22ste Jaargang DONDERDAG 21 MEI 193L No. 6902 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE VIERING VAN HET CONCILIE VAN EPHESE TE ROME. 3)e Zoidócbz (Bou/ïa/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Dwingelandij. Waardeering van een anders e e r 1 ij k e overtuiging, respect voor wat een ander w a a r 1 ij k heilig is dat zijn uitingen van ware, innerlijke beschaving. Er zijn heel veel mensehen, die, uiter lijke beschaving vaak in over-vollen maat bezittend, maar al te veel gebrek lijden aan innerlijke beschaving. Dat blijkt dan o.m. uit hun onverdraagzaamheid of wa-t minstens even erg is onverschilligheid voor wat den mede-mensch waardevol en kostbaar is In het „Volk" van gisteravond wordt weer 'ns geconstateerd, dat het Communis me vertrapt wat mooi en goed is in den m,Tnsch. Dergelijke dingen mogen door de Slavische ziel worden aanvaard, den West-Europeeschen arbeider stuiten zij tegen de borst. Die heeft teveel zelfbewustheid om waardeering te kun nen gevoelen voor een bukken voor zulk een gruwzame dwingelandij. Met weerzin keert hij zich af van een be-, weging, waar het beste, dat de mensch bezit zijn karakter geschonden en gehavend wordt naar den lust van en kele kleine tyrannen, die, bezeten door grootheidswaan, hier in Holland na volgers trachten te zijn van hun Rus sische meesters. Dat de „gruwzame dwingelandij" van Eet Communisme in het „Volk" wordt ge laakt en veracht, kan niet anders dan onze instemming hebben. Maarwaarom dan niet consequent óók verachting uitgesproken voor een „dwingelandij", elders uitgeoefend, mede door geestverwanten 1 Wij doelen nu op wat in Spanje ge schiedt. Over wat daar gebeurt schrijft het libe rale orgaan „De Vrijheid": „Republikeinen en socialisten h eb ben de regeering in handen genomen. Een deel van het Volk is hiermee niet tevreden. Door wraak- en haatgevoe lens gedreven, heeft de massa zich te gen kerken en kloosters gericht om haar woede uit te vieren. De schoon ste monumenten zijn verwoest en in brand gestoken. Het land is daardoor in cultureel opzicht verarmd en wij ge- voeleij mee met de Katholieken, die in wat hun heilig is op de afschuwe lijkste manier zijn gekrenkt. Ieder be schaafd mensch zal wat daar gebeurd is, diep betreuren en verafschuwen." En het „Volk" het heeft alleen maar verschoonende woorden voor de bestiale uitbarstingen in Spanje De S. D. A. P. moet zich weten op te werken om alle „dwingelandij" te veroor- deelen niet alléén de communistische ZUID-AMERIKA EEN NIEUWE TOL-UNIE. Een voorstel van een Chileenschen minister. Antonio Planet, minis ter van buiten- landsche zaken van Chili, heeft een voor stal ingediend betreffende een tol-unie tusschen de staten van Zuid-Amerika als remedie tegen de economische depressie, welke in Zuid-Amerikaansohe staten heerscht. (Van onzen eigen Redacteur). Hollanders zijnde, mgr. Olav Smit en „professor" Greitenmnn, moesten wij el kander „hou-vast" geven, om niet in de branding van deze menschen-zee van onze mooie standplaats te worden weggespoeld. De moeite was groot, maar werd over dadig beloond. Op de trappen stond, in af wachting van de Madonna, een groote groep congreganisten met lantaarns opge steld, een berg van licht, en daarnaast de muziek, die Maria-liedjes als „O sterre der Zee" en het Lourdeslied speelden. Toen de licht-processie, gevormd door een heir van priesters en seminaristen, dat als een kopstoet voor de Madonna uitliep, op het plein verscheen, werd de woelende menigte stil. De muziek speelde een zacht en vroom Maria-lied. Alles wachtte ge spannen en toen het vereerde beeld zich vertoonde, staande bovenop een door gepluimde paarden getrokken en met bloe men overladen praalkoets, brak van alle zijden applaus en een „Viva Maria" los. Pages uit de pruikentijd begeleidden de staatsiekoets van Hare Hemelsche Majes teit. Onder kinderlijk gejubel en het wui ven met de- lantaarns, onder gezang en klokgelui, werd het schilderij naar huis ge dragen. Het „Credo" klonk machtig over het plein en nooit heben wij het „Et incarna- tus est" zoo schoon en ontroerend ge hoord, als op den avond van Hemelvaarts dag 1931. ROME, 17 Mei. Het heerlijke Romeinsche feest der Ne- derlandsche arbeiders, is begonnen in de moeder aller kerken St. Jan v. Lateranen, in volle glorie uitgevierd in de St. Pieter, en besloten in de hoofdkerk van O. L. Vrouw hier op aarde, de Santa Maria Maggiore. Het was een gelukkige omstandigheid, dat de viering van het eeuwfeest van het Concilie van Ephese samenviel met de Re- rum Novarum-herdenking, waardoor deze gewichtige gebeurtenissen wederkeerig tot de verhooging van elkanders luister bij droeg. Het loflied der Romeinen tot O. L. Vrouw „Mater Dei Genitrix" was evenzeer het danklied der duizenden Rerum-Nova- rum-pelgrims uit alle hoeken der aarde, voor de onvergetelijke en grootsche dagen, hier in Rome doorgebracht. Groote borden aan de gevel van de voor naamste kerken in de Eeuwige Stad riepen de geloovigen op tot de vereering van Maria de Moeder Gods. De Italianen zijn dat is overbekend wat de beleving van hun godsdienst betreft, anders dan Noor derlingen. Vele gewichtige voorschriften aangaande H. Mis en Communie worden slordig nageleefd. Daarin, in de discipline, zijn wij hen verre de baas. Maar wat een hartelijk en beminnelijk geloof dat volkje heeft! Dadrbij vergeleken zijn wij koude Calvinisten. Wanneer het gaat om eer en lof van O. L. Vrouw, slaat de zuidelijke geestdrift eerst in volle vlam uit. De Madonnadit volk is (verontschul dig mij de uitdrukking) verliefd op de Ma donna-. Ik vermoed zoo, dat de Italianen bij de Hemelsche Moeder wel een potje kunnen breken. De viering van het Concilie van Ephese vond hier te Rome haar middelpunt in de vereering van een eeuwenoud, mirakuleus schilderij, volgens de legende nog door de vaardige hand van St. Lucas geschilderd, in waarheid echter stammend uit de zesde eeuw(Wij geven er hierboven een re productie van). Deze Madonna Salus populi Romani, Heil van het Romeinsche volk genoemd was met groote pracht en praal in de St. Jan v. Lateranen tentoongesteld. Een weelde .van bloemen van alle zieken, uit de ziekenhuizen van Rome omgaven de won derdadige beeltenis. Enorme massa's men- schen kwamen dagelijks bidden en smee- ken met echt Italiaansche godsvrucht. In triumftocht is op den avond van Hemel vaartsdag deze Madonna-schilderij van St. Jan naar haar „eigen huis", Santa Maria Maggiore overgebracht. Het tram en auto verkeer was in verren omtrek stopgezet. Een geweldige menigte verdrong zich langs de Via Meralana en op het groote plein voor de Liberiaansohe Maria-basiliek. Het was een schouwspel, om nooit te vergeten. De gevel van de kerk kwam in lichtende lijnen van flikkerende vetpotjes schitterend tegen de donkere lucht uit. Rood bengaalsch vuur vlamde als een zonsondergang rond de koepels en de toren. Alle huizen rond om het plein waren versierd met tapijten uit de vensters en met rijen lampions ge ïllumineerd. Het midden-deel van het plein werd voor de processie vrijgehouden door een cordon van politie-troepen, die, hand in hand, nauwelijks in staat waren de golvende me nigte te bedwingen. De schuld van deze op roerigheid van vrome zielen ligt bij het plein, dat met een sterke helling afloopt, zoodat een geweldige persing van men- schenlijven ontstond. Met twee Romeinsche Hedenavond werd, tot slot der concilie feesten, een plechtig Lof in de Santa Maria Maggiore gecelebreerd, en wederom was dit Maria-fee&t in Rome iets wonder schoons. De Liberiaansche basiliek is een dei- meest eerbiedwaardige kerken van Rome. Het gebouw is door vele eeuwen heen ge groeid tot een tempel, zoo vol pracht en kunstschatten, al-s men zich in Holland niet denken kan. De kerk was stampvol. De lange rijen van kristallen luchters verlichtten het groote schip als een feestzaal. De oude mo- zaieken, Maria's Kroning voorstè-llend, glansden in al hun gouden luister. Aller aandacht concentreerde zich echter op het miraculeuze Mariabeeld, dai), in een woud van kaarsen en bedolven onder bloemen, met een goedig oog al haar kinderen rond zich vereenigd zag. Eerst werd in het latijn 'n rozenhoedje ge beden, de litanie gezongen (om beurten door priesters en volk) en daarna hield, kardi naal Lepicier vanaf de kansel in vier talen, Italiaansoh, F-ransck, Engels-ch en Duitsch, een lofrede op de Moeder God-s iets wat bij de Italianen, die niet erg thuis zijn in vreemde talen, de grootste bewondering wekte. Een stoet van kaars-dragende Rerum- N o var urn-pelgrims, uit ieder land enkele, drong zich nu door de menigte heen naar het hoofdaltaar, een lange rij van priesters en kanunnikken met grijze en witte schou dermantels van konij-nenbont volgde en aan het eind Z. Em. Kardinaal Marchetti, de Vicaris van Rome, de Kardinaal dus, die de plaats inneemt van den Bisschop van Rome, den Paus. Een energieke verscnij- ning, kinderlijk vroom in godsvrucht voor het H. Sacrament. Het Allerheiligste werd, uitgesteld. Een grandioos vierstemmig „Te Deum" door mannen- en knapenkoor weer klonk, dat strofe om strofe gezongen werd door het koor en het volk, met welk loflied aan God alle pelgrims van harte instem den. Tot slot een Tantum Ergo als engelen zang, de zegen met de Monstran-s. Met de priesters voor zich uitgaande schreed de Kardinaal, in vol ornaat met de gouden met edels-teenen bezaaide mijter op het hoofd, tusschen de menigte door. Zooals in de tijden der apostelen kusten velen de goud-bestikten koorkap. Buiten de kerk spraken wij den beken den musicus Jos. Vranken, die vol bewon dering was voor het koorgezang, dat on der leiding stond van Don Licinio Refice in eigen persoon. Zóó moet het in Holland ook worden, zeide Vranken, die beurtzang tusschen koor en kerk. Maar al zingen de Hollandsche zangers nog zoo schoon zulk een Meilof als in de Santa Maria Maggiore, daaraan kunnen wij in ons land niet tippen. De pelgrims van het R. K. Werklieden verbond zijn hedenmorgen in alle vroegte vertrokken. Het zijn vermoeiende dagen ge weest maar er is ook met völl teugen genoten. Vol bewondering zijn wij voor de tact en het inzicht, waarmede de heer Vennigs en -het Reisbureau Rota-la deze pel grimstocht zoo magnifiek hebben doen sla gen. VOLKENBOND DE ONTWAPENINGS-GEDACHTE. Duitsche en Engelsche voorstellen. De Volkenbondsraad heeft gisiteren een uitvoerig debat over de kwestie van de be kendmaking van den tegenwoordigen be wapeningstoestand van alle landen gehou den. De Duitsche minister van buitenlandsohe zaken Curtius wee-9 erop, dat in deze kwes tie een Duitsche en een Engelsch stand punt tegenover elkaar staan. Het Engelsche voorstel werd door den Britschen minister van buitenland-sch-e za ken Henderson toegelicht. Hij betoogde, dat het absoluut noodzakelijk is, dat de ontwapeningsconferentie beschikt over juiste gegevens van den tegenwoordigen bewapeningstoestand van de verschillende landen en dat deze gegevens moeten wor den verkregen door middel van voor alle landen gelijk luidende vragenlijsten. De voorbereidende ontwapeningsconferentie heeft tabellen uitgewerkt, d-ie hiervoor ge schikt zijn. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, gaf daarna een uiteen zetting van het standpunt der Duitsche re geering inzake de publicatie van -den toe stand der bewapening. Nadat de raad van den volkenbond in Januari besloten had aldus dr. Curtius de regeeringen van de landen, die aan de ontwapeningsconferentie deelnemen, te verzoeken mededeeling te doen van den stand van hun bewapening, is de Duitsche regeering tot de overtuiging gekomen, dat de opstelling van een uniforme vragenlijst voor de vaststelling van den bewapenings- toestand absoluut noodzakelijk is, daar an ders de mededeelingen van de verschillende regeerigen zooveel in omvang en karakter van elkaar zouden afwijken, dat een juist overzicht van den geheelen bewapenings stand niet zou zijn te verkrijgen. Het is slechts de kwestie wat op deze uniforme vragenlijst zal worden opgeno men. Naar de meening van de Duitsche re geering, moeten alle factoren, die betrek king hebben op de bewapening op de lijst worden geplaatst, indien inderdaad het in Januari gestelde doel zal worden bereikt. De conferentie moet om tot een werkelijk resultaat te komen zich een juist beeld kunnen maken van de bestaande bewape ning. Het is onmogelijk, dat de ontwapenings conferentie zich een juist en doeltreffend oordeel kan vormen over de noodzakelijke vermindering van het oorlogsmateriaal van de verschillende landen, wanneer zij geen gegevens bezit over de aanwezige voorra den oorlogsmateriaal. Evenzeer is het noodig, dat de reserve- krachten door nauwkeurige opgaven op deskundige wijze aan de ontwapeningscon ferentie worden voorgelegd. Ook de Engel sche regeering is op grond van dezelfde overwegingen tot de conclusie gekomen, dat een uniform schema voor de opgaven der staten noodig is. Helaas voldoet het Engelsche voorstel niet aan de edschen van een algeheele publicatie inzake de bewa- peningenj omdat daarin de werkelijke ele menten van de bewapening als oorlogsma teriaal in voorraad en de ongeoefende re serve ontbreken. Het Duitsche voorstel schijnt daarom op deze gronden beter te zijn. Curtius hoopte, dat de raad van den volkenbond de Duitsche voorstellen a-ls de beste basis voor de publicaties der totale bewapeningen zal aanvaarden. Briand, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, verklaarde daarop, dat het begrijpelijk is, dat de Duitsche politiek sinds jaren tegen de wijze van doorvoering van de ontwapeningsverplichtingeü protes teert. De Duitsche voorstellen inzake de publicatie van den bewapeningsstand gaan veel te ver. Er zijn in deze voorstellen be ginselen opgenomen, die in strijd zijn met de methoden, die zijn vastgesteld door de ontwapeningscommissie. Thans nu men kort voor de voorbereidende werkzaamheden staat, moet elke vertraging voorkomen worden en moeten nieuwe moeilijkheden, worden vermeden. Briand stelde daarom voor de Duitsche voorstellen af te wijzen en de Engelsche voorstellen aan te nemen. Genève stad der ontwapeningsconferentie. De volkenbondsraad -heeft gisterochtend itu een vertrouwelijke bijeenkomst éénstem mig definitief beslaten, dat de ontwape ningsconferentie die op 2 Februari 1932 zal aanvangen, te Genève zal gehouden worden. Nadat Sir Eric Drummond verklaard had, dat de besprekhigen met de Geneefsche autoriteiten hem hadden overtuigd, dat Ge nève alle mogelijkheden biedt voor een goede ontvangst der ontwapeningsconfe rentie heef-t de Spaans oh e minister Lerroux de eandidatuur van Barcelona ingetrokken, waarna éénstemmig Genève werd gekozen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Genève aangewezen als de stad van de ontwapeningsconferentie. Plannen voor een tol-unie in Zuid-Ame rika. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft aangenomen de nieuwe bepaling in de Drankwet, dat ook „verloven" zullen vallen onder maximum bepalingen, zooals voor „vergunningen" gelden. (2de blad). SPANJE DE SPAANSCHE TROEBELEN. Ook de paters der H.H. Harten niet gespaard. Uit Madrid wordt aan de paters dor H.H. Harten te Ginn-eken gemeld, dat ook de congregatie der H.H. Harten niet aan de vervolging der woestelingen ontsnapt is. Juist één uur voor de aankomst der brandstichters hadden d-e paters hun col lege verlaten. De oude kapel en de appar tementen daarboven gingen weldra geheel in vlammen op, maar gelukkig werden, dank zij het aanrukken der regeeringstroe- pen, de nieuwe kapel en de rest der gebou wen gespaard. Toen de paters na de ramp hun eigen dom weer betraden, vonden zij er alles in wanorde. Dieven hadden zich reeds mees ter gemaakt van alle waardevolle en nutti ge voorwerpen. Voor het oogenblik, zoo schrijft men d.d. 13 Mei, zijn alle paters en zusters, wier klooster gelukkig voor brand- gespaard bleef, verspreid in verschillende particu liere woningen. Alle paters, behalve de hoogbejaarde algemeene overste, die juist zijn kloosters bezocht, toen de communisten hun o-nzalig werk voltrokken, zijn als bur ger gekleed. Zusters en paters zullen hun huizen niet betrekken, zoolang de toestand onzeker blijft. Plotseling overlijden van Aguilera. Generaal Aguilera, die begin dezer maand tot kapitein-generaal van het Spaansche leger was benoemd, is gister nacht plotseling overleden. Zooals men zich zal herinneren, was de toenmalige luitenant-generaal Aguilera in verband niet den opstand der artillerie-offi cieren te Ciudad Real, waarbij hij de zij-de van de opstandelingen had gekozen, gear resteerd. Wel is waar werd hij kort daarop op last van Primo de Rivera weer in vrij heid gesteld, zonder voor een krijgsraad te zijn gedaagd, doch- hij werd ontheven uit zijn hooge militaire functie. Van het eer her-stel, d-at hem van het republeikeinsche bewind gewerd, heeft Aguilera dus slechts zeer korten tijd kunnen genieten. CHINA DE ONLUSTEN IN CHINA. Katholieke missiestaties door communisten overrompeld. De apostolische delegatie te Peking heeft een telegram ontvangen uit Laohokow in de provincie Hupeh, volgens hetwelk de ka tholieke mi&siestatie van Cnaiuenkow bij Lachokow door communisten overrom peld is. Zij doodden drie Chineesche priesters en verdreven de seminaristen. Den bisschop, mgr. Rioci, en de paters, Checcacci, Maggi- ni en Santini ontvoerden zij. EXPEDITIE NAAR ZUID-CHINA. Om de rebellen te onderwerpen. Ondanks de alarmeerende berichten om trent onlusten in Zuid-China zijn er te Nan king en Cant-on geen teekenen vau opwin ding waar te nemen. Volgens uit Nanking ontvangen berich ten bereidt Tsjang Kai-Sjek echter een ex peditie van een kwart millioen mannen voor, o.w. talrijke keur-afdeelingeo, die door Duitsche instructeurs zijn afgericht, om de zuidelijke opstandelingen te straffen. Ook de 100.000 man tellende legers van Canton en Kw-angsi maken zich gereed, om naar Kiangsi en Hoenan op te trekken. Men verwacht, dat maarschalk Tsjang Hsu-linang uit Nanking te Peking zal aan komen met tien millioen dollar voor de Id e taling der troepen, die zich bij hem heb ben aangesloten, om trouw te blijven aan de nationalistische regeering. Hij zal den vrede handhaven in het gebied ten Noor den van den Jangtse. Onder tusschen trach ten invloedrijke burgers te Nanking een vredelievende regeling met Canton te ver krijgen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1