Agenda STADSNIEUWS ZATERDAG 30 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANl EERSTE BI!AD PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Gisterenavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den hur- gemeester. Afwezig was de heer Van der Voet, wegens ziekte. De voorz. opende de vergadering met gebed, en stelde aan de orde de behandeling van den geloofsbrief van het nieuwgekozen raadslid C Jansze. Nadat de daarvoor ingestelde commissie, bestaande uit de heeren Witteman en Nijssen, geadviseerd had tot toelating, leidde de secre taris den heer Jansze de vergadering binnen, alwaar hij in handen van den voorz. de voor geschreven eeden aflegde. De voorz. verwelkomde den heer Jansze als lid van den Raad en vertrouwde, dat door hem steeds de belangen van de gemeente zul len worden behartigd. De notulen der vorige vergadering werden hierna ongewijzigd vastgesteld. Verschillende goedgekeurde raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was voorts een verzoek van mej. M. G. DiemeiVermeer, om haar jaarwedde ad 364, in verband met den verbouw van het gemeentehuis te verhoogen. B. en W. stellen voor om bedoelde jaarwed de te brengen op ƒ468 per jaar, omdat er in derdaad meer werkzaamheden zijn te verrich ten nu den bouw geheel klaar is. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Vervolgens was ingekomen een schrijven van den Ned. R.K. Politiebond om een subsidie voor het jaar 1932 voor de politievakschool. B. en W stellen voor evenals vorige jaren hiervoor f 10 subsidie te verleenen. Na een vraag van den heer Vester wordt z h. st. hiertoe besloten. Na eenige bespreking werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten ora aan Ged. Staten te berichten, dat de Raad met de wijziging van de jaarweddenregeling voor bur gemeesters, secretarissen en ontvangers ac- coord gaat, behoudens de bepaling, dat bij het komen in een hoogere klasse de in dienst zijn de functionarissen wederom hun dienstjaren moeten laten vallen voor die klasse. Geen subsidie i de „geitenlok". Voorts was ingekomen een schrijven van hel Bestuur van de afd. Voorhout van den R.K. Prov. Bond van Geitenfokvereenigingen om een subsidie van 50 voor het jaar 1931. De voorz. zegt, dat de meerderheid van B. en W afwijzend op dit voorstel willen beschikken, terwijl de minderheid 25 subsidie wenscht te verleenen. De heer Witteman vraagt naar de reden van dc meerderheid van B. en W. om afwijzend te beschikken. Spreker sympathiseert volkomen met deze vereeniging en is van meening dal de gevraagde subsidie zeer zeker in het be lang der gemeente is. Wethouder Van Reisen ziet in het verleenen der subsidie in het geheel geen belang voor dc gemeente. Bovendien komt het hem voor, dat er weinig geiten worden gehouden in Voorhout en dan alleen nog maar door kleine middenstanders en niet door de arbeiders, zcoals het adres zegt. De voorz. is het geheel met weth. van Rei sen eens. Een groote tegenstelling vindt spre ker b.v. dat de leden slechts 35 contributie betalen, terwijl zij een subsidie wenschen van 50. Hier treedt de gemeente niet meer aan vullend op, doch zou gauw het grootste aan deel in de financiën der vereeniging bijdragen De voorz brengt hierna het voorstel van de meerderheid van B. en W. in stemming Voor stemden de heeren Vester, Nijssen, Jansze en van Reisen. Tegen de heeren Van der Laan en Witteman, zoodat het voorstel van B. en W. is aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tenslotte kwam in behandeling het schrij ven van B. Schulte om in de gelegenheid ti worden gesteld voor het leveren van een vuilnisauto, waarover B. en W. advies hebben uitgebracht. B. en W wenschen Schulte niet in de gele genheid te stellen, omdat hij geen garagehou der is en er niet op ingericht is om eventueele reparatie aan 'n auto te verrichten. Bovendien heeft hij geen agentschap of is hij dealer van de te koopen wagen. De heer Vester meent, dat Schulte wel een monteur heeft voor reparatiewerk aan auto's. De heer Nijssen vraagt of B. en W. geen in schrijving kunnen houden voor de aan te schaffen wagen. De voorz. zegt, dat de Raad reeds opdracht heeft gegeven aan B. en W. tot het aanschaf fen van een auto. B. en W. meenen evenwel dat Schulte geen autohandelaar is en ook niet bekend staat als zoodanig bij de gemeente, terwijl men voor het onderhoud toch weer naar een garage moet. Hij wenscht het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder van der Laan vindt het beter Schulte te beantwoorden in den zin, zooals door B. en W. wordt voorgesteld. H'erloe wordt besloten. Geldleening van f 50.000. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot 50.000 4K met de Mij. Gem. Crediet te Amsterdam, welke gel den voor diverse doeleinden zijn gebruikt en waarvoor thans een leening op voordeelige wijze kan worden gesloten. De heer Vester meent dat het gebouwen complex in de Boerhaavestraat goedkoóper was aangenomen en vraagt hieromtrent in lichtingen. De voorz. zegt, dat behalve de aannemings som óok betaald moet worden het aanleggen van de verwarming, de afrastering van het ter rein, het leggen van tegels enz., welke werken niet begrepen zijn in de aannemingssom. Overeenkomstig het-voorstel van B. en W. werd aldus besloten. Zonder hoofdelijke stemming werd de be grooting dienst 1930 gewijzigd voor den gewo nen en kapitaaldienst. Na eenige discussie werd zonder hoofde lijke stemming besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. om het tarief en het re glement der waterleiding te verlengen tot 31 Dec. 1931, omdat de bedrijfsresultaten thans r.og geen voldoend overzicht geeft van de juis te werking van het bedrijf. Zonder hoofdelijke stemming werd het ko hier Wegenbelasting voor het jaar 1931 vast gesteld met een totaal bedrag van 10.450.49. De werkloosheid. Bij de rondvraag sprak de heer Nijssen zijn verwondering er over uit, dat de gemeente thans nog werkloozen aan het werk heeft. Spr. meent, dat er toch wel voldoende werk te vin- De voorz. zegt, dat de gemeente 15 April met het verschaffen van werk is opgehouden. Doordat evenwel geen werk was te vinden voor de werkloozen waren B. en W. wel ge noodzaakt de menschen weer aan het werk te zetten. De omliggende gemeenten hebben hier mede eveneens te kampen. Deze week zal ech ter voor het laatst werk verschaft worden. De heer Nijssen zegt, dat er toch wel werk te vinden is en dat men veel vreemdelingen aan het werk ziet. De voorz zegt, als burgemeester er ook over verwonderd te hebben gestaan, dat vreemde lingen wel werk kunnen krijgen bij de pa troons, terwijl de gemeentenaren niet in de mogelijkheid zijn dit werk te verkrijgen. De patroons profiteeren van de vreemde werk krachten omdat deze niet onder het collectief contract werken. De heer Witteman is B. en W. dankbaar, dat zij zooveel voor werkloozen hebben ge daan. Voor zoover betreft het aanstellen van vreemde arbeidskrachten zegt spreker, dat dit hoofdzakelijk onvolwassen arbeiders zijn, die voor een weekloon van 1516 komen wer ken. Van dit loon kan toch geen gezin worden Waarom maken de Voorhoutsche patroons geen gebruik van de arbeidsbemiddeling om hun arbeiders te betrekken, hetgeen voor hun geen moeite is en waarmed de werklooze ar beiders zouden gebaat zijn. De heer van der Laan vraagt den heer Nijssen of hij niet tevreden is met de werk zaamheden welke door de werkloozen zijn ver richt. Het is tenminste productief werk ge weest. De heer Nijssen beaamt het ten volle, dat de werkzaamheden productief zijn geweest, doch vraagt zich af, wat moet er in den ko menden winter gedaan worden? De voorz. zegt, dat B. en W. steeds erop uit zijn om objecten van werkverruiming of werk verschaffing te zoeken. In den komenden win ter zal, dit naar we hopen, wel weer gaan. Het voltooide werk was momenteel het eenigste wat er te vinden was. De voorz. vraagt de vergadering de urgentie voor dit voorstel. Weth. van der Laan ziet niet in om urgentie voor dit voorstel te verleenen, omdat er z.i. heelemaal geen haast bij is, omdat men nog ruim anderhalf jaar den tijd heeft. De voorz. zegt deze zaak liever thans af te doen. Met zekerheid kunnen wij veronderstel len, dat de heer van der Hulst met September lid van den Raad zal zijn, tenminste als de verkiezingen geen abnormaal verloop hebben. Het is beter deze zaak dan te hebben afgehan deld, dan wanneer de betrokkene zelf lid van den Raad is. Om deze reden wenscht speker eenige spoed te maken. Weth. van der Laan zegt, dat de voorz. hier blijkbaar de belangen van den heer van der Hulst zit te verdedigen. Of de heer van der Hulst al of niet lid van den Raad is als deze zaak zal worden gehandeld, doet aan de zaak niets af, ja zou zelfs kunrien leiden dat Van der Hulst een beetje soepeler is. De voorz. zegt in het geheel de belangen van een particulier niet te verdedigen, doch uit sluitend en alleen de belangen van de ge meente. Wanneer van der Hulst abnormale prijs vraagt, zal spreker de eerste zijn, dit ten sterkste af te raden. Hij neemt het verwijt van weth. van der Laan derhalve niet aan. In het waarachtige belang der gemeente raadt hij spoed aan. Weth. van Reisen acht het eveneens beter deze zaak af te wikkelen voor het zitting- nemen van den betrokkene. De voorz. brengt in stemming of al niet het voorstel in behandeling zal worden genomen. Het wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer van der Laan. Thans brengt de voorz. in stemming het voorstel van den heer Vester, welk voorstel eveneens wordt aangenomen met 5 tegen 1 st., die van weth. van der Laan. Nadat de heer Witteman nog een vraag ge steld had over waterleidingaangelegenheden, welke door den voorz. ten genoege werd be antwoord, ging men over tot comité-generaal, ter behandeling van belastingreclames. DE SCHOENEN IN DEN LOOP DER EEUWEN. Wanneer en waar men het eerst schoe nen gedra.gen heeft, is niet bekend; reeds in de oudheid bestond de voetbekleeding. De eerste schoenen waren een min of meer primitieve bedekking der. voeten en dien den hoofdzakelijk om de voeten te bescher men egen ruwe oppervlakten, steenen en doornen. De oudste vormen van voetbe kleeding vinden wij reeds- afgebeeld op de beeldhouwwerken der oude volken. De schoenen of eigenlijk sandalen der oude Egypte-naren getuigen van de hooge mate van beschaving, welke dit volk reeds voor drieduizend jaar had bereikt. De Egypti sche sandalen waren vervaardigd van bie zen en leder en dikwijls met zeer fraai bor duurwerk versierd. De Grieksche sandalen leken veel op die der Egyptenaren, daar ook bij deze schoenen het bovengedeelte van den voet onbedekt bleef. De Grieksche sandalen onderscheidden zich echter van de Egyptische door de vele wijzen, waarop de sandalen aan" den voet konden worden be vestigd. De Romeinen ontleenden de mo dellen voor hun schoeisel aan de Grieken; zij verstonden echter de kunst een groote variatie in hun schoenen te brengen. Zoo hadden de Romeinen b.v. schoenen voor de verschillende standen der bevolking. Er waren schoenen, die uitsluitend bestemd waren voor de edellieden en de patri ciërs; dat waren de „purperen" sandalen, welke door de gewone burgers niet mooh- ten worden gedragen. De Romeinen waren ook de eersten, die hun voeten in een soort laarzen staken, terwijl de soldaten een een voudige sandaal, „caliga" genaamd, droe gen. Naarmate de Romeinen aan bescha ving wonnen, werd ook hun schoeisel sier lijker. Door den groot eninvloed, welke de Romeinen op West-Europa hadden, brach ten zij overal hun beschaving en daarmede hun schoeisel, ook in onze streken. Dit be wijst wel de opgravingen, welke in ver schillende terpen in Friesland zijn gedaan, o.a. te Ferwerd en te Hallum, waarbij san- daalvormige schoenen werden gevonden. Ook in de Drentsche venen werden schoe nen gevonden, welke naar alle waarschijn lijkheid behoord hebben aan een Saksische stam, welke omstreeks het begin der Chris telijke jaartelling het Oostelijk deel van ons land heeft bewoond. Deze schoenen en die, welke in Friesland zijn gevonden, ver- toonen veel overeenkomst met elkaar. Bei de zijn uit een stuk leder vervaardigd en worden op den voet met een riem of veter dichtgeregen. Toen gedurende de Middel eeuwen de beschaving in deze Westersche landen zich meer en meer begon te ontwik kelen, was dit ook aan het schoeisel merk baar, en nimmer is het onderscheid hierin zoo groot geweest als toentertijd. De edel- vrouw droeg rijk geborduurde en met edel- steenen versierde schoenen. Zij waren ver vaardigd uit soepel leer en hadden een ver harde zool; in den winter waren zij meer malen met, bont gevoerd. De vrouwen en dochters der voorname poorters droegen weliswaar minder kostbare schoenen dan Qjc/CwrvrituLX De vermaarde Schoenmaker, bekende ets van Dusart. De plaats voor de muziektent. De heer Witteman zegt in de vorige verga dering het schrijven van den heer van der Hulst, betreffende de opzegging van de huur van het perceeltje grond langs de Hoofdstraat, te hebben laten voorbijgaan, omdat hij er in het geheel niet op voorbereid was. Het is toen voor kennisgeving aangenomen. Spr. is van oordeel, dat deze plaats de juiste en geschik- ste plaats voor het plantsoen en de muziek tent is. Zou het niet wenschelijk zijn, dat B. en W. stappen deden om de huur te verlengen of pogingen in het werk stelde om het bedoel de stukje grond te koopen. Spr. dringt er sterk op aan om in het bezit te blijven van dit stuk je grond, hetzij in huur, hetzij in eigendom. De voorz. zegt persoonlijk steeds voorstan der te zijn geweest om dezen grond in eigen dom te verkrijgen. Reeds driemaal heeft hij bij den Raad hiertoe pogingen aangewend, doch steeds wenschte de Raad hiertoe niet te besluiten. Spreker is blij, dat thans een lid van den Raad met een bepaald plan tot behoud van den grond naar voren komt ook al is het in huur. Hij vraagt den heer Witteman of hij hiervan een voorstel wenscht te maken. Weth. van der Laan zegt, dat het niet aan gaat om hetgeen in een vorige vergadering is besloten thans weder ter sprake te brengen. Dat de voorz. het denkbeeld van den heer Witteman steunt vindt hij inconsequent, omdat B en W. het voorstel hebben gedaan het op zeggen van de huur voor kennisgeving aan te nemen. Van den heer Witteman kan hij het zich indenken, dat hij er nog eens op terug komt. Spr. zegt, dat Van der Hulst de huur heeft opgezegd volgens zijn schrijven, omdat er voor hem eenige bezwarende bepalingen waren in het contract. Misschien heeft de heer Van der Hulst het wel gedaan met het oog merk om de gemeente den grond op een voor- deelige wijze aan te bieden of te verhuren, ja zelfs te schenken. De heer Witteman zegt, dat wethouder van der Laan verklaart, dat het in den breede is behandeld, dit is evenwel niet juist. In de vo rige raadsvergadering is het voor kennisgeving aangenomen zonder eenige discussie. De voorz. zegt niet inconsequent te zijn, om dat hij steeds voorstander voor den aankoop van den grond is geweest en herhaalde pogin gen heeft aangewend den Raad er toe te doen blsuiten. Van de hem geboden gelegenheid zal hij gebruik maken, temer daar 't uit den boe zem van den Raad zelf komt. Het is in het belang van de cultureele vorming der gemeente dat het plantsoen en de muziektent in stand blijft. Wethouder van Reisen herinnert er aan in de vorige vergadering de vraag gesteld te heb ben of de huur nog gecontinueerd kon worden, waarop ontkennend is geantwoord. De voorz. zegt, dat dit op dat tijdstip zoo was, omdat de huur zonder meer is opgezegd. De heer Nijssen zegt, dat den heer van der Laan een complimentje toekomt als de hei Van der Hulst bereid is, om den grond op voordeelige wijze aan de gemeente af te staan of voor een langdurig tijdperk te verhuren. Spr. gelooft het evenwel niet. De voorz. zegt, dat hier diepere gronden achter zitten, maer de Raad heeft hiermede niets te maken, doch moet het belang van d> gemeente voor oogen houden. Spr. begint hoi langer hoe meer hoop te krijgen, dat de ge- De afbeedingen 1, 2 en 3 stellen schoenen voor, welke door de oude Egyptenaren wer- meente den grond op voordeelige wijze zal den gebruikt, figuur 4 laat een Grieksche sandaal zien, terwijl figuur 5 een der voor- verkrijgen, gehoord het optimisme van weth. naamste voetbekleedselen der Romeinen is. De volgende vier afbeeldingen zijn van der Laan. verschillende vormen van schoenen en sandalen uit de oudheid. No. 6, met pennen De heer Vesters wil 't debat sluiten en stelt aan de zool, diende waarschijnlijk om den voet van den drager steun te geven bij voor B. en W. op te dragen om met den.heer I het gaan over de ijsvelden en met sneeuw bedekte heuvels. Van figuur 7 is niet be- van der Hulst in onderhandeling te treden om kend door welk volk deze schoen werd gedra.gen, terwijl figuur 8 de Syrische den grond voor langen tijd in huur of door i sohoen weergeeft. Ook van figuur 9 is niet bekend waar deze thuis hoorde. Uit aankoop in eigendom te verkrijgen, welk voor- I figuur 10 kan men zich een voorstelling maken van den verminkten voet der Chi- stel door het lid Witteman wordt ondersteund, neesche vrouw, welke nog beter uitkomt door de fraaie versierde schoen (fig. 11). Gemeentelijke Aankondigingen Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Leiden Ouders of Voogden, dm-Jiun kinderen of pupillen wenschen gepl/atlt te zfen als kweekeling (vereischte'leeftijd: vóóJl Aug. 14 jaar) gelieven hen 'daaivoor airs te ge ven mondeling op 2 jftmi lof 5 Juli, dés avonds tusschen 6.30 en 8 uur, OupS-^est 35 (trouwboekje meebrengen 's.v.p.) of schriftelijk voor 20 Juni. y N.B. Zonder toelatingsexamen tot de tweêde klasse der school worden toegela ten diegenen, welke met gunstig gevolg drie klassen eener Middelbare School doorloo- pen hebben of in het bezit zijn van een U.L.O.-diploma; tot de derde klasse de be zitters van het einddiploma eener H.B.S. met vijf- of zesjarige cursus of van een gymnasium. De Directeur, H. VAN SLOOTEN JR. Leiden, 30 Mei 1931. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van L. Zuiderveld Jr. om vergunning tot tyet ^Prichten van een schictinrichting in Het herceei Breestraat xo is. rr Gelet op de artikelen f en «der Hinder wet geven kennis aan het. pipöiek, dat ge noemd verzoek met de/bijla/dJi op de se cretarie dezer gemeentekter^/isTe gelegd is; alsmede dat op ZatercUgT.3 Juni des voor middags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gementewer- ken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zijj die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Donderdag. Zitting „Sancta Veronica" van 3—5, Pieterskerkkoorsteeg 15. Tij dens de zitting worden de prijzen der loterij tentoongesteld. Grati* toegang. Dinsdag, uuuuerciag, Zaterdag, Vincentiua- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok toren: Muijzert, Kist, Poortman en Tim- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van D i n s d a g 26 tot en met Zondag 31 Mei a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. de dames der edellieden, doch in sierlijk heid van vorm en kwaliteit van leer de den zij voor haar niet onder. De edellieden bezaten gewoonlijk verschillende soorten schoenen. Zij hadden schoenen, welke zij alleen binnenshuis droegen; deze schoenen waren minstens even kostbaar als die der dames. Als zij op jacht gingen, droegen de edelen een schoen met beenbekleeding, w-elke over de geheele laagte, dus van de voet tot onder de knie met een veter werd dichtgeregen; ook werden er voor de jacht wel schoenen gedragen, welke alleen den voet bedekten. Deze schoenen werden met kruislings gebonden riemen over het been vastgemaakt. De modellen van de schoenen ondergingen steeds groote veranderingen. In de 14e en 15e eeuw werden vooral in Frankrijk door de mannen schoenen gedra- gne, welke van voren in een reusachtige punt uitliepen. Gewoonlijk waren de schoe nen een halve voet lang, terwijl door voor aanstaande personen schoenen van een voet lengte werden gedragen, vorstelijke perso nen maakten er dikwijls twee voet van. Deze lange schoenen maakten een zeer zonderlingen indruk. In de vijftiende eeuw ondergingen de schoenen wederom een ge heele verandering. Inplaats van lang en smal werden de schoenen nu kort en breed. Door hun dikwijls abnormale breed te waren deze schoenen zeer plomp, hoewel zij voor de voeten beter waren dan de smalle puntschoenen, waarin de voeten gekneld zaten. Daartegenover stond, dat de damesschoenen uit dien tijd zeer klein waren, zoodat zij er zich nauwelijks op kon den voortbewegen. Kreupelheid was hier van dikwijls het gevolg, terwijl de voeten bezaaid waren met likdoorns. In de 16e eeuw kwamen de hooge hakken in de mode, welke onder Lodewijk XIV zoo hoog wer den, dat de dames slechts met behulp van een wanlestok konden loopen. Uit den tijd van Lodewijk XV dagteeke.nt het model dat thans nog als molière bekend is. Tegen woordig worden de damesschoenen in groo te verscheidenheid en van allerlei mate riaal vervaardigd en nimmer is er in den loop der tijden zooveel aandacht geschon ken aan passende voetbekleeding als thans. R.K. Athletiek Sportvereeniging „Rood Wit". Viering 3-jarig bestaan. De 3de jaarfeest viering staat weer voor de deur en de voorbereidingen voor de daar mede in verband houdende feestelijkheden en wedisitrijden zijn thans geheel uitge werkt. Zondag 7 Juni '31 te 9 uur zal in de ka pel van gesticht 'De Voorzienigheid" d'oor onzen Geestelijke Adiviseur een H. Mis j worden opgedragen waaronder Alg. H.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2