BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS Agenda DINSDAG 19 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 plaats nam op de troon en een lange toe spraak, in heb Italiaansch, nu en dan in het Fransch en Duitsch, hield, waarbij Z. H. ook zijn -„can fili Olandese", zijn be minde Hollandsche zonen welkom heette. Het is niet hoffelijk tegenover den Paus en misschien ongepast het te zeggen, maar de toespraak een uur scheen ons te lang voor de wachtende menigte, terwijl bovendien de overgroote meerderheid, geen letter kon verstaan. Toen de Paus zijn toespraak geëindigd had, barstte het gejubel opnieuw los. Er kwam storm in de vele vaandels, die rond om dc estradé waren opgesteld en waar mede het eere-saluut werd gebracht. De „Inno Pontificio" daverde in een geestdriftig marschtempo door de lucht. De Paus nam kalm afscheid van de kar dinalen, bewonderde enkele vaandels, die het dichtst bij de verhooging waren opge steld en verdween daarna, gevolgd door enkele kamerheeren en goud-gehelmde of ficieren van de Edelgarde. De menigte bleef echter juichen en schreeuwen en klappen. Wij, Hollanders, hadden den moed reeds opgegeven. „De Paus is geen violist en geeft geen toegiftje". Maar de Paus gaf wèl een toegiftjeUit het allerhoogste raam van het Damasus- hof heeft hij de menigte nogmaals geze gend en toegewuifd. In de aangrenzende Cortile del Forno werd het nu een enorm gedrang. Kardina len en Bisschoppen wandelden naar hun auto's tusschen de pelgrims door. Wij had den de eer Kardinaal van Rossum te oht- moeten, die ons voor de krant een audiën tie toezegde. Met extra-trams reden de Hollandsche pelgrims naar de diverse hotels, allen op getogen over dezen heerlijken dag. Het is inderdaad geworden, wat het programma voorspelde: de gloriedag van het verblijf in Rome! VOLKENBOND DE TOL-UNIE. Eenstemmigheid over verwijzing naar *het Hof. Ofschoon de discussies in den volken bondsraad nog niet ten einde zijn gebracht over de DuibschOostenrijksche tol-unie- plannen, staat het thans toch wel vast, dat de volkenbondsraad besluiten zal het ad vies van het Haagsche Internationale Ge rechtshof over de kwestie in te winnen, of de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie, indien deze zou tot stand komen overeenkomstig het protocol van 19 Maart van dit jaar, al dan niet in. overeenstemming zou zijn met het protocol van Geneve van October 1922, betreffende de Oostenrijksche onafhanke lijkheid. Henderson deed dit voorstel in een merk waardig korte rede, waarin hij alle politie ke en economische zijden van het vraagstuk der tol-unie volkomen onbesproken liet. Het voorstel van Henderson werd daar na ondersteund door Schober, Grandi, Briand en Curtius, waarna Schober op ver zoek van Henderson nog de uitdrukkelijke belofte gaf, dat Oostenrijk geenerlei stap pen zal ondernemen om bot de verwerkelij king der plannen te komen, voordat de vol kenbondsraad het advies van het Haagsche Gerechtshof zou hebben besproken. Henderson is wel zeer ver met dezen eisch aan Oostenrijk gegaan. Het 3preekt vanzelf, dat het besluit om het advies van het Haagsche Hof in te winnen, moest me debrengen, dat de verwezenlijking van de tol-unie-plannen in ieder geval zou worden uitgesteld, totdat het advies van het Haag sche Hof besproken was. Maar Henderson heeft bovendien ver langd, dat Oostenrijk ook geen enkele voor bereidende handeling in de richting van de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie zou onder nemen en hier heeft Henderson's verlangen op menige-en een zeer overdreven indruk gemaakt. Schober aarzelde dan ook in het begin om èen zoo vergaande belofte af te leggen. Hij antwoordde eerst ontwijkend, dat Oos tenrijk natuurlijk den volkenbondsraad niet voor een voldongen feit zal stellen, maar toen Henderson daarop zijn vraag perti nent herhaalde, gaf Schober een categori sche bevestiging, dat hij zich ook van ver dere voorbereidende handelingen zou ont houden. Men mag aannemen, dat het voorstel van Henderson morgenochtend zal worden aan genomen en dat de kwestie dan voorloopig van de agenda van den volkenbondsraad zal verdwijnen. De economische zijde van het vraagstuk zal dan verder nog in de Europa-commissie worden behandeld. DE EUROPEESCHE COMMISSIE. Rede van Litwinoff. Gistermiddag is de Europa-commissi® bij een geweest. De voornaamste redevoering was die van Litwinoff, die merkwaardig gematigd was en zich in zeer mindere ma te dan te verwachten was, onthield van aanvallen tegen het kapitalistische systeem en de daaraan toe te schrijven oorzaken van de economische wereld-crisis. Litwinoff begon met te' verklaren, dat sovjet-Rusland de eenige'Europeesche staat is, welks industrieele en economische toe stand in de laatste jaren niet is achteruit gegaan. Intusschen kan sovjet-Rusland zich toch niet des-interesseeren voor de eco nomische wereld-crisis, daar deze zaak ook indirect een uitwerking op den toestand ill Rusland heeft. Litwinoff bestreed de opvatting, alsof sovjet-Rusland de oorzaak van de wereld crisis zou zijn in verband met Russische dumping. Litwinoff wees er op, dat de invoeren van andere staten in Rusland voortdurend zijn toegenomen en dat het dus vanzelf sprekend is dat ook de Russische uitvoer steeds grooter is geworden. Intusschen zijn de Russische uitvoeren nog slechts een klein percentage van den wereldhandel en blijven ze nog beneden de cijfers van 1914. De klacht, dat Rusland zich aan dum ping schuldig maakt, door waren tegen la- geren prijs te verkoopen dan andere ianden doen, is onrechtvaardig. De bijzondere omstandigheden van de Russische productie, b.v. het ontbreken van tusschenpersonen en het ontbreken van hypothecaire lasten, maken een goedkoop product mogelijk. Het spreekt van zelf, dat Rusland dan ook tegen die lagere prijzen zijn waren tracht te verkoopen. Als teeken, dat de sovjet-regeering niet met opzet de dumping bevordert, stelde Litwinoff voor, dat alle Europeesche staten een conventie zullen sluiten, waarbij zij zich verbinden tot gelijken prijs hun waren te verkoopen, zoowel in het binnenland ah in het buitenland. Litwinoff betoogde verder, dat het sov jetstelsel en het kapitalistische maatschap pelijke stelsel natuurlijk met elkander on- vereenigbaar zijn. Doch dit behoeft geen reden te zijn dat de staten, die deze ver schillende stelsels vertegenwoordigen, voortdurend soherper tegen elkander strijd voeren. De kapitalistische staten en sovjet-Rus land zouden zeer goed met elkander con venties kunnen sluiten, die voor beiden voordeelig zijn. Men moet h3t bestaan van de twee systemen eenvoudig als een feit beschouwen en trachten, om deze stelsels dan ook op vreedzame wijze naast elkander te laten werken, zooals de economische we reldconferentie van Genève in 1927 reeds heeft aanbevolen. Litwinoff kondigde een resolutie aan, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat alle Europeesche regeeringen elkander alle gelijke economische behandeling zullen toe staan en daardoor een soort van econo misch niet-aanvals-pact onder elkander zullen sluiten. Litwinoff hoopte door deze redevoering de andere Europeesche regeeringen over tuigd te hebben, dat de sovjet-regeering noch in politiek, noch in economisch oog punt aanvaisbedoelingen, tegen welken staat ook, heeft. PORTUGAL BOMMEN GEWORPEN TE LISSABON. Verscheidene gewonden. Gistermorgen vroeg is het te Lissabon tot vrij ernstige ongeregeldheden geko men. Op het Rocio-plein, waar door een me nigte van circa 10.000 personen een betoo ging was gehouden ten gunste van de re- geering-Carmona, werden door eenige ex tremisten bommen geworpen, waardoor ver scheiden personen werden gewond. De po litie kon de orde slechts herstellen door op de menigte te vuren, waardoor vijf perso nen werden gewond. Een troep woedende betoogers drong de bureaux van het blad „Republica" binnen, waarna het meubilair op straat werd geworpen. AMERIKA HALF CHICAGO WORD GEVEILD. Wegens achterstallige belastingschuld. Meer dan de helft van don eigendom te Chicago wordt vóór het einde der volgen de drie maanden met eventueelen verkoop bedreigd wegens onbetaalde belastingen. De bankiers en financiers vragen zich af, hoe de stad voor een financieele crisis kan worden behed. Den laatsten dag voor de betaling van 276 millioen dollar over het belastingjaar 1929 was nog 176 millioen niet betaald. De eigendommen dergenen, die in gebreke bleven, zullen worden ge ïnventariseerd om over drie maanden te worden geveild. FRANKRIJK Handhaaft Briand zijn ontslag? De „Intransigeant" maakt me'ding van het gerucht, volgens hetwelk Briand a.s. Donderdag te Parijs terug zou zijn. Hij zou van plan zijn, zijn verzoek om ontslag te handhaven. SPANJE DE TOESTAND IN SPANJE. Koning Alfons 45 jaar. Gisteren herda-cht ex-koning Alfonso zijn 45siten verjaardag. De monarchisten hebben geen enkele be tooging of demonstratie gehouden en heb ben alles vermeden, wat leek op een vie ring of herdenking van dezen verjaardag, teneinde elke provocatie van republikein- sche extremisten te voorkomen. Zelfs eenige monarchistische verkiezings vergaderingen, die zouden worden gehouden zijn uitgesteld. Op een communistische vergadering, die te Barcelona werd gehouden, werd een mo tie aangenomen, waarin de arrestatie van alle aartsbisschoppen en bisschoppen van Spanje werd geëischt. Uitstel van de verkiezingen voor de constitueerende cortes. De verkiezingen voor de Spaansche na tionale vergadering, die oorspronkelijk den 7den Juni zouden plaats hebben, zijn thans tot 28 Juni uitgesteld, naar verklaard wordt omdat het gereedmaken van de nieuwe kiezerslijsten meer tijd vordert dan aanvankelijk aangenomen werd. Terugkeer van kloosterlingen in hun kloosters. De religieuze orden, die zich wijden aan het onderwijs, hebben vier kloosters te Ma laga, die zij tijdens de onlusten verlaten hadden wederom betrokken. In deze kloos ters worden ruim vier duizend kinderen van •beiderlei kunne onderwezen. Toespraak van den H. Vader tot Spaansche pelgrims. De H. Vader ontving gister een groep Spaansche pelgrims, die ter gelegenheid van de ..Reruon Nova.rum"-herdeniking naar Rome waren gekomen. Z.H. hield daarbij tot de pelgrims een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat zij, die zooveel reden tot droefheid hadden, door hun deelneming aan deze plechtige herdenking troost zouden vinden. Ondanks de onbetrouwbaarheid, die vele berichten kenmerkt, zeide Z. H., is' het toch wel zeker, dat er ernstige en treurige voor vallen hebben plaats gehad en dat de ver antwoordelijkheid daarvoor drukt op hen, die deze voorvallen hebben veroorzaakt, en op hen die ze niet verhinderd hebben. Z.H. zeide, dat hij voor Spanje bidt. Bij deze wanordelijke toestanden, zoo besloot Z. H. zijn toespraak, ligt alles in dc handen van God. Bisschop van Vitoria verlaat Spanje. De Spaansche minister van Binnenland- sche Zaken heeft verklaard, dat de bisschop van Vitoria als gevolg van het feit-, dat deze zich in politieke aangelegenheden heeft gemengd, een gevaar is geworden voor den' geest el ijken en materieelen vrede in het Baskische gebied(De minister heeft den bisschop de wenschelijkheid voorgehouden, Spanje te verlaten. De bisschop heeft aan dezen wenk gevolg gegeven en is gister morgen de Fraosche grens gepasseerd. DE ECONOMISCHE VOORLICHTINGS DIENST. Het wetsontwerp ingediend. De regeering heeft thans bij de Staten- Generaal een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk van de Rijksbegrooting met het doel te komen tot de organisatie van een economise! ien vo o r I i c lutings die ns t. De minister van arbeid enz. verklaart oü. in de memorie van toelichting de instelling te zullen bevorderen van een Economische n FJaad. Een wetsontwerp daartoe hoopt hij spoedig in te dienen. OPBRENGST RIJKSMIDDE'LEN. In April heeft de opbrengst van de ge wone bronnen van inkomsten der schat kist 39.072.4G0 bedragen, of circa 5.073.500 minder dan in dezelfde maand van 1930. Sedert 1 Januari is de opbrengst 154 856.000 geweest, of 14.380.800 bene den verleden jaar. Vervoer naar Duitschland. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat bij het vervoer van goederen per spoor naar Duitschland en via Duitsch land naar andere laden, het bedrag van remboursementen, voorschotten en aangif te bij de aflevering der goederen, voortaan niet meer in guldens, doch uitsluitend in Marken moet worden voldaan. De werktijd der winkelbedienden en de vacanties. De hoofdbesturen van den Algemeenen, den Christelijken en den R.-K. Bond van handels- en kantoorbedienden deelen mee, dat de directeur-generaal van den arbeid het voornemen heeft, den werkgevers toe te staan, in den vacantietijd af te wijken van de verplichting tot het geven van een hal ven vrijen dag aan het winkelpersoneel. Deze afwijking kan over ten hoogste 8 we ken voor groote bedrijven, die 14 dagen va cant ie geven, worden toegestaan. De drie ten deze samenwerkende bedien denorganisaties hebben den directeur-ge neraal doen weten, den voorgestelden maat regel onnoodig en ongewenscht te achten. Zij ontkennen, dat er bijzondere omstan digheden of opeenhooping van werk in va cantietijd aanwezig zijn, hebben bezwaar tegen verlenigng van den arbeidsduur tot 58 1/2 uur per week en meenen, dat het verlangen naar ontheffing is terug te bren gen tot het drijven van een zeer kleine min derheid der winkeliers. Z.H.EXC. MGR. DR. THEELEN. In het Passionisten-klooster te Mook aangekomen. Z H.Exc. Mg dr.r. J. Theelen, bisschop v. Nicopolis, in de Bulgaarsche missie der Paters Passionisten, is Maandag te Mook bij Nijmegen aangekomen, teneinde daar in het klooster eenigen tijd te kunnen verblij ven. Pastoor Hafkenscheidt. Pastoor Hafkenscheidt van de Kwakel is onder de stille hulde zijner parochianen in zijn parochie teruggekeerd uit 't Maria- paviljoen te Haarlem om verder thuis ver pleegd te worden. De pastoor maakt hst naar omstandigheden zeer goed en de hoop is gewettigd, dat hij binnen afzienbaren tijd wederom hersteld zal zijn. „Msbd." VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Herdenking van den internationalen Volkenbondsdag. Ook in Leiden is gisteren de internatio nale Volkenbondsdag gevierd door het ini tiatief van de Leidsche afdeeling der Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede. Voor deze bijeenkomst, die gehouden werd in de Graanjbeurs waren een drietal sprekers uit- genoodigd, terwijl tevens de vertooning der anti-oorlogsfilm „De grootste vijand" zou plaats hebben. De zaal was maar matig bezet-, toen om kwarte na acht de voorzitter, de heer A. \V. Frentzen, de sprekers en alle aan wezigen welkom heette. Rede mr. H. Bijleveld. Het eerst verkreeg de oud-minister van Marine, mr. H. Bijleveld, het woord. Vanavond, aldus spr., zijn tal van aan hangers van den vrede bijeen ter viering van den internationalen Volkenbondsdag. Er zijn er die den Volkenbond zien als een zeepbel, waarvan men wel veel schoons verwacht, maar welke is voorbestemd uit een te spatten en slecht-s herinnering ach ter te laten. Er zijn menschen, die in eiken tegenslag van den Volkenbond zich verheu gen en hem beschouwen als een voortzet ting van de oude, elkaar bedriegende inter nationale politiek. Er zijn er voor wie wel de stichting van den Volkenbond een nieuwe aera is begon nen. Er zijn er voor wie met de stichting van gens de Schrift Gods betrachten en als zoo danig ook den Volkenbond beschouwen. De invloed van den Volkenbond is deze, dat de Staat vroeger aan niets gebonden was en slechts handelde naar het eigenbe lang en da-t er nu is internationaal recht, daarboven r echt va ar digh e id De Volkenbond heeft als een menschelijk creatuur een machtig ingrijpende betee- kenis. Spr. wil doen zie'n, dat -de Volkenbond het middel is om den volken vrede en vei ligheid te waarborgen door deze drie fac toren: samenwerking, gerechtigheid, vrede. Daarnaast staat het statuut van Europa neergelegd in de vredesverdragen van Ver sailles, do vaststelling der grenzen, ont wapening en al de zware financieele en po litieke beginselen. De oplegging van dat statuut van Europa is mogelijk geworden door de wereldoorlog en wordt door de overwonnen staten be schouwd als in strijd met de gerechtigheid Maar men moet erkennen dat die Volken bond niet is geboren in een ideale wereld en dat zij werkt onder zeer moeilijke om standigheden. Nootlottig zou het zijn voor den Volken bond als zij er alleen zou zijn voor de over winnaars, noodlottig ook als zij zou werken om de gevolgen voor de overwonnenen on gedaan te maken. Het welslagen van de ontwapeningscon ferentie 1932 zal afhangen van de vraag of Duitschland zioh zal tevreden stellen met de ontwapening die -Frankrijk goed vindt en omgekeerd met wat overeenko'mt met de Duitsche veiligheid. Het vraagstuk van ontwapening grijpt diep in verhoudingen en toestanden die moeilijk in 1 of 2 jaar tijd opzij gezet kun nen worden. In dat licht moeten we bezien den Vol kenbond en dan kunnen we haast spreken van een wonder. In die Volkenbond kunnen alle quaesties besproken worden door menschen die er zelf geen belang bij hebben doch er objec tief tegenover staan, zooals de quaestie der Silezische minderheden, de Hongaar- sche bezittingen in Roemenie en nu weer de Üostenr-Duitsche tolunie. De menschheid hoort bijeen, maar de menschheid ligt in allerlei variaties uiteen. Zucht naar zelfbehoud, vrees voor on rust, afgunst-, wantrouwen, haat, strijd van den eenen kant^ aan den anderen kant, samenwerking, verzoening, solidariteit, er kenning van het recht en onderwerping er aan. Dit laatste zal gevonden worden in den Volkenbond waarvoor spr. een bede op zendt, opdat God dien moge gebruiken als het middel tot een voortdurende vrede in de wereld. Ir. L. J. M. Feber spreekt. Na de vraag te hebben gesteld: Tot welk doel zijn wij hedenavond bij elkander; her innert spr. aan den verjaardag der geboor te van den Volkenbond, een kiem van iets grooters dan zij nu is. Indien hierbij ons standpunt is, feest vieren dan is het iets onwezenlijks, iets irreëels. Neen, het doel is door die samenkomst propaganda te voe ren voor samenwerking tusschen de volke ren. Na mislukking en teleurstelling zijn wij niet blind voor het feit, dat de Volkenbond conflicten heeft opgelost en voorkomen. Conflicten die hadden kunnen groeien en een wereldbrand hadden kunnen veroor zaken. Do motieven van spanning worden nu openlijk besproken. De belangen wor den nu duidelijk zichtbaar voor iedereen. De tegenstelling der statenbelangen zijn nu openbaar geworden, zoodat nu vanuit den Volkenbond kan worden gepoogd die tegenstelling te verzoenen. De Volkenbond heeft bereikt dat de zaken van spanning niet meer geheel en al aan de werkzaam heid der geheime diplomatie worden toe vertrouwd. Toch heeft de Volkenbond te leurgesteld, spr. zegt- niet: gefaald, want die teleurstelling ligt aan de moeilijke omstan digheden. Gevolg van deze teleurstelling is dat ve len helaas met een zekere voldoening deze mislukkingen constateeren om dan te zeg gen, dat langs dezen weg niets te bereiken zou zijn. Zij, die zich tegen voer den Volken bond stellen met scepsis en trouwen als te- Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De kwestie van de tol-unie zal waar schijnlijk verwezen worden naar het Int. Gerechtshof. De toestand in Spanje. BINNENLAND. Bij de Staten-Generaal is een wetsont werp ingediend tot instelling van een eco- nomischen voorlichtingsdienst. (1ste blad). Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den; gezien het verzoek van a. P. J. Ding jan om vergunning tot het oprichten van een wasscherij in het perceel Lage Rijndijk No. 17; b. P. P. J. van Remundt om ver gunning tot het oprichten van e-en st-oom wasck- en str ij kinrichting in het perceel Zijlsingel No. 2; c. L. Bakker om vergun ning tot het oprichten van een smederij in het perceel St. Aagtenstraat No. 14; d. A. H. Bergers om vergunning tot het oprich ten van een rookerij, zouterij en inrichting voor het bewerken van vleesch in het per ceel Haarlemmerstraat No. 216; e. C. J. de Goede om vergunning tot het oprichten van een wasohinrichting in het perceel Heeren singel No. 27g; f. de N.V. fabriek van koek, banket en suikerwerken v.-h. H. M. Biesiot om vergunning tot Let opdichten van een koek-, ban|ket- en $uikerwerkciïfcabriek ia het perceeX Haark imierstraat 2$t>. 164; g. de firma G\brs. de' :uyn om^ergunning tot het opricntTO vanXeen^ndergrondsche bewaarplaats voor benane met bovengrond- sche aftappomp op eA terrein aan den Haagweg, behoorendeVot het spoorweg emplacement. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet, geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 30en Mei e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Afsluiting passage Maresingel. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met» de uitvoering van riolerings werken, het .gedeelte van den Maresingel gelegen tu^schien de Pasteursiraat en den Haarlemmerwög, vanaf Donderdag 21 Mei a.s. tot nidepe aankondiging voor het doorga a» ^e r ij v e r k e e r zal zijn afgesloten e| d&Ldit verkeei^aal worden ge leid langs MsteuTStraat,JHansenstraat en Gnoenoordstfopit over <]#i Haarlemmerweg. A. VAJTDE S^TDE BAKHUYZEN, ff Burgemeester. VAN STRlüÉN, Secretaris. Leiden, 19 MeiJt931. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend s avonds van 7.30—8.30 uur. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Mei (1ste Pinkster dag) waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt S, tel. 552, en Maa n- dag 25 Mei (2en Pinksterdag) door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. genover een beweging die niets dan te- teleurstelling baren kan, zij zijn niet de kracht eener natie, niet de sterke gees ten, maar de défaitsten naar den geest, de fatalisten. Vraag, aldus spr., of er sedert den oor log 'n groot en kostbaar gewin valt te con stateeren, dan antwoordt hij: Ja! Want door den wereldoorlog is de menschheid toch zeker zóóveel wijzer geworden, dat de idee van oorlogsglorie in de hoofden is ge taand. Er zijn in die oorlog gruwelen bedre ven, maar we kunnen vaststellen, dat vroe ger die gruwelen zouden zijn verheerlijkt als heldendaden. We zijn dus toch vooruitgegaan. Wanneer we nagaan de groote tijden der Perziërs, Grieken en ander volken in an dere tijden, die brengers waren van be schaving en cultuur dan zien we daar en in andere tijden toch de glorie van den moord. Op dit punt nu is het menschelijk gewe ten wakker geworden, hierover is men het eens, dat de oorlog een gruwel eu een ver derf is. De taak van de samenwerking der volke ren is niet hopeloos. Dat wordt aangetoond door de geschiedenis der volkeren zelf. Syn thetisch zien wij bij -oorlog en geweld, bij botsing en tegenstelling naar boven komen eenheid en gemeenschap; ondanks dat. alles vindt men elkaar. Zeer zichtbaar zien wij, aldus spr., dat God de volkeren heeft geschapen in ka rakteristieke verscheidenheid van aard, maar niet met een nationaliteitsgevoel, dat steunen moet op de inzichten van anderen.. Zoo moet het mogelijk zijn te geraken tot'

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2