UIT DE OMGEVING ZATERDAG 23 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto-botsing. Drie ernstig gewonden. De auto van de wasscherij de G., uit Apeldoorn is nabij Roekel in botsing geko men mefc.dien van den heer AV. v. d. S. uit Ede. De botsing was hevig. De auto van de G. werd geheel vernield. Van de vier inzit tenden van den Apeldoornschen wagen werd de chauffeur ernstig gewond. Hij brak het sleutelbeen en eenige ribben Twee mede inzittenden bekwamen ernstige inwendige kneuzingen. Alle drie werden naar heb ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. De heer v. d. S. kwam met den schrik vrij. Meisje aangereden. Toen gisteren de 18-ja-rige mej. Schreu- der op den Oud-Blaricummerweg bij Naar- den fietste, werd zij door een achter haar rijdenden auto geraakt. Dr. Buma, de Bus- semsche gemeente-arts, die te hulp was ge roepen, constateerde een hersenschudding. Het slachtoffer is naar de Majella-Stich- ting vervoerd. Aan de gevolgen overleden. De 23-jarige mej. R. van Oudendijk, die de vorige week in den Beemster, doordat het rijtuig, waarin zij gezeten was, met een stoomtram in botsing kwam, ernstig gewond werd, is aan de gevolgen hiervan in het zie kenhuis te Hoorn overleden. Uit een trein gevallen. Gistermiddag omstreeks half twee viel een 12-jarige jongen uit den sneltrein tus- schen Rhenen en Veendaal bij wachtpost Ho. 29. Men trok onmiddellijk aan de nood rem, waardoor de trein stopte. Met den- zelfden trein kon het knaapje naar Veen- daal worden overgebracht, waar de inmid dels gewaarschuwde dr. Kets de eerste ge neeskundige hulp verleende. Haderhand is de jongen naar het ziekenhuis te Amers foort overgebracht. Arbeider in een kleimengmolen gevallen.* Te Lobith is op een steenfabriek 'de ar beider J. B. in een kleimengmolen geval len. De man bekwam zeer zware verwon dingen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Wormolie gedronken. Het 2-jarig dochtertje van H. Idzes te Valbhermond dronk uit een fleschje een kleine hoeveelheid wormolie, aan de gevol gen waarvan het kind eenige uren later overleed. Verdronken. De 16-jarige H. van eth, wonende op de den lverbrink te Hilversum, is te Loo&- drécht per kano van het Piashuis vertrok ken en sedert dien niet teruggekeerd. Hoe wel den geheelen nacht naar den jongen is gezocht, is het nóg niet gelukt hem of de kano terug te vinden. Te AVervershoef geraakte de 28-jarige echtgenoote van den caféhouder H. O. in een sloot achter de woning en verdronk. De vrouw was het vorig jaar gehuwd. Lichterschip gezonken. AYaarsehijnlijk zijn de touwen van het lichterschip „Christina", da-t in de Spoor weghaven te Rotterdam gemeerd lag, bij het zakken van het water gebroken. Ge- lukkis was er niemand aan boord. Men doet pogingen het vaartuig, dat met keien gela den wae, te lichten. DE BRAND TE BENNEBROEK. Omtrent den grooten brand in de villa „Vredenhof" op den viersprong te Benne- broek, die daar op de kruising van den ITeerenweg stond schuin tegenover den be kenden „Oude Geleerde Man" worden na der nog de volgende bijzonderheden ge meld Ongeveer te halfeen schrikte men in het dorp op door een geweldigen knal als van een ontploffing. Even later kon men een rook- en vuurzuil uit de villa „Vredenhof" zien opstijgen. In een oogenblik was het een ontzaggelijke vuurmassa, die door den oostenwind werd aangewakkerd, zoodat een dichte vonkenregen over het dorp dreef. Doordat de villa vrij stond, kon het vuur geen grootere uitbreiding krijgen, ten zij de boomen van den grooten tuin, waar in liet huis stond, wei-den aangetast. De takken en bladeren van de dichtsbijstaande boomen zijn geschroeid. Verder is het vuur niet gekomen. Van het huis viel niets meer te redden. De plaatselijke brandweer deed wat zij kon maar er was geen houden aan. De vla-m- men hadden in een oogenblik de gehcele villa aangetast en sloegen van alle kanten uit deuren en vensters, waarvan de rui ten sprongen of al gebroken waren. Het geheele dorp was, ondanks het nachtelijke uur, uitgeloopen en kon zoo meemaken, dat cr na een paar uur van het groote huis niets meer dan een puin hoop over was. Omtrent de oorzaak van den brand he lstaat nog geen zekerheid. Het huis, dat toebehoorde aan den heer W. Sweerts de ECftTE FRIESCHE (/[(TraHgSdÖ et. oer ons 5145 Jong te Haarlem, was eenigen tijd geleden verhuurd aan den heer Clemens te 's-Gra- venhage. Deze was voornemens er een ho tel-restaurant in te vestigen, dat einde van deze maand geopend zou worden. Er was al een gedeelte van het noodige meu bilair ingebracht en het huis was uitwendig juist opnieuw geverfd. De vergunning, die op naam van mevr. ClemensDoorenbos was aangevraagd, was echter niet verleend. De heer Vetter, die de exploitatie zou leiden, was te ongeveer twaalf uur gister nacht bezig eenige kisten met glaswerk uit tc pakken. Hij stak er, naar hij meedeelde, een sigaret'bij op en toen moet er vuur zijn terecht gekomen in den houtwol. Even na dat de heer Vetter het huis verlaten had, volgde de ontzaggelijke slag dien men in het dorp hoorde en oogenblikkelijk daarna stond het geheele huis in vlammen. Het huis was verzekerd. In verband met de onzekere oorzaak van den brand waren gistermorgen de substi tuut-officier van justitie en de rechter commissaris uit Haarlem ter plaatse om een onderzoek in te stellen. VROUW ONDER DUISTERE OMSTANDIGHEDEN VERMOORD. Lugubere vondst aan het Merwed-kanaal. Een zeventienjarige boerenjongen, werk zaam op het land van zijn vader, dat ge legen is aan het Merwede-kanaal, ont dekte gisternamiddag in het gras aan het kanaal iets bijzonders. Hij waarschuwde zijn vader en bij het onderzoek bemerkten zij, dat het 't lichaam was van en vrouw, die reeds bleek te zijn overleden. Zij lieten een voorbijgaanden jongen de politie waarschuwen en spoedig arriveerden de hoofdcommissaris, de heer D. Schuitemaker, en de chef van de re cherche. Onder leiding van commissaris Hamoen werd de situatie opgenomen. Tij dens het onderzoek arriveerden nog jhr. Greven, Substituut-Officier van Justitie, en prof. dr. Josselin de Jong, voor de gerech telijke sectie. Het lijk lag met de voeten bijna in het kanaal en was van den dijk af zeer moei lijk te zien. Vermoedelijk heeft het daar sedert Donderdag reeds gelegen. Het poli- tie-onderzoek heeft uilgewezen, dat op de vrouw, die naar schatting vijf-en-dertig a veertig jaren oud is, geweld is gepleegd, terwijl sporen in hel gras op ccn worste ling wezen. Het lijk is vervoerd naar het Patholo gisch instituut, ten behoeve van het ge rechtelijk onderzoek en vaststelling van do doodsoorzaak. Een onderzoek met politie honden leverde geen resultaat op, daar door den aanhoudenden regen alle sporen zijn uitgewischt. Omtrent de beweegredenen tast men in het duister. Ook omtrent den eventueelen dader is niets bekend. AA7el kon de identi teit van de vrouw worden vastgesteld. Het betreft hier een bekende vrouw zij werd door verscheidene politie-beambten her kend. .MISLUKTE ROOFOVERVAL. Ongebluschte kalk in het gelaat geworpen. Donderdagavond tegen elf uur is de heer Brants te Azewijn (gemeente Bergh) juist vóór zijn woning aangerand. De aanrander wierp den heer Brants een zak onge bluschte kalk in het gelaat en sloeg hem toen met een stuk ijzer op hoofd en ar men. Op zijn hulpgeroep kwamen de huis- genooten toegesneld en nam de aanrander de vlucht, zonder te zijn herkend. Bij onderzoek bleek, dat de heer B. dooi den slag een armbreuk had gekregen. De dader moet iemand zijn, die met de ge woonten van den aangevallene bekend was. De lieer Brants kwam van een vergade ring van den Alg. Boeren- cn Tuindersbond waar hij als penningmeester rekenïng cn verantwoording had gedaan. Het kasgeld, ten bedrage van ruim ƒ3000 had de heer Brants in een ijzeren kistje bij zich. Ondanks zijn armbreuk hield de lieer B. zijn waarde en boeken vast en had de aanrander geen succes. Elk signalement van den dader ontbreekt. DE MOORD TE AALTEN. De moeder nog op vrije voeten. Haar aanleidng van het door Vaz Dias verspreide-, bericht, als zou thans ook de moeder van den vermoorden 24-jarige jon ge man te Aalten gevankelijk naar Zufc- phen zijn overgebracht, meldt het „Hbld", dat de vrouw zich nog steeds op vrije voe ten bevindt. Zij wordt echter wel geregeld aan een verhoor onderworpen. Ook is er proces-verbaal tegen haar opgemaakt we gens liet niet verleenen van hulp aan iemand, die in levensgevaar verkeert. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Gistermorgen is even over dc Duitschc grens bij de gemeenfe Echt- doodgeschoten de ongehuwde smokkelaar H. B. uit Echt. Het lijk is naar het Duitschc grensplaatsje AA'aldfeucht overgebracht. Van een verloren portefeuille. Te Utrecht heeft een bediende aangifte gedaan van de vermissing van een porte feuille met 200. Toevallig maakte de po litie denzelfden dag proces-verbaal op we gens openbare dronkenschap tegen niet minder dan zes zwervers. Daar dit groote aantal bevreemding wekte werd in een volkslogement ,waar enkelen verblijf hiel den, een onderzoek ingesteld en met suc ces. Onder het kussen van een der bacchus- vereerders vond men de bewuste porte feuille, die nog 100 bevatte. Later ver klaarde een 66-jarige zwerver, dat hij het geld gevonden had en er vijf anderen van had laten meeprofiteeren. In totaal werd 71 gulden verbrast. Een goede vangst. In de laatste 3 maanden werd in Hijme- gen 's nachts herhaaldelijk in het westelijk stadsgedeelte ingebroken. Bijna altijd werd geld gestolen, waarom, en ook omdat geen vingerafdrukken werden achtergela ten, de recherche moeilijk opsporingswerk had. Daar steeds, en meestal aan de ach terzijde der woningen, een glasruit werd vernield om een deur of raam aan de bin nenzijde te kunnen openen, en voetafdruk ken van den dader steeds dezelfde maat hadden, stond het vrijwel vast, dat één persoon de inbraken had gepleegd. Gister nacht ontmoetten twee agenten in de A^oorstadslaan den 26-jarigen L. v. d. S. die vroeger verdaoht werd van inbraken en bij wien meermalen, zoo ook nog eer gisteren door de recherche huiszoeking was gedaan. Zij hielden hem aan en bij het on derzoek in een politiepost bleek hij in het bezit van een met 9 scherpe patronen ge laden browning, 2 knijptangen, een electri- sche lantaarn, een groot zakmes, een zwart masker en ruim 10 aan kwartjes, dubbel tjes en centen. Dadelijk viel hij door de mand en verklaarde pas te helDben inge broken bij den banketbakker A. in de Stikke H ezel straat, waar hij een winkel lade had gelicht. Toen daar een onderzoek werd ingesteld bleek dat op dezelfde wijze was gehandeld als bij de vorige inbraak, waarvan v. d. S., ofschoon hij ontkent, nu ook wordt verdacht. Hij wordt ter beschik king van dc justitie gesteld. Kippendieven. Bij den landbouwer M. in den Hooger- waardepolder onder Hoogerheide, zijn cir ca 150 kippen gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Nu de aardappelen duur worden In den nacht van Dinsdag op AAroensdag werden uit een aardappelkuil in het Cu- lemborgsche A'eld een flinke partij (4 1/2 H.L.) aardappelen gestolen. De Rijkspolitie heeft de hand op de daders gelegd. Het waren de twintigjarige J. AV. en de gebroe ders J. H. en K. H., resp. vijftien en vieren twintig jaren oud, alle drie te Culemborg woonachtig. Ze hebben bij hun rooftocht gebruik gemaakt van een paard en wagen, waarmee zij hun buit naar Utrecht reden, waar zij alles te gelde maakten. Bij hun aanhouding werd het geld op hen bevon den. Zij legden een bekentenis a.f en werden ter beschikking van de Justite te Tiel ge steld. Een maanvisch van tachtig pond. De stoomtreiler „Gerard" heeft, te IJmui- den een maanvisch binnengebracht, een visch, die hoofdzakelijk in de West-Indische wateren vertoeft. Het beest, dat één me ter lang is, weegt niet minder dan tachtig pond BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. BOOTJE OMGESLAGEN OP DE MOEZEL. Vader en zoon verdronken. Gisteren is op de Moezel een ernstig on geluk gebeurd. Toen een vader, die met zijn twee zoons in een bootje uit varen was, wilde uitwijken voor een sleepboot, sloeg het vaartuigje plotseling om, zoodat de inzittenden te water geraakten. Zij poog den zwemmend den oever te bereiken, doclx de vader, die zijn 11-jarig zoontje, dat niet kon zwemmen, wilde redden, raakte voor hij aan land kon komen uitgeput, zoodat beiden verdronken. Dc andere zoon slaag de er in zich in veiligheid te brengen. - ONTPLOFFING IN EEN CARBID- MAG AZIJN. 42 personen gewond. Te Kattowitz zijn door de ontploffing van een aantal benzinereservoirs twee brandweerlieden van een dak afgeslingerd en levensgevaarlijk gewond. Veertig per sonen liepen brandwonden op. De ontploffing is ontstaan doordat het regenwater in een opslagplaats van carbid binnendrong. Noodlottige ether-ontploffing. Te Boischow in het district Plcss heeft door onvoorzichtigheid met het hanteeren van ether in de nabijheid van een kachel een hevige ontploffing plaats gehad waar door vier personen levensgevaarlijk gewond werden. De handelaar, in wiens woning de ont ploffing plaats had, had geen vergunning voor den verkoop v'an ether. De politie heeft den geheelen voorraad in beslag genomen. Groote brand. Uit Buchholz wordt gemeld: Het bekende „Gasthuis Hiedersachsen'' te Holm Seppensen is een prooi der vlam men geworden. Laat in den nacht werden de bewoners en logeergasten door alarmsignalen uit hun slaap gewekt en even later sloegen de vlam men reeds naar alle kanten uit. Het hotel, dat aan iederen bezoeker van de Lüneburgerheide wel bekend was, is geheel in asch gelegd. Van het meubilair kon slechts weinig ge red worden. Do oorzaak van den brand is onbekend. Een nieuwe brand in Japan. Te Yokohama is een brand uitgebroken in een gebouw van acht verdiepingen. Ook de omliggende gebouwen werden door bet vuur aangetast. De brand werd veroorzaakt door een explosie in een meelfabriek. Een persoon werd gedood en vijftig per sonen bekwamen ernstige verwondingen. Groote pakhuisbrand. Te PhilippopeJ is een zes verdiepingen hoog tabakspakhuis tot den grond toe af gebrand, waarbij een groote hoeveelheid regietabak in vlammen opging. De 500 in het gebouw werkzame arbeiders slaagden er met veel moeite in, zich in veiligheid te stellen. Tengevoège van de enorme hitteuitstmling kon de brandweer niet veel tegen het vuur uitrichten. De brand, die een aanzienlijke materieele schade heeft aangericht, werd vermoede lijk door kwaadwilligen aangestoken. Slechts een deel van den voorraad was ver zekerd. SMOKKELAARSMISDRIJF. Zij doen een schip met douaniers zinken. Het verluidt, dat een vreeselijk misdrijf in do Finsclxe Golf zou hebben plaats ge had. Een Finsch douaneschip zou door smok kelaars t-ot zinken zijn gebracht, waarbij vier douanebeambten om het leven zouden zijn gekomen. De politie-autoriteiten te Reval hebben reeds een onderzoek bevolen. Eenige dagen geleden was een Fwxsoh douaneschip van Loevskaer vertrokken om smokkelaars in de Golf van Harwa op het spoor te komen. Sindsdien is het sehip niet teruggekeerd, terwijl het evenmin aan de kust van Est land is waar te nemen. Dinsdagochtend heeft men op zee een hevige ontploffing gehoord en men gelooft daarom, dat het douaneschip door smokke laars is tot zinken gebracht. Dronkaard doodt zijn vrouw en twee kinderen. In een aanval van delirium heeft een zekere Fleischniaim te Medford (Wiscon sin) met zijn geweer zijn vrouw en twee jongste zoons doodgeschoten, vervolgens bedreigde hij zijn andere kinderen en bei- do eenige vrienden op, om hem te komen bezoeken. Toen een dezer vrienden, een priester, binnenkwam, legde Fleischmann op hem aan, maar de priester kon ontsnap pen, terwijl Fleischmann eenige schoten op hom loste. De politie slaagde er in den man, die zich bijna dagelijks bedronk, te arres teeren. Duitschland werkloosheid daalt. Volgens mededeeling van het Rijksinsti tuut voor Arbeidsbemiddeling bedroeg het aantal werkloozen, aan de arbeidsbeurzen ingeschreven, pex- 15 Mei j.l. 4.211.000, het geen 147.000 minder is dan per 30 April j.l. Het aantal ondersteunden is met ongeveer 174.000 tot 1.713.000 gedaald. Sluiting der bioscopen te Warschau. In verband met de hooge belasting zuilen alle bioscoopeigenaars te AVarschau hun theaters sluiten. Zij hadden bij den bur gemeester een aanzienlijke verlaging der bioscoopbelasting geëischt, daar zij anders met verlies moesten werken. De burgemees ter heeft echter hun eisch afgewezen. N00RDWIJK. Ernstig ongeval. Gistermorgen had door onvoorzichtigheid een zeer ernstig on geval plaats. De leerling-monteur M. reed in snelle vaart op den Gooweg op een mo tor. Ondanks de waarschuwingen van en kelen verminderde de berijder zijn gang niet, en bij het nemen der bocht aan Calorama. raakte hij het beheer over zijn motor kwijt en reed tegen het huis van den heer L. op. Spoedig aanwezig zijnde medi sche hulp constateerde een ernstige bloed uitstorting in de hersenen en levensgevaar was niet buitengesloten. In bewusteloozen toestand werd de jonge man per politic- brancard naar zijn ouderlijke woning ver voerd. Haar wij vernemen, is hij heden morgen overleden. 0EGSTGEEST. Auto-ongeluk. Gisterenmorgen om 11 uur kwam van de richting Leiden de lieer v. H. nit Oostvoorne met zijn Chrevolct aanrijden. Even voorbij liet Groene kerkje kwam hij in de tramrails terecht, waardoor hij slipte en over den weg heen slingerde. Onderwijl werd hij door een andere atno anagereden, waardoor hij tegen een boom aanbotste. De auto van v. H. werd zwaar beschadigd en is later door de fa. Kranen burg met de kraanwagen weggesleept naar de gerage. Persoonlijke ongelukkon kwa men niet voor. LISSE. Zilveren Jubileum. Mej. M. A. wun der Piübten hooipt Donder dag 28 Mei den dag te herdenken, dait zij 25 jaar geleden im betiokiking kwiaim ibij de AVed. AV. Verdègaad, thans de familie Ver- degtaal. Katholieke Jonge Middenstands-Vereeni- ging. Deze week ontvingen wij het Jaar boekje van deze Vcreeniging, welke kort geleden haar een-jarig bestaan zoo luister rijk heeft gevierd. Het geheel ziet er keu rig uit •en is geïllustreerd met een zeer goedgeslaagde groepsfoto. Bloerr.pjesdag. Burgemeester en wet houders dezer gemeente hebben aan het be stuur van „Santos" vergunning verleend tot het organiseeren van een bloempjesdag op 2den Pinksterdag. Geitenfokver. Gisteravond hield de Geileiifokver. „De AA:e-rkmanskoe" haar jaarvergadering welke slecht was bezocht. Ha opnening met den chr. groet- werden de notulen gelezen en vastgesteld. A'ervol- gens de deed penningmeester rekening en verantwoording van zijn beheer. Hieruit bleek, dat was ontvangen 173.23 tegen een uitgave van 152.88, dus alzoo een kas saldo van 20.35. Daar nog enkele loo- pende rekeningen moeten betaald worden blijkt het dat er een tekort is. De voorzit ter bracht den penningmeester, die heeft bedankt, oen woord van dank voor alles wat hij voor de vcreeniging heeft gedaan. In het bestuur waren voorts aftredend de heeren AV. Mesman en H. Siebelt. Deze beide heeren werden herkozen, terwijl de heer Siebelt tot secr.-penningiueester benoemd werd. welke deze benoeming aan vaarde. Hierna had de uitreiking plaats van de medalles van de geitenkeuring 1930. Arervolgens werd medegedeeld, dat de geitenkeuring dit jaar zal plaats heb ben op Zaterdag 6 Juni des avonds te 7 uur. Voor deze keuring vroeg de voorzit ter aller medewerking. De voorzitter deel de mede dat inpla-ats van wijlen den heer Balvers tot voorzitter van de Z.-H. Bond van R.-K. Geit-enfokvereenigingen is be noemd de heer AV. Mesman, voorzitter der afdeeling Lisse. Bij de rondvraag dankte de aftredende penningmeester, de beer L. Kapteyin, de voorzitter voor de tot hem gerichte sympathieke woorden, waarna do vergadering werd gesloten. VOORSCHOTEN. Hoog bezoek. Mgr. Th. Bekkers, na tionaal secretaris van bet Paus. Liefde werk v. d. H. Petrus, ontving heden bezoek van Z. H. Exc. Mgr. Eug. Lebouille, Tit. Bisschop van Couane en Coadjutor van Z. H. Exc. Mgr. F. Geurt-s, Apostolisch Vicaris van Jungpingfu in' China. Mgr. Lebouibe wa-s vergezeld van den Z. E. heer dr. J. Haesl, missie procurator; beiden behooren tot de Congregatie der Lazaristen. SASSENHEIM. „St. Ambrosius". Gisteravond, de avond mei de gewone repetitie van „St. Ambrosius", werd de repetitie eenigszius in anderen vorm gehouden, dan gewoonlijk. Te ruim acht uur werd bij deze gelegenheid de heer G. Dik, directeur, per auto van Leiden afgehaald. Na aankomst in iict K.S.A.-gebouw werd de directeur hartelijk verwelkomd door bestuur en leden van de Harmonie en de dameszangvereeniging. Vervolgens scket-ste de voorzitter de er- diensten van den heer Dik, liet door hem behaalde succes en als blijk van waardee ring werd hem eenkeurige bloemenmand aangeboden. De directs™ dankte de leden van „St. Ambrosius", voor de hulde hem gebracht eit verzekerde, dat door de medewerking van de leden dit succes is kunnen behaald worden. Daarom spoort hij allen aan niet nog meer ijver tc werken voor het volgend seizoen. De zeereerw. heer Pastoor, hiertoe uit- genoodigd, sprak nog eenige woorden van waardeering voor vcreeniging en directeur. Hierna werden eenige vruolijke nummers ten gehoore gebracht, waarna nog het woord werd gevoerd door den cerc-voorzit- tcr, den lieer Bisschops, die een cn ander uit de geschiedenis van „St. Ambrosiur' memoreerde. De penningmeester deelde ten slotte nog een en ander mede over den financieelca toestand. Hierna bleef men nog eenigen tijd- gezel lig bijeen, met de belofte, om later, bij hot uitreiken van den beker, voor een voile zaal mpt belangstellenden dc successen te tooncn cn te laten hooren.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13