LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 4 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE VOLKSRAAD TEGEN DE SALARISVERLAGING. Adres aan de Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is gisteren een adres van den Volksraad in Nederlandsch Indië ingekomen, waarin medewerking verzocht wordt, ten einde de door de Indi sche regeering voorgenomen korting van 5 pet. op de salarissen over 1931 achterwe ge te doen blijven. Het adres is gezonden aan de begro tingscommissie voor de Indische begroo ting voor 1931. VERBOND VAN KATHOLIEKE JONGEREN. Door bovenstaand „Verbond" is de vol gende „Oproep!" gepubliceerd: De vele uitingen van anders willen, die in de laatste jaren luid opklinken tussohen al hetgeen de Katholieken als hun opvat tingen naar voren brengen, getuigen van een nieuwen geest, waarvan jongeren de dragers zijn. Deze geest is nieuw, want volstrekt ver schillend van dengene, die niet daadwer kelijk protest heeft aangeteekend tegen de heerschende ideeën en vormen, terwijl toch met meerendeel hiervan de samenle ving tegenwoordig voor een waar en vurig Chi-isten ondragelijk maakt. Het leven heeft zijn harmonie verloren, omdat bij den mensch het bewustzijn van zijn ordening verdwenen is. De „troonsbe stijging van het IK" heeft de eenheid van godsdienst en leven verbroken, en hiermee is het ware begrip van eenheid en gemeen schap onder de menschen teloor gegaan. De persoon, niet langer binnen Christus' gemeenschap strevend naar zijn hoogste volwaardigheid, heeft zich als middelpunt geplaatst ten opzichte van God en ten op zichte van het leven, als middelpunt van godsdienst, wetenschap en maatschappij, en heeft zichzelf genomen tot maatstaf. De waarde aan het natuurlijke toegekend is een mateloos teveel of een schromelijk te kort geworden. Dit alles heeft het geestesleven ont wricht en den mensch onderworpen aan de heerschappij van de stof. Genade en waarheid zijn het deel der Christenen, maar zij zijn er tot heden niet in geslaagd den val naar den chaos te keeren. Komt niet het gevaar dat de gods dienst wordt verkleind tot een louter men- schelijk en ethisch systeem van ons Ka tholieken zelf? Het geld regeert. Leven is streven naar winst. Arbeid is verworden tot Koopwaar. Hoe mechanischer den mensch werkt, des te waardevoller is hij; hij is niet meer dan een rad van de productiemachine. De waarde van de menschelijke per soonlijkheid wordt niet meer geteld tenzij in geld. Ziehier de caricatuur van een samenle- ving. De overheid is in zichzelf verdeeld, heet nog ge-zag, maar heeft weinig te zeggen. De staat is machteloos tegenover het geld- in-één-hand. Wat zijn machtige arm heet, is niet meer dan de zwaarte, waarmee het laatste greintje waarachtige vrijheid en ontplooiing van eigen aard van persoon en volk verkneld wordt.. Inderdaad, de nieuwe geest is ontspron gen aan het leven zelf, dat hiertegen in verzet moest komen. Laten wij den strijd niet schuwen! Wie mee kan, ga mee 1 Gegrond op onzen godsdienst, onze le vensbeschouwing kan ook voor dezen tijd de juiste vorm van samen leven worden gevonden. Daartoe dient allereerst en allermeest de geest hersteld, de geest hernieuwd, de geest opnieuw geboren uit een rijk Chris telijk, dat is liturgisch leven. Oorzaak van de huidige wanorde is de geestesverhouding die het ware Christendom verworpen heeft verarmd en verkleind. Wij verlangen herstel van de vrijheid door herstel van de juiste gebondenheid. Derhalve: het kapitalisme dient met wortel en tak uitgeroeid. Het berust op een ban- delooze vrijheid, die gemeenschapsleven en gemeenschapsordening uitsluit. Het berust op een teveel aan rechten en een teweinig aan plichten van den privaateigendom. Aan het kapitalisme ligt de individua listische, materialistische levensbeschou wing ten grondslag, en het kan door een- op gelijke beschouwing gebaseerd systeem niet worden overwonnen. Wij zullen de juiste vormen vinden en helpen om de rest radicaal te vernietigen. De geest, die het kapitalisme het aan schijn heeft gegeven, kent geen waarde toe aan de algemeene ontwikkeling van de menschelijke vermogens. De strijd tegen de wanvormen van dezen individualisti- schen, materialistischen geest, die ae men schen meer en meer verlakken, is ten nauwste verbonden met het handhaven en opkweeken van het eigen der volksgemeen schap, met- de bescherming van de geeste lijke en stoffelijke belangen van het geheele volk. Voor het herstellen en handhaven van de maatschappelijke ordening is een krach tig en bevoegd gezag onontbeerlijk. Slechts door bekwaamheid wordt dé regeerder geteekend. Onaanvaardbaar is een gelijke waardee ring en gelding van alle ideeën. De „neu trale" staat is een onding evenals een staat, die slechts materieele belangen be schermt. De staat en zijn organen hebben hun doel niet in zichzelf; hun macht moet gericht zijn 'op het welzijn van het volk, en dit welzijn gezien in het licht van ons laat ste doel. Met deze verklaring treedt het Verbond van Katholieke Jongeren in de openbaar heid. Het Verbond stelt zich ten doel de ge dachten van aangesloten groepen en eenlin gen te verzamelen om ze vervolgens over allen te verspreiden. Bovendien om te juister tijd en plaats den stand van zaken •op religieus, sociaal en politiek gebied te beinvloeden door de meening der jongeren krachtig ter algemeene kennis te brengen. Deze oproep is gericht tot allen, in wie eenzelfde verlangen leeft als boven is aangeduid. Dat zij blijk geven van hun in stemming en helpen over heel ons land ker nen te vormen van studie en actie, los staande van iedere politieke partij, opdat we, samenwerkend, komen tot een ont plooiing van den nieuwen geest en tot een krachtige, snelle en radicale omvorming van de verhoudingen in het openbare le- Drs. Wim Bartels, Nijmegen (Bouwe rijstraat 34, Breda). Prof. Dr. C. C. Berg, Leiden (Rijns- burgerweg 95, Leiden). Kris Engels, Leiden (Goudsche Singel 137a, Rotterdam.) Herman Noordman, Delft (Oranje Plan tage 44, Delft). Mr. André Peters. Scheveningen (Kei zerstraat 59, Scheveningen). Jacques Stolte, Amsterdam (Rijnstraat 107, Amsterdam. Jo Viester, Rotterdam (Kruiskade 120c Rotterdam). Toon Wijffels, Tilburg (Reitsche Hoe- venstraat 32, Tilburg). ALG. VEREEN. V. BLOEMBOLLEN CULTUUR. Vergadering van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield dezer dagen een vergadering waarvan het Weekblad het volgende vermeldt Nieuwe corespondenten van het scheids gerecht voor de provincie Groningen en. voor de streek Medemblik, Opperdoes, Oost woud en westelijk daarvan werden be noemd. In de vacature van correspondent van het scheidsgerecht voor Lisse, ontstaan door het bedanken als zoodanig van den heer J. Berbee Gzn., werd eveneens voorzien. Benoemd werd tot hoofdcontroleur van den keuringsdienst voor Tulpen (te velde) de heer W. B. Roozen te Noord-Bakkum. Mededeeling geschiedde van een brief van den secretaris van het Scheidsgerecht waarin in uitzicht wordt gesteld dat vóór 15 October a.s. de in de publioatie der uit spraken van het soheidsgerecht ontstane achterstand ten genoege van het- hoofdbe stuur zal zijn ingehaald. Aan het scheidsgerecht zal worden ver zocht te overwegen of voldaan kan worden aan het door den afgevaardigde der afd. Langendijik en Omstreken ter algemeene vergadering gedaan verzoek, om het bedrag der kosten van de behandeling van een ge schil door het scheidsgerecht te doen in vorderen van de verliezende partij in geval len dat de eischende partij in het gelijk wordt gesteld. Besloten werd om aan den Bond van Bloembollenhandelaren en het Hollandsche Bloenubollenkweekers Genootschap voor te stellen gezamenlijk met de Algemeene Ver- eeniging een commissie te benoemen, wel ke een herziening en aanvulling van het handelsreglement zal voorbereiden en voor stellen zal indienen. De punten, welke naar de meening van het hoofdbestuur voor deze herziening en aanvulling in aanmer king komen, werden vastgesteld. In de commissie zullen vanwege de ver- eeniging zitting nemen de leden Valkeririg en Eggink en de voorzitter die tevens als voorzitter der commissie zal fungeeren, terwijl Mr. Bakhuizen van den Brink ver zocht zal worden het secretariaat op ziöh te nemen. Besloten werd tot het uitsohrijven van een speciale keuring van gebroeide Men- teltulpen op 18 en 19 Januari 1932 in de zaal der bloemenkeuringen te houden. Het doel dezer speciale keuring moet zijn om gelegen heid te bieden de eigenschappen van de Mendeltulpen voor den Vroegbroei te de- monstreeren. Als data voor de reeds eerder aangekon digde jaarlijiksclie Kersttentoonst-elling werden bepaald Woensdag 23, Donderdag 24 en Zaterdag 26 December 1931. Na beraadslaging met de heeren Inspec teurs der registratie en directe belastingen te Haarlem en te Leiden, werden in ge meenschappelijk overleg de normen voor de aangifte voor de Vermogensbelasting van de waarde van de te veld staande bloembollen op 1 Mei 1931 vastgesteld. Na afdoening van alllerlei andere zaken werd de verg?-'--:ng gesloten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto gegrepen en gedood. Toon het zesjarig zoontje van den heer H. op den Swaalschenweg te Venlo, van achter een auto den weg wilde oversteken, werd het door een tegenkomende suio ge grepen. Het knaapje is Dinsdagmrugen in het ziekenhuis aan de gevolgen ovei leden. De chauffeur stopte dadelijk en heeft geen schuld aan het ongeval. De aanrijding op de Locht. Dood door schuld? Naar wij vernemen is tegen den 23-jarigen chauffeur van N., die Zondagnacht op de Locht den 22-jarigen M. zoodanig aanreed, dat hij bij aankomste Hennen overleed, proces-verbaal opgemaakt terzake van veroorzaken van dood door schuld. Vrachtauto omgeslagen. Gistermorgen heeft op den rijksweg bij het vliegkamp de Kooy nabij Den Helder een auto-ongeval plaats gehad. Waar schijnlijk door de gladheid van den weg is de vrachtauto van den heer Smit bij het nemen van een bocht geslipt en omgesla gen. Behalve de bestuurder zat. in de auto een meisje uit 't Zand, genaamd Rooze,, dat onderweg den chauffeur verzocht had mer de te mogen rijden. Het meisje werd door dc vaart uit de cabine geslingerd en kwam onder den auto te liggen. Direct werd het vliegkamp gewaarschuwd, vanwaar men met een ziekenauto en een zware auto om eventueel de vrachtauto opzij te te trek ken te hulp snelde. Het meisje bleek er vrij ernstig aan toe te zijn. Het heeft on der meer het linkerbeen gebroken. Met de ziekenauto werd zij naar het marine-hospi taal in Den Helder vervoerd. Omtrent den toestand kon men ons nog niets mededee- len. De oorzaak van het ongeluk is nog niet precies bekend. Verdronken. De 64-jarige arbeider J. Schaap, uit Woudrichem, is in de Maas verdronken. Bloedvergiftiging. Het 8-jarig zoontje van A. E., te Rijs bergen bij Breda kreeg een stuk hout te gen het voorhoofd, waardoor een wonde ontstond, waarin zich bloedvergiftiging openbaarde. Het ventje is thans aan de gevolgen overleden. Door den bliksem getroffen. De landbouwer A. Nieuwenhuis te Gorssel, die Zaterdag j.l. door den bliksem werd getroffen, is in het ziekenhuis te De venter overleden. Arm afgeknepen. Dinsdagmiddag kwam de veertienjarige arbeider G. Snijders van Muntendam in de oliefabriek van den heer Busch te Veen- dam, in aanraking met kamraderen, die zijn linkerarm grepen en afknepen. Na verbonden te zijn, werd de knaap naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. EEN ONOPGEHELDERD DRAMA. Het te West-Capeile aangespoelde lijk. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het bij West-Kapelle aangespoelde lijk van een vrouw slechts korten tijd in het water heeft gelegen. Den leeftijd van de veron gelukte schat men op ongeveer 25 jaar. Men heeft op het liphaam verscheidene snij- en steekwonden geconstateerd. Het is dus wel zeker, dat hier misdrijf in het spel is. Voorts is opgevallen, dat het lijk wel kousen, maar geen schoenen aan had. Hoewel het signalement per radio is verspreid, is nog geen vermissingsbericht binnengekomen. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Een gevangene ontsnapt en weer gearresteerd. Gistermorgen zou een gedetineerde uit het Huis van Bewaring te Den Haag van daar overgebracht worden naar een der gevangenissen aan den Pompstationsweg. De gevangeniswagen kwam inderdaad aan de gevangenis aan, maar men kan zich den schrik van den chauffeur voorstellen, toen hij de deur van de cel in den auto opende ende vogel gevlogen was. De chauffeur wist zeker den man er in gestopt te hebben. Men wist zou gauw niet wat te beginnen, maar gelukkig zag men daar een agent van politic aankomen, die den ver lorene geboeid bij zich had. Wat was het geval geweest? De man in de cel was er ter hoogte van de Wittebrug in geslaagd een luikje te openen, dat zich in het dak van de auto bevindt en dat een nooduitgang beteekent voor het geval zulk een auto in het water mocht rijden. Wan neer men dit luikje echter tracht te ope nen, treedt een alarmsysteem in werking en wordt de chauffeur onmiddellijk ge waarschuwd. De uitbreker had daar ech ter rekening mee gehouden en was er te vens in geslaagd, het alarmapparaat on klaar te maken. De man is op het dak van de auto geklommen en heeft zich er toen laten afglijden. Op zijn terugtocht te voet langs de Koninginnegracht trok hij door zijn vreem de manier van doen de aandacht van een daar toevallig snrveilleerenden politie agent, die hem aanhield. Aanvankelijk hield de agent hem voor iemand, die niet goed wijs was, doch een motorrijder, die daar passeerde, had de heele vertooning gezien en kon den agent mededeelen, dat men hier met een ont snapten gedetineerde te doen had. De chauffeur had dus van het heele ge val niets gemerkt en was verheugd den verlorene weer in ontvangst te kunnen nemen. Inbraak. Te Voorthuizen is gisternacht op drie plaatsen ingebroken. Bij ds. Mulder, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente al daar n bij den heer de Bruning is onge veer 180 gestolen, doch bij een derde waar men eveneens is binnen geweest, wordt niets vermist. Hagelschade. Naar de „Msbd." verneemt heeft de ha gelslag der iaatste dagen in de Betuwe voor duizenden guldens schade aangericht aan de vroegere fruitgewassen, voorname lijk aardbeien en bessen. EEN ERFENISKWESTIE. Gril van een oude vrouw? Men laat hier te lande zijn geld niet na aan den Staat. Een kunstkabinet, een we tenschappelijke verzameling, nu, dat ge beurt nog wel een, maar wie den Staat tot erfgenaam van zijn vermogen maakt, brengt, naar de algemeen heerschende op vatting wat naar de zee, en met een be denkelijk gezicht vraagt men, of het in de bovenverdieping van den erflater of der erflaatster wel volkomen pluis zou zijn ge weest. Die vraag had ook reden, toen het be kend werd, aldus schrijft de „N. Crt.", dat juffrouw R. C. A. Kuyl, 15 Januari 1930 te Den Haag overleden, bij testamentaire be.r schikking den Staat der Nederlanden tot universeel erfgenaam had benoemd. Zij had een zeer ingetogen leven geleid, zóó ingetogen, dat haar naaste familie een broer, twee zusters en eenige neven en nichten haar voor arm hielden en som migen hunner haar zelfs wel ondersteun den. Bij haar dood bleek echter, dat zij er warmpjes inza.t en het moet v-el een heele teleurstelling voor de nabestaanden geweest zijn, toen het bleek, dat zij rijker was dan men had kunnen droomen, zoodot er zelfs van jaren her een aanzienlijk be drag aan contanten renteloos in een kast of secretaire lag, voor een deel zelfs in niet meer gangbaar bankpapier. Maar misschien was deze erflating een vorm van betaling van wat zij b.v. door be lastingontduiking aan den Staat had te kort gedaan Geen sprake van, zij had trouw schot en lot betaald, was aan 's lands schatkist geen stuiver schuldig. Leefde zij dan wellicht in onmin met haar familie en had zij deze om het al- ledaagsc-h uit te drukken daarom een kool willen stooven 1 Ook niettijdens haar leven was zij beste maatjes met allen geweest en zij zal het dus zeker wel gewe ten hebben, dat enkele harer nabestaan den het verre van breed hadden. Maar welke reden kon er dan bestaan hebben, dat zij, toen zij in 1922 ten over staan van notaris van Xouhuys haar tes tament maakte, den Staat haar nalaten schap vermaakte 1 Wellicht zou alleen de notaris dit hebben kunnen zeggen, doch dat is uit den aard der zaak ambtsgeheim, zekerheid is daaromtrent nu eenmaal niet te verkrijgen. De Staat aanvaardde, gelijk behoort, de nalatenschap onder het voorrecht var. boe delscheiding, en toen nu daarbij bleek, dat de overledene in plaats van in benar de omstandigheden verkeerd te hebben, zeer welgesteld was geweest, meenden de nabestaanden er toch niet in te mogen berusten en dachten zij er over de geldig heid van het testament te betwisten en met den Staat te gaan procedeeren. Procedeeren is intusschen altijd een ge vaarlijke onderneming: wie procedeert om een koe geeft er een koe op toe en dus werd eerst geprobeerd, of er met den mi nister van financiën niet te praten zou vallen. Inderdaad bleek dit juist gezien; de minister stelde voor aan de onver kwikkelijke zaak een goed einde te geven door samen te deelen, de ccne helft aan den Staat, de andere aan de gezamenlijke familie na aftrek van de successierechten. De familie is in dit voorstel getreden en de minister van financiën heeft de goed keuring van het Parlement op die dading gevraagd. Dat is dus in ordetot op zekere hoogte. Wij vinden die uiterste wilsbe schikking werkelijk te zot dan dat, de Staat er van profiteeren mag. Als een wildvreemde ons een cadeautje geeft, zon- dat dat er ook maar de minste aanleiding toe bestaat, zal, wanneer wij fatsoenlijk mensch zijn, ons eerste gebaar een afwij zing vormen. Nu is de tSaatt voor zijn on derdanen wel geen wildvreemde, maar wanneer de regeering ervaart, dat zij door een volslagen ongemotiveerde schenking te aanvaarden anderen iets onthoudt, waarop zij eigenlijk recht zouden hebben, ligt het o.i. voor de hand, dat zij zoo'n gift niet aanvaardt. Het gevoel voor wat recht en billijk is moest haar dit reeds zeg gen. Hoe groot het bedrag is waarom' het hier gaat, wordt door de regeering ver zwegen, de belangstellende Kamerleden kunnen het ter griffie nazien. Maar het doet hier.'ook niet terzake. Het gaat hier niet om de knikkers die blijkbaar niet zonder gewicht zijn doch om het spel, en daar het nu eenmaal plicht is van den Staat om geen zijner onderdanen te be- nadeelen, zou het ons natuurlijk hebben toegeschenen zoo de minister van financiën bij het Parlement was gekomen niet met een voorstel van dading, maar een voorstel tot verwerping van deze erfenis, door een gril van een oude vrouw aan de regee ring in den schoot geworpen. Het zou ons niet verwonderen, zoo een geluid als wij hier doen hooren, ook in de Tweede Ka mer werd vernomen. HET PERRONKAARTJE JUBILEERT. Hoe het vroeger was. 1 Juni was het veertig jaar geleden, al dus de „Bredasche Crt.', dat het perron kaartje in gebruik werd gesteld. Ouderen onder ons zullen zich nog her inneren hoe het vroeger was. De stations waren vrij toegankeijk voor ieder, die er familie of kennissen wilde wegbrengen of afhalen, zelfs voor degenen, die er heele- maal niets te maken hadden en alleen maar eens kwamen kijken naar aankomst en vertrek van een trein, omdat de gezel lige drukte van het reizigers- en goederen verkeer hen aantrok. Daar kwam op 1 Juni 1891 verandering in. Met ingang van den zomerdienst, die vroeger steeds op 1 Juni zijn intrede deed, werd de bepaling van den toenmaligen directeur-generaal der Staatsspoorwegen, den heer Cluysenaar, van kracht, dat nie mand op de perrons mocht worden toege laten dan met een plaatskaart of een per- ronkaart. Automaten bestonden er nog niet. De perronkaartjes moesten gekocht worden aan de plaatskaartenlokettenze kostten 21/2 cent en vele menschen vonden dat erg duur. Heel lang is de prijs 2 1/2 cent, of 4 duiten, zooals men algemeen dit be drag noemde, gehandhaafd, totdat in den oorlog de prijs verdubbeld werd. Sindsdien is het een stuiver gebleven. Tegelijk met de perronkaartjes werd de stationscontrole ingesteld. Dat bracht na tuurlijk uitbreiding van personeel mede, Ook uit andere stationsbetrekkingen wer den de controleurs gerequireerd. Het koopen van plaats- en perronkaar- ten ging vroeger ook met heel wat meer ceremonieel gepaard dan tegenwoordig, evenals ook de aankomst en het vertrek van de treinen met meer plechtigheid was omgeven. Een kwartier voor de verwachte aankomst van den trein werd de bel ge luid, ten teeken, dat de kaartjes moesten worden gekocht. Wanneer de trein dan binnen was, werd tweemaal gebeld om aan de passagiers het teeken van instap pen te geven. Wanneer alles voor het ver trek gereed was en de klok het daarvoor bestemde tijdstip had aangewezen, gaf de stationschef een teeken, waarop drie sla gen op de bel werden gegeven. Dat was het sein voor den hoofdconducteur om het fluitje aan zijn mond te brengen en den machinist daarmee het signaal van vertrek te geven. De machinist trok daarna aan de stoomfluit en zette vervolgens den trein in beweging. In den loop der tijden is daarin verande ring gekomen. Het eerst werden de bei- signalen afgeschaft. Toen bleef alleen over hot teeken van den chef, het fluitje van den hoofdconducteur en de fluit van de locomotief. Deze gang van zaken is lang in stand gehouden, totdat tien jaren ge leden de „plak" van den stationschef werd ingevoerd. De beide fluitsignalen zijn ver dwenen. Thans steekt de chef, wanneer alles klaar is, zijn groen spiegèlei omhoog, dat 's avonds een groen lichtje heeft, en langzaam zet de trein zich in beweging. Ziekte onder legerpaarden. Naar aan de „Tijd" bericht wordt, heerscht onder de paarden van het derde regiment veld-artillerie te Breda e®ne ziekte. In verband daarmee zijn oefenin gen buiten het garnizoen en inkwartie ring in de omgeving niet doorgegaan. Ook konden om dezelfde reden de die ren van dit regiment veld-artillerie niet verschijnen op het nationaal concours- hippique te Dongen. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. HANGBRUG INGESTORT BIJ BORDEAUX. 12 dooden en 19 gewonden. De nieuwe hangbrug van St. Denis de Pile op een eiland nabij Libourne is gis terochtend tijdens de officieele proeven bezweken terwijl met zand beladen vrachtauto's er overheen reden. De voer tuigen kwamen met de inzittenden in het water van een zijrivier van de Dordogne terecht. Twaalf personen werden gedood en negentien gewond. Watervliegtuig brengt sloep tot zinken. Uit Tokio wordt gemeld: Een water vliegtuig, behoorende tot het oorlogs schip „Hyuga" is bij een nachtelijke lan ding in de Isse-baai tegen een sloep van het oorlogsschip „Nagato" aangevaren. De sloep, waarin een luitenant en ze ven matrozen waren gezeten sloeg om en allen geraakten te water. De matrozen konden ziöh zwemmende redden, doch de luitenant verdronk. PICCARD VOOR DE MICROFOON. „De stratosfeer is de toekomst voor het lange-afstandsverkeer". Prof. Piceard en zijn assistent hebben zich Maandag door den omroeper van de Münöhener omroep-ma atschappij laten interviewen: het interview werd dooir het Münohener-radio-station weergegeven en door de Duitsch en Oostenrijksche, be nevens een aantal andere zendstations gerelayeerd. Prof. Piceard verklaarde o.a. dat hij reeds jaren lang het voornemen had ge koesterd in de stratosfeer te verwijlen; zijn keus voor het optcijggen was op Augsburg gevallen, omdat het Zuid-Duit- sche gebied voor de proef het gunstigst gelegen was en te Augsburg een ballon- fabriek gevestigd was. Hij was geen sportman en het was er hem dus niet om te doen geweest, een record te ves tigen. Anders zou hij wel in een ge'bied zijn opgestegen, dat op de hoogte van een zeespiegel lag, waardoor hij nog 500 M. had kunnen halen. Het voornaamste doel van de opstij ging was- de bestudeering van de kos mische stralingen en het leveren van het bewijs, dat het vertoeven in de strato sfeer zeer goed mogelijk is. Dit is voor de ontwikkeling van de luohtvaart va' het grootste belang. De statosfeer is de toekomst voor het lange-afstandsvevkeer dat met raketvliegtuigen zal moeten ge sohieden. Prof. Piceard is vast overtui' van de ontwikkeling van het raketvlir tuig in de toekomst.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6