HAARLEMMERSTRAAT VRIJDAG 29 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 voor de eenige beschermers en verdedigers van nederigen en verdrukten. Zeer terecht legde de Encycliek „Rerum Novarum" er den nadruk op, dat bij de stichting van zulke vereenigingen „deze zoo geordend en bestuurd moesten worden dat zij de beste en meest geschikte mid delen boden voor het bereiken van het doel hetwelk hierin bestaat, dat elk der georganiseerden er de grootst mogelijke vermeerdering uithale van lichamelijk, oeco- nomisch en zedelijk welzijn", en het spreekt vanzelf dat „als voornaamste doeleinde de godsdienstige en zedelijke vervolmaking moet worden nagestreefd, en dat op deze vervolmaking heel de sociale kracht moet ■worden gericht". Want „waar de grondslag gen in dezen Godsdienst gelegd zijn, is de gen in den Godsdienst gelegd zijn, is de ten der leden voor de rust hunner samenle ving en voor hun oeconomischen welstand te regelen". üm dergelijke organisaties in het leven te. roepen, offerden zich allerwege in groo- te getale en met lofwaardigen gloed gees telijken en leeken op die verlangend waren het grootsche plan van Leo XIII geheel te verwezenlijken. En zoo maakten die ver eenigingen de arbeiders tot overtuigde Christenen die de ijverige uitoefening van hun vak uitstekend wisten te vereenigen met de heilzame beginselen van den gods dienst, die krachtig en moedig hun eigen belangen en tijdelijke rechten wisten te verdedigen, die de rechtvaardigheid in eere hielden en ten alle tijde bereid waren om mee te werken met de andere klassen der maatschappij aan de christelijke vernieu wing van heel het sociale leven. De raadgevingen en vermaningen Leo XIII werden voorts hier zus daar zoo, volgens de omstandigheden der ver schillende plaatsen, overal in de daad om gezet. Zoo-poogde in verschillende landen een enkele vereeniging alle doeleinden welke de Paus had gesteld, te gelijk te be reiken elders naar de plaatselijke toe standen zulks vroegen of aanrieden, kwam men tot een zekere werkverdeeling en werden verschillende vereenigingen ge sticht waarvan de eenen de verdediging op zich namen van de rechten en de gewet tigde voordeelen der leden in de arbeids- overeenkomsien, de anderen zich belasten met het verleenen van wederkeerigen bij stand in oeconomische aangelegenheden, en nog anderen zich ten laatste wijdden aan de verzorging der zedelijke en godsdiensti ge plichten en dergelijke. Aan den Leonijnschen Zendbrief is het dus te danken dat overal deze arbeiders organisaties zoo opbloeiden die thans jam merlijk in ledental nog beneden de syndica ten van socialisten en communisten staan, maar die niettemin een geweldige massa van arbeiders omvatten en in staat zijn om de rechten en gewettigde verlangens der christelijke arbeiders krachtig voor te staan, zoowel in het eigen land, als in meer uitgebreide samenkomsten, en die daardoor de heilzame christelijke beginselen in de samenleving kunnen verbreiden. De organisaties van andere klassen. Bovendien begonnen de door Leo XIII zoo wijselijk besproken en zoo moèdig naar buiten uitgedragen waarheden over het natuurrecht van organisatie gemakkelijk toepassing te vinden in andere vereenigin gen en niet alleen in die der arbeiders vandaar dat men in niet geringe mate ook aan Leo's Zendbrief den grooten opbloei dankt van andere organisaties, ook onder de landbouwers en andere middenstanders, en van nog andere dergelijke instellingen waarin op gelukkige wijze het oeconomisch voordeel met de zorg voor de zielen te sar men gaat. De werknemers-organisaties. Het zelfde kon men niet zeggen van de* organisaties waarnaar Onze Voorgan ger toch ook zoo levendig verlangde, van de ondernemers van het werk en de indus- trieelen. Want al moeten Wij daarvan het geringe aantal betreuren, dit mag toch ook niet uitsluitend worden toegeschreven aan den menschelijken wil, maar aan de veel grootere moeilijkheden welke zulke organi saties ondervinden en die Ons uitstekend bekend zijn, zooals Wij ze ook op de juis te waarde schatten. Niettemin lacht Ons de hoop toe dat ook deze belemmeringen binnen afzienbaren tijd zullen weg vallen, en voorloopig begroeten Wij met een groo- te vertroosting voor Ons hart eenige niet nuttelooze proefnamen op dit terrein wier overvloedige vruchten in de toekomst een rijken oogst beloven. BESLUIT VAN HET EERSTE DEEL. Al deze weldaden van den Leonijnschen Zendbrief, Eerwaarde Broeders, Beminde Kinderen, door Ons meer aangestipt dan herdacht, terwijl Wij ze meer voorbijgin gen dan verklaarden, bewijzen, talrijk en groot als ze zijn, overduidelijk hoe dat on sterfelijke document er verre van blijft een ideaal van menschelijke samenleving te vertegenwoordigen hetwelk wel zeer mooi is, maar fantastisch, hetwelk buiten de werkelijke oeconomische eischen van onze tijden staat en daarom niet verwezenlijkt kan werden. Integendeel bewijzen zij dat Onze Voorganger uit de altijd levende en leven gevende bron van het Evangelie de leerstellingen wist te putten die een ge weldigen en harden strijd welke heel de menschelijke maatschappij in beroering b.engt, zoo al niet bijleggen, dan toch groo- telijks verzachten konden. Dat voorts een deel van het goede zaad hetwelk voor veer tig jaren zoo overvloedig werd uitgestrooid in goede aarde gevallen is, zien Wij door de verheugende oogsten welke de Kerk van Christus en dus heel het menschelijk geslacht, met Gods genade en tot zijn eigen heil er van binnen haalde. En terecht kan men zeggen, dat Leo's Encycliek na een lange ervaring getoond heeft de Groote Wet te zijn waarop heel I de christelijke activiteit op sociaal ter rein als op een fundament moet rusten. En van degenen die toonen weinig met deze Encycliek of haar herdenking reke ning te houden, moet worden gezegd dat zij schimpen op wat zij niet kennen, of wel datgene niet begrijpen waarvan zij slechts een oppervlakkige kennis hebben, ofwel, wanneer zij het begrijpen, verdie nen plechtig beticht te worden van on rechtvaardigheid en ondankbaarheid. Daar er echter in dit tijdsverloop zekere twijfels gerezen zijn omtrent de juiste le zing der Leonijnsche Encycliek of omtrent de konsekwenties die er uit getrokken moeten worden, twijfels die aanleiding ga ven tot niet altijd even rustige meenings- verschillen, ook onder de Katholieken; en daar aan den anderen kant de nieuwe noodzakelijkheden van onzen tijd en de veranderde omstandigheden eerst des te nauwer toepassing van Leo's l%er en mis schien ook een enkele toevoeging vragen, nemen Wij gaarne deze gunstige gelegenheid te baat, om, voor zoover als dat aan Ons is, tegemoet te komen aan de twijfels en eischen de/ebtijden, in overeenstemming met Onze npcPolische zending, die Ons tot aller schuldenaar maakt. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongen overreden en op slag gedood. In de Dijkstraat te Franeker vond gister avond een droevig auto-ongeluk met doode- lijken afloop plaats. Het 13-jarig zoontje van de wed. E. Mud reed op de fiets de Lijnbaansteeg uit, die op de Dijkstraat uit komt. Toen hij op den hoek de bocht nam, reed op hetzelfde o ogen blik de half geladen vrachtauto van F. v. d. Pot uit Aehlum voorbij, met het gevolg, dat de jongen met zijn fiets tegen den voorkant van den vrachtauto botste. Door den schok viel hij van zijn rijwiel en kwam onder den auto. De jongen kreeg een der achterwielen over het hoofd, waardoor hij zoodanig werd ge wond, dat de dood eenige oogenblikken la ter intrad. De politie was spoedig ter plaat se om een onderzoek in te stellen. De vrachtauto werd in beslag genomen. Naar ooggetuigen verklaarden reed de bestuur der met een matigen gang. Ernstige aanrijding, geremd? Te laat Gisterenmiddag heeft in de Jonker Fransstraat een ernstige aanrijding plaats gehad. Een buiten dienst zijnde motorwagen van de B. E. T. van het nieuwe type kwam uit de richting van het Noordplein en moest bij het kruispunt Goudsche Singel stoppen op het teeken van den verkeersagent. Vermoedelijk heeft de bestuurder, de 25-jarige K. K. te laat geremd, want met vrij grooten vaart reed de tram tegen een stilstaanden vrachtauto. Juist op dat mo ment sprong de 13-jarige J. R., wonende in de Rubroekstraat van de achterbak van den auto. De jongen geraakte beklemd tusscken beide voertuigen en kreeg ernstige verwondingen aan beide beenen. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht en daar ter verpleging opgenomen. Zoowel de tram als de vrachtauto wer den vrij ernstig beschadigd. De politie van het bureau Meermanstraat heeft een onderzoek ingesteld en tegen den trambestuurder proces-verbaal opgemaakt. Kindje door een motor over reden. De bestuurder door gereden. Gisterochtend is een 5-jarig kindje, D. M., dat nabij de ouderlijke woning in de I Pootstraat te R'dam liep te spelen, door een motorrijwiel aangereden en gevallen. Het kind kreeg een hersenschudding en is in het ziekenhuis, aa-n den Coolsingel op genomen. De motorrijder kwam plotseling langs een groep mareheerende mariniers te voor schijn en is na de aanrijding kalm weg doorgereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHIP GEZONKEN. De opvarenden gered. Tengevolge van het aan den grond loo- pen van het achterschip van de motorboot van de wed. Dijkstra, varende in vasten beurt-dienst tusscben Groningen en Emmen, gistermiddag in het Oranjekanaal onder de gemeente Bei'len, begon de deklast te schuiven. De boot maakte water met het gevolg, dat zij zeer snel begon to zinken. De opvarenden werden met veel moeite ge red. Een hunner werd in bewusteloozen toestand op het droge gebracht. Men slaag de er echter in zijn levensgeesten weer op te wekken. Deklast en goederen moeten als verloren worden beschouwd. Het schip, dat verzekerd is, zal worden gelicht. ONDER BALEN OLIENOTEN GERAAKT Doodelijk ongeval te Rotterdam. Een zeer ernstig havenongeluk kostte gistermorgen aan den 63-jarigen havenar beider L. Willemse, wonende Abcoude- straat te R'dam, het leven. In het Engei- sche stoomschip,, Travarrac", liggende aan paal 12 in de Rijnhaven, was men bezig ba len olienoten over te laden uit ruim I in een langs zijde liggenden lichter. In het zelfde ruim waren ook opgestapeld balen katoen, welk circa 130 K.G. wegende, ter wijl deze stapel zeker 8 k- 10 M. hoog was. Doordat het schip eenigszins schuin lag het achterste deel was n.l. met erts gela den is de stapel omgevallen en terecht gekomen op twee arbeiders, die juist een hijsch samenstelden. De 33-jarige J. Koomen, wonende in de Boudewijnstraat, wist nog eenigszins opzij te springen, doch raakte niettemin ge wond aan het linkeroog en den linkerknie, terwijl hij over inwendige pijnen klaagde. Hij is per „Politie III" naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht en daar va-n daar ter observatie naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De andere bootwerker, de G3-jarige Willemse, kon zich niet meer uit de voeten maken en werd ver pletterd. De man was bijna op slag dood. Van een balkon gevallen. Woensdagavond is de 5-jarige R. L., ver moedelijk doordat hij in een "onbewaakt oogenblik op het balconhekje was geklom men, van' het balcon der tweede étage van een perceel in de Drebbelstraat gevallen. Hij kwam terecht, op een cementen vloertje aan de achterzijde der woning. Na voorloo pig in het wijkgebouw St. Raphaël te zijn verbonden, is hij in vrij emstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. VERDRONKEN. Gistermorgen om halfvijf is te Loos- drecht door den visscher E. Lamme, bij het ophalen va-n dobbers, in den tweeden plas nabij de z.g. Kwakel drijvende gevonden he-t lijk van den 16-jarigen H. van Deth uit Hilversum. Zooals gemeld was deze de vorige week na een kanotocht niet terug gekeerd. Gistermorgen begaf de heer Kleyboer uit Egmond-Binnen zich naar de Egmonder Binnenvaart om een bad te nemen. Nadat hij zich reeds ontkleed had, schijnt de maai door een toeval getroffen te zijn. Zijn vrouw, die hem twee uur later ging zoe ken, vond hem over een hekwerk hangen met- het hoofd in de vaart. Hij bleek reeds gestikt te zijn. Het zes-jarig zoontje van J. Boltjes te Groningen is heden in' het Kanaal te Vee- lerveen geraakt en verdronken. Gewond door een staaldraad. Aan boord van het in de Waalhaven te R'dam liggende Rijnschip Walsum 30 heeft de schipper T. H. H. een eind van een knap- penden staaldraad tegen het' gezicht ge kregen. Met wonden aan borst en keel is "hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. DOLLE STIER OP HOL EN NEER GESCHOTEN. Woensdagmiddag is in het slachthuis te Venlo een stier0losgebroken. In dolle woede ïende het dier door de straten. Het publiek vluchtte in winkels en portieken. Eenige melkwagens en fruitkarretje-s moesten het ontgelden en werden door het woedende dier omvergeworpen en vertrapt. In de. etalagegangen der firma Vroom Dreesmann liep het diep zich aanvankelijk vast, doch bemerkend, dat het achtervolgd werd, keerde het zich tegen zijn belagers. Politie en marechaussée's, die opgeroe pen waren, versohenen spoedig. Aan het spoor weg viaduct werd de stier neergeschoten en ter plaatse geslacht. Het verkeer, dat op dit punt zeer druk is, lie-p even vast, doch de politie wist spoe dig hierin weer orde te scheppen. De eigenaar van den stier, de slager A., te Venlo, verklaarde alle, door het dier aangerichte schade te zullen vergoeden. Paard op hol. Gisteren zakte een paard, dat gespannen was voor den groenten wagen van den groenteboer P. de N. te R'dam van de Kor te Kade, op de Ged. Botersloot plotseling door de voorbeenen. De lading van de wa gen kwaoi daardoor op het dier terecht, waarvan het beest schrok en het op een loopen zette. Via. de Stadihuissteeg en het Middensteiger rende het naar de-n Hout tuin waar het tenslotte door twee mannen gegrepen kon worden. In de Stadhuis steeg liep het dier een fietser omver, den 34-jarigeai timnierman P. de J., wiens rijwiel vrij ernstig beschadigd werd. Voor de rest liep alles echter geluk kig goed af. NOODWEER. Te Vleuten. Gistermiddag is Vleuten door een wind hoos geteisterd, welke aan den tuinbouw ernstige schade heeft gedaan. Bij den heer Gondelach werden 25 z.g. „eenruiters" op genomen en 10 meter verder neergeworpen. Door het omwaaien van een boom brak een draad van het electrische net, zoodat een deel van de gemeente Vleuten geen licht had. De windhoos werd gevolgd door een kort inaar hevig onweer. Te Mijdrecht. Gisteamiddag te ongeveer half drie ont lastte zich boven Mijdrecht een hevige re gen- en hagelbui, gepaard gaande met een windhoos. Vele boomen moesten het ontgelden, ter wijl de wegen in een ommezien blank ston den. De gewassen in de tuinderijen langs den Amstel liepeji veel schade op. Alle broeikassen en „eenruiters" werden ver nield, zóodat de oogst geheel vernietigd is. Geknoei met candidatenlijsten te Stein. Te Stein bij Sittard is op last van de Justitie beslag gelegd op de ingediende candidatenlijsten voor de' a-s. Gemeente raadsverkiezing. Een viertal lijsten zouden valsche hanclteekeningenbevatten. Het Justitieel onderzoek is in vollen gang. Malversatie. Op vermoeden van gepleegde malversa ties is Donderdag te Assen aangehouden de gemeente-veldwachter Kemper te Smil- de. Hij wordt er o.m. van verdacht tegelden te hebben verduisterd. Inbraak in hulppostkantoor te Klarenbeek. Gisternacht is door inkldmming ingebro ken in het huljspostkantoor te Klarenbeek bij Voorst. Alles is overhoop gehaald, ter wijl een groot aantal brieven losgesneden werden. Aangezien er geen gelden op het kantoor waren, is er niets vermist. De zaak dei- opengemaakte brieven zal nader worden onderzocht. Brutale diefstal. Te Bedum is tijdens afwezigheid van den heer des huizes ingebroken in de woning van den heer K. Uit het vertrek, waar zijn BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. GROOTE ONTPLOFFING. 50 millioen schade. Bij Cura-Oenitzein in de nabijheid van Ploesti (Roemenië) ontplofte bij het boren van een petroleumbron van de petroleum- maatschappij Pnahova de olie- en gasmas sa, die in een geweldige hoeveelheid uit de bron opwelde. De explosie was zoo hevig, dat in een kring van tweehonderd meter alle sondes buiten werking moesten worden gesteld. De uitstroomende gassen werden over een afstand van een kilometer door den wind meegevoerd, zoodat de geheele oogst, in den omtrek totaal vernield werd. De materieele schade bedraagt-, voor zoover deze thans reeds te schatten is, ruim 50 millioen lei. Ontploffing op kruiser bij Scapa Flow. Aan boord van den bij Scapa. Flow tot zinken gebrachten vroegeren Duitschen kruiser „Prinzregent Luitpold", dien men thans bezig is te lichten, vond gisteren een ontploffing plaats, waardoor drie personen zulke ernstige brandwonden opliepen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een vierde arbeider bevindt zich nog in den kruiser, doch tot dusverre heeft men hem niet kunnen vinden. Trein tloor tornado uit de rails gelicht. Een trein, welke zich op acht mijlen ten Zuid-Co.sten van Fargo (Noord Dakota) bevond werd door een tornado overvallen. De trein werd geheel van do rails gelicht, waarbij de twaalf wagons waaruit hij be stond, omvielen. Slechts de locomotief en de tonder bleven overeind. Een der passagiers werd gedood, terwijl verscheidene werden gewond. Bootje door een torpedo getroffen. In de Egernvörder Golf heeft een zwaar ongeluk plaats gehad. Werklieden van de fabriek, waar torpedo's worden geprobeerd, schoten een torpedo af. Deze bleek er ech ter een te zijn, die op het water in een grooten kring blijft ronddraaien. De tor pedo trof een bootje, dat 1000 meter opzij la.g en bracht dit tot zinken. Een opvaren de, Borby geheeten, hield zich aan de plan ken vast en kon gered worden. Zijn zoon en zijn schoondochter, die uit Berlijn op bezoek waren, zijn verdronken. Hun lijken konden later opgevischt worden. ERNSTIGE OVERSTROOMING IN TURKIJE. Verscheiden slachtoffers. Hevige stortregens hebben in het dis trict Ama-sia (Turkije) noodlottige over stroomingen veroorzaakt. Twaalf personen zijn verdronken, verscheiden peisonen wor den vermist en talrijke mensohen zijn ge wond. Ook uit verschillende aard ere deelen van het land zijn berichten omtrent over stroomingen ontvangen. Het noodweer in Engeland. Gisterochtend, is ook te Londen na de hitte der laatste da£en, het onweer losge barsten. De straten van het Zuid-Westelijk stadskwartier, vooral van Wimbledon, ston den spoedig onder water. Een jong meisje werd door den bliksem getroffen. Ze is gedeeltelijk blind gewor den en moest in een ziekenhuis worden op genomen. Uit heel Engeland wordt thans hevig on weer gemeld. Te Exmoor duurde het. nood weer zeven uur. Talrijke boomen werden door den bliksem in stukken gespleten. Verscheiden automobilisten werden door het onweer overvallen en konden, wijl de straten in een oogenblik blank stonden, niet verder. Over het Kanaal hing een dichte mist. De luohtboot „City of Melbourne" van de „Imperia! Airways", die gisterochtend met kranten uit Croj'den naar Le Bourget ver trok, moest op de renbaan van Harpenden een noodlanding maken. Piloot en mecani cien bleven ongedeerd. De machine is be schadigd. Ernstige brand. Gisteren is in de Bing-Werke A.G. te Neurenberg een groote brand ontstaan. Daar het bedrijf stilstond werd het vuur eerst door voorbijgangers ontdekt. De brandweer bestreed de vlammen met 15 stralen. Bovendien werdien neg brand- bluschapparaten gebezigd. Eindelijk slaag de' men er in het vuur tot zijn haard te be perken. De zolderverdieping is geheel uit gebrand. De daaronder gelegen verdiepin gen kregen waterschade. Planter op Nieuw-Guinea door wilden vermoord. De „Times" meldt uit Canberra, dat een Duitscli planter op Nieuw-Guinea aan den bovenloop van de Wettut-rivier, met een twaalftal inlandsche bedienden door wilden is overvallen en gedood. Vijf van zijn be dienden slaagden er in te ontkomen. Zijn van tien uetsr .iv. uiu iicu vciucn, iju e-chtgenoote sliep, is een bedrag van eenige I lijk is door de wilden verminkt en met vei honderden guldens ontvreemd. j besmeerd. Het wordt als fetisj gebruikt.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14