„MAGiEEï"/ RIJWIEL i. PETERSEN. ?/h. I. v. DÜBBta, ijaifyjfeggnsteeg 10-12, Tel. 1503 ||pHR UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1G MEI 1931 BUITENLAND VOLKENBOND DE EUROPEESCHE STUDIE COMMISSIE. Gisteren is te Genève de zitting van de Europe es éhe studieconióiissie geopend. 0:n even over elven opende Br ia nd in de stamp- volle £aul van het Volkenbondsgebouw de zitting. De minister was des ochtends om 8 uur te Uenèvo aangekomen en werd» te gen het gebruik in, verwelkomd door een groot aantal b uiten la ndsche gedelegeerden o.w. de Brits cite minister Henderson. Briand toonde zich zeer onder den indruk van de verwelkoming door Henderson, met wien hij zich enkele oogenblikkc-n zeer har telijk onderhield. Nadat Briand de nieuwe gedelegeerden o.w. de Spaansohen minister Le-rroux, had verwelkomd, gaf hij een overzicht van de tot nu toe ondernomen werkzaamheden op economisch gebied. Hierna richtte Henderson eenige per soonlijke woorden tot Briand. Onder her haalde toejuichingen zeide de Britsche mi nister, ervan overtuigd te zijn de gevoelens van de geheele commissie te vertolken, wanneer Lij Briand van ganschar harte in de voorzitterszetel verwelkomde. Groote gebeurtenissen hebben er in de bmnenland- sehe politiek van f rankrijk plaats gehad, waarin Henderson zich niet wilde mengen, doch hij wilde er alieen op wijzen, dat hij Briand met alleen als een groot nationaal politicus, maar ook als groot internationaal staatsman beschouwt. Briand is voor hein hei symbool voor van alles, wat heb beste i-s in verband met den Volkenbond en dien tengevolge van alles wat het beste is voor het werk van den vrede. Onmogelijk zou men thans kunnen zeggen, dat Briands po sitie onveranderd is gebleven en men moet zich op veranderingen voorbereiden. Hen derson wenschte echter bij deze gelegen heid te verklaren, dat de commissie het voiste vertrouwen in Briand handhaaft. De commissie is zoo gewend aan haar „grand old man" dat zij hem r.oode kan missen. Henderson sprak de hoop uit, dat Briand nog langen tijd de debatten der commis sie zal lei-den. Bria-nd zeide in antwoord hierop steeds de voorvechter van de vredesddee te zullen blijven, welke veranderingen er ook mo gen plaats hebben. De politiek van Frank rijk te Genève wordt door wijzigingen in ce binnenLandsche politiek niet beïnvloed. Nadat het rapport van Motta naar de Assemblée was verwezen en Danzig tot de economische besprekingen was toegelaten, werd de zitting tot heden verdaagd. SPANJE DE WOELIGE DAGEN VAN DEZE WEEk. De rust schijnt weer te keeren. Volgens de berichten' van officieele zijde zou het thans over geheel -Spanje rustig zijn en de orde overal zijn hersteld. Flier en daar echter blijken nog uit barstingen voor te komen, o.a. te Gerez, waar de bevolking, die had vernomen, dat de Fraiiciscanernonnen het klooster weer hadden betrokken, dit plunderde. Hetzelfde geschiedde met het klooster der G'armelie- ben. De guardia civile maakte van de wa pens gebruik; een betooger werd gewond, <ie bevolking vluchtte in paniek. Ook te Ceuta hebben Donderdag anti godsdienstige betoogingen plaats gehad. De kerken werden gedwongen-, kaar deuren te sluiten. Brandstichtingen kwamen niet voor. Slachtoffers zijn er niet, doch meer dan vijftig geestelijken weken haar Tanger uit. Protest van den paus. De Heilige StoeJ heeft door bemi^eling van den nuntius te Madirid tot de repu- blikcinsche regeering van «Spanje een hef tig protest gericht tegen de daden van van dalisme, waarvan bepaalde godsdienstige instellingen het voorwerp zijn geweest. Bezittingen van Alfonso in beslag genomen. De regeering heeft een decreet goedge keurd, waarin gezegd wordt, dat de gewe zen koning van Spanje, terwijl hij de tyran- nieke macht uitoefende, die hij zich in 1923 toeeigende en zelfs reede daarvoor, van de situatie heeft gebruik gemaakt om op een onwettige wijze zijn persoonlijk fortuin te vergrooten. Documenten, die in het gewe- zijn koninklijk paleis zijn gevonden, be wijzen dit voldoende. Dientengevolge zal de minister van Finarjciën de betrokken autoriteiten opdracht göVen zonder verwijl alle in Spanje gelegen goederen onder se quester te plaatsen, die deel uitmaken vau het persoonlijk bezit van Alfonso van Bour bon. Alle eigendommen, banksaldi etc. zijn in beslag genomen, tèrwijl het ministerie van Financiën op de hoogte moet worden gesteld van den omvang dezer bedragen. De Sp-aansche vertegenwoordigers in hei buitenland hebben opdracht geen bemid deling to verleenen hij koopcontracten in zake het vroegere bezit va-n Alfonso. De regeering behoudt zich voor een bestem ming te geven aan dit bezit. In verband met de strafvervolging tegen Alfonso verklaarde de procureur-generaal, dat de ex-koning verantwoordelijk is voor de monarchistische activiteit der laatste dagen. Bovendien kor. Alfoïiso vervolgd worden in verband met 'de doodvonnissen die destijds tegen twee officieren zijn uit gesproken. ïe Madrid en in de provincie zijn ver scheiden hooge politje-ambtc-naren ontsla gen wegens plichtsverzaking bij de pongs te onlusten. Dc ministerraad heeft den mi nister van Binuenlandsclie Zaken gemach tigd alle maatregelen te nemen, die noodig - zijn om te verhinderen, dat de rust opnieuw wordt verstoord. Spaansche Cortes 1 Juli bijeen. Als datum voor.de bijeenkomst van de Cortes, is, naar te Madrid verluidt, de le Juli vastgesteld. Tussolien de verkiezingen en de bijeenkomst der Cortes zullen ver moedelijk Scht. ft tien dagen verloopën. Zoo dra de Cortes bijeengekomen zijn, zal een commissie worden benoemd die een rapport moet opstellen voor de nieuwe grondwet. Hoogstwaarschijnlijk zal deze redactioneele I arbeid minstens twee maanden in beslag nemen, zoodat de debatten over de grond wet eerst midden September kunii-en begin nen. OPSTAND IN HONDURAS. Nederlaag voor de rebellen. Uit Tagucigalpa (Honduras) wordt ge meld.: Het voornaamste leger der opstan delingen trok zich uit zijn stellingen terug na een gevecht met regecringstroepen, dat •den gehcelen nacht duurde. Laatstgenoem den zouden veertien man verloren hebben, de opstandelingen 57. BINNENLAND Het landbouwconflict in West-Brabant. Naar dc „Volkskrant" verneemt, heeft professor H. Kaag, hoogleeraar aan de R. K. Hand el shooges obool te Tilburg, het. voor zitterschap aanvaard der arbitrage-com missie inzake het landbouwconflict. in West- Brabant. De voorzitter heeft besloten, partijen te gen Maandag a.s. te Roosendaal bijeen te roepen. Arbeid in barbiers- en kapperszaken. Aan hoofden of bestuurders van bar biers- of kappersondernemingen in alle ge meenten des Rijks is vergund, dat in het tijdvak van 18 tot en met 23 Mei 1.931 aan de daarin werkzame arbeiders geen vrije halve dag wordt gegeven, onder voorwaar de, dat alsdan aan de betrokken arbeiders een vrije ochtend wordt gegeven op Maan dag 25 Mei 1931, onverminderd de verplich ting tot het geven van een vrijen hal ven dag in het tijdvak van 25 tot en met 30 Mei 1931. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Effecten- en Incassobank. In de vergade ring van aandeelhouders van de Effecten- en Incassobank, alhier, is de balans en verlies en winstrekening over 1930 goedgekeurd. Aan provisie en interest enz. werd een winst ge maakt van 16.383.18 (vorig jaar 17.410.84). De onkosten w.o. salarissen, bedroegen ƒ11.695.90 (v. j. ƒ12.929.46). Saldo winst 4.962.28 (v. j. 4.481.36). Besloten werd van de gemaakte winst 1.466.28 (v. j. 919.38) te bestemmen voor afschrijvingen op gebouwen en 1000 evenals vorig jaar toe te voegen aan de reserve. Het dividend werd vastgesteld op 5 pet. Aanrijding. De wielrijder C. v. d. H. werd gisteren in den Hoorn aangereden door een heni achterop komende auto. H. werd legen den giond geslingerd en bekwam behalve een ver wonding boven zijn oog verschillende ontvellin gen, zood&t hij zich onder heelkundige behan deling moest stellen. De autobestuurder is bij de politie bekend. HAZERSWOUDE Verdronken. Gistermiddag le ongeveer 4 uur is in een sloot achter de ouderlijke woning het bijna 4-jarig zoontje van den vleeschhouwer H. van Meurs, jamnjerlijk verdronken, hoewel direct geneeskundige hulp aanwezig was. NIEUWKOOP Verkiezing. Op Donderdag, 21 Mei, a.s., des voormiddags van 10 tot 12 uur (ouden tijd) zal in hotel „Het Vligende Paard'' alhier de verkiezing plaats hebben van een Dijkgraaf en Heemraad van den polder Nieuwkoop, we gens periodieke aftreding op 1 Juli a.s. van de heeren P. Kroon en L. van Berkel. Omslag. In de gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Nieuwkoop werd de rekening over 1930 vast gesteld aan inkomsten op 75 486.87 J-j aan uilgaven op ƒ75.145.88, batig saldo 340.99 J^. De omslag werd bepaald op 16 per H.A. Zeil-ongeval. De heer V., tandarts te Utrecht, zeilde in gezelschap van een dame, onder een stevige bries wind op den Zuidpias alhier. Op een gegeven oogenblik geraakte het touw van het zeil in het ongereede en sloeg de boot pardoes overzij en vielen de in zittenden te water. Door mast en zeil bleef de boot aldus drijvende en klampte de drenke lingen zich daaraan vast. Na 1 a 1 y3 uur aldus te hebben rondgedreven, zonder dat het onge val werd opgemerkt of het hulpgeroep ge hoord, mochten een drietal heeren uit het dorp alhier, die per roeiboot in de omgeving kwa men, het genoegen smaken het tweetal, dat in- tusscheti verkleumd was van koude en ontdaan van de doorgestane angst, te redden. Politie. Door de politie is tegen een twee tal heeren uit Den Haag en later tegen een 4-tal heeren en 2 dames uit Alphen a. d. Rijn, proces-verbaal opgemaakt wegns het loopen in een andermans rietland, zonder hiervoor de verei^chte vergunning te bezitten (art. 28b der Algem. Politieverordening in deze gemeente). NOORDEN Drankbestrijding. In de St. Franciscuszaal werd een goed bezochte ledenvergadering ge houden van Kruisverbona en Mariavereeniging. Besproken werd een nieuwe regeling voor 't innen van de contributie; de pogingen, welke gedaan zijn om te komen tot een dekenale sa menwerking, het gratis verspreiden van 25 exemplaren van de Kruisbanier, speciaal in groote gezinnen, de agenda voor de diocesane jaarvergadering te Amsterdam op 7 Juni a.s., waarvoor tot afgevaardigde wordt benoemd de heer J. G. Vérlaat, de nevenvergadering van den Katholiekendag te Amsterdam, op Woens dag 27 Mei a.s., waar Pater M. Lamers zal spreken over Drankbestrijding en Christelijk Familieleven, enz. Op Zondagmiddag is de zaal niet meer be schikbaar voor de jeugdorganisatie; besloten wordt nu de bijéénkomsten te houden in de week na schooltijd. Op voorstel van den heer J. G. Verlaat zal getracht worden den as. Sobriëtas-speldjesdag eieneens te organiseeren in de aangrenzende De heer A. Nooteboom stelt voor wederom een aantal bl^emenplanten aan le schaffen, deze te verkoopen om dan in den a.s. herfst weder een bloemententoonstelling met prijzen te organiseeren. Hiertoe wordt besloten, met de uitvoering belasten zich de ueeren Note- boom en Verlaat. Besloten wordt het Pr. Iroonfeest van de Ver eeniging weder kerkeiijk te vieren. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE Roomburgerpolder. In café „Het Witte Huis" hield het bestuur van den Room- of Meerburgerpolder haar jaarlijksche vergade ring met ingelanden. De rekening 1930 en be- grooling 19!?1 werd vastgesteld. Het bundergeld werd voor 1931 gesteld op 13 per H.A. De heer B. v. Vliet, aftredend poldermeester, werd herbenoemd. OEGSTGEEST Aulo-tetring. Vanwege den rijkswater staat werd gisteren nabij Bijdorp een auto telling gehouden. Gedurende de uren van 8 uur v m. tot 8 uur n.m. passeerden er ruim 2800 auto's. NOORDWIJK. Concert. Hedenavond zal het jubileerende Fanfarecorps „Excelsior" op het feestterrein een concert geven, aanvang 8 uur. Het pro gramma is als volgt: 1. Osman Pacha, marsch van J. Stcer.bruggar). 2. Ouverture La Parure van J. Werkman, 3.. Zigeuneriiebe Walzer van F Lehar, 4. La Mascotte Fantaisie van S. An- dran, 5. Gros Bazoef Marsch van J. Christo- phe, 6. l'Aurore ouverture Aug. Friebis, 7. Fi nale. Zondag te 12 uur zal het concours op het Sportpark worden voortgezet en komen ach tereenvolgens 14 korpsen voor het concours uit, waravan 6 korpsen nog aan den marsch- wedstrijd deelnemen. De deelnemende korp sen zijn: T.O.A.G.E.N.O. van Schoonhoven, Triumph v. Oegstgeest, St. Ambrosius van Sas- senheim, Perosi van Leiden, St. Cecilia van Voorhout, St. Cecilia van Dordrecht, Juliana v. Slompwijk, St. Cecilia van Voorburg, St. Ce cilia van Lpidschendam, Adolf Kolping van Lisse, St. Franciscus van Delft. Padua van Rotterdam, St. Antonius van Rotterdam en S;nt Mathias van Warmond. Waar onder de genoemde korpsen meerdere uit de le afd, afd. uitmuntendheid en eere- afdeeling zijn, mogen wij zeker zeer goede mu ziek verwachten en als 't weder medewerkt, verwachten wij weer veel belangstelling. Santos. De opbrengst van den verkoop der bloempjes ten bate van het Santos-fonds heeft opgebracht 207. De jonge dames welke voor dit resultaat hebben geijverd, komt zeker een woord van lof toe. Bevorderingen gemeente-personeel. Bevorderd zijn, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1931: Ter Gemeente-secretarie: tot den rang van hoofdambtenaar, den commies-redacteur mr. J. Bool; tot commies 2e kï. N. Schellinker en A. van Laarhoven; tot commies 3e kl. C. Mol en M. H. v. d. Upwich; tot klerk le kl. W. Ren- sink, G. A. Everstijn en W. A. Bergers. Kantoor Gemeente-ontvanger: tot adm. amb tenaar le kl. H. F. J. de Kruys en tot adminis tratief ambtenaar 2e kl. P. Fuchs. Gemeentelijke DienSt voor Sociale Zaken: tot klerk 2e kl. mej. L. A. P. Eskens; tot con troleur 2e klasse H. Lambooy en J. C. P. van Oyen. Gemeentewerken: tot adm. ambtenaar 2e kl. J J. Abspoel; tot klerk le kl. A. van Grieken en A. Bernard. Bouw- en \Yoningtoezicht: lot technisch amb tenaar 2e kl. H. van 't Hag. Gemeentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon: lot.armbezoeker (controleur 2e kl. E. A. M. Pley. Bank van Leening' tot den rang yan adm. ambtenaar 2e kl. den boekhouder J. A. van Zanten, tot klerk le kl. A. C. H. Speel, tot klerk 2e kl. J. O. Stephanus. Stedelijke fabrieken van Gas en Elecfrici- teit: tot de rang vxan hoofdambtenaar C. J. Nieboer, tot hool'd-adrainistratief ambtenaar J. de Groot, tot technisch ambtenaar le kl. W. M. van Rijkom en L. M J. Bal jé, tot technisch ambtenaar 2e kl. C. Ruiter, E. Lourcns en B. A. J. Dijkmans, tot administratief ambtenaar 3c klasse R. F. C. Romanesko, P. Massaar en R. K. DIOCESANE VROUWENBOND. Afd. Leiden. Eigenlijk stond er niets meer op het win- terprogramma, maar de presidente vond, dat toch op een eenigszina waardige wijze de sluiting van 't seizoen gevierd moest worden. Die buitengewone sluitingsavond werd gisterenavond gehouden in „Zomerlust". Alvorens de vergadering te openen her dacht de presidente mej. Swart, voor wier zielerust staande door de vergadering een kort gebed gestort werd. De pres. deelde mede, dat op Zondag 14 Juni een H. Mis voor mej. Swart zal opge dragen worden in de Lodewijksrkerk 's mor geus te 8 uur. Uok deelde de pres. mede, dat de lustrum viering van „Ons Tooneei" is uitgesteld tot September. De pres. begroette in haar openingswoord den Geest. Adv., Rector Reynon. Mej. Ele gie, spreekster van hedenavond, alsook mej. Smits, een van de Vrouwen van Nazareth, en alle leden en gasten. Daarop gaf de pres. het woord aan mej. Elegie om doel en werken van de Graal uiteen te zetten. Spr. deed dit op kernachtige wijze en gaf ons in het kort de grondgedachte van de „Graal" weer. De inhoud van deze le zing zal in de Rubriek opgenomen worden. De pres. dankte spr. hartelijk, waarop zij haar een vaas met tulpen aanbood. Na deze lezing werd gepauzeerd* De pauze werd door eenige ijverige Graalleden benut om propaganda te maken voor „De Zilveren Trompet", terwijl eveneens voor de „Katholieke Vrouw" actie gevoerd werd om 't aantal abonné's uit te breiden. Proef nummers werden rondgedeeld en ons or gaan werd door de pres. nog eens warm aanbevolen. Na de pauze gaf mej. Kortmann den in houd van het Zangspel „De fortuinlijke kist", weer, waarna het Meisjeskoor voor het voetlicht kwam. Er werd geestig en vlot gespeeld en uitmuntend gezongen. Vooral ook het ensemble van schuldeisohers kwam goed tot zijn recht en het geheele spel oogstte een danbaar applaus. 't Dankwoord van de pres. en de bloe menhulde, die aan de leidster, mej. Jo Kortmann en de pianiste mej. Toos v. Ul- den voor hare belanglooze medewerking wend gebracht, was dan ook wel op zijn plaats. Alle medespelenden werden ook in de hulde betrokken en mochten elk een ruiker bloemen in ontvangst nemen. Hier- mede was de bijeenkomst ten einde en sloot de pres. de vergadering. VEREENIGING „OUD-LEIDEN" Jaarvergadering. Mathesis Scientiarum Genitrix. Aan het eindexamen 'der 5e klasse namen 48 candidaten deel, waarvan 1 zich tijdens het examen terugtrok. Van de overigen slaagden er 34, aan wie het diploma kon worden uitge reikt. De namen der geslaagden zijn: S. Barkema, Leiden; H. Berg, id.; W. Bor- reman, id., N. H. Breedeveld, id.; J. Ciere, id.; J. Dubbeldam, Katwijk a. Zeé; K. Dubbeldam, id.; S. van Gaaien, Den Haag: A. van Gent, Leiden; F. Gout, id. R. P. de Graaf, id.; B. M. de Groot; A. den Hartogh, Alphen a. d. Rijn; H M. Hemerik, Leiden; C. M, A. Insje Drempt (Dr.); T. Koopman, Hijken (Dr.); P. Koopmans, Drachten; J. J. Kroon, Leiden; W. F. Kwestró, id.; C. van der Lelie, id.; G. J. J. van der Linden, id A. Lubach, Oegstgeest; J. van der Mark, Leiden; J. F. Montanus, id.; A Prins, id.; B. Rofessa, Den Haag; P. J. de Roov, Leiden; P. J. Smit, id.; J. Sommer, Den Haag; J. van Staden, Leiden; Th. J. Stol, id.; A. V. Verhoogt, id.; J. Verstraaten, id.; H. van der Vos, Voorschoten. Leidsche Exploitatie Mij. v. Onroerende Goederen. Door den Raad var Commissarissen van de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, gevestigd al hier, is besloten tob uitgifte van het nog resteerende gedeelte ad 244.000 der 5!4 pet. Obligatie!eening geheel groot 500.000 tegen den koers van 100 pet. Prof. De Sitter naar Oalifornië. Uit Pasadena in Ca'üfornië wondt gemeld, dat professor De Sitter, ho ogle-era ar in de sterrekumde alhier en directeur van de Leidsche Sterrewacht, im den aanmaanden, winter het. Mount Wilson-oibservatoriuim zal komen bezoeker- EERSTE BLAD PAG. 2 Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentiue. Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren De Jager, Janssens, De Graaff en Veld'huyzen. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Vrijdag 15 tot en met Zondag 17 Mei waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. GELAAVSBÜASSAGE Altijd een mooie en gezonde huid door een of twee maal per week des^avondis te gen het naar bed gaan,jliet j^Tat een paar minuten met Purol tof mapseeren, waarna men de niet in de huid g^lrongen Purol met een droeg doekjefflean afyegen. Do door massage in de huid fgedrén Jen Purol zal dan gedurende den JbaehU-een verzachten de en reinigende waking opjjSwhuidweef sels uitoefenen en fnj eenjj^zins regelma tige toepassing der hiejrffoven aangegeven eenvoudige behandaWfg aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint geven. 5161 Paard met ruiter op hol geslagen. Giiste-rmorgen is de heer de Vos van Slceniwïjk uit Leiden op den Meyende'- s-chenweg op hol geslagen. Hij kwam met het paard tereoht in het prikkeldraad om het terrein vaai de villa van den heer W. N. J. v. Ditmar. De heer de Vos van Steen wijk Weef on gedeerd, doch het paard liep ernstige ver wondingen op. Men moest het prikke'diraad. losknippen oan he.t dier te bevrijden. Gymnastiekuitvoeringen vrijgesteld van belasting. B. en W. stellen alsnog voor de ioi art. 3, snib e, van de heffjaigsverordening inzake belasting op to on eel vertoo nin.ge n en andere veraiake ijkheden voorgestelde vrijstelling voor tooneei- zang- en muziekuitvoeringen ook te verleenen voor gymnastiekuitvoerin- geji, hetgeen hun alsnog we Hachelijk voor komt. De nieuwe film van Charley Chaplin „City Lights" zal naa.r wij vernemen binnen- kot ook hier ter stede worden vertoond. Door de directie van het Trianontheater zijn de rechten voor deze film aangekocht, zcodat spoedig na de première te Amster dam ook hier deze veel besproken film kan worden tegemoet gezien. Casino. De directie van Casino heeft deze- week gezorgd voor een buitengewoon aardige attractie. Ze vertoont n.l. onder leiding van den heer Henri Oostra, een film, waarop een pop, een Pierrot, en een too- neelknecht verschijnen. De Pierrot, slap en zakkerig, wordt door Jimmy, den knecht, op het tooneei gebracht en opgeblazen, zoodat hij zijn slapheid verliest en stevig op de be-enen kan staan. Nu komt hij in actie. Eenige personen uit het publiek trek ken elk een nummer. De Pierrot raadt die nummers^ sehrijgt ze op een schoolbord en telt de getallen op. Pletzelfde geschiedt, met een woord, dat hij niet alleen in 't Xe- derlandsch, doch ook in 't Fransch, En- gelsch, Duitscli, Latijn, ja zelfs in !t Grieksch weergeeft. Met een bokspartijje tusschen deft Pierrot en den knecht ein digt deze leuke vertooning, die bij het pu blick zeer in den smaak viel. Hoe dit alles in zijn werk gaat is een geheim, dat, vol gens de annonce, tot heden nog niemand heeft kunnen ontsluieren, en wie het zou kunnen, kan bij den heer Oostra honderd gulden in ontvangst gaan nemen als be looning. Verder bestaat liet progarmma uit nieuwsberichten en twee groote films. Voor de pauze: „Verloren liefde", een sterke speelfilm, waarin eeD jonge weduwe zich opofferd om de misstap goed te ma ken, waaraan haar wuft en onervaren doch tertje zich heeft schuldig gemaakt. Na de pauze: „De raadselachtige moord" een rolprent vol spanning en sensatie, waarvan we het slot wel iets anders zou den geweuscht hebben. Voor volwassenen een goed programma, dat door „de geheimzinnige pop" zeer aaa- Irekkelk gemaakt wordt. In het café-restaurant „In den Vergulden i Turk" is gistermiddag de alg. jaarlijksche ver- I gadering gehouden van de Vereeniging ..Oud- i In zijn openingswoord memoreerde de voor- zitter, prof. mr. D. van Blom, het overlijden van den heer S. J. le Poole, die gedurende 27 jaar van het 28-jarig .bestaan der Vereeniging als secretaris van „Oud Leiden" is opgelredn. Hij was de spil, waar Oud Leiden" om draaide, de stille kracht die altijd ten goede werkte, j In zeer bijzondere mate geldt van hem, dat zi;n nagedachtenis bij het bestuur der vereeni- j ging in dankbare herinnering zal blijven. j De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De zittende bestuursleden werden herko- zen. In de drie vacatures zal later wordeu voor. De rekening van den penningmeester sloot 1 met een bedrag in ontvangst van ƒ2115.36, in j uitgaaf van 1026.52, zoodat er een batig saldo is van 10S8.84. De penningmeester werd van zijn gehouden beheer gedechargeerd. Voor wat betreft het jaarverslag van den se cretaris werd verwezen naar het Leidsch jaar boekje, waarin dit verslag in druk zal verschij- Daarna werd de vergadering gesloten. BIOSCOPEN. Luxor. Voor de pauze gnat er deze week in het theater aan den Stationsweg een amu sante film, waarbij ieder zich ongetwijfeld zal amuseeren. Deze filin luistert naar den titel van „Laura en haar chauffeur" en geeft de geschiedenis weer van een win kelmeisje uit een groot warenhuis, die ver liefd geraakt op den eigenaar, doch in de meening verkeert, dat hij chauffeur is. Er spelen zich dan heel grappige scènes af, die ten slotte leiden tot de eenige mogelijke oplossing, een verbintenis tusschen beiden. Na de pauze wordt vertoond de film ..Hocus-Pocus", een Ufaton-film. waarin de bekoorlijke Lilian Harvey en Willy FTitech de hoofdrollen vervullen. Waarom deze film, die weer eens een „interessante" rechtzaak brengt, zulk een zonderlingen naam draagt, weten we niet. 't Is een aar dige speelfilm met somwijlen momenten van spanning. Het verloop ervan willen we niet vendellen, dan is de aardigheid er af. Volwassenen kunnen er zich een uurtje aan genaam mee bezig houden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2