22ste Jaargang DINSDAG 2 JUNI 1931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Paus en Fascisme, De Fascistische gedachten. Fascisme en Katholicisme tegenover elkaar No. 6911 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 peT kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen DE PAUSELIJKE TROON. Heb conflict tusschen de H. Stoel en de Italiaansche regeering een conflict dat reeds lang dreigde is in volle felheid uit gebroken. Met schrik in 't hart, hebben wij, Katholieken, de telegrammen uit Rome gelezen: gewapende inval in bhet paleis van Sant' Apollinare, schennis aan portret ten van den H. Vader, de katholieke ver- eenigingen aan de willekeur van kruiperi ge provincie-prefecten overgeleveid Sinds de „vrede" van Lateranen in Fe bruari 1929 is er geen vrede meer ge weest tusschen het Vaticaan en de Fascis tische: regeering. Er was. dporloopend wrij ving tusschen de beide machten: over de vereenigingen van katholieke Actie, over de katholieke Jeugdbeweging en over de benoeming van bisschoppen. Het ligt geheel in de lijn van het Fascis me, (hoewel het de „Katholieke Actie" bij het concordaat officieel heeft erkend) er geen vrede mede te kunnen nemen, dat in Italië vereenigingen bloeien, die een an der doel nastreven dan de verheerlijking en vergoddelijking van de Italiaansche Staat. Doch de Paus, die bij de sluiting van het verdrag van Lateranen de uiterste lank moedigheid ten opzichte van Italië heeft betoond, kan niet dulden dat de godsdien stige vrijheid en rechten worden beknot. De Paus kan met gedoogen, dat de orga nisaties van leeken apostolaat en jeugd- vorming door de Italiaansche Staat onmo gelijk worden gemaakt, en, zooals thans geschiedt, eenvoudigweg door de regeering ontbonden worden. De schijnbare vriendschap, die eenigen tijd tusschen Yaticaan en Fascisme heeft bestaan let wel: het was slechts een schijn van vriendschap bad bij menigen out-sider reeds verwondering en ongerust heid verwekt. De insiders wisten wel be ter: dit monster-verbond tusschen Kerk en Staat was maar schamel door het kleed der vriendschap gedekt. Nu de dekmantel van officeele hoffelijkheid is weggenomen, ligt de ware aard der betrekkingen tus schen den Paus en den ongekroonden Kei zer van Rome open en bloot voor de ge heel wereld. Vriendschap tusschen de Kerk en Fas cisme is ondenkbaar. Tuschen beide we reldbeschouwingen gaapt een minstens even diepe kloof als tusschen de Kerk en het Marxisme. En, dit zou men de licht zijde van dit droevig conflict te Rome kunnen noemen, dat hetgeen voor het oog der éénvoudige geloovigen de laatste ja ren verdoezeld was, thans beangstigend- helder is gebleken: tusschen het Christen dom en het Fascisme is geen verzoening mogelijk. De leerstellingen van het Fas cisme druischen in tegen de eerste rechten van den mensch en van de Kerk. De Paus, als plaatsvervanger van Chris tus op aarde, kan die rechten niet prij3 geven. Zoolang het, zonder verdraaiing dier rechten, maar eenigszins mogelijk was heeft Hij de goede verstandhouding tus schen de Italiaansche Staatsmacht en de Kerk bevorderd. Het concordaat, een groote concessie van beide zijden, was het gelukkig gevolg vau deze politiek van toe nadering. Al spoedig bleek echter, dat de bepa lingen van het concordaat aan de zijde van Italië op zijde werd geschoven. Mussolini immers en er is niemand die daaraan een oogenblik heeft getwijfeld beschouwde het Verdrag van Lateranen als een prachtig middel om zich de gunst van het geloovige volk te verzekeren. Maar nu juist de geloovige bevolking zich niet al te gedwee voor de zegekar van het Fascis me laat spannen, is ook de instemming der regeering met het Lateraansch ver drag merkbaar verflauwd. Dat kleine we- reldmachtige onafhankelijke staatje binnen de grenzen van het ééne, glorieuze en machtige Italiaansche volk en nog wel in de hoofdstad des Rijks! wordt den waren fascisten iederen dag meer en meer ondraaglijk. Uit de jongste gebeurtenissen is wel klaar gebleken, hoe uitermate broos de vrije positie van den Paus in het tegen woordig Italië is, ondanks de onafhanke lijkheid van de Va-ticaansche Staat. Mus solini toch kan die onafhangelijkheid weer opheffen, zoodra het hem betreft. Het verdrag van Lateranen is voor dezen kei- zer-droomer niet meer dan een blaadje pa pier, dat hij verscheurt, zoodra het niet meer strookt met zijn nationalistische politiek. De „duce" behoeft zich niet bezorgd te maken, dat een van de Europeesche mo gendheden het zou wagen tegen zulk een gewelddaad te protesteeren. Italië is on der zijn bewind een land van beteekenis geworden. Maar dat is nu juist, wat ons in deze da gen tot een heilige geestdrift stemt. Een volk van veertig millioen zielen knielt in halve slavernij voor den troon van den alleenheerscher. De groote mogendheden voelen zion beducht voor het geweldig genie, dat in negen jaren tijd Italië heeft gemaakt tob één reusachtig, weerbaar en strijdvaar dig leger. - De grijze Opperherder Hij is de eeni- ge, die niet vreest. Hij is de eenige, die tegenover den zich almachtig-wanende op rijst in zijn volle hoogepriesterlijke waar digheid. De twee eeuwig strijdende mach ten: Kerk en Staat. Mussolini kan aan de Kerk den oorlog verklaren, hij kan priesters en kardinalen en Paufe gevangen nemen, kerken en kloos ters verwoesten. Er is geen twijfel over, aan wie de zegepraal.... Een der onderteekenaren van het nu weer in het middelpunt der belangstelling geplaatste Verdrag van Lateranen, de Ita liaansche Minister van Eeredienst prof. Alfredo Rocco, heeft in een brochure de Staatstheorie van het Fascisme verklaard en uiteengezet. Het Fascisme doet zich in den moder nen tijd voor als een modern systeem, maar het is een systeem even oud als Rome. Het is de toepassing van het reinste Staats- absolutisme, zooals dit gehuldigd werd in het Romeinsche Keizerrijk en nadien vele heerschers tot navolging heeft verlokt Voor den fascist bestaat er maar één ideaal: de Staat. De menschen leven en sterven voor: de Staat. De Staat is god. Het is een systeem, waarvan wij vrijheid- Hevende en weinig-chauvinistische Neder landers niet goed hoogte kunnen krijgen. Met ons nuchter verstand komt het ons dwaas voor het welzijn der afzonderlijke menschen te offeren voor een denkbeel dig iets: de Staat. Zeker, wij kennen de noodzakelijkheid persoonlijke offers te brengen in 't algemeen belang der men schen in één natie met ons vereenigd. Maar dat is 't niet, wat het Fascisme met een Staat bedoeld. Een staai is geen groep menschen, door banden van bloed en his torie met elkaar verbonden, de Fascistische Staat is meer: de Staat is een doel, een gedachte. Aan de verheerlijking en de grootmaking van de Staat moeten allen en alles dienst baar gemaakt worden. Lezen wij slechts, wat prof. Rocco schrijft over de betrekkingen tusschen de Staat en de burgers: „In plaats van de democratische formule: de maatschappij voor het in dividu" hebben we de formule: „de in dividuen voor de maatschappij" gekre gen, met dit verschil echter, dat, ter wijl de liberale leer de maatschappij veronachtzaamt, het Fascisme de in dividuen niet geheel in de maat schappij laat ondergaan." Dat „niet geheel" is slechts een barm hartig zalfje, om langzaam-aan tot de har de waarheid te komen. De volgende alinea is nog minder zoetsappig: „Het Fascisme maakt het individu ondergeschikt, maar schakelt het niet uit, vermits dit, hoe verganke lijk en onbelangrijk ook, toch altijd deel uitmaakt van zijn generatie en dus een element in de maatschap pij vertegenwoordigt." GEHOORZAAMHEID AAN DEN PAUS. leder geloovige, de St. Pieterskerk te Rome binnenkomend, betuigt zijn eerbied en aanhankelijkheid aan het bronzen beeld van Petrus „de Steenrots", symbool van het Apostolisch gezag der Pausen. Eenigermate zouden wij hier met de Fascistische gedachte kunnen sympathisee- ren. Ook wij ontkennen niet, dat het indi vidu ondergeschikt is aan het algemeen be lang, maar ieder menschenleven blijft voor ons een wereld-in-zich. En 't doel van den Staat is volgens de katholieke opvatting geen andere, dan: „de vorming, instand houding, vervolmaking van het geheel dier maatschappelijke voorwaarden* onderne mingen en instellingen, waardoor pas aan alle leden van den staat, de uitgebreiden en volledigen mogelijkheid wordt geboden, zelfstandig met eigen kracht hun aardsche welvaart te bewerken en te handhaven". (Pesch: Staat én Volkshuishouding). Dat klinkt toch heel wat redelijker en beter, dan de Fascistische gedachte: „Het Fascisme huldigt de opvatting dat de maatschappij eigen historische doeleinden bezit, die met haar voort bestaan, haar expansie en haar ver betering samenhangen en die geheel verschillend zijn van de doeleinden der individuen, welke op een bepaald tijdstip deel van haar uitmaken." Het leven van een afzonderlijke mensch wordt tot „de rol van een simpel instru ment" verlaagd. Het mag vooral niet meer zijn dan een „simpel" instrument. Wanneer het niet oe dwaaste dwaasheid was, zou men kunnen zeggen, dat het Fascisme de burgers van de staat als een noodzakelijk kwaad beschouwt. Luister maar! „Dc Staat beschermt derhalve het welzijn en de ontwikkeling van de in dividuen minder uit belangstelling voor hen zelf, dan wel omdat de be- hoerten der individuen doorgaans niet de belangen van de maatschappij als geheel samen gaan." Zelfs een drie-dubbel doorgehaalde fas cist als prof. Rocco keek verbaasd op, toen hij deze narigheid geschreven had. In een volgende hoofdstuk zijner brochure moet hij wel toegeven, dat de afzonderlijke mensch „hoe ephemeer en klein ook" in de gelegenheid moet worden gesteld zijn per soonlijkheid „in het belang van de Staat" tot ontwikkeling te brengen. Maar dat is van God Staat een welwillen de gunst: „Vrijheid van beweging kan dus aan ieder individu en*aan iedere groep van individuen worden toegestaan on der voorwaarde, dat zij alleen gebruikt worde in het belang van de maat schappij als geheel en binnen de gren zen door den staat gesteld, aangezien de vrijheid (nu komt 't!) evenals ieder ander recht een con cessie van den Staat is." De economische ontwikkeling der bevol king is voor het Fascisme alleen van be lang als een noodzakelijk middel „voor het verwerven van macht en welvaart." Maar het „individu", de afzonderlijke mensch met eigen ziel en lichaam, is nog niet genoeg uitgekafferd, getrapt en ver nederd „De Fascisten maken van het indi vidu een economisch instrument ter verbetering van het maatschappelijk geheel, een instrument, dat zij gebrui ken, zoolang het goed functioneert, maar dat zij naar het tweede plan terugbrengen, wanneer het niet langer bruikbaar is. Zoedoende lost het Fascisme het eeuwige probleem van economische vrijheid en staats-in- menging op Het is wel de meest eenvoudige manier om een conflict te beëindigen. Men slaat kort en goed zijn tegenstander dood en het conflict is.... opgelost. Arme Katho lieke Actie! We zijn echter nog niet ten einde met het bitter-ernstige leuter-praatje van den hooggeleerden minister, dat „de uitdru1, kelijkc instemming" van Mussolini verwierf. Een kind kan nu begrijpen, dat. van het kiesrecht geen spaan meer overblijft: „de groote massa der burgers is niet geschikt om de maatschappelijke belangen te be hartigen", maar „zelfs de laagste volks klassen hebben toch nog een instinctief gevoel voor wat noodig is in het belang van de welvaart der natie, welk gevoel zich in ernstige oogenblikken met onfeilbare zekerheid doet gelden." En nu komt de grootste blamage en verguizing van het met rede begaafde menschelijk geslacht: „Het is daarom even verstandig aan dit instinct een middel te geven om zich te uiten als het noodzakelijk is om het normale bestuur over de ge meenschap aan een kleine elite op te dragen". Op de Monte Citorio zetelt dus op het oogenblik een parlement, gekozen door het instinct der massa. Ook honden en katten hebben in gevaar lijke oogenblikken een instinct, dat zich VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het fascistische geweld tegen de Kern. Een protest van den Paus. De kardinalen bijeengeroepen. De crisis in België nog niet opgelost. met onfeilbare zekerheid doet gelden. Ook aan hen dus het kiesrecht toegekend. Het is waanzinnig! Men vraagt zich af, waar heeft het Fas cisme deze gedegen wijsheid opgediept. „De eigenlijke bron, waaruit het Fascisme zijn inspiratie en krachten put en welks maat schappelijke en politieke tradities het tracht voor te zetten, is en blijft het oude Rome." Het Rome dus met de slavernij der massa en de minachting der „lagere" standen. Deze theorieën worden echter gesteund door vele beroemde mannen onder wie: Beccaria en Filangeri, maar ook (lach niet!) St. Thomas van Aquino enMa- chiavelli, bien etonné de se trouver en semble. De engelachtige leeraar in gezelschap van een der meeste perfide, onbeschaam de en cynische geesten die Italië heeft voortgebracht. Deze combinatie doet de deur toe. We gelooven niet, dat een fiuchter mensch er toe verleid kan worden de fascistische be ginselen aan te hangen. Laat het tot eere van het Italiaansche volk gezegd zijn: ook de meerderheid is van dit ijzig-koude, men- schen-knechtende systeem niet gediend. Maar duidelijk zal het nu zijn, dat de leiders van het Fascisme, die zulke opvat tingen huldigen over de almacht van de Staat, er niets in zien ook de Kerk als „middel" te gebruiken en met Haar te sol len ten spelen. L. R. PLECHTIG PROTEST VAN DEN H. VADER Het college van Kardinalen door den Paus bijeengeroepen WAAR DE STRIJD OM GAAT. Met diepe droefheid in het hart volgt elke katholiek den openlijken strijd, welke het Italiaansche fascisme tegen het Vati caan, de Kaiholieke Actie en de Kerk ontketend heeft, schrijft de „Maasbode". Een strijd, welke er Zaterdag toe geleid heeft, dat de zetel der Katholieke actie in het exterritoriale Palazzo di Sant'Apolli- nare door Italiaansche militairen onder zocht en verzegeld werd, zoodat de in de verdragen van Lateranen vastgestelde Va- ticaansche immuniteit geschonden werd. Daarmede is het conflict, dat sinds lang in meer bedekten vorm bestond, in de of- fieieele sfeer gebrachtheeft het derhalve een beteekenis gekregen, welke verre bo ven de perspolemieken, welke tot dusverre door de fascistische bladen, maar vooral door de „Lavoro faseista" met een uiterste felheid gevoerd werden uitkomt. Nadat de eerste jubel over de op 11 Fe bruari 1929 gesloten Verdragen van Late ranen, waardoor de Romeinsche kwestie opgelost en de betrekkingen tusschen den H. Stoel en den Italiaanschen staat gere geld werden, was verstomd, begonnen zich onmiddellijk de moeilijkheden voor te doen. De strijd liep voornamelijk over het recht der katholieke jongelingschap en der studenten, later ook der arbeiders om zich katholiek te organiseeren en in die orga nisaties, naast en met de zuiver godsdien stige belangen, ook de sociale belangen te behartigen. De H. Vader had den uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven, dat alle katho lieken in de Katholieke actie georgani seerd zouden worden, een vereeniging, die in het Concordaat uitdrukkelijk is erkend: „De Italiaansche staat, aldus art. 43 van genoemd verdrag erkent de organisaties, welke van de Italiaansche Katholieke Ac tie, afhankelijk zijn, in zooverre deze, ge lijk de II. Stoel heeft beschikt, haar activi teit ontplooien buiten elke politieke par tij en onder de rechtstreeksche afhanke lijkheid van de hiërarchie der Kerk voor de verspreiding en de beleving der katho lieke beginselen". De Kerk, die van dit recht geen af stand kon of kan doen, is den staat her haaldelijk zoover mogelijk tegemoet geko men, o.m. in de kwestie der jeugdvereni gingen. Maar de fascistische staat, welke zich zelf als de hoogste macht beschouwt, eischte steeds meer. Hij verlangde een op gaan der katholieke vereenigingen in de fascistische organisaties, met aanvaarding van de voor den katholiek onaannemelijke staatsbeginselen van het fascisme. Bovendien voelde men in fascistische kringen een zekeren wrok over de plech tige viering der Rerum Novarum-feesten. Alle katholieke sociale organisaties der wereld zouden in Rome Leo XIII huldi gen, maar bij die huldiging moest Italië ontbreken. Terwijl daarnaast de Katholie ke actie in Italië zelf moest ingrijpen om haar door de werkloosheid getroffen leden te steunen. Het fascisme, dat er zich zoo luid op beroepen had alle sociale en eco nomische vraagstukken te zullen oplossen, zag aldus openlijk, zij het onrechtstreeks, het mislukken van haar pogingen te dien aanzien geproclameerd. Van fascistische zijde werden steeds tal rijker wordende aanslagen op de organisa ties der Katholieke actie gepleegd. Het waren vooral de katholieke studentenbon den ook door den Italiaanschen staat erkend die den stoot moesten opv^ir- gen. Zoo zelfs, dat de H. Vader de katho lieke studenten prees en aanmoedigde, die, wijl zij tot den katholieken bond be hoorden, uit de fascistische organisatie waren gezet. Zij moesten het als een eer beschouwen ter wille van hun geloof te lijden. De strijd is nu in volle kracht uitgebro ken. Wij weten, wie daarbij de eind-over winning zal behalen: nog nooit is een macht tegen de Kerk opgewassen geble ken. 'S PAUSEN PROTEST. De H. Vader heeft gisteren ter gelegen heid van de behandeling van het proces der zaligverklaring van Glicerio Landriani in een zitting van de H. Congregatie der Riten, plechtig geprotesteerd tegen de in cidenten, waarvan in den laatst en tijd de leden en instellingen der Katholieke Actie het voorwerp zijn geworden. Sinds eenige dagen en vooral in de laat ste dagen zeide Z. H„ zien Wij tot Ons leedwezen de eerste zichtbare vruchten van een opvoeding, die het tegendeel is van de christelijke opvoeding en ook van de opvoeding tot staatsburger en die sys tematisch opleidt tot haat, oneerbiedig heid en gewelddaden. Geen dag hebben Wij gedraald met de erkenning van de onschatbare weldaad van het wederinvoeren van het godsdienst onderricht op de scholen. Allengs is men echter begonnen, met de linkerhand te vernielen, wat men met de rechter hand wilde opbouwen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1