SCHRIKBARENDE CIJFERS! H. SIMONIS KERKNIEUWS SPORT STADSNIEUWS ivoto, Huishoudzeep Avenda VRIJDAG 12 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE TIJD UIT DEN TIJD?... (Ingezonden). Nu zelfs een zoo gezaghebbend Katho liek orgaan als „De Katholieke Pers" (2 Juni 1.1.) schreef, dat het Bestuur der R. K. Journalistenvereeniging met leedwe zen en ontsteltenis heeft kennis genomen van de aanstaande opheffing van de „Tijd" en deze gebeurtenis eene „schokkende" noemt, lijdt het wel bij nie mand twijfel meer of deze gebeurtenis is, gelijk hetzelfde orgaan zich uitdrukt, „de droevigste gebeurtenis in de geschiedenis der Katholieke Journalistiek". Zoo is het dan vanzelfsprekend, dat ik; als de oudste medewerker van dat voor naam en gezaghebbend blad, in het open baar mijn droefheid over dat tragisch voorval uitspreek en een eerlijke en moe dige poging waag, om het alsnog te kee- ren. Dit verdwijnen zou, volgens het reeds genoemde orgaan: „de Katholieke Pers", „ons dagblad wezen, onze cultuur, onze staatkunde, in één woord alle terreinen, waarop de Katholieken zich bewegen, ra ken"De „Nieuwe Eeuw" gewaagde te recht van „het groote idieele goed, dat een krant met zulk een traditie, met zulk 'n staf van medewerkers vertegenwoor digt" (5 Juni) en zelfs een neutraal blad als de Familiebode, wist dit: „het blad had veel te zeggen, het was het politieke hoofdorgaan jarenlang van de machtige Roomsch Katholieke Staatspartij" (6 Juni) Dat zulk een blad zoo maar wordt op gedoekt, kan er eenvoudig niet door. Men verkoopt zijn abonnees zoo maar niet, deze zijn geen koopwaar, „want met het over nemen van abonné's gaat het als met het overnemen van een dokterspractijk, men weet nooit of de klanten werkelijk mee gaan" (Familiebode 6 Juni). Schamper merkt de „Nieuwe Eeuw" op: „De lijst der abonné's is verkocht, zonder dat aan die abonné's iets is gevraagd, het personeel behoefde blijkbaar niet te worden inge licht, laat staan geraadpleegd te worden, het gold hier zakelijke transakties en deze zakelijke transakties speelden een beslissende rol". Met dit blad gaat, vol gens „Ons Noorden" een „groot ka tholiek bezit" verloren, en zoo ze ker wij, Katholieken, hechten aan idieele goederen, staat het verlies van „een groot katholiek bezit" niet ter uitsluitende be slissing van eene vergadering van eene Naamlooze Vennootschap. „Ons Noorden" schrijft terecht: „Katholiek Nederland had dit niet mogen gedoogen". Nu, Katholiek Nederland is er door overrompeld, maar Katholiek Nederland, dit blijkt genoeg zaam uit de krachtige uitingen der Pers, gedoogt dit ook beslist niet. En wel allereerst niet, omdat de wijze, waarop de abe-nné's, zoo maar mir nichts dir nichts aan eeii ander blad worden ver kocht. Dit gaat niet; abonné's van een blad, nog wel van een blad als de „Tijd", zijn geen koopwaar. En vervolgens behoort de beslissing over het verdwijnen van zulk een blad niet thuis bij de aandeelhouders van eene Naamlooze Vennootschap. Katho liek Nederland heeft mede stem in. En ik geloof allerminst, dat Katholiek Nederland dit blad wil missen. Het is waar wat de Residentiebode schreef: „ons oudste katholiek blad met den grootsten staat van dienst"het blad en zijn geschiedenis zijn een stuk van onze emancipatie" (3 Juni). En het „Gen tium" (4 Juni): „Voor vele lieden bleef de „Tijd" steeds het leidende orgaande geschiedenis van de „Tijd" is onafscheide lijk saamgeweven met die onzer emancipa tie". Zulk blad heeft een eigen karakter, ge lijk het Limburgsch. dagblad terecht op merkte (6 Juni) en het is juist dat karakter die eigen sfeer, die vele vooraanstaande mannen en vrouwen in Katholiek Neder land niet willen prijs geven. „Er is een kategorie van menschen, die prijs stelt op kultureele waaiden en op keo behoud daarvan. Deze treurt om een oud en eerbiedwaardig bezit van Katholiek Ne derland, een beleekenend onderdeel van wat men noemt de erfenis onzer vade ren" (Gelderlander, 3 Juni). Daarom ware het heengaan van de „Tijd", in de oogen van dit blad „een ernstige schade aan de katholieke zaak" (Gelderlander). De „Tijd" is, stelt het Limburgsch dagblad vast: „Hèt orgaan van het cultureel leven in Ne derland.... zij bereikt de intellektueelen, de leiders, de vooraanstaanden in het ka tholieke leven" (6 Juni). De ondergang van de „Tijd" ware voor de „Nieuwe Venlo- 6che courant" „de ondergang van een cul tureel bezit, een nauw te herstellen slag voor het katholiek leven in Nederland" (15 Juni). Daar komt nog dit bij, wat de Nieuwe Tilburgs-che courant aanmerkt: „Het is ze ker niet in het algemeen belang, dat de mogelijkheid tot meeningsuiting alweer iets wordt ingekrompen" (2 Juni). „Het publiek heeft nu eenmaal niet één smaak, eén be hoefte. Wat de een onmisbaar vindt, is den ander een ergernis. Een zekere decentrali satie is ook hier noodig, om alle Katholie ken te gerieven en het mogelijk te maken, dat iedere Katholiek een katholiek blad leest". (4 Juni). Dat hier de vrijheidszin va-n ons volk sterk meespreekt, laat geen twijfel. De wijze waarop de „Tijd" zou worden opgeruimd is beneden de waardigheid der zaak waar hot om gaat. Het verlies ware te pijnlijk te ingrijpend in ons Katho liek openbaar leven, er zijn te groote cul- tuui goederen mee gemoeid, er zit een te dierbare' traditie vast aan dit blad, de tra ditie onzer emancipatie, die gelijk van Cooth schreef, bij het 50-jarig bestaan van de „Tijd" „onafscheidelijk met de geschie denis van de „Tijd" is saamgeweven." Daarom moet de „Tijd" niet verdwijnen. Het is verheugend dat eenstemmig de R.K. Pers collegiaal daartegen bedektelijk of openlijk opkomt. „Ons Noorden" meent, dat „Katholiek Nederland dit niet had mo gen gedoogen", heb gedoogt het ook niet. „De Obrecht" oordeelt: „Wij zouden de „Tijd" niet gaarne missen, om zijn Statistieken wijzen uit dat op elke tien menschen er slechts DRIE goede voeten hebbejfc Voor een grcj^edeelte is de te zoeken Plecht en niet pas- Schoenwerk. Het is Uw eigen be lang prima Schoen werk te koopen en in 't belang van Uw Voet en Uw Portemonnaie. Zeer groote sorteering Schoenen voorradig voor Platvoeten, Knokvoeten, Gevoelige Voeten, etc. 138 Het Grootst en Goedkoopst Schoenmagazijn Haarlemmerstr. Telefoon 699 - cachet, en zijn traditie en omdat we toch niet voor niets in de hoofdstad zitten. En wij zouden gaarne overtuigd worden van de realiteit van een idealisme, dat niet slechts uit woorden bestaat" (5 Juni). Het blad vraagt offers, dit is duidelijk. Dat zegt de „Nieuwe Venloschc Cou rant" nog duidelijker: „Wij behooren tot hen, die bij het heengaan van de „Tijd" niet berusten en hardnekkig blijven ver wachten, dat de feiten een keer zullen no men, Katholiek Nederland zal begrijpen, dat nien dit katholieke grooiblad niet mag laten wegsterven, zonder in de gelegen heid te zijn geweest, desnoods met offers aan te loon en, dat het de taak van dit blad nog lang niet als geëindigd be schouwt." Zoo heb ik het óók gevoeld. Met het Limburgsch Dagblad kan ik „nog maar niet aannemen dat de „Tijd" heengaat...." Katholiek Nederland, tal van bladen hebben het onomwonden gezegd, kan en wil de „Tijd" niet ontberen. Als oudste medewerker van dit blad achtte ik het niet onbescheiden het Ka tholiek publiek voor te lichten over dat gene. wat algemeen in de Katholieke Pers tot uiting kwam, toen de droeve mare ging over het land: de „Tijd" verdwijnt. De „Tijd" is niet uit den tijd, en mag niet heengaan. F. HENDRICHS S.J. Te Lonnoker is op oc-jarigen leeftijd overleden de heer F. Bos, een zeer bekend figuur in landbouwerskringen. De over ledene die mede-oprichter was van den Plattelanders Bond werd in September 191S voor dezen bond gekozen als lid der Tweede Kamer, waarin hij tot September 1919, toen hij als zoodanig bedankte, zit ting had. De volkstellingswerkzaamheden te Haarlem zijn afgeloopen. Het resul taat is, dat het aantal inwoners aan het einde van het vorige jaar bleek te zijn geweest 56.899 mannen en 62.848 vrouwen, totaal 119^47. Bij de N.V. Katoenfabrieken voor heen Arntzenius Jannink en Co. te Goor is aan een 30-tal witwevers voorloopig ont slag aangezegd, wegens gebrek aan werk zaamheden. Bij de te Tiel gehouden kersenver- koopingen werd besteed naar schat ting van 18 tot 20 cent per K.G. op het hout. Er was bijzonder veel kooplust. Over het algemeen valt hel gewas tegen. Benoemingen in het Bisdom Roermond. Z. H. Exc. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor-deken te Wijk den zeereerw. heer D. E. F. Schoenmaeckei's; en tot pastoor te Lindenheuvel den weleerw. heer J. H. A. L. Leesens, die kapelaan was aan de kathedrale kerk te Roermoaid. ZWEMMEN LEERT ZWEMMEN! Dat voor het zwemmen in Leiden meer en meer belangstelling komt, blijkt uit heb navolgende. Tusschen mej. Ruth, directrice van het Volkshuis a. d. Apothekersdijk en het bestuur van de Zwemver. „De Zijl" is overeengekomen, om de meisjes en jongens zwemmen te leeren. De droogzwemlessen worden gegeven door de heer A. v. Weercn en P. Arnoldus, gediplomeerde zwemonder wijzers van den N. Z. B. en werkzaam aan de Zweminrichting „Do Zijl". De weinige vrije tijd, die zij nog tot hunne beschikking hebben, geven zij bereidwillig voor dit doel, hetgeen zeer toegejuicht ma.g worden. Gisterenavond om 8.15 uur werd reeds een aanvang gemaakt met droogzwemmen in bovengenoemd gebouw, waarvoor zich reeds 74 meisjes en 34 jongens hebben aan gemeld. Nadat alle aanwezigen een plaatsje had den ingenomen, trad de heer F. v. d. Mark Sr., voorzitter der Zwemver. „De Zijl", naar voren, om er op te wijzen, dat droogzwem men geen nieuwtje meer is en den wensch uitsprak, dat degenen die zich hiervoor heb ben aangemeld, op dien weg zulen blijven voortgaan en het niet bij droogzwemmen zullen laten, maar in het'water zich verder zullen bekwamen, onder leiding van boven genoemde zwemonderwijzers. De eerste cursüs-avoncl van gisteren mag als goed beschouwd worden. SCHERMEN Leidsche Politiesportvereeniging. Door onvoorziene omstandigheden kun nen de onderlinge schermwedstrijden van de L. P. S. V., welke waren vastgesteld op morgen geen doorgang vinden. Het ligt echter wel in de bedoeling van het bestuur om binnenkort een schermwed- strijd op het L. P. S. V.-terrein te orga- niseeren en zal de eerste wedstrijd in de openlucht zeer waarschijnlijk plaats vinden op Dinsdag 23 Juni tusschen „Leiden" en L. P. S. V. KATHOLIEKEN die beschikken over een fiets, worden gaarne morgen (Zaterdag) middag 2 uur verwacht op de Kaasmarkt voor een nda-fietstocht. Deze propaganda-fietstocht moet slagen, mag niet minder zijn dan die van andere partijen, daarover zijn wij het allen eens! Maar zij kan alléén slagen, als er vol doende en groote deelname is! De weg, dien de tocht zal volgen, is-: Kaasmarkt, Middelweg, Nieuwstraat, Hooi gracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Janvossensteeg, Oude Vest, Mare, Mare- singe.l, Maredijk, Schutterstraat, Aloëlaan, Maredijk, Haarlemmerweg, Groenhoven- straat, Hansestraat, Korte Hansestraat, Maresingel, Prins Frederikstraat, Gas- straat, v. d. Duinstraat, Mauritsstraat, Prins Hendrikplein, Maresingel, Sophia- straat, Prinsenstraat, Heerensingel, Kooi- laan, Atjehstraat, Driftstraat, Lage Rijn dijk, Haven, Oude Heerengracht, Lange- gracht, Volmolengracht, Voldersgracht, v. d. Werf straat, Lege Werfsteeg, Haarlemmer straat, Kalvermarkt, Zuid-Singel, Waard- gracht, Groenesteeg, Langestraat, Rijn straat, Plantsoen, Houtkade, St. Jacobs- gracht, Raamsteeg, Douzastraat, Rapen burg, Breestraat, K ore vaar straat, Zoeterw. Singel, Ivraaierstraat, Nieuwe Rijn, Hooi gracht, Kaasmarkt. De tocht wordt opgeluisterd door muziek van „Percsi". PRIMA KW^LI 200 grams. Per dubbel stuk Op vertoon van dezen bon Het Encycliekfeest te Noordwijkerhout. Op de Woensdag j.l. gehouden bestuurs raad-vergadering van den R. K. Volksbond is de toezegging gedaan door het bestuur, dat werklooze Bondsleden Zondag a.s. gra tis van de boot, welke naar Noordwijker hout vaart, gebruik mogen maken, op ver toon van kaart van de Arbeidsbeurs. Bondsleden, die hiervan gebruik willen maken, moeten uiterlijk kwart over twaalf aan de Marepoort zijn en zich vervoegen bij de bestuursleden de Keuning en v. Dam. Aan het Bondsgebouw en bij de bestuurs leden aan huis worden geen gratis boot- kaarten verstrekt. Besturen, welke hun vaandel vervoerd willen hebben naar Noordwijkerhout, geven dit nog hedenavond op aan het Bondsge bouw. Op de te Amsterdam gehouden algemee- ne vergadering van de Ned. Vereeniging voor Teekenonderwijs werd o.m. tot be stuurslid gekozen de heer A. J. M. van Dijk, alhier. VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN GEMEENTEWERKEN. Jaarlijksche vergadering. In de Stadsgehoorzaal alhier wordt he den cn morgen de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken on der voorzitterschap van den heer ir. L. W. H. van Dijk, Directeur der Gemeentewerken van Rotterdam. Onder de deelnemers behooren afgevaar digden van zusterve-reenigingen uit Duitscn- land. De heer A. M. de Bilauw, Directeur der Gemeentewerken alhier, hield een voor dracht over Leiden. Na een kort overzicht te hebben gegeven van het historisch verleden der aloude Sleu telstad, van de vele merkwaardigheden en bezienswaardigheden, welke deze stad nog bezit, en van de partieele stadsuitbreidin gen in de 14e en 17e eeuw, gevolgd door die in 1896 en 1920, wees spreker er op, dat Leiden, gelegen in het midden van een wel varende streek, steeds was en *iog is een centrum van handel en industrie, met te vens een zeer ontwikkeld marktwezen, ter wijl de beroemde hoogeschool, de eerste des lands, de stad tot een middelpunt van cul tuur en wetenschap heeft gemaakt. Komende tot het huidige Leiden gaf spre ker e-en overzicht en beschrijving van de vele werken, welke bij den Leidschen dienst van Gemeentewerken in uitvoering of in voorbereiding zijn. Getoond werd het plan van de Centrale rioleering der stad, met de uitvoering waarvan in 1927 is aangevan gen, waarbij gewerkt wordt volgens een be paald werkprogramma, dat vermoedelijk in 1935 gereed zal zijn. Door de uitvoering van deze werken, waarbij het afvalwater in stamriolen wordt verzameld en vervolgens door rioolgemalen tot ver buiten de bebou wing wordt geperst, zal de vervuiling van de stadsgrachten en andere wateren groo- tendeels worden opgeheven. Behandeld werd het plan van de stich ting van een nieuwe veemarkt aan den bui tenrand der stad, waardoor het houden van de veemarkten in het drukke stadscentrum tot het verleden zal gaan behooren. Gewezen werd op het belangrijke brug- genvraagstuk, waarmede men in deze stad, die in het bezit is van 135 bruggen, waar onder vele beweegbare, te doen heeft. Vele dier bruggen moeben met het oog op de zware lasten, welke zij tegenwoordig te dra gen krijgen, versterkt worden, en ook de afmetingen dienen in verband met de ver- keerseiscben te worden vergroot, zoodat brugversterking in den regel neerkomt op algeheele brugvemieuwing. Jaarlijks worden eenige bruggen, voor namelijk beweegbare, onder handen geno men. Getoond werden de teekeningen van de zoo juist gereed gekomen Groote Ha- venbrug, die van eene slechts 4 M. breede dubbele ophaalbrug getransformeerd is in een 15 M. breede rolbasculebrug met eene nuttige doorvaartwijdte van 11 M., alsmede van de eveneens zoo juist gereed gekomen Zijlpoort-sbrug, gepaard gegaan met ver- keersverbetering in de omgeving van de Zijlpoorten de Haven; verder van de thans in uitvoering zijnde 50 M. lange brug over het Galgewater, dienende tot verbinding van het Morschkwartier met het Haagwc-g- kwartier, waaraan groote behoefte bestaat. Voorts werd gewezen op een tweetal grachtdempingen, die in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeereu, n.l. van de Middelstegracht en van het Leven daal, op de in uitvoering of in voorberei ding zijnde verbetering en asphalteering van de singelwegen en andere wegen, op het bouwrijp maken van terreinen (5 stra tenplannen zijn op het oogenblik in uit voering), op het aanleggen van kinderspeel- terreinen, waarvan er zoo juist twee zijn gereed gekomen, en op verschillende ande re werken, als bouw en verbouw van scho len, uitbreidingen van het Slachthuis en van het gesticht Endegeest, waarmede de Leidsche dienst van Gemeentewerken be moeienis heeft. Thans bestaat deze dienst uit 4 inge nieurs, eon architect, en een korps van 35 technische ambtenaren, behalve het noodi- ge administratief personeel. Ten slotte gaf spreker een overzicht van de richtlijnen, waarnaar men zich de ver dere groei en ontwikkeling van Leiden denkt. De' deelnemers aan de vergadering wer den ten 12 ure officieel door het Gemeente bestuur van Leiden ontvangen in „de La kenhal". De heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Burgemeester van Leiden, heette de deel nemers hartelijk welkom. Dat gij Leiden hebt uilverkoren voor uw jaarlijksche reünie verheugt ons in veel opzichten. Meer dan anderen toch kan het dagelijksch bestuur eencr gemeente weten, dat gij zijt mannen van beteekenis, voor wier belangstelling wij dankbaar zijn en wier oordeel wij waardeeren. Geen dienst gaat ons meer te harte, geen dienst trekt zoozeer de algemeene aandacht, als die van Gemeentewerken. Door geen be moeienis stelt het College van B. en W. zich zoozeel bloot aan critiek, door geen bemoeienis kan het zoo gemakkelijk lof oogsten als door dien tak van gemeente lijke zorg, waarvoor Gij waakt en die aan uwe kundige handen is toevertrouwd. Het is waarlijk geen vleierij wanneer ik verklaar, dat uw ambt in de laatste jaren met groote sprongen in belangrijkheid is vooruitgegaan. In korten tijd voltrok zich een omwenteling in de maatschappelijke samenleving en werd een veel grooter aantal burgers betrokken in de gemeen schappelijke behandeling en behartiging van de meest verscheidene en veelsoortige belangen. Vraagt men zich al vaak met gegronde vrees af, of de mentaliteit van de ouderen nog wel duldbaar is in dezen tijd, zeker is het, dat gebouwen, huizen, straten, we gen, kanalen, verkeersmiddelen en snel heden van voor 20 jaar vandaag hopeloos onvoldoende geoordeeld en derhalve ver oordeeld worden. De eischen van het ver- Gemeentelijke Aankondigingen Collecte voor het Fonds tot Aanmoediging en Ondersteuning van den Gewapenden Dienst der Nederlanden. Burgemeester en Wethouders van Leiden, gelet op de circulaire van den Commissa ris der Koningin in deze provincie d.d. 7 Februari 1931, brengen ter algemeene keu- lag 15, Dipé'dag 16, Woens- fdag 18 Juni e.k. door de pe tof; aanmoediging en li den Gewapendeii Diénst '.n langs de hyj^aïf' de ge- collecte, >er 1820, No. 81, zal worden j_ Bevelen deze coü^ffe, die strekt tot in standhouding jajjnet fonds tot ondersteu ning van perfünen, die in den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn ge worden, dringend in de liefdadigheid dei- ingezetenen aan. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1931. nis, dat op Maai dag 17 en DoncU Dist-ricta-Comm* ondersteuning vjj in de Nederland wone jaarlijkscjfii M. dispositie van 16 Ni Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur Woensdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Afd. Leiden, Bondsgebouw, 8 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 8 tot en met Zondag 14 Juni a.s. waargeno men door apotheek C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18. Tel. 523. ENORME KEUZE keer alleen al maken een herziening van den geheelen stedenbouw noodig. In dit opzicht is Leiden wel in sterke mate het slachtoffer van zijn geschiedenis. In de dagen toen de „stadsfabricq" nog vooral ook vestingbouwkundig moest zijn, kreeg Leiden zijn bloeitijd en al werd h«t toen eenige keeren wat ruimer uitgelegd, de beurs beperkte dezen zucht omdat nieuwe poorten, wallen en grachten toen maals voor den fiscus al even weinig wel kome voorstellen waren als de doorbra ken, dempingen en saneeringen van thans. Het resultaat was, dat binnen den tegen- woordigen singelgracht toenmaals onge veer 70.000 inwoners gehuisvest waren. Wanneer men bedenkt dat er vandaag op een dubbel zoo groot terrein evenveel geherbergd worden, dan is het te verkla ren, dat Leiden geen pleinen, geen tuinen, geen parken kon houden en geen straat breedten van 20 en 30 Meter konden wor den gedacht, zooals de term tegenwoordig in uw voorstellen steeds luidt. Deze benauwdheid heetf Leiden uit ste debouwkundig oogpunt parten gespeeld. Onze industrie heeft geen natuurlijken groei kunnen hebben en is, toen de bedrij ven zich concentreerden en grooter werden in de bewoning ingegroeid, meestal op een wijze, die èn voor de stad èn voor de in dustrie zelve nadeelig, in ieder geval las tig werd. In niet mindere mate heeft de Universi teit zich met veel moeite in bestaande be woning in moeten dringen, hier en daar wa-ar 't maar even kon, op kel-khoven soms, dikwijls in kerken, kloosters of particulie re huizen, nooit op ruime geschikte terrei nen, dan nu laatstelijk, het reeds zeer veel te kleine Nieuwe Academische Ziekenhuis in het Boerhaavekwartier. Een andere nalatenschap, die den heer de Blauw nachtmerries bezorgt, zijn onze overtalrijke grachten en bruggen, waarvan er een 25 beweegbaar zijn, terwijl het nut daarvan voor de stad niet evenredig is aan de kosten. Hoe nauw het keurslijf dan ook is, waar in ons gemeentelijk leven zich afspeelt, met hoe kleine maat ons de grond in het land onzer vaderen is toegemeten, toch eischt ons belang, dat wij hier de rol zul len vervullen, die ons als centrum-gemeen te van een nijver en dichtbevolkt en wel varend gebied wordt toegedacht. Wat elders bestaat of elders kan, dat kunne, dat willen ook wij, is een leuze, die bij de gemeentebesturen voortdurend wordt aangeheven. Soms zijn het de bur gers, die zelf met de behoefte naar het nieuwe aankomen, soms zjjn het de nijve- ren of de kooplieden, die de kunst: be hoeften in het leven te roepen maar al te goed leerden beoefenen. Wanneer ge nu vanmiddag ons de eer aandoet onze stad te gaan bezichtigen, zult ge ervaren, dat ook steden, die in in wonertal niet of slechts weinig vooruit gaan, niettemin een groot aantal proble men op uw speciaal gebied opleveren, en zult gc zien, dat er ook hier veel interes sants te zien is, al zijn het dan andere pro blemen dan het uitleggen en bouwen van stadskwartieren op maagdelijke terrei nen. Het verdriet mij u nog niet, namens de

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2