ERZOH DE KOFFIEMAAL AARDAPPELENBERICHT D. en A. VLASVELD corsets STADSNIEUWS STOOMVAARTBERICHTEN PLUIMVEEHOUDERS Xfc'HSTOFFEI LISSE J. WASSENAAR NIEUWE MALTAjSjfrings) 20 ct. per'/ Kife. Koffie f 1.20 VERKOUW STOKHUIJZEN Koffie f 0.90 EEN BUIKBAND DINSDAG 2 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S ZOETERWOUDE Zilveren jubileum Gisteren herdacht de heer J Schouten den dag, waarop hij vóór 25 jaar aan de R.K. Jongensschool alhier zijn taak aanvaardde, een feit, dat met grooten luister is gevierd Des morgens halfnegen werd in de Paro chiekerk een plechtige H. Mis tot dankbaar heid opgedragen door den hoogeerw. deken J C. T. Jansen, geassisteerd door den we'- eerw. heer W. Q. Versteegan, oud-leerling van den 'ufciiaris, als diaken en den zeereerw. heer G .H. Klaverweyden, rector van het Kruis heerenklooster alhier, als sub-diaken. De we*- ecrw, heer J. van Dael was ceremoniaris. Deze H. Mis werd bijgewoond door alle leerlingen der school, vele oud-leerlingen en parochianen. "Na hel Evangelie hield de hoogeerw. deken een predicatie, daarbij tot tekst kiezende: „Gra tias agamus Domino Deo nostro, Laten wij dankzeggen aan den Heer onzen God". In tref fende bewoordingen wees de gewijde spreker op het voorrecht, dat wij in onzen tijd voor de jeugd katholiek onderwijs hebben, er aan herinnerend hoe onze ouders en -voorouders om dit voorrecht hebben gestreden. Dan beschouwt zijneerw. het geluk aan de schoone taak, aan dit onderwijs, te mogen werken. Een reden om gelukwenschen uit te spreken en aan God dankbaar te zijn voor de groote genaden en gunsten bij de vervulling van die taak door den jubilaris gedurende 25 jaar. Onder de H. Mis gingen alle leerlingen ter H. Tafel. Het zangkoor zong met een jongens koor de Engelen-Mis en na de H. Mis werd door het mannenkoor een meerstemmig „Ju- bilato" uitgevoerd. Door den directeur werd onder het heengaan een heerlijk orgelspel ten beste gegeven. In de pastorie vereenigde aan het onthijt de jubilaris en zijn familie zich met het school bestuur en werden hartelijke gelukwenschen gesproken en als cadeau een prachtige salon lamp aangeboden. Inmiddels moest de post een ongewone drukke en groote bestelling uitvoeren en werd het huis van „meester" Schouten in een bloe menhof herschapen. Vele deputaties van organisaties, ouders en oud-leerlingen kwamen hunne gelukwenschen uitspreken. 's Middags halftwee waren de jongens weer bijeen in het Patronaatsgebouw om hulde te brengen aan den jubilaris. Deze huldiging werd bijgewoond door den hoogeerw. heer deken, den zeereerw. heer Westgeest, bis schoppelijk inspecteur van het bijzonder on derwijs, den edelachtb. heer burgemeester P. Wap, de wethouders Noordman en Kompier, de secretaris der gemeente en de feestcom missie. Van den heer J. Baak, inspecteur van het L. O. was een telegram ingekomen, waarin zijne verhindering wegens een ambtsreis werd medegedeeld. De groote patronaatszaal was ongekend schoon versierd; de schooljongens hadden al len voor bloemen gezorgd, zooveel en zoo mooi dat de commissie ze bijna niet wist te plaat sen en te rangschikken. Vele groote palmen wuifden, kleurige banieren hingen uit de hooge dakstoelen naar de bloemenbakken aan de pi laren en wanden. Bloemen waren het, waar men ook keek, al$of Zoeterwoude de Aals- meersche cultures was begonnen. Alle jongens hadden bovendien het vlaggen van de huizen ten voorbeeld genomen en lie ten de vlaggetjes wapperen om nog feestelijker aanblik aan de zaal te geven. In zoon feestelijke omgeving werd de jubi laris binnengeleid onder de toonen der muziek op de woorden: „Wees welkom jubilaris te midden van de jeugd, wij willen u thans eeren met blijdschap en met vreugd. Toen de jubilaris gezeten was sprak de voorz. van het huldigings-comité, de weleerw. heer J. v. Dael, de jubilaris toe, om deze huldiging aan te bieden als dankbaarheid voor de vervulling van de gewichtige taak aan on derwijs en opvoeding gedurende 25 jaren. Spr. schetste daarbij de groote waarde van dien arbeid, waarvan de resultaten zich niet laten Een koortje van leerlingen, onder leiding van den heer P. Beereboom zong daarbij een huldigingslied, waarna een der leerlingen een moderne schoorsteenklok aanbood met mooie vazen als cadeau van de leerlingen. Vervolgens nam de heer Jac. van Bennekom het woord om een clubfauteuil aan te bieden als ge schenk van de ouders en oud-leerlingen. Na mens het personeel bood de heer G. Beeren- boom een kleurige schemerlamp aan. Als leuke afwisseling kwam nu „Driekus Klaverblad" een vrijmoedige page, met het wapen van Zoeterwoude op het tooneel, in dichtmaat zijn gelukwenschen uitspreken om, zich beklagende over zijn tekort „in het spre kend woord", de cijfers op te roepen, die hem zouden helpen aan zijn huldewerk. De cijfers kwamen nu een voor een vertellen, wat de cij fers op hun schild gedragen, beteekenden in de school, waarna zij op bevel van „Driekus" van hunne waarden lieten hooren en zich schaar den tot de getallen 19061931 en 25. De 2 en de 5 lieten nu hunne hartelijke gelukwenschen klinken, waarvoor zij werden bedankt door Driekus voor het cijferen zonder fouten en het roepen: „leve meester Schouten". Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den burgemeester der gemeente om de jubilaris hulde en dank te brengen voor zijn groote verdienste op onderwijsgebied, een gioot gemeentebelang, gedurende 25 jaar met De zeereerw. rector Westgeest bracht een woord van hulde voor de taaie volharding, om dat er ook wel eens onaangename dingen zijn, prees de keurige inrichting van de school, waarvan zoo'n groote en goede invloed voor het onderwijs en opvoeding uitgaat Ook wees zijneerw. op de goede resultaten van het onderwijs blijkens de plaatsing van zooveel leerlingen op seminaria en H.B.S. Aan het einde van de vele redevoeringen en opvoeringen had de tractatie der leerlingen plaats. Zoo was het echt feest voor de jon gens. Aan het einde nam de jubilaris zelf het woord om uiting te geven aan zijn groote dank baarheid. Spr. maakte van de gelegenheid ge bruik om vooral het schoolbestuur en het ge meentebestuur te danken voor de groote me dewerking om zijn school te maken zooals hij nu is. Hartelijke woorden van dank brengt spr. vooral aan den hoogeerw. deken voor het groote vertrouwen dat hij steeds mocht onder vinden en voor de groote waardeering op dezen dag van zijn werk. Ik heb getracht mijn plicht te doen, maar dat mijn werk zóó ge waardeerd zou worden en dat men mijn tekort komingen heeft willen vergeten, had spr. niet durven verwachten. Na allen afzonderlijk gedankt te hebben voor de mooie geschenken richtte de jubilaris zich tot zijn familie om in treffende woorden uiting te geven aan de vele gevoelens die op dit feest werden opgeroepen. Vooral deze woorden maakten een diepen indruk op de aanwezigen. De jongens werden nog eenmaal vergast op lekkernij en met de toezegging van den volgenden dag ook vrij van school te zijn, gingen zij vroolijk huiswaarts. Des avonds vereenigden de familie Schou ten, de, hoogeerw. deken, schoolbestuur, feest commissie en vrienden zich aan een feestmaal tijd in het Patronaat. De St. Jans-fanfare kwam te halfnegen een muzikale ovatie brengen, waarbij de voorzitter de tolk was van de vereeniging, en daarbij memoreerde dat de eerste vruchten van maanden lange studie gegeven werd om hulde te brengen aan den heer Schouten. Wij ver melden even, dat de fanfare bij deze ovatie een goed figuur maakte; de uitgevoerde num mers waren zeer goed. Zoo is dan het jubileum van het hoofd der R.K. school waardig gevierd en heeft de pa rochie getoond het R.K. onderwijs, in den persoon van den hoogsten verzorger daarvan, goed te waardeeren. In verband met de vestiging van een postagentschap Heerenstraat hoek Zoeter- woudschesingel is het depot voor den ze gelverkoop gevestigd in het perceel Doeza- sraat No. 4 van den heer W. F. Bik opge heven. INSTITUUT KERN. In de onder voorzitterschap van prof. dr. J. Ph. Vogel gehouden jaarlijksche vergade ring van het Instituut Kern alhier is het jaar verslag over 19301931 uitgebracht. Het vol gende is er aan ontleend: Reeds in het vorig jaarverslag is melding gemaakt van het heuglijk feit, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, het beschermvrouw schap van het Instituut Kern te aanvaarden. In het afgeloopen jaar zijn tot eereleden van het Instituut Kern benoemd: Z.K.H. Prins Damrong Rajanubhab van Siam, Z.Exc. jhr. mr. A. C. D. de Graeff, gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Z. H. Generaal-Majoor de Maharaja Dhiraj van Patiala, Z.H. Generaal Sir Kaiser Shumsher Jung Bahadur Rana van Nepal. Nadat het Instituut in het voorafgaand jaar een gevoelig verlies had geleden door het overlijden van den heer mr. J. H. van Hasselt, lid van den Raad van Bijstand van het Insti tuut Kern, zijn thans tot dit lichaam toegetre den de heeren S. van den Bergh Jr. te Wasse naar en mr. A. W. Hartman te 's Gravenhage. Door het overlijden van prof. dr. M. W. de Vis ser, die van den aanvang deel had uitge maakt van het bestuur, heeft het Instituut Kern dit jaar een ernstig verlies te betreuren. In zijn plaats werd benoemd prof dr. J Bah- der. Als tweede commisssaris van Neder- landsch-Indië is opgetreden de heer dr. Chr. Hooykaas, die de inning de contributies daar te lande krachtig ter hand heeft genomen. Behalve door overlijden verloor het Insti tuut onder den druk der malaise een vrij, groot aantal personen, die voor het lidmaatschap be dankten. In het geheel verloor het Instituut 6 donateurs en 22 leden; hiertegenover staat het toetreden van 2 donateurs en 44 leden. Het Instituut Kern telt thans 75 donateurs en 399 gewone leden, tezamen 474 leden. Het verslag maakt er met groote voldoening melding van, dat in den financieelen toestand van het Instituut een belangrijke verbetering is gekomen. Terwijl in vorige jaren het Insti tuut een rijkssubsidie van 1000 genoot als vergoeding voor het gebruik van collegezalen, beeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen thans aan het Instituut Kern een toelage van 2500 toegekend. Een ernstige moeilijkheid, te ernstiger naar mate het Instituut zich krachtiger ontwikkelt, is de onvoldoende huisvesting. Aan het ge bouw Gravenstein zijn inwendig eenige niet onbelangrijke verbeteringen aangebracht. Toch wordt het gebrek aan bergruimte pijnlijk ge voeld. De bezittingen van het Instituut zijn nu gedeeltelijk aldus onder gebracht: de dupli caten der boekerij in de door het Oostersch Instituut ingerichte vertrekken van het Hei lige Geest of Armen-Wees- en Kinderhuis op de Hoogl. Kerkgracht, en de afgietsels in het Ethnografisch Museum, Rapenburg 67. In het gebrek aan bergruimte kon eenigszins worden voorzien aangezien het Instituut van het ge meentebestuur de beschikking heeft gekregen over de beide huisjes in de Dienderspoort, waarvan één tot voor korten tijd nog bewoond was. Het zijn ongetwijfeld deze woningen, die volgens Frans van Mieris oorspronkelijk be stemd waren voor de „twee dienaars met denz waarde n". Ook ditmaal is het Instituut weder herhaal delijk verblijd met boekgeschenken. Vanwege het Instituut zijn in het academie jaar 19301931 wederom een aantal cursussen ingericht voor de practische kennis van Oos- tersche talen. Voor het eerst is een taal van Achter-Indië in het programma opgenomen (afgezien van het Maleisch), namelijk het Sia- meesch, waarvoor de heer L. J. van Ravens- waay te 'sGravenhage zich beschikbaar heeft .gesteld. Inzake het in het vorig jaarverslag reeds vermelde musikologisch- en folkloristisch on derzoek in Britsch-Indië door dr. A. Bake on der de auspiciën van het Instituut Kern kan thans vermeld worden, dat het comité onder voorzitterschap van mr. C. Vissering erin ge slaagd is, een som van 8000 voor het ge noemde doel bijeen te brengen. Hierdoor is de heer Bake in staat gesteld zijn in zoovele op zichten belangrijken arbeid te beginnen en ge durende een jaar voort te zetten. Bij voor drachten gedurende den zomer van 1930 te Parijs, Londen, Oxford, Berlijn, Breslau, Mün- chen, Weenen, Praag en Budapest door dr. Bake gehouden, is gebleken hoe groote be langstelling voor dezen arbeid ook onder bui- tenlandsche deskundigen bestaat. Na een af scheidsconcert in Den Haag te hebben gege ven, is dr. Bake 10 December uit Antwerpen vertrokken en begin Januari te Bombay aan gekomen. Hier is hij in audiëntie ontvangen door den gouverneur, Sir Frederic Sykes, die ondanks ernstige politieke beslommeringen zijn steun toezegde. Een paar weken later is dr. Bake doorgereisd naar Santinikotan. Het is zeer te hopen, aldus het verslag, dat de sympathie, die Bake's onderneming in het bui tenland heeft gewekt, ook practisch uiting zal vinden in den vorm van financieelen steun, zoodat het hem mogelijk zal zijn, zijn arbeid gedurende een vijftal jaren voort te zetten. De conservator, dr. C. L. Fabri, is ook het afgeloopen jaar weder met onverflauwden ijver ten bate van het Instituut werkzaam geweest; daarnaast is het mogelijk geweest een tweeden assistent aan te stellen, n.l. den heer J. J, Mulder, gepensioneerd kapitein van het O.-I. Dank wordt gebracht voor de medewerking verleend door de heeren A. J. Bernet Kem- pers en Th. P. Galestin, in verband vooral met de samenstelling van de bibliographie. Aan het slot van het verslag maakt het be stuur melding van een plan, dat nog in een aanvangsstadium verkeert, maar waarvan de uitvoering van groot gewicht wordt geacht. Het betreft de samenstelling van een oudheid kundige atlas van Grooter-Indië. Een derge lijke publicatie, .onmisbaar bij de studie der Indische archaeologie zou vooral in Britsch- Indië met vreugde worden begroet. Volgens schatting zullen met de voltooiing van den Kartographischen arbeid twee jaar gemoeid zijn en voor salarissen zijn de kosten begroot op 3000 's jaars. Weliswaar kunnen deze uitgaven niet bestreden worden uit de gewone inkomsten van het Instituut; het is echter niet onredelijk te verwachten, dat wetenschappe lijke genootschappen in binnen- en buitenland bereid zullen worden gevonden, om door gel- delijken steun de uitvoering van het project mogelijk te maken. CONSULTATIEBUREAU VOOR MOEILIJKE KINDEREN. Aan het eerste jaarverslag betreffende het Consultatiebureau voor moeilijke kinderen hier ter stede is het volgende ontleend: In verband met het feit, dat dr. Querido de leiding van het bureau met 1 Mei neerlegt door zijn vertrek uit Oegstgeest, loopt dit ver slag van 1 Juni 1930 tot 15 April 1931. Er werden in die periode 180 nieuwe patiën ten ingeschreven, terwijl er 42 zittingen wer- den gehouden. Er zijn op deze 42 zittingen 318 bezoekers geweest. Van de 180 patiënten, die ingeschreven wer den, kwamen 116 uit Leiden, 64 uit andere ge meenten. In 76 gevallen kwamen de ouders spontaan, in 55 gevallen waren zij naar het bureau ver wezen door de polikliniek voor kindergenees kunde, in 16 gevallen door den huisarts, in 13 gevallen door den voogdijraad, 15 maal van wege de school, 7 maal hadden anderen de ouders op het bureau attent gemaakt. Wat de leeftijden betreft vinden wij de vol gende rangschikking: onder 3 jaar: 16, tus- schen 3 en 6 jaar: 60; tusschen 6 en 8 jaar: 33; tusschen 8 en 10 jaar: 25; tusschen 10 en 12 jaar: 30; ouder dan 12 (tot 20) jaar: 16. Er werd raad gevraagd voor 109 jongens en 71 meisjes. De werkzaamheden van de leiding waren als volgt: De sociale werkster legde 274 bezoeken af, ter winning van inlichtingen en in de gezin nen, waar om hulp was gevraagd; 43 maal kwamen er kinderen ter observatie bij de soc. werkster aan huis( meestal een groepje, dat een middag kwam spelen); 49 maal kwa men ouders en (of) kinderen bij dr. Querido aan huis voor nader onderzoek en bespreking. Het geven van een specialistisch advies werd gevraagd 52 maal; paedagogisch advies aan ouders, onderwijzers, etc.: 68 m.; plaat sing in een ander gezin: 7 m.; verandering van school: 2 m.; naar school voor buitengewoon onderwijs: 10 m.; opneming in gesticht voor achterlijken: 10 m.; opneming in gesticht: naar Voogdijraad: 4 m.; ver wezen naar polikliniek kindergeneeskunde: 14 m.; verwezen naar psychiatr. polikliniek: 3 m.; andere maatregelen (medicijnen geven, in be trekking geplaatst, etc.): 17 m. Wat betreft de reden, waarom raad ge vraag werd, kunnen wij de volgende verdee ling maken: verzoek om diagnose (uitgaande van huisarts, polikliniek, etc,): 28; advies om trent opneming in inrichting: 14; advies aan Vopgdijraad betreffende geestelijken toestand: 9; lastig en druk huis: 31; onzindelijkheid: 14; slecht leeren: 14; slecht spreken, stotteren en te laat gaan spreken: 16; bedwateren: 15; ver nielzucht: 8; toevallen: 21; vreemd gedrag (ook op school): 19; nerveus en angstig: 13; verwaarloozing: 7; slecht slapen: 5; doofstom heid of hoorstomheid: 4; diefstal: 8; brand stichting: 1; vagebond: 3; hoofdpijn: 2; niet of te laat gaan loopen: 5; niet of slecht willen eten: 4. Wij kunnen naar aanleiding van deze getal len de volgende opmerkingen maken. Het aan tal ingeschreven patiënten is, in vergelijking met de ervaring van andere consultatiebu- reaux, zeer groot te noemen. Een groot aandeel van het succes van het bureau ligt in de nauwe samenwerking met de universiteits-kinderpolikliniek, waarmede een voortdurend contact wordt onderhouden. Ook ae mogelijkheid van ander (kosteloos) specia listisch onderzoek op het ziekenhuis (oog-, keel-, neus-, oor-, Röntgen-, bloed-onderzoek etc.) vergemakkelijk de taak van het bureau zeer en maakt een wetenschappelijke wijze van werken mogelijk. Verder is het verheugend, dat het grootste deel der ouders spontaan het bureau bezoch ten, en dus blijkbaar de behoefte aan raad gevoelden. Propaganda, door voordrachten en in de couranten bleek hierbij een zeer grooten in vloed te hebben. Het aantal kinderen, dat door de scholen naar het bureau verwezen werd, is daarentegen nog gering. Het is dui delijk, dat in deze kringen de beteekenis van een dergelijke instelling nog niet voldoende is doorgedrongen. Met den Voogdijraad had een intensieve en vruchtbare samenwerking plaats. De sociale werkster van het bureau, mej. Kuipers, kon na een korte ongesteldheid gelukkig haar taak weer hervatten. Haar voortdurende ijver en toewijding is een der voornaamste oorzaken, dat het bureau zoo spoedig en bij zulk een groot deel der bevolking een goede bekende STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. C. HOOFT (thuisr.) arr. 30 Mei te Belawan. P. C. HOOFT (thuisr.) vertr. 31 Mei van Sa bang. POELAU LAUT arr. 31 Mei van Haan- burg te Bremen. TAWALI arr. 31 Mei van Amsterdam te Ham/burg. HOLLAND-AFRIKA LIJN. GIEKERK (thuisr.) vertr. 31 Mei van Mozambique. HEEMSKERK vertr. 1 Juni van Amst. naar Hamburg. SPRINGFONTEIN (thuisr.) pass. 1 Juni Gibraltar. WESTERKERK (thuisr.) arr. 31 Mei te Tanga. WISSEKERK vertr. 30 Mei van East Londen naar Durban. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOHGOIL, Vancouver-Rott., arr. 31 Mei te Liverpool. ROTTERDAM arr. 31 Mei van Rotter dam te New York. VOLENDAM, Rott. naar New York vej-tr. 31 Mei van Southampton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYMEDON, Amst.-Liverpool, pass. 31 Mei Dover. MENESTHEUS, Japan-Rotterdam, arr. 30 Mei te Manilla. MEMNON, Japan-Rotterdam, vertr. 30 Mei van Penang. PERSEUS, Japan-Rotterdam, vertr. 30 Mei van Marseille. Voedert: BLONK's fijn gebr. (stofvrij) 6079 idem, gemengd met gebr. Mais per 50 K.G. 13.60, <ve p. 50 K.G. f3.00 25 K.G. f 1.60 frvl121/a K.G. f0,85 :re fierst en Zonnepitten i. f 1.90, 121/2 K.G. f 1.00 Firma Gebr. BLONK, Leiden, Kort Galgewater, Tel. 233 MORGEN LAATSTE DAG WOLLEt Z IJ D E N UNI EN BEDRUKTE SH**fUNG WOLLEN MOUSSELINE |STQFFEH^^V fide, Kur,„^j Bij J. J v. cUBt-IJ Kaarl.sfóaat II Vindt IKaltjjd iets wat 'n ander niet heeft. PiR7'1 5674 VEEHOUDERS! Voedert uw jong Vee, BLONK's Biggénmeel Schrammenmeel en /Kaivermeel Concurrerende 'prijzen. Fa. Gebr. BLONK KORT GALGEWATER, LEIDEN PERMANENT WAVE Dames laat u nu Permanen ten, het is uw voordeel, prije 6 gulden. Gediplomeerde coiffeuses van Weensche Vakschool, met garantie. Vraagt inlichtingen. Maison MARCEL, N. Rijn 54. Tel. 2768 t.o. Gangetje. 3747 Abonnementen en Ad vertentie, worden aan- genomèTidoor AANGEVOERD: Oude Singel 120 Telefoon 719 Doezastraat 22 Telefoon 2825 KOFFIEBRANDERIJ EN Iste soort Onze verpakte Koffie en Thee is'jnj de meeste Winkeliers verkrijgbaar. ÉHANDEL 5677 merk A MIDDELWEG 3-7-9 TELEFOON 69 is een artikel van VERTROUWEN Koopt daarom uw buikband in 'n vertrouwde SPECIAALZAAK. Onze naam is uw garantie. Uitsluitend solide kwaliteiten in prima paövprm voor elk figuur, jpen/vajiaf f 3.75 CORSETTEN met breedehi elast.|binneiiband vanaf f 3.75 RECLAME-CORSET, mooiergebjbemc^i stof f 1.95 Idem, uni satijn i\J.f2.25 f2.75 RECLAME-CORSELETT^, pri^ia pasvorm, vanafr f 2.95 CORSELETTE met binn|pban£ f 3.95, f en hooger SKI-CORSELETTE, in prima' broché^effbf, vanaf f 9.75 ELASTIEKEN KOUSEN^jJfi^en goede kwaliteiten, per stuk f f 3.90 f 4.50 f 6.50 enz. LEIDEN - Maarsmanssteeg 23 - Telef. 577 DEN HAAG, ARNHEM, GRONINGEN, ROTTERDAM, DELFT, DORDRECHT

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8