22ste Jaargang ZATERDAG 23 MEI 1931 No. 6904 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PINKSTEREN. BUITENLAND e (Bau/fcont DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Wij herdenken op het Pinksterfeest de uitstorting van den Heiligen Geest in de Apostelen. Maar wij worden op dit hoogfeest in het kerkelijk jaar ook herinnerd aan de waar heid van ons Geloof, dat de Heilige Geest met zijn Goddelijke gaven iedere ziel wil edelen en adelen tot een hooge waarde en voornamen staat, als de mens-ch door zou de-vlucht en deugd-he oefening zich voor de inwerking der Goddelijke genade wil openstellen. Om de gaven van den H. Geest bidden wij op het Pinksterfeest in de gebeden der Kerk. In de H. Mis van Pinksteren wordt vóór het Evangelie gebeden of gezongen een hymne, waarvan de schoonheid moge wor den gesmaakt door iederen Katholiek tot sterking van zijn geestelijk leven. Wij drukken deze Sequentia of Nazang hier af: Kom, o Heilige Geest, en zend uit den Hemel een straal van uw licht. Kom, o vader der armen, kom, o schen ker der gaven, kom, o licht der harten. Beste vertrooster, zachte ziele-bezoeker, zoete harte-verkwikker. Bust in den arbeid, verkwikking in de hitte, steun in de droefheid. O allerzaligst licht, vervul geheel het hart uwer geloovigen. Zonder uw bijstand is er volstrekt niets in den mensch wat zonder schuld is. Wasoh wat onrein is, besproei wat dor is, genees wat ziek is. Buig wat star is, verwarm wat koud is, stuur in goede richting wat afweek. Geef aan uw geloovigen, die op U be trouwen, uw zeven gaven. Geef hun de belooning voor hun deug den, geef him een zaligen dood en de eeu wige glorie. Amen. Alleluia. Wij kunnen door het vaak moeielijke le ven, vol zorg en-last en strijd-drang, gaan in het gezelschap van een „besten vertroos ter, zachten ziele-bezoeker, zoeten harte- verkwikker Dat wij ons doordringen van het voor recht, deze Goddelijke gave te mogen be zitten dat wij er om bidden en ons die waardig maken: „O God, die heden de harten der geloo vigen door de verlichting van den H. Geest he'bt onderwezen, geef ons, in denzelfden Geest oprecht wijs te zijn en ons steeds in zijn vertroosting te verheugen. Door O. H. J. C." VOLKENBOND DE GENEEFSCHE BESPREKINGEN. Briands' afscheid. Heden eindigden de besprekingen te Ge neve. De belangstelling wiais evenwel reeds gisteren beduidend verminderd. Briamd is om een uur naar Parijs terug gekeerd. Talrijke bewonderaars vain Briand riepen bij het weggaan van den trein naar Pair ijs: „Leve Briand, leve de Euroipeescihe federatie." Men foilijft te Genève gelooven, dait Briand zijn aanvrage om ontslag zaal handhaven, hetgeen de warmste Frans che vrienden van Briand's vredespolitiek zelf ook wenschen. De vrienden van Briand hopen oip diens tri- oimfauitelijken terugkeer na de Enansohe kamerverkiezingen van het volgend jaar, indien Briand thans uit de regeering zal treden, waardoor de linker partijen het vol gend jaar de vredespolitiek van Briand in het middenpunt van de verkiezingscampag ne zullen kunnen plaatsen, waardoor zij een overwinning hopen te behalen. Hoe het zij, in ieder geval heeft Briand 'bij zijn terugreis naar Parijs het gevoel van De Leidsche hoogleeraar PROF. KEESOM op bezoek bij President Moscicki in het oud-Koninklijk Slot te Warschau. Van links naar rechts: Prof. Wolfke, President Moscicki en Prof. Keesom. voldoening kunnen deelnemen, dat thans iedereen inziet het nut van de Europee&che ooanmisisiie, zoodiat de voortzetting vain het werk voor de Europeesehe samenwerking thans ook zondier dat Briand persoonlijk daaraan zou deelnemen, gewaarborgd is, BELGIE DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. Poullet Kabinetsformateur? D© Belgische koning ontving gistermor gen den voorzitter van de kamer, de hee- rert Renkin, Vonder veld© en Devèze. De Katholieke omd-minister Benkin ver klaarde bij het veria-ten van het koninklijk paleis, dat in geen geval de ontbinding van. het parlement onder de oogen wais gezien, maar dat de orisis ongetwijfeld van langen duur zou zijin. De liberaal Devèae verklaarde, dat men zal trachten, een ontbinding van het parle ment te voorkomen, maar dat men iets moet stichten, diait geen voortzetting is van het verleden. De algemeen© indruk van de besprekin gen gistermorgen was, dat de koning bin nenkort den leider der Christelijk-demo- oraten, Poullet, met de vorming van een nieuw kabinet zal be'iasten. De koning ontving gistermiddag nog Van Gauwelaent, Poullet, Moissom, Brunet, den vroegeren socialistisohen voorzitter van de kamer en den so-oia-list Huy-simamis. Hedten zal de koning Hymonis ontvangen, die dian uit Geiiève zal zijn teruggekeerd, en den Katholieken staatsminister SPANJE DE ONRUST IN SPANJE. De bezorgdheid der Katholieken. Aan een artikel in „El Mati" onder den kop „Een waarschuwing" ontleenen wij het volgende: Wij zouden aan de waarheid tekort doen, als wij beweerden, dat de bezorgdheid, die in het katholieke kamp door de betreu renswaardige gebeurtenissen van de vo rige week gewekt werd, thans geheel is ver dwenen. Ondanks de geruststellende ver- karing, die de voorloopige regeering ter elfder ure heeft afgelegd, heeft zij door haar passieve houding van de eei'ste oogen- blikken de sympathie van velen verloren. Wie de mentaliteit van het Spaansche volk kent, zal moeten erkennen, dat er onr der velen ©en zekere vooringenomenheid heerschte ten opzichte van het republikein- sche regime, omdat zij dit onvereenigbaar achtten met hun geloofsovetuiging. Nu deze vooringenomenheid is weggeno men door de uitdrukkelijke verklaring der kerkelijke autoriteiten, dat er in theorie in ieder geval geen tegenstrijdigheid bestaat tusschen de leer der Kerk en den republi- keinschen regeeringsvorm, zullen de repu blikeinen door hun gedrag moeten toonen, dat deze tegenstrijdigheid in ons land ook in feite niet bestaat. Eenige maatregelen echter, die door de voorloopige regeering werden genomen, vooral die betreffende het godsdienston derwijs op de lagere scholen en andere maatregelen van gelijk strekking zijn nu niet direct geschikt, om de gemoederen ge rust te stellen. Bovendien dragen al deze maatregelen een dictatoriaal karakter, hetgeen ondragelijk is in een voorloopige en democratische regeering, temeer daar de cortes binnen twee maanden zullen worden gevormd. Consolidatie van het nieuwe regime kan niets anders beteekenen dan de ongedwon gen aanvaarding daarvan door het volk. Dit nu is onmogelijk, wanneer een groot gedeelte der bevolking door het nieuwe regime wordt beleedigd en in haar innig ste gevoelens wordt gekwetst. Het kathedraal kapittel van Toledo. Naar „El Mati" uit Toledo verneemt heeft een deputatie van het kathedraal ka pittel van Toledo een bezoek gebracht aan den gouverneur en hem een nota overhan digd, waarin het kapittel van de primatia- le verklaart, dat het, om een onjuiste inter pretatie van zijn gedragingen te voorkomen besloten heeft, den autoriteiten uitdrukke lijk mede te deelen, dat het aan de repu- blikeinsche regeering zijn loyale medewer king zal verleenen en dat het zioh als zoo danig buiten alle kwesties zal houden, die de uitoefening van de burgerrechten be treffen. Een ciborie gevonden. Naar „El Mati" uit Valencia verneemt, heeft een der officieren van het garnizoen dezer dagen aan de stedelijke autoriteiten een ciborie overhandigd, die hij, zooals hij zeide, op den beruchten Maandag had ge vonden. Naar „El Mati" uit Cadiz verneemt, heb ben de autoriteiten aan den bisschop alle gewijde voorwerpen en heilige vaten over handigd, die zij tijdens den laatsten aan val op de kloosters hebben kunnen redden en die door de politie werden gevonden. Naar „El mati" uit Madrid verneemt, heeft de brandweer de ruine van het kloos ter van Meravelles, dat tijdens de laatste onlusten werd verwoes^ tot aan den grond toe afgebroken, daar deze gevaar oplever de voor de naburige huizen. Het particuliere vermogen van koning Alfons. De minister van financiën heeft een nota doen verschijnen over het particuliere ver mogen van koning Alfons en zijn familie volgens een schatting van 1919, waaruit blijkt dat dit vermogen ongeveer 85 mil- lioen peseta's bedroeg, waarvan 15 mil- lioen in buitenlandsche effecten was be legd, die sedert gedeeltelijk nog belangrijk in waarde zijn gestegen. Juweelen en sie raden zijn hieronder niet begrepen. Kloosterzuster geboycot. Naar „Elmati" uit Madrid verneemt, heeft de algemeene directrice der gevan genissen in Spanje', Victoria Kente aan de vertegenwoordigers van de pers medege- deeld, dat-overeenkomstig de nieuwe rege ling betreffende het gevangeniswezen, de religieuzen die tot nu toe in de gevangenis sen voor mannen huishoudelijke werkzaam heden verrichtten, deze bezigheden aan lee- ken zullen moeten overdragen. Haar zal nog een maand tijd gelaten worden om haar inventaris op te maken en de maatregelen te nemen, die zij noodig achten, om haar diensten aan anderen over te dragen. AMERIKA LUCHTMANOEUVRES IN DE V.S. 672 vliegtuigen boven New-York. Hedenmiddag zullen de New-Yorkers een ongewoon schouwspel kunnen gadeslaan. Als inleiding tot de groote Amerkaansche luchtmanoeuvres 'zullen namelijk 672 mili taire vliegtuigen in gevechtsformatie» over de stad vliegen. Gedurende deze „luchtparade" zullen talrijke pacifistische, religieuze en andere anti-oorlogsvereenigingen, op de openbare pleinen en in de parken protestmeetings beleggen tegen dezen „smaad aan den geest van het Kellog-Pact" TWEEDE KAMER De Drankwet afgehandeld. De wijziging der Drankwet, waarbij de laatste loodjes het zwaarst wogen wat in gewikkeldheid en duisterheid betreft, kon worden ten einde gebracht -op de tweede lezing en de eindstemming na. Na de Drankwet heeft de Kamer zich nog beziggehouden met het initiatiefvoor stel van den heer Floris Vos, dat bij open bare verkoopingen van onroerend goed den pachter van dat goed, zoo deze tot koop en wil overgaan, vrij wilde stellen van re- gisstrati-erech-ten. Al had men in het alge meen sympathie voor het voorstel alleen de heeren Van Vuuren en Rutgers van Ro zenburg opperden ook zakelijke bezwaren vrij algemeen was men van oordeel, dat één dergelijk voorstel van de Regeering en niet van een Kamerljd moest uitgaan. Slot van het lied was dan ook, dat de voorstel ler zijn ontwerp terugnam en thans per motie zal trachten jhr. De Geer tot den maatregel te bewegen. Na 't P-inksterreces- je wordt hierover gestemd. VIJFDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Het Mysteriespel in het Sta dion. Men meldt einis dat, voor -zooverre nog be schikbaar, plaait/sibaarten voor bet Mysterie spel in bet Stadion, als-mede toegangsbe wijzen voor de vergaderingen van den Vijf den Nederlan-dsehen Katholiekendag op Zondiaig 24 Mei ajs. van 11 u-ur vjm. tot 5 uur n.m. verkrijgbaar zijn bij belt MAANDAG, 2DEN PINKSTERDAG, ZAL „DE LEIDSCHE COURANT" NIET VERSCHIJNEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Poullet als Belgisch kabinetsformateur genoemd. Bezorgdheid der Katholieken in Spanje. Weer een brand in Japan. (Buitenl. Ber., 4de blad). BINNENLAND. Geheimzinnige moord nabij het Merwede- kanaal te Utrecht; het lijk van een vrouw gevonden. (Gem. Ber. 4e blad). Een kassier te Bergh na-bij zijn woning overvallen; gewond, maar niet beroofd. (Gem. Ber. 4de blad). Plaatskaartenbureau, N.Z. Voorburgwal 74, Amsterdam. De -Loketten van li-eit Stadion -zullen op den Tweedien Pinkster-dag vanaf 's m-crgen® negen u-urgeopend zijn v-oo-r verkoop va-n de eventueel n-og -bes-chikljar© plaatsen van het Mysteriespel dat des avonds om 8.30 aanvangt. De repetities. Zondagmorgen, 24 Mei generale repe titie S'tadioai. Om half 10 moeten alleai aanwezig zijn behalve de „Graalmeis-jes", ■verkenners, levieten, jonge arbeiders en boetvaardige mannen, vrouwen en kinde ren, die om 1 nar moeten komen. Half drie einde. Die can half 10 -komen w-ord-en op het Stadion gevoed. Zondagavond 24 Mei half 8, generale repetitie Stadion, met o-rche-st, g-es-cbminikit Om 6 uur moeten aanwezig zijn: Duive len, EngeÜJen, Dansgroep. Om 7 uu-r moeiten aanwezig zijnBeg eer lijken. Gu-lziigen, N-arnen. A-llle opstandigen-. Om 81/2 u-ur moeten aanwezig zijn; Aillle fooetvaordigen, mannen, vrouwen en kinde ren, de Graalme-is-jes, de verkenners, de j-onge levieten de j-onge arbeiders. Maandag, 2e Pinksterdag.. Om 5 uur moeten alien tegelijk aanwezig zijn. Er zal voor -broodijeis etc. gezorgd wocnde-n. De tocht naar de heiligdom men ip Kennemerland. Tot besluit van den Katholiekendag zal zoo ais het programmaboek mededeelt, een to-cfet naar Heiloo en Egonond w-orden oin- -diemoimeni Voor den ingang van bet Begijn- bof op bet Spui staan Donderdag oun e'f min de autobussen gereed, o-m d-e talrijke deel nemers te vervoeren. FJeeds staat v-ast, dat Z. Hoog-w. Excellentie de Bisschop van Haarlem aan den tocht deelneemt evenals de Hioog-w. A'bit van de Sinit-Paulusab-dij te Oosb&nh-out. De to-cht -door het stralende Kennemerland -belooft schitterend te w-or d-en, want het w-eer is natuurlijk mooi Te Heiloo wordt eerst een -koffietafel aan geboden, waarna Mgr. Aengenent een poin- tioaal Lo-f celebreert in d-e nieu-w-gebouiwd© kapel van O.L. Vr. ter N-ood. Daaronder zal de voorzitter van de Onze Lieve-V-rouw-ter- Noodstichiting een -kort woord spreken over de -bebeekenis van d-e plaats, waar Sint Wi1- liibrord predikte, en sinds eeuwen de H. Mja-agd vereerd wordt. Van Heiloo gaat het naar Bgm-ond. Dom Huyben O.S.B. zal op de pla ats, waar Sint Adalbert het eerst be graven werd, spreken over zijn heiligen ordebroeder en oiver de merkwaardige ont dekkingen van d-r. Hotwerda, terwijl een kinderkoor den lof van den Heilige in zang zal vertolken. Het tonrein van de voormalige en toekoms-tige Abdij van Egmond geeft op heit oogenlbldk nog weinig te zien, miaar daar -zal dr. Kortenlhorst vertellen van de verle den en voorspoken van de toekomstige grootheid der stichting, die de bakermat is van hot H-oillainds-che Christendom en de rustplaats van d-e o-ude H-ollandts-ch© gra-ven. Omstreeks vijf uur is het gezelschap in Amsterdam terug. HILVERSUMSCHE R AADHU ISBOUW. Een tekort van ruim twee ton. B. en W. van Hilversum hebben aan den raad een aanvullend crediet van 208.000 gevraagd voor den raadhuisbouw. In de begeleidende nota zeggen zij, dat op 16 Januari j.l. door den stadsarchitect aan hen werd medegedeeld, dat het voor den bouw verleend crediet van 1.058.000 niet toereikend zou zijn voor de algeheel© afwerking, doch met ongeveer 100.000 zou worden overschreden. B .en W. hebben toen. j aangedrongen op een volledig rapport, ten einde den raad mededeeling te kunnen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1