De Ter Aarsche eendracht bezegeld LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN VRIJDAG 12 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Officieele opening der centrale tuinbouwveiling. Wanneer voorheen een buitenstaander in Ter Aar kwam, werd hij al spoedig ge waar, dat deze landelijke en ijverige ge meente niet alleen een middelpunt van tuinbouw, maar ook een middelpunt van ruzie was. Deze onderlinge verdeeldheid was zoo groot, dat het zakelijk leven er ernstig onder leed. Zoolang de handel marcheerde, drong de noodzakelijkheid van eenheid niet zoo naar voren. De tuinders hadden hun brood en de verspilling van geld en krachten ging ieder wel ter harte, maar elke poging om de hopelooze ver deeldheid te doen eindigen leed schip breuk. Tot de nood aan den man kwam. In de laatste crisis-jaren, toen de ar moede aan het huis van menigen tuinder klopte, bleek 'hoe dwingend-noodzakelijk het was, dat de drie elkaar-beoorlogende veilingen St. Phocas, Tuindersbelang en „De Hoop geleidt ons" tot één stevige vei ling samensmolten. En door de nood ge dreven, heeft Ter Aar zijn oneenigheid en ruzie opgegeven. Nóg heeft het veel moeite en zorgen en eindelooze besprekingen ge kost, maar ten langen leste is de ééne vei ling er dan toch gekomen. Eeeds eenige maanden is de centrale veiling in werking, tot ieders voldoening. De toeneming van het aantal koopers is zeer merkbaar. Waar de gezamenlijke op brengst. der drie veilingen vorig jaar 61/2 ton bedroeg, bestaat er redelij ke verwachting, dat dit jaar de centrale veiling een omzet van 900.000 a één mil- lioen zal beleven. Wel een sprekend be wijs, hoe nuttig de centralisatie werkt! Wanneer het in die richting doorgaat, zal Ter Aar, dat alle voordeelen van bo dem, omgeving en ligging heeft, in den loop der jaren zich tot een gewichtig tuin bouwcentrum ontwikelen. Wat aller en ook onze hartgrondige wensch is. De tijden zijn er niet naar veel vertoon en feest te maken, en daarom heeft giste ren de officieele opening der veiling wel een eenigszins plechtig maar toch een eenvoudig karakter gedragen. Een groot aantal autoriteiten verzamel de zich in het gebouw der veiling, o. w. de leden van Ged. Staten mr". Bcrghols, Crena de Jong, Heukels, de griffier Jhr. Sandberg, en de burgemeesters van Ter- Aar, Nieuwveen en Leimuiden, de wet houders van Ter-Aar, de pastoor van Lan- geraar, de heeren ten Cate Brouwer en mr. Knib'be namens de Kamer van Koop handel te Leiden, de heeren Droste en mr. Trapman uit Leiden namens de Bond van Conservenfabrikanten, mr. Hugen- holtz uit Leiden, adviseur der centralisatie commissie, de oud-gemeentesecretaris en gemeente-secretaris van Ter-Aar, de leden der oommissie van advies, ir. Koeman, rijkstuinbouw-consulent te Aalsmeer, de plaatselijke besturen van L. T. B. en Chr. Boerenbond en de kassiers der Boeren leenbanken en van de Ned. Middenstands- bank. Te ongeveer half elf nam de voorzitter der centralisatie-commissie, de heer L e m- k e s uit Alphen aan den Rijn, het woord om het hooge gezelschap te verwelkomen. Spreker deelde mede, dat berichten van verhindering waren ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den Commissaris der Koningin en van de burgemeesters van Zevenhoven en Mij drecht. In korte trekken zette spr. uiteen, waar om deze dag voor Ter-Aar een vreugde dag is. De toestand der bedrijven was den laatsten tijd van dien aard, dat van winst geen sprake meer was en het jaar 1930 was zoo slecht, dat „de wateren tot de lippen waren geklommen". Deze sleohte toestand werd beheerscht door twee belangrijke factoren: gebrek aan samenwerking en gebrek aan voorlich ting. In een der eerste vergaderingen van de adviescommissie, om tot samensmelting der veilingen te komen, is gewezen op- het woord van den Heiland, dat een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is, invalt. Er leven hier 450 tuinders wier belan gen evenwijdig loopen, en daarom is het noodig dat onder hen eendracht zij. Op de eerste plaats dankte spr. het pro vinciaal bestuur niet alleen voor de finan cieels steun, maar ook voor de krachtige stoot bij de één-wording. Het heeft veel Namens Ged. Staten sprak de heer mr. Borghols, die eraan herinnerde, hoe in November van het vorig jaar de tuinders zich wendden tot Prov. Staten om steun in hun benarden toestand. Sinds enkele ja ren leidden de tuinders reeds een sober bestaan, maar het jaar 1930 was zoo slecht, dat Nieuwveen en Ter-Aar ten onder dreigden te gaan. Spr. kan met voldoening getuigen, dat de commissie uit Ged. Staten onmiddellijk gevoeld heeft, dat hier steun moest wor den geboden. Zij waren ervan overtuigd, dat het pro duct dezer streek een goede naam heeft, maar door achterlijkheid de afzet wa-s te- ruggeloopen. Daarbij kwamen verschillen de moeilijkheden: de concurrentie met Drenthe, de verkeerde systemen van cre- diet-verleening, de moeilijkheden met de conserven-fabrikanten en last not least de versplintering van het veilingwezen. Het stond bij Ged. Staten vast: als aan dit laatste geen einde kwam, was het onmogelijk om steun te bieden. Tal van conferenties zijn gehouden, waarbij steeds M u r a 11 voerde hierna het woord en herinnerde eraan, hoe hij in de 34 jaren van zijn burgemeesterschap alhier, al heel wat heeft meegemaakt. Men heeft ge zegd: de Ter-Aarders zijn achterlijk, maar spr. meent dat die achterlijkheid zijn oor zaak vond in de armoede. Het jaar 1930 was ontzettend slecht, maar uit dit kwaad is nu iets goeds geboren. Spr. brengt gaarne hulde aan het comité-Lemkes, bijzonder aan den heer Lemkes zelf, wiens doortas tendheid en energie spr. buitengewoon heeft geapprecieerd. De heer K o e m a n s, rijkstuinbouw-con sulent uit Aalsmeer zeide, dat de bloei van Ter-Aar werd gedrukt door een zeer eenzijdige cultuur en een zeer veelzijdig veilingwezen. Reeds enkele jaren terug kwam op de Kijksbegrooting een bedrag voor om alhier een proeftuin aan te leg gen, maar door de verdeeldheid der tuin ders kon dit bedrag niet worden uitbe taald. Laat het bestuur der veiling thans niet dralen met plannen bij de regeering te komen. Laat ieder zijn eigen ingebeelde belangen ondergeschikt maken aan het algemeen belang. DE GROEP VAN AUTORITEITEN VOOB HET GEBOUW. moeite gekost, maar met des te meer vol doening kan men op het resultaat zien. Ook'betuigde spr. dank aan de gemeen tebesturen voor de 30 pet. gatantie en aan- de banken voor de coulant-verstrekte voorschotten; er wordt ernstig naar ge streefd een vereeniging te stichten op ge zonde financieele basis. Wat de tuinbouwkundige voorlichting betreft is Ter-Aar veel verschuldigd aan den heer Koeman, op wiens medewerking ook in de toekomst wordt gerekend. De gunstige omstandigheden van Ter-Aar veroorloven voor de toekomst een gepast optimisme. Op het ontstaan der ééne veiling wilde spr. het vers toepassen: >.Er is geen ding zoo schoon en groot Of 't is begonnen in moeite en nood, Geen ceder op de Libanon Die niet als kleine struik begon. Spr. wenschte den heer Post geluk met zijn benoeming tot directeur, een benoe ming die met algemeene stemmen ge schiedde, en wenschte hem in zijn nieuwe -werkkring wijsheid om alle klippen te om zeilen. Spr. bood hem een photo in lijst voor het kantoorgebouw aan, en besloot met een enkel opwekkend woord te rich ten tot de ambtenaren der veiling. aan deze eisoh werd vastgehouden. Spr. heeft begrepen,- dat het geen ge makkelijke taak was de tuinders hier ter plaatse samen te bréngen. Gelukkig heb ben zij hun bela^ng ^igezien. Spr. heeft de centralisatie toegejuicht, - -ómdat de hoog© exploitatiekosten der 3 veilingen en de gemakkelijkheid voor de fabrieken, om van de verdeeldheid der veilingen te pro- fiteeren, den bloei tegenhielden. Dank bracht spr. aan het comité-Lem kes, dat zich voor deze aangelegenheid bijzonder geïnteresseerd heeft, dank ook aan het centraal bureau der veilingen en aan notaris Stoop. Nadat de ééne veiling was tot stand ge komen, hebben Prov. Staten met alge meene stemmen tot steunverleening beslo ten. Voor Nieuwveen en Ter-Aar is thans een nieuw tijdvak aangebroken. Er is ge lukkig een einde gekomen aan de ver deeldheid en spr. hoopt, dat deze nimmer zal weerkeeren. Want allen zijn ervan over tuigd, dat dit de ondergang van Ter-Aar is. Voor alles dient echter Gods zegen afge smeekt over het werk, en door ons gedrag ons dien zegen waardig getoond. Spr. be sloot met nogmaals de tuinders 't spreek woord „eendracht maakt macht" op het hart. te drukken. De burgemeester van Ter-Aar, Jhr. d e DE VEILING IN WERKING BIJ DE „KLOK" DIRECTEUR EN AMTENAAR. De burgemeester van Nieuwveen, de heer G e e s i n k wees erop, hoe de be langen van Nieuwveen en Ter-Aar steeds aan elkaar zijn gekoppeld. Spr. betuigde zijn dank aan den burgemeester van Ter- Aar, die steeds de streekbelangen voor stond. De voorzitter van de Leidsche Kamer van Koophandel, de heer Ten Cate Brouwer, sprak de beste wenschen uit voor den bloei der veiling, betuigde bij zonderen dank aan den heer Lemkes en feliciteerde den voorzitter der veiling, den heer Rekelhof. Spr. hoopte, dat Duitsch- land op deze veiling een groot afnemer zou zijn, maar de instelling van 'n „econo- misches Directorium" wijst er helaas op, dat de tariefmuren hoe langer hoe hooger zullen worden opgetrokken. De voorzitter van den Bond van Con servenfabrikanten, de heer Droste, ver heugde zich dat de veilingzaken thans „recht en goed" verloopen. Namens den Bond boodt spr. een prachtige mand bloemen aan. De juridisch adviseur der commissie, mr. Hugenholtz, herinnerde eraan hoe de eigenlijke oproep tot samenwer king is uitgegaan van de glasverzekering „Heta". Spr. uitte zijn beste wenschen voor den bloei der veiling en dankte den Pastoor, die steeds het Patronaatsgebouw voor de commissie ter beschikking stelde. Namens de Federatie van Amsterdam- sche marktkooplieden sprak de heer Ooms een hartelijk en welgemeend woord. Spr. wenschte alle zegen aan de centrale veiling toe en hoopte dat het alle tuinders wel moge gaan. De veiling was hiermede geopend, wat door de Harmonie „Arti et Religioni" in een fiksche marsöh aan den volke werd medegedeeld. De genoodigden waren daarna in de gelegenheid het veilen bij te wonen. Voor buitenstaanders is déze koortsachtige dTukte steeds een interessant schouwspel. Ook weid in auto's een bezoek gébracht aan enkele tomaten- en boonenkassen, waarvan enkele met kachels, andere cen traal worden verwarmd. Tot. slot van de plechtigheid werd gere den naar het Patronaatsgebouw, waar een „kond buffet" was aangericht. Voor het tooneel was een kleine ten toonstelling van de producten der Ter-Aar- sche tuinbouw gemaakt. In het Patronaatsgebouw bleven de gas ten geruimen tijd bijeen. De gastheer, de heer Lemkes, hield hier nog een korte toe spraak, waarin hij allen dank zeide voor hun belangstelling en medewerking bij de één-wording der veiling. HET KAASINVOERVERBOD IN ZUID-AFRIKA. Naar aanleiding van het invoerverbod van kaas in de Unie van Zuid-Afrika schrijft het officieel orgaan van den Alge- meenen Nederlandschen Zuivelbond. De invoer van kaas naar Zuid-Afrika is sedert 1928 als volgt verloopen: 1928 1929 1930 br. gew. br. gew. br. gew. K.G. K.G. K.G. Goudsche V.V61.253 33.947 25.512 Goudsche 40-L 1.932 3.230 401 Edammer 40-f- 22.702 28.258 12.577 Gem. en zacht 67.977 46.244 8.491 Andere 2.034 1.332 933 Totaal 155.919 113.152 49.913 De invoer van onze kaas was dus in drie jaar tijds reeds tot minder dan een derde teruggeloopen. Het invoerrecht be droeg sedert 1927 van 25 tot 30 pet. der netto-waarde. De kroon is nu op het werk gezet door een totaal invoerverbod, dat ons, gezien b.g. cijfers, materieel niet zwaar treft, maar het heeft toch wel mo- reele bet eekenis dat men dit land, waar van den laatsten tijd, als afzetgebied voor Nederl. producten, nogal wat verwacht werd, voor onze zuivelproducten geheel afsluit. Op 10 November van het vorige jaar werd te Wonderfontein een nieuwe kaas- fabriek volgens Nederlandschen stijl ge opend. De Nederlandsche gezant verricht te hierbij de openingsplechtigheid. Tot dank sluit men nu de producten uit zijn eigen land uit. Het is intusschen geen be wijs van kracht der jonge Zuid-Afrikaan- sche kaasindustrie, dat zij een absoluut verbod van invoer van de concurreerende buitenlandsche kaas noodig heeft, om tot bloei te komen. Merkteeken voor boter in Engeland? De betrokken regeeringscommissie heeft heden haar rapport gepubliceerd in zake de voorstellen om een merkteeken voor al le soorten boter vast te stellen. De com missie bepleit het scheppen van een wet telijke regeling om met een merkteeken aan te geven of de boter uit het buiten land of de Dominions afkomstig is of met boter uit het rijk of uit het buitenland gemengd is. Bij den verkoop door den kleinhandel zal elk pakje boter van een dergelijk merkteeken voorzien moeten wor den. HAAGSCHE RECHTBANK. Aanrijding op den Hooge Rijndijk te Leiden. De 23-jarige kantoorbediende,Th. C. J. van V. te Leiden, heeft terecht gestaan, wegens het als autobestuurder, veroorza ken wun zwaar lichamelijk letsel. Verdachte zou op 12 Maart j.l. op den Hooge Rijndijk te Leiden, ter hoogte van de Wilhelminabrug, met een door hem be stuurde auto, met groote vaart hebben ge reden en bij het voorbijrijden van een wiel rijder te weinig naar links zijn uitgeweken, tengevolge waarvan de 15-jarige kruide niersbediende P. C. Lacourt, die zich op het rijwielpad bevond, werd omvergereden en een been heeft gebroken en gedurende elf weken in het ziekenhuis moest wordeu verpleegd. In deze zaak werden 3 getuigen gehoord. Een rechercheur va/n politie, verklaarde, dat verdachte niet in het bezit van een rij bewijs was. Voorts erkende verdachte dat de rem men van de auto niet in orde waren. Het O.M., waargenomen door mr. P. J. Blok, was van meening, dat verd. èn te hard heeft gereden èn te weinig is uitge weken en daardoor schuldig is aan dit on- gevail. Spr. requireerdc 14 dagen hechtenis. Mr. Weijl uit Leiden, wees op den toe stand van den Hooge Rijndijk waarover nog onlangs in het Leidsch Dagblad is ge schreven in verband waarmede op 2 Juni j.l. een probastvergadering door inwoners van Leiden en Zoeterwoude is gehouden. Pleiter betwistte de ten lastelegging en zag geen causaal verband tusschen het niet in orde zijn van de remmen en deze aan rijding en concludeerde tot vrijspraak, subs, tot het opleggen eener geldboete zoo mo gelijk voorwaardelijk. Vonnis 25 Juni. D00DDSLAG. Gisteren werd voor het Leeuwarder Ge rechtshof in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen Durk Tabak, 28 jaar oud en muzikant te Harkema-Opeinde, die had terechtgestaan wegens doodslag, gepleegd in October van het vorig jaar op J. v. d. Meulen, te Drachten. Door de Leeuwarder rechtbank was hij veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Gisteren, voor het Hof terechtstaande, liet verd. zijn aanvankelijke houding varen e-n bekende van der Meulen met een mes te hebben gestoken. De Advocaat-Generaal eischte bevesti ging van het in eersten aanleg gewezen Dronken aan het stuur. De Utrechtsche reohtbank heeft een 20- jarigen teekenaajr te Breukeden Nyenrode, die door den kantonrechter te Breukelen wegens het in staat, van dronkenschap be sturen van een motorrijtuig was veroor deeld tot 300 boete en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen gedurende een jaar, veroordeeld tot 300 boete en intrekking van het rijbewijs gedu rende drie maanden. De eisch was één week hechtenis en ontzegging gedurende een jaar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9