22ste Jaargang WOENSDAG 27 MEI 1931 No. 6906 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Vijfde Nederlandsche Katholiekendag 3)e ÊeicbeKe (Bou/ta/nl DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Framoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ©ent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. H. Mis op het Bagijnhof. Algemeene- en sectie vergaderingen. AMSTERDAM, 26 M*i '31. H. Mis in de open lucht op het Bagijnhof. Het was er zoo 'heerlijk vanmorgen op het Bagijnhof, toen Monseigneur Aenge- nent om half tien in de open lucht, geas sisteerd door kanunnik van Noort en eere-ikanunni'k Stolk en in tegenwoordig heid van H.H. Hoogw. Excellenties Jan sen en Diepen een stille H. Mis opdroeg aan het smaakvolle, overhuifde nood- altaar! Waren we daar nu midden in de we reld, midden in het woelige Amsterdam? Zoo vreêvol en rustig en ingekeerd en rustiek was 't daar Jammer, dat zoo weinigen aanwezig waren, een honderd- a honderdvijftigtal! De eerste vergadering. Na afloop wandelden we in den stra- lenden morgen een half uurtje ver naar het Koloniaal nstituut, even voorbij Ar- tis schitterend aan de Mauritskade ge legen en waarin om elf uur de Katholie kendag officieel zou worden geopend met een begroetingsrede van Baron van Wijnbergen en een betoog van prof. Kors O.P. De hall en 't trappenhuis van het Koloniaal Instituut zijn vorstelijk van bouw ruim en rijk, overvloedig marmer. Ook de groote aula, die achthonderd mensohen bergen kan, is 'n juweel, maar wat gewoon belachelijk was, dat was het gering aantal mensohen, die deze openings vergadering kwamen bijwonen en de vier honderd niet haaldenterwijl de zaal toch eigenlijk had moeten bersten van 't volk. Niet gering echter was het aan tal autoriteiten: de vier Bisschappen van gisteravond de ministers Ruys, Dekkers en Reijmer. Verder onderscheidden we nog rnr. Heerkens Thijssen, mr. Romme, mr. Frans Teulings-, dr. van Noort, pas toor Nolet, prof. Hoogveld, dr. Witlox, dr. van Gils, dr. Feron Toen de Bisschoppen binnenkwamen, steeg 'n zwak applaus op, maar verder heerschte er de stijve stilte van een graf kelder en de sombere stemming van een koffietafel na 'n begrafenis. Even over elven nam Baron van Wijnbergen, voor zitter van het Hoofdbestuur der Nederl. Katholiekendagen, het woord tot het uit spreken van een begroetings- en openingsrede, waarvan wij reeds gisteren een verslag hebben gegeven. Hierna verkreeg pastoor Nolet, de al gemene secretaris, het woord, om eenige telegrammen voor te lezen, welke onder scheidenlijk gezonden zouden worden aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. Aan den Paus werd het volgende tele gram gestuurd Zijne Heiligheid Pius XI Rome. De Katholieken van Nederland, te Amsterdam vergaderd rondom hun Bisschoppen op den 5en Algem. Ka tholiekendag, waar zij beraadslagen over de middelen, om de richtlijnen van Uwe Heiligheid voor het Chris telijk familieleven in praktijk te bren gen, betuigen hun volstrekte trouw aan den H. Stoel en hun kinderlijke toewijding aan Uw verheven Persoon, die zooveel liefde toont voor Neder land. Uwe Heiligheid gelieve hun werk te zegenen. 9 (Applaus). Aan H. M. de Koningin het volgende: H. M. de Koningin 's-Gravenhage. De Katholieken van Nederland op den 5en Ned. Katholiekendag te Am sterdam vergaderd rondom de Aarts bisschop en bisschoppen van de Ne derl. Kerkprovincie, betuigen aan Uwe Majesteit hun gevoelens van diepen eerbied en trouwe aanhanke lijkheid, terwijl zij God bidden voor het welzijn van Uwe Majesteit en haar huis. (Applaus). Rede van prof. dr. Kors 0. P. Alsnu besteeg prof. dr. Kors O.P. de katheder tot het uitspreken van zijn wer kelijk magistrale rede aver: „de Katho lieke opvatting van het huwelijk als grondslag van het Christelijk gezin", waarin hij, alvorens tot het bijzondere af te dalen, eerst sprak over de duidelijke, alomtegenwoordige voorzienigheid van God in de Schepping. De wereld draagt ihet stempel van Gods providentie, die alles leidt, zoowel in de levenlooze als levende orde. In alle schepselen zit, vol gens St. Thomas, de drang om het beste te doen. Voornamelijk komt dit uit in het dier, waarin die drang zich op twee wij zen uit n.l. in het Streven naar zelfs'be- houd (door voedsel, zelfverdediging) en in het streven naar de voortplanting der soort, hun bovendien uitdrukkelijk door God voorgeschreven in het woord: groeit en vermenigvuldigt u! Ook tot den mensch is dit woord gericht, maar in verhevener zin, want eerstens kan de mensch binnen zekere grenzen die voortplanting regelen naar vrij inzicht, wijl hij een redelijk wezen is. Vervolgens een mensChenkind is niet zoo gauw als de jongen der dieren „zichzelf", kan zich minder spoedig redden, en heeft jaren en jaren noodig om volkomen mensch te worden in lichamelijk en geestelijk op zicht, maar bovenal de mensch heeft een doel buiten de aarde, en om dat doel te bereiken heeft hij een héél leven noodig. Daardoor is meteen bewezen de groote waarde en invloed van 't gezin. Het gezin immers moet den mensch hel pen om godsdienstig zedelijk lichamelijk en verstandelijk volkomen te worden. Daaraan nu kan het gezin alleen vol doen; als de band tusschen vader en moeder blijvend is; als het huwelijk maar bestaat uit één man en één vrouw, vol gens de Schrift één geworden in één vleesch; als ten laatste die gemeenschap wordt gedragen door een hooge liefde en niet steunt op berekening Die opvoeding eischt ongetwijfeld zware offers, offers, die bestaan in heb rekening houden met den aanleg, het wezen en in hét kneden van het karakter van 't kind, in het arbèiden voor het stoffelijk onder houd, in het beoefenen en kweeken van ge meenschapszin. Die offers vallen veleai te zwaar, vandaar ontwrichting van het ge zinsleven. Daar tegenover stelt de Kerk haar hoog huwelijksideaal, waarbij Zij ons wijst op de H. Drievuldigheid. Evenals de H. Geest de zelfstandige liefde is tusschen Vader en Zoon, zoo moet er ook vruchtbare liefde zijn tusschen echtgenoot en echtgenoote, en de vrucht dier liefde is 't kind. Alleen door heb goede huwelijk wordt de wereld gered. Met een beroep op het schriftwoord: God heeft de volken geneeslijk gemaakt, betoogt de spreker, dat God een genees- krachtigen genadestroom door de ontred derde wereld doet gaan en dat die genade stroom. slechts te danken is aan de heilige beleving van het christen huwelijk. (Ap plaus). Na 'n dankwoord aan den spreker sloot de voorzitter de stijve sessie met den ohris- telijken groet. Sektie-vergaderingen. In den namiddag hadden er zes sektie- op verschillende punten der stad plaats, waarop door dr. Huddleston Slater, dr. Ausems, prof. Koenraadt, prof. Lamers, kapelaan Waterkamp, Zuster El- senburg werd gesproken onderscheidenlijk over: Voorbereiding op het huwelijk, De verhouding tuss-chen de echtgenooten, Ge zin en Kerk, Gezin cn vrije jeugdvorming, Gezin en Ghristelijke Kunst, Gezin en Ge zinshulp. Aangezien een gewoon mensch moeilijk op twee, laat staan zes plaatsen tegelijk kan zijn, kozen we de vijfde sektie uit, waarop kapelaan Waterkamp heel mooi, maar toch niet populair, wat toch eigenlijk voor een Katholiekendag dunkt ons noodig is, sprak over Gezin en Christelijke kunst. Wij troffen daar minister Deckers, prof. van Ginneken, mr. Goseling, Willem Nieu- wenhuis, Jan Eloy Brommaar overi gens was de opkomst bepaald droevig: niet meer dan dertig mensohen! lil 't zelfde ge bouw (Willib-rorduspatroaioat) sprak dr. Ausems voor.... tachtig menschen, o.w. Mgr. Aengenent. Later hoorden wij, dat prof. Lamers had gesproken voor14 toehoorders en prof. Koenraadt voor.12. Met "de twee andere sprekers zal 't wel navenant geweest zijn. Neen, de Katholie kendag wordt slechts bezocht! Er moet noodig een enquête ingesteld worden naai de reden van dit verschijnsel. Hierond.er volgt een samenvatting van het betoog van kapelaan Water kamp uit Groningen: „Gezin en Christelijke kunst". Meit genoegen de henlevkug dier religieus e kuimst in onze 'diagen neleveerenid, betreurde eipr. het tevens, dat voor die believing niet een breedere beiangsibeiHUiing besltaat. Gelukkig echter gaat kunst meer en meer meetellen en prijkt zij zeds 051 program van jeugd- en andere vereenigingen. Laat oehlber bij den opmairsdh naar bet beloofde land luoicLe de waarschuwing weer klinken niet 'langer meer te zien naar copi- eendiroogbe en iieelrijikheaid, welker verschrik kingen wij 200 lang meemaakiben. Het is mogelijk, dat men zijai smaak nog niet zui ver heeft kunnen afstemmen oip wat onze generatie aan schoonheid schenkt, maar ook dan nog zal men ervan overtuigd zijn, dat de zoogenaamde religieuze kunst, zo oak men die tct nu toe offiitamoeitite, allesbehalve •een w.lksikiuinisit, een gezinskiunst mag wor den genoemd. De ontroering zoiu wei komen met dte reli gieuze bow ogenbeidi, als men zijn hart maar eens in beide handen wotde nemen en kin derlijk leggen maast het hart, dat de mie- we kuninsitenaar vaak zoo iiiefdievioll in zijn werk iaat kloppen. Het volk verwacht van den kunstenaars, dat zij hudii. en g-od sullen zetten in den ouden gloed, diat zij wiaar en eerlijk zijn, in hairtetenik medeiijdlen rneib zoovele dui zenden. De schare leert ikuimst, ais heb maar naar haar behoefte en bevaltitiiug is 'bereid en ge sneden. Maig men in een tijd als deze verzaken aan het eenige middel buiten den gods dienst, aan een middel, dlaib een verre glimrp van Gods scboone wezen laat lichten in een godiliooze samenleving? Mag men 'een brok hemel weigeren aan de massa, die met dien godsdienst de kunst noodig heeft, om haar ziel te 'bewaren 'ten eeuwige leven? De kunstenaar, die zich aan religieuze huölsikunist. zet, behoeft niet doe beperkingen en voorschriften in acht te nemen, welke de Kerk van haar liturgische kunst heeft opgesteld, maar wel meet toch worden be dacht, dat ook huiskunst dogmata ifldiu- sbreent, deugden verheerlijkt, stichting, stemming en ontroering wil geven. Daarom mag er niet zulk een onderscheid en zulk een vrijheid zijn, dat Kerk, huisge zin en school elkander niét meer aanvullen en helpen. Sommige niieuweren zijn te var gegaan, en vergaten diat niet alleen liturgische kunst dienend behoort te zijns maar diat ook religieuze huiskunisit temdemzen bezitwaar door niet in eens maar alle verhoudingen en maten kunnen worden opgeruimd. Het nieu we zit in de lucht, maar aan veel nieuws zilt ook een liucthje; het goede nieuwe wordt door het ralsehe nieuwe zoo dikwijls weg gedrukt en raai den anderen kant gaan fa brieken en ateliers, bedevaautipllaa'tsen en winkels maar door dien smaak te bederven met huiisischund en hun zakken te vullen. De problemen, die van alle zijden tie goe der en te kwader trouw worden vermeer derd, laten voor de naaste toekomst neg geen aligeheele verbetering verwachten en een groote algemeene krachtinspanning zal noodig zijn, om tot de zoo noodiige, vol ledig uitgebouwde Katholieke cultuur te geraken. Vernieuwing van vorm dient er te komen met behoud van den ouden beproefden •geest.. Het. volk verwacht diit en heeft het nioodiig, en de schijn van achterlijkheid, waarmede men ons ook hier 'bestookt, dient eveneens te verdwijnen. AHe ultra-kunst, alle dolzinnig geëxperi- meniber, alle l'art maig niet worden aan vaard, omdat het dan geen religieuze, geen diende, sociale kuist meer is. Ook voor de mensahen ra blijft de religieuze huiskomst de Baupeauui. Als heit dogma, streng wordt bewaakt en het „biddende dogma", de H. liturgie naet naar willekeur en archadisime wordt udltge- levend, waarom zou dan het „aanschouwe lijke dogma", de religieuze kust niet eemiger- malte kunnen worden verzekerd dloor de uitspraak van schoonheidscommissies. Welke norm ook zal worden aangelegd, de oininaibuur, heit fabriekswerk, de diroom- 'doemerij zullen door iederen goeden norm worden verworpen. Eenvoud en soberheid eischen noch ver onderstellen heit leelijike en de waarheid, dait eerste indrukken door slechte afdruk ken niet gunstiger wioaden, heeft paedago- gen reeds bewogen aan te dringen op een 'betere uitvoering ran den catechismus. De verregaande wansmaak van pastorie- en Moostiensipreeikkameir doet ideeën van gruwelkamers opkomen en 'bocii is zu'lik een kamer vaak de eerste aanloop voor velen 'bob den sprong naar het geloof. Er bestaan heel .goede plaatjes van eer- site en plechtige H. Communie. Waaroni ge bruikt men 'dian nog zoo raak oopieën van imitaties, die wansmaak zijn in het kwa draat. Kerkboeken zijn weinig beter gedrukt dan kraniben en hoeveel jongeren gaan aan den haal dioor een afbeelding van Slt. Alioyisius? Wat is diaar o.a. tegen te doen Laat onze kunsttijid'sohirifben raker ver schijnen en meer wonden gelezen. Legt ze op de leestafels en neemt, ze mee naar de Dit nummer bestaat uit drie bladen DE 5e NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG TE AMSTERDAM. In den tuin van het Bagijnhof, droeg Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem een H. Mis op, welke door de Bisschoppen van Utrecht en 's Hertogenbosoh werd bijge woond, De Bisschoppen betreden het Bagijnhof. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand in Spanje. Communistisch gevaar op het platteland. De Poolsche regeering afgetreden. BINNENLAND. De vijfde Nederlandsche Katholiekendag. Bij Deurne zijn vijf huizen door brantf vernield. (Gem. Berichten, 3de blad). Verschillende slachtoffers van het zwem men. (Gem. Berichten, 3de blad). Doodelijke aanrijding op een onbewaak- ten overweg te Apeldoorn. (Gem. Berichten 3de blad). Overleden is de burgemeester van Zoe- termeer en Zegwaart, de heer F. S. G. Bos. (2de blad). Te Hazerswoude is overleden de heer P. F. Veelenturf (1ste blad). Paitroinaiten. Leg uiit, verklaar, laaf de shoonheid zien raai heit nieuwe en goed- audle, maar geef tevens die reden en verkla ring van. de leeHijkheid en de smakeloos heid ram de imaltiaitie. Kunnen ook de R,K. BoekbanidieLairen niieit veel toit venbetierinig bijdragen zonder schade voor hun debiet? Ook d'oor cursussen, lezingen en tentooai- s/beüli'ngen is veel le dioen: een gesbaidiige vloed vam schoonheid alleen is in staak het vuil a.f te was&ohen. CJiit.'eg en verklaring moet langzamerhand iln het valk het begrijpen ran ware sehóoai- heid en het aanvoelen van religieuze artis tieke exaltatie dioen groeien bolt de schoone cultuur, de fijne beschaving, welke wij adis kinderen van de Katholieke Kerk, de moe der der ware levenskunst, moeben 'beziititen. Van den aandienen kamt -dienen de kumeite- ma-ars dioor opdrachten .te worden opgewekt medie te werken aar den heropbloei. Ontvangst ten 'stadhuize. Hedenavond om half zes had de ont vangst plaats vai^ eenige vooraanstaande deelnemers aan den Vijfden Nederl. Katho liekendag door den Burgemeester in het oude patricische huis, dat door dr. van Aalst aan de gemeente tot ambtswoning voor dén Burgemeester werd geschonken. Bij den ingang bevond zich de direkteur van de afd. Algem. Zaken der Gemeente- sekretarie, mr. S. J. vaar Lier, die de gas ten ontving. De stadhuis bod en waren 111 groot tenue. Door mr. van Lier werden de gasten naar boven geleid, waar aanwezig waren Burgemeester De Vlugt, mevrouw - De Vlugt, gemeentasekretaris Roovers, de wethouders Wibaut, Abrahams en Króp--1 maai, voorts de katholieke raadsleden mej. Crielaers, mr. Romme, Peters, van Hamers- veld, Jac. Gottschalk, het christ.-his-t. raads lid Jac. Rustige. Gasten waren de Aarts bisschop en de Bisschoppen Aengenent en Diepen, de ministers Ruys, Deckers en Reijmer, d-r. van Noort, prof. Hoogveld, P. J. M. Verschure en L. H. Rooyen (Prov. Staten), alsmede het Hoofdbestuur, het Eere-komité en 't Plaatselijk k-omité van den Katholiekendag. Burgemeester De Vlugt hield de volgen de toespraak: Het- was de wensch van het Hoofdbe stuur van den vijfden Ned. Katholiekendag, dat het in de gelegenheid werd gesteld, bij het Hoofd der Gemeente zijn opwachting te maken. Is het mij aangenaam, aan dit verlangen te voldoen, het i-s mij tevens een persoonlijk voorrecht, u te begroeten en jègens u mijn erkentelijkheid uit te spre ken, dat nu na Utrecht, Nijmegen, Den Haag en Maastricht, A'dam het voorrecht heeft, uwe gewichtige bijeenkomst binnen zijn gebied te zien. Het is een hoogst belangrijk onderwerp, dat gij op dezen Katholiekendag behandelt en dat op verschillende wijzen belicht wordt, zooals ik zag, bladerend in uw pro grammaboek. Gij hebt vooral de geestelijke waarde van het vraagstuk willen belichten in den geest van -het credo van dezen Pink sterdag, die met uw beraadslagingen schier sam enviel en er te diep ere be teekenis aan geeft. In den hedendaagschen strijd om de materieele waax-de dreigt de geestelijke be- teekenis op den achtergrond te geraken. Bij de vele problemen van stoffelijken aard-, waarvan de oplossing zoo niet onmogelijk, toch zeer moeilijk is, worden wij telkens weer herinnerd aan den Babylonischen to renbouw en zijn teleurstellingen. Intusschen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1