KERKNIEUWS UIT DE PERS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 30 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 De verdere uitslagen van dezen dag lui den Overnaadsche Skiff A (Junio res) 1. de Hoop in 8 min. 6 sec., 2. Laak. Jonge Vier A: le heat.: 1. Nereus in 7 min. 26 sec., 2. Triton in 7 min. 30.4 sec. (snelste tweede). 2e heat: 1. Laga in 7 min. 34 sec., 2. Schie in 7 min. 47.2 sec. Damesnummers Stijlroeien: Jonge Vier A: le afdeeling: 1 Vliet. 2e afd.: 1 Dordt. 3e afd.: 1. Willem III. Jonge Skiff A: le afdeeling: 1 de Hoop. 2e afd. 1. Maas I; 3e afd. 1 Maas II Beslissing Overnaadsche Twee (Beg.): 1. Nereus in 8 min. 58.2 sec., 2. Am- stel, 3 Laak. Beslissing Jonge Twee A1 Laga in 8 min. 40.8 sec., 2. De Hoop in 8 min. 46.8 sec., 3. Triton. Beslissing Stuurmanlooze Vier: 1. Laak in 7 min. 17.4 sec., 2. Triton. Overnaadsche Dubbel-Skiff: 1. Nautilus in 8 min. 9.6 sec., 2. De Hoop. Dames Acht: le heat 1. Nereus, 2. Spaarne. Beslissing Damesstijlroeien Jonge Vier: 1. Dordt, 2 Willem III. Beslissing Damesstijlroeien Jonge Skiff: 1. De Hoop, 2 Maas II. Beslissing Jonge Vier B: 1. Laga in 7 min. 32 sec., 2. D. T. R. V. in 7 min. 42 sec., 3. Dordt. Beslissing Overnaadsche Skiff (Beg.): 1. Laak in 8 min. 46.6 sec., Amstel gediskwalificeerd. Beslissing Jonge Skiff B: 1. Viking in 8 min. 27.8 sec., 2. Nereus. Beslissing Overnaadsche Vier (Beg.): 1. Laak in 7 min. 52.6 sec., 2. Argo in 7 min. 5S.4 sec., Cadetten opgegeven. Beslissing Jonge Acht A: 1. Njord in 6 min. 45.8 sec., 2. Triton in 7 mon. 2.8 sec., 3. Argo. Oude Acht: le heat: 1. Nereus in 6 min. 51.2 sec., 2. Njord in 6 min. 54.2 sec., 3. Willem III. 2e heat: 1. Maas in 6 min. 48.4 sec., 2. Triton in 6 min. 49.4 sec., 3. Laga. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Om het kampioenschap R. K. F. H. M. S.—R K. T. V. V.; D. H. L—N. E. O. Prom. comp. le klasse D en E. SpartaanLisse (2.30 uur). DIOC. HAARL. BOND. DE FINALE OM DEN BISSCHOPBEKER TE SASSENHEIM. A.s. Zondag om 3 uur zal deze beker verspeeld worden tusschen G. D. A. I en Wilskracht I op Sporthof te Sassenheim. Het zal zeker een interessante wedstrijd worden, daar deze eerste klasse R. K. F.- spelers van gelijke sterktfe zijn. Voor beide vereenigingen is deze wedstrijd van groot belang daar de winnende partij definitief in het bezit komt van den beker. Het zal dan ook voor de vele sportlief hebbers in het Leidsche District wel de moeite waard zijn om bij dezen wedstrijd tegenwoordig te zijn. Degenen welke gaarne een geheeie mid dag getuigen willen zijn van voetballen, komen dan om 1 uur ook naar Sassenheim, waar P. F. C. IH. B. C. II om den Lus trum-beker van den D. H. V. B. zullen spe len. Ook hier is de winnaar voor goed in het bezit van den mooien beker. Het Sporthof is in een pracht-conditie. De prijzen der plaatsen zijn 0.25 zoo dat dit voor niemand bezwaarlijk kan zijn. Wanneer het weer goed is zal zeker het Sporthof te klein zijn. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Voor de vereeniging Leiden is het Zon dag een zeer drukke dag. Een gecombineerd elftal gaat naar D. O. S. te Roelofarendsveen om D. O. S. te ontmoeten in een nederlaagwedstrijd. Jongens, wij verwachten dat jullie winnen, doch het zal niet meevallen. Speelt niet de vereeniging D. O. S. altijd voor veel pu bliek? Dus vanzelf spelen zij ook enthou siast. Maar met een beetje goede wil ko men jullie er. Vertrek om half twee van de Zijlpoort. Daar ons derde elftal ook naar D. O. S. gaat kunnen beiden tege lijk vertrekken om 12 uur vanaf Zijlpoort. Leiden II gaat naar Zoeterwoude om een nederlaagwedstrijd te spelen tegen A. S. C. I Vertrek 1 uur per fiets, aanvang wed strijd 2 uur. Leiden III gaat ook naar D. O. S. voor een nederlaagwedstrijd tegen D. O. S. II. Aanvang van den wedstrijd 1 uur. Vertrek 12 uur vanaf de Zijlpoort. Onze junioren II gaan voor het eerst een wedstrijd spelen tegen de V. V. L. ju nioren II op het terrein van V. V. L. Ver trek 12 uur vanaf de Xoorevaarstraat. Aanvang van den wedstrijd 1 uur. Eindelijk zijn wij dan zoo ver dat wij twee junioren-elftallen in het veld kun nen sturen. Maar we zijn er nog niet, ieder elftal moet minstens twee reserves hebben en die moeten er komen. En zij zullen er komen. Er kunnen toch wel 2 junioren elf tallen zijn in Leiden van R. K. jongelui. Daarom jongens nogmaals, zoekt je vrien den af en zorg voor a.s. Zondag nog vier junioren te hebben. A.s. Zondag begint waarschijnlijk de zomercompetitie. A.s. Donderdagavond zal om 8 uur ge traind worden voor voetballen. Leden zoo wel als junioren worden aangeraden in hun eigen belang dat zij voortaan iederen Don derdagavond op het terrein zijn. waar zij getraind zullen worden onder zeer be kwame leiding. R. K. Sportvereening A. V. V. Morgen speelt het 2e elftal om 12 uur tegen Wilhelmus IV te Voorburg. Dit zal voor de 2e elftallers een zware wedstrijd worden, daar ook Wilhelmus zijn best zal doen zoover mogelijk van de laagste plaats verwijderd te blijven. Wij vertrou wen, dat de 2e elftallers hun best zullen doen om minstens één puntje te bemach tigen, daar ook zij dit goed gebruiken kun nen. We rekenen in elk geval op een mooien en fairen wedstrijd. Voor de overige elftallen zullen zooveel mogelijk vriendschappelijke wedstrijden worden vastgesteld. Veel succes. ATHLET1EK R. K. Ath. Ver. „De Bataven". W0UBRUGGE. Brandspuit. In tegenwoordigheid van gemeentebestuur, raadsleden en brandmees ters, gaf de firma Bikkers van Rotterdam een demonstratie met de door de gemeente aangekochte motorbrandspuit, di» zeer ge makkelijk en snel kan worden verplaatst door aanhaking achter een auto of wagen. De spuit geeft per minuut 1600 Liter wa ter, met 4 aangekoppelde slangen. Over de werking waren de autoriteiten bijzonder tevreden. De aflevering geschied de, waarna de spuit in Hoogmade werd ge stationeerd. H.H. WIJDINGEN Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem de Wijding van het H. Priester schap toegediend aan de volgende E. E. Hoe ren: C. Bakker, F. Bernefeld, F. Boelrijk, H. Brans, J. Dekker, C Doeswijk, J. Dunselman, J. v. d. Gent, F. Heemskerk, H. Jansen, Z. v. d Klein, J. Kossen, A. Loerakker, C. Meere- hoer, G. Neefjes, L. Nijs, R. Oud, J. Redeker, C. Roest, A. van Rijn, J. Schotten, J Smul ders, J. Suyker, H. Verbeek, C. Verheijen, P. van Vliet, H. Westerkamp en J. Witteman; alsmede de Wijding van het H. Subdiaconaat aan de E.E. Heeren: J. v. d. Beek, J. v. d. Boo- gerd, L. Brabander, W. Burghouwt, N. Buur man, G. Corsten, W. Delkeermaker, A. Die- penbrock, J. Franse, J. v. d. Gaag, J. Groe nen, J. Groot, Th. Hilhorst, F. Holthuizen, Th. Klaassen, C. Klaver, J. Klijn, C.. Kroon. A. Oeverhaus, E. Paap, L. Pennock, A. Rube, N. van Ruyven, L. Schinkel, H. Schouten, C. v. d. Sman, J. Sijm, L. van Teylingen, B. Verbeem, L. van Vugt, C. Watervis, C. Willemse en G. Regeer. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal volgende week Dinsdag geen audiëntie ver- leenen. EEN TOEKOMST VOOR ONZE KATHOLIEKENDAGEN. Hebben wij den laat sten Nederlandschen Katholiekendag gehad? Waait, mag men niet zeggen, dat hij in lusteloosheid is ondergegaan, vast staat dat hij door gebrek aan belangstelling ie weggekwijnd. Waarom? Hapert er iets, en veel, aan de organi satie? Had het onderwerp niet de belangstel ling 1 Zijn de dagen niet goed gekozen? Om met het laatste te beginnen: een Ka tholiekendag, die op een paar dagen in de week beslag legt, blijft als het ware van zelf gesloten voor een groot aantal werkers op verschillend gebied, die tot de vurigeu, de propagandisten mogen worden gerekend. Een Katholiekendag van één dag, en die dag een Zondag, kan beter aan het denk beeld van een wapenschouwing beantwoor den en waarborgt tevens de komst der be zoekers, die straks de lessen en onderrich tingen kunnen verder drageai; de illusie, dat men degenen zal vangen, die een Ka tholiekendag het hardst noodig hebben, mag men wel opgeven: men krijgt ze noch van boven, noch van beneden. Is, op de tweede plaats, de organisatie van den Katholiekendag niet eenigsziiis verouderd Zou het geen voorkeur verdienen, do groote organisaties in te schakelen en zoo ook den Katholiekendag organisch op te bouwen, in plaats van, ongetwijfeld, hoogst verdienstelijke mannen, maar die geen groote groepen achter zich hebben, met de leiding te belasten? Vormen de leiders der organisaties heb bestuur, dan wordt het slagen van den Ka tholiekendag voor hen een zaak van eer en is men niet zoozeer van de individueele belangstelling afhankelijk. En nu het onderwerp. „Het christelijk familieleven" is buiten kijf een hoogst gewichtig onderwerp, het is als het ware de basis van ons bestaan, de grondslag van een christelijke maatschappij. Maar het doet denken aan een preek: men meent dat men daarover in de kerk al zooveel gehoord heeft. Wij schreven reeds eerder: Spreek niet van christelijk familieleven tot menschen, die niet weten hoe rond. te komen, die elke bestaanszekerheid missen. We willen dit zeggen: in dezen moei lijken tijd moet men voor een Katholieken dag zoo weinig mogelijk komen met abstrac te bespiegelingen, hoe waar en juist ook, en verdienen praotische onderwerpen de voorkeur. Laat een man als dr. Poels, een man als de nieuwe voorzitter der Staatspartij zijn denkbeelden ontwikkelen over de groote vraagstukken van het heden, vraagstukken va.n wereldbeteekenis, en men kan van het welslagen van een Katholiekendag, en ook van het nut daarvan, verzekerd zijn. Versnipper do belangstelling niet over tien of twaalf onderdeelen door het houden van sectie- of nevenvergaderingen de berekening dat men zoodoende de men schen van allerlei pluimage naar den Ka tholiekendag zou lokken, is een misreke ning gebleken maar pak één vraagstuk met twee sprekers en één groote vergade ring, als men wil door een rustpoos in tweeën geknipt. Welke vraagstukken? Ze stormen op ons aan; ze zouden ons kunnen beangstigen indien we niet de be lofte der eeuwigheid hadden. We zijn de tijd ontgroeid dat met een „ontijdig" de meest dreigende problemen werden weggeschoven, uit vrees de rustige rust in de clubfauteuils te storen. Wij moeten, tegen communisme en socia lisme en liberalisme, ja niet het minst tegen het liberalisme, onzen eigen weg kiezen, onze eigen voren trekken, maar stevig en welbewust. Zóó bezien, is er voor onze Katholieken dagen nog wel een toekomst. R. K. Sportvereen. Alph. Boys. Zondag speelt het tweede elftal der A. Boys zijn laatste competitiewedstrijd tegen S. J. C. V. Deze wedstrijd beslist over het kampioenschap, wint zij deze, dan zijn de A. B. kampioen dezer afdeeling. Wij mee- nen dan ook te moeten aanhouden op een Alphensche overwinning. Junioren: A. B. I ontvangen thuis Rood- Wit Duivels; in Leiden werd door A. B. gewonnen, aldus verwachten we in eigen huis een tweede overwinning. R. K. S. V. „Meerburg", Zoeterwoude (H.R.) Tamelijk onverwacht is voor morgen de wedstrijd Meerburg IH.B.C. III vastge steld, voor de promotie en degradatie der derde klas. De sterkte van H.B.C. III is ons uit den aard der zaak niet bekend, maar wel mogen we veronderstellen, dat de men schen uit Heemstede alles in het werk zul len stellen om hun plaats in de tweede klasse te behouden. Er wacht Meerburg I dus wel een heel zware wedstrijd. Daarom willen wij de spelers op het hart drukken, zich zoo veel mogelijk in te spannen, te zwoegen van begin tot eind. Dan is er kans, dat er morgen gewonnen wordt. De suppor ters verzoeken wij, allen present te zijn, om de spelers aan te moedigen en hen aaii te sporen hun beste beentje voor te zetten! Het eerste Junioren-elftal speelt om 1 uur tegen V.V.B. II, ook op het Meerburg- terrein. Willen de Meer burgers hun mooie kampioenskansen niet vergooien, dan dient er morgen gewonnen te worden. Dat kan ook wel, mits allen hun best doen, waarop we natuurlijk vertrouwen. Het tweede Junioren-elftal moet naar Lisse, waar het van het sterke Lisse II wel klop zal krijgen. Toch hopen we, dat de Meerburgers zich zullen inspannen, om de nederlaag zoo klein mogelijk te houden. Vertrek van het Patronaat om 11 uur. Ver trek stoomtram Hu. 45. (Men mag op de Hooge Rijndijk bij het eindpunt de stads tram nemen voor hetzelfde geld). De clubavonden, op Dinsdag en Donder dag 1.1. gehouden, zijn uitstekend geslaagd. Op beide avonden was de opkomst der le den verheugend groot, en men heeft pleizier gehad, wat, gezien het mooie programma, geen verwondering behoeft te wekken! Aandachtig heei't men gekeken naar de mooie film „De Roofvliegerg", een tragische oomedie, die zeer in dc smaak viel, terwijl de klucht: ,;Wat een jockey", de lachspie ren danig in beweging bracht. Eenige on derlinge wedstrijden om prijzen vulden de avonden, die eerst heel laat, 't was heel dicht bij middernacht, beëindigd werden. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts, 't Was ook bijzonder leuk geweest. R. K. S. V. D.O.S. A.s. Zondag zullen de nederlaagwedstrij- den worden voortgezet, en wel tegen Lei den I en II. Dit beloven twee mooie wed strijden te worden. D.O.S. I speelt te 3 uur en D.O.S. II te 1.30 uur. Verzoeke op tijd aanwezig te zijn. Promotie 3e klasse. Meerburg IH. B. C. III Derde klasse E. S. J. C. Ill—V. V. F. I; Lisse III—D. S. S. II. Vierde klasse G. D. O. S. II—V.V. L. II (terr. V. V. L.) Vijfde klasse D. Alph. Boys IIS. J. C. V. Junioren-competitie Dstrict Leiden. Afdeeling A. Alphensche Boys IR. W. D. I.; S. J. C. I—O. V. V. I Afdeeling B. Lisse IIMeerburg II; V. V. B. II Meerburg I (op het Meerburg-terrein). KON. NED. VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Kampioenschap van Nederland. FeijenoordVelocitas; AjaxGo-Ahead. AFDEELING I. Prom. comp. 2e klasse. D. W. S.West Frisia (terr. R. C. H.). AFDEELING II. Prom. Comp. 2e klasse. XerxesE. D. O. Prom. Comp. 3e klasss. de HollandiaanCoal; Scheveningen s. v. w. Prom. Comp. 4e klasse. T. H. B—Bodegraven. AFDEELING III. P r om. Comp. 2e klasse. RigtersbleekN. E. C. AFDEELING IV. Prom. Comp. 2e klasse. Wilhelmina—BleijerheideRoermond- Dongen. AFDEELING V. Prom. Comp. 2e klasse. W. V. V.-M. S. C. Donderdagavond was de laatste verga dering, die noodig was om te komen tot oprichting van een nieuwe athletielcver- eeniging in Leiden naast de athletiek-ver- eeniging Rood Wit. Waren er eerst vele en gegronde moeilijkheden, het voorloopig bestuur met haar leger van leden hebben ze overwonnen. En wij twijfelen niet of juist door de moeilijkheden is de vereeni ging op goeden gvondslag gebouwd. Het voorloopig bestuur dat aftrad is ver vangen door een definitief bestuur en dat bestaat uit de heeren Jac. Janson, voor zitter, P. van Dam, secretaris-penningm., A. J. Brusche, P. Hendriks en J. Dubbe- laar, resp. le, 2e en 3e commissaris. Wat het ledental aangaat kreeg de ver eeniging reeds van 30 menschen toezegging Voorwaar een mooi getal voor een nieuw opgerichte vereeniging. Na de vergadering was er eon bestuursvergadering, waarin de ti'ainingsavond en den trainer werd be sproken Besloten is op Maandag 8 Juni waar schijnlijk reeds de eerste trainingsavond te houden. Hieromtrent zullen nadere be richten in dit blad volgen. Nieuwe leden en junioren-leden die nog wenschen toe te tre den kunnen zich persoonlijk opgeien bij den secretaris van de Bataven, den heer P. van Dam, Koorevaarstraat. 13 of schrif telijk bij Jac. Janson, Pieterskerkhof 30. De contri'buiie bedraagt 15 cent voor de se nioren en 10 cent voor de junioren-leden per week. ZWEMMEN Nationale springwedstrijden voor aspiranten en Juniores. Gisteravond vonden in de zweminrich ting aan den Heiligenweg alhier nationale springwedstrijden voor adspiranten en ju niores plaats, georganiseerd door de A.Z. 1870. De verplichte sprongen voor adspi ranten waren snoeksprong voorwaarts met aanloop en halve boorsprong voorwaarts met aanloop, voor juniores: snoeksprong voorwaarts met aanloop, Auerbach salto gehurkt met aanloop ren gestrekte salto rugwaarts. De winnaar van het nummer heeren juniores, de heer E. Bosch (A.Z.) gaf zeer fraai springwerk te zien en deze nog jeugdige springer belooft dan'ook zeer veel goeds voor de toekomst. De uitslagen luiden als volgt: Adspiranten meisjes: 1. A. van Hanja (A.D.Z.) 20.06 pnt.; 2. M. Zandvliet (J.N.) 17.80 pnt. Juniores dames: 1. W. v. d. Berg (A.D.Z.) 20.19 pnt.; 2. C. v. d. Vegte (A.D.Z.) 19.99 pnt. Juniores heeren: 1. E. Bosch (A.Z. 1870) 23.79 pnt.; 2. M. de Goederen (idem) 19.06 pnt. Hedenavond vinden in dezelfde zwemin richting de internationale springwedstrij den voor seniores plaats, aangevuld met diverse zwemnummers en een pantomime uit te voeren door de Amsterdamsche Red dingsbrigade. WASSENAAR. „RERUM-NOVARUM"-DAG. Op Zondag 31 Mei a.s. zal Roomsch Was senaar op grootsche wijze de uitvaardiging van den encycliek „Rerum Novarum" her denken. Door het daartoe gevormde comité is een uitvoerig progx-amma saamgesteld, hetwelk luidt als volgt: Te 7 uur H. Mis parochiekerk „St. Wilii- brordus". Te 7 uur H. Mis parochiekerk „De Goede Herder". Te 7 y2 uur H. Mis pa rochiekerk „St. Joseph". Intenties: tot bloei van het katholieke leven in Wassenaar. Al- gemeene H. Communie van alle parochia nen. Te 10 uur parochiekerk „St. Willibrordus" plechtige Hoogmis, waaronder sociale preek door den zeereerw. heer R. Reijnen, rector van het St. Elisabeths-Ziekenhuis te Leiden'. Versterkt zangkoor onder leiding van den heer Beuk. Te 3 uur openlucht-meeting op het pa- tronaatsland. Bij slecht weer in de paro chiekerk „St. Willibrordus". Sprekers: Pas toor Möller uit Schiedam en Piet Kasteel uit 's-Gravenhage. Afgewisseld door muziek en zang en het zingen van Roomsche Blijd schap. Daarna demonstratie, 2 muziekkorpsen, 4 transparanten. Na rondgang, op kerkplein, Romeinsche groet aan kerkelijk en wereldlijk gezag als teeken van hulde en onderwerping. Plechtig Lof, gecelebreerd door de 3 pas toors van Wassenaar. Tenslotte toewijding-hernieuwing aan 1T. Hart. Korte toespraak door kapelaan A. Verhagen. Besluit: Aan U, o Koning der Eeuwen. Verzocht wordt te vlaggen en wit-gele strikje te dragen dat 's morgens op kerk plein verkocht wordt. Op terrein 's middags worden bloempjes verkocht, waarvan dë bate komt aan San tos, Herw. Levenskracht en Wit-Gele Kruis. ALPHEN AAN DEN RIJN. Missie naai krans „St. Theresia". Voren genoemde naaikrans maakt bekend, dat de naam der poppen was Helena, en dat deze na gehouden loting ten deel vielen aan mej, v. Eeten en mej. v. Wilgen, beiden wonende al hier. Voorts zijn de beide ter verloting be stemde kussens op de nos. 105 en 220 gevallen. Een hartelijk woord van dank aan allen, die medegewerkt hebben, de tentoonstelling zoo schitterend te hebben doen slagen. KOUDEKERK Schouw. B. en W. dezer gemeente bren gen ter openbare -kennis, dat in de week van 16 Juni a.s. in deze gemeente zal worden ge voerd een schouw over de rookleidingen, stookplaatsen en schoorsteenen Belangheb benden worden aangemaand, zorg te dragen, dat deze alsdan overeenkomstig de daarvoor vastgestelde bepalingen, zijn gereinigd. Gezondheidscommissie. Door B en W. dezer gemeente zijn in de vacture van een lid der Gezondheidscommissie aan den Com missaris der Koningin aanbevolen: no. 1: D. Vlaanderen, arts, alhier, en no. 2: J. Dekker, architect te Hazerswoude. Polderbestuur. Bij gelegenheid der voor ingelanden gehouden stemming ter verkiezing van een poldermeester van den Hondsdijk- schen polder tengevolge periodiek aftreden van den heer C. N. J. Koot, werd deze her kozen. ZOETERWOUDE. Volkstelling. Op grond van de j.l. gehou den volkstelling is de werkelijke bevolking dezer gemeente door het Centraal Bureau voor de statistiek per 1 Januari 1931 vastgesteld op 4035, te weten 1918 mannen en 2117 vrou- Gemeenteraad. In de plaats van den heer E. J. Los, die de gemeente heeft verlaten, is benoemd tot lid van den Gemeenteraad de beer G. Goedhart te Hazerswoude. Aangezien deze persoon echter geen zitting kan nemen zal een nieuwe benoeming moeten plaats heb ben. Als zijn opvolger komt op de lijst voor de heer W. Wessel, Vlietweg, alhier. INGEZONDEN STUKKEN Leiden 29 Mei 1931. Geachte Redactie. Nogmaals vraagt ondengeteekende eenige plaatsruimte in Uw blad, waarvoor mijn hartelijke damk. Naar aanleiding van Uw onderschrift zou ilk willen opmerken, dat- ik heit meit Uw eersite opmerking volkomen eens ben, maar niet met Uw tweede. Ik schilder hier de Katholieken niet .zwart. Wie mijn tuk je goed gelezen heeft, zal bemerkt hebben, dat ik wel degelijk ver schil maak tusschen geloovigen en zich 'ELoinsch noemende politici. Men ziet. hoe oveeaJ ter wereld de afval groot is, omdat door zulke zg. Roomsche mannen, een kapitalistische mammonnis- tische politiek geweerd wordt, heit Katho liek zijn cn.waardig. Ook uit de R.K. arbeiderswereld klinken zoo nu en dan schrille dissonanten otp. De voorzitter van het Ned. R.K. Werklieden verbond zei o.m.: „De tijd, dat men de arbeiders kon zoet houden met een sociale wet, is voorbij. De arbeider verwacht meer, een sociale revolu tie, dde hejn de plaat-s geeft welke hem toe komt in het productieproces", eaiiz. En de heer Th. de Groot voorzitter van. den R.K. Houtbewerker-si bond, zei op een bondsvergadering in Den Haag. „Tot dusver deden wij peutarwerk. Het stelsel moet aangetast worden; dat zal wer kelijk een revolutie vormen, al is 't dan geen gewelddadige revolutie Doch genoeg hierover. Om nu Uw eerste opmerking te beantwoorden, zei ik reeds, ilk ben het volkomen met U eens, want een part ij mee t leven van meeningsverschillen. Dit is het voedsel voor een partij. Uit mee- ninigsverschiUen worden de beste voorstel len. de beate wetten geboren. Edioch, eenheid mag geen onderdrukking worden van meeningsverschillen. Dit is verleden jaar nog gebeurd, toen de Amstercliamsche redacteur vaai „De Maas- bode",den heer W. Nieuwenhuis, kort vóór de groote vacantie een rede heeft gehouden voor de Leidsche R.K. studenten. Daarin heeft hij rake dingen gezegd, zoo zelfs, dat Jhr. Mr. Ruys de Beerenbroucik irn verzet kwam. Geen woord vaai dit merkwaardig debat is ergens in onze bladen aaangetiroffen- Is de pers het zwijgen opgelegd? Ik zal geen verdere staaltjes aanhalen. Het is genoeg. Hoogachtend, H. M. SWAAK. De nadere toelichting van den schrijver, ver- duidölijikt veel. yt Spijt cars te moeten zeggen, dat het door hem gegeven staaltje" niet juist is. Op bedoelde vergadering was geen „pers" aanwezig; vandaar dat er niets van in de kraait is gekomen Ons is geen enkel voorbeóld bekend, waarbij „de pers het zwij gen opgelegd" is. RED. L.Ot.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14