Lichtzinnige Jeugd DINSDAG 2 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD pau. S GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motorongeluk te den Helder. Twee dooden. Doordat hij uitweek voor een jongen, die plotseling den weg overstak, reed de motorrijder S. C. Wagenmaker Zondag middag bij de „Blauwe Keet" nabij Den Helder tegen een boom. De duo-passagier, de negentienjarige Bijtje Kooy, was op slag dóód. De motorrijder, die 21 jaar oud was, werd zwaar gewond opgenomen. Per zie kenauto van het vliegkamp „De Kooi" werden beiden naar het Marine-hospitaal te Den Helder vervoerd, waar de heer Wa genmaker des avonds te 10 uur is overle den. Beiden waren afkomstig van Wierin- gen. Volgens ooggetuigen heeft de motorrij der niet hard gereden. Door een auto gegrepen en gedood. Gisteren is nabij het grenskantoor „De Locht" de 23-jarige van M. uit Kerkrade door een auto aangereden, toen hij op weg was naar huis. De man werd vreeselijk ver minkt. Toevallig passeerde een genees heer en verleende geneeskundige hulp. Een kapelaan uit Spekholzerheide heeft hem de H.H. Sacramenten toegediend, waarna men hem naar een ziekenhuis over bracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. De bestuurder van N., uit Sit- tard is wederom in vrijheid gesteld. De auto is in beslag genomen. Twee kinderen overreden. Gisteravond te half acht is de 6-jarige A. Brouwer, wonende te Adorp (Gr.) bij 't oversteken van den weg gegrepen door een vrachtauto, komende uit Sauwerd. Het ventje kreeg een levensgevaarlijke hoofdwonde en is naar het Aoademisoh Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Gistermiddag te 6 uur is te Prin- oenhage het 5-jarig zoontje van de fa milie van H. in de Liesboschlaan door een passeerende vrachtauto van den heer W. .uit Oosterhout gegrepen en onmiddel lijk gedood. Wielrijder door een auto gegrepen. Zondagavond ca. toen uur is de 20-jarige K. uit Zenderen terwijl hij per fiets uit een zijweg'kwam op den Almeloschen weg te Borne door een luxe auto van den fa brikant B. te xAlmelo gegrepen. In zwaar gewonden toestand is hij bij dr. S. te Borne binnengedragen, die de eerste hulp ver leende. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. Jonge man overreden doo^ vrachtauto. Op dentramsingel te Breda werd dé zoon van H. uit de van Goorstraat, over reden door een vrachtauto Met een inge drukte borstkas werd hij in ernstigen toe stand overgebracht naar het ziekenhuis. Aan de gevolgen overleden. De 5-jarige B. H., te Venlo, die Vrijdag middag door een Duitschen luxe-auto werd overreden, is Zaterdagnacht in het R.-K. Ziekenhuis, zonder tot bewustzijn geko men te zijn, overleden. Levend verbrand Te Doetinchem is een 20-jarige dienst bode, die met haar kleeren in aanraking w^s geweest met een brandende petro leumkachel, aan de gevolgen bezweken. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. .23) Hij had zich verdedigd, hij had getracht zijn onschuld te bewijzen, met een stem, die hij nauwelijks als de zijne herkende. Hij schaamde zich, hij kreeg daarbij het ge voel alsof hij in een dikken, ondoordring- baren mist stond. Men beschuldigde hem van valschheid in geschrifte, doch hij zou tegen borgstelling worden vrijgelaten, mits hij twee borgen had, ieder voor 500 pond sterling. Hij had zijn hoofd geschud, de brok in zijn keel, die hem het spreken be lette, weer inslikkend. Wie wilde voor hem borg staan Hij begon in te zien, dat hij niet één vriend, niet één waren vriend hadveel bekenden ja veel kameraden doch niet één vriend Een traan viel op het geopend boek, dat hij in de hand hield„Barnaby Rudge" en dat hij van een geestelijke had ontvan gen. Hij had juist het twee en zestigste hoofdstuk gelezen. Het verhaal van Rud- ge's gevangenis had hem eenige gemoeds rust geschonken. Zijn gedachten gingen echter voor uit naar de vrouw, die hij zoo innig liefhad. Ruby! Opnieuw vielde hij den ijzeren greep om z'n borst. Hoe vaak had hij zich al suf geredeneerd en gevochten tegen zijn vermoedens, die ten langen laatste voor hem in zekerheid veranderd waren Verdronken. Bij het aan boord gaan van het Ame- rikaansche stoomschip „Yongstown", dat in de Lekhaven te Rotterdam op het punt lag te vertrekken, is de 29-jarige olieman L. L. op de loopplank gestrui keld en te water geraakt en verdronken. Na 40 minuten is het lijk opgehaald. Een wieg in brand gestoken. Zondagmiddag zag het 4-jarig doch tertje van den heer D. v. L. te Buifcen- veldert, kans een doosje lucifers' te be machtigen. Het kind streek een lucifer aan en stal? daarmede het lakentje van de wieg, waarin haar broertje van 8 maanden lag, in brand. Toen de moeder de kamer binnentrad stond een gedeelte der wieg reeds in vlaan doch zij had de tegenwoordigheid van geest het kind er uit te nemen, dat slechts lichte brand wonden bekomen had. Zij zelf verbrandde zich ernstig aan beide handen. De bran dende wieg werd door de geopende tuin deur naar buiten geworpen. INBRAKEN. Inhoud van een brandkast ontvreemd Door verbreking van eenige ruiten aan de achterzijde heeft men zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag toegang weten te versohaffen tot het kantoor van het N.V. Nederlandsch Cement Syndi caat aan de IJselstraat te Rotterdam. Een oud model brandkast werd openge broken en de inhoud, ongeveer 1250 gul den in bankbiljetten van 10 en 25 gul den, werd ontvreemd. Ook een transport- rijwiel werd meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. De dief in de slaapkamer. Zondagnacht omstreeks 4 uur werden de heer en mevrouw C., wonende aan de Generaal de la Reylaan te Bussum, wak ker door gerucht. Zij zagen tot hun schrik, dat een man bezig was het gou den horloge van den heer C. uit diens vestzak te halen. De dief vluchtte, dooh werd achtervolgd door den heer des hui zes. Door de keukendeur wist de inbre ker echter te ontkomen. Hij had een zaklantaarn in de hand. De heer C. mist een portemonnaie met Engelsoh geld, ter waarde van ongeveer veertig gulden. Het gouden horloge werd niet gestolen. Het is later gebleken, dat de dief door de open balcondeuren van de slaapkamer binnen is gekomen. «Tel." GEVAARLIJK AUTO-BESTUURDER. Poging tot doodslag op een veldwachter. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht zekere V. uit Hein- kenszand en oude bekende van politie en justitie, die in beschonken toestand met een veeauto onder 's Heer Arendskerke heeft gereden en toen de majoor der Rijks- veldwacht van Antwerpen die gewaar schuwd was en hem met een particulieren auto gevolgd was, hem een sein tot stop pen gaf tot tweemaal toe getracht heeft van A te overrijden, beide keeren kon deze zich slechts ternauwernood in veilig heid stellen. Eindelijk kwam V. met een anderen auto in botsing, waardoor o.a. de benzinetank defect geraakte en V. genood zaakt was te stoppen. De aanhouding van V. geschiedde op grond van poging tot doodslag op den po litieman. Dienstbode-oplichster. Door de Apeldoornsche recherche is aangehouden mej. V., oud 30 jaar, dienst bode van beroep, die zich in de laatste maanden aan een groot aantal oplichtingen bij verschillende winkeliers aldaar had schuldig gemaakt. Een van de door haar gemaakte slachtoffers gaf aanwijzingen, die tot de arrestatie leidden. Waarom zocht Ruby hem dan niet op Waarom liet ze nu niets, niets van zich ren Wat was hij toch laf geweestHet wa pen, dat hij tegen zichzelf had gericht, had hij in werkelijkheid gericht op haar hart. Zij had dit groote misdrijf gepleegd, ten einde hem voor een nog grooter misstap te behoeden. Nu moest hij toonen, dat hij een man was, om te boeten voor zijn fou ten. Hij liep in zijn nauwe cel heen en weer. De sleutel ging in het sleutelgat, de deur werd geopend en een cipier gaf aan Ru- .pert een kort bevel om hem te volgen. Een tweede cipier liep achter hem en na een onnoemelijk aantal trappen te zijn op-, en af geloopen hield men eindelijk halt voor een deur, welke de cipier opende; deze gaf te kennen, dat Rupert het lokaal kon bin nengaan Rupert ging naar binnen, de deur viel achter hem dicht en werd door den bewaker aan den buitenkant gesloten. Rupert bevond zich in een kleine kamer, zonder eenige wandversiering, in het mid den stond een tafel met een groen kleed en een inktstel, terwijl het verdere meubilair alleen bestond uit zes eenvoudige houten stoelen. Voor de tafel zat een eenigszins bejaard man, met keurig verzorgden baard en achter hem, tegen den schoorsteen aan geleund, een jonger persoon, wiens glad ge schoren, fijn besneden gelaat onmiddellijk Rupert's aandacht trok. De man, die voor de tafel zat, stond op en maakte een kleine buiging. Mr. Dale, geloof ikMag ik u even mr. Marshall voorstellen, die uw verdediging op zich genomen heeft. Neemt u even plaats Rupert gehoorzaamde automatisch. Hij HET WATERSCHAP DE D0NGE. Wanbeheer van den gewezen secretaris. Wij berichtten reeds dat er ernstige financieele onregelmatigheden waren ont dekt in de administratie van den secre taris-penningmeester van het waterschap „De Donge" den heer J. L. S. midderler- wijl eervol ontslagen ale- burgemeester van Dongen, die zich thans in het huis van bewaring te Breda bevindt. Het waterschapsbestuur is t/hans ge reed gekomen met het instellen van een onderzoek naar de financieele en admini stratieve tekortkomingen van den heer S., die destijds onmiddellijk in zijn functie is geschorst geworden. De administratie is een groote warboel en de geldelijke nadeelen zijn vrij aan zienlijk. Op Vrijdag 19 Juni a.s. zijn de inge landen te Tilburg bijeengeroepen, om van een en ander op de hoogte te worden gesteld. Gemeenteveldwachter te Smilde geschorst Burgemeester en wethouderss van Smil de hebben geschorst den zich in hechte nis bevindenden Y. B. K., gemeente-veld wachter, verdacht van verduistering van gemeentegelden. Ernstige mishandeling. Zondagavond te 11 uur heeft in Berg aan de Maas een ernstige vechtpartij plaats gehad. Toen de 24-jarige arbeider W. uit een café naar huis ging, ontmoette hij onderweg zekeren S. en diens twee zoons. Zij kregen twist en werden handge meen, met het gevolg, dat W. vijf messte ken opliep, waarvan één zeer gevaarlijk in de buik werd toegebracht. Nadat, geneeskundige hulp was ver leend, werd de man naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht waar aanstonds operatief is ingegrepen. De toestand van W. is ernstig. De vermoedelijke daders zijn aangehou den. Vrachtauto in brand geraakt. Gistermiddag te 4 uur geraakte tenge volge van kortsluiting nabij het dorp Odoorn een groote zeswielige vrachtauto truck beladen met 84 bossen stroo, in brand. Auto en lading verbrandden geheel. Per soonlijke ingelukken kwamen niet voor. De vrachtauto, die het eigendom was van den heer Trip te Stadskanaal, was verzekerd. Bliksem in een school geslagen. Tijdens een kortstondig onweer is gis termiddag te ongeveer 6 uur de bliksem geslaigen in de school voor lager onder wijs aan den Frankendaal te Rotterdam. De schade is gelukkig niet heel groot en bepaalt zich tot de luchtkanalen, wat metselwerk en enkele lijsten. Het weer in Mei. Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt ons het volgende mede over het weer in Mei: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1 y2 graad te hoog, in de drie dekaden resp. y, 1 en 2J4 graad. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 20en en 24en, resp. 4 graden be neden en 5y graad boven normaal. De gemiddelde dagelijbsche maximum temperatuur was 1 y. graad boven nor maal. Dagen met minima beneden het vries punt kwamen op de hoofdstations niet voor. Het aantal dagen met een maximum temperatuur boven 25 graden bedroeg 4, tegen 3 normaal. De neerslag was onre gelmatig verdeeld, maar in het algemeen boven normaal, vooral in het midden van het land tengevolge van de zware regens op den 7en en Sen. In het midden van het land en in was te verwonderd, om te kunnen spreken; de heer vervolgde: Ik ben u eerst een kleine verklaring schuldig. Ik vertegenwoordig hier de hee- ren Red way, Wales en Red way, zaakwaar nemers van sir Reginald Crichton, die ons heeft verzocht voor uw verdediging zorg te dragen. Mr. Marshall is zoo welwillend ge weest de zaak te aanvaarden; hij zal u dus verdedigen. Mr. Dale, ik moet u thans ver zoeken ons alles te vertellen, wat u bekend is met betrekking tot deze ongelukkige geschiedenis. U zult verder wel begrijpen, dat omtrent alles, wat u ons hier terzake zult mededeelen, de strikste geheimhou ding zal worden bewaard. Het is echter noodzakelijk, dat u open kaart met ons speelt. Mr. Marshall moet u er op wijzen, dat, indien u iets verzwijgt, dit uw zaak aanmerkelijk zou verzwaren de verdedi ging zou hierdoor zelfs geheel onmogelijk kunnen worden. Mr. Marshall beaamde deze woorden op fluisterenden toon: Juist, zeer juist! waarna hij zijn aandacht scheen te concentreeren op de punten van zijn schoenen. Ik behoef niets te verbergen, zei Ru pert. Ik ben van plan alles te bekennen ik wensch niet te worden verdedigdik ben ten volle bereid de verantwoordelijk heid van mijn dwaasheid op me te nemen. Mr. Marshall kuchte even. Dat is mooidat is bijzonder mooi riep mr. Red way uit. Doch, m'n waarde heer, u zult het toch aan ons moeten over laten te oordeelen, welke weg wij 't plei dooi zal worden gevolgd. Ik heb hier een dossier voor me, aangevende den stand van zaken tot heden, voor zoover deze uit de verschillende binnengekomen rapporten is op te maken; daarbij bevinden zich ook de getuigenverklaringen met betrekking tot de UIT DE RADIO-WERELD Programma voor Woensdag 3 Juni 1931 H u i z en, 1875 M. Uitsl. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.3011.00 Ziebendienst. 11.0012.00 M. F. Jurjaanz (harmonium), mej. D. Mijnhout (sopraan). 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert. 2.002.30 Gramofoonplaten. 2.30 Lezen van Chr. Lèctuur. 3.004.30 Concert. 4.30 Gramofoonplaten. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.30 H. Pilon: „Beschadigingen en ziekten". 6.307.00 P. J. G. Nell: „Het verwarmen van onze woonhuizen, bedrijfslokalen, ker ken, scholen (II)". 7.00—7.30 Friesche schetsen door S. P. Akkerman. 7.30 Politieberichten. 7.45 Causerie door J. Hollander. 8.009.00 Kerkconcert. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30—10.45 Concert- 10.05 Vaz Dia-s. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum 298 M. Uitsl. VARA-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel, Joh. Jong. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Onze Keuken door P. J. Kers. 11.00 Gramofoonplaten. 11.05 G. H. Cannegieter Tzn.: „Beroêps- keuze voor leerlingen, die van H.B.S., Gym nasium en Lyceum komen". 11.35 Gramofoonplaten. 12.00 Concert VAR A-Septet. 2.15 Gramofoonplaten. 2.25 Vrouwenuurtje. 3.15 Gramofoonplaten. 3.20 Coöperatiekwartieïtje. 3.35 Maak het zelf, door C. Schaake-Ver- kozen. 4.25 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de Kinderen. 6.15 Concert VARA-Mandoline Ensemble. 7.00 Dr. J. v. d. Spek: „Erfelijkheid en verantwoordelijkheid". 7.30 Zang en piano. 8.00 Concert VARA-Orkest. S.45 „Gevleugelde Daden" hoorspel van Huib Wouters. Door het Groot Volkstoo- neel. 9.15 J. E. W. Duys: „15 Mei in de Neder! Omroeppolitiek". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Gramofoonplaten. 10.20 Slot concert. 11.1012.00 GramofoónpLaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 GramofoonpLatén. Noord-Holland was de afwijking 60 tot 100 procent boven 'het normale, in de an dere deelen 10 tot 50 pet., behalve in Friesland en Groningen, waar de hoe veelheid normaal tot iets daar beneden was. Te De Bilt werden 183 uren zonne schijn waargenomen, tegen 202 normaal. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. VERKEERSSLACHTOFFERS OP MEMORIAL DAY. Bijna honderd doo i, Uit New York wordt gemeld: Zooals elk jaar op Memorialday, den dag, die gewijd tegen u ingediende aanklacht. Wat we thans wenschen is een nauwkeurige opgave van de omstandigheden, onder invloed waarvan.... ehu de cheque hebt ver anderd en hoe u de cheque hebt geïnd. Wilt u ons op de eerste plaats vertellen, wat de oorzaak er van was, dat uzoo'n groote som noodig had 1 Ik had schulden. Ik had gewed en leefde boven m'n inkomen. Juist, zei mr. Redway. Dat is dus de reden waarom u de cheque hebt veranderd, u wilde op deze wijze een algeheelen on dergang voorkomen.... werkelijk Rupert knikte. Wilt u ons dan ook vertellen, aan wien of wie u 4® chèque allereerst over handigde om dez te innen Welk practisch nut is aan dit alles verbonden Ik heb toch bekend, de ver- valsching te hebben gepleegdIk wensch nu verder niets meer mede te deelèn. Rupert ergerde zich op ondubbelzin nige wijze bleek dit uit z'n toon van spre ken. Mr. Dale ik vraag u om excuus, mr. Redway, aldus kwam mr. Marshall tus- schenbeide Mr. Dale, ik moet u er even op wijzen, dat ik iets zeer ongewoons ge daan heb door hierheen te komen. Ik heb dit gedaan enkel en alleen in uw belang, daar ik gaarne een persoonlijken kijk op de kwestie wilde hebben en ik dit moeilijk kon door op m'n eentje te blijven werken. Het allerminste, wat u daartegenover kunt stellen is antwoord geven op de vra gen, die u gesteld worden en ons zoo vol ledig mogelijk in te lichten. U zult begrij pen, dat ik alleen d a n in staat ben de bewijzen der tegenpartij te ontzenuwen, als u van uw kant er voor zorgdraagt, dat -1.05 Orgelconcert. 1.50 Licht orkestconcert. 2.50 GramofoonpLaten. 3.05 Verslag van de Paarden-Derby. 3.35 Gramofoonplaten. 3.50 Militair orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.00 Baoh-pianoconcert. 8.05 Viool-recital. 8.35 „Turandot" van Puocini (1ste aote). 9.55 „A Piccadilly Dally" van G. MoCon- nell. 10.4012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.20 Gramofoonplaten. 9.05 Radio-Tooneel. 10.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.305.30 Orkestconcert. 6.10 Gramofoonplaten. 8.209.30 Russisch orkest- en solieten- concert. 10.45 Mozart-conoert door solisten. II.3012.50 Dansmuziek. Langen berg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 11.0011.35 Gramofoonplaten. 11.4012.20 Soliste nooncert. 12.30 Gramofoonplaten. I.25—2.50 Conoert door orkest en solis ten. 5.206.20 Concert. 8.20 Avondooncert door orkest. Intermez zo: Seifenblasen", hoórsohets van Heinz Vollmer. 10.20—11.20 Concert. II.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Orgelconcert. 8.20 Gramofoonplaten. 9.3510.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramoofonplaten. 8.20 Militair concert. 9.20 Vervolg Militair concert. 9.5010.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. ca. 7.007.50 Gramofoonpl. 9.2012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonplaten. 2.50—4.50 Lezingen. 4.505.50 Conoert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.30 „Segeu der Erde", van H. G. Bren ner en E. Bringolf. 10.40 Berichten. Daarna tot 12.20 Tziga- nermuziek. moet worden aan het versieren der graven van hen, die in den burgeroorlog vielen, loerde ook dit jaar de dood op zijn slacht offers. Honderdduizenden trokken naar de bad plaatsen in de omgeving van New York en ook de andere badplaatsen werden over stroomd door de bezoekers, doch het druk ke verkeer eisokte het leven van bijna hon derd personen, van wie de meesten werden gedood bij auto-ongevallen op de door de regens glad geworden wegen. Verder zijn eenige personen verdronken en een paar menschen door de hitte bezweken, terwijl vooral in het middenwesten een ongewoon aantal personen door de warmte bewuste loos geraakte. Men kan zeggen, dat het doodencijfer van dezen Memorialday het hoogste was sedert verscheiden jaren. ik met alle bijzonderheden die u bekend zijn, op de hoogte ben. Rupert beet zich op de lippen na eeni ge oogenblikken stilte keek hij den advo caat recht in de oogen: Het spijt me bij zonder, dat ik u moeilijkheden in den weg leg, sir en ik ben vol waardeering voor de welwillendheid van sir Reginald Crichton, die dit alles voor mijn verdediging heeft willen doen. Wees er van overtuigd, dat ik hem en ook u beiden zeer dankbaar ben. Er zijn echter omstandigheden, die het me onmogelijk maken u, welke inlichtingen ook, te geven met betrekking tot de chèque en de inning daarvan. Ik hoop, dat u m» niet zult dwingen in deze. Mr. Redway, die de voor hem liggende paiperen doorbladerde, keek mr. Marshall met groote oogen aan, terwijl deze laat ste hem toeknikte, ten teeken, dat hij hem begrepen had. Mr. Redway kuchte. We begrijpen de zaak volkomen, mr. Dale; uw gewetensbezwaren strekken u tot eer; doch ik wil u hierbij er aan herinneren, dat u, door uw medeplichtige te bescher men, niet alleen uw eigen zaak bederft, doch mogelijk ook uw vriendin in gevaar brengt. Kom, wees verstandig. We moe ten weten wie de chèque, of beter gezegd, de enveloppe met de chèque, aan den loop jongen heeft overhandigd. Rupert keek op. Zijn verbazing moest wel op zijn gezicht te lezen zijn, want mr. Redway zei: U zult toch niet willen be weren, dat u het was, die de enveloppe aan den loopjongen hebt gegeven? (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5