe worden gerekend en met welk percentage de regee ring zal steunen, moet alsnog nader worden beslist.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1