KERKNIEUWS ONDERWIJS LUCHTVAART DINSDAG 9 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. AUTOBUS MET TWINTIG PERSONEN VAN EEN DIJK GEVALLEN. Een doode, een zwaargewonde. Gistermiddag te kwart over vier had op den Teersdijk te Wyohen, een ernstig auto-ongeluk plaats, doordat de autobus van den heer van der Reydt, uit Grave, welke den dienst GraveNijmegen v.v. on derhoudt, tengevolge van een verzakking aan den rechterkant van den dijk om sloeg en naar beneden stortte. De wagen, welke met een twintigtal pas sagiers op den terugweg naar Grave was, kwam aan den voet van den dijk in een bouwland terecht en werd geheel ver nield. De chauffeur zag het ongeluk aankomen en wist nog bijtijds uit de cabine te sprin gen. Hij bleef ongedeerd. Een naast hem gezeten passagier sprong eveneens uit den wagen, doch aan den verkeerden kant, met het noodlottig gevolg, dat de man onder den vallenden wagen terecht kwam en op slag werd gedood. Het is de 60-jarige ge huwde schoenmaker W. den Doop uit Grave. Van de overige inzittenden brak mej. Enren uit Neder-Asselt beide armen. Zij is met een viertal mede-passagiers, dat in hoofdzaak snij wonden had opgeloo- pen, naar dokter Klop te Wyohen ver voerd, waar de eerste hulp werd verleend. Nadien is zij naar haar woning overge bracht. Drie der andere passagiers bekwa men geen noemenswaardig letsel. De ove rigen, waaronder een aantal schoolkinde ren, zijn wonder boven wonder met den schrik vrijgekomen. Nader kan nog worden gemeld, dat de heer J. Lamers uit iWychen een ribben- fractuur bekwam, terwijl de dames Loe ven en Tonen uit Wychen door glasscher ven licht werden gewond. In de bus zaten 23 passagiers. Dat het ongeluk nog betrek kelijk goed is afgeloopen is te danken aan de zeer sterke carrosserie, welke slechts aan een zijde werd vernield. Het chassis bleef onbesohadigd, en is later in den mid dag weggesleept. De firma van der Reydt, welke al acht jaar den dienst NijmegenGrave onder houdt, werd nog nimmer door zoo'n ern stig ongeluk getroffen en had haar wagen dan ook uit de verzekering genomen. De hoofdschuld van het ongeluk ligt aan den slechten toestand van den weg, welke bij alle chauffeurs berucht is. Al jaren is deze weg in het wegenplan opgenomen en dit jaar hoopt men eindelijk op een afdoende verbetering. De consternatie was zeer groot. Eerst toen de vrouwen en kinderen bemerkten, dat hun iets was overkomen, kwamen zij tot rust. Zesjarig kind doodgereden. In de gemeente Nieuwpoort aan den Lek is een zesjarig kind door een auto aangereden en Maandagnacht aan de be komen verwondingen overleden. Ernstig auto-ongeluk te Hen gelo. Een meisje gedood. Gisteravond heeft te Hengelo een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Het 14-ja- rige meisje van Seitzema, wonende aan den Castorweg, reed van genoemden weg den Oldenzaalsohen Straatweg op. Op dat oogenblik kwam uit de richting Olden- zaal een auto aanrijden. De chauffeur reed met volle vaart tegen een boom op, doch kon een ongeluk niet voorkomen. Het meis je werd zoo ernstig gewond, dat de dood enkele oogenblikken later intrad. De chauffeur bekwam slechts lichte verwon dingen. De auto werd geheel vernield. De politie onderzoekt in hoeverre den chauffeur schuld treft. Ernstig motor-ongeluk. Een ernstig motorongeluk heeft Zondag plaats gehad op den weg tusschen Vorden en Almen (Gelderl.). Een motorrijder die uit Vorden kwam, sloeg in volle vaart plotseling over den kop, doordat de voor band van de velg liep. Het slachtoffer werd op het hoofd eenige meters van zijn motorrijwiel op den weg geslingerd, en bleef bewusteloos liggen. Doordat het mid den op de hei was, kon eerst na eenige uren dr. Lulofs uit Vorden ter plaatse zijn. Per autobrancard werd het slachtoffer, dat zeer vermoedelijk een schedelfractuur had, naar het ziekenhuis te Zutphen over gebracht. De identiteit was nog niet vast gesteld.'Men vreest voor zijn leven. Ernstig auto-ongeluk. Zondagmidag is op den Rijksstraatweg nabij het dorp Terheijden een 14-jarig meisje door een auto met aanhangwagen overreden en in zeer ernstigen t -stand direct per auto naar 't ziekenhuis te Breda vervoerd. De chauffeur, die was doorgere den, is te Moerdijk door de marechaussee aangehouden. Hij verklaarde niets van het ongeluk te hebben waargenomen. Auto-ongeval te Rotterdam. Drie gewonden. Zondagavond werden te Rotterdam drie menschen door een slippende auto ernstig gewond. De 51-jarige koopman J. v. d. B. uit Dordrecht reed met zijn auto langs een vluchtheuvel in de v. d. Takstraat te Rot terdam, en remde iets, omdat er juist eeni ge passagiers uit de tram stapten. Achter hem naderde de architect P. H. uit de Hoflaan. Toen deze zag, dat de voor hem rijdende wagen zijn vaart, min derde remde ook H. Zijn wagen slipte en botste tegen den auto van den heer v. d. B. aan. De laatste auto slipte naar links, reed over den vluchtheuvel, waar de agent van politie J. H. tusschen een lantaarn paal en den auto bekneld geraakte en zijn linkerknie bezeerde. Vervolgens greep de ongeluksauto een twintigjarig meisje, mej. J. de Pauw uit de Eksterstraat te Den Haag. Het meisje vie] en kreeg de wie len over zich heen. Zij brak haar linker bovenarm, een rib en klaagde bovendien over pijn in den buik en den rug. Nadat een geneesheer de eerste hulp had ver leend, moest zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Even voor de aanrijding wilde mej. B. de G.R. uit de Tollensstraat den rijweg oversteken. Haar zoon, die bij haar was, waarschuwde haar nog en halverwege keer de zij terug. Toen werd zij door de slip pende auto aangereden. Zij viel en be kwam eenige kwetsuren. Zij kon evenwel haar weg vervolgen. Aan de gevolgen overleden. De negen en twintigjarige ingenieur J. E. uit Gescher (Duitschland), die de vo rige week te Enschede meu zijn motorfiets in botsing kwam met een vrachtauto, en daarbij ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. BRANDEN. Felle brand te Caumer. Drie boerderijen door het vuur geheel of gedeeltelijk vernield. Zondagmiddag tegen half vier heeft een felle brand gewoed in eenige boerderijen in het gehucht Caumer, gemeente Heer len. De band ontstond, meldt de „Limb. K.", in de woning van den heer Cranen en is vermoedelijk te wijten aan een de fecten schoorsteen. Deze woning maakt deel uit van een viertal boerderijen, die aan elkander zijn gebouwd, waardoor wel dra ook de behuizingen van v. d. Berg en Trypels door de hoogoplaaiende vlammen werden aangetast. Na twee uur was men het vuur mees ter. De woning van den heer.Cranen brand de geheel uit. Vele meubels konden niet tijdig genoeg worden gered en gingen in de vuurzee verloren. Bij pogingen om nog te redden wat te reden viel, kwamen de heer Cranen en een helper bijna onder het instortende dak terecht. Aanvankelijk werd een spaarbankboekje, dat in de wo ning was opgeborgen, vermist. De eige naar van 't boekje waagde zich met den hoofdagent van Heerlerbaan in het bran dende huis en mocht er in slagen het kost bare boekje te bergen. Van de woning van v. d. Berg brandde een schuur af, waarbij 2000 K.G. hooi ver loren ging, terwijl het vuur ook in eenige kamers doordrong en daar geringe schade aanrichtte. In de behuizingen van Trypels en v. O. werd door het vuur niets vernield. Beide woningen bekwamen echter vrij belang rijke waterschade. Brand te Schiedam. Gisteravond te omstreeks elf uur is te Schiedam brand uitgebroken in het aan de Ketelstraat gelegen pakhais, waarin gevestigd is het wasfabriekje van R. v. Noordenen. Bovendien zijn in het huis eenige ongeregelde goedren opgeslagen. De brandweer rukte met groot materiaal uit en had het vuur spoedig bedwongen. De aangrenzende gebouwen kregen water- sohade. Het pand brandde geheel uit. De eigenaar, de heer J. de Lange, is verze kerd. Van Noordenen is niet verzekerd. Hij lijdt een schade van ongeveer 1500 gul den. INBRAKEN. Nachtelijk avontuur in een klooster. De indringer meende thuis te zijn Verschrikkelijk sloeg midden in den nacht een der interne onderwijzeressen de schrik om het hart, toen zij plotseling aan haar celdeur in het klooster der eerw. zusters Ursulinen van San Salvator aan den Scharnerweg te Maastricht, schuifelen hoorde. Zij riep luidkeels om hulp, waarop in de klooster gang de deuren opensloegen en het geheele convent angstvallig teza men drong. Er was een man gezien en vanaf de boven-balustrade vroeg men een voorbijganger de Marechaussees te waar schuwen, die spoedig ter plaatse waren en met de revolver in de hand het klooster afzochten. In de spreekkamer op de bene denverdieping werd 'n man aangetroffen, die met het hoofd op de hand geleund in schijnbaar lichten sluimer aan tafel zat. Op de vraag hoe hij daar kwam, simuleer de de man in de meening te verkeeren in zijn. eigen woning te zijn. Als hij laat thuis kwam, wilde hij zijn Xantippe niet storen en klom dan altijd door het venster der W.C. naar binnen, hetgeen hij ook thans gedaan had. De Marechaussees zou den wellicht met deze voorstelling van za ken genoegen genomen hebben, indien het W.C.-raampje niet netjes was losge schroefd en wederom op de plaats gesteld, waaruit viel af te leiden, dat de inbreker zich in een al te veilige haven waande. Het bleek voorts een bewoner van het Witte-Vrouwenveld te zijn, die bovendien nog een dochter bij de zusters op school heeft. De geschrokken onderwijzeres is zoowel letterlijk als figuurlijk met stom heid geslagen geweest. Inbraak in een bank. Bedrag van 3300 gestolen. Maandagnacht heeft te Rijswijk een in braak plaats gehad in het kantoor van de Boazbank. Des morgens bemerkte de con cierge dat er op het kantoor van de Boaz bank onraad was. Stapels boeken en losse papieren lagen over den vloer verspreid, terwijl de brandkast scheef stond. Hij waarschuwde de politie, die een onder zoek in bet gebouw instelde. Gebleken is, dat de brandkast vakkundig is openge- boord. Een bedrag van rond 3300, be staande uit bankpapier en eenige gouden tientjes is gestolen. De buitendeuren en de deur van het kantoor der Boaz-bank waren ontzet. De concierge, noch zijn fa milieleden hebben iets bespeurd. Inbraak te Delft. Maandagnacht is te Delft ingebroken in de woning van den tuinder A. Hooge- boom aan den Rotterdamscheweg. Twee portefeuilles zijn ontvreemd. De leege por tefeuilles zijn in de omgeving gevonden. Inbrekers, die schieten. Gisternacht hebben inbrekers in café v. d. Heuvel aan den Boschdijk te Eind hoven, flesschen drank, sigaren enz. weg gehaald. Daarna gingen zij een paar huizen verder op bezoek bij den landbouwer R. Zij stalen hier 13 kippen en sneden ze ter plaatse den hals af. De koppen lieten ze achter. Honderd meter verder maakten ze de kippetjes panklaar. Eenige passeeren- de visschers bleven staan kijken, maar werden door de dieven, die sohoten, op de vlucht gejaagd. Dit schieten trok de aan dacht der politie, die daarop twee der heerschappen, de gebroeders van S. uit Woensel, arresteerde, waarna zij in den loop van den dag, den derde F. v. M., nog heeft ingerekend. Zonderlinge inbrekers te Laren. Zaterdagnacht hebben inbrekers zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot de villa van de familie M. te Laren. Het eigenaardige vas. deze in braak is, da-t de dieven van alles de helft hebben meegenomen. Uit de keuken werd het huishoudgeld ontvreemd terwijl zij de zilveren lepels en vorken lieten liggen. Uit den- kelder wordt van vrijwel al het aan wezige de helft vermist. Ook op de parterre hebben zij ijverig al le kamers doorzocht. Uit een sigaretten doos, inhoudende honderd sigaretten, wer den er vijftig weggenomen, terwijl uit een zilveren sigarenkistje, dat zij echter lie ten staan, vier sigarener zaten er acht in ontvreemd werden. Eerst des mor gens ontdekte het dienstmeisje dat er was ingebroken. Niemand der familie had. er iets van gemerkt. Ingebroken om.... uit de gevangenis te blijven. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken in het gebouw van de Melkinrichting aan den Statensingel te Maastricht, uit een bureau werd een geld kistje met 'n bedrag van 80 ontvreemd. De Maastrichtsche recherche had, on danks dat er met peper gewerkt was, spoedig de lucht en denzelfden morgen van de ontdekking werden aangehouden Ohr. W. en J. W. van wie eerstgenoemde toen de recherche in z n woning verscheen een portemonnaie waarin de helft van het gestolen bedrag geborgen was, nog tracht te te verbergen. De aangehoudenen legden een bekentenis af, waarbij bleek, dat zij den diefstal gepleegd hadden om een geld boete van 20 te voldoen en zoodoende van hechtenisstraf te. ontkomen. Inbraak in een bontwinkel. Zondagmiddag werd ontdekt, dat inge broken was in den bontwinkel van H. C. aan de Jonker Fransstraat te Rotterdam De dieven "waren binnengekomen door een openbare school aan de Dirk Smitsstraat door middel van een valschen sleutel. Daarna zijn zij over de schutting achter den winkel geklommen en door het in drukken van een ruit binnengekomen. Vermist wordt een partij bont ter waarde van 2000. HET AUTO-ONGELUK TE HEERENVEEN. De bestuurder opgespoord. Omtrent het auto-ongeluk te Heeren- veen, waarbij de 40-jarige J. de Grave om het leven kwam, vernemen wij nog nader, dat hij Zaterdagavond boodschappen was gaan doen in de omgeving. Zijn vrouw was naar bed gegaan, doch toen zij 's nachts wakker werd, merkte zij tot haar schrik, dat haar man nog niet thuis was. Zij stond op, stak een lantaarn aan en ging den weg op. Dicht bij haar woning vond zij aan den rechterkant van den weg de fiets van haar man en in den berm zijn afschuwe lijk verminkt lijk. Omwonenden werden gewekt, de politie gewaarschuwd en al dadelijk stond vast, dat de man het slachtoffer van een auto aanrijding was geworden. Het, lijk werd in beslag genomen en voor sectie naar het Ziekenhuis overge bracht. Uit een inmiddels ingesteld onderzoek bleek, dat De Grave des avonds te half elf afscheid genomen had van iemand, die aan denzelfden weg woont. Verder bleek, dat omstreeks elf uur een auto de plaats van het onheil heeft ge passeerd, waarvan de inzittenden door hun gejoel en geschreeuw, de aandacht van voorbijgangers trokken. Ook werd gecon stateerd, dat even vóór dien tijd een woon wagen aan den weg was aangereden door een auto. Blokjes hout, waarschijnlijk van de auto afkomstig, wei-den gevonden en in beslag genomen, om als aanwijzingen te dienen. Gezien de afstand, waarop het lijk van den weg af lag, moet de schok hevig ge weest zijn en is het onwaarschijnlijk, dat deze niet in de auto zou zijn opgemerkt. De politie te Sneek is er in -geslaagd den automobilist op te sporen. Het is zekere V. de V. Een nader onderzoek wordt in gesteld. Poging tot ontvoering. Zondagmorgen te 11 uur is te Vleuten het 6-jarig dochtertje van den heer W., toen zij met eenige vriendinnetjes aan het wandelen was, door een onbekende per soon opgepakt en meegenomen in dien* auto. Een voorbijgangster, mej. L., die zag wat er gebeurde, had de tegenwoor digheid van geest om het autonummer op te nemen. De auto reed snel door, waarop het kind hevig begon te gillen. Toen het schreeuwen aanhield, heeft de man voor het huis van den gemeenteveldwachter ge stopt en het kind weer op den weg gezet. Hij verklaarde het kind te hebben meege nomen, omdat het midden op den weg voor zijn auto aan het spelen was. Mej. L. heeft echter aan de politie medegedeeld, dat hiervan geen sprake was. Deze heeft thans een onderzoek ingesteld. Vechtpartij met de politie. Zaterdagavond kreeg een bewoonster van een steeg tussohen de Oude Gracht en de lange Nieuwstraat te Utrecht be zoek van twee manne, die onder den in vloed van sterkeii drank verkeerden. Bij het verlaten van de woning rolde een van hen van de trap met het gevolg, dat de leuning losraakte. Hiermede wilde hij de vrouw te lijf gaan. Haar dochter heeft toen een agent, die in de nabijheid van het huis zich bevond, te hulp geroepen. De Oude Gracht werd hierop het tooneel van een hevige worsteling, waarbij geen der vele nieuwsgierigen den agent een behulp zame hand bood. Toen de beide mannen de vlucht hadden genomen schoot hij nog in hun richting. Ze wisten echter te ontko men, doch Zondagochtend werden ze in hun woningen gearresteerd. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. TREINBOTSING IN 0PPER-SILEZIE. 12 personen zwaar gewond. Laat in den avond van Zondag zijn op het baanvak BeuthenBrynnek twee perso nentreinen met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werden, voor zoover bekend is, 12 personen zwaar en 15 licht gewond. De voorste wagens werden zwaar beschadigd. Over de oorzaak is nog niets bekend. Ongeluk in de Fransche alpen. Zondag is in de Fransche Alpen, bij Jean Cell (2200 M. hoog), een jong meisje in een spleet gestort en om het leven gekomen. Op den La-Pra top (2300 M.) eveneens in het Belledonna-massief is een jonge man met een jong meisje in een spleet gestort. Beiden konden slechts als lijken geborgen worden. Groote brand in Norfolk. Uit Norfolk (Virgina) wordt gemeld, dat een groote brand verwoestingen heeft aan gericht. De brand tastte een geheel blok huizen aan. Talrijke zakengebouwen en ma gazijnen werden een prooi der vlammen. Twintig personen liepen brandwonden op. De schade loopt in de millioenen. Groote dorpsbrand in Egypte. Doorbrand in een dorp bij Kafr-ez-Zajat zijn 130- hutten van inlanders vernield. Vijf vrouwen en twee mannen zijn levend ver brand. Neef van den Mexicaanschen president gedood. Uit Atchison (Kansas) wordt gemeld: Twee jonge Maxicaansche studenten aan een Amerikaansche universiteit, van wie de eene, Emilio Cortez Rubia, een neef is van den Mexicaanschen president, zijn doodge schoten door een sous-chef van politie te Ardmore (Oklahoma). De politiebeambte beweert, dat hij meende, dat hij werd be dreigd. Congregatie van 0. L. Vrouw van Zeven Smarten. Zaterdagavond arriveerden weder de ZeerEerw. Alg. Overste en Broeder Theo- dosius van de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, te Voorhout, van hun Visitatie-reis naar Tangshan in China. Zesde nationale bedevaart naar Dokkurn. Bij gelegenheid van de Zesde Nationale Bedevaart ter eere van de HJH. Bonifatius en Gezellen, die onder geleide van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen, op Zondag en Maandag 9 en 10 Augustus a.s. naar Dokkurn trekt, zal Maandags tijdens het Plechtig Lof met Pontificale assistentie op het St. Bonifa- tiu spark te Dokkurn Z. H. Exc. zelf de pre dikatie houden. Zondags onder het Pontificale Lof in de St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden preekt over St. Bonifatius de Zeereerw. Zeergel. heer Dr. R. Post, Secretaris van het Ne- derlandsch Historisch Instituut te Rome, en Maandags tijdens de Pontificale Hoog mis op het St. Bonifatiuspark te Dokkurn houdt de Zeereerw. heer Th. J. van Noort, Pastoor te N. Soharwoude (N.-H.) een pre dikatie over „Ankergrond in storingetij". Bisschoppelijk Nijverheidsschool te Voorhout. Al'b. Koks en Kees Putman, leerlingen van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, candidaten Academie, afdeeling M. T. S. te Rotterdam, slaagden beiden. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Drie dooder». Naar gemeld wordt is het postvliegtuig dat den dienst tusschen Indo-Ohina en Frankrijd onderhoudt, ten zuien van Afcyab in een rivier gestort. De piloten en de me- canichien kwaxnen alle drie door verdrin king om het leven. Aan boord bevonden zich geen pasagiers. Volgens andere be richten zou zich wel een passagier aan boord bevonden hebben, die eveneens ge dood zou zijn geworden. Parachutist te pletter gevallen. Te Klauseniburg zijn Zondag twee ern stige vliegongelukken gebeurd. Bij een po ging om van een hoogte van ongeveer 2000 M. met een parachute te dalen, weigerde de parachute, zoodat de parachutists een in genieur te pletter viel. Verder kwam een vliegtuig, waarin twee officieren gezeten waren, tijdens de landing in botsing met een boom, met het gevolg, dat de beide in zittenden zware verwondingen bekwamen. Militair vliegtuig neergestort. Volgens een bericht uit Lisabon. is een Portugeesch militair vliegtuig in de nabij heid van Ribatejo neergestort. De piloot, een kapitein, en zijn meehanicien werden gedood. Heb je gisteren ons huis tegen brand verzekerd 1 Ja zeker, kindje. En hoeveel krijg je nu als het mor- i gen eens afbrandde. Nou, ik denk vier of vijf maanden. GEHEIMZINNIG DRAMA AAN DE MAAS. Gewond slachtoffer gevonden. Zondagavond is bij de Maaskanalisatie- werken een man gevonden met een schot in het hoofd en met een ijzer aan den hals gebonden. De man lag gedeeltelijk in hel water en werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Men tast volkomen in het duister om trent mogelijke motieven, die tot deze ver moedelijke misdaad aanleiding hebben kunnen geven. Gistermorgen heeft een kleermaker het slachtoffer, dat nog steeds bewusteloos is, herkend. Het is de ongehuwde F. A. uit Gulpen. AARDBEVINGSGEVOLGEN TE LONDEN. Gasleiding gebroken. De aardbeving van Zaterdagnacht heeft nog meer gevolgen gehad. Gisteren werd ontdekt, dat uit het straatdek nabij de St. Paul's kathedraal gas ontsnapte. Onmid dellijk werden waarschuwingsborden ge plaatst om de voorbijgangers te verbieden in den omtrek te rooken. Het verkeer werd door zijstraten geleid. De politie hield streng toezicht op de naleving van het rook verbod. De direct ontboden arbeiders bra ken het plaveisel op om bij de gasleiding te komen. De omliggende gebouwen ondervon den geen last van het ontsnappende ga?, daar het lek zich blijkbaar onder het pla veisel zelf bevond. „Tel."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8