22ste Jaargang DONDERDAG 4 JUNI 1931 No. 6913 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND LETTEREN EN KUNST ONDERWIJS STADSNIEUWS S)e£ddóolie0ou^ömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Actie van „jongeren". Wij drukken elders in dit nummer af een Oproep van bet Verband van Katholieke Jongeren. De bedoeling van dit Verbond is blijkens dezen Oproep: sympathiek en katholiek! Men wil den strijd aanbinden tegen het kapitalisme, zooals dat door den Paus in „Quadragesimo anno" krachtig wordt ver oordeeld men wil een revolutie tegen de regeering van bet geld! Voor twee gevaren echter moet het Ver bond op zijn hoede zijn; en wij meenen deze even onder de aandacht te mogen brengen. Ten eerste moeten de „jongeren" niet voor zichzelf het monopolie opeischen, te genstanders en bestrijders te zijn van het kapitalisme kapitalisme, in den zin van geld-heerschappij. Zoo zij dit deden, dan zouden zij aan eenzelfd.e kortzichtigheid lijden, als som mige of vele standspropaganddsten, die meenen, dat alleen menschen uit hun stand hun standsbelangen en standsrechten kun nen bepleiten en verdedigen; dat b.v. een professor per se niet zoo goed voor de be langen en rechten van de arbeiders zou kunnen op komen en het verkeerde kapi talisme zou kunnen bestrijden, als iemand, die zelf in de arbeiders-klasse leeft en daardoor ondervinding op heeft gedaan. Voor zulk 'n soort eenzijdigheid hoeden zich de jongeren, a-ls zij de ouderen be- oordeelen Vervolgens zullen de „jongeren" bij het vormen van studieclubs e.d. er niet aan denken, om, voorzoover zij aan staatkundig werk kunnen deelnemen, dit te doen buiten de eenheid in de R. K. Staatspartij om! Dat moge bij hen vaststaan! Het goede, wat eventueel zou worden bereikt, met een politieke actie, welke de eenheid der R. K. Staatspartij breekt, zou o.i. zeker niet opwe gen tegen bet nadeel, dat daardoor zou worden veroorzaakt! Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het verbreken onzer eenheid in de R. K. Staatspartij wordt door de „jongeren" zeer beslist buiten him streven en hun handelen gesloten! ITALIË DE SPANNING TE ROME. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NUNTIUS EN AMBASSADEUR. De handhaving der Katholieke rechten. De verhouding tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering blijft nog steeds gespannen. Mussolini schijnt vast besloten de „Azio- ne Cattolica" geheel op te heffen voor het geval de thans tusschen regeering en Va ticaan gevoerde onderhandelingen, niet dö door hem gewenschte resultaten hebben. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" constateert, dat Z. H. de Paus vast besloten is, de katholieke rechten te verdedigen en de onderdruk king der katholieke jeugdorganisaties niet te gedoogen. En het blad citeert in dit verband merkwaardige woorden, welke de H. Vader dezer dagen in een particuliere audiëntie moet gesproken hebben: Indien ze onze vereenigingsgebouwen gesloten houden, zullen wij in de kerken samenkomenals ze ook onze kerken slui ten, zullen wij vergaderen in de catacom ben; en ook als zij de catacomben sluiten zullen wij voortgaan te bidden, zooals wij 2000 jaren gebeden hebben." Uit heel de wereld ontvangt de H. Va der sympathie-betuigingen, van geestelij ken en leeken. De „Daily Telegraph" verneemt nog d.d. 2 Juni uit Rome, dat de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en het Chigi-paleis voortduren, doch dat geen officieels mede deelingen zullen worden verstrekt, voor een bevredigende oplossing is bereikt. Dinsdag werden de onderhandelingen ge voerd tusschen mgr. Borgongini Duca, den Pauselijken nuntius bij tlalië eu graaf de Vecchi, den Italiaanschen ambassadeur bij den H. Stoel, die beiden oprecht naar een bevredigende oplosing streven. „Zonder incidenten". Men seint uit Rome aan de „Msbd.": De H. Vader ontving het priestercollege voor Italiaansche émigré's en hield voor hen een toespraak, waarbij Hij allereerst sprak over hun werkzaamheden. Daarna kwam Z. H. ook te spreken over het bevel tot ontbinding van alle niet- fascistische jeugdvereenigingen, waarvan de bladen melden, dat zij zonder eenige incidenten plaats had. Deze mededeeling is werkelijk van onschatbare waarde, zeide Z. H., vooral, wanneer men denkt aan alle gewelddaden, die tevoren hebben plaats gehad in het geheele land, vooral echter in Rome,ja zelfs in gebouwen, die exterrito riaal gebied zijn. Z. H. gaf er nogmaals zijn leedwezen over te kennen, dat ook Zijn persoonlijkheid was beschimpt. Verder geeft het te denken, ging Z. H. voort, dat alleen de jeugdvereenigingen werden ontbonden, waardoor de autoritei ten te kennen geven, dat klaarblijkelijk deze katholieke vereenigingen gevaarlijk zijn voor he-t land en voor de burgers. Z.H. zeide, dat men door deze ontbinding Hem zelf had getroffen, die steeds met nadruk op zijn saamhoorigheid met de Katholieke Actie heeft gewezen, die Hem bemint en gehoorzaamt. En dit alles, zeide Z. H., ondanks het feit, dat de Katholieke Actie door artikel 43 van het concordaat wordt beschermd. Z. H. wees er op, dat de ontbinding niet geschiedde volgens de wet maar louter en alleen als een politie-maatregel. Merkwaardig en treurig is het ook, ging Z. H. voort, dat ook de vrouwelijke jeugd vereenigingen, door dezen maatregel ge troffen werden, die men er dus ook van be schuldigt, aan politiek te doen, terwijl deze Zijne dierbare kinderen ware voorbeelden zijn van reinheid en vroomheid van de grootsten tot der allerkleinsten toe. Onder de mannelijke jeugd werden in enkele jaren 5400 geestelijke- roepingen ge constateerd, waarvan de een helft pries terroepingen en de andere helft roepin gen tot missionaris, hetgeen Z. H. be schouwt als den grootsten troost voor zijn vaderhart. Bij de ontbinding der katholieke jeugd vereenigingen, ging Z. H. voort, werd ge zegd, dat daarbij alle vereenigingen be trokken werden, die niet tot de partij be- hooren, dus niet de vereenigngen, die be- hooren tot het regime of tot den staat maar enkel alleen tot de partij, alsof een partij datgene geven kan, wat geen regee ring op aarde vermag te geven, wijl al leen de Kerk dit geven kan. Door deze ontbinding, zeide Z. H., is een natuurrecht en ook een recht der Kerk geschonden. Dit alles moet gezegd worden aan hen, die zich het recht van een monopolie willen aanmatigen en beweren, dat zij de kinderen in den godsdienst der vaderen opvoeden, terwijl zij hen opvoe den tot haat en geweld. De katholieke jeugdvereenigingen, zoo besloot Z. H. Zijn toespraak zijn ook opge heven in de scholen, die onder leiding staan van geestelijken, zoo bijv. in de scholen der Salesianen en der broeders, terwijl de methodistische en protestantsche vereeni gingen door dezen maatregel niet werden getroffen maar mogen blijven voortbe staan. BELGIE DE NIEUWE REGEERING IN BELGIE. De waarschijnlijke samenstelling. Na den Belgischen koning van het aan vaarden van de opdracht tot vorming van een ministerie in kennis te hebben ge steld, begaf Renkin zich gisteren naar het ministerie van buitenlandsche zaken om minister Hymans te verzoeken zijn porte feuille te behouden. In politieke kringen wordt de volgende samenstelling van het nieuwe ministerie waarschijnlijk geacht: Minister-president en binnenlandsche zaken: Renkin; buitenlandsche zaken: Hy mans; justitie: Janson; nationale verdedi ging: Crockaert; koloniën: Tschoffenfi nanciën: Houtart; openbare werken: Van Exaerde; transport: Densarbeid: Hey- man; kunsten en wetenschappen: Petit- jean; posterijen: Bovesse. ENGELAND ARBEIDERSLEIDER IN DEN ADELSTAND VERHEVEN. Tot degenen, die ter gelegenheid van den verjaardag van den koning van En geland onderscheiden zijn behoort ook de bekende vakvereenigingsleider Ben Tur ner, die in den adelstand verheven is. Turner is leider van den textielarbei- dersbond en was ook herhaaldelijk voorzit ter van het congres der vakvereenigingen. PORTUGAL BOMAANSLAGEN TE LISSABON. Aantal slachtoffers. Gisteren is op een der marktpleinen te Lissabon een bom ontploft, waardoor een man werd gedood en drie mannen en vier vrouwen gewond werden. Een paar dagen geleden heeft een dergelijke ontploffing plaats gehad, waardoor eveneens eenige voorbijgangers werden gedood. CHINA R00VERSNEST IN SJANT0ENG UITGEROEID. Gruwelijke zuiveringsactie van generaal Han Foe-tsjoe. Een van de meest beruchte bandieten nesten in China, de plaats Paotsikoe in de provincie Sjantoeng, i9 door de troepen van generaal Han Foe-tsjoe, den gouverneur van genoemde provincie, volkomen uitge roeid. Sedert een generatie is genoemde plaats een bolwerk der bandieten geweest. Van daar uit ondernamen zij hun rooftoch ten naar het Zuiden der provincie en terro riseerden de streek. Het zijn de bandie ten van Paotsiikoe geweest, die in 1923 den aanslag op een sneltrein ondernamen, waar vele buitenlanders en Okineezen naar de bergen werden ontvoerd en slechts tegen hooge losgelden werden vrijgelaten. Generaal Han had reeds eenigen tijd ge leden van de centrale regeering bevel ge kregen met de bandieten van Paotsikoe grondig af te rekenen. Dat was geen een voudige taak, daar vele militairen van Sjantoeng van sympathieën voor de bandie ten verdacht werden. Zoodra hij er echter in geslaagd was een voldoende aantal be trouwbare troepen bijeen te brengen trok hij tegen Paotsikoe op en voerde de zuive ringsactie uit met een grondigheid en wreedheid, die haar weerga niet heeft. De troepen bestormden Paotsikie en de aangrenzende dorpen, die ook als bandie tennesten werden beschouwd. De aanval kwam geheel onverwacht en de gevolgen waren ontzettend. De geheele mannelijke bevolking van 10 tot 60 jaar werd door de soldaten neergeschoten. In enkele plaatsen spaarde men zelfs de wouwen niet, om dat bekend was, dat ook zij aan de roof tochten der mannen hadden deelgenomen. Paotsikoe en de omliggende dorpen wer den in brand gestoken en de overblijvende vrouwen en kinderen hadden nauwelijks tijd het veege lijf te redden. Generaal Han verklaarde, dat de hard nekkigheid der bandieten hem tot zulk een radicaal optreden dwong. De bandieten hadden jegens de geregelde troepen ook nooit zachtmoedigheid betoond en hadden bovendien steeds breedere kringen der be volking gedwongen aan de rooverijen deel te nemen. De bandieten hadden Paotsikoe en de omgeving zoo zwaar verstrekt, dat een grootsch-opgezette veldtocht noodig zou zijn geweest, als men thans niet zoo krachtdadig was opgetreden, aldus generaal Han. De strijd tusschen regeering en bandie ten in Sjangtoeng woedt al meer dan een menschenleeftijd. Telkens weer poogden de gouverneurs dar provincie vruchteloos de macht der bandieten te breken. Bij ver scheiden gevechten werden de regeerings- troepen verslagen en in den jongsten tijd liepen voortdurend soldaten naar de ban dieten over; de deserteurs namen niet al leen geweren en munitie mee, maar ook maohine-geweren en zelfs licht geschut. Daardoor gingen Paotsikoe en de omringen de plaatsen meer en meer op arsenalen ge lijken, die een groeiend gevaar vormden voor de regeering. Generaal Han heeft het voornemen nog eenige bandietennesten hetzelfde lot vau Paotsikie te doen ondergaan. Examen Krankzinnigenverpleging. Door de examencommissie van de R. K. Gestiohtsartsen-vereeniging werden de overgangs-examens afgenomen in St. Bavo- gesticht te Noordwijkerhout. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 9 cand-idaten. Geslaagd: J. P. Heemskerk, W. F. Bekkers, H. L. C. Persoon, A. A. Voorvelt, J. v. d. Meer, G. P. Okkerse, S. P. Duin, P. H. Pastoors, M. H. Martens. Tweede overgangsexamen 5 candidaten. Geslaagd: Th. A. Sikking, C. C. M. L. der Rieden, A. C. Metten, W. Th. G. Klaver- wijden, J. A. J. de Bont. GREGORIUS-DAGEN. Muzikale ontwikkeling der R. K. Schooljeugd. Op 9 en 10 Juni zijn de Gregorius-dagen van de Nederl. St. Gregorius-vereeniging in het Bisdom Haarlem, te 's-Gravenhage. Het kort programma van deze dagen is als volgt: Eerste dag, 8 Juni, Maandag: 8.15 uur: Inleidingsavond in de Aula van het Sint Aloysiuscollege, Oostduinlaan 50, (met koor- en orkestdemonstraties). Tweede dag, 9 Juni, Dinsdag: 9.30 uur: Plechtige H. Mis in de Sint Jo- sephskerk in de v. Limburg Stirumstr., nabij het Station, (met massa-kinderzang). 11.0012.30 uur: Inleidingen, lessen, en zang-demonstraties, te houden in het ge bouw „Custodia", Brandtstraat. I.303.30 uur: Voortzetting van lessen en zang-demonstraties in hetzelfde gebouw 4.005.00 uur: Inleiding: Muziek op de Kweekschool met koordemonstraties. 8.15 uur: Orgelconcert in de kerk van den H. Antonius Abt, Oude Scheveningsche weg. Derde dag, 10 Juni, Woensdag: 9.30 uur: Plechtige H. Mis in de Sint Ja- cobuskerk in de Parkstraat (met kinder zang). II.00 uur: Inleidingen, lessen en zang- demonstraties in het gebouw „Custodia", Brandtstraat. 1.30 uur: Voortzetting van lessen en zang-demonstraties in hetzelfde gebouw. 4.00 uur: Kinderspel tot onderricht in ca techismus en liturgie. 8.15 uur: Slotvergadering, tevens alge- meene vergadering der Liturgische Ver- eeniging in het bisdom Haarlem, in de Aula van het Sint Aloysiuscollege, Oost duin 50 (met koordemonstraties). Zooals men ziet is het algemeen onder werp dezer Gregorius-dagen: theorie en practijk van de muzikale ontwikkeling der R. K. Schooljeugd. Het programma-tekstboekje, dat tevens bewijs van toegang is tot alle bijeenkom sten, kost 1.50 gld. In dat boekje vindt men het uit voe- r i g program. Met z'n mooien omslag van Gerhard Jansen en z'n keurige ver zorging is dit boekje al opzichzelf een waardevol bezit! Wij willen vertrouwen, dat de Gregorius- dagen zullen worden bezocht door velen die er willen leeren, hoe zij de schoone kunst der edele muziek kunnen richten naar het hoogste doel, kunnen stellen in den dienst van God. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden, vergadert op Maandag 8 Juni 1931, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Alsnog te behandelen: a. Voorstel tot verkoop aan ir. J. J. Valkenburg van een strook grond nabij de Johan de Wiittstraat, kad. bekend Sectie P. no. 98 ged. b. Voorstel in zake goedkeuring van de normale uitbreidingen van de Gasfabriek en de Electriciteitsfabriek over 1930 en tot beschikbaarstelling van de benoodigde gelden. c. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 7 Juli 1930, in dien zin dat het bouw- en grondvoorsohot ten behoeve van het plan tot den bouw van 28 woningen door de Woningbouwvereeniging „Ons Be lang", wordt verhoogd met respect, 2600 en 2000 en tot beschikbaarstelling van de daarvoor benoodigde gelden. Verkoop grond. Bij raadsbesluit van 6 Mei 1929 werd aan ir. J. J. Valkenburg tegen den prijs van 15.per M2. verkocht een perceel bouw terrein nabij de Leidsohe Hout, aan het verlengde van de Johan de Wittstraat, groot pijn. 540 M2. Thans is van den heer Valkenburg een aanvraag ingekomen, een strook grond, ter breedte van 4 Meter en ter oppervlakte van pl.m. 128 M2., grenzende aan het vorenbe doelde bouwterrein, te mogen koopen, ten einde deze strook bij zijn tuin te voegen. Bij inwilliging van het verzoek zal het nog beschikbaar blijvende bouwterrein tus schen den Warm onderweg en de Johan de Wittstraat gelegenheid bieden voor den bouw van één dubbele en twee enkele villa's, tegen welke verkaveling noch bij de Commissie van Fabricage noch bij B. en W. bedenkingen bestaan. De prijs van den grond ware ook thans op 15.per M2. te stellen, terwijl de voorwaarden, bedongen voor het in 1929 verkochte perceel, kunnen gelden voor het door bijvoeging van de strook vergroot© terrein. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De waarschijnlijke regeering in België. De spanning te Rome. De onderhande lingen duren voort. Een brug te Bordeaux ingestort. Twaalf dooden. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Het ontwerp inzake het geldschietersbe- drijf in de Tweede Kamer. (2de blad). Gemeenteraadsverkiezing te Noordwijk. (lste blad). PASTOOR W. J. J. VAN STRAELEN f De Metten zullen gehouden worden morgen avond te 7.30 uur. Zaterdagmorgen ten 9.30 uur zullen de Lauden plaats vinden, gevolgd door een Plechtige Uitvaart, waarn^ begrafe- Pastoor van Straelen werd geboren te Maas sluis op 7 Augustus 1865 en priester gewijd op 15 Augustus 1890. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Voorschotetn, Spierdijk, Gou da, Rotterdam (H. Laurentius) en Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus). In 1907 werd hij pastoor te Hellevoetsluis en in 1910 te Oud- Ade. Woningbouwvereeniging „Ons Belang". Bij raadsbesluit van 7 Juli 1930 werd aan de woningbouwvereeniging „Ons Belang" voor den bouw van 28 woningen en den aan koop van den daarvoor benoodigden grond ten noorden van den Maresingel, overeen komstig de bepalingen van de Woningwet, een bouwvoorschot van ten hoogste 88.600 en een grondvoorschot van ten hoogste 25.200.in uitzicht gesteld. Bij de op 15 Mei j.l. gehouden aanbeste ding van den bouw werd het laagst inge schreven door de firma C. v. d. Lelie en A. Kantebeen, alhier, voor 85.327.In dit bedrag is 2000.begrepen voor grond- kosten, die ten laste van het grondvoor schot komen; daartegen zijn de kosten van de besteding, welke op 250.worden ge raamd, buiten het bestek gehouden en der halve niet in de aannemingssom begrepen. Aan de hand. van deze cijfers moet het bouwvoorschot op 92.200.en het grond- voorschot op 27.200.worden gesteld, hetgeen een verhooging beteekent van resp. 2600.— en 2000.—. Deze verhooging is in hoofdzaak een ge volg van de omstandigheid, dat, evenals voor het aangrezend terrein van de ver- eeniging „De Goede Woning" een paalfun- deering moet worden gemaakt, waa/rop aanvankelijk niet was gerekend. Tegen de verhooging bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De verhooging zal op de exploitatie-raming slechts van geringen in vloed zijn. Onder mededeeling, dat hun Colego be reids bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een aanvrage heeft ingediend tot verhooging van de voorschotten, geven B. en W. den Raad in overweging bij be sluit van 7 Juni 1930 aldus te wijzigen, dat het bouw- en grondvoorsohot ten behoeve van het plan tot den bouw van 28 woningen door de woningbouwvereeniging „Ons Be lang" (plan V) wordt verhoogd met resp. 2500.en 2000.en alzoo wordt ge bracht op ten hoogste 91.200.en 27.200.—.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1