LUCHTVAART UIT DE OMGEVING UIT DE PERS VRIJDAG 5 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 LAWNTENN1S WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Evenals verleden jaar organiseert de Leidsche Studenten Lawntennnis Club een open tournooi en wel op de bannen van Xoordwijksche Sportvereeniging. Of schoon de competitie de meeste spelers nog in beslag neemt, is er voor deze wed strijden veel belangstelling, niet alleen van de middenklasse der wedstrijdspelers, die uit den aard der zaak bij elk tournooi het hoofd-element vormen, doch ook bij onze internationale spelers. Immers, niemand minder dan mej. Rollin Couquerque, mevr. Dros-Canters en Timmer zijn onder de deelnemers. Deels vindt dit zijn oorzaak in het geringe aantal wedstrijden dat voor hen op het programma van dit seizoen voorkomt, deels in de gelegenheid die zij aangrijpen om in wedstrijden te oefenen. Mej. Couquerque en Timmer hebben dit waarlijk wel noodig voor hun toer naar Indië, al zal de Dempo wellicht wel gele genheid tot daktennis geven, mevr. Dros- Canters kan die oefening danig gebrui ken voor Wimbledon, dat over drie weken reeds begint. In de enkelspelen hebben deze spelers geen tegenstanders die het hun, al zijn zij dan nog niet in topvorm, moeilijk zullen maken. In het heeren-enkelspel komen naast Timmer o.a. uit: mr. Feith, Karsten, Weber, Lefrandt, mr. J. B. Kan, mr. Kan, jr., e. a. In het dames-enkelspel is mej. Spit die in Haarlem twee eindstrijden won, van de partij. De eindstrijd zal hier wel gaan tusschen mevr. Dros en mej. Couquerque. In het heerendubbelspel zijn geen ster ke combinaties gevormd, evenmin in het gemengd dubbelspel. In het damesdubbel spel heeft mevr. Dros gecombineerd met mej. Spit, mej. Couquerque met mej. Bcl- zer, een goede en sympathieke gedachte. GYMNASTIEK BELG I E—NEDERLAND OP 7 JUNI. Voor de vierde maal. Een spannende kamp te verwach ten. Antwerpen als gastheer. Voor de vierde maal zullen België en Ne derland op turngebied eikaars krachten me ten. Het wordt langzamerhand een traditie, deze interland wedstrijen. En al haalt deze traditie niet bij die van de echte volks sport het voetbal! toch zouden wij de jaarlijksche ontmoeting hetzij dat die in Nederlands hetzij dat die in België wordt gehouden, niet graag willen missen. De turnwedstrijd tusschen beide landen wordt zijn wij goed ingelicht thans al als het 'hoogtepunt in het jaar beschouwd. Er is dan ook alle reden voor. Hier komen twee ploegen tegen elkaar uit, die in de meeste gevallen elkaar slechts weinig in kracht ontloopen, nooit is met eenige zekerheid van te voren te zeggen wie er zal winnen. Dit feit brengt een zekere spanning te weeg waardoor de strijd met nog groot-er belang stelling wordt tegemoet gezien. Antwerpen treedt weer op als gastheer. Een land. waar men altijd welkom is. Voor de tweede maal wordt de landenwe-strijd in de Soheldestad georganiseerd. De belang stelling in de Vlaamsehe Opera is altijd1 groot en ook nu zullen a.s. Zondagmiddag om twee uur weer zeer velen getuige wil len zijn van de kamp. Beide landen hebben zich goed voorbe reid. Vooral de Belgen hebben serieus ge werkt. Reeds maanden van te voren is de oefening aangevangen en langzamerhand vormde zich een aantal goed ingewerkte turners, die in aanmerking kwamen voor den landenwedstrijd. Op 26 April 1.1. werd nog een match gehouden tegen een aantal Zwitsers in België woonachtig. Deze werd door de Belgen, die lang 'niet op zijn sterkst waren versohenen gewonnen, alhoewel on der de Zwitsers goede krachten zaten. Ook te Haarlem tijdens de juibileuimutvoering van den Kennemerturnkring hebben wij de Belgen aan het werk gezien, en dus eenig oordeel kan men wat betreft hun sterkte thans wel hebben. Ook in Nederland heeft men niet stil ge zeten. Onder leiding van de Technische Bond-sbesturderen heeft men strenge selec tie toegepast, waardoor men tenslotte tot een ploeg kwam die op papier sterk ge noemd mag worden. Op papier, want in zoo'n wedstrijd spelen de zenuwen een groo- te rol België: 1. F. Gibens; 2. R. Reynaert; 3. Jos. Geysbrecht; 4. F. Mceu-wsen; 5. Deck; 6. A. Erckenradt; 7. Oh. de Com.be; 8. John. Kaak; 9. John. Geysbrechts en 10. Karei van Dael. Leider is F. Giibens. Neder la nd: lE. Welkman2. P. van Dam; 3. M. Jacobs; 4. J. v. d. Linden; 5. I. Wijnschenk; 6. G. Ins; 7. J. Caranca; 8. I. Zwaaf; 9. G. Agsteribbe en 10. Th. Brou wer. Leider is de heer J. J. F. Sommer. Als juryleden voor Nederland fungeeren de hereen A. de Jong en J. Schmidt. Er wordt gewerkt aan brug, rek, ringen en paard, terwijl voorts vrije oefeningen en paard- springen op het programma staan. Brug en rek zullen wel den doorslag geven al zijn paard en vooral ook springen wisselvallige nummers. Een kleine overwinning voor Nederland durven wij te voorspellen. Eenige cijfers. De cijfers van vorige jaren zijn altijd be langwekkend om na te gaan. In 1928 vond te Rotterdam de eerste ontmoeting plaats, welke door Nederland met een kleinen voorsprong 6.5 punt werd gewonnen. De totaalcijfers waren toen Nederland 1477 25 punten en België 1470,75 punten. In 1929 werd de returnmatch te Antwe. pen gehouden en hier nam België revan che, zij hot dan dat het puntenvorsohil zeei gering was. Do totaalcijfers waren: België 738 punten en Nederland 737.25 punten, een verschil dus van 3/4 punt-. Uit boven staande blijkt, dat in 1928 ieder onderdeel werd beoordeeld door vier juryleden, in 1929 geschiedde dat door twee personen. Op 6 April van het vorige jaar vond te Dordrecht de derde ontmoeting plaats. We vermelden nog even de toenmalige samen stelling der ploegen: België: Reynaert, Giben-s, Gijsbreöht, Deck, Veratraten, Defer, Claeys, Casse, De Com.be en van Dael. Er zijn dus nog al wat veranderingen ingekomen, terwijl Neder land toen uitkwam met Melkman, van der Vinden, Boot. Ens, Wijnschenk, Zwaaf, Ca ranca, van Genderen, P. van Dam en Brand. Merkwaardig is het snelle vooruitgaan van den Hagenaar van Dam, die thans reeds de tweede plaats inneemt. Ook hier zijn dus eenige veranderingen in aangebracht, als we de ploegen 1930 en 1931 met elkaar ver gelijken. In beide landen is de kern van goede turners dezelfde gebleven. Thans dus de vierde ontmoeting. Onge twijfeld is het heeren keurturnen in Holland vooruitgegaan, al kunnen we ons als land nog lang niet meten met de voortreffelijke Duitschers. De prestaties gaan echter de hoogte in. Moge dat Zondag te Antwerpen duidelijk aan het licht komen. ZWEMMEN DE WATERP0L0DAG VAN DE U. Z. C. Zooals reeds gemeld, organiseert de Utrechtsche Zwemclub Zondag a.s. natio nale waterpolowedstrijden. De wedstrijden zullen in ieder geval door gang vinden, ongeacht de temperatuur van het water: De loting luidt als volgt: Dames: U. Z. C. I-H. D. Z. I; A. D Z. I—R. D. Z. I, Zwemlust I—A. D. Z. II. Afdeeling I Heeren: Dolfijn IH. P. C. I; U. Z. C. I—Maas I; G. Z. C. I—L. Afdeeling II A Heeren: A. Z. I—A. Z. en P. C. IZian IHaarlem I; Nereus I —Star I; en R. Z. C. I—Zwemlust I. Afdeeling II B Heeren: G. Z. C. IIU. Z. C. II, Maas II—Dolfijn II. Afdeeling III A Heeren: Fuut ID. W. R. I; De Zijl I-De Vest I. Afdeeling III B Heeren: A. Z. III Star II; Y. Z. O. IIIDolfijn III; Y IIIH. P. C. II, Z. I. A. N. II—A. Z. en P. C. II, Nereus IIZwemlust II. BILJARTEN Kampioenschap van Lisse. De uitslag van den gehouden wedstrijd om het kampioenschap van Lisse 2de klasse, luidt als volgt: B. Duivenvoorden 125 30 16 4.03 C. Ko'rtekaas 67 29 11 2.31 Th. Duivenvoorden 125 37 15 3.37 J. Duivenvoorden 93 37 10 2.51 B. Duivenvoorden 125 36* 17 3.47 G. Pater 74 35 9 2.11 C. Kortekaas 125 50 11 2.50 A. van Dijk 105 49 20 2.14 G. Pater 125 51 12 2.45 H. Verdel 105 50 IS 2.10 A. Elfring 125 41 15 3.04 J. Duivenvoorden 96 40 24 2.40 SCHAKEN Capablanca naar Nederland. Capablanca, is Vrijdag uit New York naar Londen vertrokken, waar hij ver schillende partijen zal spelen. Van Enge land komt de Cubaan naar Nederland om een serie van 10 partijen tegen Euwe te spelen. SCHIETEN Onderoff. Schietv. „Generaal Snijders". De ond. off. schietver. „Generaal Snij ders" begint morgen haar oefeningen met scherp op de schietbanen te Katwijk van 35 uur, baan 6 resp. 100, 150 en 200 M. LINDBERGH WIL OVER DEN PACIFIC VLIEGEN. Vertrek over drie weken. Vernomen wordt, dat kolonel Lindbergh de regeering te Washington heeft medege deeld, dat hij van plan is den Stillen Oceaan per vliegtuig, vergezeld van zijn vrouw, over te steken. Zijn bedoeling is over drie weken te vertrekken. Hij zal den over tocht in korte sprongen doeh en lange vluchten boven het water zooveel mogelijk vermijden. Verwacht wordt, dat hij de Noordelijke route zal volgen. 0CEAANVLUCHT VAN DE D0-X BEGONNEN. Op weg naar Brazilië, De DO-X is gistermiddag om 12.52 van de Kaap Verdisohe eilanden naar Brazilië vertrokken. Om 3 uur 55 werd de vliegboot door het Britsche s.s. „Tereas" op 10 graden Noor- der breedte en 22 graden Westerlengte ge signaleerd. De Do. X maakte op dat oogen- blik goeden voortgang. Geruchten, volgens welke de vliegboot reeds op 100 K.M. van Praya op zee zou hebben moeten dalen, blijken op een waar nemingsfout te hebben berust. De geruch ten werden radio-telegrafisch verspreid door een boot, welker bemanning de Do. had waargenomen, juist op een oogenblik dat de vliegboot laag boven zee ging vlie gen, welke manoeuvre voor een nooddaling werd a- ïgezien. Ten overvloede was men op het diaadloos station te Praya,'waar het bericht van het stoomschip werd opgevan gen, abusievelijk van meening, dat het -van de Do. X zelf afkomstig was. KATWIJK AAN ZEE. Een bollenpelster-tram. Zooals bekend trekken groote scharen van Katwijkschs meisjes iederen zomer uit naar de bollen streek om daar eenige verdiensten te ver werven met het bollenpeilen. Het vervoer van deze meisjes geschiedde, zooals bekend is op een wijze die lang niet ieders achting kon hebben en iet een gunstien indruk kon wekken voor deze categorie van werk neemsters. Door bemiddeling van het Arbeidsbu reau en ook met medewerking van meer dere afdeelingen van Bloembollencultuur in de dosbetreffende plaatsen tevens met een toezegging voor medewerking van vele patroons zal daar bijna met zekerheid verbetering in worden gebracht. Was aan vankelijk bedoeld het vervoer te doen plaats hebben met autobussen, thans is door de welwillende medewerking van de directie der N. Z. H. T. de gelegenheid geschapen dat zulks zal kunnen geschieden per tram. Deze trams zouden dan van Kat wijk aan Zee in een rit doorrijden niet al leen naar de diverse dorpen, doch tevens zal er gelegenheid bestaan, voor de werk plaatsen der patroons uit te stappen. En de kosten zullen van dien aard zijn dat hiervan ongetwijfeld ieder gebruik zal ma ken. Deze zijn n.l. lager dan per welke gelegenheid ook tot dusverre zulks ge schiedde. Vertrekkend van Katwijk aan Zee per electrische tram, zal voor deze wagens te Oegstgeest een locomotief ge reed staan om deze wagens over te nemen. Aanmelding aan het arbeidsbureau, liefst zoo spoedig mogelijk, is thans gewenscht. Daar worden ook verdere inlichtingen ver strekt. Algemeen wordt verwacht dat de deelname hiervoor algemeen zal zijn en allen van deze prachtige verbetering, waar voor het arbeidsbureau zeker een woord van lof toekomt, zullen gebruik maken. Vanaf heden kan de opgave reeds plaats hebben. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. Gisteravond hield de R.-K. Midenstandsver. „De Hanze" een leden vergadering in het Parochiehuis. De voor zitter, de heer W. Caspers, opende de ver gadering en heette alle aanwezigen wel kom, inzender den geest. adv. Na lezing der notulen door den secr., den heer W. J. van Leeuwen, kwamen enkele ingekomen stukken in behandeling, om. een van de pas opgerichte vereeni ging „Katwijk Vooruit", welke toetreding van de R.-K. Middenstandsver. verzocht of adhaesie bij de oprichting. De secr. deelde mede dat een uitnoodiging voor een verga dering van „Katwijk Vooruit"' te laat wa3 ontvangen om een vergadering mee te maken. Er zal geinformeerd worden, wat deze vereeniging beoogt om in de volgende vergadering een besluit te Demon. Vervol gens werd in een uitvoerig verslag een overzicht gegeven van wat in 1930 is ver richt geworden. De Bond heeft schitterend werk verricht. Vervolsens doet de afge vaardigde naar de Centrale Raad uitvoe rig verslag van' het daar behandelde en hetgeen besloten is. Dan een mededeeling, dat op 21 Oct. de Centr. Raad zal worden gehouden in Delft waar tevens het 25-jarig bestaan van den Bond zal worden gevierd. De heer Luyten brengt 'n woord van dank aan het adres der directie van de Brand verzekering van de Hanze voor de solide afdoening eener zaak. Spr. beveelt deze 'aan de leden aan. De afdeeling Rotterdam noodigt de leden vooral uit voor een drie daags bezoek aan de Maasstad. De leden zullen met deze aangelegenheid in kennis worden gesteld. De heer Mulder brengt rapport uit aangaande de persoonlijke vaste bijdrage voor het Santosfonds. De le den hebben hierin goed medegewerkt waarvoor de heer Mulder als bestuurslid van Santos dank brengt. De geest. adv. dringt aan bp een linke deelname bij het Aanbiddingseest en Processie op Zondag 14 Juni a.s. Na enkele minder belangrijke vragen die evenwel tot genoegen der stel lers worden beantwoord, sluit de voorzit ter de vergadering met gebed. LISSE. Tentoonstelling missie-goederen. Iedereen in Lisse en naaste omgeving weet natuurlijk dat alhier een missic-naaikring bestaat en evengoed weet iedereen, dal de vervaardigde priesterkleeding jaarlijks in het Patronaatsgebouw wordt tentoonge steld. Ook thans is dit weer het geval. Gis teravond is de tentoonstelling geopend cn duurt tot en met Zondag. Kapelaan v. Zon sprak het openingswoord. Hij wees op hetgeen 'de Apostelen gedaan hadden n.l. het geloof gaan verkondigen in vreem de landen. Hij noemde de gezinnen geluk kig waaruit een missionaris voortkomt. Wij allen hebben den plicht om mede te wer ken aan de uitbreidng van ons H. Geloof. Op verschillende wijze kunnen we hierin medewerken vooral door ons gebed, doch ook op andere wijzen. Evenals we thans hier zien. De missie-naaikrans geeft het beste en meeste wat zij geven kan voor de missionarissen uit onze plaats. De dames besteden daarvoor hun tijd en capacitei ten. Door deze sympathie moet de missio naris gesterkt worden in zijn ijver voor de uitbreiding van het H. Geloof. Wat we hier zien is schitterend. Er is hier een tweeldig doel n.l. een tentoonstel ling en een loterij tot stijving der kas. Daar zal u echter niets woz-den opgedron gen. Zaeerw. hoopte, dat de tentoonstelling vee bezoekers moge trekken en dat de naaikrans ook financieel zal worden be dacht. De opstelling was verricht door den heer Wan, chef der afdeeling manufacturen der R.-K. Congregatie en de artikelen kwamen schil terend uit. Na het openings woord werden de artikelen bezichtigd, waarna door de dames een kopje v. Xel- le's koffie werd gepresenteerd. Wij ver trouwen met de naaikrans op een druk bezoek. N00RDWIJKERH0UT. Een Amerikaansch blad over het Raadhuis In „The Christian Seieiie Monitor", ver schijnende te Boston (Amerika), lezen wij een artikeltje over het Raadhuis te Noord- wijkerhout, dat wij vertaald hieronder la ten volgen. Do moderne bouwkunde in Nederland ontwikkelt zich volgens een systeem, waar bij er rekening mede wordt gehouden, dat elke tijd zijn bijzondere eischen stelt en op deze wijze is een geheel nieuwe en oor spronkelijke kunst ontstaan. Toch gaat de invloed van het verleden nooit geheel ver loren. Vooral in de dorpen ziin in de laat ste jaren raadhuizen gebouwd, waarin de traditioneele stijl viel te onderkennen. In Noordwijkerhout, gelegen tusschen duinen en bosschen in de nabijheid van Den Haag, is onlangs een raadhuis ge bouwd met een eigen karakter, naar het ontwerp van den architect A. J. Krophol ler te Wassenaar. De heer Kropholler is de overtuiging toe gedaan, dat de oude Hollandsche architec ten, bouwden op onverbeterlijke wijze en dat elke poging om deze architectuur te verbeteren noodwendig moet falen. In zijn ontwerpen volgt, hij daarom de oude bouwkundige traditie en zijn -streven is om den ouden bouwtrant a-an te passen aan de nieuwe behoeften des tijds, maar nooit poogt hij nieuwe vormen te scheppen uit zucht om modern te zijn. Naar dit systeem ontwierp hij een kerk in een der nieuwe Haagsche wijken en het valt op, hoe goed deze past bij haar om geving. Het Raadhuis te Noordwijkerhout is een ander voorbeeld van Krophol Ier's kunst. Voelende, dat een dergelijk bouw werk het gezag tot uitdrukking behoort te brengen, terwijl dit tevens door zijn solidi teit de eeuwen moet kunnen trotseeren, heeft hij zoo weinig mogelijk hout gebruikt en waar dit gebruikt werd, heeft hij het goed beschermd. Dit gebouw heeft dan ook noch houten venster, noch houten dak- gooten. Mr. Kropholler's werk is de uit drukking van een bijzondere opvatting, in de moderne Hollandsche architectuur, die het traditioneele karakter der streek zoo veel mogelijk wil behouden. WARMOND Personalia. Onze plaatsgenoot de heer H, Saher, slaagde gisteren voor het examen B voor machinist der groote koopvaardij. De heer Saher genoot zijn opleiding op de hooge machinistenschool te Leiden. Warmond's Fanfare. Warmond s fanfare jubileert. Opgericht in 1921 door de heeren J, Bergman, W. van Bladel en G. Schijf, welke heden nog allen bestuursleden zijn, is de War- mondsche Fanfare uitgegroeid tot een keur korps, dat thans mededingt naar den hoogsten prijs in de superieure afdeeling. Dit zegt voor de prestatie van het corps als voor de leden individueel voldoende. Destijds werd de heer S. baron van Heemstra bereid gevonden het beschermheerschap der vereeniging op zich te nemen en ondanks het feit dat de heer van Heemstra reeds verscheidene jaren deze ge meente heeft verlaten, blijft hij deze functie nog steeds met volle belangstelling vervullen, wel een teeken dat hem het wel en wee der vereeniging zeer ter harte gaat. Zeker past hier ook een woord van- bijzondere hulde aan den eminenten directeur, den heer M. Bolder- dijk, want het is zeer zeker voor het grootste gedeelte aan hem te danken, dat de vereeni ging zoo'n Hoogen sport op de muzikale lad der heeft bereikt. Dat steeds zulk een buiten gewoon goede geest heerscht onder de wer kende leden is toe te schrijven aan de bezie lende leiding van den heer J. Bergman, van wien de Warmondsche Fanfare een stukje le vensperk geworden is. Welnu, hij kan trotsch zijn op zijn vereeniging en de hulde die hem morgen zal worden gebracht, is zeer zeker niet onverdiend. Bij deze gelegenheid wenschen ook wij de feestvierende vereeniging van harte geluk en wij hopen dat zij nog ta! van jaren met de zelfde toewijding voor het muzikale genot der Warmondsche ingezetenen zal werkzaam zijn. Nimmer is op de Warmondsche fanfare bij feestelijkheden als anderszins een tevergeefs beroep gedaan en wij willen hier verklaren, dat dit door de ingezetten ten hoogste op prijs ge steld wordt. Voor deze gélegenheid is een uitvoerig feestprogramma samengesteld. Mor genavond om 8 uur zal op de gemeentelijke muziektent door de jubileerende vereeniging een concert worden gegeven, waarbij tevens di verse toespraken zullen worden gehouden. Mede zullen namens de ingezetenen en het damescomité aan de vereeniging nieuwe mu ziekinstrumenten worden aangeboden, terwijl tevens namens het Eere-comité een muziek instrument zal worden aangeboden. Het Leid sche Harmoniegezelschap „De Post" heeft mede aan de vereeniging welwillend een con cert aangeboden, welk concert morgenavond zal plaats vinden na de pauze. Wij komen op het verder verloop van deze festiviteiten nog nader terug. Laat ons hopen dat Pluvius mor genavond ons welgezind is, dan zullen wij zeer zeker van mooie en goede muziek kunnen ge nieten. Dammen. Door de Warmondsche Dam club werd gisteren een simultaanwedstrijd ge houden, en zulks tegen den heer Rumop. Door den heer Rumop werden 10 partijen gewonnen, 2 werden door hem remise gespeeld, terwijl hij er 3 verloor. Het was voor Warmondsche dam- vereeniging een zeer leerzame avond. RIJNZATERWOUDE Vleeschkeuring Ingevolge de Vleeschkeu- ringsdienst werd over de maand Mei ter ge meente-secretarie aangegeven: 2 varkens huis- slachting. Noodslachtingen: 9 kalveren, waar van 3 vporw. goedg. en 6 afgekeurd werden: 2 koeien 1 voorw. goedgek. en 1 afgekeurd, 1 geit afgek. Ingevoerd werd 260 K.G. rund- vieesch en 108 K.G. varkensvleesch. Aan keur loon werd ontvangen 26. Geboren: Levenloos kind van J. van Dorp er. W. M. Weststeyn Vertrokken: J Ruiter en gezin naar Ter Aar J. G. Kiebert en gezin naar N.- Amstel C. M. de Lange naar Nieuwveen J. Wijsman en gezin naar Voorhout M. C. NIET FRAAI VERWEER. Vrachtverlaging voor het ver voer van land- en tuinbouw producten. De N. H a a r 1. C r t. schrijft: De spoorwegen blijven zich ten spijt van alle actie hardnekkig verzetten tegen vracht verlaging voor het vervoer van land en tuinbouwproducten, ook al weten ze, dat de strijd verloren wordt. De verliezen, die zij lijden, zijn op dit oogenblik reeds niet. gering ten gevolge van de groote hoe veelheden producten, die thans per vracht auto verzonden worden. Men stelt zich te Utrecht op het stand punt, dat zij het daar alleen weten en men schampert in het eigen orgaan op de kamer leden en de oentrales van land- en tuin bouw, die over het spoorwegbeleid durven spreken en schrijven. De regeering durft niet ingrijpen, ook al omdat de gevolgen op financieel gebied voor haar te groot zijn, want als zij de tarieven verlaagt moet zij 8 procent dividend betalen als er verlies ia. Do door de regeering ingestelde commissie doet niets. Zij zou volgens den minister met spoed werken, maar na een half jaar is er nog geep letter advies aan den minis ter uitgebracht. Het stelsel van de spoorwegen is steeds geweest om vracht te behouden door aan de groot-vervoerders reductie te verleenen en den kleinen man, die niet anders dan bij het spoor terecht kan, het volle pond te laten betalen. Toen het vorige jaar het Centraal Bureau van de veilingen bereid was om voor de gezamenlijke exporteurs een bepaalde hoeveelheid vervoer te waar borgen mits de tarieven verlaagd werden en onder voorwaarde, dat de verlaging zou worden bijbetaald, als het aantal wagons niet gehaald werd, weigerde de directie. Men wensc-hte geen collectieve garantie, maar alleen overeenkomsten met de indi vidueels exporteurs. Dezen zouden een re ductie kunnen krijgen als zij voor een be paald bedrag per spoor vervoerd hadden. Door het groot aantal exporteurs in land en tuinbouwproducten kon zoo goed als geen van dit aanbod gebruik maken. Dat reductiastelsel heeft voor den land-en tuin bouw niet de minste waarde. De exporteur rekent bij den prijs dien hij besteden kan op de veiling met het bedrag dat hij beta len moet voor het vervoer en niet met het geen hij daar later als reductie wel eens van zal terugkrijgen, als hij voor een hoog bedrag vervoerd heeft. In de Tweede Ka mer is dat meermalen met nadruk uiteen gezet. De commissie, door de regeering in gesteld, heeft, daarom ook reductie buiten haar beschouwing gelaten. De minister vroeg alelen te onderzoeken of er verla ging over de geheele linie, dus voor ieder, noodig en mogelijk was bij vervoer van land- en tuinbouwproducten. Hiertoe had ook de commissie Lovink geadviseerd, on om dat te bereiken had het Centraal Bu reau voor de veilingen haar aanbod gedaan en zelf de risico overgenomen. Nu het echter ernst begint te worden met het vervoer van groenten per auto naar Duitschland en de extra-sneltrein, dio 's nachts rijdt voor dit vervoer niet ten volle aan de verwachtingen beantwoordt, komt de directie met voorstellen. Yan het. bestaan van de commissie, waar in de spoorwegen zelf zitting hebben, trekt zij zich niets aan. Zij negeert die commis sie geheel en ook al hetgeen er over het vervoer gesproken is in de volksvertegen woordiging. Van heb vervoer per auto uit heb Westland, tot nu toe de beste klant van de spoorwegen, ondervindt de directie het grootste nadeel. Heel eenzijdig heeft zij nu ingaande 1 Mei aan de Westlandsche expor- teursvereeniging een reductie aangeboden van 15 procent als een bepaald aantal wa- gonds dit jaar verzonden wordt. Thans neemt zij dus wel genoegen met een collec- tieev garantie, wat vroeger altijd geweigerd werd, maar het ergste is, dat zij deze re ductie, die voor land- en tuinbouw geen voordeel oplevert, alleen maar aanbiedt aan het Westland. Voor de Noord-Hollandsche exporteuis geldt dit niet, terwijl dezen juist van de hooge tarieven zooveel last hebben, maar doordat Amsterdam en andere plaatsen op hun weg liggen, veel moeilijker van vracht auto's gebruik kunnen maken. Dit optreden van de spoorwegen toont aan, hoe men in Utrecht zich van de al- gemeene belangen niets aantrekt, maar eigen weg volgt, regeering en volksverte genwoordiging ten spijt. Het is onbegrijpe lijk, dat een minister dit toelaat van een maatschappij, waarin hij door de commis sarissen alles te zeggen heeft. Wat nu door de directie van de spoorwegen geschiedt om zich te verdedigen tegen het autover voer, bewijst, dat de eerste klap geducht is aangekomen. De manier waarop zij het doet is niet fraai en kan niet door den beugel. Er besbaat niet de minste kans, dat de spoorwegen den strijd zullen winnen ah niet tot verlaging wordt overgegaan, maar ook dan is het nog de vraag of het nadeel hersteld kan worden. De exporteurs heb ben nu eenmaal den smaak te pakken van heb vervoer per vrachtauto, waarbij de pro ducten gebracht worden van de veiling op de markt, terwijl spoorwegvervoer altijd het nadeel heeft, dat men nog eens moet overladen op de plaats van bestemming uit den wagon op den auto, om de produc ten op de markt te krijgen. Zij hebben zelf het spook van den vrachtauto opgeroepen en nu het er eenmaal is laat het zich niet verjagen door de kleine middeltjes, die be neden de standing zijn van een groote maatschappij, om het te verjagen. Jansen naar Woubrugge A. van Schagen naar Leimuiden. Gevestigd: A. L. de Vogel uit Heiloo A. Reumerman uit Woubrugge C. de Wage naar uil N.-Amstel C. J. Verburg en gezin uit Pijnacker M. J. H. Bosland uit Zoeler- woude.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6