22ste Jaargang VRIJDAG 5 JUNI 1931 No. 6914 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK e£cidóelveGoti/*awt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Liberale mentaliteit, In de „Tijd" schrijft Pater Alb. C. Doodkorte O. P. een artikel, waarin hij aantoont het recht van den Staat, oon in te grijpen in het persoonlijk bezit, wan neer daarvan een staatsgevaarlijk ge bruik wordt gemaakt. Hij begint en artikel aldus: „Nu de Pachtwet in de Eerste Kamer is aangekomen, kan het zijn nut hebben hier nogmaals het goed recht van den Staat te verdedigen, niet zoozeer om de liberale oppositie voor te lichten, als wel de libe rale mentaliteit van sommige Katholieken recht te zetten. Het is een liberaal oud gezegde: Dat ding (bijv. huis, boerderij, land) is mijn eigendom, dus kan ik er mee doen wat ik wil, al zou ik het willen opbranden. Ook wij, oudere Katholieken, hebben dat vaak gehoord en soms goed bevonden, door in vloed van liberale school, pers, enz. De jonge liberale vereeniging „Friesch Grondbezit" meent, dat de Pachtwet in houdt een schending van het eigendoms recht. Hiertegen is vol te houden: lo. dat nie mand ter wereld recht kan hebben om eigendom te misbruiken en 2o. dat, in dien welk eigendomsmisbruik ook staats gevaarlijk wordt en een kanker aan het algemeen Staatsbelang, d. i. de gemeen schappelijke belangen van alle burgers of een aanzienlijk deel daarvan, de Staat dan het recht en den plicht heeft om een der gelijk eigendomsmisbruik te keeren." Hier wordt duidelijk gezegd, dat de vrij heid in het gebruik van goederen, die men in privaat eigendom heeft, begrensd en beperkt is; geregeld moet worden, door wat eischen van algemeen belang en naas tenliefde als moreelen plicht opleggen. Wij hebben hierop reeds herhaaldelijk op deze plaats gewezen. Daarom h e r h a a 1 d e 1 ij k, omdat, naar ons in zicht, „de liberale mentaliteit van sommi ge katholieken" zoo veel ergenis geeft. Een liberale mentaliteit, welke men óok aantreft in kringen, waar men die zeker niet zou verwachten.... Ook hier geldt, helaas, dat 't niet al goud is, wat er blinkt V Een sociale hypotheek. Op alle stoffelijk bezit rust een sociale hypotheek. Maar óók op alle geestelijk goed. De geleerde Dominicaan, die wij hier boven citeeren, drukt dat in datzelfde artikel heel sterk uithij ontkent zelfs dat geestelijk goed persoonlijk eigendom kan zijn. „Een geestelijk goed, als kennis, weten schap, deugd, heiligheid enz. is niet vat baar voor eigendom, en zich een weten schap „tot geestelijk eigendom maken" is beeldspraak, omdat een geestelijk goed behoort medegedeeld te worden, gelijk het licht op den kandelaar behoort te staan, en hoe meer er van profiteeren, hoe rijker de mededeeler wordt".... Alle „intellectueelen" mogen deze uit- ITALIË FASCISME EN VATICAAN. VERVOLGING DER KATHOLIEKE LEIDERS. Een fascistisch communique. Het bestuur der fascistenpartij, onder presidium van Mussolini heeft, hoewel uiting gevend aan zijn „diepen eerbied voor den katholieken godsdienst, den Op perherder, de priesters en de kerken", zijn vast voornemen geproclameerd, „niet te dulden, dat het anti-fascisme onder een of andere, nieuwe of oude vlag bescherming en toevlucht vindt". Het bestuur heeft dienovereenkomstig aan de 9000 fasoi in Italië last gegeven, hun actie te conformeeren naar deze zienswijze en te bedenken, dat de helden, die voor de revolutie hun bloed gaven, eischen, dat deze onverbiddellijk wordt verdedigd, tegen wien ook en tot elke .prijs Het blijkt, dat de fascistische machtheb bers, bij hun strijd tegen de Katholieke Actie zich geenszins tot het sluiten der ver schillende „clubs" beperkt hebben, doch ook in verscheiden gevallen-tegen de leiders zijn opgetreden. Verscheiden hunner zijn aan een verhoor onderworpen, andere ont> vingen waarschuwingen, terwijl signor Cor- sanego, eerepresident van de Italiaansche Katholieke jeugd, van den prefect een z.g. „ammonizione politica", 'n politieke waar schuwing kreeg, 't Merkwaardige van der gelijke „politieke waarschuwingen" is dat ze vaak onmiddellijk gevolgd worden door verbanning naar de eilanden. De toestand tusschen fascistisch Rome en het Vaticaan blijft gespannen. Ten Vati- cane is het merkwaardig communiqué van het fascistisch partij-bestuur besproken en onvoldoende geacht. Vooral vestigt men de aandacht op het feit, dat de regeering het Vaticaan geen enkel bewijs kan leveren voor de bewering, dat verschillende takken der Katholieke Actie een anti-fascistische politiek hebben gevoerd. Men vindt het in het Vaticaan bizonder pijnlijk, dat, terwijl er thans diplomatieke onderhandelingen gaande zijn, wederom leekenleiders van de Katholieke Actie wor den gearresteerd en verbannen. Zoo werd dezer dagen wederom een leek gearresteerd in Civitavecchia, terwijl hij op het punt stond, met een bedevaart naar Lourdes te vertrekken. Dientengevolge heerscht er in het Vati- oaan een pessimistische stemming, daar men er aan begint te twijfelen, of het wel mo gelijk zal zijn, een basis voor 'n verzoening te vinden. Den vertegenwoordiger van Havas werd ten Vaticane verklaard, dat de bewering, dat de Katholieke Actie een toevluchts oord zou zijn geworden voor de oppositie tegen het fascistisch regime een leugen is. De bewering steunt op geen enkel docu ment, geen enkel feit, op geen enkele aan wijzing zelfs. De Katholieke Actie heeft niet, heeft nooit aan politiek gedaan! Een essentieel kenmerk van de Katho lieke Actie is dat zij, op straffe van zelf vernietiging, buiten en boven de politieke partijen en boven de partijpolitiek staat. Sinds acht jaar heeft de Paus niet op gehouden, dat te herhalen, en met oprechte voldoening kan men zeggen, dat de stem van den Vader door» zijn zonen verstaan werd En indien zich al ooit, zonder opzet overi gens, eenige uitzondering of afwijking voor deed, zoo werd deze onmiddellijk verloo chend en hersteld. Z. H. d« Paus heeft deze verklaringen vaak en plechtig herhaald; de laatste da gen opnieuw tegenover de vertegenwoor digers der geheele wereld. Dat de H. Vader niet geaarzeld heeft, ten overstaan van de heele wereld, plechtig Zijn woord te geven, dkt en dat alléén is hier van de grootste beteekenis! Ook in Zuid-Tirol ontbinding der Katholieke vereenigingen. Bij de besturen van alle Katholieke jeugdvereenigingen van Zuid-Tirol versche nen Woensdag j.l. ambtenaren der questuur met de mededeeling, dat de fascistische re geering besloten had, de vereenigingen te ontbinden en haar bezittingen te confiskee- ren. De bezittingen der vereenigingen en ook de inventaris werden nauwkeurig opgeno men en den voorzitters werd verboden, ook zelfs het geringste onderdeel van den in ventaris te verwijderen. De voorzitters wer den tevens voor het opvolgen van deze be palingen verantwoordelijk gesteld. In Kaltern sloten de autoriteiten per soonlijk het ve-reenigingsgebouw der Ka tholieke gezellenvereeniging. De meeting, bewaring. In Bozen zou op Zondag 31 Mei, een openluchtmeeting plaats hebben van de Ka- tholieek gezellenvereeniging. De meeting, waarvoor de autoriteiten reeds verlof had den gegeven, werd nu verboden. In Bozen werd ook de Katholieke jeugd- kapel ontbonden. Deze maatregel werd ge motiveerd met de algemeene bepaling, die tegen alle Katholieke jeugdvereenigingen is uitgevaardigd. BELGIE DE CRISIS IN BELGIE. Renkin nog steeds aan 't onderhandelen. Woensdagavond dacht Renkin, dat hij gisteren zijn regeering zou hebben samen gesteld. Dit is hem echter tegengevallen en wel door zijn eigen schuld en de eeuwige chantage van de handvol liberalen, die de pretentie hebben, het land te regeeren en in deze meening maar al te dikwijls ge sterkt worden door de haast onbegrijpelijke lankmoedigheid der Katholieken. Aan candidaten ontbreekt het anders niet, schrijft de Brusselsche correspondent van de „Mbd.", en het is soms lachwek kend om te zien, hoe in de Wetstraat tel kens politici uit de vierde en vijfde zone zich, als bij toeval, op den weg van Renkin bevinden, om de aandacht van den forma teur op hun persoon te vestigen. DUITSCHLAND BOTSINGEN IN HET ROERGEBIED. Tusschen politie, werkloozen en communisten. Gisteren is het in het Roergebied op ver scheidene plaatsen tot botsingen tusschen de politie en werkloozen en communisten Voor het gerechtsgebouw te Hamborn, waar vijf werkloozen terecht stonden, die op 6 Mei deel hadden genomen aan de bestor ming van het stadhuis, kwam het tot groo- te samenscholingen. Het gelukte de politie slechts met groote moeite, de menigte uit een te drijven. In den namiddag kwam het tot nieuwe relletjes. Er werden in de straten barrica des opgeworpen, zoodat ten slotte de poli tie met karabijnen gewapend werd om de straten te zuiveren. Hierbij moeten drie personen gewond zijn Des avonds werden opnieuw op enkele punten van de stad barricades opgeworpen. Toen de politie aanrukte, werd zij met stee- nenbekogeld, terwijl er uit de menigte ook geschoten werd, zoodat tenslotte de politie ook van haar vuurwapenen gebruik maakte. Vier personen werden gewond, terwijl er 50 gearresteerd werden. Te Mühheim a/d Roer kwam het even eens tot opstootjes, waarbij een agent te gen den grond geslagen en ernstig mishan deld werd. Men verwacht, dat de relletjes ook de eerstvolgende dagen zullen aanhouden. Te WanneEiohel brok een stoet com munisten naar het stadhuis, waar de ge meenteraad vergaderd was. Toen de stoet het stadhuis naderde, werden de bezoekers van de tribune, meest communisten, onrus tig en begonnen eveneens te betoogen. Toen de voorzitter ddt wilde beletten, ontstond er een groot tumult en werd er een stoel in de zaal geslingerd. Een dienst doend agent werd getroffen. Spoedig kwam het ook op straat tot wan ordelijkheden. Op politie, die de straten wilde schoonvegen, werd. geschoten. Ook hier zag de politie zich genoodzaakt van haar vuurwapenen gebruik te maken, met het gevolg, dat 3 personen gewond werden. Elders in het Roergebied is het even eens tot onlustten gekomen, waarbij ook en- keel personen gewond werden. FRANKRIJK SOVJET-PROPAGANDA IN HET VERRE OOSTEN. Mededeelingen van den Franschen minister van koloniën. De Fransche minister van koloniën heeft in de koloniale commissie van de Kamer rapport uitgebracht over de toestand in de koloniën in het Verre Oosten. Hij wees er o.a. op, dat in alle landen van het Verre Oosten een krachtige communisti sche propaganda wordt gevoerd. In Indo- Ohina is deze echter onderdrukt, met uit zondering van het Noordelijk gedeelte van Annam, waar het steeds onrustig is. De minister las een telegram voor, waar uit blijkt, dat de communisten niet terug schrikken voor terrorisme tegenover de be volking, en voor moord, brandstichting en plunderinggen. Zelfs vrouwen en kinderen zijn gruwelijk gemarteld. Op 1 Mei hebben gewapende communis tische benden, voorzien van sovjet-vlaggen, enkele Fransche militaire posten aangeval len, doch zij zijn overal afgeslagen. De ver liezen der communisten aan dooden en ge wonden bedroegen 175 man. Bij een te Hanoy gearresteerde propagan dist is een document gevonden, waaruit duidelijk blijkt, dat een algemeene aanval der communisten was voorbereid om een voorloopige centrale" regeering uit te roe pen. TRANSJORDANIE EX-KONING HOESSEIN OVERLEDEN. Zooals wij reeds gisteren in een telegram meldden, is te Amman in Transjordanië gis termorgen overleden ex-koning Hoessein van den Hedzjas. Na een lang leven van strijd en balling schap, dat zijn hoogtepunt vond in een kort stondig koningschap over den Hedzjas is deze afstammeling van Mohammed uit den stam der Hasjimieten doodziek in Novem ber j.l. van Cyprus door zijn zoon, koning Faisja-1 van Irak, naar Amman overge bracht. De in 1846 te Constantinopel gebo ren Hoessein ibn Ai begaf zich in 1864 naar Mekka, waar hij in dienst trad bij de drie ooms, die achtereenvolgens emir van Mekka waren. In 1895 kwam zijn strijdbaar karak ter reeds in conflict met een emir van een anderen stam en het gevolg was dat hij naar Constantinopel werd verbannen. In triomf keerde hij echter als emir in 1908 naar Mekka terug en daar begon zijn le venswerk: het verkrijgen van de onafhan kelijkheid voor het Arabische volk. De oorlog bracht Hoessein de kans van zijn leven. Toen de Turken zich aan de zij de van Duitschland en zijn geallieerden sohaarden, zocht de emir contact met de Engelschen, die in Palestina optrokken, op 5 Juni 1916 verklaarde hij den Hedzjas on afhankelijk en stelde zijn troepen ter be schikking van de geallieerden. Op 21 Juni 1917 nam Hoessein den titel aan van koning van Arabië, hoewel de Engelschen hem slechts als koning van den Hedzjas er kenden. Koning Hoessein breidde zijn onafhanke lijkheid steeds meer uit. Hij zegde op 21 Januari 1918 den sultan van Turkije de ge hoorzaamheid als kalief op en was mede- onderteekenaar van het verdrag van Ver sailles. Hij protesteerde er echter tegen, dat ook Syrië, Palestina, Transjordanië en Me- sopotamië niet onder zijn heerschappij wa ren geplaatst. Voor zijn aan Engeland tij dens den oorlog bewezen dienst kreeg hij een jaargeld van 400.000 pond sterling. De groote strijder voor de onafhankelijk heid van het Arabische volk was echter geen goed regeerder. De zware belastin gen hij had o.a. een belasting ingesteld op begrafenissen maakten hem spoedig impopulair en toen hij zich op 12 Maart 1924 het recht aanmatigde zich tot kalief uit te roepen, kwam Bin Saced in verzet en aan het hoofd zijner Wahabieten trok hij op naar Mekka. Op 3 October 1924 tracht te Hoessein de^ troon nog voor zijn familie te redden door afstand te doen ten gunste van z'n oudsben zoon Ai doch. Bin Sacej wist de medewerking der Engelsohe regeering te verkrijgen en reeds op 19 December 1925 was Ai genoodzaakt naar Irak, waar zijn broer Faisjal zich als koning had weten te handhaven, te vertrekken en de heerschap pij over den Hedzjas af te staan aa.n Bin Saoed. De onttroonde koning Hoe'ssein vertoef de eerst eenigen tijd te Djeddah, toen be gaf hij zich naar de havenplaats Akaba, doch daar de Engelschen vreesden, dat de Wahabieten deze stad zouden aanvallen, om Hoessein te verdrijven, boden zij het eiland Cyprus als verblijf aan en den ex-koning bleef niets anders over dan dit aarübod te aanvaarden. Omtrent het verblijf op dit eiland is heel weinig bekend geworden. Hij woonde aan vankelijk in het Palaoe-hotel later in een zijstraat in twee eenvoudige huizen. Vol gens sommige berichten zou hij handelaar in citroenen zijn geworden en failliet zijn verklaard, andere mededeelingen gaven eoht-er de lezing, dat Hoessein zich opzet telijk arm hield en in zijn kelders groote goudschatten bewaarde, die hij eiken nacht oontroleerde. Ln November j.l. werden de eerste berich ten omtrent de ziekte van den ex-koning ontvangen en de koning van Irak begaf zich per vliegtuig aar Cyprus, om zijn vader naar Transjordanië over te brengen, zoodat hij te midden van het Arabische volk, waar voor hij zijn geheele leven heeft gestreden en geleden, kon sterven. „Tel." VOORSCHOTEN. Een biljartwedstrijd. De Voorschoten- sohe biljartclub „D.V.B." heeft een handi cap-wedstrijd gespeeld, met O. en A. van Voorburg en V.I.O.S. van Leidsohendam. D.O.B. heeft dezen wedstrijd schitterend gespeeld. Immers D.O.B. won in dezen wedstrijd twee eerste prijzen, één tweede prijs en twee serieprijzen. Zij mocht ont vangen twee bekers als eerste prijzen, een lauwerkrans als tweede prijs en een beker voor den massakamp. De wedstrijden zijn gespeeld in het tijdvak van 8 April tob 14 Mei j.l. en de prijzen werden deze week uitgereikt te Leidschendam. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nog steeds gespannen toestand in Rome tusschen het fascisme en het Vaticaan. Ex-koning Hoessein van den Hedzjas. De Do X vliegt over den Oceaan. (Luchtv. 2e blad.) BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het Wetsontwerp inzake het geldschietersbedrijf aangenomen (2e blad). De uitvoering van de Tarwewet (2e blad). Ontploffing aan boord van een motorboot te Rotterdam; drie gewonden. (Gem. Ber., 3de blad). Oplichting voor dertigduizend gulden. (Gem. Ber., 3de blad). Het Nederlandsch Hist. Natuurweten schappelijk Museum. (3de blad). Boerenleenbank. Onder voorzitter schap van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer E. Vernède, vergaderde in hotel Deurloo de Coöperatieve Boeren leenbank. De heer J. M. de Ruyter las de notulen en gaf daarna als kassier het jaar verslag over 't boekjaar 1930. Op 1 Jan. '30 was in de spaarbank ingelegd ƒ555.191.70. Gedurende het boekjaar werd ingelegd 554.255.46 en terugbetaald 618.737.08, zoodat op 31 Dec. '30 ƒ490.710.08 ingelegd was. Aan rente werd betaald 17.216.05. Op 1 Jan. '30 waren aan de leden voorschot ten verstrekt tot een bedrag van ƒ55.820. In 1930 werd daarbij gegeven 7400 en te rugbetaald 8970.50, zoodat op 31 Dec. '30 de uitstaande voorschotten bedroegen 54.249.50. Op 1 Jan. 1930 had de Centrale Bank te Utrecht in loopende rekening een vordering van ƒ3812.48. Gedurende het jaar 1930 werd naar Utrecht verzonden 427.979.43, zoodat het debet-saldo bij de Centrale Bank op 31 Dec. 1930 18.982.30 bedroeg. Aan interest werd van den Cen trale Bank ontvangen 493.87 en aan die Bank betaald 1060.23. Aan de leden was op 1 Jan. '30 verstrektt 515.759.42 en had den deze te vorderen 1833.03. In 1930 werd daarbij gegeven 269.172.09 en terugontvan gen 323.370.36, zoodat op 31 Dec. 1930 aan de leden verstrekt was een bedrag van 465.322.98 en deze te vorderen hadden 5594.86. Aan interest werd daarover ge noten een bedrag van 25.698.88. Uitgege ven werd aan rente 51.28. De totaal omzet bedroeg 3.867.849.95. Het reservefonds bedraagt thans 39.494.73. Herkozen werd o.m. de heer E. Vernède als lid van den RaacL van Toezicht. De commissie voor het nazien der rekening en balans, adviseerde, bij monde van dqn heer Jac. v. d. Marei, tot Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. WOUBRUGGE Vertrokken: naar Rijnsaterwoude: A. Reumerman Moerkapelle: M. van der Na gel Alkemade: E. M. Dongelmans, A. Meijering H. Dapper en J. J. Droogh Ha- zerswoude: C. van der Nagel Hillegom: M. Sasveldt Ter Aar: J. C. J. Slingerland Warmond: J. v. d. Ploeg Stompwijk: J. M. v. d. Ham Nieuwkoop: P. J. van Steijn Haarlemmermeer: M. en J. H. Kinkel. Gevestigd: van Alkemade: N. Dongel mans van Rijnsaterwoude: M. G. Jansen Alphen a. d. Rijn: M. G. G. van den Ouderijn R. de Wit en gezin van Zeist: A. Hoogteij- ling Leimuiden: P. J. Opdam Gladbech: E. en F. M. Jesussek Essen: F. Friedricie Gaasterland: H. Visser Anloo: L. War ring en gezin. Geboren: Lena d. v. G. van der Boon en J. Strookman Lammert z. van B. ten Brink en K. H. van der Horst Salvus z. van S. de Jong en H. de Lange Petronella Johanna Maria d. van B. C. Disseldorp en E. M. Schulte Margaretha Catharina d. van C. H, van der Meer en J. H. Overdevest. Overleden: M. van Soest 87 j. wedr. van F. de Rijk. ZEVENHOVEN Geboren: Martha d. van H. van der Moort en J. Leeuwenkamp Pieter z. van W. de Brave en G. C. de Rijk Anthonius Adria- nus z. van C. A. Verleun en A. H. Klever. Ondertrouwd: J. van der Broek jm. 26 j. en N. Vork jd. 22 j.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1