BINNENLAND ONDERWIJS KINADRUfe^ELS Lichtzinnige Jeugd VRIJDAG 15 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 EERSTE KAMER. Duurdere sigaretten. Do Eerste Kamer heeft Woensdag de "wetsontwerpen tot aanvulling en wijzi ging van de Leeningwet 1914 en heffing van opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten z. h. s. aangenomen. Hetzelfde gebeurde met eenige andere wetsontwerpen, waaronder de wijziging van de Wet op het Notarisambt, tot meerderen waarborg voor hen, die hun'be langen toevertrouwen aan notarissen, wel hel belangrijkste was. TWEEDE KAMER De Drankwet. Woensdag is de Tweede Kamer bij de verdere behandeling van het wetsontwerp inzake wijziging van de drankwet in een labyrinth van amendementen geraakt. De Kamer weet blijkbaar zelf niet meer hoe er aan te ontkomen. Wij zullen ons beperken tot een ver melding van belangrijke in het wetsvoor stel aangebrachte amendementen. Tot nu toe is- er nog niet een amendement van ingrijpende beteekenis aangenomen. R. K. STAATSPARTIJ. Partijraad 1931. De agenda van de negende vergade ring van den Partijraad der R. K. Staats partij, te houden Vrijdag 12 Juni te 8 uus 's a-vonds en Zaterdag 13 Juni 1931 te 10.15 uur in de groote zaal van het Restaurant „Centraal", Jaarbeursgebouw te Utrecht, vermeldt o.m.: Verkiezing van een lid van het Dage- lijksch Bestuur in de vacature van mr. A. J. M. Leesberg. Door de, ter vorige vergadering mede gedeelde ontslagname van mr. Leesberg, moet thans in die vacature worden voor zien door de verkiezing van een lid van het D. B., aan te wijzen uit de 18 door de Besturen der R. K. Rijkskies'bring- organiisaties aangewezen Partijbestuursle den (art. 17 lid 2 sub 1 Partijre-glement). In het Partijbestuur in zijn huidige samenstelling hebben zitting: M. van Hout, voor den Rijkskieskring Den Bosch. Mr. J. J. A. H. Houben voor den Rijke kieskring Tilburg. Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst voor den Rijkskieskring Arnhem- N ijmegen. J. W. H. M. Meyer voor den Rijks<kies- kr i n g Arnhem-N ijmegen. Hf W. D. Hellebrekers voor den Rijks- kieskring Rotterdam. Ir. L. J. M. Febcr voor den Rijkskies kring den Haag. C. C. W.ubben voor den Rijkskieskring Dordrecht. J. C. Berger voor den Rijkskieskring Amsterdam. (Vac.) voor den Rijkskieskring Helder. Mr. J. B. Romans voor den Rijkskies kring Haarlem. J. P. Mentink voor den Rijkskieskring Middelburg. G. H. J. van Spanje voor den Rijks kieskring Utrecht. Past. O vermeer voor den Rijkskies kring Friesland. G. J. Ter Steege voor den Rijkskies kring Overijsel. J. W. Ton Braak voor den Rijkskies kring Groningen. A. Si-bon voor den Rijkskieskring Drenthe. J. W. Mols voor den Rijkskieskring Maastricht. (Vac.) voor den Rijkskieskring Leiden. Behandeling en goedkeuring der vre- desresolutie aangenomen en namens de delegatie der R. K. Staatspartij mede- onderteekend op de bijeenkomst van het Comité Exécutif van 'het Secretariat In ternational des Partis Démocratiques d'Inspiration Ohrétienmc, gehouden te Parijs, 5 Jan. 1931. 5094 Rondvraag. a. Behandeling en beantwoording der eventueel schriftelijk ingediende vragen. Onder verwijzing naar de regeling van de rondvraag zooals die onder punt 10 der najaarsvergadering-1930 van den Par tijraad werd aangekondigd, en nader is uiteengezet en toegelicht in de circulaire No. 31 Maart 1931 namens het Par tijbestuur gericht aan de Rij'kskieskring- besturen en aan de leden van den Par tijraad worden deze leden ook thans wederom in de gelegenheid gesteld vra gen over algemeene politieke onderwer pen schriftelijk in te dienen bij het Par tijsecretariaat, Laan van Meerdervoort 65 te 's-Gravenhge, en dat wel vóór den 31en Mei a.s. b. Mondelinge rondvraag. Schorsing der vergadering tot Zater dagmoren 10.15 uur. Behandeling van „Gezin en Overheid, Beschouwingen over enkele onderdeelen van de ta-ak van de Overheid met. betrek king tot het gezin", aan de hand der uitgebrachte praeadviezen van mejuffrouw Mia van der Kallen en van de heeren J. H. Maenen, dr. H. W. E. Moller en mr. C. P. M. Romnle. Zaterdagmorgen 8.15 uur za] in de Ka thedrale Keerk te Utrecht (Lange Nieuw- sbraat) een H. Mis worden opgedragen voor de R. K. Staatspartij en hare le den. Het Partijbestuur vertrouwt, dat zooveel mogelijk alle leden in de kerk zullen aanwezig zijn en vooraan zullen plaats VERKIEZINGEN ALGEM. MIJNWERKERSFONDS. De Katholieken winnen 5 zetels. Bij de gehouden verkiezing van leden en plaatsvervangende leden van de fonds commissie van het Algemeen Mijnwer kersfonds werden uitgebracht 2603 stem men, waarvan geldig 25298 stemmen. Hiervan werden uitgebracht op: 1931 1928 Kath. Mijnwerkersbond 14231 10887 Alg. Ned. Mijnwerkersbond 10194 10067 Centrale Mijnwerkersbond 873 465 Gekozen werden: 1931 1928 Kath. Mijiiw.erkersbond 32 27 Alg. Ned. Mijnwerkersbond 22 27 Cenbr. Mijnwerkersbond 1 1 De Katholieken winnen dus 5 zetels. Boycot tegen Gouda. In verband met het voortbestaan van den tol aan de H aas tr echts oh e brug bij Stolwijbersluis is een actie voor een oeconomischen boycot teegen Gouda be gonnen. Een Maandag opgericht comité had den Woensdag daarvoor uitgekozen, can- dat dan te Gouda dc weekmarkt gehou den werd, welke altijd zeer vele inwo ners uit de Krimpenerwaard naar de stad trekt. Op alle toegangswegen uit de Krimpenerwaard naar Gouda werden in grootcn getale strooibiljetten uitgereikt, waarop stond: „Koop niet in Gouda, ka meraad, zoolang de tol op de Haa-strech- sche brug nog bestaat". Verder hingen in dc buitengemeenten bij diverse inwo ners biljetten van gelijke strekking voor de ruiten. Pauselijk zouaaf overleden. In den ouderdom van 84 jaar is te Lut.jebroek de oudpauselijk zouaaf Gerrit j Visser overleden. DE SPELLINGKWESTIE. De minister over de circulaire van B. en W. van Den Haag. Op vragen van mejuffrouw Westerman, iid van de Tweede Kamer: Heeft de minister kennis genomen van den omzendbrief, door het college van burgemeester en wethouders van 's-Gra- venhage gericht tot de hoofden van openbare onderwijsinrichtingen in die ge meente, waarbij wordt medegedeeld, dat het college met ingang van het cursus jaar 19311932 de spelling van de Ne- derlandsche taal wensoht te zien onder wezen overeenkomstig de regels van de Vries en Te Winkel? Js het den minister bekend, welke be weegredenen burgemeester en wethou ders van ''sGravenhage in deze zaak ge leid hebben1? Is de minister niet van oordeel, dat door deze aanschrijving van burgemees ter en wethouders van 's-Graven'hage, welke in strijd is met de circulaire, waar in door den minister verleden jaar eenige vrijheid op spellinggebied bij het afleg gen van examen werd toegestaan, op nieuw verwarring op dit terrein zal ont staan? Heeft de minister van onderwijs, kun sten cn wetenschappen 'geantwoord: De ondergeteekende heeft door middel van de pers kennis- genomen van den omzendbrief, in de eerste vraag bedoeld. De beweegredenen, welke burgemees ter en wethouders van 's-Gravenhage tot het zenden daarvan hebben geleid, zijn, naar hij veronderstelt, vervat in den aanhef daarvan, welke volgens couran ten-berichten als volgt luidt: „Naar aanleiding van de u beken de aanschrijvingen van den minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen, nopens de schrijfwijze of spelling der Nederlandsche taal, heb ben wij de aandacht van den mi nister er op gevestigd, dat de abitu riënten van scholen voor voortgezet onderwijs- in deze gemeente o.a. ge schikt moeten zijn voor de waarne ming van administratieve betrekkin gen in den dienst van openbare be stuursorganen. Met het oog daarop hebben wij tot den minister de vraag gericht, of de regeering voornemens is om zeer binnenkort in de van haar uitgaande stukken de door den minister aan gegeven vereenvoudigingen van de spelling in toepassing te brengen. De minister heeft thans deze vraag 1 ontkennend beantwoord". De ondergeteekende ziet geen strijd tusschen deze aanschrijving van burge- i meester en wethouders- van 's-Gravenhage en zijn circulaire van 12 September 1930, wijl deze laatste zich uitsluitend bepaal de tot 'het toestaan van eenige vrijheid op het ge-bied van de schrijfwijze der Ne- I derlandsche taal bij het afleggen van I examens. Vermits in deze circulaire niet j een bepaalde gedragslijn voor het onder- I wijs is voorgeschreven, doch slechts de j daarin genoemde afwijkingen van de tot i dusverre het meest in gebruik zijnde schrijfwijze van de Nederlandsche taal I bij de tevens daarin vermelde exa-mens geoorloofd werden verklaard, staat het aan gemeente- en school besturen vrij te bepalen, dat bij het onderwijs aan de onder hun beheer staande inrichtingen j van die toegestane afwijkingen geen ge- I bruiik zal worden gemaakt. Het gevolg hiervan is in casu geen ander dan dat de tot dusverre het meest in gebruik zijnde schrijfwijze van de Nederlandsche taal op de bedoelde scholen blijft toe gepast. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 16 Mei. Huizen 1875 M. TJit-sl. K. R. O.-uitzending. S.00 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door past. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.151.45 Concert KRO-sexlet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonpl. 2.30 Vrageivhalfuurtjs. 3.004.30 Kinderuurtje. 4.30 Zwemcursus door S. P. J. Borsten. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.0o Sportpraatje S. P. J. Borsten. 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.357.00 Belastingp raatje door C. J. B. Otte. 7.007.30 Spreker: Beknopt overzicht van de Kinderwetten. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonpl. 8.1511.00 Concert KRO Salonorkest o. 1. v. M. v. 't Woud. J. Moerdijk (zang). B. Verhoeven (causerie). 10.5012.00 Dansmuziek. Hilversum 298 M. Uitsl. VARA-uit-zending. S.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 VARA-septet. I.45 Gramofoonpl. 2.00 T. Landré „Ons huis een tehuis". 2.30 Ds. G. W. Melchers uiti Warga: „Karaktervorming". 2.45 Peadagogisch concert. 4.15 Concert. 4.45 Esperanto-cursus. 5.05 D. J. v. d. Ven: „Ons mooie Ne derland". 5.35 Friesöh uurtje. 6.30 B. Bakker: De beteekenis van de Soc. Dom. Gemeente-Politiek in Arn hem". 6.45 Gramofoonpl. 7.30 VARA-Varia. 7.35 „De Film-Koorts" een spel voor de lens van J. Elsensohn. S.00 Concert. S.30 Bestuursmedcdcelingcn. 8.40 Zaterdagavond-programma. Daventry 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Berichten. 7.05 Trio-concert. 7.20 Lezingen. 7.50 Vaudeville. 9.20 Berichten en lezing. 10.10 Orkestconcert. II.0512.20 Dansmuziek. ,/Badio Parie" 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonpl. 9.05 Radio-Tooneel. 10.20 Gramofoonpl. Langenberg 473 M. 7.208.20 Gramofoonpl. 10.3511.05 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.25—2.50 Orkest concert. 2.55—3.45 Gramofoonpl. 5.206.20 Orkest concert. 8.20 Vroolijke avond. 10.20 Berichten. Daarna tot 11.50: Or- kestconcert. II.501.20 Dansmuziek. Kal u nd borg 1153 M. 12.201.35 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en zang. 5.205.5Ó0 Gramofoonpl. S.209.20 Orkestconcert, declamatie on zang. 9.4510.25 Orkestconcert en voordracht 10.4011.20 Orkestconcert en zang. 11.2012.35 Dansmuziek. Brussel 50S.5 en 338 2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. S.20 'Concert. Orkest en strijkkwartet. 9.20 Viool-recital. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 5.50 Dansmuziek. 6.5o Gramofoonpl. S.20 Gramofoonpl. Opera „Paljas". 9.20 Orkestconcert en zang. Z e e s e n, 1635 M. 6.05 Tijdsein. 6.50 Gymnastiek en Gramofoonpl. 10.552.20 Lezingen. Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20J4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50S.20 Lezingen. 8.20 Operette „Das Apfelfest Jabuka" van Joh. Strauss. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. HEVIGE GASONTPLOFFING TE HELMOND. EEN HUIS UIT ELKAAR GESLAGEN. Gasfitter licht gewond. AVoensdagmiddae: te vier uur heeft in per ceel 23 van de Vredelustlaan te Helmond en ontploffing plaats gehad, waarbij geluk kig geen menschenlevens te betreuren zijn. Het huis, dat verbouwd is, zou Woensdag avond door nieuwe bewoners worden be trokken. Sinds eenige dagen reeds ver spreidde het een onaangename gaslucht. Toen des middags de gasfitter V. den gas meter wilde onderzoeken, stak hij een lu cifer aan. Een geweldige knal volgde en een enorme vlam sloeg dwars over dc straat tegen de aan de overzijde staande huizen. Alle ramen en raamkozijnen van het huis 'waren weggeslagen, evenals de buiten deur, terwijl het geheele huis uil zijn voe- Dr H.NANNtNG'S EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30p.fl. gen was geslagen. Het plafond en plat Ie dak bleken opgelicht te zijn. Aan «Ie ach terzijde waren de pannen van het dak ver dwenen, terwijl de muren in liet huis !«>s in elkaar hingen. Van het aan de andere zijde van de straat gelegen woonhui;- wer- den door den luchtdruk alle ruilen inge drukt. Van het huis, gelegen aan de linker zijde van het perceel 23 werden de vloe ren van de kamers, gelegen aan de straat kant, opgeslagen. De deuren scheurden op verschillende plaatsen, Ook penceel 21 liep schade op. De gasfitter V., die. doordat hij in een hoek van de kamer was -e/.ei.en. niet «es- geslagen kon worden, schroei.ie hei hoofd haar en liep brandwonden aan het gelaat cp. Twee der toekomstige bewoners, welke zich achter het. huis bevon len en oen derde persoon, die zich eveneens builen bevond, kwamen met den schrik vrij. Het gas bleek zich onder de «loeren der resp, huizen opgehoopt te bonbon, waar door de ontploffing is veroorzaakt. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. Het spijt me, va-der, doch ik moet u de waarheid vertellen. Ik ben weer gezakt. John Dale scheen te waggelen, alsof iemand hem een slag had gegeven. Hij klemde zijn sterke tanden op elkaar en zei niets. Ik ga in November opnieuw op, ver volgde Rupert. Ik weet, dat ik alsdan zal slagen. Dit zijn geen ijdele woorden, va der. Ik k a 11 en ik zal slagen. De oude man legde zijn handen op Ru perts schouders. Hij sprak op dapperen, fieren toon, ofschoon zijn stem eenigszins beefde. Rupert, m'n jongen, ik ben er van overtuigd, dat je je best hebt. gedaan daarom doe. ik je ook gecu verwijt. Ik moet je echter iets zeggen, 't is hard, doch 't is beter, dat je het weet: het geld is op! Op alle mogelijke manieren heb ik bezuinigd. Doch ook de spaarpenningen der laatste vijftig jaren zijn op. De farm levert niet ge noeg op voor ons da.gelijkseh onderhoud. .'-<elfs ben ik gedwongen geweest, geld op te nemen en een deel van ons oude familie bezit (e verhypotheken. Ook den laatsten koer kou ik je examengeld niet betalen, nog veel minder je kosthuisleven in Lon den. Ik weet het, antwoordde Rupert op weiwillenden toon, ofschoon hij nooit had vermoed, dat de zaken er zóó voorstonden. Weer hoorde hij de slem van zijn gewe ten. Hij dacht aan wat gebeurd zou zijn, als Ruby Strode niet had ingegrepen; hij zou z'n vader en z'n zuster hebben laten leven, overgeleverd aan de schande onfeerd. Na eenige oogenblikken was Rupert weer in staat iets te zeggen. Maak u over het geld geen zorgen, vader. Ik heb liever, dat u mij op dat punt geen vragen stelt, maar ik heb een klein gëlukje gehad en genoeg geld overgehou den om, als 't moet, nog een jaar in Lon den te wonen. Ik heb zelfs ook voor u nog wat over. Toch geen geleend geld, of geld ge wonnen met het spel vroeg John Dale. Doch ik behoef je dit niet te vragen, is 't niet, Rupert? Het is natuurlijk eerlijk ver diend geld Rupert durfde de herkomst van het geld niet te noemen. Ik heb het gekregen door bemiddeling van een vriend, zei hij op on vasten toon. Meer kan ik u thans niet zeggen later zal ik alles wel vertel len. Ik kan u alleen zeggen, dat u zich over dit alles niet bezorgd behoeft te maken. Ik zal mij uwer waardig toonen: dat be loof ik u. Dale drukte met zijn harde, eeltige hand krachtig die van zijn zoon. Dat weet ik, m'n jongen, dat weet ik. Het eerste, wat Rupert deed met het geld, dat hij van Ru'by had ontvangen, was aa-n Despard de vijf en twintig Pond terug betalen, welke hij geleerfd had. Daarna gaf hij Marjorie vijftien pond, tien pond voor huishoudelijke uitgaven en vijf pond voor haar zelf. Z'n zus was in de wolkenze weigerde echter eerst- het geld te aanvaarden. Het leek haar wel een fortuin. Zeg er maar niets van aan vader, zei Rupert, ofschoon hij wel weet, dat ik een boffertje heb gehad. Als hij echter iets noo- dig heeft, koop het dan voor hem, je kunt dan zeggen, dat het een cadeautje van mij is. Koop ook voor jezelf een aardige japon en een paar leuke schoenen. Rupert was 'n beetje bang, dat het zware voedsel en het ruwe leven op Blackthorn- Farm z'n vriend vlug zou vervelen, doch hij zag al heel spoedig in, dat hij het bij het verkeerde eind had. Het leek wel of Des pard steeds aan dit leven gewoon geweest was Voor dag en dauw stond hij op, even vroeg als Marjorie; hij was in haar nabij heid, a.ls zij karnde of boter maakte hij drong er op aan, dit. werk ook te mogen doen. Ook op de farm maakte hij zich ver dienstelijk, zoodat hij hierdoor gemakkelijk den ouden Dale voor zich won. Hij bleek even goed schutter te zijn als Rupert, bij de jacht op dc konijnen. Doch nog steeds was het hem niet gelukt de listige en vlug ge forel te vangen en in dit opzicht er kende hij dan ook openlijk z'n onmacht. Ik zou wel eens graag een kijkje wil len nemen in de oude tinmijn, waarover je het zoo dikwijls hebt. gehad, zei hij op ze keren dag tegen Rupert. Hij vroeg ook aan Dale enkele inlichtingen omtrent die mijn, zooals bijvoorbeeld, hoe lang de mijn in bedrijf was geweest, sinds welk tijdstip er niet meer gewerkt werd en ook haar hui- digen toestand. Ze is buiten bedrijf gesteld, omdat er niet genoeg tin werd uitgehaald om ze ren dabel te maken, zei de oude farmer. AVe dachten, dat er 'n fortuin in verborgen lag, doch het is een geheel andere richting uitgegaan. Despard schudde zijn hoofd en wreef, in gedachten verdiept, over z'n snorretje. Ik weet en ander af van de Cornish-mijnen en ik heb in een paar van die ondernemin gen eenige aandeelen. Zooals u weet, heeft men een paar jaar geleden de exploitatie hervat en nu gaat alles wel. 't Is lang niet onmogelijk, dat uit uw tinmijn toch nog wat geld te halen is, mr. Dn le. Dan ben ik er werkelijk benieuwd naar. wat u uit die mijn nog halen zult, zei Dale een beetje spottend. Alles was u vindt is welkom. Rupert en Despard brachten een gehee- len namiddag door met het onderzoek der mijn. Dit ging niet zonder gevaar en moei lijkheden. Tot Rupert's verwondering stond er betrekkelijk weinig water in de mijn. Despard betoogde, dat de omliggende moe- raslandcn en de nabije, rivier wellicht werkten als draineerings-systemen. Het bleek niet moeilijk, sporen van tin te vin den op de plaatsen, waar men het laatst gewerkt had. Het zou de moeite waard geweest zijn zoo men het werk had voortgezet, zei Des pard, in gedachten verdiept. 'n Geval van te veel of te weinig be drijfskapitaal; óf de ingenieur, die het be drijf leidde, moet een ezel zijn geweest. Denk je dan, dat het loonend zou zijn de zaak weer aan te pakken? vroeg Ru pert op verbaasden toon. Despard haalde z'n schouders op. Het ri sico zou te groot zijn. AVaB het maar een goudmijn, dan zou men vechten om er geld in te mogen steken; tenzij.... ja, tenzij we het. toovenvoord radium zouden kun nen lanceeren Plotseling hield Despard op. hij hief zr'n lantaarn op cn lichtte in Rupert's aange zicht. Al sprekende had hij den grond in den gang, waarin ze zich bevonden, omge woeld met een kleine schop, welke hij voor dat doel had meegenomeu. Hij hield in z'n hand een klein stukje van een zwarte substantie, die veel weg had, zoowel wat kleur als samenstelling be treft, van pek. Hij vroeg Rupert dit product nauwkeurig te bekijken. AYelnu? zei Despard op scherpen toon. Z'n stem klonk zenuwachtig. Nog nooit was dit aan Rupert opgevallen. Ja?.... Goeie hemel't Is niet te verwonde ren, dat je drie keer bestolen bent! riep Despard uit. AVeet je dan niet. wat deze substantie is Rupert bekeek de materie met. aandacht. Het heeft veel weg van pekorts. Ja 'n klein beetje, snauwde Des pard spottend terug. Rupert kon 'n kreet niet onderdrukken. Hij boog zich voorover en am de massa nu nauwkeuriger op. 't Is pekerts. Doe je lamp uit, beval Despard. Rupert gehoorzaamde. Langen tijd 'ton den ze in het pikkedonker. Nu begon Des pard de wanden en den grond van den gang weer om te woelen. Na een pos maak- hij weer licht. Dat was te veel gehoopt, zuchtte hij. Ze namen het pekerts mee. Despard knoopte het in z'n zakdoek, dien hij in zijn zak stak. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13