SPORT UIT DE OMGEVING DINSDAG 19 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 tooneel en muziek niet gelijk staan. In de practijk gaat men meer naar het tooneel als amusement, in een muziekuitvoering ziet men meer de kunst op de eerste plaats. De heer v. E c k wijst erop, dat juist door de belasting van het tooneel het peil der vertooningen moet dalen. Het amendement wordt verworpen met 17 tegen 15 stemmen. Vóór stemden de S. D. A. P. en de heeren Donders, Zitman, Manders, Romijn en Bosman. Bij art. 7 heeft de heer Romp een tweetal amendementen ingediend, nl. om vrij te stellen de contributies van de wer kende leden van sportvereenigingen en om uit al. 6 den inspecteur der Gemeentebe lastingen te lichten. Weth. G o s 1 i n g a ontraadt het eerste amendement. Waarom zou dit beperkt moeten zijn tot de sportvereenigingen en bovendien zijn er dikwijls heel wat wer kende leden, welk getal nog grooter wordt als men dit hek van den dam neeml. Het tweede amendement begrijpt spr. niet. Wie moet het bedrag dan wel vaststellen? De heer R o m ij n trekt z'n tweede amendement in. De v o o r z. merkt nog op. dat het eerste amendement geboren is uit liefde voor de sport. Maar binnenkort zal aan de orde komen een voorstel tot den aanleg van sportvelden, waarbij men schrikken zal van de hooge kosten. Het amendement wordt aangenomen met 20 tegen 12 stemmen. Voor stemden de R. K., (behalve wethoudtr Tepe) de S. D. A. P. en de heeren de Reede, Zitman, Romijn en Bosman. De geheelo verordening wordt daarna z. h. st. aangenomen. 17. Verordening op de invordering van de belasting op tooneelvertooningen en andere vermakel ijkheden. Z. h. st. goedgekeurd. De hooge spanning in het iichtnet. 18. Beantwoording van de interpellatie van den heer Ooster, in zake de stroomspan ning van het eleotrisohe net. Wethouder Gosliuga deelt namens B. en W. het volgende mede: In 1927 werd aangevangen met het uit werken der plannen voor de vergrooting van het electrisch vermogeD der Centrale tot circa 50.000 K.W. Dit bracht o.a. mede een wijziging in de generator-spanning van 3 kilovolt op 10 kilovolt en met het oog op het vergroote kortsluitvermogen een verhooging van de mechanische sterk te van de verzamelrail-systemen, de ther mische en dynamische sterkte der stroom- transformatoren, olieschakelaars en bijbe- hoorende apparaten, het bouwen van een nieuw sohakelhuis v. 10 kilovolt,'t aanzien lijk verzwaren van de uit de centrale gaan de kabels, welke het stadsnet voeden, het oprichten van een nieuw voedingsstation in het Z. O.-gedeelte der stad. Deze werk zaamheden waren vóór den winter van 19301931 geëindigd, met uitzondering van het laatste. Door omstandigheden is de bouw van het onderstation Oost wat ver traagd geworden, waardoor dit ondersta tion niet vóór den winter 19301931 in be drijf kon komen; dit zal eerst dezer dagen het geval ziju. Het leggen der zware kabels bracht mede, dat het spanningsverlies tot aan verschillende groepen van verbruikers min der werd dan voordien, zoodat deze ver bruikers inderdaad een iets hoogere span ning hebben gekregen. Dit laatste moet evenwel zoodanig worden opgevat, dat op deze spanning zeer vele en verschillende omstandigheden invloed hebben, zoodat oa. spanningsmetingen in een bepaald perceel, twee jaar geleden gedaan en dezen winter, een volkomen gelijke spannings aanwijzing geven. Niettemin schijnt op eenige plaatsen de spanning inderdaad wat hooger te zijn geweest. Wanneer het onderstation Oost gereed had kunnen zijn en van daar uit het des betreffende gedeelte der stad gevoed had kunnen worden, zou voor alle aangeslote nen in meer gelijke mate het spanningsver lies zijn verminderd, m. a. w. het ware dan veel eenvoudiger geweest door een iets lagere spanning in de Centrale af te geven de spanning in het net geheel zooals vroe ger te houden. Thans ontstond door de zware kabels en het niet gereed zijn van het onderstation een spanningsongelijkheid, welke geduren de den winter 19301931 door bijzondere maatregelen moet worden opgeheven. Daar toe werd, behalve overschakeling in het stadsnet in verband met de voeding vanuit de Centrale bovendien de railspanning aan de 3 kV-zijtle met een afzonderlijke machi ne gedurende de uren van zwaarste belas ting geregeld. Dit laatste was noodig, om dat de secundaire wikkelingen der hoofd transformatoren zoodanige trappen heb ben, dat gedurende de spitsuren op een anderen spanningstrap zou moeten worden overgegaan (zulks in verband met het nier gereed zijn van het onderstation in de Cobetstraat). Do machine werd door on- derbekrachting in staat gesteld wattlooze stroomen op te nemen, welke in sommee ring met de wattlooze stroomen van het stadsnet een zoodanige kunstmafige ver grooting van het spanningsverlies in den hoofdtransformator gaven, dat daardoor de te groote invloed van de spanningstrap- pen eeniger mate werd gecompenseerd. Elke wijziging in de cosinus phi (arbeids factor) van de stadsbelasting geeft derhal ve wijzigingen van de spanning, die men in de Centrale steeds zoo goed mogelijk moet bijregelen met de machine. In het al gemeen was de spanning volgens eenige controle-metingen in de stad goed, doch op sommige punten van verschillende net- gedeelten ontstond noodzakelijkerwijze een eenigszins hoogere, op andere wat lage re spanning. Klachten omtrent de hooge spanning in enkele buitengemeenten wa ren van plaatselijken aard en niet het ge volg van vorengenoemde omstandigheden. Deze zoogenaamde spanningsongelijkheid mag evenwel niet te hoog worden aange slagen; altijd in elk net zal een zekere spannings-ongelijkheid bestaan. Te Lei den is de nominale spanning 127 V. en fluc tuaties van eenige procenten naar boven en naar beneden moeten worden gerekend te behooren bij een normaal electriciteits- bedrijf. De moeilijkheden van een zoo gelijk mo gelijke spanning nemen toe naar mate het bedrijf zwaarder wordt, de afstanden waarover de energie wordt vervoerd groo ter, de groepen van afnemers van meer uiteenloopenden aard en de eischen van het publiek hooger. Bovendien is de gloeilamp door haar on volmaaktheid zeer gevoelig voor span ningsschommelingen, hetgeen al spoedig voor het publiek eenigen hinder kan op leveren. Zoo is bijvoorbeeld gebruikelijk, dat door de gloeilampenfabrieken een to lerantie van plus 8 pet. en minus 8 pet. wordt aangehouden voor het wattverbruik bij de nominale spanning. De aflezing in de Raadszaal van 145 V. kan onmogelijk juist zijn geweest. Hierbij moet ongetwijfeld een vergissing in het spel zijn. Teneinde te voorkomen, dat men van de tijdelijk hoogere spanning op minder ge- wenschte wijze zou gebruik maken om voor eventueel stuk gegane lampen schade vergoeding te gaan reclsmeeren, is getracht verbetering te zoeken door een spannings verlaging in de Centrale; al ras bleek evenwel, dat de oorspronkelijke waarden nog de beste resultaten gaven. Int-usschen waren uit de stad zoo goed als geen klach ten bij de fabrieken binnengekomen. Uit het bovenstaande zal het U duide lijk zijn, dat, naar ik vertrouw, de bezwa- ren zullen zijn opgeheven, zoodra het on derstation in het Z. O.-gedeelte der stad in bedrijf is, hetgeen zooals gezegd dezer dagen is te verwachten. Re-sumeerende meen ik dat de eerste drie vragen van den heer Coster in de door mij gegeven toelichting hun beant woording vinden. Inderdaad is de spanning op enkele plaatsen gedurende eenigen tijd hooger geweest dan de normale spanning van 127 volt (niet 125 volt zooals de heer Coster zegt). Het verschijnsel moet in 't algemeen worden toegeschreven aan de uit technisch oogpunt noodzakelijke maar uiterst moeilijke vergrooting van het elec trisch vermogen der centrale tot 50.000 K.W. Moeilijk in dezen zin dat het bedrijf ge woon door moest gaan en de verbruikers er niets tot hun schade van mochten be merken. Fouten zijn daarbij niet begaan. Hoogstens kan men spreken van techni sche onvolkomenheden. Zoodra het onder station aan de Cobetstraat in bedrijf is en goed functioneert is gevaar voor herhaling uitgesloten. In antwoord op de vierde vraag deel ik mede, dat het College de instelling eener onpartijdige commissie geheel overbodig acht, doch dat deze zaak wel ter sprake i? gebracht in de Commissie voor de Lichtfa brieken en dat dit antwoord na raadple ging dier Commissie is opengesteld. Met den heer Coster zijn B. en W. het eens dat het groote vertrouwen van het publiek in dit gemeentelijk bedrijf niet mag beschaamd worden doch het College meent dat in het gebeurde geen enkele reden ligt om dit te veronderstellen of ver klaarbaar te maken. De heer Coster is nog niet voldaan. Er zijn verscheidene zaken geweest, die groote schade hebben geleden. Is de ge meente bereid tot schadevergoeding? De heer W i 1 m e r heeft de zaak niet goed begrepen. Zelfs voor de totstandko ming van een onder-station zou het euvel reeds verholpen zijn. Hoe komt 't dan, dat .het bestaan heeft? Spr.'s voorloopige in druk is, dat er fouten zijn gemaakt wat in ieder bedrijf kan voorkomen maar dat men 't dan ook erkenne. De heer Groene veld vraagt hoe groot de afwijkingen zijn geweest. t De heer S c h l i e r had het rapport van de directie der lichtfabrieken gaarne Ier inzage gehad. Na enkele voorlezing kan de raad zich geen voorstelling van den gang van zaken maken. Spr. stelt voor de behandeling der zaak verder aan te houden. Wethouder Gosliuga antwoordt den heer Coster'dat de gemeente niet tot schadevergoeding verplicht is. Het zou bovendien ondoenlijk zijn. Spr. zet nader het rapport uiteen. Hoe groot de afwijkin gen zijn geweest, heeft spr. reeds in een vorige vergadering meegedeeld. De hoog ste afwijking is geweest 132 volt. Spr. is bereid het rapport ter visie te leggen. De heer W ilm e r zegt, dat de wethou der toegeeft dat de te hooge spanning verholpen is, voordat het onder-station klaar was. Derhalve was het onnoodig ge weest, dat. deze te hooge spanning voor kwam. Waaraan ligt de fout. Wethouder Gosling a zet nogmaals de zaak uiteen. Op het cogenblik is do spanning weer te hocg. Zoodra het ender- station klaar is, wordt het minder. De heer S c h 11 e r noemt eenige cij fers, opgenomen door de zelfregistreerende volt-meters. Heden is de spanning niet Wethouder Go sl inga: Dan heeft'de directeur mij onjuist ingelicht. Interpellatie Elkerbcut. 19. Vragen van den heer Eikerbout, in verband met de voortdurende fluctuatie bij hot politiecorps. De heer Eikerbout heeft de volgen de vragen aan B. en W. gericht: 1. Is het B. en W. bekend, dat er den laatsten tijd een voortdurende fluctuatie bij het Politiecorps plaats vindt? 2. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat dit voor een groot deel te wijten is aan de minder goede rechtspositie van deze amb tenaren? 3. Acht uw College het niet in het be lang van de gemeente in het algemeen en van het Politiecorps in het bijzonder, dat onder dit corps zoo min mogelijk vertrek naar andere gemeenten plaats vindt? 4. Is het niet wenschelijk dat, in afwach ting van het uit te brengen rapport van de Commissie ad hoe. tot een voorloopige her ziening der salarissen wordt overgegaan en zijn B. en W. bereid zoo noodig hiervoor maatregelen te treffen? De heer Eikerbout licht zijn vragen nog nader toe. Hij vreest, dat Leiden voor de politie zal worden een doorgangshuis en dat acht hij niet in het belang der gemeen te en ook niet in dat van het corps en de bevolking. De oorzaak is, dat de salariee- ring hier lager is dan elders. Verbetering kan alleen intreden door verhooging van deze salarissen en waar de .commissie ad hoe nog niet gereed is, lijkt het hem wen schelijk op spoed bij deze commissie aan te dringen, doch reeds tevoren een be slissing in deze "materie te nemen. Geheel afgewerkt zal de zaak niet behoeven te worden, doch hier is direct ingrijpen nood zakelijk. De v o o r z. zegt antwoord toe in vol gende zitting. Rondvraag. De heer Bergers dringt aan op ver betering van den Singel iusschen het Open baar Slachthuis en de- Haarlemmervaart. De heer Bosman vraagt naar de juistheid van het bericht betreffende het kasteel Oud-Poelgeest in de „N. R. Crt. De v o o r z. verzekert, dat het coilege daarvan niets is bekend. De heer Zitman vreest voor een actie van bouwspeculanten in deze en raadt het college voorzichtigheid aan. Mevr. Brag ga arde Does herin nert aan de toezegging van de benoeming van een vrouwelijke kracht bij de politie. Zij vernam daarvan niets meer. De v o o r z. zegt, dat deze reeds is be noemd. De heerf S c h 11 e r vraagt, wanneer Zuiderkwartier nu eindelijk het speelter rein openstelt. Wethouder Splinter zegt, dat dit wacht, op eenige speeltuigen. De heer v. Eek meent, dat B. en W. van plan waren eenmaal in de 14 dagen te vergaderen, en de vorige zitting is reeds 4 weken geleden gehouden Voorts vraagt hij in de stembureau* des middags naast de gewone ook andere drank als bijv. limonade. De v o o r z. zegt, dat. niet de bedoeling was geregeld om de 14 dagen te vergade ren, doch zoover noodig, om avondzittin gen te vermijden. Toch zijn er achtereen 3 zittingen geweest om de 14 dagen met avondvergadering hetgeen zeer zwaar is voor B. en W. Met de andere opmerking zal rekening worden gehouden. Na nog enkele losse opmerkingen volgt dan te 6.15 uur sluiting. LETTEREN EN KUNST Tentoonstelling te Padua. Aan de internationale tentoonstelling voor gewijde kunst, welke op 4 Juni te Pa dua zal worden geopend, ter gelegenheid van het Vlle eeuwfeest van St. Antonius, zal van Nederlandsche zijde worden deel genomen door de schilders A. van Os, A. Molkenboer pii J. Collette, de architecten P. Buskens, J. Cuypers, J. Kayser, J. Stuyt, A. Kropholler. H. Thunissen, E. Kraavvan- ger, L. Sengers en C. van Moorsel en dc 1 edelsmeden J. E. en Leo Brom. Wetenschappelijke Berichten Entingen tegen tuberculose bij runderen. Bij de besprekingen op het int. veeziek- tenbureau to Parijs over de entingen tegen de tuberculose bij runderen met de entstof Calmette-Guérin (B.C.G.) heeft prof. dr. Berger (Nederland) de wenschelijkheid be pleit van een onderzoek naar de wijze van tuberculosebestrijding in het algemeen, in de onderscheiden landen en de daarmede verkregen resultaten. Aan prof. Berger werd door de gedele geerden verzocht dit onderzoek op zich te willen .nemen en hierover het volgend jaar te rapporteeren. Voor Nederland, dat de vrijwillige tu- berculose-bestrijding heeft ingevoerd, is het een voldoening, dat een resolutie is aange nomen, dat in het algemeen de bestrijding gebaseerd moet zijn op de vrijwillige mede werking der veehouders. Met betrekking tot de varkenspest gaf dr. Lourens (Nederland) blijk van zijn af wijkende meening in de opvattingen van den rapporteur prof. v. Hutyra (Hongarije) over de waarde der actieve immuniseering. De na de betreffende discussie door de Nederlandsche delegaiie ingediende nota tot wijziging van de conclusies van den rapporteur, werd aanvaard. „Tel." WIELRENNEN DE TOUR DOOR DUITSCHLAND. Stöpel wint de 12de étappe. Uit Hannover wordt aan de „Tel." ge meld: De twaalfde étappe van den rondrit door Duitschland van Hamburg naar Han nover, een afstand van 270 IyM. werd in de einspurt gewonnen oor Stöpel in 9 uur 48 min: 23 sec. voor Bulla, Buse, Degraeve, Martin en Metze. Thierbaeh bezette de ne gende plaats, Barthélemy de elfde en Frant.z de 21ste. Het totaal individueel klassement is: 1. Metze 108 uur 9 min. 17 sec. 135 punten; 2. Thierbaeh 10S uur 10 min. 33 sec., 97 p.; 3. Frantz 108 uur 13 min. 32 sec., 124 pnt. 4. Mauclair 10S uur 15 min. 10 sec., 120 p. Landenklassement: 1. Duitschland; 2. Frankrijk; 3. gemengd team; 4. België; 5. Zwitserland; 6. Italië. LAWNTENNIS OM DE DAVIS-CUP. Italië—Nederland 5—0. Tengevolge van den regen zijn de laatste twee wedstrijden, de Morpurgov. d. Hei de en de Stefani—Knappert niet gespeeld Het eindresultaat wordt 50 voor Italië, omdat de Nederlandsche spelers deze wed strijden gewonnen hebben gegeven. TER-AAR. De eerste tomaten. Door den. tuinder Bern. Droogh werden de eerste tomaten aangevoerd, zij brachten per stuk op 3 een;. De Veilingen. Deze week is men be- gonnnen met iederen dag veiling te houden. SASSENHEIM. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Nummering van de lijsten. Bij loting ten Gemeentehuize is giste- fen de volgende volgorde vastgesteld van de lijsten voor de a.s. verkiezing voor den gemeenteraad: No. 1: Vrije R. K. lijst. No. 2: ft. K. lijst. No. 3: Chr.-Hist. lijst. No. 4: Arbeidersvolkspartij. No. 5: A.-R. lijst. No. 6: Lijst van de kdesver. „Gemeente belang". Spiegelruit gebroken. Gistermorgen kwam een handwagen beladen met ladders en bestuurd door een knecht van den sohil- der V. alhier door een onhandige wijze, tereoht in de groote spiegelruit van den winkel van den heer v. Goeverden. Deze ruit werd totaal verbrijzeld. Over de scha devergoeding zal worden onderhandeld. LISSE. Concours. Gisteravond hebben we in dit blad kunnen lezen, dat onze kranige R. K. Harmonie „Adolf Kolping", directeur de heer G. Dik te Leiden, op het concours te Noord wijk den lsten prijs in de Eerste Afdeeling Harmonie wist te behalen. Dat is voorzeker een kranige prestatie voor deze nog jeugdige vereeniging. Met een totaal van 315 punten kwam zij uit den strijdHiermede heeft zij beantwoord aan de verwachting, welke de supporters, en dat is zoo ongeveer de geheele katholieke be volking van Lisse, hadden gesteld. Toen dan ook dit heugelijke nieuws in onze ge meente bekend werd, werden de leden van „A. K." door onze plaatselijke Geestelijk heid. en de Raad van Bestuur der St. Jo- eephsgezellen, waarvan „A. K." een onder- afdeeling is, afgehaald, waarna de vereeni ging onder eenige frissche marschen een rondgang door het dorp maakte. De bewij zen van belangstelling en de spontane hul de welke de Harmonie overal op den weg ontmoette lieten duidelijk blijken hoezeer de gemeentenaren met dit kunstzinnig corps meeleefden. Het doet ons genoegen dat ook dit con cours wederom heeft aangetoond, dat „Adolf Kolping" hare muzikale prestaties steeds hooger blijft opvoeren. Ook deze mijlpaal op den weg naar de hoogste af deeling is weer met eere gepasseerd waar voor een hartelijk welgemeend woord van gelukwensch en hulde zeker op haar plaats is. Mocht dan deze kranige prestatie voor vele, zoo niet alle, muziekliefhebbers van Lisse een aansp'oring zijn deze vereeniging steeds krachtig finantieel to steunen door donateur en kunstlievend lid te worden en zoodoende hunne bewondering en mede leven in daden om te zetten! IJK en herijk. Op 21, 22 en 23 Mei a.s. zal in deze geme-ente de ijk en herijk van maten en gewichten plaats hebben in een der lokalen van de Openbare Lagere school, Heoreweg 257, alhier. Op 21 Mei komen de personen beginnen de met de letters A. tot en met M., op £2 Mei de letter N. tot en met V., zittingsuren voor deze dagen van 1012 en van 13 y2 uur, en op 23 Mei a.s. de letters W. en Z., zittingsuren van 1012 uur. Roodvonk. In de week van 10 tot en met 16 Mei j.l. is binnen deze gemeente een geval van roodvonk geconstateerd. N00RDWIJKERH0UT. Concert. De muziekvereeniging „Har- pe Davids", alhier gaf gisteravond een concert op de muziektent in het Dorp. De verschillende nummers werden mooi ge speeld. Een en ander bracht heel wat men- schen op de been. Brand. Gistermiddag brak brand uit in een schuurtje gelegen achter de woning van den heer J. van den Berg-Smit, Hoven- straat alhier. Toen de brandspuit ter plaat se aankwam, bleek de brand reeds door toegeschoten burgers in samenwerking met de politie te zijn gebluscht. De brand is ontstaan door vonken uit een waschfornuis. N00RDWIJK. Strand-vergunning. Door Burgemees ter en wethouders zijn de volgende ver gunningen voor het strand verleend: aan Cramer en van der Wiel voor het verhuren van booten, aan Koele wijn en Vink voor het verkoopen van fruit, aan Korbee voor het verkoopen van suikergoed, terwijl aan den fotograaf van Kampen vergunning is ver leend voor het fotografeeren op het strand. Aan de Eerste Nederlandsche Zweef- club is door Burgemeester en wethouders ook weer voor het a.s. seizoen vergunning verleend om oefeningen met zweefvliegtui gen te houden op het strand en in de dui nen ongeveer 4 a 5 K.M. ten Noorden van de badplaats. RIJNSBURG. Gemeenteraadsverkiezing. De volgen de lijsten zijn ingeleverd voor de gemeen teraadsverkiezing. Ohrist.-Hist. lijst: 1. C. D. v. d. Vijver, 2. H. G. Jonker, 3. K. v. Delft, 4. J. v. Klaveren, 5. D. Knijff, 6. P. Kort Jr., 7. G. v. d. Gugten, 8. Paul v. Delft Cz., 9. G. Vos, 10. D. v. Biezen. A.-R. lijst:: 1. S. Schoneveld, 2. T. Kralt, 3. W. L. v. d. Gugten, 4. J. den Haan, 5. W. v. Tilburg, 6. G. v. Delft, 7. Adr. Heems kerk, 8. J. v. Iterson, 9. G. Jungerius, 10. Jan Timmers, 11. Joh. v. d. Eijkel, 12. C. Haasnoot. Ohrist.-Hist. Volkspartij: 1. J. Oudshoorn, 2. N. v. Duyn, 3. D. Kralt, 4. D. v. d. Kwaak. A.-R. lijst der arbeiderspartij: 1. J. de Best, 2. C. v. Delft, 3. J. v. Egmond, 4. J. Heemskprk, 5. P. v. Egmond Pzn., 6. H. v. d. Meij, 7. Jan Star, 8. K. Zandbergen, 9. J. Zwaai.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6