VALKENBURG (L.) DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Lichtzinnige Jeugd Hotel Janssen (villa Dr. fterman)Tel.B5 SPORT Z \TERDAG 30 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 De lucht in. Toen wij nog jongens waren, smulden wij van de verhalen der groote ontdekkingstochten en dweepten wij met de zeehelden, die onbevreesd den Oceaan opvoeren en onbekende landen be zochten. Wat vonden wij het jammer, dat wij niet leefden in die gouden eeuw, toen er nog wat te ontdekken viel op aarde. Je hadt maar een zeilschip te pakken, de zei len le hijschen en.over 'n paar dagen hadt je een onbekend land ontdekt Zijn deze "lijden voorbij De tijden zijn voorbij, dat men maan den had te zeilen om Amerika of Indië te bereiken, maar ofschoon de aarde voor ons hoe langer hoe kleiner is geworden, of- schoon er geen afstanden meer bestaan, toch valt er nog zeer veel te doorvorschen dat onbekend is. De tijden der groote ontdekkingstochten zijn niet voorbij. Integendeel wij beleven juist een tijd, waarin koene pioniers door dringen tot in de uiterste nauwelijks be reikbare deelen van ons wereldje. Verleden week is het lijk gevonden van prof. Wegener, die omkwam in de ijsvelden van Groenland: over eenige weken gaat de „Nautilus" zijn gewaagden tocht onder nemen onder het ijs door naar de Noord pool, daarbij gesecondeerd door de Zep pelin, die z'n weg zoeken zal door de lucht. En Woensdag j.l. is prof. Piccard met een ballon opgestegen naar ongekende hoogten in het luchtruim. Hij is doorge drongen tot de z.g. stratosfeer, dat ge deelte van de dampkring, waar alle weers- verschijnselen ophouden, waar geen wol ken meer drijven en waar een constante temperatuur heerscht van min. 55 graden Celsius. Hij bereikte de respectabele hoogte van 16.000 M., ofwel 16 Iv.M., waarmee hij meteen alle hoogten-ecords heeft geslagen. Hij verrichtte er, geassisteerd door zijn helper dr. Kipfer, zijn wetenschappelijke werkzaamheden, en keerde behouden op dit ondermaansche terug. Vooral het laat ste is het belangrijkste succes van dezen tocht. De wereld is thans enthousiast over de. koene durf van prof. Piccard en diens as sistent. De meesten hadden niet verwacht, dat zij ooit levend beneden zouden zijn gekomen Europeesche kwestie. Verle- den week zijn de zittingen van Volken bondsraad. en Europeesche commissie ge ëindigd (wij hebben er vorige week-Zater dag reeds over gesproken) en na afloop wordt vaak in de pers nog wat. nagekaart. Zoo schrijft de „Germania" het orgaan der Duitsche Centrumspartij: „Genève was een eindpunt en een hori zon. Bijna algemeen had men het gevoel, dat de tijd der atmosferenpolitiek en der beleefdheidsredevoeringen eindelijk ten einde .geloopen is, al is Briand ook nog een enkele maal in zijn oude rhetorische zonden vervallen. t)e geest eener nieuwe zakelijk heid heeft ook in de politiek zijn intocht gedaan en men wacht met spanning af, hoe deze nieuwe krachten in de September- vergadering en op de groote ontwapenings conferentie van 1932 tot uiting zullen ko men. In den herfst valt de beslissing over de groote kwestie der midden-Europeesc'ne economische toenadering, heb volgend jaar over het lot van den Europeeschen ontwa peningsplicht. Dan zal de volkenbond moeten toonen, of hij tegen zijn taak opge wassen is. Valt de eindbeslissing ten gun- FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 21) Sir Reginald vermoedde allerminst wel ken indruk zijn brief, waarin hij de ge schiedenis der chèque-vervalsching en Ru pert's arrestatie vertelde, op Jim zou ma ken. Had hij dit kunnen vermoeden, dan had hij den brief wellicht nimmer gesehre- Hij vroeg daarin aan Jim de tijding aan John Dale te brengen en hem ook te zeg gen, dat hij, Sir Reginald, er zorg voor zou dragen, dat Rupert over den best mogelij ken rechtskundigen bijstand kon beschik ken. Hij verzocht John Dale ook onmiddel lijk naar Londen te willen komen. Jim was dien ochtend verre van uitgela ten of vroolijk, toen hij zich op weg begaf naar Blackthorn-Farm. Het was geen opge wekt baantje, aan den vader van een an der te moeten vertellen dat zijn zoon, in hechtenis was genomen, verdacht van chèque-vervalsching. Hij was eerder eenigs- zins ontevreden dver de manier van optre den van zijn vader, wijl deze de mededee- ling niet rechtstreeks aan John Dale had gericht. Immers, hij, Jim, kon de tijding slechts overbrengen op een wijze, die iemand meer zou kwetsen dan wanneer een en ander schriftelijk ware gedaan. De jeugd is nu eenmaal wat egoistisch en egocentrisch aangelegd; datgene wat Jim dan ook het meest aangreep was de vraag, sie van het nieuwe Europa, dan zal ook Duitschland betere, dagen zien; valt de-be slissing voor Versailles, dan staat het zelfde Duitschland voor de noodlotsvraag van zijn toekomst, welke ook over zijn be trekkingen tot den volkenbond een oordeel zal vellen." Tol-unie of Europeesche unie? Econo misch herstel van Europa? Ontwapening? Allemaal dingen met ,een vraagt-eeken. Zullen zij doodloopen op den Volkenbond als eindpunt of zullen te Genève nieuwe perspectieven worden geopend, nieuwe uit zichten op vrede en opbloei? Op het oogen- blik zijn drie sub-commissies bezig om te studeeren. Europa wacht op daden. De man, die blijft, -r- Een gunstige omstandigheid voor het werk, dat in den Volkenbond wordt verricht, is het aan blijven van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Briand. Briand is voor den aandrang van Dou- mcr en van zijn collega's .in het ministerie bezweken en blijft minister van buiten landsche zaken in het ministerie-Laval. Ge zien de groote meerderheid, die de buiten landsche politiek van dit ministerie voor Genève in de Kamer gevonden heeft, is dat begrijpelijk, al was Bria-nds voornemen om af te treden na de teleurstelling va-n Versailles niet minder begrijpelijk- Briand's aanblijven was aanvankelijk voorwaarde lijk. Hij wilde in de Ivamer verslag over de jongste bijeenkomsten te Genève afleg gen en wenschte dan dat de Kamer uit spraak zou doen. De Kamer heeft dit gedaan en de uit spraak viel uit ten gunste va-n Briand. Eén troost voor dezen ouden politieken rot. na zijn nederlaag bij de presidentsverkiezing. A n t i-K atholieke Hetze. De Katholieke landen Spanje en Italië gedra gen zich den laatsten tijd allesbehalve Katholiek. Stak het gepeupel in de Spaan- sche hoofdsteden de kerken in brand en vernielde het de kloosters, terwijl zelfs door gemeenteraden (zooals van Barcelona) aan het voorloopig bewind het verzoek ge richt werd om de Jezuieten uit het land te verdrijven in Italië beginnen de fas cisten ook al een dreigende en bcleedigen- de houding aan te nemen tegenover de Katholieken. Zelfs is het al zoover geko men dat studenten het portret van den Paus hebben verbrand en exemplaren van het blad „Osservatore Romano'' (het Va- ticaansche blad), uit de kiosken hebben ge haald en op een brandstapel hebben ver nietigd. Een en ander staat in verband met de rivaliteit tusschen de Katholieke en de fascistische jeugdorganisaties. Het Vaticaan bewaart, naar gemeld wordt, z'n kalmte. Rome, d.w.z. de Kcik kan rustig zijn, omdat zij eeuwig is en oa1- dat de poorten der hel haar niet zullen overweldigen. Alle comf. SchitterenW/ftuin. Gr. garage Eigen luxe toeringcar. Mat. pens. pr. 51 dü hoe de vrouw, die hij liefhad, den schok zou I verdragen en doorstaan, waarbij hij zich 1 afvroeg, welken invloed deze kwestie zou hebben op hun liefde en hun toekomst. Als Rupert nu eens schuldig was! Crich- ton was soldaat in hart en zielhij kon het dan ook niet helpen, dat hij 'n boefje conventioneel dacht en handelde, dikwijls meers respect hebbend voor de meening van anderen dan voor z'n eigen opinie. Hij moest ook in aanmerking nemen, wat de wereld zou denken en zeggen. Hij had zoo wel met z'n 'eigen positie als met die van zijn vader rekening te hóuden. Alvorens Marjorie te ontmoeten, zou hij, wandelend langs de oevers van de Dart, waar hij en Rupert als jongens zoo dikwijls hadden ge- vischt, rustig kunnen denken. Hij kon zoo doende zijn gedragslijn bepalen voor 't ge val dat Rupert schuldig zou worden bevon den. Het stond vast, dat dit, voor de Dale's den algeheelen ondergang beteekendezoo wel financieel als anderzins.... In het Westen van Engeland wordt een misdrijf nimmer vergeven en nooit verge ten. De Dale's zouden Devonshire moeten verlaten en vèr, ver weggaan. Nooit zou hij Marjorie weerzien. Hij stond even stil, zette zich op een reusachtig rotsblok neder en keek over de heide naar Blackthorn-Farm, dat een kwar tier verder lag. Hij zag weldra in, welke groote liefde 'hij had voor Marjorie. Hij had haar lief, méér dan wat ook en méér dan wie ook ter wereld. Zij bleek hem zelfs nader te staan dan zijn loopbaan. Hij schrok even bij deze ontdekking. Hij was echter eerlijk tegenover zichzelf. Haar prijsgeven kon hij onmogelijk. Zelfs al zou haar broer werkelijk een mis dadiger zijn en naar de gevangenis moe- ten. ROEIEN DE HOLLANDIA- WEDSTRIJDEN. VRIJDAG: MOOI WEER EN REGENDAG. Spannende strijd in de verschillende achten. (Van onzen Sportredacteur). De dag van gisteren zal ongetwijfeld lang in het geheugen blijven van al dege nen, die met Hollandia in deze dagen mee leven, 't Was een dag vol afwisseling, een dag van mooi weer en een dag van regen. 't Begon gistermorgen zoo mooi. Een heerlijk zonnetje stond aan den hemel er hing een frissohe temperatuur en dit wa ren alle factoren om een mooien wed- strijdag te beloven, 't Moch echter niet zoo zijn. Rond het middaguur betrok de' lucht en 't werd al slechter en slechter, eindigend in een stroomenden regen tijdens de eerste damesnummers. Zoo slecht heb ben we het op Hollandia nog niet meege maakt en was het wonder dat de gezichten somwijlen wat somber stonden en dat som migen hoofdschuddend stonden te kijken naar die donkere lucht, waaruit de regen zoo loodzwaar neerviel. Gelukkig is 't niet den ganschen dag zoo gebleven. In den namiddag klaarde het weer goed op en kregen we weer zon, veel zon, hetgeen vooral voor de laatste drie nummers van den dag, drie Acht-nummers, een uitkomst was. We he'bben in ons nummer van gister avond reeds een overzicht gegeven van de ochtendwedstrijden, zoodat ons thans nog overblijft het middagprogramma te be spreken. Een groot gedeelte daarvan werd inbe- slag genomen door de dames-nummers: stijlroeien en snelroeien. •In de 2e halve beslissing van het num mer Jonge Skiff Overnaadsch ktvamen De Hoop en Laak aan den start. De Hoop-skiffeur Henninga was op 120 M anderhalve lengte achtergeraakt, voorna melijk door slecht sturen, maar hij wist zich daarna prachtig te herstellen en won de race op fraaie wijze. Het was een schitterenden zomerdag. De zon brandde aan deh effen, strakken, blau wen hemel. Een zachte bries waaide over de landen en voerde een zoeten geur van bloemen mee. Hier en daar bloeide de hei, voorbode van den grooten heiboei. Een fo rel dartelde nu en dan door het water. Jim zat in gedachten verdiept. Hij be keek de zaak van alle zijden, redeneerde met en argumenteerde tegen zichzelf. Doch wat er oök gebeuren zou, Marjorie kon hij onmogelijk prijsgeven. Zichzelf alleen be schouwend, zou hij zulks wel kunnen, of schoon hij ook aan zijn hart de wrange pijn van het scheiden voelde. Doch zij hield van hem. Hij behoorde haar toe; voor haar ver der leven en geluk had ze al haar hoop op hem gesteld. Zij had toch geen kwaad ge daan? Waarom zou zij dan, vroeg hij bij zichzelf, moeten lijden voor een misstap van haar broer? Hij zou haar redden, zelfs al zou hij zich zelf hiervoor moeten vernederen, al zou hij hiervoor afstand moeten doen van zijn be roep, waaraan hij toch met hart en ziel was gehecht. Hij zag ook wel in, dat dit besluit zijn vader geweldig tegen de borst zou stuiten doch zou het ooit komen tot een keuze tus schen z'n vader en Marjorie.... dan deze laatste. Deze keus was een verschrikkelijke. En toch voelde Jim, dat hij het bij het rechte eind had. Zoo diep was hij in gedachten verzon ken, dat hij de lichte, naderende voetstap pen op het gras niet hoorde. Een hand werd op zijn schouders gelegdhij sprong overeind, keek op en zag Marjorie voor hem staan, die hem hartelijk toelachte. O, lievelingriep hij uit. Lieveling Hij omhelsde haar zooals nooit te voren De le-heat der Jonge Vier A leverde een overwinning op voor Nereus, nadat de ze ploeg den geheelen wedstrijd door op Triton was voor geweest, om eiken sport der Utrechtenaren op gelijke wijze te be antwoorden. De 2e heat ging tusschen Laga cn Schie welke door Laga onbedreigd werd gewon nen. Na enkele damesnummers kregen we den eersten beslissingswedstrijd van dezen dag de Overnaadsche Twee voor beginnelin gen. Drie ploegen verschenen aan den start, nl. Am stel, Nereus en Laak. De Laak neemt vrij spoedig de leiding, roeit heel goed en maakt een aardigen in druk. De Amstel is iets voor op Nereus, doch beide ploegen blijven goed bij elkaar. Op 400 M. liggen ze alle drie nagenoeg weer gelijk. Bij de tweede pikettenrij komt de Amstel naar voren en loopt uit, terwijl Nereus tweede lag. Op 1500 M. kwam Ne reus flink opzetten, de ploeg kwam gelijk er. nam tenslotte de leiding om deze niet meer af te staan. Wel liep Amstel nog iets in, maar Nereus hield venijnig vast en gaf den Amstel-menschen geen kans. De beslissing in het nummer Jonge Twee A ging tusschen De Hoop, Laga en Triton. Hier won Laga nagenoeg onbe dreigd, met een tweetal lengten o-p De Hoop voor, terwijl Triton vele lengten ach terbleef. Het beslissingsnummer der Stuur- m a n 1 o o z e Vier ging tusschen Triton en de Laak. De Hagenaars hebben spoedig de leiding. Op 920 M. was er flink licht tusschen de booten. Daarna liep de Laak nog geleidelijk uit. Na de tweede pauze werd te 6.40 een aanvang gemaakt met de laatste nummers. Het was toen buitengewoon mooi weer ge worden, zoodat de belangstelling langs den weg weer veel grooter was dan zij den ge heelen dag was geweest. Begonnen werd met de beslissingswed strijd der Jonge Vier B, waarvoor uit kwamen Laga, Dordt, en D. T. R. V. Laatstgenoemde ploeg was het best weg en dadelijk een halve lengte voor. Dordt zakt na 40 M. iets af. In de bocht komt Laga inloopen om de leiding te nemen om deze niet meer af te staan. De nummers Overnaadsche Skiff en Jonge Skiff B waren respectieve lijk voor De Laak (J. H. Oosterhuis) en Viking (A. Knol). De Overnaadsche Vier leverde een mooieoverwinning op voor De Laak met 6 sec. voorsprong op Argo, terwijl de Cadetten moesten opgeven wegens het breken van een dol. De laatste drie races van den dag brach hij nam haar zoo krachtig in z'n armen, dat ze het zeer zeker van pijn zou hebben uitgeschreeuw, ware het niet, dat ze zoo veel van hem hield. Jim.*... je hebt me laten schrikken., en ik dacht er juist aan, het jou te laten doen, hijgde ze, toen hij haar los liet. Je weet niet hoe sterk je bent. Ze keek hem overgelukkig aa-nhaar wangen gloeiden; haar oogen schitterden. Ze droeg geen hoed, zoodat haar prachtig haar een weelde voor het oog was. Stilzwijgend keek Jim haar aan. Is er iets niét in orde, Jim Hij zei geen woord, legde z'n arm om haar middel en ging met haar mee naar Blackthorn-Farm. De een of ander, wandelend in Post Bridge, kon hen zien. Een landman, wer kend in het land, een die op de heuvelhel lingen arbeidde, ze zouden het nieuws thuis kunnen vertellen, dat ze den jongenheer van Post-Bridge Hall hadden zien „wande len" met Marjorie Dale. Hij gaf er niets om: nu zeker niet. Iedereen zou toch vlug genoeg te weten komen, dat ze van eikan ker hielden en dat Marjorie z'n vrouw zou worden. Zo omzichtig mogelijk vertelde hij haar, wat hij wist, daarbij de zaak zoo rooskleu rig mogelijk voorstellend en Marjorie ver zekerend, dat Rupert weldra zou worden vrijgelaten, daar alles behoorlijk zou wor den opgehelderd. Daarom juist schreef m'n vader aan mij inplaats van aan jouw vader, mij vra gend het hem te vertellen en hem ook te verzoekep zoo gauw mogelijk naar Londen te komen Hij was bang, dat, als hij recht streeks aan je vader schreef, deze de zaak van den sombersten kant zou opnemen, 't Komt toch wel meer vor, dat iemand bij ten even zoovele emoties tengevolge van de spanning, die cle diverse Achten wisten teweeg te brengen. Het begon al .te S uur in de beslissing van het nummer Jonge Acht A. De strijd ging hier tusschen Triton, Njord en Argo. Inderdaad is het een felle strijd gewor den van begin tot einde. De belangstelling langs den weg was thans weer verbazend groot. De Leidsche studenten hebben het eerst de leiding en op 720 M. zijn zij. 1/3 lengte voor. Argo en Triton bleven hard nekkig volhouden, doch in den binnen- bocht komt Triton nog weer meer naar vo ren, terwijl Argo plotseling terrein ver liest. Bij de laatste pikettenrij bedraagt het verschil tusschen Njord en Triton pre cies een lengte. De Leidenaars roeiep. keurig verder en winnen tenslotte onbe dreigd maar niet zonder spanning. De winnende ploeg bestond uit: J. van Panhuijs, boeg, Tj. de C'ocq Bulling, T. v. d. Bropk Dobrenen, A. Dcutman, D. Kun nen, D. v. Oosten Slingerland, A. G. E. Werd muller von Elgg, A. v. Panhuijs, slag en Sie stuurman. Door dit nummer was de spanning er ingekomen en de belangstelling voor de twee beats der Oude Ach te n was zoo mogelijk nog grooter geworden. Doordat de nummers echter te kort op elkander volgden konden wij er' slechts twee van de drie volgen. In de le heat, ging de strijd tusschen Willem III, Nereus cn Njord. De ploegen gaven elkaar niets toe. Wij ontmoetten ze op de helft der baan, maar het verschil in volgorde was nauwelijks merkbaar. We dachten aan een nieuwe zege van Njord, want ze roeiden er lustig op los, maar Ne reus trok er in den eindspurt zoo venijnig tusschen uit, dat de Amsterdammers met enkele seconden wisten te winnen. Nog spannender dan de eerste heat was de tweede, waarvoor uitkwamen Laga, Maas en Triton. Ook hier aanvankelijk een gelijk opgaande strijd, waarin Maas liet eerst achterbleef, terwijl Laga en Triton om de leiding streden. Laga, dat het voordeel had van den binnenbocht kwam hier wat opze'ten en neemt de leiding. Daarna is de beurt aan Triton. Dan komt er plotseling een ge heel onverwachte ommekeer, als op de tweede helft der baan de Maas fraai gaat inloopen en terwijl algemeen gedacht word dat deze ploeg kansloos was, nam zij.de leiding om tenslotte na hardnekkigen strijd te winnen, met Triton als tweede, zoodat Laga tenslotte als laatste eindigde. vergissing wordt gearresteerd, daar de po litie meent over enkele aanwijzingen le zij nen laste te beschikken.... Maak je dus niet ongerust, Marjorie. Laat in de toe komst alle zorgen maar aan mij over. Ze drukte z'n hand en trachtte ook te glimlachen, doch uit haar blik sprak diepe droefheid en haar gelaat was bleek., Ik ben bang, zei ze zacht. Ik kan het niet helpen, Tim, doch als vader naar Lon den gaat, moet ik met hem mee gaan. Jim Crichton schudde echter z'n hoofd. Dat is het juist wat je niet moogt doen. Die vriend van Rupert 'n zekere Despard, niet? die ik onlangs zag, kan hem heel gemakkelijk en veilig vergezellen. Ik geloof, dat hij nog altijd hier is, hè? Marjorie knikte. Ja, hij en Rupert hadden juist iets ontdekt in de oude tinmijn geloof ik, want ze leken erg onder den indruk ervan. Ze probeerde te lachen. Ze hadden radium ge vonden en dachten een fortuin te winnen. Ik hoorde, dat ze het hierover hadden.... Jim!.... We waren zoo gelukkig en alles scheen zoo goed te loopen. En da.a-r heb je nu dit. Rupert.... nee, dat, is onmoge lijk.... onmogelijk.... Nee, 't is niet waar, daar ben ik heilig van overtuigd.... •Het- zal vaders dood zijn. Jim dwong zichzelf tot lachen. Lieve ling, we zullen Rupert hier binnen een weekje terugzien. Denk dus niet meer over die onaangename kwestie. Ik ben van plan onze verloving bekend te maken.... zon der verder uitstel. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13