DE LEIDSCHE COURANT EEN RUSSISCH ADVOCAAT OVER DE RECHTSPRAAK DER SOVJETS. 't Publiek mag interrumpeeren. Politieke misdaden worden zwaar gestraft. Lachwekkende bu reaucratie. (Door Wladimir Koropon). Men is niet iederen dag in de gelegenheid met 'n Russischen advocaat te spreken. Deze categorie gaat het in de Sovjet-Unie niet al te best. Men probeert de gerechtelijke helpers, zooals de advocaten thans heeten, langzamer hand uit te schakelen. De advocaat Peter Batorin, die zich thans op studiereis door Duitschland bevindt, weet veel nieuws over de moderne Russische rechtspraktijk te melden, „Na de revolutie", zegt Batorin, „moest ook de justitie totaal veranderd worden. Dat was niet gemakkelijk. Men moet bedenken, dat het Sovjet-Russisch recht het eenige ter wereld is, dat niet op het Romeinsch recht berust, Hoe moest men het civielrecht behandelen, nadat de eigendom was afgeschaft? Nieuwe begrip pen werden geschapen. In het begin heerschte er, zooals op vele andere gebieden, ook in de justitie een chaos, welke pas later voor een duurzame toestand heeft plaats gemaakt. De volgende rechtbanken zijn door de Sovjet regeering in het leveü geroepen: de volksrecht bank, welke uit een enkele rechter bestaat, een volksrechtbank met assessors en een op perste rechtbank als tweede instantie. Terwijl de rechters ten tijde van den tsaar niet afgezet konden worden, worden de volks rechters voor een jaar gekozen, doch kunnen dan ook weer herkozen worden. De afwikke ling der processen heeft ongedwongen plaats en 't publiek neemt er door interrupties aan deel. Dikwijls worden den rechter woorden toegeroepen.welke allesbehalve complimenteus zijn. Maar over deze temperaments-uitbarsting worden de menschen geenszins onderhouden. Geen zware straffen. De straffen zijn naar verhouding licht. Een voudige diefstal wordt met gevangenisstraf van hoogstens een half jaar gestraft. De zwaarste straf voor moord is opsluiting voor tien jaar. Daarentegen staat op politieke misdaden de hooge strafmaat: de dood. De Sovjet-regeering rechtvaardigt dit met te zeggen, dat Rusland zich nog steeds in oorlogsgevaar bevindt, wat strenge maatregelen noodzakelijk maakt, Men wi! er van af zien, wanneer de Sovjet-macht voor goed gevestigd zal zijn. De justitie Reeft met de bestrijding der baldadigheid en der misdaden door verwaarloosde kinderen de handen vol. Het komt meerdere malen voor, dat landloopers in dorpen voorbijgangers „voor de grap" aanschieten en daarbij doodelijk ver wonden, huizen in brand steken en vrouwen met messen overvallen. Ook onder verwaar loosde kinderen zijn moorden geen zeldzaam heid. Men tracht zulke kinderen in een asyl ojider te brengen en op te voeden. De gevallen waarin men zelf recht zoekt, zijn talrijk, doch' worden streng vervolgd. Eenigen tijd geleden werd de boer Poesmar Salikow in het district Sarapoel veroordeeld, omdat hij zich tegen regeeringsmaatregelen verzet had. De dorps-Sovjet besloot Salikow aan het gerecht in de hoofdstad van het dis trict uit te leveren. De gevangene werd onder bewaking van een bloedverwant van den boer, Mukey, naar de stad gevoerd. Onderweg schoot Mukey zijn gevangene koelbloedig dood, keerde terug en deelde mee dat hij een schadelijk d er uit de wereld had geiolpen. De moorde naar kreeg een jaar dwangarbeid. In civiele zaken nemen de onderhoudsklach ten de eerste plaats in. De rechtbank gaat daarbij dikwijls bureaucratisch te werk. Pro cessen duren een eeuwigheid. De burgeres Picchwatilowa klaagde onlangs den burger Tilonenko aan voor het betalen van 10 roebel per maand Tilonenko ging in tiooger beroep; het proces kwam van de eene instantie in de andere en toen het na 14 maanden door de hoogste instantie eindelijk ten gunste van eischeres was beslist, bleek het, dat deze in- tusschen.... aan ondervoeding gestorven was. Grappige misdrijven. Te Moskou en andere groote steden wordt een crimineele statistiek bijgehouden. Nog niet lang geleden wees een onderzoek uit, dat de daarmee belaste organen weinig begrip van hun taak hadden, De boekingen deden in veel gevallen denken aan materiaal i voor een hu moristisch blad. Zoo werd o.a. geregistreerd: „Het misdrijf van burger Michaelow bestaat daarin, dat hij zijn voet met een zware kist beschadigde". „Burger Iwanow was dronken en beschadigde een lantaarnpaal van den staat, toen hij er tegenaan liep", „De burgeres Markowa heeft de misdaad begaan, op de ijs baan te vallen en een been te breken". „Een oude burger mopperde over den nieuwen tijd" enz. Door deze belachelijke statistiek is te Mos kou het aantal misdrijven verbazend toegeno men. Volgens deze strenge wetgeving wordt veel als misdaad beschouwd, dat dien naam in het geheel niet verdient, Hoe streng de overheid zelf de overtreding der wet bestrijdt, blijkt uit een rede, welke de president van het opperste gerechtshof der Sovjet-unie, kameraad Tschuschtka dezer da gen heeft gehouden. Hij zei woordelijk: „Onze justitie heeft dringend herziening noodig. Ook in ernstige gevallen moet met voorzichtigheid geoordeeld worden. Wanneer men hoogver- raadprocessen, waarin het oordeel geveld en reeds voltrokken is, nog eens onderzoekt, staat men er over verwonderd, hoe gemakkelijk er menschen doodgeschoten zijn", MILLIONAIRS DIE GEEN GELUK KENNEN. De gierigheid van John Drinan. Het geheim van het onderaardsch gewelf. Over millioenen te kunnen beschikken.. van alle zorg voor het dagelijksch brood ontheveai te zijn.... welk mensch zou hier niet naar verhingen.Men beschouwt het als iets vanzelf sprekends dat menschen, die een groot vermogen bezitten, zij het ook niet volmaakt gelukkig zijnhun geld stelt hun in staat aan al hun neigin gen eh verlangens te voldoenzij kun nen de koele wereld bereizen en al hun per soonlijke wensohen inwilligen. Dat echter het leven der million-airs niet altijd zoo zonnig verloopt als men algemeen aan neemt, blijkt wel uit twee crimineele geval len, die zich tegelijkertijd in Londen hebben afgespeeld. In beide gevallen hebben de millionairs ongelukkig geleefd. Zij waren veria,ten en hielden met niemand vriendschapsbetrek kingen en het lot van deze beide mannen wijst nog tot het laatste oogenblik een overeenkomst aan: b,eiden eindigden, n.l. hun leven door een moordenaarshand...'. John Drian was een der beide million- nairs die kortgeleden in Londen vermoord werd. Zijn vermogen schat men op onge veer 40 millioen guidon. Toch was deze man als het ware bezeten door een zieke lijke gierigheid. De eenige weelde die hij ziich veroorloofde was een reis naar Zwit serland en de Riviera. Maar in de bad plaatsen leefde hij als een arm man. Hij, die in de. prachtigste hotelpaleizen zijn intrek kon nemen, zocht dagenlang naar een goed- koope kamer, die dan natuurlijk slechts armzalig gemeubileerd wa-s. Nooit dineerde hij in een restaurant. In een kamertje kook te hij zelf zijn middageten, hij waschte er zijn linnengoed, ja, hij maakte zelf de ka mer schoon, om geen cent voor bediening te moeten betalen. In den zomer stond hij des morgens om 4 uur op en zoodra 's avonds de schemering viel, ging hij naar bed om licht te sparen, terwijl hij in den winter om dezelfde "reden om 4 of 5 uur na den middag ging slapen. In Nizza zag inem hem reeds in een fla nellen cosluum dat op vele plaatsen gelapt was, want hij droeg het al jaren. Wanneer de millionair ging wandelen liep hij langs de Promenade des Anglais, zocht de ban ken na en las de kranten, die andere men schen hadden laten liggen. Wanneer het hem gelukt was zoo'n krant te ontdekken ■dan las hij hem met groot genoegen al was hij misschien al weken oud. Toen hij nu dezer dagen naar Londen terugkeerde en zijn buren hem eenige da gen niet hadden gezien, drong men zijn woning binnen, waar men den millionair dood vond. In het begin dacht men dat mj verhongerd was, maar bij nader onderzoek bleek, dat Drinan vermoord was. Men vond een testament, waarin de gie rigaard een groot gedeelte van zijn vermo gen aan een zieleen-huis vermaakt had. Men stelde een onderzoek in naar het banksaldo van den - vermoorde-Jen nu bleek, dat hij -enkele dia-gén voor zijn dood ongeveer 200.000 afgehaald had., die spoorloos ver dwenen zijn. Nu werd de taak dei' Londensche crimi neele politie aan Scotland Yard overgege ven, die ook spoedig interessante bijzon derheden te weten kwam. De millionair had voor enkele weken in Nizza een jonge Griek leeren kennen die hij zijn vertrouwen schonk. Hij had hem als particulier secreta ris aangenomen en op de hoogte gebracht van den werkelijken toestand van zijn ver mogen. De secretaris volgde den millionair naar Londen, is echter sinds den dag waar op de moord geschiedde spoorloos verdwe nen. Het geval is des te moeilijker omdat niemand den naam van den Griek kent. De tweede tragedie geschiedde eveneens dezer dagen. Een voornaam juwelier uit Londen, die ongeveer 2 jaar geleden zijn vrouw verlo ren had, was menschenschuw geworden. Hij had zijn zaak en de verschillende huizeu, welke hij bezat, verkocht en alleen een woonhuis behouden. Maar ook hier beviel hefc hem niet en nu liet hij onder het huis een onderaardsch gewelf maken, wat hem natuurlijk een groote som golds kostte. Dit. gewelf nu werd prachtig ingericht. De heer lijkste olieverf-schilderijen en kunst-voor werpen werden daar bijeengebracht, een kostbare ventalatie zorgde steeds voor frissche lucht. Door speciale arbeiders werd een bijzonder kunstige safe gebouwd, daal de zonderling zijn geheele vermogen in dit onderaardsch gewelf wilde bewaren. Alleen een oude bediende mocht bij hem blijven en deze haalde ook het eten dat door een andere bediende in de boven- grondsche keuken toebereid weid. Op ze keren dag nu viel het den bediende op dat het eten niet werd afgehaald. Tegen de strenge voorschriften in, daalde hij toch in het onderaardsch gewelf af, waarvan de zware gepantserde deur open stond. Hij trad binnen en zag tot zijn ontzetting dat de millionair en diens oude bediende ver moord op den grond lagen. De crimineele politie werd direct ge waarschuwd, maar tot nog toe heeft men nog niets definitiefs te weten kunnen ko men. Misschien was het een der arbeiders die de safe mee gebouwd heeft, misschien ook heeft een buitenstaander zijn kans af gewacht. Waarschijnlijk heeft de moorde naar zich zoolang in den gang voor de ge pantserde deur verborgen gehouden, tot de bediende deze opende om het eten uit de keuken te halen. Op hetzelfde oogenblik moet hij op den niets vermoedende losge sprongen zijn en hem den do odelij ken steek gegeven hebben. Dan was het natuuriijk heel gemakkelijk het onderaardsch gewelf binnen te dringen en den grijzen millionair te overvallen. De moordenaar moet volop tijd gehad hebben, want de kunstige safe is opengebroken waarvoor geruimen tijd noodig is. De moordenaar is er met een rijke buit van door gegaan, bovendien heeft hij tijd gehad zich in veiligheid te stallen en zoo staat de crimineele politie voor een raadsel, dat haast niet op te lossen is. EEN FANTASTISCH PLAN. Land voor 200 millioen kolonisten. Dat de zondvloed, waarvan wij in den Bij'bel lezen, met een geweldige gebeur tenis in de natuur in een of ander tijd perk uit het verleden te identificeeren is, staat vast. Men neemt tegenwoordig en wel met recht aan, dat de over strooming van zulke geweldige massa's water op die plaatsen waar heden de Middellandsohe Zee ligt, als de echte zondvloed beschouwd mag worden. Euro pa, Azië en Afrika vormden vroeger één samenhangend geheel en werelddeel, met twee grootere zeeën in het midden, die wij thans als vergroot Oostelijk en Wes telijk bekken der Middellandsche Zee kennen. Toen vóór ongeveer 50.000 jaar, in den tijd, toen de Neandertalmensch leefde, de geweldige ijsmassa's- van den Ijstijd smolten, stroomde het water naar het laaggelegen deel van Europa toe en zoo ontstond de groote Middellandsche Zee. Tegenwoordig, nu de techniek geen onmogelijkheden meer kent, zou men de zaak weer gaarne in z'n ouden toestand .terugbrengen, d. w. z. den zeespiegel der Middellandsche Zee laten dalen. In Duitschland is het vooral Herman Soergel, ingenieur en architect, die zich speciaal voor dit Panropa-plan, (niet te verwisselen met de Pan-Europa-stre vin gen), interesseert. De Middellandsche, Zee zou reeds lang uitgedroogd zijn, als zij niet telkens nieuw water ontving van de Zwarte Zee en den Atlantischen Oceaan want de rivieren, die in de Middellandsche Zee uitstroomen spelen geen rol. De Ebro en de Tiber zijn arm aan water, het water van den Nijl wordt voor de bevloeiing van Egypte gebruikt. Blijven dus nog de Po en de Rhöne én dat is niet veel. Maar de At lantische Oceaan voorziet de Middel landsche Zee iedere seconde met 88000 k.m.3 en de Zwarte Zee met 4500 km.3 water. Wanneer men dus bereiken kan, dat deze toevoer ophoudt, dan moet de Middellandsche Zee tengevolge van de daar heersohende hitte langzaam tot een zekeren graad verdampen en het niveau zal dalen. Dat duurt zeker jaren, maar wat geeft dat? Vóór 50.000 jaren vormden Italië, Sicilië en Noord-Afrika één ge heel en ahe kusten bevonden zich meer naar het midden van de toen reeds be staande Middellandsche Zee. Na de af sluiting hoopt men dezen toestand onge veer weer te bereiken. Tegelijkertijd ech ter kon een oude driom der mensc-hheid verwezenlijkt worden: de bevloeiing der Sa/ha-ra! Want deze was eertijds een zeer vruchtbaar land van 6 millioen k.m.3 (12 X zoo groot als Duitschland). Maar het water ontbreekt en zand en hitte hebben deze voormalige korenschuur der Oude Wereld tot een dorre woestenij gemaakt. Hoe enorm rijk dit land een maal geweest moet zijn, blijkt wel hier uit, dat de Puniërs .200 jaar lang met hun so1 daten tegen Grieken en Romeinen oorlog konden voeren. Daabbij hebben deze menschen m'et kunstmatige bronnen slechts de zandgebieden der Sahara kun nen bevloeiien. Wat moet er dus geschieden? Op de eerste plaats moet natuurlijk de scheep vaart behouden blijven, men moet behalve stuwdammen bij Gibraltar ook nog kana len met sluizen aan de Dardanellen bau wen. Om deze reden mag het niveau der Middellandsche Zee slechts ongeveer 200 M. dalen. Aan de kusten wint men dan grond voor millioenen menschen. En wat voor grond! Waar alles, maar dan ook ades groeit De bevloeide Sahara zou een der vruchtbaarste streken der aarde worden, waar 200 millioen menschen. goed en gaarne konden leven. De bouw van elec- criciteltswerken aan de stuwdammen was een eerste vereischte want de watermas sa's, die van de Zwarte Zee en den At lantischen Oceaan hun druk uitoefenen, mogen niet onbenut blijven en bovendien heeft men kracht noodig voor de pompen, die het water in de Sahara zullen leiden. Aan de Kleine Syrte bij Gates in Noord-Afrika zou een kanaal aangelegd moeten worden, dat het water door hon derden kleine kanalen in het eerste ge deelte der woestijn, de Jonker Sühott el Djerid, zou moeten leiden. Daardoor zou men uitgestrekte p'antages winnen en kou men ook langzaam tot de Lybische woestijn tu-sschen Cairo en de Oase Siwa doordringen. De volgorde der werken zou ongeveer zijn als volgt: Vooreerst werd de zee-engte-, bij Gibraltar tusschen Tan- ger en Tarifa afgesloten terwijl tegelij kertijd de Dardanellen ten Zuiden van Gallipoli bij Ohanah afgesloten moesten wórden. Terwijl men wacht, totdat het niveau der Middellandsche Zee langzaam daalt door verdamping ,zou men door bovenge noemd kanaal buitengewone watermassa's in de Sahara kunnen leiden. Tot dit doel moesten bij Tarifa en Gal lipoli groote electriciteitswerken ge bouwd worden, nadat men van te voren bij Gibraltar Gallipoli en Port Said (Suez-kanaal) scheepssluizen gebouwd had. De stuwdam bij Gibraltar, het groot ste gedeelte van 't werk wordt door vak lui op 10 milliard k.m.3 grond berekend. De dam zou 16 k.m. lang zijn en over diepten van 300 m. voeren. Door de elec- triciteitsfabrieken worden ongeveer 170 millioen P.k. gewonnen. Gewonnen wor den bovendien niet te berekenen massa's zout, omdat uit het zeewater, voor dat 'het in de Sahara ge'eid kan worden, eerst het zout gehaa'd moet worden. Het gebied binnen de Middellandsche Zee dat na de daling van het niveau te voor schijn zou komen, zou ongeveer 2 y, maal zoo groot zijn als Italië. Men ziet, het'geheel is een der meest fantastische plannen van den modernen tijd en zou het grootste en veelbelovend- ste cultuurwerk der menschheid betee- kenen. En de kosten? Een nauwkeurige bere kening is natuurlijk onmogelijk, maar wanneer men zoo'n plan uitwerkt, moet men natuurlijk ook de kosten ramen. De kosten voor de arbeiders alleen zijn op 5 milliard dollar gètaxeerd, de kosten der electricitits werken en overige inrichtin gen bij Gibraltar aan de Dardanellen en aan het Suezkanaal op 2 milliard dollar en de uitgaven voor een bevloeiing der Saihara nog op 1 milliard dollar. Dus totaal ongeveer 20.000 millioen gulden." Misschien worden het ook 30.000 millioen, ma-ar dat zou daarbij niet zoo'n groote rol spelen. Dat. het geld door al de geïnteresseerde Staten gezamenlijk op gebracht zou kunnen worden de som men verdeelden zich natuurlijk over tien tallen jaren staat buiten kwestie. Er wordt daardoor een waardevermeerdering gewonnen, die absoluut niet in cijfers is uit te drukken, zoodat de belastingen een fantastischen omvang garandeeren en dat de geinveeteerde bedragen naa-r de meening van de voorstanders van het plan de veiligste ka-pitaalbelegging der geheele wereld vormen. Een bisschop die zijn schoenen opat. Rev. Isaac Stringier, aantsibi-ss-cihiop vain het diocees R-mpe-nts-Mind en primaat dier Anglioaausohe kerk in Oamadia is bekend alls ,de Bisschop, die zijn schoenen o>pat." Op een zijner visitatie-reizen in zijn uit gestrekt diocees, die per hiorudensllede wend afgelegd, werd de bisschop met den hon gersnood bedreigd, omdat de levensmidde len opraakten. Hij schreef boen heit volgende in zijn dag boek October '25. 17 K.M. afgelegd, gebruikte voor avond maal stokken geroosterd zeehondien-v-ed van mijn schoenen. Het toebereide lieer smaakte niet slecht." 18 October: „Den heeijen diag ondier weg. At wederom stukken van mijn schoenen, nu gekookt. Heib strikken voor konijnen gezet." 19 October: Niets in de strikken gevan gen. Alls ontbijt en middagmaal weer stuk ken zoolleer niet een sneeuwhoen. 20 Oetclber„stukken bovenleer gegeten, smaakte niet zoo goed als de zolen, 21 October: „Oo'k het leer raakt op. Ben zeer moe. Mijn handen zijn gewond." Eenige dagen tater wend de bisschop dioor eskimo's gered. Hij had 20 K.G. aan gewicht verloren. Het incognito van Rockefeller. Gekroonde hoofden en ook dollarko ningen zijn vaak gewoon incognito te reizen en worden dan gewoonlijk nog her kend. De dollarkoning Rockefeller heeft on langs de waarde van het incognito onder vonden. Hij begaf zich op aanraden van zijn arts onder het'gewone volk en reis de als mr. Smith naar een badplaats. Een ha!f uur later wist iedereen wie Smith in werkelijkheid was. Men gunde echter den geldmagnaat het genoegen 4 weken als mr. Smith te kunnen leven en zoo ging alles naar wensoh, totdat een struikroover hem de illusie ontnam en niet alleen de illusie. De struikroover hield hem op een avondwandeling een revolver onder den neus zeggende: „Excuseer mij, mr. Smith, maar wilt u zoo goed zijn, mij de porte feuille van mr. Rockefeller te geven", Arenden en muizen zijn gevaarlijk voor vliegtuigen. Vreemde toevallen hebben in den laat- sten tijd. twee ongelukken 'met vlieg machines veroorzaakt. Het ongeval bij Gaya, dab kortgeleden bijna het leven kostte aan prins Bibesco en zijn medepassagier, werd veroorzaakt door een botsing met een adela-ar, waar van het gevolg was, dat het vliegtuig naar beneden stortte. Ht andere ongeval gebeurde bij Ba- leigh in den staat Noo>rd-Carolina, waar de piloot Oscar Dawson tijdens een "yheg- tocht bemerkte, dat een groot stuk van het vleugeldek der draagvlakten losge raakt wa-s, Het gelukte hem nog juist op tijd te landen en de meohanicien herstelde de schade. Bij de reparatie vonden zij een muis in een nest van draden, die het dier van de vleuge'bedekkin-g had losge- knaagd. Niet alle meeuwen zijn dom. Over het algemeen beschouwt men de meeuwen nu juist niet als zeer slimme vogels: een voorval echter dat zich on langs in Lostock (Engeland) afspeelde, geeft aanleiding dat ongunstig oordeel eenigszins in twijfel te trekken. Dicht bij genoemde plaats die niet ver yan de kust gelegen is, ploegde "en boer met twee paarden. Een zwerm meeuwen volgde, op zoek naar wormen, de ploeg -tot groot misnoegen van den boer, daar hun luid geschreeuw zijn span onrustig maakte en in verwarring bracht. Tenslotte pakte hij een steen en wierp hem tusschen de vogels in, o-m hen op te jagen. Ongelukkigerwijze trof hij echter hierbij een der meeuwen. Om het zwaar gewonde dier uit zijn lijden te verlos-sen doodde de man het door een slag met een steen. De overige meeuwen vlogen echter met luid gekrijsch boven de bewuste plaats, tot zij zich tenslotte verwijderden. De boer zette zijn werk op de gewone manier ook de volgende dagen voort. Maar geen enkele meeuw vertoonde zich in het vervoeg nog op den akker, ofschoon zij op de aangrenzende landerijen, zooals gewoonlijk de boeren blijven volgen. DE MENSCH EN DE BACTERIE. In een woordenboek van een twintig ja ren geleden zal men het woord bacterie niet aantreffen. Het is nog niét zoo lang ge leden, dat zij door de wetenschap werd ontdekt. Bacterie is een Grieksch woord en beteekend „stokje", welke naam werd gekozen, omdat sommige soorten van bao- t-eriën de vorm van een stokje hebben. Waarschijnlijk heeft de wetenschap het eerst deze vorm van bacterie ontdekt. Het is voor een leek bijna een onmogelijkheid een denkbeeld te vormen, hoe de bacterie er eigenlijk uitziet. De wetenschap heeft geprobeerd dit voor ons uit te werken. Op een punt van een naa-ld kan men honderd duizend bacteriën leggen. Er bes-taan zeer veel verschillende soorten van bacteriën en zij nemen alle mogelijke vormen aan, zooals bolletjes, langwerpig, sommige lij ken op een radertje en wieltje, andere zijn gedraaid zooals schroefjes. Zij behooren eigenlijk tot de planteaiwereld, maar zij kunnen bestaan zonder licht of zonneschijn- en zonder zuurstof, wat ander-s zoo onont beerlijk is voor a-lle vorm van leven. Een kenmerk van de bacteriën is, dat zij zich zeer snel vermenigvuldigen. Er bestaat bij de bacterie geen geslacht. De volgroeide bacterie verdeeld zich eenvoudig in twee, de twee kleine bacteriën, welke zich heb ben gevormd, hebben pl.rn, 20 minuten noo dig om uit te groeien. Waarna zij zich ook in twee deelen ver deel en. Zoo gaat dat maar voort, totdat 1 bacterie in 24 uur zich heeft vermenigvuldigd in het onbegrij pelijke getal van 1.000.000.000.000.000.000.000, een getal dat niet is uit te spreken. Zoo do bacterie zich maar een-maal in het uur ver menigvuldigen, dan zou zij zich in 24 uur vermenigvuldigd hebben tot 17 millioen en den volgende d-a-g zou het aan-tal bacteriën, bijna driehonderd billioen bod-ragen. Zoo onbegrijpelijk klein a-l-s een bacterie is, zou den de nakomelingen van twee dagen tijds, indien zij naast elkaar konden worden ge legd, een keten vormen van tweehonderd en vijftig duizend mijl. Na zou men vragen, als d-e bacteriën, ook wel microben en kiemen genoemd, zich zoo ontzaglijk snel verme nigvuldigen, hoe komt het dan, dat zij de aarde i-n al die duizenden ja-ren tijds niet heeft gevuld? Dat komt, omdat de bacterie ge-lukki-g vijanden heeft. Inplaats van vijan den, moet men liever zeggen, dat zij aan veel gevaren zijn blootgesteld, welke hun getal bij millioenen verminderen. Zulke ge varen zijn: te weinig voedsel, te veel hitte of koude en giftige bijproducten, door hen zelf gefabrioeerd. Men vindt de bacteriën jn riolen, welke dienen voor den afvoer van vuil water ,in staand water, modderpoelen, in den grond, in de zee en in groote hoe veelheden in de lucht. Zelfs onze spijzen en dranken zijn vol met bacteriën. Als iets ligt te verrotten, te gisten of te vergaan, dan lean men er zeker van zijn, dat dit het werk va-n de microben is. Er zijn soorten van microben, welke in de inwendige orga nen van menschen en dieren leven, en al lerhande ziekten veroorzaken zoo-als tering, keelziekte, typhus, cholera, enz. Gelukkig zijn zij echter n-iet allemaal schadelijk voor dè gezondheid. Veel ziekten in boom-en en planten worden door de microben veroor zaakt. Zulke ziekten zijn dikwijls zeer aan stekelijk, en wordt een zieke plant naar een and-ere plaats overgedragen, dan kan men er zeker van zijn, dat zij daar schade en verwoesting zal aanrichten. Miltvuur bacte riën zijn wel de eerste, welke door de we tenschap zijn ontdekt. Deze zijn een van de kwaad-ste soorten, welke bekend zijn en ook een van de moeilijkste o-m uit te roeien. Zelf-s uren lang koken, kan do microbe niet dood-en. Het lichaam van mcnsch en dier, bestrijdt zelf de bacteriën door middel van de witte bloedliohamen, welke de bacteriën grijpen en dood en. Hoe gezond-er het lichaam is, des te meer kracht bezitten de witte bloedlichamen om te vechten tegen de ziektekiemen. Zoo vervaardigt het men- schelijk lichaam zelf het tegengif voor die gevaarlijke bacteriën. Een zeker soort bac teriën kan den mensch va-n veel nut zijn. Zij dragen er veel toe bij om den grond vrucht baar te maken en de plantenstoffen, welke daarin aanwezig zijn, te laten vergaan en dus te bereiden tot planten voedsel. Men vindt dikwijl-s onder aan de wortels van erwt-en, boonen en andere peulvruchten een knobbeltje. Deze knobbel bevat millioenen microben van eeP zelfde soort, welke de stikstof uit de lucht verzamelen en hier mede de planten voeden en den grond vruchtbaar maken voor het volgende ge was; De bacterie kan ook van nut zijn bij de bereiding van ons voedsel, zooa'-ls b.v. bij d-e bereiding va-n kaas. Het zuur-worden van melk wordt -eveneens veroorzaakt door microben, evenals het rijzen van zuurdeeg, verzuren van vruohtensa-p. Is het deeg te koud of te warm, dan groeien de bacteriën niet, dan blijft het deeg zwaar en zonder luch-tgaatjes. Ook ontwikkelt zich een soort microben om het deeg, welke het laten ver zuren. 'has't klaar, ik moet nog beginnen."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11