tranilstoliyrteem étBrd.. Jrie /even 111 UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW VOOR HUIS EN HOF VRIJDAG 22 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 LEIDSCHENDAM. Roode Kruis. Woenfidag hic'd de af- deeling Slompwijk en Veoir vaui het Neder- laindsche Roode Kruis een ledenvergadering in hotel „De Zwaan" te Leidsohenidiam. De waa-im. voorzitter, buirg. W. Keijzer openit deze vergadering mot een welkomst woord en brengt hartelijke» damk aa.n de aanwezigen voer die opkomst. Het verheugt hem ten zeerste, dat zoovellen aan den oip- roep van het voorloopig bestuur hebben ge- vo'g gegeven om heit- plan tot oprichting, dat een maand goeden is tot stand geko men, verder uit te werken. Hij vertrouwt-, dat de vergaderingen in de toekomst steedis zoo goed zuilen bezocht worden en allen met het bestuur zullen medewerken om in S'tcmpw ijkVeur een groote en bloeiende afdeeiing te krijgen. De seer., dc heer v. d. Ven brengt een komt vers-'a.g uit dor vorige bijeenkomst, het welk ander daink en applaus wotrdt goedge keurd. In behandeling komen de statuten en huishoudelijk reglement, welke door den voorz. wonden voorgelezen en nader toege licht; na enkele op- en aanmerkingen wor den deze onveranderd met a-lgemeene stem men goedgekeurd.- Bij de bestnu'Fsiveirlviex.inig worden bij le stemming met vrijwel ailgeinoene stemmen gekozen a.lis voorzitter de Ed. Heer Burg. W. Keijzer, als secretaris de heer P. v. d. Ven en als penningmeester de heer Kins man Bij 2e stemming en herstemming wor den als verdere bestuursleden gekozen de hoeren. P: den Baars en J. Coomams. Bij punt 5 aanme'ddng nieuwe leden ga- het- ledental thans reeds pl.m. 60 bedraagt.* hl-o ledental thans reed's pl.m. 60 bedraagt. Vorming transportcolomine. De voorz. zet duidelijk uiteen, wat nood Ag is om als lid der tra-n-siportooiloinme te kunnen worden aan genomen en wat men hiervoor doen moet. V oor de oprichting van een colonne zijn 25 personen noodig. Staande de vergadering gaven zich reeds 11 personen als lid op. De voorz. doet een beroep op allen om meer dere leden aan te werven om spoedig tot de vorming eener trainsportc-oonne te kunnen overgaan en met de oefeningen te kunnen beginnen. Deze oefeningen zullen in de ge meente zelf gehouden w-oaden. Enkele vragen worden naar genoegen door den voorzitter beantwoord. De voorz. dankt- allen voor de prettige en aangename besprekingen; hij dankt bijzon der den Weled. Heer Honsz van het hoofd bestuur en dr. Reijers voor hunne aanwezig heid en sluit dan met een opwekkend woord deze geanimeerde vergadering. Aanmelding. Zaterdaga.vond 23 Mei a.s. kunnen allen, die wensohen deel te ne men aan den optocht bij het inhalen van den neomist, den Weleérw. Heer Van Vliet, z-i-ch aanmelden aan het patronaat en wel fietsers, ruiters te paard, enz. OUDEWETERING. Boerenleenbank. Woensdagavond is in het hotel van den heer H. P. Klein al hier de dir'ulk bezochte leden vergadering ge houden der Coöperatieve Boenenieenlbank. Aanwezig waren 24 leden. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer J. W. Ro de-wijk, opent de vergadering en benoemt den heer Jos. Penning de Vries tot- secreta ris. De notulen werden gelezen en zonder bemerking goedgekeurd. Vervolgens kwam het jaarverslag van den kassier aan de or de. Hieruit stippen wij de 'volgende gege vens aan. Het ledental is gestegen bot 280. Geconstateerd werd, dat de laatste jaren veel personen, als lid toetraden, die geen di rect belang bij de Bank hebben ter bebo- rning van voorschot of oreddet. Zij worden alleen lid om de vereeniging met hun naam te steunen. De in omloop zijnde spaarbank boekjes zijn gestegen tot 1080. De uitstaan de voorschotten tot 230 en de loopende reke ningen tot 172, alles per ultimo December j.l. Herdacht werd in het jaarverslag het 30-jarig bestaan der Bank. Gememoreerd vv erd, dat de Bank gediurende dit lange tijd vak van haar bestaan, nimmer een veriles heeft geleden, doordat de uitstaande gel den goed waren gedekt. Hiervoor werd een ■woord van waardeering uitgesproken tot be stuur en raad van toezicht, voor hun voor zichtig en wijs beheer. De directeur de heer P. Roeloffs spreekt namens het best-uur en herdenkt in zijn rede vooral den onlangs overleden oud- en eere-voorzitter, wijlen den heer N. L. Rbdewijk, in leven wonende te Roelofa-rendsveen, een der oprichters van de Bank. Aan de rekening en balans antieenen wij het volgende: Aan rente is ontvangen van de uitstaan de voorschotten en hypotheken 20.403.28; in rekening-courant 20.919.91, van coupons 1.371.90; aan provisie en diversen 3.083.05. Aan rente is uitgegeven, aan de spaar bank 29.076.33; in rekening-courant 4.638.47 en aan diversen, zooa-ls afschrij vingen, salaris, bijdrage Centrale Bank en Waarborgfonds 9.181.76. Aan uitstaande voorschotten en hypo theken was te vorde-ren 449.53462; in re kening-courant met inbegrip van het effec ten-bezit der Bank ƒ589.510.40. Saldo der spaargelden 779.118.27. Nog verschuldigde rente aan de spaarbank 622.33. Schuld in rekening-courant 277.885.00, met inbegrip van het saldo dag- boekposten en 4.477.59 winst, is het boek jaar 1930 afgegoten. Hierna werd door den heer J. F. de Ren, namens de financieele oommissie een keurig verslag uitgebracht, dat vooral ten opzichte vao den kassier vleiend was. De commissie stelde aan de vergadering voor de rekening en balans, bene s ens het voorstel van het- be stuur inzake de winst, goed te keuren. Zon der hoofdelijke stemming is hiertoe beslo ten. Bij de verkiezing werden de periodiek af tredende heeren Joh. Riet-broek Jr. t-e Roe lofa-rends veen, als bestuurslid en P. Roos te Haarlemmermeer, als lid van den Raad van Toezicht, met bijna ajgeaneene stemmen herkozen. Tot lid der finau-t ieele oom-missie werd gekozen de heer 'KI. Kroon te Haa-rilemmer in eer. Een kleine wijziging in het huishou delijk reglement werd zonder hoofdelijke stemming, overeenkomstig het bestuurs voorstel, goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat zul'en wor den uitgeloot 43 aandeelen en 1 aandeel ten name va-n een overleden lid is afgeschreven. Van de rondvraag is geen gebruik ge maakt, hetgeen in de geschiedenis der Ba-nk nog nimmer is voorgekomen. Vervolgens sluit de Voorzitter deze ver gadering. RIJNSATERWOUDE. Geslipt. Mej. A. J. Buurman aillhier, kwam in den po'der Vier-Ambacht door het mulle grind met haar rijwiel te slippen waardoor zij zoodanig kwam te vallen, dat zij verschillende ontvellingen aan haar ge laat opliep. Zij had zich zoodanig bezeerd dat Dr. Loth van Woulbrugge heelkundige hulp moest venleenen. Het. schijnt op den Heeren.weg in genoemden polder gevaarlijk fietsen t-e zijn. WASSENAAR. De Brandweer. Naar wij vernemen, heeft de heer J. Enger t-e Wassenaar, zijn ontslag aangevraagd ais brandweercom mandant dier gemeente, omdat- hij van "t gemeenf eibes-t-uur nie-t voldoende medewer king ondervindt. Ook de ontslagaanvrage van den oud- bran-dwee-rcomnianda.nt, den heer G. J. van der Mank, schijnt op dit motief gebaseerd t-e zijn geweest. „Vad." W0UBRUGGE. Geboren Aagje Maria, dochter van P, Meirik en P. van Klaveren Johannes Cornelis, zoon van G. Bax en J. M. Op dam. Gehuwd M. van Tol jm. 24 jaar en M. Kinkel jd 20 jaar en J. Schijff jm. 25 jaar en J. H. Kinkel jd. 23 jaar. Overleden: Wouter Guldemond 58 jaar weduwnaar van W. Froolijk. ZEGWAART. De Palenteinsche Polder. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land, heeft zich tot- het bestuur van den Palenteinschen polder te Zegwaart ge wend om te klagen over den slechten toe stand, waarin de Geer-weg, bij dat be stuur in beheer, verkeert. Uit dien slechten toestand komt nadeel voort voor de weg gebruikers. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kinderfeesten. Door de Speeltuin^ ging „Bloemhof" zullen even als vorig jaar op 6 Juni weder kinderfeesten worden geor ganiseerd, welke zullen worden opgeluisterd door muziek. Naar Lisse. Door de R.K. Harmonie- vereeniging Leo XIII zal tweeden Pinkster dag te Lisse worden deelgenomen in den marsch- en concertwedstrijd aan het aldaar te houden nat. muziekcoucours. Ongehoorzaam aan het stopteeken! Gis terenmiddag werd een wielrijder, die de Brugstraat uit kwam en niet voldeed aan het stopteeken van den dienstdoenden verkeers agent, maar gewoon doorreed, door de agent medegenomen naar het bureau, alwaar tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. De werkloosheid. Werkzoekenden op 21 Mei 1931: 1 autogeenlascher 10 betonwer kers 1 electricien *35 fabrieksarbeiders 2 grondwerkers 3 klinkers 1 koetsier 59 losse arbeiders 2 machinebankwerkers 1 monteur 8 opperlieden 24 scheepma kers 8 schippers 2 sigarenmakers 2 tegenhouders 9 timmerlieden 1 tuinder 5 ijzerwerkers. Gevestigd: van Amsterdam: G. C. Wol- theus, Hugo de Grootstraat 28 Brielle: D J. Hilbrands, Emmalaan 5a Ned.-Oost- Indië: A. J. F. Arends, radio-telegrafist, Bloemhofstraat 37 Bussura: A. J. F. Bee- rens en gezin, onderwijzer, Oranjestraat 47 Zwammerdam: A. Blanken, veeh.kn., Steek- terweg 77 Koudekerk: D. van der Ham, Hooftstraat 13 Voorburg: W. S. van Arkel, schipperskn. aan boord Voorschoten: Chr. F Willekens, religieuze, Noordeinde 28 Giessendam: G. van Harten echtg. van J. Rietveld, Lindenhovenstraat 55 Franeker: E. Cuperus, dienstbode, Hoorn 412 Schoon- rewoerd: G. C. van Vliet, onderwijzeres, Ha- zeveld 2 Amsterdam* E. A. F. Kröek, huis houdster, Raadhuisstraat 192 Hazerswoude: T van Schie en gezin, arbeider, Hoorn 126 Amersfoort: J. C: Hageman, religieuze, Pr. Hendrikstraat 69 Haarlem: kinderen van Gelder, Raadhuishtraat 44 Nieuwkoop A. H Smits en gezin, veekoopman, Noordeinde 61 Reeuwijk: A. Helder, tuinderskn., Groe- neweg 49 Berkel en Rodenrijs: C. Boer, Conradstraat 8 Waddinxveen: W. Blanken, echtg. van J. H. Eefsting, Rietveldschepad 10 Ter Aar: J. G. Vork en gezin, veehouder, Noordeinde 1 Zwammerdam: M. van der Pannee schoenmaker, Hoorn 31 Amster dam: J. P. Wernink, electrotechnicus, Wilhel- nunastraat 39 Alkemade: J. G. Wijfje, vee- houderskn., Hoorn 344 Aalsmeer: Aafje Klijn echtg. van J. G. Wijfje, Hoorn 344 Ter Aar: W. Niesing, drukker, Kerkvaartsweg 39 Langerak: J. v. d. Heijden, echtg. van H. Schonewille, Steekterweg 10 Reeuwijk: P. Verkaik, telegraafwerker, Rozenstraat 25. Vertrokken: naar Zwammerdam: J. M. Kooijman Rotterdam: W. B. van Kuijk en gezin, Mathenesserdijk 203 Zegwaart: C. C. Groenendijk Bodegraven: J. Binnendijk en gezin 's Gravenhage, v. d. Eijnstraat 13 J. Flieringa Dordrecht, Draai 2: H. W, Ch. Papenhuijzen Boskoop: J. Griffioen Utrecht, Spaarnestraat 53: W. Broker Bos koop: A. van Tol Opsterland: J. Huitema Leiden, Turfmarkt 2: J. A. Roos ei> gezin. Serooskerke: C. Cijvat Zevenhoven: W. Vork Leiden, Magd. Moonstraat: L. A. Overdevest Nieuwer Amstel: J. van Vliet NIEUWKOOP GEMEENTERAADSVERKIEZING Nummering der lijsten. Door het hoofdstembureau is de nummering van de candidatenlijsten bij loting gistermor gen vastgesteld als volgt: 1. R.K. Lijst. 2. Lijst der Nieuwe Partij. 3. Vrije Lijst A. J. den Harlog. 4. Vrije Lijst W. J. Verhage. 5. Lijst der Anti-Rev, Partij. 6. Lijst der Lib. Partij. 7. Lijst der Chr.-Hist. Partij. Het nationaal concours. De jury voor het nationaal concours voor zang en muziekgezel schappen op tweeden Pinksterdag bestaat uit dc heeren: M. C. van de Rovaart, Toonkunste naar te Amsterdam, D. F. Bandel, Kapelmees ter van de Koninklijke Militaire Kapel te 's Gravenhage en M. J. Markx, Dirigent-com ponist te Alphen a. d. Rijn. Polder stemming. Bij de heden gehouden stemming voor een dijkgraaf van den polder Nieuwkoop, wegens periodieke aftreding van den heer P. Kroon le Ter Aar, werden uitge bracht op den heer Kroon 140 en op den heer A. van A. van Dam alhier 207 stemmen, zoo dat de heer van Dam benoemd is. Verkoop. De graanmaalderij met woon huis van den heer S. Bodegraven is bij onder- handsche verkoop overgegaan aan den heer H. van Haselen uit Rotterdam. De zaak gaat de nieuwe eigenaar aan op 1 Juli a.s. Radio. In de volgende week zal door den vergunninghouder, den heer C. Groen, al hier begonnen worden met den aanleg van een radio-centrale. Geboren: Antje d. van J. Kat en C. v. Leeuwen. Ondertrouwd: F. Ringnalduus 26 j. en T. Groenewoud 35 j. wonende te Haarlemmer meer Clemens August Blömer 25 j. wonen de te Bösel (Dl.) en M. A. Brinkman 21 j. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD Afwezig wegens ongesteldheid de heer P. F. Veelenturf, wethouder. Voorzitter burge meester J. v. d. Meulen. De voorz. opent de vergadering met ambts gebed. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Volgen mededeeling van ingekomen stuk- kn, w.o. missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van de re kening dienstjaar 1928. Missive van Ged. Sta ten houdende goedkeuring van een voorschot van de gemeente tot een bedrag van 40.000 aan de bouwvereeniging „Volksbelang" voor den bouw van 15 woningen aan den Rijndijk. Mededeeling van den Keuringsdienst v. Wa ren te Leiden, dat het bedrag door de ge meente bij te dragen over 1931, is bepaald op 514.41. Missive van den Minister van Finan ciën, dat door het Rijk een bedrag van 3000 zal worden bijgedragen in de jaarwedde van burgemeester en secretaris. Missive van den Minister van Financiën dat over 1932 een be drag van 6.32 per inwoner der gemeente, to taal 29.286.77 zal worden uitgekeerd, in 4 termijnen. Mededeeling van den Inspecteur v. Direc. Belastingen, dat over den dienst 1931 1932 het bedrag aan opcenten Pers. Belasting is geschat op 5919.85. Schrijven van de Bank der Ned. Gemeente, dat de restestandaard is gebracht op 3 pet. Al deze stukken worden voor keninsgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek tot adhaesiebetuiging aan een adres van Uithuizen, tot den minister van Financiën gericht, tot verlaging van den ren tevoet van voorschotten door het Rijk inzake de Landarbeiderswet. Op voorstel van den heer J. Brugman wordt hiertoe besloten. In gekomen een adres van een 4-tal bewoners van het Rietvelde met verzoek voor kleeding en vervoer per roeiboot voor schoolgaande kinderen, eenige vergoeding te ontvangen uit de gemeentekas. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het adres te renvoyeeren naar B. en W. Mededeeling van mej. Mollema te 's Heer Arendskerke, dat zij de benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school aan neemt. Verslag van de werkzaamheden van den Keuringsdienst voor Waren over het tijd vak 2 Jan.31 Maart 1931. Mededeeling van de benoemde leden voor de Schattingscoramis- sie, dat zij de benoeming aanvaarden. Hierop komt aan de orde: voorstel tot wij ziging der verordeningen tot heffing en invor- derign van schoolgeld. Na breedvoerige toe lichting door den voorz. wordt besloten voor gewoon lager onderwijs de bestaande verorde ning te handhaven. Voor wat de U.L.O.-school betreft is het echter gewenscht eenige wijzi ging aan te brengen, daar voor enkele gezin nen het schoolgeld te hoog is aangeslagen. De heer D. de Bruijn merkt hierbij op, dat door alle leerlingen gebruik kan worden gemaakt van de U. L. O. school, wat een factor van groote beteekenis is voor de gemeente inzake het kweekersbedrijf; maar het bedrag aan schoolgeld geheven voor verschillende bezwa rend is. B. en W. stellen voor in de verorde ning voor heffing van schoolgelden voor de U.L.O. school eenige wijziging aan te bren gen, wat met algemeene stemmen wordt goed gevonden. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot vaststelling van een verordening tot geldig verklaring der bestaande strafverordeningen. De voorz. stelt hierop aan de orde: De rekening van de Vereeniging Werkverschaf fing over 19301931. De ontvangsten bedroe gen 1436.75, de uitgaven met inbegrip van 1568.60 aan arbeidsloon, 2441.02, alzoo 'n nadeelig slot van 1004.27. Na toelichting door den voorz., en gehou den bespreking wordt besloten het nadeelig saldo uit de gemeentekas te dekken. De balans en verlies- en winstrekening van de Bouwver eeniging „Volksbelang" voor wat de 14 wonin gen in de Torenstraal betreft, sluit met een tekort van 1212.98 Yt- Door het Rijk zal voor dit tekort 75 pet. worden vergoed, en door de gemeente de resteerende 25 pet wor den bijgedragen tot dekking. De rekening voor wat de 9 woningen in de Zonneveldstraat aan den Rijndijk betreft, sluit met een saldo van 250. De rekeningen van „Volksbelang" wer den goedgekeurd. Bij de rondvraag niemand het woord ver langende, sluit de voorz. de vergadering. NOORDEN. Personalia. Maandag j.l. is door M. C. Groenendijk alhier, in de R.K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Steenwijkerwold met gunstig gevolg het examen afgelegd als leer- ates in het machine-schrijven. Verkoop. 'De bekende scheepmakerij met woonhuis aan het Woerdensch Verlaat is door den eigenaar den heer C. Kelder onderhands verkocht aan F. Looij; aldaar. ZEVENHOVEN. Getrouwd: W. Blijleven en T. v. het Kruis F. Hesman en A. B. v. d. Hulst A. Groeneweg en Gè v. Tol. Overleden: Wiepke v. d. Meer wed. v. H Vonk 30 j. te Leiden. L. T. B. Onderlinge Brandverzekering. Deze Brandwaarborg-Maatschappij hield op Woensdag 20 Mei j.l. hare jaarverga dering in Hotel „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. De voorzitter, de heer J. G. Beukeboom te Weesperkarpsel, opende om circa 2 uur op de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de Secretaris, de heer S. P. Kap- toyn te Alkmaar, de notulen las welke on veranderd werden goedgekeurd. Na verschillende mededeelingen van huis- houdelijken aard, kreeg de directeur, de heer Nico van Ommen, te Leiden, het woord, om het reeds in druk verschenen jaarverslag op enkele punten nog nader toe te lichten. Het. verzekerd kapitaal was vooruitge gaan met ruim 1 1/2 millioen en gestegen tob 29.277.522. Ondanks de vele en groote branden sloot het boekjaar nog met een voordeelig saldo van 1533.75, welk bedrag aan het reserve fonds werd toegevoegd. De finantieele commisie bracht rapport uit en was vol lof over het gevoerde be heer. Onder applaus werd daarna de rekening over 1930 goedgekeurd. Met groote meerderheid werden herko zen tot leden van het college van commis sarissen, de heer J. G. Beukeboom en S. P. Ivapteyn, welke beiden onder dankzegging de benoeming weder aanvaarden. Aan de financieele commissie werd een nieuw lid Bij de rondvraag werden vele inlichtin gen gevraagd en door vorzitter en direc teur gegeven. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de ver gadering. DE PLUIMVEE. EN KONIJNENTEELT. Na in een vorig artikel de huis vesting onzer konijnen te hebben besproken, zuilen wij heit niu eens hebben over de Teelt en opfok. Voor de fok mogen alleen die dieren worden gebezigd, welke in prima conditie zijn, d.w/z. dat zij in een uitstekende ge zondheid verkeeren en dat geen enkel ge- brak huai dus zou kunnen hinderen bij het voort- en grootbrengen der jongen. Bovengenoemde eischen hebben niet al leen betrekking op de voedsters, doch gel den even zoo goed voor de rammen, welke een.groote invloed hebben op de hoedanig heden van het nageslacht. Wij willen in dit artikel het alleen heb ben over de teelt in het algemeen en zul'en wij ons dus niet bezig houden met de eischen, welke aan dit of dat ras worden gesteld en de eischen, welke aan ram en voedster worden gesteld van een of ander ras om raszuivere jongen te fokken. In enkele speciale artike'en voor enkele rassen zullen wij dit nog wel ter sprake brengen. Om tot een zoo spoedig mogelijke paring te geraken brengt men de voedster bij den ram, dus niet omgekeerd, daar de ram, in het hok van de voedster gebracht dikwijls eerst het hok van een grondige inspectie onderwerpt, hetgeen allemaal tijdverlies is. Wanneer de ram een vurig temperament heeft, hetgeen voor een goede fokram wel is vereischt, zal de paring, hetgeen in „vak term" dekken luidt, en de voedster niet al te onwillig is, hetgeen bij oude voedsters nogal eens voorkomt, spoedig zijn geschied. Men geeft er meestal de voorkeur aan de voedster twee a driemaal achtereen door den ram te laten dekken, om zooveel moge lijk zeker te zijn, dat de dekking haar uit werking niet zal missen. Daarna brengt men de voedster weer in het voor haar bestemde hok. Na dertig a een en dertig dagen zal de voedster nu werpen. Men zorgt dus dat de voedster 2 3 dagien van te voren flink van versch stro o en desnoods nog wat hooi is voorzien. Ook geven men de voedster twee a, drie da gen voor het werpen iederen dag een bakje melk, voor de melkaanzetiing. Dit. doet men tot twee a drie dagen na het werpen. Voor al zorge men, dat de voedster direct na het werpen een bakje melk of desnoods helder water tot haar beschikking heeft, daar zij dan meestal in een zeer dorslagen toestand verkeert. De voedster bouwt haar- nest meestal even voor het werpen, hoewel zij dikwijls al een paar dagen van te voren met stroo aan het sleepen is. Van binnen wordt het geheel gevoerd met haar, dat zij zich van borst en buik plukt. Wanneer zij een jong geworpen heeft likt zij het schoon van bloed en vuil en wanneer alle jongen zijn geboren dekt ze het nest nog eens met een laag haar af. Meestal bestaat de worp uit 410 jongen. Worpen van één of twee komen natuurlijk ook voor en worpen boven de 10 zijn ook geen zeldzaamheden. Het is aanbevelenswaardig eenige uren na het werpen den worp te controleeren. Men neme de voedster even kalm uit het hok en plaatst haar in een andere stal, ter wijl men haar een blaadje groen als aflei ding geeft. Men oontrolecre dan 't nest. Men stelt even het aantal jongen vast en eventueel e doode diertjes neemt men weg. Heeft de praktijk uitgewezen, dat de voedster niet bij machte is een groot nest, 8 of meer jon gen groot te brengen, dan doet men goed de overtollige jongen te verdrinken of aan een andere voedster te geven, die ongeveer ge'ijktijddg heeft geworpen, en die er nog wel een paar kan bergen. Dit dient met de zelfde voorzorgsmaatregelen te geschieden als bij t oontroleeren van 't nest. In een volgend artikel zullen wij 't over de verdere opfok hebben en over diverse moeilijkheden, waarvoor men tijdens de teelt kan komen te staan. OBSERVATOR STOOMVAARTBERICHTEN KON. HOLL. LLOYD. EEMLAND (uitr.) pass. 20 Mei Dunge- ness. ULM (uitr.) arr. 19 Mei te Santos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDEXBARXEVELT (thuisr.) vertr. 21 Mei van Algiers. CHR. HL1YGENS (uitr.) vertr. 21 Mei v. Southampton. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BOSCHDIJW, N. York-Rotterdam, 20 Mei 11 uur 35 voorm. 500 M. van Land's End. DAMSTERDIJK, Bott.-Vanc., vertr. 19 Mei van Cristobal. DELFTDIJK vertr. 21 Mei van Rotter dam naar Vancouver via Londen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CLYTONEUS, Batavia-Amst,, arr. 21 Mei te Suez. E U R Y M EDON, B at a viaA ms t erdam, vertr. 20 Mei van Marseille. MENESTHEITS, Dairen-Rott., arr. 19 Mei te Yokohama. EMZETC0 LIJN. JONGE JACOBUS, Rott, naar Tunis, pass. 20 Mei Gibraltar. HOLLAND-AFRIKA LIJN. GRIJPSKERK arr. 21 Mei van Hamburg te Amsterdam. JAGERSFONTEIN (uitr.) arr. 21 Mei te Das-es-Salaam. SPRINGFONTEIN (thuisr.) arr. 20 Mei te Suez. WAALKERK vertr. 21 Mei van Rotter dam naar Hamburg. WESTERKERK (uitr.) vertr. 19 Mei van Lorenzo Marques. H0LLAND-00ST-AZIE LIJN. OOSTKERK (thuisr.) vertr. 19 Mei van Hongkong. H0LLAND—WEST-AFRIKA LIJN. GAASTERLAXD vertr. 20 Mei van Ham burg naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (uitr.) pass. 20 Mei Sagres. KEDOE (uitr.) vertr. 20 Mei 2.04 van Genua. PATRIA (uitr.) arr. 21 Mei 10 uur v.m. te Marseille. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. N. ZEELAND vertr. 19 Mei van Mel bourne naar Singapore. De dikke: Ik was zóó ziek, dat ik dagen lang tusschen leven en dood gezweefd heb. I De andere: Hè, hè! Dat je ziek geweest j ben, kan ik ge-looven, maar dat jij gezweeld hebt maak dat een ander wijs 1

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6