BUITENLAND BINNENLAND Agenda LUCHTVAART DINSDAG 2 JUNI 1931 LEIDSCHE COURANT CERSTE BL^D P AG. 2 De treurige voorvallen, waarvan Some en geheel Italië in de laatse dagen 't too- neel geweest is, hebben doen zien, hoever het werk der vernieling reeds is voortge woekerd. Na uiting te hebben gegeven aan zijn diepe droefheid over de gewelddaden, waarvan de Katholieke Actie en vooral de jeugd, die Hem zoo na aan het hart ligt, en de siudentenvereenigingln het slacht offer zijn geworden, ging de H. Vader als volgt voort: Daar Wij het recht en den plicht heb ben, Ons op het concordaat te beroepen en de geheele wereld, vooral de katholieke wereld het recht heeft te vernemen, dat Wij niet ingebreke zijn gebleven, de ge moederen, zooals passend is, te kalmee- ren, deelen Wij u mede, dat de noodige stappen worden gedaan. Dit echter kan den bisschop van Rome en den Primaat van Italië geenszins be letten, niet terstond en allerplechtigst te protesteeren tegen hetgeen in Rome en geheel Italië is voorgevallen en tegen de wijze, waarop men het heeft laten geschie den. Men kan Ons het leven ontnemen, maar' niet het stilzwijgen opleggen, wanneer dat gene, wat Ons en God, Wiens Stedehou der Wij zijn, diermaar is, door het slijk wordt getrokken. Een ware storm, zeide Z. H., is over de katholieke actie losgebroken en nog wel, naar verluidt, op bevel van de hoogste regeeringsautoriteiten, terwijl men nog 'a-avonds tevoren aan den pauselijken nun tius verklaard had, dat men hem geenerlei mededeeiingen had te doen. Z. H. zeide. dat Hij gemeend had en nog meende, beter te hebben verdiend, daar Hij reeds in Zijn eerste encycliek op vriend schappelijke wijze Zijn vaderhand had uit gestrekt naar Italië en den wensch had geuit, dat een spoedice verzoening zou tot stand komen. Denzelfden goeden wil, om tot een verzoening te komen, zeide Z. H., hebben Wij later ook in andere boodschap pen, in de encycliek „Casti Connubii", in Onzen brief aan kardinaal Schulster, aarts bisschop van Milaan en in Onze laatste en cycliek over het sociale vraagstuk ge toond. De geheele wereld weet thans hoe V ij behandeld zijn juist in datgene, wat ons zoo zeer aan het hart ligt en hoewel Wij de noodige waarborgen voor het handha ven van het godsdienstige en niet-politieke karakter en een uniforme werkzaamheid der Katholieke Actie gegeven hadden. De H. Vader besloot zijn toespraak met een woord van vaderlijke 'dankbaarheid voor alle blijken van belangstelling, die Hij dezer dagen uit het buitenland mocht ontvangen. DE KARDINALEN BIJ DEN PAUS. Naar de .,Osservatore Romano" meldt, heeft gistervoormiddag ten Vaticane een bijeenkomst plaats gehad van alle te Rome aanwezige kardinalen met den Paus. De H. Vader stelde het college op de hoogte van de gebeurtenissen der laatste dagen en besprak met de kardinalen de betreurenswaardige incidenten, vooral in verband met de verdragen van Lateranen. Het. college der kardinalen gaf uiting aan zijn diep lcedween over dezen strijd, waarmede Italië èn den, persoon van den H. Vader èn de hem zoo na aan 't hart liggende katholieke instellingen heeft ge troffen. Alle aanwezige kardinalen betuigden den H. Vader hun onwankelbare trouw en volgzaamheid. Verder deelt de „Oss. Romanó" nog me de, dat in verband met de tegenwoordige voor de Kerk zoo pijnlijke omstandighe den door de kerkelijke autoriteiten alle processies buiten de kerken verboden zijn. De polemiek over de Katholieke actie, is, in verband met de jongste gebeurtenis sen, voorloopig stop gezet. De „Lavora Fascista" kondigt dit aan, met de verklaring, dat hij het onderzoek der verantwoordelijke autoriteiten niet wil belemmeren. De „Osservatore" wil, bij de nieuwe wending der dingen, van verdere publica tie der afzonderlijke vergrijpen der fascis ten tegen de katholieke actie, haar leden en instellingen afzien. Ook de „Knights of Columbus" onder controle. Volgens een bericht in de Engelsche bladen worden ook de „Knights of Colum bus" door de anti-katholieke oekase der fascistische regeering getroffen, vooral te Rome, waar de „Knights" zich o.a. aan charitatieven arbeid wijden. Deze organisatie en de Moung Men's As sociation hebben verder te Rome vier ath- letiekvelden en eenige vergaderlokalen, welke allo zullen gesloten worden. Deze Amerikaansche eigendommen zul len dus ook onder controle geplaatst wor den Bijenkomst van het fascistisch partijbestuur. Volgens bericht uit Rome zijn alle pre fecten naar Rome ontboden, om met Mus solini den strijd tegen de Katholieke Ac tie nader te bespreken. Tegen Woensdag is bovendien het di rectorium van de fascisten-partij in buiten gewone vergadering bijeengeroepen. BELGIE DE CRISIS IN BELGIE. Renkin nog steeds niet geslaagd. De kabinetsformateur Renkin is nog geen stap verder gekomen. De fracties van de katholieke en liberale partijen hebben uren- - lange vergaderingen gehouden, om den toestand -te bespreken en te onderzoeken. op welke basis een katholiek-liberale re- geeringsanienwerking mogelijk is. De liberalen hebben gisteravond beraad slaagd over de door de katholieke Vlamin gen aan Renkin gestelde voorwaarden be treffende taalkwestie en officieus medege deeld, dat zij deze niet ongewijzigd kunnen aanvaarden. Zij zullen heden opnieuw vergaderen, om tegenvoorstellen te doen. FRANKRIJK PRESIDENT DOUMERGUE GETROUWD. Strikt intiem huwelijksfeest. President Doumcrgue is gisteren, na vrijwel gedurende den geheelen ambtsduur van zijn presidentschap als eenig vrijgezel van alle presidenten der derde Fransche re publiek op het Eiysée te hebben gehuisd, twee weken vóór zijn terugkeer in het amb- telooze leven onverwachts toch nog in het huwelijk getreden en wel met een zekere mevrouw Graves. De viering van het huwe lijk op het Eiysée droeg een volstrekt in tiem karakter. Als getuigen fungeerden voor Doumergue de secretaris-generaal van het kabinet van den president, Jules Mi chel, en voor de kortstondige,, madame la présidente" een van Doumergue's vrienden. ROEMENIE VORSTELIJK HUWELIJK. De „Lavoro Fascista* meldt, dat de ko ningin van Roemenië een diner heeft gege ven ter eere van de aartshertogin van Habsburg, de moeder van aartshertog An- tonius, den verloofde van prinses Illeana. Dit blad voegt er aan toe, dat de datum van het huwelijk dezer twee laatsten in de eerste dagen van Juni valt. De plechtigheid, die een particulier ka rakter zal dragen, zal te Sinaia plaats heb ben. De kinderen, die. uit het huwelijk gebo ren zullen worden, zullen in den Katho lieken godsdienst opgevoed worden. RUSLAND. WERKTIJD IN RUSLAND GEWIJZIGD. Van 7 uur terug naar 8 uur. De Sovjet-autoriteiten zijn met ingang van gisteren begonnen met de wederinvoe ring van den achturigen arbeidsdag na ver schillende maanden geëxperimenteerd le hebben met een arbeidstijd, varieerend lus- schen 7 en S uur. Officieel wordt medege deeld, dat de arbeidsdag 7 uur bedraagt plus 1 uur gedwogen praetijk, „ten einde de technische bekwaamheid van de arbei ders te verbeteren". De nieuwe arbeidstijd zal allereerst ingevoerd worden in verschil lende takken van de metaal- en machiue- industrie en dan langzamerhand uitgebreid worden over alle bedrijven. De autoritei ten beweren, dat sedert den 1 Mei-dag de arbeiders zelf om invoering van den acht urigen arbeidsdag hebben verzocht. BRITSCH-INDIE UITTOCHT VAN INDIËRS UIT BURMA. Talrijke vervolgingen. De vijandige stemming tegen de Indiërs in Burma neemt steeds toe, vooral doordat de Indiërs tegen lagere loonen werken en hoogere kuren willen betalen. Tallooze ge vluchte mannen, vrouwen kinderen, die in Calcutta aankomen, deelen mede, dat het leven voor de Indiërs in Burma ondragelijk is geworden. De Burmanen vallen, zonder uitgedaagd te zijn, de Indiërs aan, waarbij maar al te vaak bloed vloeit. Rangon is vol vluchtelingen uit de dorpen, die zich haasten om per boot naar Madras, Chitta- gong of Calcutta te vertrekken. CHINA CANTON CONTRA NANKING. Expeditie in voorbereiding. Een militaire raad, bestaande uit 13 ge neraals met Sjoe Sjan-si aan het hoofd is door de regeering van Canton benoemd, ten einde een expeditie tegen Nanking te orga- niseeren. Kwangsi-troepen zijn reeds tot Hoenan doorgedrongen. De vredesonder handelingen, waarvan sprake is geweest, zijn dus blijkbaar mislukt. ZUIDAMERIKA COMMUNISTISCH COMPLOT IN ARGENTINIË. In de provincie Mendoza is een commu nistisch complot ontdekt. Aoht personen werden gearresteerd, wapens, dynamiet en vloeistoffen voor het vervaardigen van onl- plot'fingsmiddelen werden in beslag geno men. Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen. De Ned. R.K. Bond voor óroote Gezin nen houdt zijne Centrale Raadsvergadering op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli e.k. in het gebouw Zcmerzorg, Bezuidenhout te 's-Gra- venhage. BEELDTELEGRAAFDIENST. Gisteren geopend met een te legram van den dir.-generaal. Ter gelegenheid van de opening van den beeld-teilcgrafiediieret tusisohen Nederland en Ned.-Indië heeft gisteren de dir.-gene raal van den P.T.T.-dienst een geschreven telegram, gericht aan zijn collega van den Indischen ddenst, doen overbrengen, waar in de heer Damme zijn waardeering uib- spreeikt voor de in zoo goede samenwerking tus'sehen beide diensten toit stand gebrachte verbinding, waardoor, naar hij hoopt, de banden tusschen beide dee'en des rijks nog nauwer zullen worden aangehaald. Internationale Unie van R. K. Vrouwen bonden. Het bestuur van bovenstaande Unie komt van 15 Juni te Warschau bijeen. Daartoe bega sen de voorzitster: Mevr. F. SteenbergheEngeringh en de secre taresse: mej. M. Bomme en de geestelijk adviseur: mgr. prof. dr. J. Hoogveld zich naar Polen. Vandaar zullen de voorzit ster en do secretaresse naar Budapest reizen, om het Internationaal Congres van Meisjesbescherming bij te wonen. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Zondag j.l. had te Amsterdam in „De Roode Leeuw" een vergadering plaats van den bondsraad der katholieke handels-, kantoor- en winkelbediendenorganisatie. De eerwaarde bondsadviseur, rector J. F. A. Bots, was mede aanwezig. De voorzitter, de heer A. v. Hamers- veld, memoreerde allereerst het feit, dat deze organisatie de 5000 leden gepasseerd is en welkte de leden voor den bondsraad op met alle kracht te blijven ijveren voor de uitbreiding van het ledental. V an belang waren ook de uitgebreide mededeeiingen over de acties, waarvan o.m. vermeld werden de onderhandelingen met Philips, Eindhoven, de verzekering maatschappijen „St. Petrus" en „St. Willi- brordus, den R.-K. Steenfabrieksarbeiders bond, Utrecht, Electrolux", Broodfabriek „De Zeeuw", Warenhuis, Den Haag, Wijers, Wille en Co., K.R.O. te Amsterdam. Voorts zijn met verschillende coöpera- tiebesturen besprekingen gaande en is on eer meer met de coöperatie „Ons Doel" te Delft dezer dagen een contract afgeslo ten. Een uitvoerige gedachtenwisseling werd gehouden over het schema der aanstaande propaganda, welke zoowel over het geheele land als plaatselijk zal gevoerd worden; eveneens over de verder te ontvouwen ac ties. Beide schema's werden door den bondsraad goedgekeurd. De propaganda voor den bond zal in alle afdeelingen ste vig worden doorgezet. De bondsraad mach tigde het bondsbestuur; daaitoe o.a. te ge legener tijd wederom een propagandabro- chure of orgaan uit te geven. Het congres, dat 26 Juli aanstaande te Amersfoort wordt gehouden belooft we derom een belangrijke gebeurtenis te wor den. Onder meer zal als spreker optreden de zëerecrw. Bondsadviseur terwijl de voor zitter mededeeliug deed, dat binnen enkele dagen de tweede spreker zal worden be kend gemaakt. Op nader vast te stellen wijze, zal van dat congres uit, tevens nogmaals in den breede het standpunt der bedienden ten opzichte van art. 6 der Rijkswet op de Winkelsluiting worden gepropageerd. Kaar aanleiding van een' dezer dagen door den Directeur-Generaal van den Ar beid aan de bediendenorganisaties gezon den schrijven, nam de bondsraad de vol gende motie met algemeene stemmen aan „De Bondsraad van den Ned R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assisië", in ver gadering bijeen op Zondag 31 Mei 1031 te Amsterdam kennis genomen hebbende van het voor stel, vooigelegd door den Directeur-Gene raal van den Arbeid, om gedurende de va- eantieperiode, al naar gelang den duur der vacanlie en de grootte van het perso neel, voor bepaalden tijd den vrijen hal ven dag der winkelbedienden te doen ver vallen spreekt zijn ernstige afkeuring uit over iedere verslechtering van de in het werk tijdenbesluit voor winkels voorkomende be palingen omtrent werk- en rusttijden; spreekt als zijn meening uit, dat de vrije halve dag als een wettelijk verkregen recht, ook gedurende de vacanlieperiode dient gegeven te worden is van oordeel, dat voor het meerendeel der ondernemingen niet van opeenhoo- piug van arbeid mag worden gesproken; constateert, dat een werkweek van 58 1/8 uur verre boven een normalen weke- lijkschen arbeidstijd moet worden be schouwd stelt vast, dat door dezen gang van zaken een wettelijke regeling der vacan- ties voor de bedienden nog meer urgent is geworden; wijst het door den Directeur-Generaal aan de bediendenorganisaties voorgelegde voorstel onherroepelijk a fen besluit krach tig te blijven ijveren voor een wettelijke regeling van de vacantie voor de bedien den besluit deze ffiotie ter kennis te bren gen van de betrokken autoriteiten en van de Pers en gaat over tot de orde van den dag." De finaneieele positie van den bond geeft tot tevredenheid aanleiding. Besloten werd de vrijgekomen gelden van het op de laatste bondsvergadering opgeheven ondersteuningsfonds te deponeeren bij de Centrale Volksbank, instelling van het R.-K. Werkliedenverbond. De bond zal een afvaardiging zenden naar het congres van het Internationaal Verbond van Christelijke bediendenorga nisaties te Parijs en naar het congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond te Antwerpen. Te doen einde werd door een door het bondsbestuur ingediende sup- den bondsraad goedkeuring gehecht aan pletoire begrooting. Deze bondsraadsvergadering kenmerkte zich door een opgewekten, strijdbaren en collegialen geest, welke een afspiegeling is van het zich in de goede richting ontwik kelende bondsleven, dat in onze katholie ke bediendenorganisaties met vreugde en dankbaarheid mag worden geconsta teerd. De oprichting van het A.R.K.W.V.-fonds aan de R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg. Dezer dagen had te Tilburg aan' de R.-K. Handelshoogeschool te stichting en overdracht plaats van het „A.R.K.W.V.- fonds", hetwelk als huldeblijk aan den oud-voorzitter der Algemeene R.-K. Werk geversvereniging, den heer J. P. J. Assel- bergs, bij gelegenheid van diens aftreden door de Vereniging was aangeboden. Ten overstaan van den Notaris werd in tegenwoordigheid van de heeren J. P. J. Asselbergs, den president-curator mr. A. Baron van Wijnbergen, den rector-magni- ficus mgr. prof. dr. J. Goossens en het vol tallig Dagelijkseh Bestuur der A.R.K.W.V. de stichtingsacte gepasseerd. Zooals reeds eerder werd vermeld heeft deze stichting ten doel om uit de revenuen van het fonds, studenten der R.-K. Han delshoogeschool te Tilburg in de gelegen heid te stellen, voor speciale doeleinden, in het bijzonder in het buitenland hun studiën voort te zetten en aan te vullen. De voorzitter der A.R.K.W.V.-Federatie, mr. Steenberghe, zette in een rede te be- teekenis van het Fonds uiteen, waarna het door den President-Curator onder grooten dank werd aanvaard. De heer J. P. J. Asselbergs, voorzitter van het bestuur der stichting, betuigde zijn erkentelijkheid voor dit zeer speciale ge schenk hem bij zijn aftreden als Federatie voorzitter aangeboden en sprak den wensch uit, dat mede door dit fonds de R.-K. Han delshoogeschool flinke en ontwikkelde mannen zou leveren, welke een sieraad zouden zijn in de kringen van handel en industrie in Nederland. Spreker hoopte, dat het fonds zou groeien en versterkt worden. De loonactie in de bouwbedrijven te Maastricht. Zondagmiddag vergaderden in de stich ting de Stuers de B. K. werknemers. Dc vergadering stond onder leiding van den heer Savelkoul, die welkom heette den Belgischen hoofdbestuurder R. Vaes uit Hasselt en den vrijgestelden districtsbe stuurder van België Jansen, alsmede den hoofdbestuurder Wint, die eene inleiding hield over het verloop der geveerde actie. Het compromisvoorstel is door de werk gevers niet aanvaard. Een voorstel van de werkgevers houdt in de verhooging van het loon om een cent. Omtrent dit voorstel van de werkgevers word door een achttal personen afwijzend besproken. Wel zou zich de vergadering hebben kunnen vereenigen met het com promisvoorstel, hetwelk zooals we reeds be richt hebben inhield: directe verhooging van het loon met één cent, en op 1 Maart 1932 met twee cent. Bon voor uitbetaling van Christelijke Feestdagen en Vacantie- dagen, ter waarde van negentig cent per week, direct te verstrekken. Uitbetaling van het loon bij onwerkbaar weer. Vast stelling van het overwerkpercentafe vol gens de bepalingen van het Landelijk Con tract. Onder krachtig applaus werd aan het hoofdbestuur verzocht krassere maatrege len te willen nemen. Het hoofdbestuur heeft het evenwel niet op een beslissing laten aankomen, daar te voorzien was dat het voorstel der werk gevers zou worden verworpen en staking hiervan alleen nog het direct gevolg had kunnen zijn. Op voorstel van het bondsbestuur heeft de vergadering goedgekeurd dat aan de Patroons, alsnog een schrijven zal worden gezonden, waarin vermeld wordt, dat. deze week nog eene conferentie gehouden zal worden. Het voorstel werd door de vergadering geamendeerd op voorwaarde dat uiterlijk binnen veertien dagen alles zijne beslissing moet genomen hebben en zoo dit niet het geval mocht zijn onverwijld tot krassere maatregelen zal worden overgegaan. Steun aan mobilisatie-slachtoffers. Ingediend is een wetsontwerp, geti teld: „Wettelijke regeling in zake het verleenen van geldelijke uit/keeringen aan de mobilisatie-slachtoffers". Het be'oop der uitkeeringen enz. zal worden overgelaten aan een algemeenen maatregel van bestuur, op gelijke wijze als de gewijzigde wet van 26 Juni zulks doet ten aanzien van de oud-gepension- neerden. In de wet zelf moest evenwel worden vastgelegd, wie ten deze als- mobilisatie- slachtoffers moeten worden aangemerktt. De omschrijving, welke art. 1 van het ontwerp ter zake geeft, komt in hoofd zaak overeen met die in de thans be staande wet. Echter is zij eenigzins rui mer gesteld en wel ten opzichte van de volgende twee categoriën: a. zij die in militairen dienst zijn ge weest tusschen 1 Augustus 1914 en 1 Januari 1920 en die na 31 December 1922 (de thans bestaande grens) dooh vóór 1 Januari 1925 ter zake van ziels- of lichaamsgebreken zijn ontslagen, alsmede hun weduwen en weezen; b. zij, die in militairen dienst zijn geweest tusschen 1 Augustus 1914 en 1 Januari 1920 en die voor 1 Januari 1925 ter zake van zicls- of lichaamsgebreken in het genot van pensioen zijn gesteld, alsmede weduwen en weezen van militairen die pensioen genieten. Aan den anderen kant was het evenwel Gemeentelijke Aankondigingen TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Leiden maakt be kend, dat de lijsten van candidates voor een ieder op de secretarie der gemeente re. inzage zijn nedergelcgd, met vermelding van de nummers der lijsten. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEX. Leiden, 1 Juni 1931. Woensdag R.K. Kiesver. .Den Burcht" S.15. Donderdag. Zitting „Sancta Veronica" van 3—5, Pieterskerkkoorsteeg 15. Tij dens dé zitting worden de prijzen der loterij tentoongesteld. Gratis toegang. Dinsdag, uunueroag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds var 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. II. Blanken, Hoo- gewoerd 171, Tel. 502 en H. J. v. Driesum, Mare 76, Tel. 406. noodig het aantal als mobilisatieslacht- off'er aan te merken personen te beper ken tot hen, die duidelijk het kenmerk als zoodanig dragen Met andere woorden, de steun, welken dit wetsontwerp bedoelt te geven, behoeft zich niet uit te strekken tot hen, die wel is waar in het mobilisa tietijdvak of kort daarna zijn afgekeurd, maar wier behoefte aan finaneieele hulp eerst in de laatste jaren is ontstaan, om dat in zulke gevallen niet meer valt uit te maken, of die behoefte is ontstaan als gevolg van den militairen dienst, dan wel uit anderen hoofde. Zouden deze per sonen, d.w.z. allen, die wel voor 1 Januari 1925 zijn afgekeurd, maar die tot dusver zich nog niet om hulp hebben aangemeld of hebben kunnen aanmelden, thans bin nen de werkingssfeer der wet'vallen, dan zou zulks zeer onbillijk zijn tegenover derden, die ook in moeilijke omstandig heden verkeeren, doch niet werden afge keurd. Het ligt in de bedoeling, indien dit ontwerp tot wet verheven wordt, de in werkingtreding te doen plaats hebben tegelijk met de beschikbaarstelling van de voor de uitvoering benoodigde gelden, welke ten bedrage van 200.000 thans- ook, bij suppletoire defensiebegroo- ting voor 1931 worden aangevraagd. De nieuwe regeling zal op een te be palen dtum in werking treden. Gerekend wordt dat dit in den loop van dit jaar zal kunnen zijn. Volgens een globale schatting zal de voorgestelde regeling over een vol jaar ongeveer 300.000 meer vorderen dan voor 1931 is uitgetrokken. Er zal naar gestreefd woden door sparing op andere artikelen bedoelde verhooging te compen- seeren. De onthulling van het Verburch-monument. Maandag heeft te vier uur de onithuiMing plaats gehad van het Vei'buroh-monnment op het veilingterrein te Poeldijk naar een ontwerp van August Falise. Burgemeester G. W. Kampschöer vaar Monster lid van de Tweede Kamer, heet te a-Men genoodigden welkom. Jh-r. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck heeft het monument onthuld en daarbij waardeerende woorden gericht tot hen, diie aan de nagedachtenisvan pastoor Ver- burch eer bobben wiMen bewijzen. De heer J. Barendje, voorzitter van den bond Wes'tland, sprak nog een rede uit-, waarin hij in het bijzonder de aandacht heeft gevestigd op den zegenrijken arbeid, dien pastoor Verburch voor het Vestland heeft verricht. Het W i 1 h e 1 m i n a-g a s t h u i s te Amsterdam zal niet twee ohirurgi- sche klinieken, voor 300 bedden, worden uitgebreid. De bouw enz. is begroot op 1.850.000. Delftland heeft besloten tot den bouw van een nieuw gemaal aan de Vijfsluizen, waarvan de kosten worden begroot op 600.000. Bij de R o 11. E 1 e c t r. Tramw. zijn 120 man ontslagen, als gevolg' van het streven naar bezuiniging. De bevolking van Neder land bedraagt volgens de elfde volks telling 3.935.625 mannen en 3.984.753 vrou wen, totaal 7.920.38S inwoners. NOORDPOOLTOCHT VAN DE ZEPPELIN. Russische medewerking. Na zijn terugkeer uit Duitschland, waar hij in opdracht van de Sovjet-regeering over den Noordpooltocht van de Zeppelin onderhandelingen gevoerd heeft, verklaar de de president van de Russische civiele luchtvloot Holzmann, dat de Russische we tenschappelijke organisatie-s zullen deelne men aan de financiering der expeditie en dat de wetenschappelijke leiding der expe ditie zal worden opgedragen aan den di recteur van het Russische instituut voor Poolonderzoek, prof. Samojlowitsj. Behalve Samojlowitsj zal ook prof. Moltsjanof van j Russische zijde aan de expeditie deelne- I men. »Tel."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2