KALENDER DER WEEK ZATERDAG 9 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AEDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelmgen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Abeelen, Willem de Zwijger- laan 25, üegstgeest; Mevr, FehmersBoer—Knottnerus, Warmonderweg 37. ZATERDAG 9 Mei 1931. MEIMAAND. De 'Meimaand, in zijn blij gewaad, weêr overal te blinken staat, vol groene en versche blaren o, mensch, wat zal 't hierboven zijn, wat zal 't in 's hemels hoven zijn? Dat zal u, zal u varen! Guide Gezelle leert ons hier hoe wij de blijde Meimaand moeten vieren. Door alle ontluikende schoonheid om ons heen moe ten onze gedachten naar Hierboven gaan. En als van zelf staat daar Maria voor ons, Koningin der eeuwige schoonheid. Haar brengen wij onze hulde, onze vreugde over al die weelde om ons heen. Haar brengen wij onze bloemen, onze geestelijke bloemen in betuigingen van liefde, in zaJigen ter Harer esr. Luistert hoe de Middeleeuwen de Mci- Koningin bezongen: Laat ons met boogher vrolijoheyt Loven die maget der soetioheyt, Gods moeder ui tv er co ren Daer Jesus af wilde sijn gheboren. O suver bloeme der reynicheyt O edel sale der Triniteyt O onbevlecte lichaem fijn, Daer God uit wilde geboren sijn! O Maria maget der edelheyt, O fonteyne der soeticheyt, O tempel alder weerdicheyt, O volle vloet der minnelicheyt! O edel rose,-wide ontdaen, Den soeben dan hebdy ontfaen Die van den hemel is nedercomen Jesum Christum, tot. onser vromen. throon der hoogher mogentheyt, O bloeme aider vruchtbaerkeyt, O trooster ease alder droevicheyfc, O Moeder der saohtmoedicheyt! Lof, eere, hooge werdicheyt Moet sijn der hooger mogentheyt; Ende die moeder der bermhertickeyt Moet gebenedijt sijn inder eewicheyt. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Sluitingsavond. Vrijdag 15 Mei a.s. des avonds ten 8 uur in „Zomerlust", Stations weg, zal de sluitingsavond van het seizoen 19301931 gegeven worden. Deze avond zal tevens een propaganda-avond zijn, waarop introducés (dus ook heeren), zullen welkom zijn. Introductiekaarten voor niet-leden a j 0.50. Leden kunnen op vertoon van lid maatschapskaart kosteloos een toegangsbe wijs bekomen bij: Mevr. van Oerle-!5pieren- burg, Zoeterwoudsche Singel 74; Mevr. van Zijp-Barning, Geverstraab 19, Üegstgeest; Mej. Slootje-s-Zonderop, v. d. Werf straat 25c; Mej. Tib boel, Kort Rapenburg 16; Mevr. v. d. Hart-Bootsma, Pieterskerk- gracht 8a en bij Mevr. Witte-Hessels, Hoo- gewoerd 179 op Maandag, Dinsdag en Woensdag vóór des namiddags 2 uur. Plaatsbespreken Woensdag 13 Mei van 2—3.30 uur des middags in de zaal van „Zo merlust". Het programma voor dezen avond ie: „Doel en werking van de Graal", Uiteenzetting door een der Vrouwen van Nazareth. Pauze. „DE FORTUINLIJKE KIST" Zangspel voor meisjes met pianobegelei ding, onder leiding van mejuffrouw Jo Kortman. Aan den vleugel mejuffrouw Toos van Ulden. Joh. Wagëna ar. Op. 29. Tooneel: Een Oostersch vertrek. De aankleeding van de Oostersche kamer geschiedt door de firma Brüning, Hoog straat. De costumes zijn van het Costumo- huis „Erato", Oude Singel 14. Abu Hassan Mezzo Sopraan Fatima, zijn vrouw Sopraan Ensemble van schuldeischers: vischvrouw, Sopr. waschvrouw, Sopr. Zaïre 2e lima Andura Nourreddin Ali Bedreddin Hoeb Amboetemam fruitvrouw, Sopr. bakker, Alt snijder, Alt kruidenier, Alt- Waar velen de Graal noch kennen, noch begrijpen, zal de uiteenzetting over dit fris- sche, jeugdige werk. in echt Katholieken geest, begeesterend bovenmate, gewild door Z. H. E. den Bisschop, door velen ook bui ten onzen bond, vooral door hen, die met jeugd-werk te maken hebben, zeer op prijs gesteld worden. Het bestuur verwacht ook mede daarom een zeer groote opkomst. IN MEMORIAM MARIE SWART. Een trouw lid ie van ons heengegaan. Marie Swart is na een lang ziekbed tooh nog onverwacht overleden, luidde het doodsbericht. Hoe vele malen hebben wij niet in onze aankondigingen, hoe vele malen zelf niet hier in onze nog jonge rubriek kunnen schrijven: „onder leiding van Marie Swart". Ja onder leiding van haar, leidster was zij, een geboren leidster. En als zoodanig was zij onmisbaar! Dit heeft de Vrouwenbond, dit heeft „Ons Tooneel" voornamelijk het laatste jaar ondervonden. Zij heeft zich vele jaren daar geheel gegeven om met „haar clubje" onze avonden te kunnen opluiste ren, maar meer nog om de noodlijdende kassen van onze charitatieve onderafdee- lingen als „Hulp in de Huishouding" en „de Baby", waarvan zij penningmeesteresse was, maar ook andere te helpen. En die hulp was niet voor niets! Zij ging dan in haar werk op en zij ging daar zoo in op, dat zij zelfs het laatste jaar, toen zij ge noodzaakt was geweest wegens haar ver gevorderden leeftijd als regisseuse te be danken, het toch bij een uitvoering niet la ten kon om eens eventjes achter de coulis sen te komen kijken. Trouwens, wij hebben haar raad nog vele malen noodig gehad en zij hielp graag. Zij leefde geheel en al met onzen Bond mede. En met welk een ijverLees nog maar eens haar stukje „de Kermis" in onze rubriek van 8 November 1.1. ter opwekking tot hulp- verleening aan laatstgenoemde onderafdee- ling en gij voelt daar Marie Swart in aan, zooals zij was, streng en soepel, ernstig en vroolijk, maar bij alles voornamelijk een doel: goed te doea aan den armen even- in ensch ter eere Gods. Zij organiseerde als geen ander, zij lach te, jubelde en zong. Hier kan zij dat nu met haar koor niet meer doen. Maar zingen zal haar brave ziel, zingen met de engelenscha re voor God s troon, zingen, jubelen en bid den voor ona! R. I. P. MISS IE-N AAI VEREEN I GING „ST. FRANC ISCUS-XAVERI US". Het eerste lustrumfeest van onze missie- naai krans stond wel in het teeken van ve ler belangstelling. Bij de Kerkelijke viering, die 's Zondags te 9 ure in het St. Elisabeth-gasthuis plaats had, waar onze Geestelijke Adviseur de gezongen H. Mis opdroeg tot intentie on zer vereniging was geen plaatsje onbezet. Het was een intieme plechtigheid, we ge voelden ons zoo heerlijk één in liefde voor onze arme heidensche broeders en zusters. Bij het gemeenschappelijk ontbijt, dat hierna voor 57 werkende leden plaats had in het Zitagebouw heerschte een prettigen geest. Een pittig woordje sprak de Presidente tot allen en vooral tot diegenen die ook tegelijk het lustrum vierden van hun vijf jarig lidmaatschap als werkend lid. Ook onze feestavond was gezellig en druk bezocht. De jeugdclub was druk in de weer; wie niet meededen aan het blij spel dat gegeven werd, beijverden zich om leuke gekleurde bloemen te verkoopen die, behalve eenige heerlijke bonbons, ook nog een nummer bevatten waarop men een mooie prijs kon winnen. En nu zijn we weer met grooten ijver aan het werk gegaan om de beloofde zen dingen voor de Missionarissen klaar te krij gen. Zooals bekend is komt de damesclub iederen Vrijdagavond bijeen en de Jeugd club Dinsdag om de 14 dagen in het Zita gebouw, Pietersk. Koorsteeg. De eerstvol gende avond der Jeugdclub is op Dinsdag 19 Mei. Mochten er nog dames zijn die zich als werkend lid bij onze vereeniging willen aansluiten, worden gaarne op bovenge noemde avonden verwacht. B. v. OERLE-SPIERENBURG, secretaresse. Het geestelijk leven der Kath. vrouw als grondslag van haar actie. Lezing, gehouden door den Zeereerwaar- den Hooggeleerden heer Professor Féron op den Vrouwenlanddag te 's Bosch op 21 April 1.1.: „Het geestelijk leven van de Katholieke vrouw als grondslag van haar actie". Men kan de Kath. Vrouw op vele plaat sen werkzaam zien: als moeder, als sociale werkster ofwel als leidster. Men kan zich de katholieke vrouw voorstellen, gelijk men wil, altijd weer is de grondslag van alle actie het geestelijk leven. Spr. wil ons duidelijk maken hoe het geestelijk leven de wortel moet zijn van alle actie, hoe tenslotte ook weer het gees telijk leven de uitbloei, de bloesem is van alle actie, die wordt gevoerd. De wortel van al ons werk moet zijn, dat we ons bewust één weten in het mystieke lichaam van Christus. Christus wist, dat Hij 't hoofd was, Hij was zich volbewust van de groote taak, die Hij als Godmensch had, als Alfa van dat groote alfabet dat de wereldhisto rie is. Waar we ook leven of werken, moeten we weten, dat we één zijn in Christus en dat we in die eenheid iets moeten doen, moeten strijden, ons zelf moeten geven. Beeds Pius X heeft gesproken over deze eenheid en wees er de bisschoppen op, hoe zij dit hun geloovigen moesten leeren. Het eerste moet ge krijgen, aldus spr., ecn die pe bewustheid van eenheid met Christus. Roeping tot ecn koninklijk Priesterschap is ons tweede beginsel. Door Doopsel en Vormsel dragen wij het medemerkteeken mot den Priester. Door Doopsel en Vorm sel hebben wij een roeping van God te vervullen. Daarom moeten wij bidden en werken en offeren voor de gemeenschap, als echte priesteressen. Dat is geen denkbeeld van de laatste tijden. Alle groote Pausen hebben er de Chris tenen aan herinnerd, dat wij hebben te ge ven als Priesteressen. Het derde beginsel is, dat. ons leven moet zijn een liefdeleven. God vraagt het hoog ste in de mensch en het hoogste in den mensoh i6 de liefde. Die vraagt God voor Zich en voor den medemenseh. Dit zijn de drie pijlers, waarop onze brug van actie gebouwd moet worden. Het voor beeld van Maria moeten wij volgen in die nende liefde, die zich uit in het offer. Wij kunnen alle vrouwen missen, die komen om te heerschen, die niet komen om te offe ren, die niet komen in dienende liefde. Al len moeten we dienen, de zwakke, de zieke zoowel als de zom.aren en de onwetenden. Waarom moest Christus zulk een wreeden dood sterven? Omdat het lijden is de op positie van de zonde. Offers en dienen en lijden dat beteekent de oppositie van de zonde. Door het offer buigt men niet zijn knie, maar zijn hart. Dan steekt in het offer zoo'n schoon e uiting van de liefde. Omdat de mensck- heid te kort wae geschoten in liefde voor God, daarom gaf Ohristus de hoogste uiting van liefde in het offer. Willen we iets bou wen, waarop 'God kan neerzien als Zijn tempel, Can moet het offerbloed het cement zijn, waarop dit bouwwerk wordt opgetrok ken. Teveel bouwen wij mot hoovaardij, met egoïstische verlangens. En het is zoo men sch el ijk te offeren. Maar alléén het men- sehelijk offer brengt geen resultaten. Wie zielelevcn wil scheppen in de wereld, die moet weten, dat net offer bevrucht moet worden door de dauw der bovennatuurlijke genade. En daarvoor moeten wij bidden. Het uitgangspunt en 'het einde, het doel en het middel, het is alles geestelijke actie. Hoe moeten we dit nu verkrijgen. Van zelf krijgen kunnen we dit niet. Wilt- ge niet teleurgesteld worden, niet moedeloos zijn, dan moet ge geestelijk leven. Duizendmaal moeten we Paulus' epistel aan de Gorinthiërs lezen, waarin hij schrijft over de liefde. Spr. gaat na, hoe Paulus de ware liefde in die magistrale brief be schrijft en vraagt zich af, of ook wij de liefde bezitten, de liefde die geduldig maakt, die niet afgunstig of hoovaardig is en pronkzuchtig. De liefde is niets anders dan het liefde volle dienen van God. niets dan een innig geestelijk leven. Zoolang we liefhebben, is geen werk to zwaar, zoolang een kath. vrouw liefde heeft voor haar apostolaat, zal zij volhouden. En die liefde moet wor den aangekweekt. Wij moeten, wat we aan natuurlijke goed heid en spontaneïteit in ons hart dragen, dompelen in Christus' bloed. De ware liefde moet geput worden bij Christus. Wij komen er niet met natuurlijke goedheid te klein is het menschenhart. Het gebed moeten wij gebruiken als aan sterkend middel. Wie kijkt in de oogen van Christus, die wordt met moe. En dan het eucharistisch leven. De op leving in het geestelijk leven hangt nauw samen met het eucharistisch leven. Zonder de liefdo, die wij putten in de Eucharistie, zullen wij moe worden in onze actie. Als we dit gaan doen, zullen sommige dingen verdwijnen moeten. Dan verdwijnt de schijn, eerzucht, heersehzucht, afgunst en jalousie. Wanneer we zóó werken, werken we niet meer alleen door het woord, maar vooral door de daa/d. Wanneer wc zoo doen, dan zal de Kath. Vrouwenbond zijn plaats waar dig innemen tusschen de andere standsor ganisaties. Spr. eindigde met te wijzen op de ency cliek Rerum Novarum, waarin Leo XIII zijn hart uitschreef. Weer zou Leo XIII aan de katholieke vrouwen hetzelfde zeggen, wat hij toen aan zijn priesters zei: wij moe ten meer liefde schenken aan de wereld. Dan zal het gehenu worden opgelost met dat eene hoofdstuk uit de Corinthiërsbricf, wanneer we inzien, dat de liefde het voed sel moet zijn van onze daad. In een boeiende peroratie wekt spr. al len op tot een sterk eucharistisch leven, dat de kracht moet worden van de liefde, van alle"geestelijke actie. Zijne verrijzenis heeft ons verlossing ge bracht. 't Moet verkondigd tot de grenzen der aarde (Introïtus). Aan ons de plicht als verlosten te leven. Daarom niet alleen ge luisterd naar Christus' Leer, ter prediking waarvan Hij van den Vader was uitgegaan, maar ook leven volgens den Leer van Christus. Anders bedriegen wij ons /.elven. (Epistel). Laten wij in naam van Christus aan God, van Wien alle goed vooifckomt, vragen datgene, wat wij van Ohristus heb ben geleerd ook in beoefening te brengen. (Evangelie en Gebed). MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG zijn de drie Kruisdagen, in de taal der H. Kerk Biddagen genoemd. Zij zijn ontstaan in de 5e eeuw. Wegens de plagen waarmee in het Bisdom Vienne (Frankrijk) in 469 geslagen werd, beloofde de toen malige bisschop de H. Mamertus, met geestelijken en geloovigen jaarlijks een processie te houden op de drie onmiddel lijk aan het feest van O. H. Hemelvaart voorafgaande dagen. De overige Fransche bisschoppen volgden Mamertus' voorbeeld en in de 8e eeuw voerde Paus Leo III deze processie in voor geheel do Kerk. Onder de processie wordt de Litanie van Alle Heili gen gezongen.. Het doel is: Gods zegen af- ameeken over de vruchten der aarde. (vgl. Epistel, zegen; Evangelie, voedsel). MAANDAG, 11 Mei. Mis v. d. H. Gar.- gulphus, Martelaar: Protexisti. 2e geJbed en laatste Evangelie v. d. Kruisdag. Zie achter den 5d-e n Zondag na Pasehen. Kleur: Rood. Als de H. Mis v. d. Kruisdag gelezen wordt: Exaudivit (Zie in het Misboek achter den 5en Zondag na Pasehen). Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Gangulphus. Kleur: Paars. De Christen krijgsman Gangulphus lowam op last van Pepijn II naar West- Friesland om te strijden tegen den Friezen koning Radboud en den H. "Wulfram bij zijne prediking te beschermen en te onder steunen. Na volbrachte taak naar zijn land teruggekeerd, werd hij door zijn zedelijk diepgevallen echtgenoot vermoord DINSDAG, 12 Mei. Mis v. d. H. Nereus, Achilleus Domitilla en Pancratius, Marte laren: Ecce oculi. 2e gebed van den Kruis dag; 3e Concede (ter eere van Maria). Kleur: Rood. De heilige Nereus, Achilleus, dienaren van de H. Domitilla zijn te samen met hunne meesteres en hare moeder Play- tilla door den H. Petrus gedoopt. Aangeklaagd als Christenen werden -zij om hunne fiere geloofsbelijdenis verbannen naar het einland Pontia. Daar werden zij later gemarteld en ten slotte met een bijl onthoofd. Pancratius is als knaap van veertien jaren om zijn hardnekkig weigeren om aan de afgoden te offeren, onthoofd. WOENSDAG, 13 Mei. Vigiliedag voor het feest van 0. H. Hemelvaart Mis v. d. H. Ansfridus, Bisschop van Utrecht: Sta tuit 2e gebed v. d. vigilie; 3e v. d. kruis dag. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Vigi lie: Vocem (als op don 5en Zondag na Pasehen). 2e gebd v. d. Ansfridus; 3e v. d. Kruisdag. Kleur: Wit. Ansfridus was geboren „graaf van Leu ven". Zijne opvoeding ontving hij van twee Aartsbisschoppen, van wie één zijn oom was. Als twintigjarige kwam hij in den mi litairen dienst, waarin hij ook altijd ge ijverd heeft voor eer en deugd. Begunstigd door Keizer Ötto I. die voor Ansfried een bijzondere voorliefde had wegens zijne goede hoedanigheden, werd hij zeer spoedig een zeer machtig edelman in de Nederlanden. Hij sloot een huwelijk met Heres'wit, gravin van Strijen, die hem een dochter schonk Benedicta. Na den dood zijner eohlgenoote vatte Ansfried het plan op om in een klooster te streven naar hoogere volmaaktheid. (Benedicta was reeds Abdis in het klooster te Thorn). Maar keizer Otto verlangde, dat Ansfried de opvolger zou zijn van den gestorven Bis schop van Utrecht Balderik. Ansfried ver- IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN: Alles aJs in bovenstaande kalender, be halve MAANDAG.. Mis v. d. Z.Z. Julianus van Va-lle, Ladislaus van Gielniow en Vivaldus Belijders: Confiteantur. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Kruisdag; 3e Concede. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. H. Petrus Rc- galatus, Belijder: Caritas. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e v. d. Kruisdag. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. Hotels die in paketten vervoerd worden. Kilometer voor kilometer dringen de Franschen dieper de Zuidelijke Sa.hara in en dwingen de nomadiseerende Arabische stammen tot het aan'knoopen van vreed zame betrekkingen met Frankrijk. Nu zijn voor het gemak van regee- rin-gs ambtenaren, wachthebbende officie ren, kooplui en koene toeristen ook ho tels opgericht. Maar de moderniseering van het verkeer door de woestijn brenigt groote moeilijkheden met zich. De een zame herbergen moesten, om zoo te zeg gen in paketten in gedeelten, door de woestijn vervoerd worden. Ieder van deze paketten weegt ongeveer 200 pond en vormt een last voor een kameel. Tal rijke karavanen trokken in rijen van 45 dagen door het woestijnzand en brachten b.v. naar Timimoun, diep in het. Zuiden van Algiers, vele tonnen vensterramen, deuren, glaswerk, porcelein, linnengoed, meubels, keukeninrichtingen, electrischc installaties en andere voorwerpen, die in een hotel noodiig zijn. Wanneer het materiaal op zijn plaats was zag men zich tegenover de moeilijk heid geplaatst, om Europeesche hand- werkslui en arbeiders- te vinden, want de Negers wisten geen raad met het mate- I riaai. Goedschiks of kwaadschiks moesten de Fransche officieren der genietroepen er zich in bekwamen, want ook de bijge- loovige Arabieren uit deze streken wil den uit vrees voor de kwade hand niets te maiken hebben met de teekeningen en de plannen der Europeanen. Zij waren alleen bereid om steenen voor de muren te bakken en de stammen der dadelpal men to vellen, die voor de balken en het houtwerk van het huis gebruikt werden. De nieuwe expeditie naar Atlantis. Reeds duizenden jaren houdt men zich telkens weer opnieuw bezig met het vraagstuk over 'het werelddeel Atlantis, dat eens tueschen Europa en Amerika ge legen moet hebben en tengevolge van ge weldige natuurrampen om zoo te zeggen hals over kop in de diepte der zee ver dwenen is. Reeds Plato maakte, naar aanleiding van Egyptische overleveringen melding van dit legendarisch land. Langen tijd beschouwde men zulke vertellingen eenvoudig als sprookjes. Pas den laatsfcên tijd begint men, op grond van verschillende ervaringen meer en meer tot de overtuiging te komen, dat er aan zulke ongelooflijk klinkende be richten uit de oudheid in den regel wer kelijk ware gebeurtenissen ten grondslag liggen en men is nu ook van meening dat dit ook het geval is bij de vertelling over het verdwenen werelddeel Atlantis. Om dit probleem zoo mogelijk tot op lossing te brengen, ie- de Fransche Aca demie voor kunsten en wetenschappen te samen met de Carnegie-stichting van plan een gemeenschappelijke expeditie uit te zenden, om een onderzoek in te stellen naar dit verdwenen werelddeel. Het schip, dat men 'hier voor denkt te gebruiken, zal geneel volgens een bepaald systeem gebouwd worden, waardoor het mogelijk zal zijn, een grondig onderzoek te doen van den zeebodem. Voor hetzelfde doel wordt gebruik ge- i maakt, van een speciaal daarvoor zette zich. Hoe zou hij, de militair, de j vaardigde duikerklok, die den vorm heeft Bisschopsstaf kunnen voeren#Hjj^ moest van een lift, waarvan de wanden groo- N.B. In deze week dagelijks Gloria. Van af Donderdag ook Credo. Tot en met Woensdag Prefatie van Paschen. Vanaf Donderdag Prefatie en het gebed „Com- munioan-tes" van Hemelvaart, ZONDAG, 10 Mei. Vijfde Zondag na Paschen. Mis: Vocem. 2e gebed v. d. over brenging v. d. H. Bavo; tie v. d. H. Anto- nius; 4e v. d. H.H. Gordianus en Epima- chus, Martelaren. Credo. Kleur: Wit. Christus' overwinning op den dood bij evenwel zwichten en na zijne H. Bis schops-wijding aanvaardde hij het. bisschop pelijk bestuur, dat voortreffelijk geweest is. I Het godsdienstig leven zijner onderda- nen werd bevorderd zeer krachtig door I eigen voorbeeld. Veel heeft hij hersteld, I wat door de invallen der Noormannen ver- I woest was. Veel deed Ansfried ook om j zijn Bisdom tegen de Noormannen te be- j schermen. De H. Bisschop overleed in de door hem gestichte Abdij Hohorst bij Amersfoort den ?en Mei van het jaar 1000. Zijn stoffelijk overschot werd bijge zet in den St. Maarten te Utrecht. DONDERDAG. 14 Mei. Feestdag van 0. H. Hemelvaart. Geboden te vieren als Zendag. Mis: Viri Galilei. Kleur: Wit. Wij gelooven, dat Christus ten hemel is opgeklommen. Geve God, dat wij, die nog in het lichaam op aarde verblijven, met onzen geest zijn in den hemel. (Gebed). N.B. Na het H. Evangelie wordt de Paaschkaars uitgedoofd om zinnebeeldig voor te stellen, dat. Christus ten hemel is opgeklommen. (Evengelie). VRIJDAG, 15 Mei. Mis v. d. H. Joannes Baptista de la Salie, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf. Kleur: Wit. De H. Joannes, kanunnik der Kathedra le kerk te Reims, is de heilige van het christelijk onderwijs. Vooral heeft hij door de stichting der Congregatie v. d. Broe ders der Christelijke scholen gezorgd voor het onderricht in den godsdienst en goede zeden aan de arme kinderen van het volk. ZATERDAG, 16 Mei. Mis v. d. H. Ubal- dus, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e ge bed v. h. octaaf. Kleur: Wit. De H. Ubaldus, reguliere kanunnik v. d. H. Angustinus, was een toonbeeld van christelijke zachtmoedigheid. Niet alleen verdroeg hij de ernstigste beleedigingen, maar toonde zelfs tegenover zijne belee- digers de grootste welwillendheid. tondeels uit dik glas bestaan en mee men zelfs tot. op den bodem der zee wil afdalen, tot diepten, die tot nu toe nog door geen levenden mensch bereikt werden. Het. inwendige van deze nieuwe soort duikerklok bevat een laboratorium roet schijnwerpers- en filmapparaten, waardoor het mogelijk zal zijn, nauwkeurige opna men van don zeebodem te maken. Men zou baast geneigd zijn, dit. plan naar het rijk der fantasiën te verwijzen, ;ndien de naam der beide 'hoogstaande wetenschap pelijke vercenigingen niet een waarborg waren voor den ernst waarmede men dit onderzoek heeft opgevat. Wanneer deze onderneming gelukt, zal het alle resultaten van vroegere expedi ties ver in de schaduw stellen. De Islam en de muziek. Het vierde jaarcongres van do Ver eeniging „Assam Tshaat I-Islam", het kortgeleden in Dibrugarah gehouden werd, stond in he.t teeken van heftige debatten, over de vragen van den Pur dah en de toelating van muziek bij -gods dienstige oefeningen. De orthodoxe partij was van meening, dat de Moha-mmedaan- sche godsdienst de muziek niet veroor loofde, .terwijl de jongere mannen, die er een moderne meening op na honden, tot bewijs van het tegenovergestelde voor beelden uit de geschiedenis van den Ts- lam aanhaalden, om aan te toonen. dat de Profeet de muziek wel toestond. Ten slotte kwam het. tot een compromis, vol gens hetwelk alleen zulke muziek verbo den werd die door de overheid onwaardig geoordeeld word.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6