UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda MAANDAG 1 JUNI 1931 DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD PAG. 2 „De Tijd" op 1 Juli opgeheven. De „Tijd'' als zoodanig zal met ingang van 1 Juli ophouden te bestaan. De volks editie van de „Tijd", de „Amstelbode", zal blijven bestaan, onder beheer van de „Maasbode"', doch onder een afzonderlijke directie. Het geheele personeel van redactie en administratie en gedeeltelijk het technisch personeel van de „Tijd" is Zaterdagmorgen tegen 1 Juli ontslag aangezegd, met toe kenning van 3 maanden salaris. De hoofd-redacteur van de „Tijd", de heer Laudy, heeft verklaard aldus weet de „Res." te berichten geen prijs te stel len op het hoofdredacteurschap van de „Amstelbode". De drukkerij ,,'t Kasteel van Aemstel" zal zelfstandig blijven bestaan. Meubelmakersconflict te Waddinxveen. Op uitnoodiging van den burgemeester te Waddinxveen is Vrijdagavond een be spreking gehouden Lusschen de bestuurders der werknemersbonden en de patroons, in zake het stakingsconflict bij de meubel fabriek H. A. v. JJerkesteijn. Het resultaat is geweest, dat dc arbeiders heden het werk voor den tijd van drie weken op de oude voorwaarden zullen hervatten. In die periode moet door het personeel oe- slist worden of een van patroonszijde go- daan nieuw voorstel (doorbetaling der feest- en vacantiedagen, doch een loonsver laging van *2 cent per uur) al dan niet zal worden aanvaard. LEIDSCHENDAM EERSTE PLECHTIGE H. Mïo Blijde galmden de klokken en vroolijk wap perden de vlaggen, met pauselijken wimpel, toen Zaterdagmiddag de priesterzoon der pa rochie, de weleerw. heer P. v. Vliet, die des morgens in de kathedraal te Haarlem de H. Priesterwijding had ontvangen, zijn intrede in zijn geboorteplaats deed. Een lange stoet van fietsers en ruiters te paard, allen getooid met de pauselijke kleu ren, benevens de gymnastiekclub S.S.S. hadden zich aan de grens der gemeente bij de centrale opgesteld om den pas gewijden priester te ver welkomen en hem naar het ouderlijke huis te begeleiden. Om ongeveer 7 uur arriveerde de wijdeling met zijn familie in auto's, en werd door burg. Keijzer verwelkomd. Hierna stapte men over in gereedstaande landauwers. In hst eerste rijtuig hadden plaats genomen de neo- R'yst met zijn vader en moeder en burgem. Keijzer, en in het 2e rijtuig en verder in een 4-tal auto's de naaste familieleden, meest broers en zusters van den neomyst. Onder de blijde tonen van de R.K. Harmonie kapel „St. Cecilia" zette de stoet zich in be weging. Voorop reden de gemeentepolitie en 2 maréchaussee's te paard, waarachter de rui ters te paard, fietsers, de Harmonie en de Gymnastiekclub volgden. Hierachter kwamen de laudauers en auto's, terwijl wederom rui ters te paard en fietsers defi stoet sloten. Langs Jaagpad, Veenestraat, Damlaan en Veursche Straatweg trok de stoet naar het ouderlijke huis; hier werd de neomyst door de geestelijkheid opgewacht en verwelkomd. Langs den geheelen weg heerschte een groote belangstelling en medeleven. Na" afloop werden ruiters, fietsers, enz. getracleerd. Zondagmorgen om 10 uur werd de neomyst door een stoet van lieve bruidjes het feestelijk versierde kerkgebouw binnengeleid. De geloo- vigen, die het groole kerkgebouw geheel vul den, zongen hem hier het welkomstlied toe. Te 10 uur ving daarop de Eerste Plechtige H. Mis waar, waarbij de neomyst werd geas sisteerd door den zeereerw. heer pastoor M. J. J. Kammers als presbyter-assistens, den v.eleerw. paler J. van Heiningen, eveneens een zoon der parochie, als diaken, den weleerw. heer prof. van Leeuwen, als sub-diaken en de weleerw. heeren Pronk, Campfens en van Veen als ceremoniarius en 'canlores. In het priesterkoor had plaats genomen pas toor Beysens, oud-pastoor der parochie. Na het Evangelie beklom de weleerw. pater J. van Heiningen den kansel voor het houden der feestpredikatie, welke hij aanving met de woorden: „Gij zijt mijn dienaar en ik heb u uitverkoren, ga dan en Ik zal altijd met u zijn". Wat kan het soms aardig gaan, aldus de gewijde spreker, de mensch kan wikken en wegen, doch God alleen beschikt. Het was op 15 Aug., dat een kind ten doop werd gehou den en de kapelaan, die de doopplechtigheden verrichtte, met een glimlach en een grap zeide, dat zal over zooveel jaar een priester Gods zijn, en ziedaar, dat kind is de neomyst van heden. Bern. gel., aldus spreker, wat is de hemel ver weg, komt er nooit een straaltje van ge luk en is Christus alleen op aarde gekomen om het geloof te brengen en heeft Hij zich toen teruggetrokken? Hebben wij de moeders met hun kinderen niet benijd, toen zij bij den groo- ten menschenvriend kwamen, maar waafjm? Hebben wij de apostelen niet benijd, die steeds bij Jezus waren, maar waarom? Christus leeft immers nog altijd in onze ker ken en is nog steeds dezelfde menschenvriend, die ons zijp. priesters geeft als zijn plaatsbe kleders, en thans hebben wij het geluk weder om een pasgewijde priester in ons midden te hebben. Het is heden een dag van blij geluk voor u, jonge priester, die zoolang hebt opgegaan naar Zijn altaar en 12' jaar lang hebt gewerkt om het doel te bereiken, dat thans bereikt is. En nu denk ik terug aan den dag, dat ik zelf hier voor het eerst aan het altaar stond en de vele sympathie en medeleven mocht hebben van alle parochianen, evenals u. Ook is het een blijde dag voor u, vader, die met zorg hebt gewerkt om uw kind het groote doel te helpen bereiken voor u moeder, die het kind onder uw hart hebt gedragen en misschien in alle stilte geleden hebt en gebeden voor uw dierbaar kind, doch thans is uw geluk vol komen en velen zullen u straks benijden. Het is een blijde dag voor de familie en de DE GRAAL. „HET KONINKLIJK PAASCHKRUIS". Op het Nenijto-terrein te Rotterdam. Eenheid in verscheidenheid d-at is een wezenlijk element in de schoonheid, die het oog bekoort en den geest verheft. 't Was ons een genot voor de oogen, toen wij gisterenmiddag in een der groote hallen van het Nenijto-terrein te Rotterdam za gen opgesteld het massale spreekkoor van de Graal-leden in haar veelkleurige kleeiij, die harmonieerde in een eenheid van kleu- ren-schoon. Er werd gegeven een herhaling van „het Koninklijk Paaschkruis", dat in het Am- sterdamsche Stadion zoo veel succes heeft gehad. Maar toch niet heelemaal een her haling. Er was een Kruisberg opgericht, waarop de uitvoerenden waren opgesteld en de regie was daardoor ook gewijzigd ge worden. Er was veel publiek (hoewel er nog meer toeschouwers hadden kunnen zijn) w.o. de Burgemeester van Rotterdam, de Deken van Rotterdam en andere notabelen. En 't was ons een genot voor den geest te zien en te hooren die massale menigte Graal-leden (1500), uit versoheiden plaat sen, uit verscheidene maatschappelijke kringen, maar één in sterken wil, om re leeren en te propageeren: ,,'t Blijde Boodschapsverhaal, Dat, hoe de wereld verdwaal, De menschheid moet bekeeren. En God zal triomfeeren". Een genot voor den geest, een zónne- weelde voor het hart! te hooren getui gen, frisch en fier, dat al de Graal-leden, zoo verscheiden in aanleg en in kennis, een eenheid willen vormen in den heerlij ken dienst van Christus en Zijn Kerk: „Als een Graallid is ingewijd is zij bereid Tot zacht geduld en alle dienstbaarheid". Na de uitvoering in het Stadion te Am sterdam heeft onze redacteur „het Konink- geheele parochie, nu een priesterzoon uit ons midden is opgestaan. De priester is de plaatsbekleeder van Chris tus;' zijn taak is zielen te heiligen en slacht offers weg te rukken van de hel. Zoolang de weg naar den hemel zoo smal is, zal er een priester moeten zijn om de koers aan te ge ven. Priester zijn is biddend door het leven gaan; hel is God weergeven aan de menscher.; het is troost en vrede halen uit den hemel voor de schepselen; o, aldus de gewijde spre ker, mocht dit toch meer beseft worden. Den priester, u kunt hem zien in de kleine sacristie, aan de communiebank, in het drukke gewoel der wereldstad; in rijke huizen en ar me krotwoningen; overal is hij om troost te brengen en zielen te winnen voor den hemel. Geen Indiaan is te rood, geen neger te zwart, geen wilde te wild, of de priester-mis sionaris zult u daar vindén om de zielen tot God te brengen en hen vurige Christenen te maken. Gij, jonge priester, ga blij uw toekomst in met de hede van allen, ga uit onder den steun van uw parochie-heiligen Petrus en Paulus. ga uit en laat uw roeping zijn een zegen voor allen, voor wie gij leeft, ga uit en brengt vrede aan de harten en reinheid aan de zielen. Wanneer gij voor het eerst de H. Hostie zult opheffen, bidt dan voor allen, bidt dan ook voor mij, daar ook wij, priesters, geen vrij kaart hebben voor den hemel, opdal ik, na an deren gepredikt te hebben, zelf niet verloren ga en in niets tekort moge komen in den verheven dienst van God. Amen. Het kerkkoor voerde onder leiding van zijn directeur op zeer verdienstelijke wijze uit de 3-stemmige Mis van Perosi, terwijl onder het offertorium werd gezongen het bekende Quam dilecta" van Ph. Loots en onder het Communie-uitreiken het „Adoro Te" en „Je.-u dulcis". Na de H. Mis werd de Pricstercan- tate van L. Dobbelsteen uitgevoerd. Des middags van half 3 tot half 4 had een druk bezochte receptie plaats in het Patro- naatsgebouw aan de Damlaan, waar zeer velen den neomyst kwamen fehciteeren. Om half 6 werd door den neomyst een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij zijneerw. werd geassisteerd door den weleerw. heer prof v. Leeuwen van Heemstede als diaken en den weleerw. heer van Veen als subdiaken. Onder het Lof werd door den neomyst dank gebracht in de eerste plaats aan God voor de gioote genade hem heden geschonken en ver volgens aan alle parochianen voor huu svm- pathie, belangstelling en medeleven met zijn groot geluk. Het is een schitterend geslaagde feestdag geweest. KATWIJK AAN DEN RIJN. Een ongewoon verschijnsel. De bewoners van de VoorstraatNoord werden Zaterdagavond laat opgeschrikt door een ongewoon verschijnsel. Langs de stroom draden van de trambaan ging over 30 Meter lengte een geweldige vuurstraal, gepaard gaan de met een hevig gesis en een spatten van venken. Bij een verbinding van een waarschu- wingssein ging het vuur niet verder doch brandde de leiding door en een der dragen viel op de straat, tot schrik der omwonenden. Direct werd de directie gewaarschuwd en spoedig was personeel met het noodige ma teriaal aanwezig die aan het werk togen. Hot was intusschen half 2 eer alles weer normaal was. Die de laatste tram van 11.45 uit Leiden hadden, waren genoodzaakt te komen wande len en ook de tram van 12.30 uur naar Lei den ging niet. lijk Paaschkruis", inhoud on uitvoering, be sproken; en wij hebben toen ook anderer oordeel onzen lezers meegedeeld. Eerst werd door het Spreekkoor „Het Graalprogram" (Wat wij willen, wat wij kunnen, wat wij hopen) „gezegd" en daarna werd „Het Koninklijk Paaschkruis" aan de met waardeering luisterende toeschouwers te genieten gegeven. Vooral nè. „Het Graalprogram" was het eerst bedrijf van „Het Koninklijk Paasch kruis" naar onzen smaak wel wat lang; en, dat een gedeelte van de tekst werd over geslagen, was dan ook o.i. heel goed. Het, tweede en derde bedrijf houden de aan dacht strakker gespannen. Wij zijn getroffen door regels, waarin waardevolle levenswijsheid tn enkele woor den wordt opengelegd: „Maar sleohts wat kost is kostbaar, en Christus' kruis kost duur". En door levenslessen met diepen zin: „Heoft de menschheid dus rechten op welstand en voorspoed, Zij heeft ook een diepe behoefte aan tegenheid. Vermind'ring van werktijd, vermeerd'ring van loongoed Zijn goed als gunstig uur voor liefdes genegenheid. Maar als de liefde aldoor een makk'lijk leven leidt, En met morren en klagen al haar kruis wegen mijd-t; Gevloekt die pret van goedkoope gelegen heid, Maar het diepe lijden uit liefde zij gezegend, in eeuwigheid". Het publiek toonde zich na afloop dank baar voor het geaotene, en, nadat enthou siast was gezongen het „Aan U, o Koning der Eeuwen", bleven allen gadeslaan het ■défilé der Graal-leden, dat deze uitstekend geslaagden mooien Zondag-middag van de Graal besloot. HILLEG0M. Winkeliersvereniging. De Pinkster reclame der Hillegomsche Winkeliers is ge ëindigd en is een groot succes geworden. Er zijn ruim 100.000 loten .uitgegeven, wat beteekent, dat binnen 14 dagen voor meer dan 100.000 ter plaatse werd gekocht, af gezien van het totale bedrag dat zou moe ten worden bijgeteld voor aankoopen be neden 1. Verkeersongeval. Door den slechten toestand van den Rijksstraatweg nabij de Noorderlaan sloeg Zaterdag een driewielig motorrijtuig over den kop. De bestuurder, een bejaard heer uit Haarlem en diens echtgenoote, bekwamen daarbij enkele hoofdwonden. Dr. Ten Hoopen verbond hen, waarna zij zich huiswaarts konden begeven. NIEUWE-WETERING. Huldiging directeur De Haan. Na. het schitterend resultaat van 2de Pinksterdag, had de Fanfare gemeend haar directeur, de heer Corn, de Haan uit Leiden, een wel verdiende hulde te brengen. Bij de grens van ons dorpje had de fanfare Zaterdag avond zich opgesteld.. De directeur en zijn vrouw namen in een voor hen gereserveer de auto plaats, en met een flinke marsoh werd een aanvang gemaakt met een muzi kale wandeling. Bij de ringvaart werd ge draaid, nada.t eerst door den heer Roos sigaren werden aangeboden. Mevrouw de Haan word door een meisje een mooie bouquet aangeboden. Terug ging men naar het repetit-ielocaal, waar een krachtig lang zullen ze leven werd gespeeld, hetwelk door een groote menigte werd meegezon gen. Met medewerking van eenige kunst lievende leden was het mogelijk den leden een gezellig avondje aan te bieden. Nadat allen waren gezeten, nam de voorz., de heer Spring in 't Veld, het woord. In het kort dankte de voorz. nogmaals op de eerste plaats den directeur voor zijn onvermoeid werk en ook de leden voor hunne mede werking. Na veel tegenslag is het toch met aller samenwerking mogen gelukken in de eerste afdeeling te komen. Hierna nam de directeur het woord. Spreker zeide getrof fen te zijn, dóór de hulde hem en zijn vrouw gebracht, en drukte alle leden op het hart vooral in de toekomst te studeeren, en goed de repetities te bezoeken. Want er staat veel werk voor de deur. De stukken worden steeds zwaarder en de eischen groo- ter. Het deed hem genoegen, dat er zich drie. nieuwe krachten hadden opgegeven. Nu zijn er 18 leden, dus voor de toekomst 21, waarmede spreker zonder vrees in de eerste afd. durft deel te nemen. Nogmaals hartelijke dank en proficiat. Na het gezellig samenzijn dankte de voorz. allen, en ook diegenen welke durven te zeggen, dat de Fanfare me-t vijf gehuur de krachten te Nieuwkoop een 1ste prijs heeft behaald! We hadden ingeschreven met 20 leden, doch wegens ziekte en een verhuizing moesten we met 18 leden uit komen, en hadden toch succes. Bij Amicitia t© Nieuwkoop zullen ze zoo goed zijn deze heeren hieromtrent in te lichten, daar zal dan. hun vergissing wel blijken. ALKEMADE Geboren: Johannes Leonardus z, van C. G. van Emmerik en W. J. Rietbroek Cor nelia Catharina d. van C. P. de Haas en A. C. Heemskerk Johanna Maria Amata d. van J Turk en C. van der Hoorn Margaretha Johanna d. van Jac. van Egmond en H. Jonk- Getrouwd: B. N. Ruijgrok jm. 27 j. en A. A. M. Verkleij jd. 28 j. Overleden: Johannes de Jong 58 j. AALSMEER Bloemenfeest In tuinbouwkringen alhier bestaat het plan, om in September in deze ge meente een bloemenfeest te houden. LISSE Huldiging dirigent Mizee. Zondagavond had in de groote zaal van den R.K. Volks bond de huldiging plaats van den heer W. Mizee, directeur van de R.K. Gemengde Zang- vereeniging „St. Gregorius". Deze bijeenkomst vond plaats, naar aanlei ding van het feit, dat deze vereeniging op het gehouden concours te 's Graveland een len prijs wist te behalen iri de afd. Uitmuntend heid met 331 punten. Vele genoodigden van di verse vereenigingen waren voor deze gelegen heid uitgenoqdigd. Bij het binnenkomen werd den heer en mevr. Mizee een „hij leve lang" door het koor toegezongen. Deze feestelijke avond werd met een wel komstwoord ingeleid door den voorz den heer F. A. Beysens, waarin 'n woord van hul de werd gebracht aan den directeur, Spreker hoopte, dat nog vele lauweren op concoursen mogen geoogst worden. Vervolgens werd den aanwezigen een kop koffie aangeboden. Ver melden we nog even, dat de geestelijkheid der parochie vertegenwoordigd was, alsmede de beschermheer dezer vereeniging, de heer P. Warmerdam. Door de Zangvereen. werd vervolgens ge zongen „Adoro Te", een compositie van den heer W. Mizee, welke met een dankbaar ap plaus werd beloond. Voor dezen avond was kapelaan Zon als leider over het koor belast. De zeereerwaarde heer pastoor, sprak eenige woorden van gelukwensch tot den directeur. Het jongste bestuurslid, mej. R. Broekhof, bracht ook haar gelukwenschen na mens het bestuur en overhandigde den heer Mizee een bloemstuk, terwijl mevr. Mizee een portret van de leden der vereeniging ontving. Hierna werd „Lauda Sion" van Olivier Koop ten gehoore gebracht. Dit was het vrije nummer op het j.l, gehou den concours en met groote voldoening kun nen wij dan ook vermelden, dat dit nummer schitterend werd gezongen. De geestel. advis. biacht hierna een woord van gelukwensch. Te vens werden de nieuwe leden begroet. Het ver heugde spr., dat deze vereeniging steeds in bloei toeneemt. Wij zullen steeds door blijven werden en het is ons plan dezen zomer een groot tuinfeest te organiseeren. De voorz. las hierna het rapport voor van de jury, waaruit blijkt, dat het koor aan de wenschen heeft voldaan. Vervolgens werd het drinklied gezongen uit de operette „Rose Marie" en daarna het woord verleend aan den heer C. Schrama, die sprak namens het bestuur van den Ned. R.K. Volks bond. Spr. overhandigde den heer Mizee een blijk van waardeering, voor hetgeen hij ook voor de R.K. Volksbond heeft weten te vol brengen. De heer Warmerdam, beschermheer der ver eeniging, sprak vervolgens woorden van geluk wensch aan directeur en leden, Met belangstel ling heeft spr. deze vereeniging trapsgewijze zien opbloeien. Getuige is spr. geweest van het concours te 's Graveland en met voldoening heeft spr, daar het werk van den directeur kunnen constateeren en beloond zien worden. Namens de R.K. Harmonie-vereen. .Adolf Kolping" sprak de heer J. v. d. Voort; namens de R.K. Mandolineclub de heer B. Randsdorp De weleerw. heer kapelaan v. d. Zong ging de rij van sprekers sluiten, en wilde de vereeni ging, namens de jeugdvereenigingen, felicitee- ren met het behaalde succes, hetgeen „Grego rius" te danken heeft aan de leiding van den eminenten directeur, in den volksmond ge noemd „de Leidsche dirigent". Spr. wensch is, dat de vereen, bij dit succes niet zal stil blijven slaan. Wij verwachten dan ook, dat zij spoe dige hun 6temmen eens zullen laten trillen door den aether. Wij weten dan zeker, dat Roomsch Nederland dien avond zal afstemmen op Huizen en allen vol lof zullen wezen over het heerlijk stemgehalte dezer vereeniging. Hierna werd-'het verplichte nummer van het gehouden concours, n.l. „Het Koningslied" van P Mast. Zijderlaan gezongen, hetwelk een dankbaar applaus verwierf. De heer L. Halfschepel declameerde vervol gens „Excelsior" en „Schrijverke", beide van den priester-dichter Guide Gezelle,. Voor bei de uitgebrachte declamaties verwierf hij een dankbaar applaus. Kapelaan Kuipers volgde dit succes op en declameerde „Boerken Aas" eveneens van Ge zelle. De voorz. besloot deze declamatie, met een Noord-Brabantsche declamatie van Vin cent. Hierna was bet woord aan den heer Mizee, die de rij der sprekers dankte voor de ontroe rende woorden aan zijn adres gericht op deze zoo goed geslaagden huldigingsavond. Het suc ces, dat wij hebben mogen ondervinden, is aan de leden te danken door trouw de repetities te bezoeken. Gekomen aan bet einde dankte de voorz. allen voor de medewerking op dezen feest avond en sloot met den chr. groet. GENOOTSCHAP MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX. Onder voorzitterschap van prof. dr. W. van der Woude is de 146e algemeene ver gadering gehouden van het Genootschap Mathesis Scieniarum G-enitrix. Na ©en openingswoord door den voor zitter werden tot bestuursleden herbenoemd mr. H. A. Sypkens, ir. P.Hoogenboom, ter wijl in de vacature jhr. C. G. Röell (niet herkiesbaar) werd benoemd de heer A. M Touw en in de vacature dr. C. A. Cromrne. Donderdag. Zitting „Sancta Veronica" van 35, Pieterskerkkoorsteeg 15. Tij dens de zitting worden de prijzen der loterij tentoongesteld. Gratis toegang. Dinsdag, uo.icieroag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds var 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. II. Blanken, IIoo- gewoerd 171, Tel. 502 en H. J. v. Driesum, Mare 76, Tel. 406. liin (niet herkiesbaar) prof. dr. W. J. de Haas. Vervolgens hield prof. Van der Woude een rede, waaraan het volgende is ont leend: Het afgeloopen jaar was voor het Genootschap een jaar van veel goed werk maar van weinig schokkende gebeurtenis sen; de beschikkingen van hoogerüand eri de werkzaamheden van het bestuur be troffen velerlei. Ik twijfel niet, aldus spr., of vele aanwezigen zullen een levendig be lang stellen in de vrijheid, die volgens een der jongste aanschrijvingen aan onze leer lingen is gelaten op het punt der buigings uitgangen. Hierop en op andere met name genoemde vraagstukken, zal spr. echter dieper in gaan. Spr. herinnerde e-r vervolgens aan, dat de rechtbank te 's-Gravenhage bij haar uit spraak in het proces, waarin het bestuui zijns ondanks gewikkeld was, geheel hei standpunt van het bestuur onderschreef en dat de tegenpartij hierin berust heeft. In zake de dikwijls lastige, maar gewoon lijk vrij onschuldige beslommeringen be treffende salarissen en pensioenen, gewoon lijk in het leven geroepen door de vaak raadselachtige taal en stijl, waarin de Nij- verheidswet vervat is, deelde de voorzitter mede, dat dit jaar een oogenblik een hoogst onaangename verwikkeling dreigde, die echter tot groote voldoening mede door de welwillende medewerking van den mi nister van onderwijs kon worden afge wend. Bij de inrichting op het laboratorium voor de natuurkunde van Je localen, die al daar voor de electrotechnische lessen aan de leerlingen van het Genootschap worden gebruikt, heeft de directie van het labora torium onverwachte moeilijkheden nog niet kunnen overwinnen; gehoopt wordt, dat de vacantie die mogelijk zal geven. Het Genootschap telt op het oogenblik 5 leden van verdienste, 3 buitengewone en 392 gewone leden, tegen resp. 5, 3 en 374 het jaar tevoren. Op 1 Januari 1931 bedroeg het aantal leerlingen 4U1 tegen 362 op 1 Januari 1930. Op 1 April bij den aanvang van den nieu wen cursus waren 356 leerlingen ingeschre ven. Gedurende het kalenderjaar 1930 be zochten 115 (104) leerlingen van buiten Lei den de schooi. Aan het eindexamen 5e klas namen 43 leerlingen deel; 13 leerlingen werden afge wezen, 1 trok zich terug; adn 34 kon net diploma worden uitgereikt. De loopende cursus bouwkunde is begon nen met 10 leerlingen Bl en 6 leelringen B2; aan het eindexamen electroteohniek namen 21 leerlingen deel, hiervan moesten 2 afgewezen worden. In het afgeloopen jaar werden weer tal van excursies gemaakt, terwijl het Genoot schap weer tal van geschenken mocht ont vangen. In September 1930 werd wederom de 5- jaarlijksche prijsvraag uitgeschreven, tot welker uitschrijving het bestuur in staat wordt gesteld door het fonds door oud-leer lingen ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het Genootschap gesticht. De nu uitgeschreven prijsvraag was dit maal uitsluitend voor de bouwkunde en be helsde het ontwerpen vah een vólks-thee huis met speeituin voor het toekomstig siadspak „De Leiasche Hout". Op deze prijsvraag zijn vier antwoord-.n ingekomen. De jury bestond uit de heeren Ir. P. Hoogenboom, P. M. J. van Oerle, M. Sirag uit Utrecht, tl. Sutterland te Rotter dam en C. van der Wilk te Amsterdam. De eerste prijs (groote zilveren medaille en 150) werd toegekend aan den heer B. W. A. Goddijn, de tweede prijs werd ver deeld tusschen de heeren J. N. Bouter Jr. en H. Korswagen, die ieder een kl. zilverea medaille en 73 ontvingen. Spr. wenschte de bekroonden geluk met het behaalde suc ces en dankte de juryleden voor hun be moeiingen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de volgende prijzen zijn toegekend: prijstee- kenen en natuurteekenen: le prijs: B. Bur ger; 2e pr. U. A. Zirkzee; Ornameiuiee^ï- nen 2e prijs B. Burger; ontwerpen (binnen- betimmering) le prijs B. Burger, 2e prijs H. Stol. Namens de leerlingen sprak de heer P. J. van der Zeeuw woorden van dank tot het bestuur waarna het Genootschapslied werd gezongen. De heer M. Sirag, architect te Utrecht, die 35 jaar geleden leerling van het Ge nootschap was, sprak daarna eenige vrien delijke woorden, waarbij hij onder meer het werk der tegenwoordige leden prees. Na woorden van dank door den voorzit ter werden de diploma's aan de leerlingen, die de school verlaten, uitgereikt, waarna de tentoonstelling van werkstukken der leerlingen werden bezichtigd. In de Leidsche Zweminrichting aan den Hooge Rijndijk is Zaterdagmiddag een 4-jang meisje, Josepha v. Noort, wonende Hoogewoerd, dat op den kant van het bas sin zat, in het ondiepe water gevaleln. De zwemmeester, de heer Duivevetter, zag een mutsje boven water drijven en stelde direct een onderzoek in. Hij vond het meisje plat op den bodem van het bassin liggend- Het kind werd in het kantoortje binnengedra gen, waar een dokter van den E.FI.D. kunst matige ademhaling toepaste. Na een kwar-v tier kwam het meisje weer tot bewustzijn. Haar toestand is thans zeer goed.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2