22ste Jaargang WOENSDAG 3 JUNI 1931 No. 6912 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS LUCHTVAART STADSNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De Gemeenteraadsver kiezingen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen ook Katholiek stemmen! Dat spreekt vanzelf. Wij weten wel, dat in de gemeente-poli tiek niet iederen dag principieele vraag stukken ter tafel komen. En wij keuren het ook af, als men niet- principieele kwesties opblaast tot begin sel-vraagstukken. Maar wij weten ook, dat er in iedere ge meente ook in kleinere gemeenten vraagstukken kunnen zijn en ook feitelijk zijn, welke voor de katholieke ingezete nen, als zoodanig, van groot belang moe ten worden geacht, en waarbij 't dan ook zeer gewenscht is, dat de katholieken een zoo groot mogelijken invloed uitoefenen. En daarenboven, ook in vraagstukken, die niet de katholieke belangen, als zoo danig, raken, mogen en moeten de katho lieken toch wenscken vertrouwensmannen te hebben uit eigen kring, van him be ginselen, van hun partij. Waar in onzen tijd vooral duidelijk blijkt, hoe waardevol is de eenheid der katholieken in de nationale politiek daar mag ook in de gemeente-politiek die eenheid niet worden genegeerd en opzij gezet. Dat zou voor de katholieke belangen in de gemeenten al reeds verkeerde ge volgen kunnen hebben, maar de splijt zwam zou ook kunnen doorwerken op het terrein van de nationale politiek met al de daaraan verbonden gevaren. Noordwijk is vandaag geweest de eerste in de rij der gemeenteraadsverkiezingen. Wij weten natuurlijk nog niet den uitslag. Moge deze zijn: een goed voorbeeld van alle andere gemeenten, die volgen. V Een verhaaltje en de werke lijkheid. Wij lazen dezer dagen een verhaaltje, heel klein en zonder éénige litteraire waar de. En toch willen wij het hier afdrukken; het luidt als volgt: De da.g der prijsuitdeeling was aan gebroken en alle kopstukken der sport waren aanwezig. De voorzitter sprak begeesterende woorden over de beteekenis en over het nut der lichamelijke oefening en het belang voor de natie. Dan ontving ieder zijn prijs, een lauwerkrans. Hoe het kwam, weet niemand. Er bleef een lauwerkrans over. Een jong, eenvoudig gekleed meisjes trad naar voren. De voorzitter vroeg: „Wat is u van uw beroep?" „Ziekenver pleegster". „En wat heeft u gepres teerd?" „Ik heb mijn beroep goed. ver vuld. Ik heb dag en nacht de zieken verpleegd", sprak zij zacht. Zenuwachtig trommelde de voorzit ter met zijn zilveren potlood op de ta fel. „Dat behoort bij uw beroep, maar ik bedoel wat heeft u gepresteerd? Over het Kanaal gezwommen? Een re cord behaald in het valschermsprin- gen? Het meesterschap in den vijf kamp? Floret?" De verpleegster keek hulpeloos om zich heen. De voorzitter werd boos: „Waarom wilt u dan eigenlijk een krans hebben?" Verstoord liep hij weg en met hem het geheele bestuur. Alleen bleef de verpleegster achter. Op dat oogienblik drukte zich een warm kinderhandje in de hare en een paar kinderoogen keken haar aan: „Zuster, wanneer ik groot ben, koop ik chocolade voor u". „Jongen, wat wilt ge worden, als ge groot zij12 ,.Ik?Een man!" „Acharme jongen! Een man worden is zoo onvoldoende, gij moet bokser worden of over het Kanaal zwemmen, dan is uw heele leven mis schien een lauwerkrans waard". Natuurlijk niet echt gebeurd natuur lijk niet. Maar, al is 't zóó niet echt gebeurd, de strekking van het verhaaltje is een stuk realiteit, een stuk werkelijkheid! Zooals dikwijls 't geval is, als men ie os héél duidelijk wil zeggen en scherp-omlij ad naar voren dringen: er ligt wat overdrij ving overheen. Gelukkig worden zieken verpleegsters nog wel gewaardeerd, en ge lukkig weet men ook nog wel „mannen" naar waarde te achten. Maar ongetwijfeld is 't waar, dat bij ve len, zeer velen de waarde-schatting van den mensch ten onderste boven is gekeerd. Wat daarin bijzaak moest zijn is hoofdzaak geworden, en wat verkeerd moest boe ten wordt als goed beschouwd, en omge keerd. De gedragingen, het optreden van onze mede-mensohen te beoordeelen naar waarheid te trachten, onze mede- menschen zoo te beoordeelen als God hen beoordeelt! dat moet zijn een waardevol stuk waarachtige cultuur, hetwelk wij, Christenen, indragen in een wereld van schijn-beschaving ITALIË HET FASCISME EN HET VATICAAN. ONDERHANDELINGEN. De ontbinding der Katholieke organisaties slechts van tijdelijken aard? Tot de niet-fascistische jeugd ver eenigin- gen, die Maandag in geheel Italië werden ontbonden, behooren alle organisaties, zoo wel die van volwassenen als van de jeugd, mannelijke en vrouwelijke. Naar beweerd wordt, zijn deze maatre gelen echter slechts van tijdelijken aard. Naar verder verluidt, zou de H. Vader herstel eischen van het geschonden recht en wordt daarover thans onderhandeld. Vooreerst zal de H. Stoel eischen, dat verontschuldiging wordt aangeboden we gens de grove schending van de exterrito rialiteit der pauselijke kanselarij en wegens beleediging van den Stedehouder van Christus, die in woord en geschrift werd verguisd. Een andere eisoh betreft restitutie voor de materieels schade van de in geheel Ita lië aan de Katholieke en jeugdvereenigin- gen behoorende gebouwen, alsook in het algemeen voor alle gebouwen, die tijdens de laatste onlusten werden beschadigd. Naar de Engelsche avondbladen van gis teren nog meldden, nemen de onderhande lingen tusschen de fascistische regeering en het Vaticaa-n een gunstige wending. Men zou te Rome van m.eening zijn, dat spoe dig een overeenstemming zal worden be reikt. De katholieke kringen en clubs, die door de fascistische autoriteiten waren gesloten, daar zij van politieke inmenging beschul digd werden, worden naar de „British Uni ted Press" meldt, reeds geleidelijk weer geopend. Mussolini heeft nog tijdig een demon stratie verboden van fascistische studenten tegen het Vaticaan, die zou plaats hebben op een plein in de inmiddellijke nabijheid van Sint Pieter, vanwaar men alle Vati- caansche gebouwen kan overzien. De duce was eerst enkele uren, voordat de demon stratie zou plaats hebben, van de plannen der fascistische studenten op de hoogte ge steld. Anderzijds heet bet, dat de H. Stoel gis teren nogmaals aan alle bisschoppen van Italië instructies heeft gegeven, hun werk zaamheden uitsluitend tot de uitoefening van hun kerkelijk ambt te blijven beperken en niet deel te nemen aan politieke organi saties, zulks in verband met de te ver wachten oplossing van het ernstige conflict tusschen Kerk en staat. DE PAUS TOT DE MEXICAANSCHE PELGRIMS. Bij de ontvangst van een Mexicaanscbe bedevaart, onder leiding van den aartsbis schop van Mexico, en de leerlingen van Pio Latino Americano-college hield de H. Va der gister een toespraak, waarin Hij her haaldelijk zinspeelde op de sombere ge beurtenissen der laatste dagen. De Paus zeide, ontroerd te zijn door de aanwezigheid in het vaderhuis van zoove- len zijner kinderen, die van zoo verre ge komen waren, en die ook bet lijden hadden gekend. Hun Vader, de Vader der geheele christenheid, die hun zoo vaak woorden van bemoediging en troost- van verre bad toegesproken, had thans zelf behoefte aan troost. De opperpriester, aldus de H. Vader, heeft zich jegens niemand vijandig getoond. Te onbegrijpelijker zijn derhalve de aan vallen en geweldplegingen tegen Zijn kin deren. Steeds heeft de Paus de Katholieke Ac tie voorgehouden, verre te blijven van de politiek. En die directieven werden in het algemeen door allen goed verstaan en de Katholieke Actie toonde zich gehoorzaam en wel gedisciplineerd. Het doel der Ka tholieke Actie is geen ander dan zelfhei liging en heiligste van den evenmensch over eenkomstig het gebod te werken aan het heil der eigen medebroeders. DUITSCHLAND WERKL00ZEN-0NLUSTEN IN HET ROERGEBIED. Gistermiddag is het op de arbeidsbeurs van Wehofen bij Walsum tot ernstige onge regeldheden gekomen, toen de ondersteu ning aan de werkloozen onder aftrek van de voorgeschreven korting werd uitbe taald. De menigte geraakte, toen bekend werd, dat minder ondersteuning werd uitbetaald, zoo opgewonden, dat zij het bureau tracht te te bestormen, wat de politie echter wist te beletten. Daarop trok een menigte van 3 a 4 hon derd man naar een levensmiddelenlokaal van de Vereinigte Stahlwerke, dat zich op het marktplein van Wehofen bevindt en maakte aanstalten, om ook dit te bestor men en te plunderen. Intusschen was de politic uit Oberbau- sen met auto's ter versterking aangekomen, die de plundering wist te beletten en de menigte uiteendreef, hetgeen echter met hevig verzet van den kant der demonstran ten gepaard ging, daar telkens groepen van mannen en vrouwen de politie aanvielen. DUITSCHE CARITAS-DAG. Maandagmorgen is te Würzburg de dertig ste Duitsche caritas-dag begonnen. In den Duitsohen Caritasbond lijn alle katholieke instellingen van liefdadigheid vereenigd. Met deze vergadering is verbonden de herdenking van de patrones van den Ca ritasbond, de H. Elizabeth, die 700 jaar geleden stierf. Vertegenwoordigers van het rijk, Prui» en Beieren, van de Pruisisohen en Beier- schen stedendagen en van de stad Würz burg namen aan de vergadering deel. In de verschillende toespraken werd er voora-l op gewezen, dat de zin voor vrij willige liefdadigheid en persoonlijke offer- vaardighed ontwkkeld moet worden, aan gezien slechts daardoor verlichting kan wor den gebracht in den ontzaglijk-en nood, die tegenwoordig in Duitschland heeischt. FRANKRIJK PHILIPPE DAUDET VERMOORD? Arcourd niet toerekenbaar? Arcourd, die aan den directeur van de gevaügenis te Agen verklaard heeft, d-en moord op Philippe Daudet te hebben ge pleegd, is thans voor een onderzoek naar zijn geestvermogens in observatie. Arcourd is afkomstig uit Algiers en heeft in Frankrijk al menige misdaad op zijn ge weten, vnl. diefstallen. Te Viohy gaf hij zich eenige jaren geleden uit voor den graaf van Saint-Yreix, en lichte verschil lende winkeliers op. Vandaar trok hij naar Parijs, waar hij als hotel rat groote som- meng gelds en juweelen wist te bemachtigen. in 1927 werd hij er van verdacht den Egyptisohen gezant bestolen te hebben, wien in een hotel te Parijs voor een mil- lioen £r. aan juweelen werd ontvreemd. Ar- oourd kon een alibi bewijzen, hij was den avond van den diefstal op een bal geweest. Wel had hij de balzaal eenigen tijd ver laten, maar aangenomen werd, dat die tijd te kort was geweest om den juweelen weg te nemen. Meermalen werd hij voor treindiefstallen vervolgd, maar steeds waren de bewijzen niet sterk genoeg om hem te veroordeelen. Ten slotte werd hij wegens diefstal en gebruik van valsche papieren hij had zich voor d-en Graaf d'Ha-rcourt laten door gaan gearresteerd en veroordeeld. Veel waarde wordt aan zijn bekentenis niet gehecht; zijn kameraden beweren, dat hij zich zelf heeft beschuldigd om in een andere gevangenis te komen, waaruit ont vluchting gemakkelijker zou zijn. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST IN BALLINGSCHAP. Ex-koning Alfons en zijn gemalin hebben Zondag te Fontainebleau hun zilveren hu welijksfeest gevierd. Nadat in een als kapel ingericht vertrek van hun tegenwoordig verblijf een H. Mis was opgedragen, hield het echtpaar een re ceptie, welke door talrijke leden van de Spaansche aristocratie werd bezocht. De bevolking van Fontainebleau bood eenige gesohenken aan. NIEUWE GERUCHTEN OVER BRIAND'S AFTREDEN. Opnieuw duiken in de pers geruchten op over een binnenkort te verwachten aftre den van Briand. Sommige bladen verklaren, dat Briand, nadat het kabinet-Laval op 13 Juni a.s. den nieuwen president der Repu bliek zijn ontslag zal hebben aangeboden, geen deel meer van het kabinet zal uitma ken. De „Petit Parisien" meldt in dit ver band, dat een eventueel aftreden van Briand, aan de positie van het kabinet- Laval niets zou veranderen. Lava-I blijft in ieder geval minister-president. Wie de portefeuille van Buitenlandsohe Zaken zou overnemen is nog niet bekend; in ieder geval Tardieu niet. SPANJE EXTREMISTEN-ACTIE IN SPANJE. Staking in Asturië. In het steen-ko olm ijngöbied van Asturie zij me-e-r dan 7000 tot het syndicaat Unico behoorende mijnwerkers in staking gegaan. Toen de socfelistiische arbeiders weigerden, dit voorbeeld te volgen, kwam het tot schietpartijen tusschen -beide partijen, waar bij eenige gewonden vielen. De gouverneur heeft troepen gendarmerie ontboden. Ook in Saragossa hebiben de syndicalis ten ge-poogd, de a.rb eiders tot stalking over te halen. Tot dusverre heibben daar 3000 ar beiders het werk neergelegd. Spaansche strijdmacht in Marokko wordt verminderd. De Spaansche ministerraad heeft tot een voorloopige reorganisatie van het leger in Marokko besloten. Het oontigent Spaan sche troepen in Marokko' zal volgens de-ze plannen met drie generaals-, 163 officieren, 234 onderofficieren en 5555 manschappen worden verminderd, hetgeen een bespa-ring van meer dan 14 millioen mogelijk maakt. De ministerraad heeft verder een decreet goedgekeurd, waarbij bepaald wordt-, dot adelijke praedioaten en titels va-n adeldom voortaan niet meer in officieele bescheiden mogen worden gebruikt. BRITSCH-INDIE REBELLEN-ACTIVITEIT IN BURMA. Verschillende botsingen. De rebellen in Burma vertoonen op het oogeniblik weer meer activiteit. In het di strict Promo stuitte een uit tien man be staande politiepatrouille op een groep op standelingen van wie er een werd gedood. Later werden de beambten door een uit 100 man bestaande bende aangevallen, zoodat zij zich genoodzaakt zagen naar Wettingan terug te trekken. Eén politiebe ambte wordt vermist. Een afdeelinig van het Punjab-regiment slaagde er naderhand in negen rebellen in een klooster nabij Wet tingan te arresteeren. Intusschen was de politiepost te Wettin gan door 50 rebellen aangevallen. De man schappen verdedigden zich manhaft-ig; een tiental aanvallers werden gedood en ver scheiden gewond. Toen versterking voor de politie arriveerde, t-rokken de opstandelin gen af, nadat zij de huizen rondom den poli tiepost in brand hadden gestoken, blijkbaar in. de hoop, dat de vlammen op den post zouden overslaan. Naar voorts uit Chitta-gong in Bengalen wordt gemeld-, heeft men aldaar in den afge- loopen nacht acht vermoedelijk met dyna miet gevulde bussen gevonden. Een jongen-, die een der bus-sen nog bij rich had, werd gearresteerd. Naar verluidt moet het in de bedoeling heibben gelegen het paleis va-n justitie in de lucht te doen vliegen. Pastoor J. F. Graaf. Naar de „Msbd." verneemt, zal de zeeree-rw. heer J. F. Graaf, pastoor der kerk van den H. Vinoentius aan de Ja cob van Lennepkade te Amsterdam die 79 jaar oud is zeer binnenkort gaan rusten en zijn intrek nemen in Huize „Duinrust" te Overveen. Fransch militair vliegtuig neergestort. Gisteren is tusschen Henry en Vatimont een militair vliegtuig neergestort. De vier inzittenden werden gedood. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Opnieuw geruchten, dat Briand toch zal aftreden. Onderhandelingen tusschen Mussolini en den Paus. BINNENLAND. Vergadering van den Centralen Raad van den R. K. Volksbond in het Bisdom, Haarlem. (2de blad). Het wegennet in Zuid-Holland. (2de blad). Overleden is mgr. J. Pompen, vicaris-ge neraal van het Bisdom 's-Bosch. (Kerkn., 2de blad). Te Rotterdam zou een kaslooper beroofd zijn van 4000. (Gem. Ber. 3e blad). Voortvluchtig betaalmeester van een Westlandsche Veiling gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad). Overleden is de zeereerw. heer W. J. v. Straelen, pastoor te Oud-Ade (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Wat de Engelsche Derby is. (Sport, 2de blad). INTREEREDE VAN PROF. DR. H. BOSCHMA. Dr. H. Boschma, nieuwbenoemd hooglee raar in de dierkunde aan de Leidsche Uni versiteit al-s opvolger van prof. dr. P. N. van Kampen, heeft hedenmiddag in het groot auditorium der Universiteit zijn ambt aanvaard met het houden van een rede over: „Het Soortsbegrip". Het soortsbegrip kan op twee manieren worden geformuleerd. Men kan, rekening houdend met den bouw van de dieren, die individuen tot een soort brengen, d-ie, af gezien van kleine verschillen, op hetzelfde stadium van hun leven een overeenkomsti- gen bouw hebben. Dit is de manier, waarop in de praktijk de soorten van elkaar wor den ondersoheiden. Een andere manier om het soortsbegrip te definieeren is die, dat men als soort beschouwt alle organismen, die zich onder normale omstandigheden met elkaar paren en vruchtbare nakome lingen voortbrengen. Aan beide voorwaar den moet worden voldaan om tot een bruikbaar en goed begrip van de soort te komen. Moeilijkheden voor de bepaling van de grootte van de soort ontstaan vaak te-ngevolge van sterke verschillen in bouw tusschen de individuen, d-ie tot dezelfde soort behooren. Spr. vermeldt enkele ge vallen van groepen van individuen, die on derling stei'k verschillen in bouw, maar waarvan aangetoond is, dat zij genetisch met elkaar samenhangen en dus tot dezelf de soort behooren. Ook het omgekeerde doet zich voereen geheel va-n elkaar ge ïsoleerd blijven van groepen van individuen, die morphoiogisoh of zeer geringe of in het geheel geen verschillen vertoonen. Men onderscheidt zulke groepen tegenwoordig alleen dan als verschillende soorten, wan neer zij zich van elkaar onderscheiden door verschillen in bouw, ook al zijn deze van zeer ondergeschikten aard. Soorten, die langs morphologischen weg moeilijk van elkaar te onderscheiden zijn, vertoonen vaak in andere opzichten ver schilpunten van veel belangrijker aard, bij

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1