22ste Jaargang MAANDAG 1 JUNI 1931 No. 6910 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND e- (Bou/^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De onafhankelijkheid van onze pers. „Nu het door den Aartsbisschop en den voorzitter zelf is gezegd, durven ook de katholieke bladen de mislukking van den grootsch opgezette katholiekendag in de hoofdstad erkennen." Zoo schrijft het „Volk"( We mogen opmerken, dat reeds in ons eerste verslag van den katholiekendag op het geringe bezoek werd gewezen; dat er zelfs door ons preciese cijfers van het aantal der op verschillende vergaderingen aanwezigen zijn genoemd Dat door een Amsterdamsch redacteur in zijn blad, wat het bezoek betreft, het tegenovergestelde van de werkelijkheid werd medegedeeld, is een tactiek, die wij afkeuren, en waaraan ons blad zich ook niet heeft schuldig gemaakt. De katholieke zaak is gediend door de waarheid en door de waarheid alléén. En, als dan de waarheid niet erger is, dan dat een katholiekendag een (door verschillende omstandigheden verklaar baar) slecht bezoek heeft dan kan de katholieke zaak nog wel tegen zoo'n stootje! Intu&schen geeft deze opmerking van het „Volk" ons gelegenheid, om te consta^- teeren, dat de katholieke pers in ons land gelukkig een onafhankelijkheid bezit, die gewaardeerd kan worden een onafhankelijkheid van allerlei machten en invloeden, die haar tot zwijgen zouden kunnen dringen, als spreken plicht is, of die haar in een bepaalde niet met eigen overtuiging strokende richting zouden kun nen drijven. Dat de pers die onafhankelijkheid bezit wil natuurlijk niet zeggen, dat zij maar raak kan schrijven, zooalser soms ook maar raak gesproken wordt. Wat al gemeen belang, wat recht en liefde eischen is hier maatstaf en leiddraad. 't Is misschien goed, deze positie van de katholieke pers 'ns even met een enkel woord onder de aandacht te brengen. VAN HET VATICAAN HET FASCISME TEGEN HET VATICAAN. ITALIË SCHENDT VAT1CAANSCHÈ IMMUNITEIT. Fascistische oorlogsverklaring. „HET TREURIGST OOGENBLIK VAN MIJN LEVEN". Naar wordt medegedeel, heeft de Ro- meinsche politie bij alle kringen van de katholieke jeugdbeweging huiszoeking ge daan en zijn de kringen vervolgens geslo ten. Voorts is de zending van den Pauselij ken legaat -naar Padua geschorst, terwijl ook het Eucharistische Congres te Rome, voorloopig is afgelast. De „Osservatore Romano" publiceert lan ge lijsten van incidenten, vooral te Milaan en Venetië. Naar verluidt zal de Italiaan&che regee ring alle katholieke kringen, vooral die der Katholieke actie, opheffen. Zaterdag werd de zetel der katholieke actie in het Palazzo di Sant' Apollinare'" op Vatieaansch grondgebied, door Italiaan- sche militairen onderzocht en verzegeld. Twee uren lang mocht niemand het ge bouw binnentreden. Reeds sedert eenige weken werd de nun tius niet meer ontvangen door 't hoofd der Italiaansche regeering terwijl ook de Ita- liaansche gezant het gebruikelijke contact niet meer onderhield met de leiders der Vaticaansehe politiek. Naar verluidt heeft Mussolini den minis ter van Binnenl. Zaken en den prefecten van Italië opdracht gegeven ten opzichte van de Bonden van de Katholieke Actie de Wet op de Openbare Veiligheid toe te passen. Artikel 215 van deze wet eischt, dat alle in het Rijk of in de koloniën bestaan- vereenigingen op te heffen, wanneer deze ten, bestuur- en ledenlijsten en alle verdere inlichtingen over doel en werkzaamheid binnen twee dagen moeten inleveren, wan neer dit wordt verlangd. Overtredingen worden gestraft. Verder hebben de prefecten het reoht, vereenigingen op te hefefn, wanneer deze weigeren inlichtingen te geven en tevens wegens iedere werkzaamheid, die niet m overeenstemming is met de nationale straf wetgeving. v Op een ontbindingsdecreet van den pre fect bestaat beroep op den minister van Binnenland sohe Zaken, diens beslissing is definitief. Vroeger bevatte de wet nog een artikel, dat in den zin van de wet onder vereeni gingen, die controle-plichtig zijn moesten begrepen worden de partijen in het alge meen en de politieke groepen en organisa ties. Dit artikel werd echter al in Septem ber 1923. opgeheven, zoodat het desbetref fend artikel thans in vollen omvang werk zaam is. Door dezen maatregel wordt dus het lot van de Bonden van de Katholieke Actie geheel in de handen van de prefecten ge legd. In den loop van Zaterdag zijn op grond van de Italiaansche politie-wet reeds ver scheidene Bonden van de Katholieke Actie gesloten. De documenten in de archieven zijn in beslag genomen. Naar verluidt heeft het Vaticaan diplo matieke stappen ondernomen. In Vaticaansehe kringen is men van mee ning, dat door deze gebeurtenissen het Concordaat ais geheel niet in gevaar wordt gebracht. Jwvpc* MUSSOLINI Een droevige verjaardag. De Paus, die op 31 Mei 1857 geboren is, vierde gisteren zijn ver-jaardag, ter gelegen heid waarvan hij audiëntie verleende o.a. aan een katholieken Bond. tot wiens ver tegenwoordigers Z. H. een redevoering uit sprak, waarin hij o.a. zei, een droeven ver jaardag te vieren wegens de onaangename gebeurtenissen, welke de laatste dagen wa ren voorgevallen en den haat en het geweld, waarmee tegen de Katholieke Actie wordt opgetreden. De Paus ontving ook de leerlingen van het Instituut Pius XI der Salesianen. Z. H. hield te dezer gelegenheid een be langrijke redevoering waarin hij oa. zeide: „Uw denkbeeld, om ons dit bezoek te brengen is voortreffelijk en aangenaam. Het is ons des te aangenamer en liefelijker, in dit droevig oogenblik, het treurigste uur in ons leven. Wij zeggen dit in onze hoeda nigheid van Vader en Bisschop van Rome. Gij komt ons troosten, op den avond van den dag, die zulk een brutale schending aanschouwde, 'n aanslag op wat ons het dierbaarste i6, de Katholieke Actie der Elite, dat is der Jeugd. Wij hebben natuurlijk dien plicht en het recht ons te beroepen op de verdragen en het concordaat en diplomatieke stappen werden reeds ingeluid^ maar niets kan den Bisschop van Rome verhinderen zijn stem te verheffen. Men kan ons vragen om ad vies, niet om te zwijgen". DUITSCHLAND COMMUNISTISCHE EXCESSEN TE BERLIJN. Vrijdlagavmiod is te Berlijn het eoc-dem. rijktsdagüid 'Ekifssmiach door oammminiisten overvallen en d'oor ©en schot iin het hoofd vrij ziwaar gewond*. Hij is naar het zieken huis overgebracht. Op 'n ander punt der stad hebben com munisten een lid van de Sitahlhednr diood- gescboten- Hier en daar vielen oomrnunisfen de po litie aan, die Aan haar wapens moest, ge bruik maken, waarbij tien personen werden gekwetst.. Er hadden vijftien arrestaties plaats. FRANKRIJK NIEUW STADIUM DER ZAAK- DAUDET. Zaterdagmorgen heeft een gedetineerde op het hoofdbureau te Parijs, Acbourd ge- beeten, vertklaartd, tot een bende interna^ tkwiaJle anarchisten te behooren, die hem er vioor hadden aangewezen, dien jongen Philippe Daiudet, zoon vain den bekenden leider der Frainsiche royalisten, Aiphanse Daudet, in den beruchten keilden van den amarohistis'dhen 'boekwinkel van Le Flaouit- tier om heit leven te -brengen. Adiouird heeft 'bekend, het. 'kind in den kelder te hebben gelokt. Men herinnert zich wellicht nog de ge ruchtmakende afiaire. Op 24 November 1923 werd die jeuïge Dtodet mot een ernstige s'dhioibwomd in een Parijisobe taxi aangetrof fen; hij overdeed nog voor men hem naar heb ziekenhuis had kunnen overbrengen. Aanvankelijk werd aan zelfmoord gedacht, dioch Léom Daudet hield vain den beginne af wol, dat er hier een misdaad in heit sipel was, die ten h/uize van Le Flaoutber moest zijn gepleegd. SPANJE AGITATIE TEGEN ZAMORA'S BEWIND. De Madrileensche correspont van de „Matin" meldt, dat volgens een mede- deeling in het blad „El Pueblo" er een coalitie tussehen eenige partijen tot stand is gekomen om een regeeringscrisis teweeg te brengen, ten einde den tegenwoordigen minister van Buitenlandsche Zaken, Ler- roux, president der voorloopige regeering te maken. De correspondent meldt verder, dat er een sterke beweging gaande is voor het aftreden van Alcala Zamora en Maura, de-n minister van Binnenlandsche Zaken. Zelfs „the man in the street" is zeer onte vreden over het optreden van de huidige regeering, die geen maatregelen neemt om de daling van de peseta en de kapitaal- vludht tegen te gaan, Terwijl er een sociale anarchie dreigt uit te breken, aldus den ken velen in Spanje, blijft de regeering werkloos en neemt geen bijzondere maat regelen. Het bijeenroepen van de Consti- tueerende Cortes wordt steeds dringender noodig. De vlucht van het kapitaal. Uit Hendaye, aan de Spaansche-Fran- sche grens, wordt gemeld, dat de Spaan- sche douaneambtenaren zeer strenge maatregelen hebben genomen, om uitvoer van waardezaken en bankpapier uit Span je zoo veel mogelijk te beletten. Reizigers naar Frankrijk worden aan den lij-ve gevisiteerd en koffers uiterst nauwkeurig onderzocht. Nadat men met eenige automobilisten verschillende smokkel-ervaringen had op gedaan, worden thans de auto's van per sonen, die onder verdenking staan, uiterst nauwkeurig onderzocht. De motorkap wordt van den wagen af gehaald en zelfs werden van eenige auto's de banden gelicht en de koplampen ver wijderd. Naar uit Madrid wordt gemeld, is in de afgeloopen weken een bedrag van 16.666.000 pond sterling van de banken ge haald. HERVORMING DER RIJKSTELEFOON. Over 15 jaar alles automatisch? De Tweed© Kamer heeft door aaaiineming vaar d'e PT.T-toegiro otiimg voor 1931 haar siainjötie verleend aan een miillliioenen-plain tot bervoTiming en modernise© ring van our &en telefoondienst. Wij vernemen diaairom- tirent de volgende bijizoruderhede n De grooter© locale netten, die voorheen ook „met de hand'" bediend werden, zijn langzamerhand geautomatiseerd. Dit aubo- miati&oh stelsel, dat tot nog toe in ons liamd' uitsluitend im den localen dienst toepassing vond», zal in de mafste toekomst meer en meer ook vooir het. intenliocaile verkeer wor den ingevoerd. De grondslagen voor deze hervorming van 'het rijk-sitelefoon-toedrijf zijn in vier punten samen te vatten: 1. geleidelijke automatiseering van alle locale netten; 2. ver doorgevoerde automartiseering van het. initeriocaal verkeer, in het bijzonder vaar dat op kartere afstanden, gepaard met automatische registratie der gevoerde ge sprekken; 3. concentratie der bediening van het inter'ocaal verkeer, voonzoover daarbij de tuseehenkomst van telefonisten noodig 'blijft, ior een beperkt aantal groot©, goed uitgeruste, oentralen; 4. het zooveel moge- 'lijlksaanenitrekken van het. spinneweb van interlocal© verbindingen in een beperkt aantal 'bundels. Het ligt in de bedoeling het laind in 22 districten t© verdeden; elk district wordt alls heit ware een uitgebreid Looaal net. Zoo zal Amsterdam, ais district 6, Zaandam, Baarn, Busisum, Laren en Hilversum (en alle tussehengei-egen plaatsjes) tot zich trekken. Na voltooiing van het plian zal de aibonné in Zaandam even gemakkelijk en vlug zijn moeder in Hilversum opbellen, ai's thans een verbinding AmsiteadamCentrum met Noord tot stand kamt. De Amsterdam mer zal in d'e toekomst diag en nacht in ver binding kunnen treden met eiken wïïlekeu- rigen aibonmé in 't Cood en in de verdere toekomst met iedereen, die telefoon heeft, in Nederland. Haarlem, district 9, krijgt IJmudden, Zanncli voort en Liss© onder zijn vleugels. Boven Zaandam fot en met Texel wondt allies op Alkmaar, kring 3, geoenitnaliseerd-. Binnen de grenzen van een district wondt hef geheel© interlocaail verkeer dus automa tisch afgewikkeld. Voor gesprekken buiben het district heeft men de hulp va-n een te-lefoariiste noodig, al thans voorloopig. Uitzonderingen bevesti gen den regel. Het ligt n.l. in de bedoeling grensplaatsen van de districten (ib.v. Zaaar- d'am en Alkmaar) en wellicht twee aangren zende districten (b.v. Haarlem en Amster dam) volledig automatisch verkeer toe te staan. Ook op andere wijae lijdt de regel uit zondering. Het aantal telefonisten dait thaais bij de a-fwikkeling van een gesprek betrok ken is, wordt teruggebracht toib één, op de wijze als thans in het verkeer Den Haag Deft plaats vindlt. Vroeger ging zoo'n ge sprek via de telefoniste te Den Haag en te Delft. Thans belt men te Den Haag maar op nr. 39120 en krijgt dan Delft, waar de telefoniste het gewensohbe nummer geeft. Dit „buurtverkeer' verdwijnt. Het zg. snel verkeer diat op proef, tussehen Rotterdam en Den Haag is ingevoerd wordt uitgebreid In 19321933 krijgen wij snelverkeer tus sehen Amsterdam, Botterdam en Den Haag en omgekeerd en tussehen DordrechtRot terdam v.v. Wü een aibonné in Amsterdam tihans spreken met nr. 121212 in Den Haag dan geeft hij die verbinding op aan de rijhsitelefoniste te Amsterdam, die haar ©verspreekt naar de residentie. De telefo niste in Den Haag waarschuwt haar Aim- sbeirdiaimsChe collega, zoodra. nr. 121212 vrij is. Thans dus altijd twee telefonisten. Stiaiks wordt het zooDe atooanné in Am sterdam verlangt een nummer in Rotter dam. De telefoniste in Amsterdam zegt niet: „genoteerd" of „ik zail u bellen", maar: „Hier kourt Rotterdam". Zij heeft na melijk een 'kiies&ohijf van Rotterdam en kan zonder verdere tusschènkomsit, dors ook zon dier veirtiraigiing, den gewaagden alborané zelf „brengen". De technische dienst denkt de volledige aultomntiiseering in vijftien jaren tot. Stand te kunnen torengen. Dordrecht nadert zijn voltooiing; Deven ter, waaraan om. Apeldoorn zal worden toe gevoegd», komt einde 1931 ook gereed. Het bouwplan voor de eerstkomende ja ren omvat verder om. de netten te Zaan dam, Enschedé, Vedp, Oastertoeelk, Waigenin- gem Arhenx, Utrecht, Breda, Henge'o (Ov.), d Bloembollenstreek, het Gooi, Zeist, Zand- -voort, IJmuiden, Beverwijk, Alkmaar, Maas tricht, Heerlen, Nijmegen, Tilburg, Venlo. Van een systematisch werkplan kan om verschillende oorzaken, verband houdenden ook met. de 'huisvesting van de post- en te legraafdiensten, nog geen sprake zijn. Slechts voor enkele gebieden, met. name de de Bloembollenstreek, het Gooi, Zeist, Zaod- Arnhem zal terstond volledig in de richting worden gegaan, „TeL VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Fascisme schendt de Vaticaansehe immuniteit. De Do X vliegt weer. (Luclrltv. 2e blad.) BINNENLAND. Vreeselijk auto-ongeluk te Teteringen; drie dooden. (Gem. Ber., 3de blad). Jongeman bij het baden te Vught ver dronken. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Hcllandia roei- en zeilwedstrijden. (Sportblad). West Frisia eerste klasser inplaats van Excelsior. (Sportblad). Oost Nederland verliest van West- Duitschland. (Sportblad). RIJPWETERING. IN MEMORIAM M. VAN DIEMEN. Alhier is in den gezegenden ouderdom van 84 jaren overleden de heer Martinus van Diemen, oud-zouaaf. Geboren 25 Augus tus 1846 in de gemeente Alkemade trad de heer v. Diemen in November 1867 in dienst der „Militare della Santa Sede", waar hij aan onderscheidene schermutselingen deel nam en o.a. getuige was van het heldhaf tige optreden van onze landgenoot Pieter Jong. Op 18 September 1869 werd hij met een schitterend paspoort uit den pauselij ken dienst ontslagen en keerde ongedeerd in zijn geboorte-oord terug. Op last van Z.H. Paus Leo XIII ontving de heer v. Diemen op 27 Juni 1891 de bronzen me daille „Bene Merenti" tot het dragen waar van hij werd gerechtigd bij Kon. Besluit van 23 Juli 1892. Met rechtmatigen trots heeft de grijsaard dit eereteeke-n tot eenige dagen voor zijn verscheiden op de borst gedragen. Moge God Zijn dienaar reeds het loon hebben geschonken voor de verdiensten, welke dez.e zich in dienst van Christus' PLaatsbekleeder en ongetwijfeld ook in zijn verderen levensloop heeft verworven en hem een plaats hebben geschonken in de rij der groote strijders voor God en Kerk. R. I. P. Krijgt Rijswijk een nieuwen Burgemeester? Ged. Staten hebben ook aan het bestuur van de gemeente Rijswijk de stukken doen toekomen betreffende de wijziging van de grenzen der gemeenten 's-Graven'hage, Delft, Wateringen, Nootdorp, Pijnacker, Wassenaar, Veur en Stonrpwijk en de op heffing der gemeenten Voorburg en Rijs wijk. Zij verzoeken vóór 1 October a.s. in kennis te worden gesteld van het gevoelen mrr den Raad en vair dat van de commissie uit de ingezetenen. Den gestelden termijn acht men hier zeer kort. Voor de gemeente Rijswijk, waar door het overlijden van den heer J. C. Pape een Burgemeesters-vacature bestaat, rijst vooi is nog de vraag, of de regeering, nu Ged. Sta- ten (en uiteraard het gemeentebestuur van Den Haag) blijkbaar zeer veel haast hebben j met de annexatie van Rijswijk en Voor- burg, wel geneigd zal zijn om nog, mis schien voor een periode van slechts een of twee jaar, een nieuwen burgemeester ter benoeming voor te dragen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1