SPORT VRAGENBUS VOOR HUIS EN HOF WOENSDAG 13 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD RAG. 11 voetbal R. K. FEDERATIE. Wedstrijdprogramma voor morgen. Om het kampioenschap. R. K. T. V. V.—N. E. O.; D. H. L.-H. M. S. Promotie en degradatie. Eerste klasse D en E. SpartaanLisseSantpoortFortitudo. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereertiging „Leiden". 9 Het derde gaat morgen naar A. S. C. voor een vriendschappelijke ontmoeting. Jongens, een wedstrijd om te winnen, dus erop zitten van begin tot eind. Al is het vriendschappelijk toch is het leuk om te winnen. Tijd van vertrek is één uur vanaf Doezastraat, aanvang wedstrijd 2 uur. De Junioren krijgen de Alph. Boys thuis De wedstrijd begint half drie. Nog steeds voor de competitie; dus jon gens spelen, laat zien dat jullie op eigen terrein je goed thuis gevoelt. Nogmaals dringt het bestuur erop aan, dat er recla me wordt gemaakt voor het aanwerven van junioren. Deze week gaf zich al een junior op. Dus nog 3 hebben wij er noodig. Hedenavond is er elftalcommissie verga dering ten huize-van den heer v. Haaste ren. Spreekuur van den secretaris is nu inplaatsc van Donderdag, Zaterdagavond tusschen S10 uur. A.s. Vrijdagavond ver gadering voor alle athleten in het Volks bondsgebouw om half negen. R. K. Sptfrtvereeniging S. N. A. De Hemelvaartsdag zal voor S. N. A. een belangrijke dag worden. Al voor de vierde maal zal S. N. A. den strijd moeten aan binden tegenu A. V. V. I om den Burge meester Keizer-beker. De eerste tweemaal won A. V. V. met groote cijfers. De laatste keer echter wist S. N. A. te winnen. De be ker moet drie maal achtereen of vijf maal in het geheel gewonnen worden. Dus heeft S. N. A. een mooie kans. Maar ook A. V. V. zal het uiterste probeeren om te win nen. Jammer, dat S. N. A. met twee inval lers moet uitkomen. Doch, eerste elftallers, al is het maar een gelijk spel, dan is toch de beker weer in ons bezit. Wordt het. een nederlaag, dan moet deze zoo klein moge lijk gehouden worden. En toont door uw sportief gedrag, dat ge R. K." Sporters zijt. We zullen hopen, dat.allen hun best doen en dat het een eerlijke strijd moge worden, waarin de sterkste zal zegevieren. De Junioren spelen om 1 uur 15 tegen de A. V1. V. junioren. Vertrek om 12.15 uur vanaf het Blessepaard gezamenlijk. Tweede klasse D. V. A. P. I—H. V. C.; St. Bcrnardus I— G. D. A. II. Derde klasse E. Lisse III—D. S. S. II; S. J. C. Ill—V. V. F. I Vierde klasse G. D. O. S. II-V. V. L. II (terrein V. V. L.) Vierde klasse J. Wilhelmus IVWestlandia II; S. D. S. II-A. V. V. ft (12 uur); V. V. P. I—R. A. V. A. I. Vijfde klasse D. Blauw Zwart IIITeijlingen III; Alph. Boys III-S. J. C. V Junioren-Competitie District Leiden. Programma voor Hemelvaartsdag, 14 Mei: Afdeeling A. R. W. D. I-V. V. B. I; Leiden I—Alph. Boys I (12.30 uur). Afdeeling B. Lisse II—A. S. C. I; V. V. L. T-Mcer- burg II; Meerburg IV. V. B. II. Speciaad wordt de aandacht der betrok ken vereenigingen er op gevestigd, dat de wedstrijd Leiden-1Alphensche Boys I ge speeld wordt ooi 2 uur 30 na et om 12 uur 30, zoo ails eerst abusievelijk gepubliceerd weid, en dat R.W.D. de thuiswedstrijden speelt op het Leidenterrein. Waar geen aan va-mgsuur vermeld staat, vangen de wedstrijden aan om 1 uur. De oompetitieleider, P. J. A. DE VRIND, R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit". Morgen geen wandelingen, geen athle tiek dus morgen allen naar de big-match R. W. D.t-V. V. B. Aanvang 1 uur. Alle leden worden verwacht onze ploeg aan te komen moedigen, daar dit ren der sterkste tegenstanders is. Dus tot morgen 1 uur op het ,,Leiden'!-tervein. KON. NED. VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor morgen. Kampioenschap van Nederland. Go AheadP. S. V.; AjaxVel oei tas. AFDEELING I. Tweede klasse A. A. F. C.T. O. G. (terrein Ajax); Hol- landiaD. E. C. (terrein Z. V. V.). AFDEELING II. Prorru-comp. res. 2e klasse A. A. D. O. II—V. O. C. TI Prom.-comp. res. 3e klasse A. Hoek van Holland II—V. S. II. AFDEELING V. Pronvcomp. 2< klasse. M. 6. C.—W. V. V. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor morgen. Tweede klasse. 2 uur: R. C. L. 2Roodenburg 2 2 uur: L.fF. C. 3L. Boys 2 Derde klasse B. 2 uur: Alphen 4—U. V. S. 5 2 uur: Lugdunum 5D. S. O. 2 Vierde klasse. 2 uur: T. O. N. A. 3Roodenburg 3 2 uur: Kagia 2D. S. O. 3 2 uur: Lugdunum 6U. V. S. 6 12 uur: Alphen 5L. F. C. 5 2 uur: Alphia 5L. D. O. 2 Juniores. 12 uur: A. S. G.Alphen 12 uur: L. F. C. (a)—Lugdunum 2 uur: L. F. C. (b)—R. C. L. 2 uur: U. V. S.—D. V. S. CRICKET Wedstrijdprogramma voor morgen. Eerste klasse. Den Haag: H. O. C. II—R. W. Haarlem: HaarlemP. W. Amsterdam: A. C. C.—H. C. C. I Amsterdam: V. V. V.V. R. A. Overgangsklasse. Haarlem: R. W. II-V. R. A. II Nijmegen: QuickH. T. C. C. Hilversum: Hilv. B. C.-R C. H. Leiden: AjaxH. C. C. III ZWEMMEN LEIDSCHE ZWEMCLUB. Algemeene vergadering. Gisteravond werd in café restaurant „In den Vergulden Turk" de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de Leidsche Zwemclub. De vergadering, die slechts heel matig was bezocht, werd geopend door den voor zitter, mr. II. R. Goudsmit, waarna de no tulen der vorige vergadeirng werden gele zen en onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer B. Planjer, ontleenen wij het vol gende: Het ledental is in het afgeloopen jaar gestegen van 285 tot 305, waarvan 182 heo- ren en 69 dames, verder adspiranten, do nateurs en eere-leden. De secr. betreurt het weinig meeleven met de vereeniging, wat tot uiting komt vooral in het vergaderirigbezoek. Het schoolzwemmen, dat gedurende zes jaar een punt van bespreking heeft uitge maakt, "is thans in een stadium van uitvoe ring gekomen. Wat de kwestie der overdekte zwemin richting betreft, daarin kwam eenige voor uitgang doordat het lid van den gemeen teraad, den heer de Reede, zich er bijzon der voor interesseerde en verschillende be sprekingen hield met het gemeentebe stuur. De geldinzameling voor de overdekte had beter kunnen zijn. De uitgave van de Leidsche Zwembodc vond in het afgeloopen jaar zesmaal plaats De keuze van de redactie-commissie blijkt niet in alle opzichten gelukkig te zijn ge weest. Wil de Leidsche Zwembode aan haar doel beantwoorden, dat is de mede werking van de leden hard noodig. Een uitvoerig deel van het verslag is gewijd aan de gehouden wedstrijden in het afgeloopen seizoen. De resultaten zijn over het algemeen zeer bevredigend. Door den N. Z. B. werd toestemming gegeven het dames-zevental uit de competitie terug te trekken. Dit zevental zal thans in den Haagschen Zwembond uitkomen. Het jaarverslag werd onder dank aan den secretains goedgekeurd. Het finantieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer W. van De venter, geeft- aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 1235.18, sluitend met een nadeelig saldo van 11S (vorig jaar 138). Het jubileumfonds-1936 bedraagt thans 63.30. De heer.J. Elsinga- verklaart namens de kascommissie boeken en bescheiden in or de, waarop dc penningmeester werd gede chargeerd. Er werden wederom vijf obligatie:- uitge leend. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de aftredende leden Mr. H. R. Goud smit en W. F. v. d. Reijden Jr. werden her kozen. Tijdens de stemming deelde de voorz. mede, dat van den heer C. L. van Buuren, secretaris van de Vereeniging „Kweek school voor Zeevaart", bericht was ingeko men, na kennisneming van don inhoud der Leidsche Zwembode, dat de Vereeniging zich opgaf voor het lidmaatschap van dc. Leidsche Zwemclub en van de Leidsche R eddingsbrigade. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de heeren Lepelaar en Munting, tot plaatsvervangende leden de heeren C. Walenkamp en J. de Vries. De voorzitter deelt hierna mede. dat het bestuur voorstelt de Leidsche Reddingsbri- gade, evenals vroeger weer zelfstandig te doen zijn. Het bestuur vraagt van de ver gadering blanco mandaat, om dienaangaan de stappen te doen met het bestuur der Leidsche Reddingsbrigade. Na eenige besprekingen werd hiertoe besloten. De secretaris doet hierna eenige mede- deelingen over de wedstrijden voor het a.s. seizoen. Vanwege het 45-jarig bestaan zal er dit jaar op Vrijdag 19 Juni een waterpolo-blik- semtournooi, waarvan de wedstrijden 15 minuten in totaal zullen duren. Op deze manier zal het mogelijk zijn, dat acht ze ventallen deelnemen. Op 4 en 5 Juli zullen de jaarlijksche school- en onderlinge wedstrijden worden gehouden, benevens een tweekamp, waar voor de Amsterdam9che Zwemclub zal wor den uitgenoodigd. Het programma van deze tweekamp zal bestaan uit watcrpolo-wedstrijden voor le en 2e zeventallen, een estafette 10 x 50 M.. een estafette 3 x 50 M. wisselslag, 100 M. vrije slag, 100 M. schoolslag en touwtrek ken. Het schoolzwemmen zal ongeveer het zelfde programma bevatten als vorige ja- ren. De adspiranten-wedstrijden worden eind Augustus gehouden. Bij de hierna volgende rondvraag herin nert de voorz. aan het voorstel, dat in den Leidschen gemeenteraad aanhangig is ge maakt betreffende de vermakelijkheidsbe lasting. Dit nieuwe voorstel zou aan de Leidsche Zwemclub per lid 60 cent kosten. Daarom werd door het bestuur contact gezocht met den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, hetgeen gele* 1 heeft tot een adres aan den Raad van den bond met de R. K. Oommis sie voor Lichamelijke Opvoeding, welk adres wij bereids hebben vermeld. De voorzitter deelt hieromtrent nog een en ander mede; afgewacht zal worden wat de gemeenteraad in deze zal beslissen. Bij het punt „overdekte zweminrichting" deelt de voorzitter het geheele verloop van de gehouden besprekingen mede. De com missie voor deze „overdekte" vond het idee van de Sportfondsenbaden minder gc- wenschfc, wearom gepoogd werd geld los te krijgen van particulieren. Het toegezeg de bedrag steeg hierbij tot 4500. Men heeft zich daarop gewend tot den heer Bierenbroodspot, directeur der Sport fondsenbaden. terwijl ook de besprekingen met het gemeentebestuur zijn hervat. Prin cipieel staat het gemeentebestuur er toe wijzend tegenover. De voorzitter deelt ten slotte mede. dat het schoolzwemmen is ingevoerd. Zooals bekend wordt er een proef genomen met de Centrale School voor het zevende leer jaar. Als deze proef slaagt zal het school zwemmen worden "uitgebreid tot andere scholen. Tal van regelingen zullen dienaangaande nog getroffen moeten worden, doch de tijd zal dienaangaande leering moeten geven. De secretaris deelt vervolgens merle, dat de oefenavond voor de dames wederom zul len worden gehouden op Maandagavond, voor de heeren op Dinsdag- en rijdag- avond. Hierna volgde sluiting der vergadering. ZWEM-VEREEN. „DE ZIJL". Jaarvergadering. In een der lokalen van het Gebouw Pre diker in de Janvossensteeg hield de Zwem- Yereen. „De Zij!" haar jaarvergadering. Alvorens den secretaris gelegenheid werd gegeven verslag uit te brengen, nam de Voorzitter, de heer F. van der Mark, het woord, en heette alle aanwezigen welkom. Hierna werd door; den secretaris het «•erslag over 1930 voorgelezen, hetgeen zon der op- of aanmerkingen werd goedge keurd. De voorzitter dankte den secretaris, den heer Iv. 'KraaJPhbrink hartelijk voor het keurig verslag, waar de vergadering zich geheel bij aansloot. In dit verslag sprak hij de hoop uit. dat in de thans schit terende Zweminrichting gedurende dit zo merseizoen schitterende polo- en zwemwed strijden zullen worden gehouden, ter ecre van de Zwemvereeniging „De Zijl", terwijl hij tevens den wensch uitsprak, dat velen zich tot de zwemsport zullen voelen aange trokken. Hierna ging men over tot de verkiezing Bij acclamatie werden herkozen tol voor zitter de heer F. van der Mark Fzti.. K. Kraayenbrink. le secretaris. H. Arnoldus 2e secretaris, J. H. van Staveren, penning meester, in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer C. W. Snoeker, we gens vertrek naar elders. F. van der Mark Jr., algemeen adjunct, mevrouw M. v. d. Markvan Duuren, Mevrouw C. M. de BoerGreeve, Commissarissen. Het viel echter te betreuren, dat de vergadering een rumoerig verloop had en de voorzitter steeds genoodzaakt was, ge bruik te maken van zijn Voorzittershamer. WIELRENNEN DE TOUR DOOR DUITSCHLAND. De zevende étappe. Maandag werd dc zevende étappe gere den van den tour door Duitschland. De weg voerde van Dresden naar Breslau, een af stand van 2S3 K.M. Acht en (wintie rijder® waren aan den start verschenen. Stof eri zon vergden heel wat van de deelnemers. De wedstrijd verliep nogal monotoon. Voor bij Bautzen gaf de Franschman Bidet op. Ontroostbaar werd hij in den volg'wagen opgenomen. Oude blessuren hadden hein verhinderd verder te rijden. De Oostenrijker Bulla, Thierbaoh (Duitschland) en de Fransclmnan Magne on dernamen een poging tot uitloopen, doch na tien minuten waren de renners weer In gehaald. Löwenberg werd mot een uur ver traging gepasseerd en te Goldberg waven de renners zelfs 1 1/2 uur te laat. De Oos tenrijker Bulla trachte steeds er tusschen uit te trekken, doch hij had bij zijn pogin gen geen succes. Door een omweg werd nog 22 K.M. meer gereden. Twee K.M. voor de finish kwamen eenige renners te vallen, ten gevolge waarvan eenige Duitsohe rijders achter geraakten. In den eindsport won Bartheiemy voor Degraeve en Fanlz. De uits'ag der tappe luidt: 1. Bartheie my, Frankrijk, tijd 10 uur 22 min. 36 sec.; 2. Degraeve, België; 3. Frantz Luxemburg; 4. Mauclair Frankrijk; 5. Dewaele. Belgic;' 6. Blatitman, Zwitserland: 7. Stopel, Duitsehlaltd8. Bulla, Zwitserland; 9. van Bruane. Martin, Buse. Thierbach. Metze. Ma-ene. Neuhard. Momeau. Giuntelli Pan- cera. Frascalerel i. Picc-in, Rufener. Hofer, Bella. Muller en Trier; 26. Gey er, Duitsch land; 27. Siegel. In het' klassement der rijders en der la-n- den is niete veranderd. De achtste étappe. Gisteren werd de achtste étappe van de ronde door Duitschland gereden Breslau Liegnitz, een afstand van 22S.1 K.M. Do weg„ging langs den voet van het Reuzen gebergte naar Liegnitz, waar een dag rust gehouden wordt. Bulla (Zwit.) en Gcyer (D.) kreen hot eerst, bandenpech, later ook Thierbach (D.) en Bula (Oost.). Het gelukte ditmaal den Duitscher Buse de overwinnig te behalen, die in de eind spurt van de 21 deelnemers het eerst aan kwam met 7 uur 39 min. 42 sec., terstond gevolgd door Metz (D.), Mauclair (Fr.) cn Frascatelli (I.) De overige 16 rijders wer den op de vijfde plaats geklasseerd. In het letaal klassement is de stand als volgt: 1. Metze 68.12.23 en 86 punten; 2. Thierbacht 68.13.39 en 62 punten; 3. Frantz 68.16.38 en 75 punten; 4. Stopel 68.18.16 en 84 punten; 5. Mauclair zelfde tijd 84 pun ten; 6. Magne zelfde tijd 67 punten; 7. Geyer 68.19.02 en 60 punten; 8. Buze 68.24.03 en 72 punten; 9. Bulla 68.32.52 en 48 punten en 10. van Bruane 68.37.31 en 59 punten. In het landenklassement kwam geen verande ring Duitschland heeft de leiding met 204.14.18. Toerisme Z0MERPLANNEN VAN DEN A.N.W.B. Behalve rondwandeliiVgen in het Gooi en in Utrecht heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland nog meer plannen ontwor pen door verschillende categorieën toeris ten. Het succes dat de wandelingen, dc rondvaart, cn de rondritten per fiets en te. paard hebben gehad heeft den Bond aan leiding gegeven, dezen dienst belangrijk uit te breiden. Nog vóór Pinksteren worden uitgeschre ven: Voor wielrijders een rondrit door de duin streken in den omtrek ran Haarlem, n.l. een noordelijke rit. 110 K.M. lang. van Haarlem naar Yelsen. Alkmaar, Bergen en terug en een zuidelijke rit, lang 110 K.M. van Haar lem naar ZandvoorL Noordwijk en 's-Gra- veullage naar Haarlem terug. Een rit door Gooi- en Eemland en Utrecht, ran Amersfoort over de Pyramide van Austerlitz. Zeist, Rijnauwen Lage Yuursche, Bus sum, Oud Valkeveen, Baarn. Amersfoort, welke rit in een afzonderlijk boekje is beschreven. Twee nieuwe rondritben door de Arden nen, n.l. een rit Maastricht, Spa, Yiesalm La Roche. Durbuy, Luik, Maastricht, af stand 264 K.M.. dóe o.a. voert langs de Bar rage de la Gileppe, de Cascade de Coo cn de grot van Rtmiouchaoips. en een groote rit uitgebreid ran La Roche over Dana ut en Namen, over een afstand van 370 K.M., en waarin de beroemde grot van Han is op genomen. Va.n Maastricht rijdt men door het mooiste gedeelte van de Belgische Ar dennen. Hoewel als reiged te stea'e hellingen vermeden zijn en de rivierdalen gevolgd worden, moeten de toeristen toch eenige malen hoog klimmen; om des te meer van het verre uitzicht te genieten. Voor ruiters wordt uitgeschreven een rondrit te paard, met 130 étappes elk ran 30 K.M. De rondrit is uitgebreid met de controleposten Noordwijk, Steenwijk, Bor- cu!o, Riturlo, Zutphen Venray, Yenlo en waarschijnlijk Leeuwarden. postduiven „Strijd en Vriendschap" (Voorschoten). Wedvlucht van Neufvil'e. In concours 81 vogels. Do eerste prijswinnende vogel be reikte het hok 10 uur, 2S min. en 19 sec.; de laatste prijswinnende vogel te 10 uur, 40 min. 11 sec. en wel als volgt G. A. Adiriohem le. 5e 13e en 14e; A. Oudsboorn 2e en 3e; H. H. J. van Klaveren 4e; D. J. Oudsihoorn 6e en 10c; G. Heyne 7e en 16e; A. de Graaf 8e en 9e: P. J. van Klaveren 11e en 12e; J. Sluiter 13e. INGEZONDEN STUKKEN Nationale noveen ter eere van de Kleine H. Theresia. In aansluiting met ons stukje over de Theresianoveen. in versehilliendc Katholie ke bladen opgenomen, willen wij nog even er aan herinneren, dat zij, die nog hun in tenties willen opgeven en zich willen aan sluiten. gelieven te zeggen, dat hun schrij ven uiterlijk Vrijdag 15 Mei in ons bezit is, daar de noveen dit jaar op Zondag aan vangt en het ons anders onmogelijk is, tij dig hel plaatje met. gebedje als bewijs van deelneming toe te zenden. Dc noveen be gint op den verjaardag der Heiligverkla ring, 17—25 Mei. Voor hen, die ont inlichting vroegen: Geen enkele verplichting wordt opgelegd, behalve dan dat men het toegezonden ge bed, of iets anders, gedurende de noveen meebidt cn zich vereenigt. met de gebo den en goede werken, welke in die. dagen in onzen Carmel, uitsluitend tot intentie der deelnemers, worden opgedragen. Ook worden voor hen H.H. Missen gelezen in onze Kapel. De deelname is kosteloos. Zij, die vrijwil lig een aalmops wenschen te geven, kun nen dit doen voor de Theresia-kapel en ons toekomstig klooster te Egmond Binnen of tol bestrijding der onkosten der noveen. Moge de kleine H. Theresia, de mach tige Heilige, U allen verhooren ZUSTER S CA R M ELITESSKN. Giro No. 39730 Warande 125, Schiedam. Vraag' betreffende de forensenbelas ting van chauffeurs. Antwoord: De forensenbelasting be draagt 2,3 van den aanslag welke geheven zou worden wanneer de betreffende in de- forensen gemeenten zou wonen. Maken meerdere gemeenten aanspraak op foren senbelasting dan mag er totaal niet meer dan 2 3 geheven worden en moeten dus die gemeenten deelen. Dezelfde kwestie doet zich natuurlijk ook voor bij trampersoneel. Wij zullen hier omtrent inlichtingen inwinnen en komen dus nader op uw vraag terug. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft raai Mei. Wat te doen tor bescherming onzer vruohlboomcn tegen nacht vorsten'! Deze vraag kwam te''kens weer naar voren, wan neer een enkele naclvbvorsit <le mooie belof te van een rijk bloeiende boomgaard te niet deed. Langs muren of schuttingen of bij een enkel boompje in kleine tuinen kunnen we door een beschermende laag van rietmat ten, grof linnen of dennetokken ons doel bereiken, maar bij grootere aanplanten, hooge boomon of boomgaarden zijn deze middelen niet in toepassing te brengen. Rook i« een middel, dat niet succes kan worden toegepast. Incjien we gedurende de nachten, waarin vorst te verwachten is, de boomen in een dikke rookwolk builen, dan blijkt dit voldoende te wezen om de tem peratuur boven het vriespunt te houden. Is duidelijk, dat zoo'n enkel rookwolkje niet voldoende kan wezen, maar dat we moe ten zorgen, dat door 't verbranden van veel rook-voortbrengende stoffen de boomen ge heel en al door rook omgeven blijven. In Californië. waar appelen, peren en perzi ken in ko'ossale hoeveelheden worden ge kweekt, wordt rook tegen vorst schade met goed gevolg toegepast. Het materiaal, waar ran de rook verkregen word bestaat uit vochtig stroo vermengd met teer; dit stroo wor.lt. tot groote briketten te samen ge perst en wordt in dien vorm vóór den aan vang, der periode, waarin de nachtvorsten optreden- langs alle zijden en op bepaalde afstanden in gereedheid gelegd. Op ver schillende p'aatsen zijn thermometers aan gebracht. die zoodanig zijn ingericht en van elect rische geleidingen verbonden, dat ze. wanneer de tcmpratmiT beneden een zeker punt daalt, eleotrische schellen in beweging brengen, die het personeel waarschuwen voor het gevaar, dal- er dreig!Pinkel ran de wind-zijde word'l hei stroo in brand ge stoken en brandende gehouden 'tot de mor genzon alle gevaar voor dien nacht op'heft. Dat men op een uit gebreide plan tage (dan r zijn e»r waar ruim een half millioen perzi ken staan) niet kan volstaan niet slechts- van één zijde rook te verwekken, is duide lijk. Nachtvorst treedt enkel op bij stil weer, waardoor hel. zou kunnen gebeuren dat een gedeelte der boomen reeds geleden had vóór de rook ze had bereikt. Op zekere tif- I standen tusschen de verschillende deelen J van het geheel worden tegelijk de stroobri- ketten ontstoken, waard'oor het moge ijk wordt het geheel tegelijk in rook te hullen. 1 In 't laatst van April begint de besscn- 1 btadiwcep, een der meest gevreesde insec- ten voor den bessenteler, te vliegen, a's de bladeren nauwelijks half ontwikkeld zijn. De zwarte besse na bruiken worden niet door haar bezocht, wel de roode en w-itte, bij voorkeur echter de kruisbessen«'truiken. Tn de bladeren maakt het wijfje met. hanr zaag vorm ige legboor k'eine wondjes, waarin het de eitjes afzet. Tot in Juni zie; men zc vaak nog rondvliegen. In Mei reeds verla ten de eerst ela.rven de eitjes; deze larven behooren tot de baetaardrupeen, d.z. larven, die zeer veel op gewone rupsen gelijken, doch er van onderscheiden zijn door een meer bolronden kop cn een grooter getal ponten. In den regel treft men deze .rup sen aan op de randen der bladeren, welke ze gclvcel opeten op de nerven na: zijn er veel. dan vreten ze de struiken spoedig kaal en vaak gaat d«-n de bes«cnoocs4 geheel verloren. Er worden vcrschi lende middelen tegen deze plaag aangewend: 's Morgens vroeg, wanneer de sturiken nog nat tan den dauw zijn, bestuift men zc door middel va.n een daartoe ingeriehten blaasbalg met. fijn, droog tabakstnf. bloem van zwavel, hontasoh, kalk slof of roet. Deze middelen hebben dat echter tegen, althans bij dc be strijding der tweede generatie dat de dan weldra te oogsten vruchten sterk verontrei nigd worden. Heeft <le regen de stoffen na eenigen tijd nog niet verwijderd, dan is het goed de struiken af te kloppen, en daarna met zuiver water flink af te spuiten. Tegen don oogsttijd ia deze afspiuitóng nood'zakr- I lijk. Ook kan men met den sprenkelaar de. st ruiken bespuiten ine! 'n oplossing van een halve K.G. groenen zeep in 40 L. wafer, waaraan toegevoegd een vierde L.. sterke aftreksel va.n tabakstelen. Voorts heeft men vaak met goed gevolg aangewend oen af treksel van 1 K.G. nieswortel (Helleborus) in 100 L. kokend water, dat men vóór 't. gebruik 24 uur heeft kuten staan. Ameri- kaaneche in sec ten poeder is ook zeer doel treffend. Eindelijk worden de baefaardnip- sen bijna onmiddellijk gedood door een be- spttiif.in.g niet Borden nxsohe pap. waaraan per 100 L. 1 K.G. (ons) Parijsehe of Schwein- furter green is toegevoegd. Parijseh groen is een zwaar vergiftige stof, voorzichtig dus! Vooral mag het niet gebruikt worden ais de be-sen al bijna volgroeid zijn. omd."-1- da-n hij den pluk het sproeimiddel nog niet door den regen weggespoeld is. Alleen wan neer de vrucht jes nog klein zijn. of wel even vóór den bloei kan de We spuiting zonder gevaar p'aa.ts hebben. Elk vruchtje ont vangt dan slechte een zeer kleine hoeveel heid >4of. Met 100 L. vloeistof toch kan men al heel wat struiken besproeien. Daarbij komt het grootste deel op de bladeren, d<* takken en den grond terecht. zoodat. op elke vtiichf een uiterst kleine hoeveelheid Parijsch groen zal terecht komen. Door het groeien der beesen laat de in gedroogde stof los. zoodot- ze er «mi zelf a.f ralt of met den recen wegspoel*. Tn ieder geval kan men de beeeen vóór gebruik flink waeeehen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11