BEEKMAN LAND- EN TUINBOUW VRIJDAG 22 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KANTONGERECHT ALPHEN AAN DEN RIJN. Door hei. kanlo-iigereoht werden de navolgende v ert'lok vonnissen gewezen, we gens overtreding der motor- en rijiwielwet, R. v. d. W. te Reeuw ijk; J. R., H. G. D. te 's-Gravenhage; C. J. B., J. R., C. A. B. te Koeiol'a>rendisveenC. V. te Hazerswoude al- *en -1— su'bs 2 dagen; A. C. v. A. te Ter- Aar 8subs. 4 dagen; M. A. G. te Ha zerswoude 3.subs. 2 dagen; J. J. K. te üosterbeek vrijspraak; C. K. te Ha-zerswou de idem; Tlh. te Katwijk 3.subs. 2 da gen; A. v. d, B. te Hazerswoude 2.50 su>bs. 1 dag; J. K. te Boskoop 20.subs. 10 da gen met veroordeeling in de civiele vorde ring van 31.50 ten bate van L. H. G. te Hardenbroek. V isscher ij wet overtreding E. V. 3subs. 2 dagen m.et verbeuird ver- klaring van hengel. Leerplicht.wet. P. J. de R. te Boskoop 8.subs. 4 dagen. Motor- en rijwiel verordening der gemeente Boskoop 8.H. W. L. te 's-Gravenhage 2subs. 1 dag. Terzake wegens overtr. art. 453 webb. van strafrecht F. Iv. zonder bekende woonplaats 12 d'agen hechtenis; J. v. H. 8— subs. 4 dagen; G. P. zonder be kende woonplaats hier te lande idem; F. v. H. schipper te X. Br. 6.subs. 3 dagen. Wet op de woonwagens en woonshepen J. D. gedomiciheeerd te Arnhem 5.subs. 3 dagen. Algenieene overtreding politiever- ordenang der gemeente Boskoop Th. G. Z. zonder bekende woon- of verblijfplaats 3.— subs. 1 dag; C. J. V. te Boskoop idem. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een ingewikkeld auto-ongeluk. Te Erp heeft Woensdagmiddag een in gewikkeld auto-ongeluk plaats gehad, meldt de „Msb.". Een luxe auto met 6 inzittenden had eeu vaartje van 40 K.M., kon den draai naar de ophaalbrug over het kanaal dientenge volge niet nemen en botste tegen de brug aan. Eerste gevolg hiervan was, dat er twee aldaar fietsende kinderen omvergere den werden en een vernielde fiets bekwa men. De chauffeur gooide na de botsing tegen de brug haastig zijn stuur naar links om, met het gevolg, dat hij verder tegen de leuning van de brug tercht kwam, wel ke leuning afknapte als een lucifer. De auto zweefde nu boven het water, maar bleef gelukkig cp zijn achterste wielen hangen aan de brug, zoodat alle passagiers hun gevaarlijke zitplaats nog veilig kon den verlaten. Nu bleek er echter ook een kabel van de brug gebroken te zijn, zoo dat de brug uit haar evenwicht geraakte enomhoog ging. Het verkeer werd hierdoor finaal ge stremd en er moest eerst een kraanwagen uit Den Bosch komen om den auto te ber gen, alvorens de brug en het verkeer voor voet- en watervolk hersteld kon worden. IN EEN ST0OMW1NCH BEKNELD. Doodelijk ongeval in de Vlaardinger haven Op liet s.s „Maasburg"', liggende in de Vulkaanhaven te Vlaardingen, was Don derdagmiddag de twee er. veertig-jarige ongehuwde matroos G. v. d. L. bezig met een stoomwinch de laalboomen neer te la ten. Hierbij had hij het ongeluk, om voor over op de winch te vaiien. Hij draaide een halven slag mee, waarbij hij tusschen de staaldraden bekueld raakte. De toegesnelde bemanning sloot ter stond den stoom af, doch het slachtoffer was reeds zoodanig gekneld, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijk is naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. Vrouw in brand geraakt. Te St. Michielsgestel is vrouw M. v. B. bij 't aanmaken van de kachel in brand ge raakt. Zij kreeg zware brandwonden en men vreest voor haar leven. BRANDEN. Boerderij afgebrand. Te Berlicum is, terwijl de bewoners naar een bruiloft wa»en} de boerderij van den landbouwer M. vau Griiïsven op de Hoogheide afgebrand. De inboedel ging mede verloren. Pakhuis uitgebrand. Gistermorgen ontstond brand in het pak huis van de weduwe Goes aan de Pieter- s-traat te Alkmaar, in gebruik bij den heer J. de Leeuw als atelier en opslagruimte. De inhoud bestond uit behangselpapieren en bussen olie, terwijl een gedeelte van den huwelijksuitzet van den heer De Leeuw op de bovenverdieping stond. De brand weer was spoedig met twee motorspuiten ter plaatse en wist den brand te beperken huis, dat geheel uitbrandde te beperken. De inhoud was hoog verzekerd, de oorzaak is nog niet bekend. De politie.stelt een on derzoek in. - Dijkdoorbraak bij Wilnis. Tengevolge van hei sneistroomende Ain- stelwater is de Amsteikade bij den Polder V estveer onder de gemeente Vilnis doorge broken. Het gat had spoedig een afmeting van vijf meter. Door het slaan van een dam wand en het storten van groote hoe veelheden grind en zand wist men het wa ter te sluiten. Niet lang geleden is deze dijk ook doorgebroken en werd de geheele polder onder water gezet. COSTUUIÏIS IN MODERNE TINTEN VISCHGRAAT EN KLEINE WERKJES COLBERT-COSTUUMS NAARJKAT VANAF 65." KOREVAARSTR. STEENSCHUUR SPAANSCHE KRUIKEN-VENTERS. Per ezel door Europa. lil het zonnige Spanje is de kruikenven- ter een gewone verschijning in de straten. Zijn ezeltje torst twee groote pakken met koopwaar langs de flanken en de koop man slentert naast zijn lastdier. Maar bo ven de Pyreneeën kende men tot voor kort den kruikenventer niet, totdat een groepje ondernemende mannen uit Öaiva Tierra, nabij bevilla, verleden jaar het koene plan opvatte het buitenland in tc gaan met hun elders zoo weinig bekende koopwaar. Deze terra-cotta-kleurige kruiken hebben de eigenschap, dat zij de dranken zeer koel bewaren. Daarom zijn zij in Bpanje zeer gezocht. Des winters maken de Bpaans-che pottenbakkers nieuwen voorraad en des zo mers reizen zij met hun ezeltjes steden en dorpen af. Verleden zomer zijn tien Span jaarden met hun ezeltjes naar Parijs ge trokken, waar zij goede zaken hebben ge daan. Dit s-ucccs is hun aanleiding gewor den, om dit jaar nog verder van honk te gaan. Den 21stcn Maart zijn zij, aldus- lezen wij in de „N. R. Ct.", van Salva Tierra ver trokken. Hun voorraad zonden zij per trein vooruit, behalve een kleine partij, die zij bij zich hielden, 0111 onderweg uit te venten. Per ezel ging het eerst weer naar Parijs, vandaar zijn zij over Rouaan naar It ijs-s cl gegaan, vervolgens naar Brugge, Gent, Brussel en Antwerpen. Vandaar hebben zij hun voorraad naar hier gezonden. Maan dagavond zijn zij over Westwezel ons land binnengereden en na een kort bezoek aan Breda zijn zij Dinsdag te Rotterdam aan gekomen, waar zij een maand denken te blijven. Vier hunner zullen in Rotterdam uit venten gaan, drie gaan door naar Den Haag en drie zullen naar Amsterdam gaan. jeugdig avonturier. Eenige weken geleden heeft te De Lier de politie een 16-jarigen inwoner aange houden wegens diefstal van een auto, welke later onbeheerd terug gevonden werd en ontvreemding' van een rijwiel. De jeugdige •delinquent is toen in een inrichting te Den Haag in voorloopige hechtenis gesteld. Toen deze week een rijksveldwachter van het parket den jongen naar het Huis van Bewaring wilde overbrengen, is hij er in geslaagd uit een-rijdende tram te sprin gen en in de drukte van de straten der re sidentie uit het oog te verdwijnen, zijn be geleider het nakijken latende. Hij zwierft thans in de omgeving van De Lier rond, waar hij op enkele platasen reeds gezien is. Wat In Eindhoven gebeurt. Er gaat in Eiudhoven tegenwoordig geen dag voorbij, of ingezetenen komen op kiaarlichten dag in hun eigen woning die ven tegen! Natuurlijk overkomt dat niet aan alle ingezetenen maar dit komt nog wel. Zoo weer gisteren. Toen juffrouw R., even in den tuin was, hoorde zij in haar woning een hevigen bons. Zij ijlde toe en ontmoette in den gang een diet. „Dag juffrouw!" zei de dief, liep door sprong op zijn fiets en verdween in den dag Hij bleek alle laden en kasten in huis met een beitel geopend te hebben. Enkele uren later kwam in een andere straat de heer H. thuis. Toen hij de deur van een schuurtje achter zijn woning open de, schoot er een dief langs hem heen, en terwijl hij het- schuurtje inkeek, of er nog meer gespuis in zat, kwam daaruit plots een zwart gemaakte man voor den dag, die hem met een mes dreigde om zijn aftocht te dekken, een zak met onbekenden inhoud met zich voerende. in deze beide gevallen wordt weinig of niets vermist. „Msbd." Aanranding in een trein. Woensdagmiddag heeft in den trein, die te 12.32 uur uit Hengelo vertrekt naar Al melo (trein OldenzaalAmsterdam) een aanranding van een meisje plaats gevon den. De vermoedelijke dader is te Borne uitgestapt. Het meisje, uiej. K. uil Almelo, heeft pas in Almelo aangifte van het mis drijf gedaan. De politie uit Aluielo en Bor ne heeft de zaak in onderzoek. Tot dusver re is de dader onbekend. Smokkeldrama. Woensdagnacht ontmoetten survexllce- rende beambten een smokkelaarsbende in het Wurmdal, langs de grens bij Kerkrade. De bende sloeg op de vlucht, met achterla ting van 62 pond koffie en 10 pond tabak. Een der smokkelaars werd levensgevaarlijk gewond naar een Ziekenhuis gebracht. Gearresteerd. Door de politie te Apeldoorn is gear resteerd zekere Sp., wiens aanhouding door de Duitsche politie was verzocht, wijl hij nog eenige jaren gevangenisstraf had tc ondergaan wegens gepleegden diefstal. Sp. had te Apeldoorn een verhuurkantoor voor dienstmeisjes gevestigd, dat echter onlangs is gesloten. Hij is naar Zutphen overgebracht, om vandaar uit aan de Duit sche politie te worden uitgeleverd. Een speelhol. Eenigen tijd geleden heeft een buiten man aangifte gedaan, dat hij in een pand aan den Oppert te Rotterdam bij het spe len van een hazardspel ruim -100 had ver loren. Uit het onderzoek is gebleken, dat in een pand in die straat een speelhol was ge- \e.vtigd. Toen de politie er kort geleden een inval deed, was er niemand aanwezig, zoo dat men de deuren moest forceeren. In het pand is zoogenaamd een larapekappenfa briek gevestigd. In een van de vertrekken vond men echter een roulettetafel, dobbel- steenen en andere voorwerpen, noodig voor hazardspelen. eD politie heeft een en ander in beslag genoemen. Tegen de huurders van het pand is proces-verbaal opgemaakt. Een lieve baas. Te Kerkrade kreeg de landbouwer N tvNst met zijn knecht G., wijl deze van dienst wilde veranderen. N. bedreigde zijn knecht met een bijl en beet hem jn de rech terhand. Duim en pink werden ernstig ver wond. De pink was tot het been doorgebe ten. Geneeskundige hulp moest worden ver leend. De poiiu'e maakte aan de vechtpartij een einde. N. werd geverbaliseerd. Een hondenslachter. De mijnwerker W, P. te Spekholzerheide is door de maiechaussee geverbaliserd, we gens het opvangen en slachten van hon den. Hun vet gebruikte hij voor een maag ziekte. Het vleesch werd gekookt en aan de varkens gevoerd, terwijl hij het vel liet bereiden. ONGELUKKEN. Noodlottige instorting. In een zandgroeve te Wernsdorf bij Ber lijn schoof plotseling ongeveer 50 kubieke meter zand weg, waaronder zeven arbeiders werden bedolven, van w ie er vier met zware verwondingen en drie slechts als lijken kon den geborgen worden. De reddingspogingen werden zeer be moeilijkt, doordat steeds nieuwe zandmas- sa's naar beneden kwamen en de plaats van het ongeluk bedekten. Vermoedelijk zouden de thans gedooden levend geborgen zijn, als ze niet opnieuw bedolven waren. In een bierkuip verdronken. Dezer dagen is de 65-jarige landbouwer Lewitan in het in de nabijheid van Wilna gelegen dorp Dokfyce op ongewone wijze hel slachtoffer geworden van zijn drank zucht. Daar hem geld ontbrak, om in het dorp te gaan drinken, sloop hij een brouwerij binnen om daar het noodige te krijgen. Hij kwam daar bij een groote kuip, die zeer verleidelijk rook. Door middel van een touwladder klom hij op de kuip, boog zich over den rand en trachtte met een meegebrachte emmer het bier op te scheppen. Aangezien de kuip echter slechts voor de helft gevuld was, moest de landbouwer zich ver voorover buigen om het bier -te kunnen bereiken. Of hij daarbij het evenwicht verloor, of dat hij door den alcoholdamp bedwelmd raakte, is niet vast komen te staan, in ieder geval stortte de man voorover in de kuip, waarin nog 1600 L. bier was. Den volgenden morgen vonden de brou wersknechten zijn lijk. Een uitvinder omgekomen. Chase Va wter te Philadelphia, die meer dan 200 uitvindingen op zijn naam heeft, is gisteravond omgekomen als gevolg van een onlploffing in zijn laboratorium. Zijn echt genoot, die hem trachtte te redden door hem in een deken te wikkelen, kreeg ernsti ge brandwonden aan dc handen. DE KERG U ELLEN-EI LAN DEN WEER ONTVOLKT. De bewoners leden aan beri-beri. Naar uit Durban wordt gemeld, is aldaar het Fransche s.s. „Austral" aangekomeu met 80 bewoners van een der eilanden van de Kerguelen-groep. De raeesten hunner leden aan beri-beri, terwijl ook de toestand der overigen zoó ellendig was, dat de ka- j pitein geen kans zag hen te helpen. Der- halve besloot hij net eiland geheel te doen ontruimen en alle inwoners voorloopig naar Zuid-Afrika over te brengen. De eenzaam in den Zuidelijken Indi-schen Oceaan gelegen groep der Kerguelen werd in Februari 1772 door een Fransch zeeman, Ives Joso:'Ii de Kerguelen Tremarec ont dekt. Veel roem geuoot hij overigens tij dens zijn leven van de ontdekking niet, want nauat hij in 1773 opnieuw een tocht naar de door hem ontdekte groep had on dernomen, werd hij bij zijn terugkeer m Frankrijk gearresteerd, onder beschuldi ging een deel van zijn bemanning op een onbewoond eiland te hebben achtergelaten. Hij werd echter spoedig vrijgelaten, doch tijdens Robespierre's schrikbewind in hechtenis genomen. Nogmaals op vrije voe ten gesteld, werd hij als kapitein der Fran sche marine ontslagen en overleed in 1797 als een gebroken man. Tot dusver is men er nog altijd niet in geslaagd, de door hem ontdekte eilanden blijvend te koloniseeren. Gelegen aan den rand van het drijfijs, dat de Zuidelijke IJs zee bedekt, is het klimaat er voortdurend guur, terwijl er gcenerlei boomen zijn, die de kracht der telkens weer woedende stor men zouden kunnen breken. Herhaaldelijk heeft mn oncianks de ongunstige onrs-tan- digheden getracht de groep duurzaam te koloniseeren, tto dusver echter steeds met negatief resultaat. Gok de lataste poging is dus blijkens het bericht uit Durban op een mislukking uigteloopen. De naam „De- solaion Island" (eiland der troosteloosheid), dien de ontdekkingsreiziger Gook in 1776 aan het voornaamste eiland gaf, was dan ook zeker niet ten onrechte gekozen. Afschuwelijke moorden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Frankfurt am Main een 25-jarige man zijn moeder in de slaapkamer ver moord en daarna zich zelf met een kogel door het hoofd doodgeschoten. Te Falkenbui'g in Ponnneren heeft een vrouw, Marquardt genaamd, haar beide kinderen den hals afgesneden. Daarna bracht zij zich zelf twee verwondingen toe en sprong in het water, waaruit zij echter gered kon worden. Men vermoedt, dat de vrouw in een aan val van waanzin gehandeld heeft. Ernstige stakingsonlusten in Polen. In het mijndorp Jaworno in het kolenge- bied van Dombrowa kwam het gisteren tot ernstige uitspattingen. Ongeveer duizend stakende mijnwerkers wilden een mijnschacht binnendringen ,om de mijn onder water te zetten. De politie, die den ingang tot de mijn verdedigde, werd met steenen bekogeld. Bovendien zouden uit de menigte ook re volverschoten gelost zijn. De politie gaf een salvo af, waardoor vier betoogers gedood en zeven gewond werden. De vluchtende menigte trachtte op straat een barricade op te richten maar werd op nieuw door de politie uiteengedreven. Postzegelverzamelaars beetgenomen. De postzegel-verzamelaars over de ge heele wereld zijn op grappige wijze door drie bewoners van Namen voor den gek ge houden. Het orgaan van een vereeniging te Na- j men „Le Bulletin Philatélique" publiceerde I in April j.l. de beschrijving van mooie nieu- j we postzegels uit Haggar, een niet-be- staand land. Een menigte verzamelaars I vroeg om toezending der zegels, die nieuw j of afgestempeld werden verzonden. De I stempels droegen als plaats van verzending Halahgar en als datum 1 April 1931. De buitenlandsche philatelistische bladen namen het bericht uit Namen over o.a. ook 1 een blad, dat aan dc leden van 72 vereein- gingen wordt toegezonden. Een groote ver eeniging benoemde prins Tuolta, wiens beeldenaar op de postzegels was afgedrukt, tot eerelid. Tuotta is echter het anagram van een postzegelverzamelaar te Namen. Grieksche communisten uit tie gevangenis ontvlucht. Gistermiddag werd door de bladen te Athene gemeld, dat de politie te Piraeus de overtuiging heeft gekregen, dat negen beruchte-communisten, die uit de gevange nis waren gevlucht, zich clandestien hebben weten in te schepen aan boord van het Sov jet-stoomschip „Iljitsj", dat Zondagavond vertrokken is met bestemming naar Stam boel en Odessa. Bij deze inschepen heeft de Sovjet-legatie haar medewerking verleend. De politie stelde vast, dat de communisten zich hadden begeven aan boord van een stoomsloep en daarna het voorbijvaren vau de „ïljitsj" afwachtten. De kapitein van de stoomsloep ontving hiervoor 12.000 drach men. Voorts zou de sloep vijf onbekenden vervoerd hebben. De politie gelooft, dat dit „witte" Russen waren, die in een hinder laag waren gevallen. Skoerinin, attaché bij de Sovjet-legatie, is met hetzelfde schip vertrokken. Vingers van 125.000 waarde. Een der vingervlugste typisten is een ze kere Glenn G. Kinsgbury te Memphis in de Vereenigde Staten, waar hij op zijn schrijfmachine de ontstellende snelheid van 200 woorden per minuut weet te halen. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat hij groote waarde hecht aan het behoud van zijn vingers, weshalve hij ze dezer dagen voor 125.000 gulden heeft- verzekerd. BRAND IN STALLEN. Wat wordt er voor de dieren gedaan? In het jongste nummer der „Mededeelin- gen" van den Bond van Politie-ambtenaren in Nederland ter bescherming van dieren, schrijft de heer J. Fremery Kal ff een arti kel waaraan het volgende is ontleend: „Een aantal paarden, koeien en varkens, zoomede eenig pluimvee, kwam iu de vlam men om", lezen wij bijna dagelijks in de couranten verslagen betreffende branden van boerderijen. We nemen een slokje thee, trekken eens cxfra aan onze sigaar, zeggen hoogsben-s dat het verschrikkelijk is, om verder te gaan met het overige nieuws te verslinden. We kunnen er ook moeilijk lang bij stilstaan, het leven is zoo gecompliceerd en eisclit zooveel van ons. En tochwe beseffen niet hoe ellendig de dood van de arme dieren is, die rampzalig verbranden. De doodsangst der beesten, de ondragelijke pijnen van het levend verbranden zijn niet in te denken, niet te beschrijven. Vaak heb ik na het lezen der courant mezelf afgevraagd: „Hoe lang nog? Wat kunnen we doen?" Voor ons menschen werd reeds veel gedaan om d.en dood door ver branding te voorkomen. Perfecbionneeriiig der brandweer, bouwvoorschriften, bepalin gen voor en toezicht in voor het publick opengestelde gebouwen enz. Voor dc die renwereld is op dit punt nog weinig ge daan. Zeker, de Commissie A van de Ned. Vereeniging doet nuttig wérk en propa geert beteren stalbouw, en zoodanige in richting der stallen, dat het vee bij braad direct losgemaakt kan worden enz. Doch het conservatisme der boeren en de hooge kosten, die met doelmatige verandering van de stallen gepaard gaa-n, zijn oorzaak, vooral in dezen malaisetijd, dat het nog jaren kan duren voor Ue toestand ecriigs- zins dragelijk is en scherpe bouwvoorschrif ten voor.de verblijfplaatsen van vee zullen worden gegeven. We dienen dus voorloopig naar andere middelen rond te zien! Betwijfeld mag wor den of wel alles wordt gedaan om de arme dieren in geval van brand te redden. Ik maakte eens een brand mee, waar door den veehouder zelf weinig werd gedaan om zijn beesten te helpen, en ik herinner me, dat in hoofdzaak door het ingrijpen der politie, bijgestaan door burgers, het vee bijtijds naar buiten kon worden gebracht. De eige naar verweet ons toen onder meer, dat e de touwen der koeien doorsneden in plaats van ze los te knoopen, omdat de stal zelf no;g niet brandde, die direct daarop vlam vatte, üp het laatste oogenblik vingen we nog een kat, die op de brandende balken heen en weer sprong, welk dier thans nog in het bezit is van één mijner familieleden. Ik heb toen even gedacht aan de bewering, dat het sommige menschen niet onwelkom is, als hun dieren verbranden, daar de ver zekering bij verbranding de levende we zens voldoende vergoedt. Ik ben van meening, dat de dierenvrien den iets moeten doen om de menschheid te bewegen alles in het werk te stellen in geval van brand aan de bulpelooze en on machtige vastgebonden dieren hulp te bie den. M.i. is dit mogelijk en zullen door liet onderstaande in toepassing te brengen veel lijdelijke toeschouwers bij stalbrand in actie komen. Er dient een fonds gevormd te worden, waaruit de dierenredders bij brand beloond worden. Men bepalc bij reglement een be drag, dat voor ieder gered dier gegeven wordt. Dit bedrag zou voor iedere soort verschillend moeten zijn oin reden van prac- tischen aard. Het redden van paarden is b.v. veel gevaarlijker dan dat van kleinere dieren. Gok zou het onbetaalbaar zijn voor klein vee en groote dieren een zelfde be drag uit te keeren, met het oog op de quan- titeit. Het komt mij gewenscht voor bij levensgevaar een extra belooning uit te keeren. Ik stel mij voor, dat uitbetaling ailecn zal plaats vinden op grond van een politierapport, zooals dat- thans reeds bij het redden van menschen gebruikelijk is. Dit is maar een voorloopig plan. Een snel werkende studiecommissie zal het moeten uitwerken en bruikbaar maken, waarna tot vorming van een fonds kan worden over gegaan. Gndergeteekende wil gaarne zijn medewerking verleenen, indien zulks ver langd wordt. Ligt de uitvoering van dit plan op den weg van de genoemde Commissie A? Zoo neen, wie slaat dan de handen aan den ploeg? Als er in deze iets gedaan kan worden, dan móét het, en zoo spoedig mogelijk. De brandstapel voor den misdadige: werd en gelukkig reeds lang afge schaft, maar dagelijks komen nog levende en onschuldige schepselen in dc vlammen Daarom: „Aan den arbeid!" Jakkes, wat 'n rook maakt jullie fa briek. En 't- ergste is, dat je in de fabriek niet eens mag rooken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10