HflRTEVELI'S SPORT HET NOODWEER VAN GISTERMIDDAG LUCHTVAART VRIJDAG 29 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 ROEIEN EEN GOEDE WEDSTRIJDMIDDAG ALS INZET VAN HET FESTIJN. Slechte regeling op het water. (Van onzen sportredacteur). Het Hollandia-festijn is gisteren weer begonnen met de roeiWédstrijden op den Rijn nabij 's Molenaarsbrug. De inzet is ongetwijfeld goed geweest, ondanks wij aanvankelijk weinig hoop daarop hadden. Na de benauwende warmte in den och tend en het middaguur nl. verliep het weer sterk. De lucht bezette al meer en meer en rond half drie brak er een onweer los, ge paard met een hevigen regenbui, die het roeiersfeest dreigde in het water te doen vallen. Dochde optimisten hebben gelijk ge had. Er kwam weer verbetering, er kwam zelfs volop zon, maar zij gaf niet die warm te, die wij 's morgens gevoeld hadden. De temperatur was veel frisscher geworden, te frisch soms wel voor de roeiers, vooral wanneer zij minuten lang aan de start plaats lagen te wachten of de kampvech ter eindelijk het verlossende wachtwoord zou spreken, dat de ploegen in den strijd zou brengen. En nu zijn we als vanzelf gekomen aan het zwaartepunt van dezen dag: de rege ling van de wedstrijden op het water zelf. 't Wil ons voorkomen, dat de hinder, die ditmaal van de scheepvaart werd onder vonden, wel bijzonder groot was, grooter dan vorige jaren. We weten, dat de scheepvaart niet kan wijken voor sportgebeurtenissen, maar met goeden wil is er toch veel te bereiken. Stremming van de scheepvaart tijdens de nummers is toch -a el zeer goed mogelijk, temeer wijl na ieder nummer sleepbooten gereed liggen om de schepen, die opgehou den zijn, spoedig door het wedstrijdgebieH te sleepen. Dan zou het niet behoeven te gebeuren, dat zoo dikwijls langen tijd gewacht moest worden en het programma maar steeds la ter beëindigd wordt. Nu toch was de laat> ste race bepaald om S uur, maar 't was on geveer 9 uur, toen het einde kwam. Grootendeels is zulks ook wel het gevolg van het feit, dat eerst te 4 uur gistermid dag werd aangevangen en er niet minder dan 20 races geroeid moesten worden. We zouden het Hollandia-bestuur dan ook ernstig willen verzoeken te trachten in den vervolge vroeger te beginnen en zoo mogelijk ook het Vrijdagprogramma te ontlasten door enkele damesnummers op den eersten dag vast te stellen. Zooals wij boven reeds hebben ge zegd, beginnen de wedstrijden te 4 uur. Het was toen droog, zoodat de belangstelling grooter was dan we een uur daarvoor had den durven vermoeden. Rond 's Molenaarsbrug was er weer het drukke beweeg van roeiers en suppor ters en de sfeer, de Hollandia-stemming, was er spoedig aanwezig. Telkens en tel kens weer klonken de aanmoedigingskre- ten wanneer een ploeg „naar boven" (de startplaats) trok, maar zij werden nog sterker, wanneer de ploegen de finish na derden. Dan ontstond er somwijlen een oorverdoovend gejoel, waarbij de clubna men der ploegen inallerlei toonaarden werden uitgestooten We zullen voor heden niet uitvoerig stilstaan bij elk nummer. Over het alge meen vielen de prestaties dezen middag tegen. Slechts in enkele nummers was er werkelijk van strijd sprake en zorgen de ploegen voor de noodige. spanning. Er stond na het korte onweer een vrij sterke wind in de richting start-finish, zoo dat de ploegen den wind mee hadden. Het tijdsverschil in sommige nummers was wel aanmerkelijk groot. Zoo bijv. in de Overnaadsche Twee, waarin de Laak meer dan IS sec. op Daventria voor was, in de Jonge Twee A, waarin Laga de baan in 20 sec. minder aflegde dan de cadetten, die wel teleurstelden. Ook in de Jonge Vier B. was het verschil groot, nl. 13 sec. in het voordeel van de Deutsche Turn- en Ruderver., hetgeen voor Dordt ongetwij feld een gi-oote teleurstelling is ge weest. Toch was Dordt nog snelste twee de met een tijd van 7 minuten 32 sec., want de Amstel maakte 7 min. 37.4 sec, of ruim 1G sec. meer dan Laga. Een teleurstelling bood het roeien van v. d. Scheer (Argo) doch ock Knol (Viking) was niet in beste conditie. Aan beider werk kleefden vele fouten. De eerste werkelijk spannende race was die der Overnaadsche Vier tusschen Laak, Njord en Willem III. Njord had hier tot op 1500 M. de leiding. Daarna ving de boeg een geweldige snoek en bracht zij wanorde in den geheelen ploeg, het meest bij den Njord-slag, de ploeg bleef even stil liggen en de eerste plaats was gewisseld met de laatsteRoemloos einde na een zoo mooi begin! Argo bracht in dit nummer twee ploe gen in den strijd, die fraai werk leverden en Triton als derde achter zich lieten. In de laatste heat wisten de cadetten op de eerste plaats beslag te leggen voor Nereus en Amstel. Het fraaiste nummer van dezen eersten wedstrijddag was dat der Jonge Acht A tusschen Njord en Triton. Langen tijd ga ven de ploegen elkaar niet in het minst toe, doch hun werk werd ten zeerste bena deeld door een wel zeer onbeleefd stuur man van een motorvracbtboot, die met groote snelheid over den Rijn vloog, daar bij een zoodanig zware deining veroorza kend, dat de booten op de golven dansten. Njord won tenslotte op fraaie wijze.. De uitslagen luiden: Jonge Twee Overnaadsch (Beg.): Ie heat: 1. Amstel in 8 min. 47.6 sec.; 2. Neureus in 8 min. 52.6 sec. (snelste tweede), 3. Amstel. 2e heat: 1. Laak in 8 min. 51 sec.; 2. Da ventria in 9 min. 2 sec. Jonge Twee A.: Ie heat: 1. De Hoop in 8 min. 35.6 sec.; 2. Triton in 8 min. 44 sec. 2e heat: 1. Laga, in 8 min. 31.2 sec.; 2. Cadetten in 3 min. 51.2 sec. Jonge Vier B.: Ie heat: 1. D. T. R. V. in 7 min. 19 sec.; 2. Dordt in 7 min. 32 sec. (snelste tweede). 2e heat: 1. Laga in 7 min. 19.2 sec., 2. Amstel in 7 min. 37.4 sec. Jonge Skiff B.: Ie heat: 1. Viking in 8 min. 5 sec., 2. Argo in S min. 10 sec. Overnaadsche Vier Beg.: Ie heat: 1. Argo I in 1 min. 37 sec.; 2. Argo in 7 min. 37.2 sec.; 3. Triton. 2e heat: 1. Cadetten in 7 min. 33.6 sec.; 2. Neureus in 7 min. 37.6 sec.; 3. Amstel. 3e heat: 1. Laak, in 7 min. 25.4 sec.; 2. Willem III in 7 min. 30.4 sec; 3. Njord. Overnaadsche Skiff (Jun.) A: le heat: Die Ley the (E. L. Nauta) in 8 min. 17.2 sec.; 2. Argo (J. H. d. Emden). 2e heat: Nereus (Bartleuia) en Amstel (Vredevoort) beiden gediskwalificeerd we gens nemen verkeerde piketten. 3e heat: 1. Laak (H. J. Mulder), in 8 min 33.8 sec.; 2. Triton. 4e heat: 1. Hoop (Hemminga) in 7 min. 47 sec.; Laga (van Dongen) gediskwalifi ceerd wegens nemen verkeerde piketten. Jonge Acht A.: le heat: 1. Njord; 2. Triton. 2e heat: 1. Argo; 2. Willem III. Vier zonder stuurman :1. Tri ton; 2. Nereus. Van de laatste races hebben we geen tijden van het wedstrijdcomité ontvangen. De persdienst liet trouwens wel een en an der te wenschen over. De wedstrijden zijn heden voortgezet. Voor de resultaten der eerste nummers zie men elders in dit blad. VOETBAL Leidsche Voetbalbond. De voortzetting der algemeene Vergade ring van den Leidsche Voetbalbond zal plaats hebben op Woensdag 3 Juni a.s. des avonds 8.15 uur in „Concordio". NEDERLANDSGH BONDSELFTAL— BRISTOL ROVERS 3—2 Het Nederlandsch Bondselftal dat gister avond op Spangen te Rotterdam tegen de Engelsche beroepsclub Bristol Rovers uit kwam, heeft een vlotte wedstrijd gespeeld, die voor de acht negen duizend toeschou wers zeer wel te genieten was. De achter hoede bleek van voldoende sterkte om met een doelman als Odijk de niet gevaarlijke En gelsche voorhoede in bedwang te houder. De middenlinie kon aandacht besteden aan dé voorhoede, hetgeen vooral spil van der Wildt goed afging en de voorhoede zette tal van be hoorlijke aanvallen op. Voor de rust toen La- gendaal midvoor speelde werd er niet gedoel punt. Daarna, toen Ruys en van der Heiden invielen voor Lagendaal en van der Vaart kon van den Broek als rechtsbinnen als een paar goede doelpunten maken. De rechtsbuiten Wels was wel de beste man in de voorhoede. De Engelsche verdediging zakte tegen het einde wat af. Behoudens het eerste kwartier na de rust, hebben de Bristol Rovers het kalm gedaan. Zij maakten er niet alleen een oefen partijtje voor het Nederlandsche elftal van, maar ook voor zichzelf. Toen dat onverwacht nog op een nederlaag ging uitloopen was het te laat om het spel de forceeren. De door de Hollanders verkregen voorsprong kon door geestdriftig spel worden behouden. Het spel is nauwelijks 2 minuten oud als Lagendaal doorbreekt en een prachtig schot lost, dat de doelman uitvallend tot een hoek schop verwerkt. Uit, den hoekschop wordt door Lagendaal naast gekopt. De Hollanders ble ven in de eerste minuten verreweg het meest aanvallend. De paar Engelsche uitvallers zijn niet gevaarlijk, tot Wanders de bal tegen den mid-voor schiet en deze daardoor een fraaie kans krijgt, die door goed uitloopen van Odijk wordt teniet gedaan. Van den Broek opent het spel goed; Van Nellen is echter niet erg in conditie, maar als een voorzet van hem hoog voor doel komt, kopt Lagendaal naar Van der Vaart, die in goede positie over het doel schiet. Van Nel len onderneemt dan een paar rennen, die hij met schoten besluit, maar de Engelsche doel man redt telkens mooi. Schoten van Van der Vaart en Van Nellen stopte hij uitstekend. Na een fout van Schellers krijgt de Engelsche linksbuiten Storer kans voor een schot van dichtbij. Odijk stopt die kogel schitterend. Hoe Lagendaal daarop zich ook inspant en hoe flink van der Wildt zijn voorhoede ook steunt, voor de rust laat de Engelsche doel man zich niet passeeren. Ook de beide achter spelers staan buitengewoon te verdedigen. In de tweede helft is het Hollandsche bin- nentrio gewijzigd en van rechts naar links als volgt samengesteld: Van den Broek, Ruys en van der Heiden. De Engelschen pakken nu veel beter aan. Zij hebben het tempo verhoogd en weldra vliegen schoten van den midvoor en rechtsbinnen op Odijk aan. Hij slaagt er in ze te stoppen, doch na goed aangeven van den rechtsbuiten krijgt Dix den bal binnen het strafschopgebied. Hij draait om een achterspeler heen en schiet on houdbaar in. Scheidsrechter Grootmeyer an nuleert echter dit doelpunt wegens een of an dere overtreding. Na 20 minuten veroorzaakt Weber een vrije schop. De rechtsachter der Engelschen neemt hem. Wel stopt Odijk het harde schot, maar Dix vangt het leder op en scoort onhoudbaar in (01). Vijf minuten la ter maakt het Bondsteam gelijk als Weis het mooi Ruys in de gelegenheid stelt een voorzet I te geven. Van der Heyden vangt, alleen voor den Engelschen doelman staande, den bal op. I Zijn schot wordt weliswaar gestopt, maar de toeloopende Van Nellen werkt het leder in het net (11). De Hollanders zijn thans geregeld in de meerderheid. Als Ruys mooi met van den hen f 3.40 V^erfl. f 1.75 exclusief glas 4J69 ALOM VERKRIJGBAAR! Broek samenspeelt passeert laatstgenoemde de verdediging en maakt met een fraai schot het tweede doelpunt, 10 min. voor tijd brengt Scheffers den bal goed op en van den Broek passeert wederom de achterhoede om met een goed schot te doelpunten (31). Een paar minuten later kopt Dix uit een voorzet van links den bal voor de tweede maal in het Hollandsche doel (32). Met de Hollanders in den aanval blaast den de scheidsrechter 't einde. De samenstelling van het Nederlandsch Bondselftal luidde als volgt: Doel: Odijk (Hollandiaan); achter: Weber (A.D.O.); Wan ders (Wageningen)midden: Scheffers (H.D. V.S.), v. d. Wildt (V.U.C.), Breitner (A.D.O.); voor: Wels (Unitas), v. d. Vaart (Fortuna), Lagendaal (Xerxes), v. d. Broek (P.S.V.), Van Nellen (D.H.C.). Piinses Juliana woont een voetbalwedstrijd bij Prinses Juliana woonde Woensdagavond te Apeldoorn den voetbalwedstrijd tusschen de A.G.O.V.-Veteranen en het elftal van het Kon. Staldepartement bij. Dit bezoek werd zeer ge waardeerd. De strijd ging om de Berg en Bosch-beker en eindigde met een 10-overwinning voor A.G.O.V. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijk spel (11). EnschedéA.C.OV.V. 10. De laatste competitiewedstrijd van afdee- ling III eerste klasse EnschedéA.G.O.V.V., gisteravond gespeeld, had tot resultaat 10. Rust 00. ARGENTINIË—URUGUAY 5—3. Woensdag vond te Montevideo de final plaats om het kampioenschap van Zuid-Ame- I rika. Wederoih won Argentinië van den we reldkampioen Uruguay; ditmaal met 53. SCHERMEN De Europeesche kampioenschappen. De uitslagen van de equipe-wedstrijden op floret te Weenen luiden: Tsjecho-Slowakije slaat Griekenland 115, Hongarije slaat Engeland met 106, Enge land slaat Tsjecho-Slowakije met 97, Oos tenrijk slaat Duitschland met 115; Engeland slaat Griekenland met 133; Hongarije slaat Griekenland met 151; en Hongarije slaat Tsjecho-Slowakije met 106. WIELRENNEN Nederlandsche renners in Duitschland. Op 4 Juni zal de Nederlandsche stayer Leddy deelnemen aan wedstrijden, waarin ook zullen uitkomen de wereldkampioen Möller, Thollenbeeek en Dederichs. Te Keulen vindt op 5 Juni een interna tionale stayers-sprint-wedstrijd plaats, om den Grooten Prijs van Europa. De sterkste sprinters van Europa zullen deelnemen, o.m. dé wereldkampioen Mi- chard (Frankrjjk), Gérardin (Frankrijk), Engel (Duitschland), Martinetti (Italië), Falck Hansen (Denemarken), Scherens (België), Jaap Meijer (Holland), Steffes, Cszmella, Frankenstein (allen Duitsch land). SCHAKEN Groote schade aangericht LE1DSCH SCHAAKGENOOTSCHAP Geen promotiewedstrijden. Het bestuur van het Leidsch Schaakgenoot schap besloot voor dit jaar af te zien van het spelen der kampioenswedstrijden (bevorde ringswedstrijden naar de le klasse). Het vo rige jaar moesten in Mei twee en daarna in Juni en Juli nog zes wedstrijden gespeeld wor den, om een plaats in de le klasse te verkrij gen. Ook dit jaar zouden nog zeven wedstrij den in Juni en Juli gespeeld worden, w.o. één wedstrijd tegen de schaakclub „Haunton" te Groningen. Deze laatste wedstrijd, waarschijn lijk te Zwolle te spelen, zou alleen reeds plm. 100 gulden kosten aan de Leidsche club Daar komt nog bij, dat de meeste dezer wedstrijden op Zondag gespeeld worden en dan liefst den geheelen Zondag in beslag nemen. Men besloot dus voorloopig van inschrijving af te zien, in de hoop, dat het bestuur van den Ned. Schaak bond het volgende jaar een andere regeling zal treffen, hetzij door het vormen van een groep 2e klasse voor Noord- en Zuid-Holland, hetzij door het aantal kampioenen (nu 3 voor N.-Holland en 1 voor Zuid-Holland te ver minderen). Voorts moeten deze promotie-wed strijden in April en Mei, dus niet in de zo mermaanden, gespeeld worden. De beide wed strijden tegen de N. Rott. Schaakv. II, om het kampioenschap van Zuid-Holland, zullen nu ook niet gespeeld worden. De competitie den Ned. Schaakbond. De competitiewedstrijd „Messemaker I" te GoudaLeidsch Schaakgenootschap II was afgebroken in den stand IK6K- De twee af gebroken partijen zijn thans door arbiter be slist. Voor de Leidsche club heeft Volders zijn partij gewonnen en De Blécourt remise ge- I maakt, zoodat de eindstand van dezen wed strijd 28 in het voordeel der Leidsche club is geworden. Uit Nieuwkoop wordt ons gemeld: Donder dagnamiddag omstreeks half drie uur ontlastte zich boven deze Gemeente een onweersbui, gepaard gaande met een hevigen hagelslag, welke sinds menschcn- heugenis nimmer zoodanig alhier is voor gekomen. Er vielen stukken ijs grooter dan duiveneieren; er waren zelfs stukken ijs bij va.n 4 K c.M. middellijn. Op verschil lende plaatsen moesten de ruiten het ont gelden. Zoo werden van de openbare lagere school een 7-tal en van de Ned. Herv. kerk ongeveer een 30 ruiten vernield. Het ergst zijn echter de tuinders er aan toe, daar bij verschillende hunner de geheele oogst en het glas der warenhuizen werd vernield. In Noorden heeft het weder nog erger huis gehouden, waar o.a. van de Gebr. Baas van een geheel warenhuis bijna geen ruit meer heel bleef. Wanneer men bedenkt, dat de tuinders nu ongeveer met hun trek begin nen, kan men zich den toestand hier wel indenken. Het een en ander levert een treu- rigen indruk op. Uit Alphen aan den Rijn: Tijdens het hevig onweder dat zich gis teren boven onze gemeente omstreeks half drie ontlastte zijn in verschillende deelen, vooral in de buitenwijken der gemeente hagelsteenen gevallen grooter nog dikwijls dan duivereieren, üp tal van plaatsen wer den in de buitenwijken verschillende ruiten vernield, ook het water in den Rijn stoof op sommige plaatsen bijna meer dan een meter op. Door verschillende personen wer den de luiken voor de vensters gesloten. Voor tal van personen waren het dan ooit benauwde oogenblikken. De bui, gepaard gaande met hevige windstooten, duurde pl.m. 15 minuteu. Van persoonlijke onhei len hebben wij gelukkig niet gehoord. Uit Bodegraven: Gistermiddag te ongeveer 3 uur ontlast te zich boven de Rijnstreek een zwaar on weder, dat plaatselijk gepaard ging met geweldige hagelbuien. Gedurende ongeveer een kwartier hield het onweder aan, waar bij vooral de gemeente Bodegraven het moest ontgelden. Honderden ruiten werden hier door den hagel vernield. In het bizon der werden de woningen aan de Wilhel- minastraat geteisterd. Aan de straatzijde van deze woningen is geen ruit heel geble ven. Men vond hagelsteenen tot 7 c.M. grootte in de vertrekken van verschillende woningen, waarvan de vensterruiten aan scherven lagen. In andere plaatsen was he£ onweder min der hevig. Persoonlijke ongelukken kwa men, voor ^oover bekend, niet voor. Uit Woerden: Gistermiddag te drie uur woedde boven onze stad een hevig onweer, gepaard gaan de met een geweldige hagel- en slagregen. Op verschillende plaatsen werden boomen ontworteld. Bij den veehouder T. Buys op Kromwijk, onder de gemeente Linschoten, sloeg de bliksem in het zomerhuis, dat onmiddellijk in lichter laaie stond. Hup was spoedig aanwezig om de belendende boerderij en hooiberg nat te houden. Deze taak werd na eenigen tijd overgenomen door de brand weer, uit Linschoten, die met twee hand spuiten arriveerde. De zeer sterke wind, die gedurende het onweer heerschte, was gelukkig gaan liggen, zoodat het gevaar voor de belendende perceelen spoedig voor bij was. De brandweer uit Woerden, die tor assistentie was getelefoneerd, behoefde niet uit te trekken. Na eenige uren was men de brand geheel meester. Op het terrein der brand waren aanwezig de burgemees ter van Linschoten, de brigadier der rijks- veldwacht en de hoofdagent van politie uit Woerden. Een menigte toesohouwers waren mede aanwezig. Het zomerhuis brandde ge heel uit. Naar we vernemen, wordt de schade gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Bij de brand is geen vee verloren ge gaan. Uit Uithoorn: Het onweder, dat gistermiddag een deel van ons land geteisterd heeft, heeft vooral te Uithoorn groote schade aangericht. Te omstreeks drie uur ontlastte zich boven deze gemeente een wolkbreuk, die wel een half uur heeft gediiurd. Er vielen hagel- korrels, zoo groot als duiveneieren. Van het gemeentelijk abattoir werden tientallen ruiten verbrijzeld en van de broeikassen der kweekers zijn wel 1000 ruiten vernield. Ook de waterschade is belangrijk. Uit Ter-Aar: Gistermiddag ontlastte zich een zware donderbui alhier, welke gepaard ging met groote hagelbuien, en ijsbrokken. Er vie len schuine, langwerpige brokken ijs neer, die de afmetingen hadden van 5 c.M.; voorts verscheidene hagelsteenen, die de groote hadden van een duivenei. De hier te veld staande gewassen werden op som mige plaatsen beschadigd, en bij den tui nier V. te Aardam weiden verscheidene éénruit-ers stuk gehageld. Bij de R. K. school moesten eveneens 3 ruiten het ont gelden. Daar de bui in Zuid-Oostelijke rich ting ging, viel het nogal mee, en in de schade nogal niet van ernstige aard hier ter plaatse. UITBREIDING LUCHTVERKEER OP ENGELAND. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt een vierde luohtdienst op Engeland geopend, t.m. des ochtends om 9.00 van Amsterdam, 9.45 uit Rotterdam en des avonds om 19.00 uit Londen. In beide richtingen wordt de dienst door de K.L.M. geëxploiteerd. De avonddienst uit Londen geldt een belang rijke proefneming, aangezien ter voldoening aan talrijke aanvragen het vertrekuur zoo laat mogelijk is gesteld. Het aankomstuur te Rotterdam is 21.35 uur en te Amsterdam 22.20. Deze dienst is ook opengesteld voor het vervoer van vrachtgoederen. Daar reeds sinds 1 Mei een avonddienst Amster damLonden geëxploiteerd wordt, bestaat thans in beide rrohtingen een avondverbin ding. Noodlanding bij Bussum. Gistermiddag moest het militaire vlieg tuig No. 492 op den Hilversumschen meent bij Bussum tijdens den windhoos een nood landing maken. Daar men geen goed zicht had kwam het toestel in een sloot terecht. De beide inzittenden, sergeanten-instruc teur, konden uit het vlieg'.uig springen. Des avonds is het vliegtuig, dat ernstig beschadigd is, naar Soesterberg vervoerd. Ziekentransport per vliegtuig. De K. L. M. deelt ons mede: Het trans port per vliegtuig van ernstige zieken komt in Europa meer en meer in zwang. De K. L. M. heeft verleden jaar verschil lende ernstige patiënten met extra vlieg tuigen uit,het buitenland gehaaldr Het Ned. Roode Kruis heeft voor dit <Joel speciale brancards ter beschikking gesteld, welke gemakkelijk in de vliegtui gen kunnen worden gemonteerd, zoodanig, dat de patiënten daarvan geen hinder ondervinden. Gistermiddag vertrok met den middag- dienst naar Londen wederom een ernstige patiënt, die per ziekenautomobiel uit Gel derland naar Waalhaven werd gebracht en waarvan verder transport langs een an deren weg dan door de lucht niet moge lijk blijkt. Het minarets des doods. In de nabijheid van Buchara in Turke stan bevindt zich een merkwaardige toren. Het bouwwerk, da.t in de 10e eeuw werd opgericht heeft, den vorm va<n een hoogen kegel die op zijn basis zeer smal is. Zooa's vroeger in Rome de Tarpeisohe rots, diende de „Minaret des dioods" voor die terec'fotsiteiiilirg van veroordeelden. Zij werden van het platvorm dat zich boven op de minaret bevindt, naar beneden ge worpen. Dezen dood ondergingen in het jaar 1837 twee Engelsche officieren, die op bevel van Emir XasirulCah 3 jaar lang in een onder- aardisohen kerker werden opgesloten en vervogens op boven-omsohr ev^n wijze wer den ter dood gebracht. Later werden er falsarissen, moedermoor- dertaars en landverraders terechtgesteld. Voor dit doel werd het minaret nog tot in 1911 gebruikt. Een autorit in de wolken. De Amerikanen, die over het noodige geld beschikken, zuiden binnenkort, wan neer zij daar kist voor gevooen een anto- reis van dagen achtereen door de wolken kunnen maken, want de hoogst auto-weg der wereld, zal eerstdaags voor het verkeer opengesteld worden. Na een taaien arbeid van meer dan zes jaar, die Langen tijd ach tereen een verbitterden strijd met de vij andelijke machten der hooge bergwereld ge voerd heeft en zoowel aan arbeiders als aan ingenieurs haast bovenmensoheüjke eisohen stélde, is deze grandieuze verkeersweg, die van Denoer in het Colorado-gebiecl op den MountEvans tot op een hoogte van 4278 M boven denzeespiegel voert, voltooid. Aan vermetele kunst bouw werken zal hij hoog stens door de Zwitsersohe Aipcniwegien over troffen worden en in schoonheid het schil derachtige landschap van het hooggeberg te nabij komen. In ieder geval stelen de Amerikanen heim nog boven den z.g. dicnl- lia.imilioen weg tusschen Silvertoai en Quray di zich eveneens in het Ooloradiogebied be vindt en dcberoeimiden weg op dien Pile6 Peah. De Mouoiit-Evams-weg die dagenlang ge heel diood de welken omgeven is, bereidde de bouwmeesters vooral zulke groote moei lijkheden^ cnidiait hij in de hoogere gedeel ten, aan gene zijde van die grenzen der plan tenwereld door stormwinden en sneeu/wor- kanen geteisterd werd, wier geweld hier in het gebied der waterscheiding tusschen den Atlantischen en den Grooten Oceaan, iede re beschrijving tarnt» Natuur.ijk is ook in het hartje van den zomer de weg nooit vrij vair sneeuw. Hij is gemiddeld 5 erf in verschil lende deelen tot 8 M. breed, aoodat deze bergweg een ideaal verkeersmiddel van den eersten rang voorstelt. Het eindpunt is tot een breed terras uit gebouwd, zoödat een groot aantal wagens daar kunnen parkeeren, eer zij de terugreis aanvaarden. Vermelden wij tenalote nog, dat de stad Denver en het hierbij behoonende district voor het onderhoud van den weg verantwoordelijk zijn zij hebben overigens groote gelidioffers tot vele mjJlnoen dolllaj*. gebracht voor den snellen bouw van deaen uihsokenden touristenweg en zijn er eeor trotsch op, om een bergweg te bezitten, waarop men diagen lang door de wo/'fceai kan rijden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15