BAD- EN STRAHDARTIKELEN SPORT UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ACADEMIENIEUWS Agenda STADSNIEUWS Fascistische aanvallen tegen Katholieken vrijdag 29 mei 1931 de leidsche courant eerste blad pag. 2 WAALS HAARLEMMERSTRAAT 130-132-134-136 Het genoegen van baden, zwemmen en het heerlijke verblijf aan het strand is overbekend. Ook goede komen. De beste sportkleeding geeft het hoogste genoegen. U vindt bij WAALS in een gehè alle soorten Bad- en Sirandartikelen. Heeft U iets noodig, gaat dan naar WAALS, en U zijt klaj wollen en katoenen badpakken badmutsen duikhelmen badhanddoeken badgoed-etui's koffertjes tentlinnen tenten. deeding en uitrusting het genot zeer ten i afdeeling de meest uitgebreide keuze in ceintfurs strandschoenen :omflete strand- en kampeer- 5582 spanje SPANJE'S TROEBELEN. Nog meer agressieve politiek? Na de felle uitbarstingen van volkshaat en de gruwelijke excessen, die er het ge volg van waren, is over het Spaansche land weer eenige rust gekomen. Rust, die nieuwen storm voorafgaat, meenen som migen. Zeker is, dat het groepje extremis ten heftig in de weer blijft, om de regee ring en het land in de „gewenschte" rich ting te duwen. „El Mati" maakt onder den kop „nog meer agressieve politiek" van een en an der melding en stelt de vraag: hoe is het Ie verklaren, dat de regeering in den laat- sten tijd verschillende maatregelen heeft getroffen, die met onze katholieke opvat tingen in strijd zijn, en de gevoelens van een zeer groot gedeelte der Spaansche be volking kwetsen? Naar onze meening, zegt het blad, is reden hiervan, dat de regee ring zichzelf zwak voelt tegenover de ex tremistische elementen. Een werkelijk krachtige regeering gaat nooit overhaast en onbezonnen te werk. Alleen, die als despoten regeeren, doen dit, omdat zij niet kunnen rekenen op den steun van heel het volk, d.w.z., omdat zij zich politiek zwak voelen. Die zwakheid der regeering is overigens wel te verklaren. Er is in Spanje een op roerige reactionaire minderheid, die de re publiek niet kan begrijpen als een demo cratische instelling, maar alleen als een in strument van absolutistische politiek in dienst van de demagogie. Zooals bekend, verliep de eerste week van het bestaan der republiek idyllisch ANTI-KATHOLIEKE DEMONSTRATIES. Naar de correspondent van de Daily Telegraph" uit Rome meldt, doiren de amti- Ka<thoHieke demoali&tratiea te Rome neig steeds voort. Woensdag werden verschillende kerkelijke gebouwen door fasoislis-ohe betbogers be dreigd. Een compagnie infamterieso-'daten werd naar het Sint Pietersplein gezonden, oau den toegang tot de Vaitioaansöhe S'tad te bewa ken en vijandige demon&traties te beletten. Tal van detectives bewaken de zijingan gen van het Vatieaan. Troepen pair ouillee ren op de Victor Emanuel-brug, die naar het Vatieaan leidt-. Zooais reeds gemeld, wordt het hoofdge bouw der Katholieke Actie" door een uit gebreide politiemacht bewaakt en ook de Katholieke seminaries, hooge scholen en clubgebouwen worden door pcliltieoondons omringd. Schandelijke studenten-aan vallen. Een troep studenten deed onder, uitroe pen als „Weg met de vijanden van het fas cisme!" en Lang leve de daioeeen aan val op verschi'iende godsdienstige institu ten, o.a. op het lyceum van St. Apollinaris, waa-r zij een groot aantal ruiten ingooiden. Verschillende malen hoorde men ook den uitroep „Weg met den Paus!" Het pause lijk wapen op het gebouw werd met stee- nen bekogeld. De „Oaservafcore" Waagt er over, dat de politie niet krachtdadig heeft ingegrepen. Na den aanval op het lyceum van St. Apoï'-inaris trokken de studenten naar an dere Katholieke vergaderlokalen. Zij wer den hier echter nog tijdig door de politie geweerd, voordat zij ernstige schade kooi den aanrichten. Graaf Dalla Torre's „arre statie". Omtrent het gerucht, volgens hetwelk graaf Dai'a Torre zou zijn gearresteerd, verneemt de Romeiosche correspondent van de „Daily Telegraph" bij nadere infor matie dat de directeur van de „Osservaho- re" inderdaad aan één der ingangen tot de Vaticaansche Stad door twee politiemannen werd aangehouden. Hem werd verzocht, hen naar het politie bureau te volgen. Dal'la Torre weigerde dit echter en trok zich terug op Vaticaamsch grondgebied, waar de Italiaansche politie hein niet kon vegen. Naar vernomen wordt, zouden tusschen het Vatieaan en de faeoisrtische autoriteiten reeds besprekingen over de incidenten zijn geopend. De beeltenis van den Paus ver- brand. Men meldt ons uit Rome d.<L 26 dezer: Heden werd bekend, dat vanmiddag de beeltenis van den H. Vader in het univer- eitedtsgebouiw dtoor fascistische studenten rve-nbrand wend. rustig. Het drama der revolutie begon eigenlijk met een blijde apotheose. Weldra echter voelde zich de minderheid van beroeps-revolutionairen en amateur-re volutionairen teleurgesteld. „Dat was toch eigenlijk geen revolutie geweestHoe kon dit ook feitelijk een revolutie zijn, zoo re deneerden zij, als zelfs de katholieken zich daarmee in beginsel konden vereenigen? En de „vooruitstrevenden" kwamen tot de bevinding, dat er feitelijk, ondanks de verandering van regime, nog maar weinig „vooruitgang" te bespeuren viel. En van dat oogenblik af begonnen zij te „knarse tanden". Van de radicale pers gingen de eerste en heftigste aanvallen tegen de regeering uit, vooral tegen de leden der regeering, die nog voor min of meer conservatief werden aangezien. En de regeering, die is samen- gestéld uit personen van zeer verschillende ideologie en daarom geen krachtige een heid vormt, moest zich nu tegen deze cam pagne verdedigen. Zooals men weet, zijn echter juist die regeeringen er het slechts aan toe, die voortdurende genoodzaakt zijn, zich bezig te houden met haar eigen verdediging. Zoo staan wij thans voor het feit, dat een regeering, die bij uitstek democratisch zijn wil, wetten en decreten uitvaardigt, zooals iedere dictator dit doen zou, betref fende aangelegenheden, die rechtstreeks de constitutie van het land aantasten en, wat nog onbegrijpelijker is, zelfs een inter nationaal verdrag als het concordaat met den H. Stoel. Zal de regeering aldus de minderheid den mond stoppen Wij gelooven van niet, want de breede basis, waarop het nieuwe regime zich moest consolideeren, wordt door deze decreten zoozeer ondermijnd, dat zij ten slotte geheel ineen zal storten. Het Vatioa-an heeft door middel van den pa-uselijken nuntius ter&tond stappen bij de fascistische autoriteiten gedaan. T>e afgevaardigde Soorja, de leider der fascistische studenfen-organi-saitie. heeft daarop bevel gegeven, deze organisatie in Roane te oantlbind'en. Uitdagend artikel van den „Lavoro fascista". Een der jongste edities van den „Lavoro fascista" bevat een uitdagend artikel aan het adres der Katholieke actie. In dit artikel meent het blad, op grond van schriftelijke bewijsstukken, te kunnen a au to one n, da it de Katholieke actie een dub bele rol speelt. Op de algemeene vergadering, die den' 17en Mei gehouden werd, zoo heet het in dit artikel,, heeft, men de Katholieke actie uitsluitend godsdienstige doeleinden toege schreven, terwij:! men in de besloten verga deringen, die aan deze openbare algeanee- nevregadering voorafgingen, het fascisme den vijand noemde waartegen men zich verdedigen meets dioor de organisaties onder alle omstandigheden in stand te houden en uit te breiden. De taktiek moet zoo zijn, zoo luidde het consigne volgens het blad, dat het fascisme de Katholieke actie slechts op godsdienstig gebied kan aanvallen, zoodat de publieke opinie het fascisme wel als an ti-godsdienstig moet brandmerken. De leuze moet zijn, zoo luidde het verder: „Bestaan maar niet in het openbaar ver schijnen!" Het Vatieaan, zoo heet het \erder in dit artikel, staat met de Kaholieke actie in de nauwste relatie en keurt haar doeleinden en taktiek goed. Op een geheime vergadering heeft, 'a Pausen onderstaatssecretaris mgr. Piazar- do, volgens het artikel verklaard, dat de Katholieke actie zoo sterk moet worden, diat zij de macht aan zich kan trekken. De anti-godsdienstige relletjes in Spanje heeft mgr. Pizardo gezegd, waren niet. mo gelijk geweest, als de Katholieke actie daar een sterke organisatie gehad had. Zooatis reeds gemeld, is dit nummer van den „Lavoro fascista" in beslag genomen. Katholiek blad in beslag ge nomen. Naar de 'Pdomeinsdhe correspondent van den ,Daily Telegraph" meldt, werden alle nummers van het Katholieke blad „Avveni- re dTtalia", dat te Boulogne verschijnt, Woensdaga vond te Rome aan het station in beslag genomen. De houding van het Vatieaan. Het Vatieaan bewaart de meest absolute kalmte met betrekking tot de incidenten van de laatste dagen. Men schijnt den toestand met rustige be langstelling gade te slaan. Men bevestigt met klem, dat er geen en- ke'e provocatie heeft plaats gehad van de zijde der Katholieken. ROEIEN HOLLAND IA-WEDSTRIJDEN. Tweede dag. (Vervolg van het 4e blad). Het was alweer het oude liedje. Booten en nog eens booten in de baan. Tengevolge daarvan werd het programma natuurlijk weer te laat aangevangen. Te ruim 11 uur vond de herkansingsraee plaats en de beslissing van de snelste twee de in de jonge a c lr-t A tusschen Triton en Willem'III. Het verschil tusschen deze twee ploegen was nogal groot. Triton won gemakkelijk met groot verschil. Uitslag 1. Triton 7 min. 8 2/5 sec. (snelste tweede); 2. Willem II in 7 min. 21 4/5 sec. Het tweede nummer, de eerste heat der oude vier, begon ruim een half uur te laat. Aan den start verschenen: 1. Njord, 2. Laga, 3. D.T.R.V. Dit werd een spannende stijd. In het begin gingen de':ploegen vrijwel gelijk op. Njord sloeg een heel kalm tempo, even 30 slagen; de andere ploegen maakten 35. Spoedig bleek, dat de strijd zou gaan tus schen Laga en Njord^De Leidsche studen ten namen het eerst de leiding, maar Laga gaf niet veel toe-. Tooh was Njord op 700 M. een halve lengte voor op Laga, terwijl D.T.R.V. weer een halve lengte achter was op de Delftsche studenten. Laga loopt ech ter in en op de helft der baan hebben zij de leiding. De Njor,d-ploeg blijft opzij kalm doorroeien en nog is het niet te zeggen, welke ploeg zal winnen. Even ontspint zich een boord-aan-boord-r&ce, maar op 1500 M. zet Laga een venijnige eindspurt in, weder door Njord onvoldoende beantwoord. Wel loopen de Leidenaars weer iets in, maar de afstand is te kort om op te halen en La ga wint met ongeveer een lengte verschil. Uitslag: 1. Laga in 7 min. 33 4/5 sec.; 2. Njord in 7 min. 36 sec. 3. D.T.R.V. In de tweede heat ging de strijd tus schen Nereus en Laak. De Laak liep spoe dig iets uit en had op 920 M. een voorsprong van een lengte. Nereus kreeg geen kans meer, maar maakte toch een betere tijd dan Laga in de eerste heat en kwam als snels.te tweede in den eindstrijd. Uitslag: 1. Laak in 7 min. 28 2/5 sec.; 2. Nereus in 7 min. 33.2/5 sec. Tegen het tijdstip dat de skiffeurs in actie kwamen, begon "het te régenen. De uitslagen luiden: Oude o v e r naad se h e skiff: le heat: 1. Arsa in 8 min. 6 sec. 2. Argo. 2e heat1. Spaarne in 8 min. 36 1/5 sec. Laga opgegeven. Jonge acht B.: le heat. Aan de start Triton, Laga en Argo. 55 min. te laat viel het- startschot. De uitslag werd: 1. Laga.in 6 min. 43 sec. 2. Argo in 6 min. 51 sec. 2e heat: 1..Njord, 2. Spaarne, 3. Nereus. Het Spaarne bleef het eerst achter: Njord en Nereus bleven om de leiding strij den, waarin de Leidsche studenten de over hand behielden. Op 920 M. is er licht tus- sohen de booten en geleidelijk loopt Njord uit om tenslotte op fraaie wijze te winnen. Het was een schitterende race van Njord. Uitslag: 1. Njord in 6 min. 40 1/5 sec.; 2. Nereus in 6 min. 51 1/5 sec. 3. Spaarne. N00RDWIJK. Concert. Hedenavond geeft het Fan farecorps „Excelsior" een concert in de muziektent op het Lindenplein. Het vol gende programma zal morden uitgevoerd: 1. Loudspeaker, marsch, 2. Ouv. L'Aurora, 3. Tulpengeur, walzer, 4. Fantaisie Die Lustige Wittwe, 5. Osman Pacha, marsch, 6. Fantaisie Echo de .la Forêt, 7. Paus- marsch. 8. Finale. Naar wij vernemen zal Excelsior de vol gende week ten gerieve van haar donateurs te Noordwijk a. Zee een concert geven op het terras bij de wed. L. van Schie. Be houdens goedkeuring der autoriteiten heeft dit plaats op Donderdag 4 Juni. Hanze. Gisteravond vergaderde de Hanze in de kléine zaal van het Juvenaat, waarbij de opkomst goéd was. De voorzit ter, de heer H. v. d- Werf, opende deze bijeenkomst en heètte allen, in 't bijzonder den geest, adv., kap. Meynders en den nieuwen secretaris, welke in de korte pe riode van zijn w-erkzaamheden reeds een flinke activiteit heeft- ontplooid, van harte welkom. Hij sprak tevens zijn vreugde uit over de zeer goede opkomst op dezen avond. De uitgebreide notulen werden on der dank onveranderd vastgesteld. Een schrijven van de Ver.v, Vreemdelingenver keer met verzoek tot medewerking voor het organiseeren van strandfeesten tijdens het seizoen en eenige personen te willen aanwijzen om zitting te nemen in een daarvoor te formeeren commissie. Hieraan zal gaarne worden voldaan en het bestuur zal nader aan V.V. opgeven, welke perso nen zich hiervoor disponibel willen stel len. Nog was ingekomen het jaarverslag 1930 van hethoof4bestuur, waaruit wij als de voornaamste, feiten aanstippen, dat het fonds U. B. O. thans de 9 ton is ge naderd, de glasverzekering schitterend werkt, het Santosfonds in 1930 aan bijdra gen ontving 117.48, waardoor dit fonds zich in staat zag gesteld in de voorkomen de gevallen hulp te bieden, het aantal af- deelingen toenam met 12 en thans 90 be draagt, en het ledental op 31 Dec. 1930 gestegen was tot 7454, tegen 6138 op 31 Dec. 1929. De besprekingen van de vorige vergadering inzake het organiseeren van een winkelbeurs, heeft nog geen defini tieve resultaten opgeleverd, daar de ge bouwen, welke men hiervoor op het oog had, niet beschikbaar zijn. Zoodat deze kwestie niet zoo heel eenvoudig blijkt en moeilijk voor een te organiseeren winkel- beurs een hiervoor geschikt gebouw in Noordwijk zal kunnen vinden. Het verslag van. den afgevaardigde naar de jaarvorga- dering werd bij monde van den heer Th. Overmeer zeer overzichtelijk uitgebracht. Naar aanleiding hiervan ontspon zich nog een gedachtenwisseling over de alom be kende Homobonus-affaire, welke hier zoo wel als op de jaarvergadering ten sterkste werd afgekeurd. Het voorstel, te trachten de uitbetaling der loonen te doen plaats hebben op Woensdag, hetwelk in deze afd. veel bijval had ondervonden, is op de jaar vergadering niet aangenomen, d-ar n.en van werknemerszijde scherpe critiek had uitgesproken daar zij in deze kwestie voor af niet zijn erkend, waarom het H. B. be sloot eerst te onderhandelen met de werk nemers-organisaties en daarna dit voor stel op een volgende bondsvergadering verder te bespreken. De G.A., het woord verkrijgend, vond het aangenaam bij het scheiden van het vergaderseizoen te mo gen constateeren de goede groei van het ledental en het was hem een groot genoe gen ook deze avond weder een 3-tal nieu we leden te mogen instalkeren, hetgeen zijneerw. met een toepasselijk /oord deed, waarin hij de nieuwe leden er op wees, wat de Hanze van hen vraagt en wat, de Hanze hen geeft. Hij sprak aarbij den wensch uit, da-t zij steeds daadwerkelijke leden voor onze principieelo middenstands organisatie mogen zijn. Na een zeer vrucht bare rondvraag, bracht de voorzitter dank aan den G. A. voor zijn begeesterende woorden, waarna hij onder dank voor de opkomst, deze zeer geanimeerde vergade ring sloot. N00RDWIJKERH0UT. De Rerum Novarum-herdenking op Zondag 14 Juni a.s. Zondag 14 Juni a.s. wordt te Noordwij. kerhout een groote Rerum-Novarum-dag georganiseerd, waar duizenden Katholieken zullen te zamen komen en waar twee emi nente sprekers aan de groote figuur \ar. Paus Leo XIII z.g. zuilen herinneren. De Katholieken komen te zamen des middags 2.30 uur in de St. Josephkerk. Ver volgens zal een schitterende optocht met vaandels en banieren en verschillonde mu ziekcorpsen worden gehouden. Twee eminente sprekers, Fastuoi J. Hooiman, te Amersfoort, en de heer H. Brouwer, te Hilversum, zullen de groote beteekenis voor het verleden en voor de toekomst van de Encycliek „Rerum Nova rum" uiteenzetten. NIEUWKOOP. DE STORMSOHADE. In aansluiting op de berichten over de stormsohade alhiër (zie 2e blad) deelt men ons mede, dat, met uitzondering van en kelen, de meeste tuinders hun kasglas ver zekerd hadden. Doch het gewas was niet verzekerd en heeft bij alle tuinders enorm schade gekregen. Bij sommigen zelfs is het gewas geheel vernield. Het gemeentebestuur maakte nog den zelfden avond een rondgang door de ge meente met den inspecteur van het Storm ramp-comité, den heer J. W.' Geesink. Men zal trachten eenigermate in de dringende nood te voorzien. LEIDEN. Geslaagd: voor het candidaatsexamen Rom. taal en let terkunde mej. H. L. Velds (Den Haag); doet. examen wis- en natuurk. met hoofd vak pharmacie mej. R. C. van Beek (Rotter dam); candidaatsexamen wis- en natuurkunde let ter A, mej. A. P. Keesom (Leiden); Bevorderd tot arts de heeren: G. J. Rijk mans (Rijnsburg); D. Dorrepaal (Koude kerk); J. v. d. Ree (Rotterdam) en M. A. v. Melle (Den Haag); Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Luciani de sacrificiis" de heer K. J. Popma, geboren te 's Gravenhage. Gemeentelijke Aankondigingen Ingeleverde geldige lijsten van candidaten. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing vap dc leden van den Raad der gemeente Lei<*n, maakt bekend, dat op Maandag, 1 Juni a.s'l des; namiddags 12K uur, het centraal stembi^eau in het Gemeente huis een voor de kiezels toegankelijke zitting zal houden, teneinde d£ lijsten ttfè nummeren in de volgorde door het* lot aadlfewezen. De Voormtter voornoemd: A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 29 Mei 1931. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentiue» Bibliotheek, geopend 's avonde vaD 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 26 tot en met Zondag 31 Mei a.s. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. DE OPTOCHt OP 3-0CT0BER. Het ontwerp „Oost en West" uitgewerkt. De 3-Octobervereeniging hield gister avond haar Mei-vergadering in „de Turk". De voorzitter, de heer v. d. Laan, opende de bijeenkomst met een kort woord. De vereeniging viert dit jaar haar 9e lustrum; het bestuur rekent op de krachtige mede werking der Leidenaren, opdat het worde niet alleen een Leidsch- maar ook een na tionaal feest. De vereeniging heeft in het geheele land reeds een goede naam; moge die goede naam in Nederland en ook in onze Indien gehandhaafd blijve. De secretaris, de heer N. G. Spaargaren, las de notulen, welke met een woord van dank werden goedgekeurd. Van de Vereeniging „De Post" was een schrijven ingekomen, waarin het de woor den terugnam indertijd in een ingezonden stuk tegen het bestuur geschreven. De voorzitter lichtte toe, dat voor 2 ja ren „De Post" in een ingezonden stuk aan merking maakte op de .betaling van de Haagsohe Politie-muziekvereeniging. Het bestuur heeft aan „De Post' de zaak toege licht, waarvan deze brief het gevolg is. Hiermede is het geval dus beëindigd tot beider voldoening. In de commissie van kasnazieners wer den benoemd de heer W. G. Sillevis, W. Brouwer en P. J. v. d. Zanden. Daarna was aan de orde het feestplan van de a.s. 3 October. Het onderwerp van de optocht heeft men reeds vernomen: „Oost en West". Op de wintervergadering was de keuze reeds eenigszins bepaald. Aan het bestuur werd toen namelijk overgelaten de keuze tusschen 2 onderwerpen: „De Historie vau Leiden" of „Oost en West". Voor het eerste plan verleende de nieu we archivaris, ds. Verburgh, zijn medewer king en stelde een volledig historisch over zicht samen. Dit onderwerp is thans geie- serveerd voor het volgend jaar. Het gekozen onderwerp „Oost en West" bracht zijn eigenaardige moeilijkheden "mede. Het bestuur stond hier voor een on derwerp, waarvan het weinig zakelijke ken nis had. Deze zakelijke voorlichting heeft het bestuur echter gevonden bij den heer Van Driest, oud-officier Indisch Leger en bij den heer Poortman, oud-resident, beiden wonend te Den Haag. Een andere moeilijkheid is hoe het ver- eischte aantal inlandsche deelnemers te krijgendeze moeilijkheid is nog niet opge lost. Indië staat op 't oogenblik in het mid delpunt der belangstelling. Van de politie ke verhoudingen zal de optocht echter mets geven. De volksgebruiken en cultures van Indië zullen er in worden uitgebeeld. In het eere-comité hebben toegezegd zitting te zullen nemen: de minister van koloniën, Z.Exc. S. de Graaff cn de hee ren mr. A. Idenburg, mr. D. Fock, O M. Goedhart, C. Poortman, prof. dr. Ph. van Konkel, prof. P. C. Flu, dr. H. II. Juynboll, C. J. van Kempen, A. M. Hens, R. Zuyder- hoff, E. P. Westerveld, ir. J. E. I. dc Kok, ir. A. Fokker, O. S. Knotinerus, ir. M. San ders, A. Plesman en Raden Noto Socroto. Het bestuur heeft zich ook gewend tot de groote „lichamen" in Indië om heizij fi- nancieele, hetzij moreele steun. Sommige maatschappij zeiden steun toe; andere be riepen zich op den slechten econmischen toestand. Bijzondere steun ondervindt de 3 Ooto- bervereeniging van de vereen. „Oost en West", welke, als een attentie aan de Leid- sche vereeniging, haar jaarvergadering hier ter stede zal houden. De voorzitter gaf daarna een kort over zicht van het programma der feestelijkhe den buiten de optocht: de g» bruikelijke nummers koraalmuziek en uitdeeling van haring en wittebroodook zai weer een avond gegeven worden in de Gehoor/.aal en een vuurwerk. Met het oog op de wisseling van zomer en wintertijd in den nacht van 3 October gebouwen vernield. Studenten verbranden de beeltenis des Pausen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2