22ste Jaargang WOENSDAG 13 MEI 1931 No. 6896 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HEMELVAART. BUITENLAND DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN S)e£cidóelve0oti^atit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per weet f-2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per poe-t f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen MORGEN, Feest van 's Heeren Hemelvaart, zal „De Leidsche Courant" NIET verschijnen. ZOMERTIJD. DE KLOKKEN VERZETTEN. Wij vestigen er nogmaals de aandacht onzer lezers op, dat in den nacht van Don derdag 14 op Vrijdag 15 Mei a.s. om 2 uur de zomertijd weder wordt ingevoerd. Men zal dus goed doen om MORGEN AVOND 14 Mei, vóór men zich ter ruste begeeft de klok één uur vooruit te zetten. Morgen vieren wij het- feest van 's Hee ren Hemelvaart. Vieren w ij't Is nog geen teek^n van bijzondere godsdienstigheid, als wij, ka tholieken, den Hemelvaartsdag beschou wen als nog iets meer en iets adders, dan een extra vrijen dag in den loop van de week. Dat t nog geen teeken van bijzondere godsdienstigheid, maar niets meer dan een plicht, welke rust op alle katholieken, die het innerlijke leven der Kerk meeleven, die niet alleen naar het uiterlijke kinderen dei* Kerk zijn; katholieken, die met vertrou wen mogen bidden het gebed der Kerk op den Hemelvaartsdag in de Poslcommunde der H. Mis. „Verleen ons, bidden wij, almachtige en barmhartige God, dat wij, van hetgeen wij uitwendig in deze Geheimenissen ontvan gen hebben, inwendig de uitwerking mo gen ontwaren. Door onze Heer Jezus Chris tus". Hemelvaart is een feest, waarop de Kerk de harten harer kinderen wil omhoog heffen, ze losrukkend uit de ketens van de aardsche beslommering, ze bevrijdend uit het kot van mensehelijke zinnelijkheid. Zoo bidt de Kerk in de Oratie in de H. Mis van Hemelvaartsdag: „Verleen, bidden wij, almachtige God, dat wij, die gelooven, dat uw Eeniggeboren Zoon, onze Zaligmaker, heden ten hemel is opgeklommen, zelf ook met hart en zin in den hemel mogen ver- w ij 1 e n. Door O. H. J. C." Het leven is een doortocht, de aaide is een pelgrimsoord wij hebben 't allen zoo dikwijls gelezen, hooren zeggen en ge zegd op deze en andere wijze, maar toch staat 't vaak ons te zelden klaar voor den geest, dat wij zijn geschapen voor den hemel! En op Hemelvaartsdag wil de Kerk daarvan, van deze blijde waarheid, ons héél diep doordringen. En Zij jubelt het uit in het Epistel der H. Mis: Alleluia, Alleluia. V. Opwaarts gestegen is God onder gejubel, de Heer onder ba zuin-ges chal. Alleluia. V. De Heer is op Sinai in het heiligdom. Omhoog stijgend, heeft Hij de gevangenschap gevankelijk met zich mee gevoerd. Alleluia. Er móeten door velen in onzen tijd vele zorgen worden getorst, zorgen, die vaak zwaar drukken. Maar: ieder onzer moet er zich toch voor trachten te behoeden, dat deze zorgen hem gevangen zetten.. Wij moeten met den Heer kunnen opstij gen, omhoog, „met hart en zin in den he mel verwijlend", iederen dag.. Wij moe ten hei mooie en goede, wat God ons heeft geschenken in menschen en dingen, weten te gebruiken om ons óp te richten tot Hem. Het feest van 3s Heeren Hemelvaart her innert ons levendig, vooral in de Liturgie der Kerk, aan deze blijheid van het "Kindschap Chrisrti! TROEBELEN IN SPANJE. VERSCHEIDENE KERKEN EN KLOOSTERS VERWOEST. DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD. Zooals reeds gemeld, heeft het gepeupel in verschillende Spaansche steden Maan dag onlusten veroorzaakt. Verschillende kerken en kloosters werden in brand gesto ken en redactiebureaux en drukkerijen van monarchistische bladen werden aangeval len. Niet alleen in Madrid hadden ernstige ongeregeldheden plaats, maar ook in an dere steden. Zoo wordt uit Alicante gemeld, dat terroristische groepen Maandagavond het klooster der Jezuieten aldaar in brand staken en verwoestten, en daarna nog ze ven andere kloosters met den grond gelijk maakten. De redactiebureaux en drukke rij van het Katholieke blad „La Voz del Le- vante", werden eveneens verwoest, alsook het gebouw van het monarchistische blad „Informacdones" en het bureau der Kath- lieke studenten. Het bisschoppelijk paleis werd eveneens geplunderd en verwoest. Om drie uur gistermorgen duurde de aan val op de kloosters nog voort. De brandstichters staken ook de „Ave Maria'-sokolem in brand. Om kwart voor vijven gisterenmorgen werd de staat van beleg afgekondigd en kort daarop de orde hersteld. De toestand te Madrid is wederom nor maal. Het tram- en autoverkeer is weder om "hetzelfde als op andere dagen. De ver schillende kloosters worden echter nog door troepencordons bewaakt. De minister van financiën verklaarde, dat geenerlei zakenbelemmeringen voor hou ders van rekening-couranit of déposito's zullen plaats hebben. De ministerraad zal eerst morgen bijeen komen. In verband met Hemelvaartsdag is het waarschijnlijk, dat de beurzen van Ma drid, Barcelona en Bilbao eerst aanstaan den Maandag zullen geopend worden. Volgens een mededeeling der regeering is ook in de provincies Malaga, en Sevilla de staat van beleg afgekondigd. Te Saragossa heeft de politie de orde kunnen herstellen, zonder dat de staat van beleg behoefde te worden geproclameerd. De kardinaal van Toledo, die volgens in omloop zijnde geruchten uit het land zou zijn gevlucht, blijkt zich nog steeds in Spanje te bevinden. De beide Madrileensche dagbladen „El Debate" en „A.B.C.", konden gisteren niet verschijnen. Uit Cadiz wordt gemeld, dat de overste van het Jesuietenklooster, toen hij zich voor de menigte en de hoog oplaaiende vlam men in veiligheid wilde stellen, door uit het venster te klimmen, levensgevaarlijk gewond. Merkwaardig is, dat ook de republikein- sche Spaansche regeering het door haar le den vroeger bestreden middel der oensuur op telegrammen thans practisch ook toe past. Alle perstelegrammen en radiogrammen moeten vergezeld gaan van vertalingen in de Spaansche taal, waarvan de inhoud door een specialen ambtenaar wordt gecensu reerd. Daarentegen wordt het telefonisch ver keer op geenerlei wijze belemmerd. Verhalen van ooggetuigen. Een groot aantal vluchtelingen uit Ca diz, Sevilla en Malaga is te Gibraltar aan- Zij gaven een uitvoerig relaas van de gewelddaden tegen de Kerk. Zoo deelden zij mede, dat de kathedraal van Sevilla, op een na de grootste kerk ter wereld, in brand gestoken is, terwijl eveneens brand is ontstaan in de oude kerk van Almaden. Ook in het Amerikaansc'he tentoonstel lingsgebouw is een felle brand uitgebroken. Hier werd de brandweer ook belemmerd bij het b 1 usschingswerk. De kerk van den H. Domingo te Malaga is tot op haar grondvesten verwoest. Ook het Jesuietenklooster, het bisschoppelijk paleis en een dagbladgebouw werden een prooi der vlammen. Te Alicante heeft het gepeupel o.a. ook het klooster der Capucijnen aangevallen. De civiele garde heeft daarbij verscheidene salvo'8 gelost.. Volgens Engelsche berichten zijn de non nen van Barcelona in particuliere wonin gen gevlucht. Wat tot dusver vernield werd. Tot dusver werden door brand vernield of aangetast of op andere wijze bescha digd de volgende gebouwen; Te Madrid zeven kloosters (schade on geveer 7 millioen gulden)te Malaga een dagblad-redactie-gebouw, het paleis van den bisschop, vier kloosters, vijf kerken en een groot winkelgebouwte Muroia twee kloosters; te Sevilla twee kloosters en een kerkte Cadiz een klooster en een kerk; te Granada een klooster (door een bom beschadigd), pogingen twee kloosters in brand te steken zijn mislukt; te Alicante zeven religieuze gebouwen in de asch ge legd; te Cordova verschillende kloosters en te Sarragossa. werden verscheiden kloosters door steenbombardementen be- Agitatoren omsingeld. De dag, die de vernieling bracht van kerken en kloosters, aan welk vernielings werk duizenden en nog eens duizenden personen deelnamen, vond ten slotte zijn hoogtepunt in de omsingeling en gevangen neming-van een aantal extremistische agi tatoren te Madrid. Even voor middernacht ontving de kapi tein-generaal aldaar een vertrouwelijke in formatie, volgens welke alle syndicalisti sche agitatoren, die de wanordelijkheden georganiseerd hadden, in een geheime ver gadering in het centrum der stad zouden bijeenkomen. Troepen werden in allerijl naar die plaats der samenkomst gedirigeerd, die door een nauw cordon van soldaten omsin geld werd. Toen de extremisten zagen, dat zij om singeld waren, poogden zij tegenstand te bieden. Doch zij. werden overweldigd en in hechtenis genomen. De bank van Spanje wordt door „tanks" bewaakt en verscheidene regimenten, waar onder lanciers, patrouilleeren door de straten, wakend voor de strenge naleving der verordeningen, die uit den staat van beleg voortvloeien. De regeeringstroepen^zijn over de heele stad verspreid, voora'jfond de kloosters, doch daar Madrid ongeveer 30 kloosters telt en ontelbare kerken, is het geen ge makkelijke taak, al deze gebouwen te be schermen. De vrouwelijke "kloosterlingen hebben zich alle in burgerkleeding gestoken en be scherming gezocht bij vrienden en verwan ten. Het volk is verontwaardigd over het in brand steken van kloosters. Er hebben geen plunderingen plaats gehad en geen enkele kloosterzuster heeft letsel gekre gen. De bladen hebben speciale edities uit gegeven om het volk tot kalmte te ma nen. Aan de politie, burgerwacht en de troe pen is consigne gegeven, dat de geringste verstoring der openbare orde beschouwd moet worden als een aanslag op de veilig heid der republiek. De regeering houdt voortdurend beraad slagingen, daar zij zich geplaatst ziet tegen over een offensief tegen het republikeinsch regime eenerzijds van reactionnaire ele menten, die het herstel der monarchie wenschen, anderzijds van elementen der Tiiterste linkerzijde, die er op uit zijn, ten koste van alles beroeringen ten nadeele van de republiek te verwekken. De beurzen zijn overal in Spanje ge sloten en het katholieke blad „El Debate" heeft zijn verschijning opgeschort. De winkels zijn gesloten, alle verkeer staat stil. Twee personen, die tijdens een aanval op de gebouwen van het monarchistische blad „A. B. C.", werden aangeschoten, zijn aan hun verwondingen bezweken. Bij het hoofdklooster der Jesuieten aan de Calle de la Flor, waarvan de klooster kerk in brand werd gestoken, was een me nigte van 150.000 personen van de wan daad getuige. De menigte dwong de brand weer het blusschingswerk te staken. Kloosterzusters werden haastig onder gewapende bescherming uit een naburig klooster in veiligheid gebracht, juist toen de voorhoede van het gepeupel gewapend met toortsen en kannen petroleum, ter plaatse aankwam om het gebouw in brand te steken. Bij het college der Christelijke Broeders ontstond een gevecht met de politie. Bur gerwachten schoten op de menigte dooh al de gebouwen, waarop de aanvallers het ge munt hadden, werden bestormd en in asch Övera] stegen vlammen en rook op van brandende kerken en kloosters, eens de trots van Madrid. Van één der kerken sloegen de vlammen over naar een naburig klooster en een aan tal huizen. Het politecordon doorbrekend deed het plebs een inval in het klooster en wierp meubelstukken, papieren en gewaden van kloosterlingen op straat, onder het gejuich van een groote menigte, die dit schouwspel gadesloeg. De politie zag zich ten slotte gedwon gen, onder het gejoel van het volk weg te trekken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Paus zal weer spreken door de radio. Briand's kansen voor het presidentschap. Een dolle Maandag in Spanje. Verwoes ting van vele kerken en kloosters door het gepeupel. BINNENLAND. Het drama te 's Gravenhage tot klaar heid gebracht. Een tweede verdachte aan gehouden. Beiden hebben bekend. (Gem. Ber. 3de blad). De heer A. Eradus, die morgen zijn 45- jarig jubileum herdenkt als chef^kelilner in de Stadsgehoorzaal. VAN HET VATICAAN DE RERUM NOVARUM- HERDENKING. 's Pausen toespraak zal worden uitgezonden Vrijdagmiddag a.s. zal de Paus bij de audiëntie, welke Hij verleent aan de deel nemers aan de jubileumsherdenking van de encycliek „Rerum Novarum", een toespraak houden, die door het Vaticaanscho radiosta tion op een golflengte van 19.48 M. zal wor den ui tige zonden. FRANKRIJK DE STRIJD OM FRANKRIJKS PRESIDENTSCHAP. Briand's kansen gestegen. De strijd om het presidentschap woedt met een felheid, als nooit tevoren een presi dentsverkiezing heeft te zien gegeven. Op het oogenblik is het, alsof niet de be zetting van het Elysée, maar de berechting van Briand aan de orde ie. Briand heeft zich aan een campagne blootgesteld, waarin hij alles of niets speelt en de verdedigers van zijn candidatuur gaan even erg de perken van bewierooking te buiten, ais hun tegenstandera die van bitterheid in den aanval. Gisteren is bizonder hard gewerkt ten gunste van de candidatuur van Briand en men schrijft aan Bonnevay en Soulier een actie onder de leden der regeeringsmeer- derheid toe, om steun te winnen voor Briand op grond, dat Doumor niet vol doende stemmen kan vereenigen, om bij de eerste stemming boven Briand uit te komen en hij dus genoodzaakt zou zijn, zich terug te trekken voor Briand als meestbogunstig- den candidaat van links. Zij blijft meenen, dat het dan beter is, Briand ook stemmen uit de regeeringsm.ee r- derheid te geven, cm niet toe te laten, dat zijn verkiezing een kartellistische overwin ning zou zijn. Men is van moening, dat zulks de vorkie- zing van Briaind vrijwel verzekert. MEXICO COMPLOT TEGEN DE REGEERING VAN MEXICO. Te Mexico is een complot ontdekt, dat ten doel had de regeering gewapender hand omver te werpen. Luis Cabcra, oud minister van Financiën, die naar beweerd wordt, aan het hoofd der beweging stond, is van zijn huidige functie ontzet. DE CANDIDAATSTELLING. Wat er nu moet gebeuren. Bij de hoofdstembureaux in de ver schillende gemeenten zijn tha-rvs de lijs ten ingediend van de candidaten, door elke partij, welke aan de gemeente raads verkiezingen wenscht deel te nemen, ver kiesbaar gesteld. Uiterlijk op den achtsten dag na de inlevering beslist het hoofdstemibureau in een openbare zitting over de geldig heid der lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. Binnen twee dagen na den dag, waarop door het hoofdstembureau over de gel digheid der lijsten is beslist, kan ieder kiezer van die beslissing in beroep komen bij Gedeputeerde Staten, die dit beroep binnen vijf dagen moeten behandelen. Is de termijn van beroep verstreken, zonder dat hooger beroep is ingesteld, of in geval van beroep, nadat het besluit van Ged. Staten aan het hoofdstem bureau is medegedeeld, dan gaat het hoofdstembureau onverwijld over tot dc nummering van de lijsten in de volgorde door het lot aangewezen. Deze numme ring moet geschieden in een voot de kie zers toegankelijke zitting. Aldus geschiedt het in gemeenten, welke niet in kiesdistricten zijn inge deeld. Leiden is echter verdeeld in drie kiesdistricten en hier geven de hoofd stembureaux eerst kennis van de ingedien de lijsten aan het centraal stembureau, dat op zijn beurt deze mededeeling ter openbare kennis brengt. Binnen vier dagen na deze kennis geving kunnen de partijen hun lijsten tot één groep verbinden. Pas daarna gaat het centraal stembureau over tot de num mering der lijsten. Zijn de lijsten genum merd dan worden ze onverwijld openbaar gemaakt door ze ter inzage voor een ieder neer te leggen op de secretarie dor gemeente. Binnen 45 dagen na de candi- daatstelling moet de stemming over dc lijsten en de daarop voorkomende can didaten plaats hebben. Tenminste drio dagen vóór den tot stemming bepaalden tijd ontvangt elke kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, een kaart, bevattende een oproeping voor de stemming. Bevoegd om aan de stemming deel te nemen zijn: ingezetenen des Rijks, tevene Nederlanders of door de wet als Neder- landsche onderdanen erkend, die den leeftijd van 25 jaar hebben beroiikt. On der hen, die den leeftijd, van 2"> jaar heb ben bereikt, verstaat de wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15en Mei. Bovendien moet men voor de gemeenteraadsverkiezing ingezetene der gemeente zijn (d. w. z. op 1 Januari 1931 één jaar daar onafgebroken woon achtig zijn geweest). Sommige personen zijn van de uitoefe ning van het kiesrecht uitgesloten, n.1.: zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij een onherroepelijk rechterlijke uitspraak; zij, die rechtens van hun vrijheid ziju beroofd; zij, die wegens krankzinnigheid of zwakheid van vermogens de beschikking of het beheer over hunne goederen heb ben verloren of van de ouderlijke macht of de voogdij over een of meer hunnei kinderen onzet zijn; zij, die tofc een gevangenisstraf van meer dan één jaar veroordeeld zijn, ge durende 3 jaar nadat hun straf is vol-.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1