DE BALLONTOCHT VAN PICCARD ZATERDAG 30 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 ZIJN HOOGTEVAART VOLKOMEN GESLAAGD. De geleerde vertelt zijn ervaringen. Een vertegenwoordiger van het Wolff-bur. heeft met prof. Piccard in Obergurgl een on derhoud gehad. - Hoewel verschillende der daarin gedane mededeelingen reeds gepubli ceerd zijn, willen wij toch dit onderhoud me- dedeelen, zooals het is opgenomen in het „Hbld.". De professor citeerde aan de hand van zijn notitieboekje een en ander van hetgeen hij al- zoo op zijn unieken tocht door het luchtruim heeft ondervonden, voor zoover hem dat van direct voor de wetenschap van belang of an derszins vermeldenswaardig voorkwam. In de eerste plaats wees hij er op, dat een gedeelte der instrumenten goed gefunction- neerd heeft. De resultaten van een aantal apparaten echter mocht daarentegen niet aan de verwachtingen beantwoorden. Onweer boven de Oetztaler Alpen. Wat betreft het bergen ^an Piccards ballon maakte men zich gisteravond zeer bezorgd, omdat boven Innsbrück en de geheele Oetz taler Alpen een hevig onweer gewoed heeft, zoodat er gevaar voor bestond dat de ballon op de een of andere wijze beschadigd werd. Bij de landing waren zoowel ballon als gondel volkomen onbeschadigd. Naar later telefonisch uit Obergurgl werd medegedeeld, heeft het hevige noodweer niet de minste schade aangericht. De ballon en de gondel van Piccard zijn onbeschadigd geble- Morgen zullen omhulling en gondel op transport worden gesteld. De hoofdzaak is gelukt. De hoofdzaak, waarop de professor dan ook den nadruk legde, bestond uit drukmetingen van de door de kosmische straling zeer lichte gassen. Deze'" zijn aldus prof. Piccard volkomen gelukt. Die metingen konden slechts geschieden op zeer groote hoogte. B.'j het begin van den tocht steeg de ballon ie snel. Na 25 minuten had hij al een hoogte van 15.000 M. bereikt. Het ging veel sneller, dan men oorspronkelijk verwacht had. De me tingen konden pas beginnen op een hoogte van plm. 15.000 m. De grootste hoogste, die wij bereikten aldus de professor was 16.000 meter. In ijle lucht. Volgens de aanteekeningen werd deze hoog* te bereikt om 7.45 uur in den morgen. De uit- wijdige luchtdruk bedroeg daar omstreeks dien tijd 76 m.m. kwikdruk, d.i. ongeveer het tiende deel van den normalen luchtdruk op aarde. Even te voren was een druk van 70 mm. ge registreerd. Op de richting van den ballon had prof. Piccard aldu,l verklaarde hij niet het minste acht geslagen, daar hij met ir, Kipfer - 1 druk in de weer was met de weten- scnappoiijl:" opmetingen. Slechts zoo nu en dan bepaalde hij ongeveer, boven welk deel van Europa de ballon zweefde, omdat d't van belang zou kunnen zijn in verband met de op metingen, wat echter achteraf niet het geval bleek. De snelheid. De horizontale snelheid bedroeg gemiddeld vijtien meter per seconde. Prof. Piccard vergeleek m^ belangstelling zijn aanteekeningen omtrent de plaatsbepaling met de verschillende daarop betrekking heb bende- telegrammen. Van den gondel uit kon telkens maar een heel klein gedeelte van de aarde waargenomen worden, wat een nauw keurige plaatsbepaling onmogelijk maakte. De maan zoo vervolgde de geleerde scheen duidelijk, helderder daarboven dan op aarde. Het relief der maangebergten maakte een zeer sterken indruk. Men kon niet eerder landen. Op de vragen, waarom prof. Piccard de ver schillende uitstekende gelegenheden om te landen in Ober-Beieren en in het dal van de Inn had laten voorbijgaan, luidde het ant woord: Dat was onmogelijk, want wij konden het ventiel niet opentrekken. Indien wij hadden kunnen landen, zouden wij dat ongetwijfeld om elf uur eergistervoor- middag hebben gedaan in het dal van de Lech, daar wij in die omgeving zeer goede landings terreinen ontwaarden. Signalen van het vliegveld te Innsbrück zijn niet tot den ballon doorgedrongen, zoodat ook daar geen landing gemaakt werd. Eerst in den avond was het mogelijk maat regelen te treffen om te landen. Volgens de aanteekeningen begon men hier mede om 20.52 uur. Men was toen in een luchtlaag, die het mogelijk maakte, den druk in den gondel in overeenstemming te brengen met dien van de buitenlucht door de luiken te openen. Door het opnemen van zuurstof had de spanning in den gondel een verandering ondergaan. De ballontocht van PROF. PICCARD naar de stratosfeer is een volledié suc ces geworden. Hij bereikte een hoogte van 16.000 Meter. De start van Prof. Piccard te Ausburg. Deze foto werd per radio verzonden. De temperatuur in de stratosfeer. Weer terugkomende op de stratosfeer, ver telde de professor, dat de temperatuur van de buitenlucht aldaar 55 gr. tot 60 gr. onder nul bedraagt. Doordat de gondel door de zon beschenen werd, was de warmte binnen vrij hoog, bij tijden soms 41 gr." boven nul. Van buitengewoon belang voor den goeden afloop van de onderneming is de voorraad zuurstof geweest. Prof. Piccard verklaarde, dat hij bij een belangrijke proefneming steeds zeer bijzon dere voorzorgsmaatregelen treft. Daarom had hij ook nu twee flesschen met zuurstof mede genomen De leverancier van de flesschen zuurstof had wel-is-waar gegarandeerd, dat de werking absoluut betrouwbaar was, maar bij weigering van een flesch kon een tweede misschien de gewenschte redding brengen. De landing. De landing aldus besloot de professor 't interview geschiedde vlot. De gondel raakte den bodem eenige malen en kwam toen stil te liggen. Tijdens het landen hadden we nog 350 kg. ballast aan boord, d.i, veel meer dan waarop wij gerekend hadden. Wij hebben het niet durven 'riskeeren, nog meer ballast uit te werpen, daar we dan in nog hoogere regionen waren terecht gekomen, wat wij onder al ie omstandigheden willen vermijden. In verband met de snelle vermindering van den voorraad zuurstof waren we genoodzaakt zco snel mogelijk te landen. Pas in de laatste oogenblikken gaven wij veel ballast vrij, om te voorkomen, dat de gondel al te hard op de aarde zou neerkomen. Het signaal. Zooals wij gisterochtend reeds mededeel den, heeft men tegen het vallen van den nacht een signaal meenen te bespeuren. Gisteravond PROFESSOR PICCARD's ballontocht naar de stratosfeer is schitterend ge slaagd en de geleerden prof. Piccard en dr. Kipfer zijn behouden geland. Prof. Piccard in de aluminiumgondel van den ballon even voor het vertrek. is gebleken, dat hiervan inderdaad sprake is geweest. Tijdens een besloten samenzijn gisteravond van prof. Piccard en zijn assistent met de plaatselijke autoriteiten en persvertegenwoor digers verklaarde eerstgenoemde, éénmaal met een zaklantaarn te hebben geseind, toen hij de lichten van het^OétztaT in het oog kreeg. Dit teeken heeft men op aarde waargenomen. Het gevolg is geweest, dat onmiddellijk een reddingsbrigade is uitgetrokken, die de beide manschappen den volgenden ochtend op den gletscher aantrof. Het verblijf in dén gondel. Omtrent het verblijf in den gondel ver telde de professor nog, dat men ter verlich ting van de ademhaling bëhalve zuurstof ook zoo nu en dan wat koolzuur tot zich nam. De meegevoerde hoeveelheid samengeperste zuurstof bedroeg 750 liter. Van levensmiddelen was prof. Piccard niet al te best voorzien, wat wegens de hooge eischen op den langen tocht als een tekortko ming werd gevoeld. Eigenaardig was voorts, dat men het we gens het ademenen tegeq-^den wand conden- seerende water, dat bij straaltjes neerliep, kon drinken en dat den professor geen enkele dronk ooit zoo goed gesmaakt had. Het plaatsje Obergurgl. Nu het plaatsje Obergurgl plotseling be kend is geworden over dé geheele wereld, is het niet-on-interessarit hierover eenige bijzon derheden mede te deëlen.. Men bereikt Obergurgl van Innsbrück uit per autobus, die in drie uur naar het dorp Zwieselstein rijdt. Vandaar begeeft men zich te voet naar het 2700 m. hooger gelegen Ober gurgl, welk reisje eveneens drie uren in be slag neemt. WELEERW. HEER P. VAN VLIET die hedenmorgen in de Kathedraal te Haarlem t-ot priester is gewijd. Hedenavond zal de neomist vanaf het station LeidsehendamVoorburg der Electr. Spoor feestelijk worden ingehaald door een stoet van ruiters te paard, wiel rijders ene. Ooik bungemees-ter Keijizer zal den neomist, hier opbrachten. De stoet trekt langs Jaagpand, Achterweg, Veene- straat enz., langs Damlaan naar het- ouder lijk huis aan den Yeurschen Straatweg, waar de geestelijkheid der Parochie den neomist zal opwachten. Des Zondags om 10 uur is de Plechtige H. Mis; Pater van^Heiningen, eveneens een zoon der Parochie, zal de feestpredika tie houden. Morgen om 10 uur is de Plechtige het Patronaat. Des-Avonds om 6 uur is er een Plechtig Lof. OUDE-WETERING. WELEERW. HEER C. DOESWIJK die heden uit handen van den Bisschop van Haarlem de H. Priesterwijding ont ving en morgen te Oud'e Wetering zijn eerste Plechtige H. Mis opdraagt. WELEERW. HEER C. ROEST. die heden door Z. H. E. den Bisschap in de Haarlemsche Kathedraal tot priester is gewijd. Koninginnefeest. De Samenwerkaoig va.n vijfjaar!ijksche en Ohr. Oramjevereeni- ginig, tot viering van het Koninginne-fee6t heeft vaster vonm aangenomen. Dezer dagen is in heit. gemeentehuis een gecombineerde vergadering gehouden. Alls voorloopige da tum tot vierding is bepaald Maandlag 31 Aiuigiustus. Het hoofdeoanité is saniengestlde alls volgt: Voorzitter 'burgemeester mr. v. Ddb- ben de Bruin, Secretaris, A. Gelldeflblom le den N. Hoogendoorn, H. J. v. d. Poll, A. Schuiling en H. S'loof. en Verder werden verschillende comité's ge- keuzen voor uit.werking van bet programma. Arbeidsbeurs. Bij de gemeenitelijke ar beidsbeurs alhier staan heden als werkloos ingeschreven4 timmerlieden. 1 metselaar, 2 opperlieden, 16 losse werklieden, 2 'beton werkers, 3 fabrieksarbeiders, 1 schipper, 1 stoker, 2 grandiwerkjers, 1 chauffeur en 2 pakhuisknechts. Inlichtingen aan heeren werkgevers wordien gaarne vers'brekts Gevonden voorwerpen. Een aardappel- bak ran een weegschaal en een betaalreke ning in couvert. Verloren: een bankbiljet van 10.een reserve'lvand en een 'belastingmerfc. Inlich tingen ter secretarie. Geboren: Sietske Gerritje, dochter van O. Verheul en van R. Arende. Jo- sijnitje Elisalbetlh, dochter ran G. Lammens en van P. Achterberg. Hedmhje Williém- ke',' dochter ran As Venwêij en T. M.- ran Tuijl. 1 Ondertrouw dW. Peek 31 jaren en M. J. Mooms, 26 jaren. Gevestigd1: R. Kisitemandienstbo de van Dalfsen. G. Terpsitra-, onderwijzer ran Heneaarderadieeil. J. Binnendijk (en gezin) groentenflnooipmam van AOiphen aan den Rijn. A. J. Kolikert, aipothekersassist. va.n Harderwijk. H. Hartman, schiilders- krnecht van Dode waard. A. I. FJeije-nse, j timmenman raai Geertruidenibe-rg. J. Th. de Lange, grondwerker van Wassenaar. j S. W. van der Voorn, zonder 'beroep van I Wassenaar. i Vertrokken: A. M. Naitaop, zonder beroep naar Zwammerdiam. A. Pamien- tier, dienstbod© naar Neuss (D.) ALPHEN AAN DEN RIJN Gevonden voorwerpen. 1 portefeuille met inhoud als rijbewijs enz. 2 belastingplaatjes 1 zilveren dames-armband 1 zilv. heeren- hcrloge met ketting. In den Rijn gevallen. Door overbelasting van de roeiboot aan den overzet aan 's Mo lenaars geraakte gistermiddag de slager S. te water. Er woren echter spoedig personen aan wezig, die den man op het droge brachten. Zomerconcerten. Het programma van het concert te geven door het Harmoniegezelschap „Crescondo" op Maandagavond a.s. in de mu ziektent aan de Stationsstraat luidt als volgt: 1. Sympathie", marsch D. F. Bandel. 2. Lustspiel, ouverture, Keler Bela. 3. Suspinul, walzer, Zvannovici. 4. La fille du Tambour Major, fantasie, Offenbach. 5. Haute Loire, marsch. G, Gadenne. 6. Uber Wellen, walzer, J. Bosas. 7. La fille du Regiment, fantasie, Donnizetti. 8. Finale. Woensdagavond a.s. halfnegen zal door de R.K. Harmonievereeniging „Leo XIII" in de muziektent aan de Stationsstraat het navol gende volksconcert worden gegeven, t.w.: 1. Athalia, marsch, M. Bolderdijk. 2. Le Val de l'Ambleve, fantasie, D. D. Belleflamme, 3. Pa trouille, marsch, J. Werkman. 4. Esmeralda, Valse de concert, M. J. H. Kessels. 5. Excel sior, marsch, A. van Kooten. 6. La Reconnais sance, fantasie, V. J. Benoodt. 7. Firailleurs, marsch, J. Werkman. 8. La Belle Yslande, Fantasie Historiette, F. Mourgue. 9. Reveille, Pas Redouble, J. Werkman. HAZERSWOUDE Aanbesteding krooswerken. Uitslag aan besteding gem. krooswerken: Perceel 1. Oost vaart aan J. Matze voor 25; 2. Schouten vaart (niet gegund); 3. Gemeenewegvaart aan J van der Haven voor 40, 4. N.Z. Dorps- vaart aan P. den Hertog voor 30; 5. Z.Z. Dorpstraat aan G. van Tol voor 30; 6. Vaar- 1 tje Spookverlaat aan G. van Tol voor ƒ7; 7. Oostbovenvaart aan J. Zonderop voor 62; 8. Lcdewijksvaart aan dezelfde voor 46; 9. Westbovenvaart aan dezelfde voor 30; 10. Roemervaart aan J. van der Haven voor 26; I 11. Voorwegvaart aan dezelfde voor ƒ31; 12. Loetevaart aan dezelfde voor 17; 13. West- 1 eindervaart aan dezelfde voor 14. ZOETERWOUDE Poldervergadering. Gisteravond werd in het café van den heer L. Dolle in de Weipoort de vergadering gehouden van Stemgerechtig de Ingelanden van den Oost- en Westbroek polder. Het aantal stemmen, dat kan worden uitge bracht is 154, waarvan 132 stemmen waren vertegenwoordigd. De voorz., de heer Jac. van Leeuwen Sr., opende de vergadering, waarbij spr. eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van den overleden eere-voorzitter, wijlen den heer J. v. d. Poel, waarna de notulen na lezing onver anderd werden vastgesteld. Hierna werd de rekening der uitgaven en ontvangsten over 1930 vastgesteld aan inkomsten op 3857.96 en de uitgaven op 3396.62, batig saldo ƒ461.34. De begrooting voor 1931 werd daarna vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op 27.227.09, waarbij de omslag werd bepaald op 13 per H.A. uitmakende over 447 36.57 H.A., totaal ƒ5815.75. In deze begrooting is opgenomen een tweede geldleening groot 13.000, die verleend is door de Boerenleen bank. De totale leening-bedragen zijn nu 27.000. Met algemeene stemmen werd tot verkoop overgegaan van den Westbroekmolen aan den heer H. v. Teylingen op wiens grond deze mo len is gebouwd, voor den soms van 1000. Tot leden van de Commissie tot naziening van de rekening werden bij acclamatie be noemd de heeren Adr. v. Leeuwen, P. H. Ver- sleegen en P. Captein en tot plaatsvervangers de heeren N. v. d. Voort, P. v. d. Poel en J. de Jong. Ingekomen was een adres van het Centraal Advies Bureau van den R.K. Volksbond hou dende verzoek tot eenige tegemoetkoming aan den ontslagen molenaar. Het bestuur stelde voor afwijzend te be schikken. De heer Jac. v. Leeuwen Johz. deed een voorstel tot het verleenen van een pen sioen groot 100 per jaar. Dit voorstel werd met 21 voor en 111 stemmen tegen verworpen. De voorz. bracht een woord van dank aan de Commissie die het Bestuur heeft bijgestaan bij de stichting van de nieuwe bemaling. Bij de rondvraag kwam de motorvaart in den Weipoortsschen Vliet ter sprake en werd algemeen geklaagd over te snel varen vooral in den nacht waarvoor geen vergunning wordt verleend. Besloten werd bij het adviseeren voor elke vergunning een vergoeding voor het meerder onderhoud aan de kaden een schadeloosstel ling van 5 te vragen. De voorz. deelt mede dat in den vervolge tweemaal per jaar wateringschouw zal ge dreven worden, n.l. voor 24 Juni en in de maand October. De omslag zal dit jaar in twee termijnen betaald moeten worden: in Augustus en De cember. Bij de rondvraag bracht de heer Jac. v. Leeuwen Jz. een woord van dank en hulde aan den voorz., die aftredend is en niet meer her kiesbaar wegens hoogen eeftijd. Waar het de belangen gold van den polder heeft de voorz. steeds een grooten ijver be toond, die eenmaal tot ;een mislukking is ge komen en groote teleurstelling heeft berok kend; spr. erként ten volle de goede bedoe ling en grooten ijver en brengt daarvoor har- telijken dank. De heer Jac. v. Leeuwen Azn. sluit zich hierbij aan en stelt voor de heer van Leeu wen tot eere-voorzitter te benoemen. De voorz. dankt voor de medewerking en goede gezindheid bij de ingelanden steeds in- dervonden in voor- en tegenspoed. Ik heb geen eer behaald zegt spr., en de mislukking heeft mij zwaar tegen de borst ge stuit. Spr. aarzelt dan ook om het eere-voor- zitterschap te aanvaarde.n De heer Noordman getuigt dat de schei dende voorz. geen schuld heeft aan de mis lukte ijver en dringt erop aan, dat de heer van Leeuwen de titel zal aanvaarden. De secretaris releveert het werken van den heer van Leeuwen gedurende 31 jaar aan de belangen van den polder en wenscht hem nog eenmaal getuige te mogen zijn van het herstel van de mislukking, waarna de heer van Leeu wen het eere-voorzitterschap aanvaard. Hierop had de verkiezing plaats voor een nieuwe voorzitter. Bij eerste stemming ver kreeg de heer H. F. Noordman 62, de heer N. v. Diemen 63, de heer A. Berg 5 en Jac. v. Leeuwen Azn. 2 stemmen. Aangezien geen meerderheid was verkregen, moest tot herstem ming worden overgegaan, waartoe twee uren gelegenheid moest gegeven worden. Bij deze herstemming verkeeg de heer H. F. Noordman 68 en N. v. Diemen 64 stemmen. Gekozen al- zoo de heer Noordman. De heer Noordman dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde zijn beste krachten aan de belangen van den polder te zullen geven. WOERDEN Zwanengevecht. Donderdagmiddag te 12 uur waren een menigte Woerdenaars getuige van een zwanengevecht. In de gracht bij het postkantoor zwom een vader zwaan met vrouw en kroost. In deze gracht echter waagden zich ook twee vreemde zwanen. Juist bij het post kantoor ontspon zich nu een hevig gevecht tusschen vader zwaan en een der beide in dringers. En de indringer zou het werkelijk met den dood hebben moeten bekoopen, in dien geen hulp was komen opdagen. Want me nige toeschouwer stond toe te zien in de brandende middagzon. Personeel van het postkantoor was op het lawaai naar buiten gekomen. Zelfs zagen we plotseling een poli- tie-agent. Ladders en planken werden te voor schijn gehaald. De beide vechtenden *varen intusschen steeds dichter den kant genaderd Met moeite wist een stevige kerel ze te schei den, en werd de met den dood bedreigden zwaan onder groote belangstelling overge plaatst in de buitengracht. De tweede indrin ger vluchtte het water uit en het excercitie- terrein op. Toen zwom vader zwaam weei rustig met de rest van zijn gezin verder, vol daan over het succes van den strijd. Even vlug als ze gekomen waren, waren de belangstel lenden weer verdwenen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9