ZATERDAG 9 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 wij uit, dat we dien middag om half 6 'n pracht sneltrein konden pakken en dan toch dien a-vond bijtijds in Amsterdam we zen. Maar eerst gingen we den vriende lijken konservat-or van het Stedelijk Mu seum even bedanken voor z'n tusschen- komst. De heer Daled is een goed kenner van ons vaderland, heeft er meer dan 130 lezingen gehouden en koestert een groote bewondering voor ons volk en ons land. Wij vroegen hem terloops, of die bewon dering zich ook uitstrekte tot de Holland- sche sigaren, en toen de heer Daled dit grif beaamde, boden wij hem 'n behoor lijken Hajénius aan, dien hij dankbaar aanvaardde. „Eiken keer, als ik uit uw land kom", zeide hij „smokkel ik van uw sigaren". Bij 't afscheidnemen hield hij zich aanbevolen voor lezingen over Brug ge. Inderdaad, de heer Daled, die 'n goed kunstkenner en minnaar van Brugge is als geen ander, verdient aanbeveling. Zijn le zing eenige jaren terug in Amsterdam over Brugge, prettig voorgedragen en afgewis seld met 'n keur van lichtbeelden (mits de lantaarn1 goed is), sehonk ons een gelukki gen avond. Tegen half 6 verlieten wij dan de stad van het H. Bloed (want dat noemt elke Bruggeling de grootste glorie van Brugge), de stad van Memlinc en de van Eycken, van Breydel en de Coninck, van Guido Ge- zelle en Maurits Sabbe, en sta-pten in den express OostendeBazel, die ons binnen anderhalf uur neerzette te BrusselNoord, waar we aanstonds den sneltrein Parijs Amsterdam konden snappen. De drie daag jes verlof waren bijna om. 't Is waar, dat waarvoor we eigenlijk gegaan waren, was ons ontgaan. Maar zooveel andere mooie dingen hadden we gezien en méér dan eeni ge jaren terug, toen wij er den eersten keer kwamen, hadden we West-Vlaande- ren's hoofdstad leeren kennen als „Brugghe die scoone", welke zoo bij uitstek haar oud karakter heeft bewaard. „O langgevierde maagd der rijkste van de steden Nog draagt gij 't kenmerk van den adel om uw leden, Nog zweeft om u een straal des luisters van weleer". H. ULLEMAN. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Carbid-ketel gesprongen. Gistermorgen is op de scheepswerf Hol land te Hendrik-Ido-Ambacht een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het reinigen van een carbid-gasketel sprong deze met een he- vigen knal uit elkaar, waardoor de 57-jari ge M. Ritmeester ernstig werd gewond. Na voorloopig op het terrein te zijn verbonden, is hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Ernstig ongeluk op een botter. De bekende ENGELSCHE AYIATEUR WAGHORN, de winnaar van de Schneider- Cup in 1929 is overleden tengevolge van verwondingen, welke hij bekwam bij een vliegongeluk tijdens het beproeven van een nieuwe machine. De vlieger, zooals hij in 1929 bij de voorbereidingen van de wedstrijden om de Schneider Cup, na de proef vluchten aan land gebracht werd. Donderdagmiddag ongeveer 1 uur heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan op een botter, Helder 14. De schipper Jelle Visser was met zijn kneeht bezig bij den Haaksgrond de kor binnen te halen, toen zijn kleeren door de lier werden gegrepen, waardoor hij eenige malen werd rondge slingerd en het touw zich bovendien om zijn lichaam en den lier wond. Hij werd door zijn knecht bevrijd. Met den ernstig ge wonden schipper heeft men koers naar Den Helder gezet, waar de gekwetste in het hospitaal werd opgenomen. Hij heeft een dijbeenfractuur en vermoedelijk een zware hersenschudding gekregen, terwijl de borst ook hoogstwaarschijnlijk inwendig is ge- j kneusd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Door den stroom gedood. Donderdagavond was een bewoner van den Kadijk te Heemstede in een nabij zijn woning gelegen broeikas bezig de electri- sche lichtleiding na te zien. Hij raakte daar bij een onder stroom staande fitting aan en werd daardoor op slag gedood. Noodlottige val. De 25-jarige S. te Winterswijk, vader van vier kinderen, die bezig was met de repa ratie van een vijftien meter hoogen schoor steen der coöp. zuivelfabriek te Winters wijk, gleed van een twaalf meter hooge stellage en bleef daar liggen onder den schoorsteen. Eenige uren later vond men het lijk van den ongelukkigen man met zware inwendige kneuzingen. Verdronken. Donderdagmiddag is te Groningen uit het Roterdieip opgehaald het lijtk van Mej. Mie- derna uit Zuid-Wolde. Haar rijwiel werd aan den karat- van t kanaal gevonden. Zij was Woensdag op ziekenbezoek bij haar oudens geweest en schijnt op den terugweg te water zijn geraakt. OUDE MAN OVERVALLEN. Woensdagnacht werd de 71-jarige land bouwer P. Heijma-ns te Nederweert nabij zijn woning overvallen door een tweetal met knuppels gewapende mannen en deer lijk mishandeld. Op het hulpgeschreeuw van H. namen de aanranders de vlucht. Het slachtoffer is op last va-n den geneesheer naar het zie kenhui» te Roermond overgebracht. In verband 'met deze aanranding zijn door de politie te Nederweert gearresteerd de beide gebroeders K. te Nederweert, die door het slachtoffer zijn herkend. DE AANRANDING TE KLARENBEEK. De vermoedelijke dader gearresteerd. Nadat het slachtoffer van de aanranding te Klarenbeek, mej. D. uit Zutphen, Vrij dagmiddag kon worden gehoord, heeft de gemeentepolitie het onderzoek ter plaatse opnieuw ter hand genomen. Om zeven uur in den namiddag werd een inwoner van Klarenbeek aangehouden en ter beschik king gesteld van de® Officier van Justitie te Zutphen. Het Parket uit Zutphen, ver gezeld door den burgemeester van Goor en marechaussee uit Deventer, zetten tot laat in den avond het onderzoek voort, de den een huiszoeking bij den vermoedelijken dader en slaagden er in, zoo goed als zeker vast te stellen, dat de gearresteerde inder daad de dader is. Het is de 26-jarige A. B. A. D. uit Kla renbeek. Hedennacht is de man aan een streng verhoor onderworpen. De toestand va® het slachtoffer is vrij DE CULEMBORGSCHE. MOORDZAAK. Obdam blijft ontkennen. De arrestatie vul A. Obdam, waardoor de Culemborgsche moordzaak weer in het middelpunt der belangstelling staat, houdt, naar de „V.wrts" meldt, mede verband met reeds vroeger vermelde getuigenverkalrin- gen, dat hij destijds deelgenomen heeft aan het begraven van een geldkistje. Er is eoh- ter nog een aantal andere feite®, verband houdende met den op de Van Wiggens ge- pleegden roofmoord, waarbij Obdam be trokken heet te zijn. De rechter-commissa-ris heeft dezen ver dachte reeds eenige malen in verhoor ge had. De geruchten, die in Culemborg liepen, als zou Opdam een bekentenis hebben af gelegd, zijn, naar van gezaghebbende zijde werd verzekerd, van allen grond ontbloot. De verdachte ontkent integendeel op de meest pertinente wijze, dat hij op eeniger- lei wijze bij de moordzaak zou zijn betrok ken. Al wat dienaangaande in Culemborg, zoowel ten opzichte van hem als van de leden der familie Collé wordt gezegd, ver klaart hij voor laster, verdachtmaking en broodnijd. De verdachte is bij zijn verhoe ren herhaaldelijk zeer heftig en opgewon den geweest. HOOG WATER IN AANTOCHT? Sterke was van den Boven-Rijn. Tengevolge va® den hevigen regenval de>r laatste dagen, is de Rij® plotseling sterk gestegen. Gistermorgen werd va® den geheeleu Boven-Rijn groote® was gemeld. Manniheim seinde zelfs 1 M. en Kenden 50 cJVL was. De verwachting is, dat een omverwa-ohit- sdhe hooge waterstand oip den Rij® zal in trede®, wijd verbazend groote massa's het meer van Oomstairaz zijn binnengestroomd. De Waal bij Nijmegen, wellke gister raog 10 M. -|- N.A.P. aanwees, had nog lichten val, maar in de uiterwaarden lager .gele gen dan Maas en WaaJl, ondervindt men reeds girooten overlast van den regenval „De Tijd." Fraude bij de Spoorwegen te Breda. Oip het exipedriit-iekantoor der Ned. Spoor wegen te Breda is, naar verduidt, een ern stig gevaü van fra-ude geoonstatee-rd. Reeds enkele mailen was het de firma B. expedi teurs aldaar, opgevallen, dat v-erschildende zaken niet meer van haar bemiddeling tot het ophalen en verzenden van goederen ge bruik maakten. Een onderzoek wees uit, dat bedioelde goederen door Van Gend Loos werden bezorgd. De op de goederen betrekking hebbende volmachten van Van Gend Loos, die aan het station werden ingeleverd, waren onderteekend met de ver- vadsöhite handlteekeniragen van de geregelde klanten der expeditiefinma B. Een onderzoek wordt ingesteld. De instorting te Reusel. Omtrent de instorting van een schoolge bouw te Reusel ontving „De Tijd" nader bericht, dat de instorting slechts van ge- ringen omvang was. Een gedeelte van een zijmuur, die toch zou worden afgebroken, is ingestort. Ook al waren er kinderen in de school geweest, dan hadden dezen toch geen letsel bekomen, daar de instorting gebeurde op een plaats waar de schoolkin deren nooit komen. De moord op het Rokin te Amsterdam. De Amsterdamsche politie zet het. onder zoek naar den dader van den moord op den heer Van der Velde», onvermoeid voort. Aan het licht is thans gekomen, dat het diollkmes, waarmede de daad bedreven is, te Amsterdam is gekocht in den sportwira- kel van de firma Pimeratell, Utrechitsohe- srtiraat 101. Dit soort dolken gaat in de laat ste weken zeer girif van de hand. Ongeveer tachtig stuiks zijn er in den laaitsten tijd .ge kocht', voornamelijk aan padvinders. Nie mand in den winket kan zich herinneren, aan wien het bewuste mes is verkocht. Ech ter bestaat de mogelijkheid, dat. iemand heeft gezien wie zuillk een mes heeft ge kocht. Daarvan med'edieelimg te doen aan de politie kan wellicht helpen. Wat den hamer betreft kan worden me degedeeld, dat de politie uit VHertogen- bosoh bericht heeft gekregen, dlat de firma P. L. .Schmidit te Ellberfeld, van wie hij af komstig ia, in 1929 is geliquideerd. Het zal dus wel niet meer aan het licht kunnen komen, waar dit werktuig is gekocht. Het denkbeeld dat de moord zou zij® ge schied uit wraak, heeft de politie losgela ten, maar diat hier toch wel roof in het ajiel is geweest wint meer en meer veld. Er wor den namelijk twee dingen vermist. De ver slagen© had alltijd in broek- of jasraaik oen z-g. knipbeuirs, be-srtaaode uit een geel lede ren zak, die door het gebruik was zwart geworden, met een nikkelen beugel. Er was daar albijd veel zilvergeld in. Op den dag van den moord heeft hij er een werkster nog uit betaald. Ook is verdwenen een zwart zakboekje, waarin door den heer van der Velde alles werd genoteerd, wat hij uitleende. Uit het. onderzoek is voorts komen vast te staan, dat hij ook wel grootere bedragen leende en zeer lastig was, wanneer een geld- opnemer niet voldeed aan zijn verplich tingen. In de laatste dagen van zijn leven had hij zich ernstig ongerust- gemaakt over een be- dirag, dat hij geleend had aan iemand in den omtrok van de Ceintuurbaan. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat aan de oproeping om zich bekend te maJken heeft voldaan de heer, die in den loop van den dag van den moord met de as sistente van den tandarts heeft gesproken. Deze heer ga-at geheel vrij uit. Christusbeeld beschadigd. Te Huissen in de Betuwe is het vorig jaar aan den openbaren weg een door den beeldhouwer Falize vervaardigd Christus beeld geplaatst, waarbij de gemeente op ruime wijze heeft gesubsidieerd. Dezer da gen hebben straatjongens dit groote beeld met steenen ernstig beschadigd en er onder meer een hand afgegooid. „Hbld." Inbraak verijdeld. Gisternacht hebben eenige inbrekers zich door indrukking van een tuimelraam toegang trachten te verschaffen in de spaarbank te Maastricht, welke onderge bracht is in het stadhuis. Op de komst van een survcilleerenden agent sloegen de in dringers ijlings op de vlucht. Het was niet mogelijk hen te achterhalen en te arrestee ren. Er wordt niets vermist. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. NOODLOTTIGE BOTSING IN CALIFORNIE. 4 kinderen gedood, 25 gewond. Uit Merced (Califomië) wordt gemeld: Tengevolge van een botsing tusschen een autobus, die leerlingen eener school ver voerde, en een goederentrein zijn vier kin deren gedood en vijf en twintig zwaar ge wond. Ook de bestuurder van den autobus is om het leven gekomen. BRUGGHE DIE SCOONE. n Welk dichterlievend mensch zou bij zijn bezoek aan Brugge dènge-ne kunnen verge ten, die er een van de grootste glories van geweest is, die er geboren werd, stierf en een groot deel van zijn werkzaam leven doorbracht? Ik heb Guido Gezelle genoemd Van hem spreekt Brugge, gelijk Amster dam van Vondel en Florence van Dante. Hij heeft er dan ook sinds verleden jaar zijn standbeeld en een schoon stand beeld vlak bij de O. L. Vrouwe-kerk. Aan weerszijden van dit beeld zijn twee azalea-perken aangelegd, welke elk in den bloeitijd een frisch-roode, groote G te zien geven, den eersten letter zoo van cj^n voornaam a-ls van den achternaam des dichters. Op het onderstuk van het stand beeld staat: Guido Gezelle, heel eenvou- digjes, gelijk ook de man zelf, wien het geldt, hoogst eenvoudig was. Er had ook op kunnen staan: Eert den allerhoogsten dichter, gelijk er op het standbeeld van Dante te Florence aangebracht is: Onorate 1' altissimo poeta. Van azalea gesproken, u weet toch, lezer, dat deze bloem tot Gezel- le-bloem verklaard is? Voortaan zal elk jaar op 1 Mei, Gezelle's geboortedag, den dichter bij zijn standbeeld en overal elders, waar dit gevoegelijk kan, een azalea-hulde gebracht worden. „Zeg het met bloemen",- luidt immers de leus. Maar daar nog 'n ander Gezelle-monu- ment te Brugge, en dat is het Gezelle- museum aan den Rolweg, even buiten de stad. Het is het eenvoudige landhuisje, waarin Guido geboren werd, zijn eerste jeugd sleet en nu een schat van personalia ondergebracht is. Elisa Lateur, de zuster van Stien Streuvels en de nicht van Gezel le, is konservatrioe van deze merkwaardige verzameling. Het was daarheen dat we onze schreden richtten daags nadat de H. Bloedprocessie zoo jammerlijk in het wa ter gevallen was. In tegenstelling met den vorigen dag was het nu dezen morgen 'n zonnig Mei-weertje, uitstekend geëigend voor 'n stille hulde aan het zonne-kind, dat Gezelle eens was. Elisa Lateur, 'n hoogst be scheiden en vriendelijke vrouw, ontvangt u daar voorkomend en geeft u allerhande toelichtingen. Men kan daar gemakkelijk 'n dag doorbrengen, wilt ge alles bestudee- ren, want er is 'n overvloed van hand schriften, brieven, portretten, boeken, doodsbeeldekens en andere gegevens. Vooral de verzameling portretten is de moeite waard. Vooreerst vindt je er vele van Gezelle zelf, op allerlei leeftijd en in allerlei poses, zelfs één, waarop de dichter smakelijk een pijpje smoort, den bonnet achteruitgeschoven op den grooten sche del. Maar niet alle foto's, die in den han del zijn, gelijken, vertelde Elisa Lateur. Sommige n.l. zijn samengesteld", zooals zij 't noemde, en daa zijn ze niet goed. Dan vindt je er foto's van familie en vrienden van den dichter: de Lateur's, Cae sar Gezelle, de beide Verriesten, Pastor Cuppens, Alois Wa-lgrave, eerw. heer van Cra-eynest en vele anderen. En dan ten slotte ook portretten van Guido's leerlingen: Dr. Eugen van Oye, voor wien hij dat mooie vers maakte: „dien avond en die rooze", Ameet Cyncke, den lateren kloeken missionaris, over wien ook Verriest schreef in: Twintig Vlaamsche koppen, alsRatte Vyncke en aan wien Ge zelle *n gedicht wijdde, twee zelfs, meen ik. En dan vooral Berten Rodenbach natuur lijk Ook ziet men hier kieken van alle huizen, waarin Gezelle gewoond heeft, zoo wel in Roesselaere als in Brugge en Kortrijk: als leeraar, kapelaan, rek tor. Welk 'n buitengewoon mensch Guido Ge zelle geweest is, welk 'n schat van taalken nis deze man in zijn hoofd omdroeg, en te gelijk welk 'n vroom priester deze simpele onder-pastor en rektor was, wordt u uit deze verzameling we-1 héél duidelijk, mits den bezoeker de gave des onderscheids en der bewondering niet geheel zij ontzegt Trouw?ns in heel Vlaanderen zitten veel fijne geesten, wier geleerdheid evenveel verbazing wekt als him bescheiden een voud. Van den begaafden Jezuiet Salsmans wordt verteld, dat wie met hem kennis maakt, geneigd is 'n bijdrage te storten voor 'n nieuwe-togenfonds. Zullen we ein delijk in Nederland eens wat meer toena dering toonen voor onze zuidelijke broe ders. Het bezoek verleden jaar van Haar lem's Bisschop en Kapittel aan Gent is al 'n zeer schoon voorbeeld. Moge het navol ging vindenGelukkig wordt er a.s. zomer in Vlaanderen een groot-Nederlandsche katholieke studie-dag gehouden. Dit kan zeer goede gevolgen hebben. Want Vlaan deren en Nederland kunnen veel van el kander leeren. Ook Vlaanderen van óns. Want Nederland staat op velerlei gebied aan de spits, ofschoon er volgens het gescheld van onze allerjongste literatoren in ons land al heel weinig schijnt te deu gen. Een ander zeer belangrijk museum, dat niemand in Brugge mag verzuimen te gaan zien, is de Memlinc-verzameling in het Sint Tans Hospitaal. Het reliekschrijn van de H. Ursula en eenige overbekende drie luiken trekken hier bezoekers van alle oor den der aarde. Jammer voor de volledig heid dunkt 't ons, dat hierheen niet is over gebracht de Memlinc-triptiek uit het Brugscho Stedelijk Museum: Sint Christof- fel op het middenluik en de gevers op de zijluiken (op het ééne n.l. burgemeester Moreel met z'n zonen, op 't andere de bur- gemeestersche met haar dochters). Een fraaie kopie van deze laatste, als mede ééne van het drieluik: Aanbidding der Wijzen Opdracht Geboorte, heb ben we als 'n kostbaren schat over de grenS gesmokkeld. „Wat hebt u daar?" vroeg de man der wet in Roosendaal. „Fo to's. mijnheer", waagden we, daarbij 'n advies volgend, dat nos in Brugge gege ven was. „O, dan is 't in orde", zei Zachaeus goedertieren. Nadat we den inwendigen mensch op be proefde wijze in Saint Chrystophe hersteld hadden, restte ons nog maar één verlan gen: Gruuthuse te zien. Gruuthuse is een schitterend gothiek huis, paleis kan men wel zeggen, van de familie van dien naam, dat dagteekent uit de XVe eeuw. Koning Eduard IV van Engeland heeft hier 'n tijd vertoefd, daarna was er een beroemde boe kerij in, die later naar Parijs verhuisde, en thans is het eigendom der stad, die het meubileerde in den ouden stijl en er een reeks kostbare verzamelingen in onder bracht. Men kan er gemakkelijk een paar dagen zoek brengen met alles te bestudee- rengobelins, prachtig aardewerk, een overvloed van Brugsche kant, meubelen, schilderijen, beeldhouwwerk en dat alles in een huis, zelf 'n juweel van gothiek. Wat leefden de menschen toen stijlvolVan binnen ziet men ook de tribune, van waaraf de heeren van der Gruuthuse de H. Mis in de O. L. Vrouwe-kerk konden bijwonen, in wier nabijheid het huis n.l. gebouwd is. De trappen en het weidsche voorplein afkuie- rend om naar het pension te gaan, ten einde ons klaar -te maken voor de afreis, want 't werd zoetjesaan tijd, om aan ver treken te denken, bedachten wij, dat dicht bij ons hotel nog een Godshuis lag, Godshuis Meulenaere, dagteekenend uit 1631 en dat men ons had aangeraden te gaan zien. Van buiten lijkt het uitgestor ven, maar als men 'n beetje vrijmoedig de poort geopend heeft en binnentreedt, ziet men een idyllisch binnenpleintje met in 't rond allemaal kleine huizekens, bestaande uit één klein benedenkamertje en 'n klein zolderke. De bewoners moeten alleen staande vrouwen zijn, dus: weduwen of on- gehuwden, en mogen dan, als het bestuur van het Godshuis hare opname goedvindt, tegen 'n zacht prijsje zoo'n huizake huren, mits zij voor haar eigen onderhoud zorgen. Haar kamer is net groot genoeg voor 'n stoof kachel), bed, stoel en klein ta feltje. De meeste bewoonsters houden zich onleiwig met spellewerken, om daarmee den kost te verdienen. Eén ervan gaf mij een demonstratie in het spellewerken, waarbij de klossen naarstig over en weer schoten en 't was vanzelfsprekend, dat we aan Gezelle dachten: „Spellewerkend zie 'k u geerne, vingervaste, oud vlaamsche deerne; - die daar zit aan 't spinnen, met 't vlugge allaam, uw kobbenet". Wij namen vriendelijk afscheid van de „oudvlaamsche deerne", die ons nog even 'n klein kapelleke liet zien midden op 't hoveke. Of daar ook de H. Mis opgedragen wordt? „Neent", antwoordde zij, „maar we komen hier alléén om te lezen bidden)". Toen verlieten we dit oord van vrede, be denkend, dat er in deze uitgestorte, ru moerige wereld toch nog menschen zijn, die alléén kunnen wezen en werkzaam en zonder genietingen en ingekeerd en dan tóch gelukkig. In ons hotel teruggekomen, rekenden DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIE JHR. MR. B. C. DE JONGE.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9