CENTRALE RAAD NED. R.K. VOLKSBOND BINNENLAND KERKNIEUWS WOENSDAG r JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S ALGEMEENE VERGADERING. Maandagmorgen om half 11 kwamen de leden van den Central en Raad van den Ned. R. K. Volksbond in gebouw St. Bavo, aan de Smedestraat te Haarlem, bijeen in algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer L. H. van Rooyen, hield een Openingsrede. Na het afgeloopen jaar is er veel, dat om verbetering vraagt, ook veel dat tot vol doening stemt, aldus spreker. Wat wel op dringende wijze om verbete ring vraagt, is de economische depressie, waaronder het geheele maatschappelijk le ven gebukt gaat en de abnormaal groote werkloosheid, die daarvan het gevolg is. Wel is er sinds het vorige jaar eenige opleving te bespeuren, maar van een meer bevredigende verbetering is, en zoo het zioh laat aanzien in de naaste toekomst, nog geen sprake. Ter verzachting van het leed, waaronder de arbeiders in het algemeen en honderden van onze leden gebukt gaan (wel de minst schuldigen, maar de zwaarst getroffenen), heeft mede de bond krachtig medegewerkt. De werkloosheidszorg is een zeer actueel vraagstuk geworden en de voorziening in de nooden, door dit maatschappelijk euvel ontstaan, is in de eerste plaats de taak der overheid, met name der regeering en der gemeentebesturen. Wij betreuren het, aldus de voorzitter, dat door de landsregeering op te schriele wijze hulp wordt verleend, waardoor de las ten onevenredig zwaar op de gemeentekas sen komen te drukken, en de ingezetenen zich gedrongen gevoelen door middel van plaatselijke cotmité's mede hulp te verlee- nen. En het is hier zeker op zijn plaats' een woord van hulde te brengen aan onzen be minden bisschop, die hier in Haarlem van een dergelijk comité als voorzitter de lei ding op zich heeft willen nemen. Naast velerlei maatregelen, ook in an dere plaatsen van dit bisdom genomen, past hier ook een woord van lof voor hetgeen in de groote steden Rotterdam, Den Haag en Amsterdam gebeurt, om den honderden slachtoffers van de werkloosheid voor stof felijke en geestelijke inzinking te behoeden, en waaraan door onze ddstrictsbestuurders actief wordt deelgenomen. Met nadruk zij hier echter gezegd, dat er krachtig dient te worden gewaakt, dat al deze in zich zeer toe te juichen maatregelen, onze men- schen niet gaan doen beschouwen als arm lastigen. De slachtoffers der werkloosheid zijn geen paupers en dienen te blijven buiten de bemoeiing van de Burgerlijke Armbestu ren. Naast dit treurig verschijnsel van maat schappelijke inzinking, mogen wij onze oogen niet sluiten voor het meer en meer veld winnend communisme en het voort woekerend ongeloof. De tegenwoordige structuur onzer samenleving dreigt radi caal gewijzigd te worden, het wordt een strijd op leven en dood. Waar het om gaat? De satanische krachten, die thans de wereld beroeren, spreken geen dubbelzin nige, maar een al te duidelijke taal. Het gaat onverbiddelijk, in onstuimige vaart tegen het Opperwezen, tegen Christus en Zijn Kerk. In plaats van de Christelijke moraal en zedenleer, het koude materialis me en de verdierlijking van den mensch. De revolutie in Spanje reeds lang door het communisme voorbereid, was nauwe lijks uitgebroken, of men wierp zioh op onze kerken en kloosters om ze in vlammen te doen opgaan, men eischt verbanning van onze priesters, en confisceering van de ker kelijke goederen. Wat daar gebeurt, wordt overal voorbe reid, en men wacht op het gesohikste oogenblik om zijn slag te silaan. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Zijn wij er ons van bewust, dat ook ons land op het satanisch program staat. Wanneer dit zoo is, zijn wij ons dan ook bewust van den duren plicht, ons zoo krachtig mogelijk te verweren. Zijn wij ons dan ook bewust, dat onze kracht gecon centreerd moet worden in onze organisatie. Op het graf van Neêrlands grooten Room- schen emancipator dr. Sohaepman, te Ro me, zei kanunnik Van Schaik, de Adviseur van ons Werkliedenverbond het zoo juist: „Wat in Spanje gebeurt is, aal in ons land niet kunnen gebeuren. Hier stuit men op ons R. K. Verbond met zijn 170.000 geor ganiseerde arbeiders". En hier mogen wij wijzen op een verblij dende lichtzijde. Ondanks dat alles èn eco nomische crisis, èn de daarmee gepaard gaande abnormale werkloosheid, èn de stille en openlijke verguizing van ons ka tholieken, zien wij ons georganiseerd leger gestadig groeien. Elke kwartaalstaat geeft een stijgend aantal en met voldoening mogen wij consta- teeren, dat onze Bond in deze vermeerde ring het afgeloopn jaar heeft bijgedragen met ruim 1700 nieuwe leden. Er zit schot in onze beweging; de laat ste jaren geven stijgende cijfers, maar nog duizenden zijn er te winnen voor onze ka tholieke vak- en standsorganisatie De feestelijke herdenking van de uitvaar diging van de Encycliek zal door een mas sale betooging plaats vinden to Utrecht op. 6 September a.s. Alle afdeelingen zullen met een groot aantal leden aanwezig zijnl In het a.s. najaar zullen van 3 tot en met 6 October in het retraitehuis te Ber gen sociale studiedagen worden gehouden. Het zal zijn een proeve, en als zij ge lukt, zal zij een vast punt in het jaarpro gramma worden. De afdeelingsbesturen moeten o.a. door het vormen van spaarkassen de leden ge legenheid tot bijwoning geven. D% heer Van den Akker deelde mee, dat zijn opgericht vijf diocesane ziekenfondsen met een landelijk verband in den vorm van een federatie ongeveer. Verslag van den secretaris. Uit het verslag der werkzaamheden van het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond over 1930 uitgewerkt door den secretaris, den heer A. Angenent lichten wij toe: Het jaar 1930 gaf aan den bond een twee tal werkers meer, totaal 5. Aangesteld werden de heeren F. Keessn ui1> Haarlem en W. Steinmetz uit Amster dam. In 1930 werden nieuwe afdeelingen opge richt in Berkel, Rergschenhoek en Zand- voort. Totaal thans 111. De ledenaanwist bedroeg over 1930 niet minder dan 1710. Per 31 December bedroeg het aantal le den 27637. De Diocesane Inkoop Centrale zette om 2624 ton kolen verdeeld in 565 ton Holland- sche en 2059 Duitsohe kolen. Het secretarieel verslag werd goedge keurd. Verslag van den penningmeester. Het financieel verslag s/loot met een ont vangst van 58.920.22, waarondeï een be drag aan verkoopen van 58.613.30. De ba lans vermeldde een winst van 645.20 De balans sloot met een bedrag van ƒ24988.76, de winst en verliesrekening met 36672.98. Het verslag werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De heeren Ch. L. v. d. Bilt, H. J. Kuiper, J. W. Smit, P. A. Smit en Ferd. Spit, wa ren afredend en herkiesbaar. Naast hen waren candidaat gesteld de heeren J. G. van Kessel uit Overveen en Jac. H. Steijn. Na de pauze werd de uitslag van de be stuursverkiezing meegedeeld: Jan Smit 23900, Van de Bilt 22800, Kuiper 22760, Smits 21400, Spit 19150, Stein 9530, Van Kessel 2990, zoodat de aftredende bestuur ders met overgroote meerderheid waren herkozen. Voorzittersverkiezing. Voorzitter Van Rooyen deelde mee het iniet eens te zijn met het tijdens zijn Rome reis gemaakte prae-advies als zou hij zich weer beschikbaar stellen voor een voorzit tersverkiezing, indien geen gesalarieerde als zoodanig gekozen werd. Het voorzitter schap is iets waarmee men niet solt. Met de afdeeling Schoten herinnert spreker aan het besluit, waarbij werd uitgesproken, dat een gesalarieerde als voorzitter zou moeten worden gekozen, waarbij het centraal be stuur het reoht kreeg te zijner tijd met een voorstel te zullen komen. Het Centraal Be stuur acht thans daartoe het oogenblik ge komen en sprekers ondervinding is, dat iemand met een maatschappelijke positie niet meer het voorzitterschap kan waarne men, will men het geheele terrein blijvend kunnen overzien en beheerschen. Honder den uren aan dien maatschappelijken werk kring onttrokken kunnen de leemten niet voldoen; spreker aanvaardt dus onder geen beding een hernieuwde verkiezing. Haarlem acht de voorlichting niet juist geweest en beschouwt de vergadering ge steld voor een voldongen feit: de afdeeling zal zich onthouden van stemming; een voorzittersverkiezing van een gesalarieer de zal nieuwe lasten brengen. De Voorzitter aanvaardt de consequen ties van zijn eerlijk standpunt, hij meent, dat, wanneer t.z.t. een nieuwe kracht aan het corps gesalarieerden zal worden toege voegd, de toestand zoodanig zal zijn, dat de bond dit kan dragen. Middelerwijl van de stemming het resufc baat werd opgemaakt, werd op vlotte wijze de reglementsherziening behandeld; de voorstellen werden conform de zienswijze van het centraal bestuur aanvaard. De nieuwe voorzitter. De uitslag van de verkiezing van het voorzitterschap was: Van den Akker 19700, Van de Bilt 240, Steinmetz 50, Keesen 350, Van Slingerland 40, Van Rooyen 1050, Spit 450 en blanco 4480. De heer Van Rooyen feliciteerde Van den Akker met zijn verkiezing. Na in den Metaalbewerkersbond te hebben gewerkt, heeft Van den Akker binnen enkele jaren hier het vertrouwen kunnen winnen. Van den Akker zal met zijn vertrouwen op God en zijn kennis, toonen een goed leider te zijn, waarmee spreker den bond feliciteert. De geestelijke adviseur, rector J. Bots, sprak een woord van afscheid tot den heen- gaanden voorzitter, dien hij roemde om zijn capaciteiten en grooten arbeid in de arbei derswereld. Spreker dankte hem voor de of fers, die hij heeft moeten brengen. Z. H. de Paus, bij Wien de heer van Rooyen vrij kort geleden ontvangen werd., begiftigde hem met het Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Terwijl de adviseur den heer v. Rooyen het kruis op de borst spelde, klonk een da verend en langdurig applaus uit de verga dering op. De heer J. Smit sprak een woord van geluk namens het bohdsbe®tuur en namens de vergadering. De heer v. Rooyen dankte vervolgens den rector voor zijn waardeerende woorden. Hij verklaarde buitengewoon vereerd te zijn met de onderscheiding, waarvoor hij ont roerd zijn erkentelijkheid betuigde. De nieuwe voorzitter, de heer v. d. Ak ker, dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. De bondsvoorzitter, de heer A. 0. de Bruyn, sloot zich allereerst aan bij de waardeerende woorden tot den scheidenden en nieuwen voorzitter. Vervolgens hield spreker zijn rede over „Het beschavings werk der Katholieke Arbeidersbewegmg". Spr. wijdde uit over het begrip beschaving en wat Katholieken daaronder verstaan. En in dit verband bracht spreker naar voren het werk van de Katholieke Arbeidersbewe ging, dat hij van den eersben rang noemde. Vervolgens werd het gewijzigde regle ment voor den Centralen Raad aangeno men. De vergadering werd daarna gesloten. HET VERDWIJNEN VAN „DE TIJD" De Kath. Journalistenvereenging spreekt. In de geschiedenis der katholieke journalis tiek is ongetwijfeld geen droever gebeurtenis op te teekenen dan die, welke de verdwijning van het dagblad „De Tijd" meldt, zoo vangt een artikel aan de „Kath. Pers", die zoo juist verscheen. Het blad ve'rvolgt over deze gebeur tenis: „Ze raakt ons dagbladwezen, onze cultuur, onze staatkunde, in één woord, alle terreinen waarop de Katholieken zich bewegen en waar van „De Tijd" mag getuigen, dat zij daarbij haar aandeel, en een groot aandeel gehad heeft. Deernis gevoelen wij met het blad, deernis met al zijn medewerkers, die daaraan niet een taak te verrichten, maar een roeping te vervullen hadden. Het bestuur onzer Vereeniging heeft zijn vergadering van Zaterdagmiddag j.l. voor een goed deel aan de schokkende gebeurtenis ge wijd en besloot daarin onderstaand schrijven te richten tot commissarissen en directeuren van de N. V. Dagblad „De Tijd": Het bestuur der Ned. R.K. Journalistenver- eeniging, Zaterdagmiddag in vergadering bij een, gevoelt zich gedrongen u mede te deelen, dat het met leedwezen en ontsteltenis heeft kennis genomen van de aanstaande opheffing van het dagblad „De Tijd", een der gloriën van de Katholieke Dagbladpers; dat het, begaan met het lot van al degenen tot heden aan dit dagblad werkzaam, toch allereerst zijn bekommenng uitstrekt over de journalisten van „De Tijd", onder wie met veel dienstjaren, in figuurlijken zin Indische dat het, hoezeer ook overtuigd dat Com missarissen en Directie, mannen van hoog aan zien en grooten invloed, al het mogelijke zul len doen om de buiten betrekking rakende journalisten aan een nieuwe positie te helpen, inden huidigen malaise-tijd op het welsla gen van zelfs energieke pogingen in die rich ting niet te vast durft rekenen; dat het zich veroorlooft het vaste vertrouwen uit te spreken, dat het bestuur der Vennoot schap en wat den termijn van opzegging èn wat de uitkeering betreft in den ruimst moge lijken zin zal toepassen, hetgeen daaromtrent bepaald is in het ontwerp-arbeidscontract, dat dezer dagen door de vereenigingen van direc teuren en journalisten zal worden aanvaard; dat het in het bijzonder ten behoeve van de journalisten met veel dienstjaren aan „De Tijd" en van die met groote gezinnen een tegemoetkoming tot het uiterste bepleit; dat het tenslotte, maar één bij traditie en historie van „De Tijd" passend einde kent: een zoodanig dat de werkers, voor wie met „De Tijd" een stuk van hun leven afsluit, de herin nering behouden aan een zoo ruim mogelijke waardeering van hun verdienstelijk werk voor het nobele blad. „De Nederlander" meldt o.m.: Als reeds kort gemeld, is het te Amsterdam verschijnend R.K. dagblad „De Tijd" verkocht aan de „De Maasbode" te Rotterdam; het zal met ingang van 1 Juli a.s. ophouden te bestaan. Omtrent deze transactie vernemen wij nog het volgen de: De verkoop van „De Tijd" kwam voor velen, zelfs voor vooraanstaande personen in het bedrijf, geheel onverwacht. De uitgave van het ochtendblad en de ma laise schijnen de financieele positie van de N.D. Dagblad en Drukkerij „De Tijd" der mate te hebben verzwakt, dat van deze zijde onderhandelingen met de directie van „De Maasbode" zijn geopend, welke tot den ver koop hebben geleid. Een Vrijdagavond gehouden vergadering van aandeelhouders van „De Tijd" heeft inmiddels het besluit tot verkoop van het blad reeds goedgekeurd. Echter zijn bij deze transactie nog andere zaken betrokken. Want de N.V. had behalve „De Tijd", ook de drukkerij 't Kasteel van Amstel, waar o.a. de R.K. Radiogids wordt gedrukt en het R.K. Volksdagblad De Amstel- bcde, die hoofdzakelijk uit zetsel van „De Tijd" werd samengesteld. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de direc tie van „De Maasbode" zich ook een belang rijken invloed in deze beide objecten verze kerd en wel in dezen vorm, dat een nieuwe Mgr. J. POMPEN, f Gisteren is overleden de Vicaris-gene raal van het Bisdom 's-Hertogenbosch Mgr. J. Pompen. Mgr. Pompen is geboren 22 Juli 1857 te Alem. Hij is geweest leera-ar aan het klein en professor aan het groo-t-seminarie. Daarna korte tijd pastoor te Meerveld- hoven, om vervolgens te worden benoemd tot Vicaris-generaal, kanunnik, deken van 's-H ert ogenbosch. Mgr. Pompen was pratanotarius aposto- licus van Z.H. den Paus, ridder in de orde van de Nederl. Leeuw. De overledene had om zijn groote gave van geest en hart de liefde van het geheele Bosche Diocees. N.V. zal worden gesticht, welke de drukkerij zal exploiteeren en De Amstelbode zal uitgeven in welke N.V. „De Maasbode" geinteres- seerd is. De verkiezingsreclame in Den Daag. Naar wij vernemen, hebben B. en W. beslo ten in verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezingen aan de aan die verkiezingen deelne mende partijen en afzonderlijke candidaten toestemming te verleenen tot het doen maken van verkiezingsreclame, bestaand uit het aan brengen van afbeeldingen, letters, cijfers of teekeningen e.d. op de openbare straat in deze gemeente. Daarbij moeten de volgende bepalingen in acht worden genomen: 1. dat het aanbrengen van de opschriften enz. alleen geschiedt tusschen 21 en 7 uur; 2. dat uitsluitend gebruik mag worden ge maakt van witkalk, welke niet van een derge lijke samenstelling mag zijn, dat eenige be schadiging van het wegdek daarvan het ge volg kan zijn; 3. dat de te bezigen witkalk niet mag zijn vermengd met stoffen, welke onmiddellijke verwijdering der reclames onmogelijk maken; 4. dat de inhoud van de reclames, ter be oordeeling van den hoofdcommissaris van po litie, geen aanstoot geeft; 5. dat het kalken niet mag geschieden op schoeiingen, walkanten, trottoirbanden, brug gen, kaaimuren, muren van viaducten, voor de paleizen van leden van het Koninklijk Huis, voor Rijks- en Regeeringsgebouwen, het Pro vinciehuis, voor kerkgebouwen en voorts even min op die plaatsen, welke door den hoofd commissaris worden aangegeven. In de omgeving van het „Klein Kievitsdal" bij de Hilversumsche Straatweg te Baarn, werden Dinsdag onder leiding van de Amsterdamsche rijclub „Hors" interacademiale HIPPISCHE WEDSTRIJDEN gehouden. De heer M. Henny werd eerste bij de gehoor zaamheidsproeven. Bij de NIEUWE MAASBRUG TE MAASTRICHT wordt een breede loswal geconstrueerd voor de gemeente. De forsche zandzuiger spuit het zand achter de stalen damwand. Ook het puffende zandtreintje heeft zijn aandeel in het werk, en spoedt zich haastig heen en weer.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5