GERO Gero Gronialca H.M.PIERROT GERO-ZILVER KOHSCHULTE's UIT DE OMGEVING ONDERWIJS UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 13 MEI 1931 DE LE1DSCHE COURANï TWEEDE BLAD PAG. 3 WAAR KOOPT U HET BESTE en GOEDKOOPSTE Vloerzeilen, Over/jorrfijnen, Trap- en Gangloopers NATUURLIJK in BEDDEN- EN TAPIJT-MAGAZIJNEN Vloerzeil en worden GRATIS Loopers GELEGD m OVERGORDIJNEN mm worden GRATIS GEMAAKT NOORDWIJK. TWEEDE LUSTRUM VAX „EXCELSIOR". Een concours. Er zullen.-in Noordwijk weinig vereeni- gingen zijn, welke kunnen bogen op één zoo groote sympathie en medewerking der ingezetenen als ons kranig Fanfare corps en 't valt niet te verwonderen, dat dit corps, nu het staat aan den mijlpaal van zijn 10-jarig bestaan, de volle aan dacht van ieder trekt. Letterlijk trekt een muziekcorps spoedig de aandacht, want als zij zich laten hooren, doen zij dat meestal met schallende en schetteren de tonen, doch ook anderzins trekt ons Fanfarecorps bij een terugblik op de at'geloopen 10 jaren onze volle aandacht door het moedige en taaie volhouden van bestuur en leden, om niet alleen heb korps in stand te houden, doch het steeds volgens het devies „Excelsior" -hooger op te voeren op muzikaal gebied in een prettige onderlinge samenwerking. Voor al dit laatste mogen wij in ons korps prijzen, daar toch een goede onderlinge harmonie hen zal brengen op het ni veau, hetwelk zij beoogen. Als wij even terugblikken, komt voor onzen geest de oprichting van het korps in 1921 als on- derafdeeling van de St. Joseph-gezeilen, door kapelaan S. Braakman, die hiertoe het initiatief nam en hoewel heel be seheiden begonnen, hierin, dank zijn voort varendheid, volkomen slaagde. Er werd in de vergadering van 14 Februari een bestuur samengesteld uit de heeren J. Hiep, voorz., Karei Vink, seer, en L. v. d. Zalm, penningan. Hieruit blijkt te vens dat het korps een jubileerend voor zitter heeft, dien wij gaarne zonder de andere voormannen hierdoor achter te stellen, onze gelukwensöhen aanbie den, om hem te prijzen als een voorzit ter bij uitnemendheid, die ten allen tijde op de bres stond als het gold de belan gen van „Excelsior". Op 14 Mei 1921 werd als le directeur benoemd de heer S. Hiep; geen enkele buitenstaander zal kunnen begrijpen, wat al moeilijkheden, geheel belangeloos, deze bescheiden diri gent in de eerste jaren .heeft moeten overwinnen, om de grondslag te leggen van hetgeen het korps nu presteert. Het moge dezen oud-directeur dan ook zeker wel tot verheugenis strekken, dat nu 10 jaar later op 14 Mei 't korps het heeft aangedurfd een zoo grootsch concours te organiseeren, waarbij, naar wij zeker ver trouwen, het corps zelf zeker goede suc cessen zal oogsten. Heel bescheiden op gezet ontwikkelde „Excelsior" in een aangename samenwerking van directeur en leden, zich gestadig en in 1922 lieten zij dit al eenige keeren naar buiten uit komen door de St. Jeroen-processie te begeleiden en het Oranjefeest op te luisteren. Toen de eerste vuurproef was doorstaan en de schuchterheid was ge weken, kwam het korps meerdere malen op den voorgrond waardoor de belang stelling bij de buitenstaanders ook groo- ter werd, zoodat begin 1924 een uitvoe ring werd gegeven voor donateurs en kunstlievende leden. Dat de sympathie voor het korps nog steeds is toegenomen komt wel goed tot uiting, want begin 1931, moesten er 4 avonden gegeven wor den om alle donateurs en kunstlievende leden in de gelegenheid te stellen een uitvoering van Excelsior te kunnen bij wonen. In het jaar 1925 leed het korps eenige gevoelige verliezen, eerstens door het vef- trek van kap. Braakman en twecdens wegens het bedanken van den heer S. Hiep als directeur; beiden hebben door hun ijverig werken een on-verget-el ijken indruk van dank bij het korps achter gelaten. Als geestelijk adviseur werd be noemd Kap. Hesp, die in zijn vijfjarige loopbaan een goede stuwkracht voor het korps is geweest, terwijl op 9 October 1926 als nieuwe directeur werd benoemd de heer G. Verheij onder wiens bekwame leiding tot Juni 1930 het korps nog steeds in bloei toenam en men reeds menig suc ces op festivals en concours mocht, oog sten. Als nieuwe directeur werd op 25 Juni 1930 benoemd de heer Com. de Haan, die de grondslagen, gelegd door zijn voorgangers, in deze korte periode reeds stevig heeft uitgedijd. En met vaste hand zal deze uitstekende musicus het parool „Excelsior" steeds meer bij het korps in toepassing weten te brengen. Nu wij staan aan den vooravond van de herdenking van het 2e lustrum met een grootsch opgezet concours, brengen wij van harte onze gelukwenschen aan het kranig korps met den 'wensoh dat het concours in alle opzichten moge sla- gen. Aan het concours nemen in totaal 23 korpsen deel. waarvan de navolgende morgen (Hemelvaartsdag) uitkomen: „Sint Gregorius" van Kwintsheul; „Sint Rafael" van 's-Gravenhage„Arti et Re- Jigioni" van Ter Aar; „Sint Radboud" van KethelHarmonie „Alphonsus-Patro- naat" van den Haag; „Excelsior" van Noordwijk; „Sint Jeanne d'Arc" van Noordwijkerhout; „Sint Joseph" van Rot terdam; „Piua X" van Poeldijk. SASSENHEIM. IJken en herijken. Op 26 Mei zal in het K. S. A.-gebouw herijking plaats heb ben van letter A. tot K. en op 27 Mei van letter L. tot Z. ï-eikeaa van 1012 en van 13 nar. KATWIJK AAN DEN RIJN. „Rerum Novarum". Het feit, dat het 40 jaar geleden is dat de Encycliek Re- rum Xovarum werd uitgevaardigd zal Zondag door den R. K. Volksbond eenigs- zins plechtig worden herdacht, 's Mor gens in de H. ~Mis- van half acht zullen de leden een algemeene H. Communie houden. Het bestuur rekent op aller te genwoordigheid in de Vroegmis. W0UBRUGGE. Historische monumenten. Naar we vernemen is de oude Korenmolen aan de Wijde Aa overgegaan in eigendom aan den heer Straathof. Te hopen is, dat dit historisoh en natuurmonument niet in sloopershanden komt. Ook is- het Oude Rechthuis alhier, se dert 1882 in eigendom van de familie Guldepiond, in andere handen overge gaan. WARMOND. Nieuwe Politieboot. De door de ge meente aangekochte nieuwe politieboot is thans gereed gekomen en is reeds te Warmond aangekomen. De boot die ge heel gebouwd is op de werk van de fir ma Vis Azn. te Waddinxveen ziet er keurig uit en bij den bouw is vooral rekening gehouden met de eischen die aan een dergelijke boot gesteld moeten worden, zoowel wat betreft inrichting als snelheid. Voorwaar een mooie aanwinst voor de gemeente. Warmond in 't donker. Door een de fect in den hoogspanningskabel, die onze gemeente van electriciteit voorziet, is geheel Warmond gisteren zoowel overdag als des avonds en des nachts van elec- trisch licht verstoken geweest, zoodat onze gemeente met zijn vele petroleum- lichtjes en kaarsjes weer het aanzicht had van een kwart eeuw terug. Men heeft gisteren en heel den nacht doorgewerkt om het defect te herstellen en heden tegen den middag was het de fect hersteld. Zegt het voort! ■m~HET BESPAART U GULDENS. .-,056 GEMEENTERAAD VAN ZEGWAART Examen Krankzinnigenverpleging. Door de examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen-vereeniging werden de overgangs-examens afgenomen in het Ge neeskundig gesticht „Sancta Maria" te Noordwijk. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 12 candidatcn. Geslaagd: Eerwaarde Zuster Gertrudis, J. Asztalos, A. van Diemen, E. Frerichs, A. Frowijn, II. Goddijn, A. Meerman, A. Xan- nings, A. E. Raes, M. Rouwendaal, A. Stam, C. van der Zwet. Tweede overgangsexamen 8 candidaten. Geslaagd: Eerw. Zusters Johanna en He lena, H. J. G'ozijn, J. M. Cozijn, M. van Die- men, M. E. Frerichs, W. van Padua, S. J. van der Zwet. ZOETERWOUDE. Maria-auond. Gisteravond werd een Ma- ria-avond gehouden, waartoe alle leden van de Mariacongregaties, alsook de ouders van de leden, waren uitgenoodigd. De directeur van de jongenscongregatie de weleerw. heer J. v. Dael opende de bijeen komst met het openingsgebed en heette de in groot getal aanwezige jongens en meisjesleden cn de vele ouders welkom, waarna zijneerw. de strekking van dezen avond uiteenzette. In den loop der tijden hebben begaafde men- st-hen de H. Maagd bezongen en Haar ter eere in proza en poëzie geschreven. De heer Theo de Witte zal, zooals een Trou badour uit de middeleeuwen, de schoonheid onder de ridders bezong en uitjubelde, als een andere Troubadour vertellen van wat geschre ven is en gedicht werd over de Zoete Moeder- maagd. In het middeleeuwsche kostuum komt dan de voordrachtkunstenaar op het tooneel waar op in de bloemen van de Meimaand een mooi Mariabeeld was geplaatst. Zonder vast programma heeft de heer Witte een schat van ernstige, verheven en luimige ge dichten, legenden en verhalen voorgedragen. Wel was het gebodene voor een deel der aan wezigen blijkbaar te zwaar, of misschien te engewoon, maar onder het voordragen was het stil en werd aandachtig geluisterd. Over het werk zelf te schrijven is voor een niet-letter- kundigen correspondent alleen in zooverre mo gelijk, dat hij zich moet bepalen tot de popu laire gedachten. De ter zake kundigen zullen zeker van de middeleeuwsche dichtwerken wel genoten heb ben, het overige publiek heeft het meest ge- nrlen van de aardige legenden en vertellingen. Ook de inleidingen in Brabantsch dialect waren pakkend. In de pauze werden door het knapenkoor onder leiding van den Eerw. Directeur ver- schMlende gedeelten uit het kerstspel en Ma- rialiederen gezongen. Ook voor deze zang was veel belangstelling. Deze avond heeft een inbreuk gemaakt op den sleur, die in de voordrachtkunst is geko men. Velen zullen moeten toegeven dat het ge bodene niet alleen mooi, maar ook een stap in de goeden richting is tot de opvoeding van het publiek naar de vraag voor beter werk op het tconeel. En dat de stof van dezen avond anderen zoo vreemd lijkt, komt alleen, omdat ons volk niets r.nders wordt voorgehouden dan niets zeggen de bombast, zonder taalschoonheid en zonder een inhoud, die den godsdienst met zijn groote verhevenheden raakt. 't Was wel een groote 6tap naar een nieuwe richting, maar de sprong is niet op een val doch tot een hooger standpunt op het ge bied van ontspanning gekomen. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. Het kweeken van palmen in potten. Sommige soorten palmen kan men zeer goed in huis kweeken, terwijl een ander slechts buiten wil groeien. Een palm kan ook goed uitgroeien in een tamelijk kleine pot. Gewone aarden potten zijn het beste. De pot kan geheel gevuld zijn met de wor tels van de palm, terwijl de plant nog goed blijft groeien. Het gebeurt dikwijls, dat een palm doodgaat, wanneer hij verpot wordt, dus moet men met verpotten zeer voor zichtig zijn en liefst zoo min mogelijk ver potten. Is het werkelijk noodig, dat de plant een grootere pot krijgt, dan moet de nieuwe pot niet veel grooter zijn dan de oude. Gooi altijd een laagje bakst-eenen onder op den bodem van de pot, zoodat het water niet in de pot blijft staan, maar er gemakkelijk uit kan loopen. Plaatst men de pot in een sierpot, dan moet men zor gen, dat het gaatje onder in den aarden pot niet verstopt raakt, doch dat het water er doorgang kan vinden. De palmen mogeji alleen in het voorjaar worden verpot. De aa.rde in de pot moet klam zijn, terwijl de palm alleen water moet krijgen, als de aarde bovenop droog iB. Geef dan genoeg om de aarde tot op den bodem nat to ma ken. Maar niet zooveel, dat heb er van on der weer uit loopt daar da-u de grond veel van zijn kracht verliest. De'bladeren, welke geel en verdroogd worden, moeten zorgvul dig worden weggesneden met een scherp mes, om de plant niet onnoodig te kneuzen. Veeg de bladeren dikw ijls af om het stof te verw ijderen. Zet ze ook buiten, wanneer er 's zomers een zacht regenbuitje valt. In den winter hebben de palmen veel min der water noodig dan in den zomer, wan neer zij snel groeien. Als de plant goed groeit, kan ze zoo nu en dan een beetje mest krijgen, maar niet als ze pas verpot is. De lucht in de kamer, waar de plant staat, moet vochtig zijn, en niet te koud, doch de plant mag niet in de zon staan, daar ze anders verdort. Het uitzoeken van broed- eieren. j Het uitzoeken der eieren is van zeer veel j bela-ng. Men moet de broedeieren zeer nauwkeurig uitzoeken, nooit mag men een i ei nemen, dat klein of misvormd is, of dat te licht weegt. De eigenschap om kleine eieren te leggen, is overerfelijk; uit kleine 1 eieren komen kleine kuikens; die van het begin af in een onvoordeelige positie zijn, j want zij worden gewoonlijk verdrongen j door de grootere kuikens. Het uitzoeken I van goed gevormde eieren is ook noodzake lijk, daar de vorm van de eieren eveneens overerfelijk is. Het kuiken dat uit een mis vormd ei geboren is, zal later een ei van denzelfden vorm leggen. Ook broeden witte eieren, makkelijker uit dan bruine. Een an dere factor, waarmede men bij de keuze der uit te broeden eieren, moet rekening houden zijn de schalen, want eieren met dunne schalen broeden ook slecht uit. Als de kippen de eigenschap om eieren met dunne schalen te leggen hebben overgeërfd, is het moeilijk om dat te verboteren. Eerst moet men de eieren tegen het licht houden, voordat men ze laat uitbroeden, en ver wijderen alle eieren met dunne of gebarste schalen, terwijl men ook oudo eieren er uit moet houden. Een nieuw soort presentje voor huwelijksgasten. Onlangs ie een bruid tijdens een huwe lijksinzegening te Z.-Afrika op de gedachte gekomen haar gasten een zeldzaam ge schenk te geven door ken n.m. een afschrift van heb huwelijkscertificaat present te doen. Zij verzocht dc registrabeur een groot a-antal afschriften te maken. Het nieuw soort present viel zeer in den smaak bij de gasten, cn zeker ook bij den bruidegom, daar deze geschenken zeer goedkoop zijn. De vraag is echter, of de bruid later geen spijt zal krijgen van haar inval. Misschien komt er in haar leven een tijd, waarop zij haar leeftijd geheim wil houden, zoodab haar intiemste vriendin deze niet weet. Maar met dit present is het heel gemakkelijk daar achter te komen, daar de geboorte datum zoowel van bruid als bruidegom er op vermeld staat. Heel slim is dus die inval blijkbaar niet. Aanwezig alle leden. Door ongesteldheid van den burgemeester wordt het voorzitter schap waargenomen door den wethouder E. H. Ohardon. Dc opening geschiedt mot het voorgeschreven gebed. Hierna voorle zing der notulen van de vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. Daarna komt de agende aan dc orde. Mededeel i-n-gen. Deze bevatten o.m.: ver slag d-er commissie toit wering van school verzuim over 1930; mededeeling aanneming benoemingen tot leden der schattingseom- misisie, idem commissie tot wering van schoolverzuimKon. bes-1. van 21 A-pril 1929, vernaeitiganig baat-reden besluit va-n gratifica tie over Zuidt-Hollandgoedkeuring raads besluit geldleen in-g groot 3500.— goed keuringsbesluit begrooting 1931; verzoek A. Lagerwaard aansluiting elootriciteils- en waterle idingsmet. Pu-rut 2 der agenda wordt aangehouden bot de volgende vergadering. Vastgesteld worden de raadsbesluiten tot verlenging der termijnen van ontruiming wan onbewoonbaar verklaarde woningen. De heer Van Duyvenbode dringt aan op woningbouw, in verband met groote woning behoefte, daar dc kans bestaat, dat naar aanleiding eener verbouwing eenige gezin nen op straat komen. De Voorzitter deelt mede, dat de statu ten der woningbouw ver eeniging zijn goed gekeurd, en deze in de volgende vergade ring met een verzoek tot aankoop van grond -zullen komen. Benoemd wordt to-t. lid der commissie to-L wering van schoolverzuim, wegens bedan ken van den heer C. Groen'heyde de heer A. van Leeuwen. De jaarweddenregeling burgemeesters, secretarissen en ontvangers, wordt voor kennisgeving aangenomen, als voor deze geenerlei nut van toepassing. Aocoord wordt gegaan met de wijziging der gemeenschappelijke regeling openbaar onderwijs met de gemeente Voorburg. Op het verzoek van het bestuur der ver- een-iging der Christelijke School om be schikbaarstelling van gelden voor school- meubelen. wordt overeenkomstig advies burg. en weth .om de- vereischte medewer king te verleenen, gun®big beschikt. Hierna komt aan de orde punt 9 der agenda vernie-wing en verlenging der Mo lenstra-ait. Het. raadsbesluit tot overneming wordit goedgekeurd evenals het besluit tot vaststelling verkoopprijs grond. De geid'lee- niing wordil aangegaan. Hierover zuil len bung en weth. in de volgende v&rgaderign met een voorstel komen. Bung, en welh. zullen aanvrage doen aan heb bs-etuur der drioihwctenleiding tot het leggen den bui zon, opdfcut deze voor den aanleg van de nieuw straat zijn ge'egd. Hiertoe wordt be sloten. Het punt verhuring grasland leverde al besprekingen op. Sportterrein. Burg. en weth. stellen voor publieke hnring in 2 perceelen. Voorge'ezen wordt een ingekomen ad-res der gymnastiek eeniging Pro Patria" om dit terrein aan die vereeniging te verhuren als sportter rein. Dc heer Van Duyvenbode zegt, dat de gym-n. vereeniging als rechtspersoon in overleg met do voetbal vereen iging dit ver zoek heeft ingediend. Spr. stelt, voor, wan neer dde verecniging een huur betaalt, die redelijkerwijs van een ander lean worden verwacht, aan deze vereeniging te verhul De heer Lamens vraagt hoe burg. en wetih. hier tegenover staan. De heer Van Wele antwoordt hierop, d-at het adres te kort binnen is, om een defini tief bescheid te geven Spr. voele er voor „Pro Patria" tegemoet te komen in het be lang van de sport. De heer Van Straalcn zegt niet veel (e verwachten van de huur door de verzwa rende voorwaarden. Hij noemt bijv. een prijs ran 200.per jaar. De heer Van Duyvenbode zegt er wol voor te vinden te zijn voor dat bedrag. Publieke toegang is natuurlijk bezwarend, bij wed strijden m-oet entreé geheven kunnen wor den. De heer Lamens merkt op d'at de raad een-stemmig is het land aan P. P. te verhu ren. Wilde als voorwaarde, o.a. verl>od van voet-ballen op Zondag. Er is tegenkanting van een groot deel der gemeente van sport op Zondag aldus spr. Hij wenéchte opne ming bepaling geen wed-strijden op Zondag. De heer Van Duyvenbode antwoordt hierop, dat door opname der bepaling do zaak van dc baan is. Het is een kwestie van opvatting-. Er gebeuren geen dingen in strijd met de openbare orde cn zedelijkheid. Een dergelijke bepaling is in strijd met vrijheid m den burger. De heer Cha.rdon acht sport op Zondag niet. bevorderlijk voor een rustige Zondags viering. De heer Van D-uy vembode eisehit niet van de menschcn, dat zij meedoen aan dingen, die zij verkeerd ach len. Het beperken van doen en laten van anderen noemt spr. gres- te-lijk tyrannie uitoefenen. De jcmge'ui gaan dan naar andere plaatsen om vertier te zoeken. De heer Moens vraagt of iedere vereeni ging van het terrein gebruik kan maken. De heer Van Straalcn zegt tegen voet ballen op Zonda-g le zijn. De heer Van Wele stelt voor lot 31 De cember 1931 200.huur te bedingen. Twee voorstellen worden in stemming gebracht, n.l.: 1. verhuren met bepaling verbod voetbal len op Zondag; 2. verhuren zonder bepaling. Het. t-weede voorstel wordt aangenomen. Wordt bse loten tot vervoer van giond van dc losplaats aan den Hoorn tol demping van de sloot aan den R okik e-v ee n®che-weg. De inschrijving wordt aan burg. en weth. overgelaten. Vastgesteld wordt het kohier van de hon denbelasting. Wijziging der begroot.ing 1930 en 1931 wordt goedgekeurd. Hierna wordt bcsproken plaats urinoir. Burg. en w-eth. hebben bij opneming van het. gemeentewerk die kwestie bekeken. Bij het ar resta uien-lok aal is daarvoor ge«ui plaats. Gevraagd wordt naar de meening va-n den raad, wat plaats Ijetref 1. De heer Van Straalcn: Op terrein van de openbare school. De heer Van Duyvenbode: Hoek .Stations straat. Besloten wordt tot plaatsing op het, ter rein van de gc<w. O. L. School tegen huis van De Vos. De heer Van Duyvenbode wenseht. vlo oude urinoir af te breken. Spr. geeft mi overweging in overleg met Zoetemveer en het Groene Kruis een gebouwtje te zetten. Bij de rond vraag komt te-r s-prakc het af valwater van de melkfabriek „Zeelandia" en de veren Ure, in iging van de vaarten rond het. dorp. mede in verband met pon inge komen adres van de tuinders. Mededeel in,g wordt gedaan van Ine ge zegde mede werking. Gevraagd wordt aan den raad burg. en weth. een oreddet toe ie staan, om den zoo sjKJeddg mogelijk tot een goede afdoening te geraken. De heer Van Duyvenbode merkt nog op. dat verbetering moge'ijk is door spuien. Besloten wordt, burg. en weth. het ore- diet toe te staan. Door den heer Van Duyvenbode wor.lt den lieer Van Straalcn als voorzitter van den Pa-Iensteenschen Polder gevraagd, ou der welke voorwaarden de polder den Geer-weg wensoht over te deen. De hoer Van Straalcn zegt, dat rle polder .genegen is den Geerweg o-ve-r te dragen tegen 0.50 per meter. Tot, overname wordt besloten. De heer Smits informeert of adsies stenn- regelinfè mede is behandeld in het. college van burg. en weth. De heer Van Duyvenbode vraagt hoe het staat mc.t het gas. De Voorzitter antwoordt, dat ra.pport is ingekomen en dit. ter inzage aan den raads leden zal worden gezonden. Dc lieer Lamens verzoekt aanvul'ine c.q. wijziging politieverordening. Hij wijst op wanordelijkheden op sommige punten in Ho gemeente, samenscholingen voor winkel panden. enz. De heer Mocrs sluit zich bij den vorigen spreker aa-n. De voorzitter zegt-d-at over de aangevoer de -kwestie in het college van burg. en weth. is gesproken. Hierna, sluiting. Maarsmanssteeg 14 Telefoon 1293 Horlogemaker een menschenleèftijd garantie Nooit meer poetsen Ziet de zeer uitgebreide collectie, welke wij U toonen in modellen en complete cassette's. Vele van de artikelen van onze oude afdeeling: Glas, Huisli. Art. enz. lieten wij vervallen, maar in dit zijn wij SPECIALITEIT Zoo ook in STAALWAREN H HERDER onovertroffen TAFELMESSEN, DESSERTMESSEN. FRUITMESSEN, enz

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5