...spel ifeis ZATERDAG 9 MEI 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 NOORDWIJK. Patronaat. Op do bijeenkomst van Donderdagavond van liet Jonigie.ns-pa.tro- n-aat mankeerde begrijpelijkerwijze niemand der leden, daar dit tooh was de groote, jaarlijks terugikeercnde avond, waarop den jongens de door hen behaalde prijzen in het afgoloopen jaar werden uitgereikt voor trouw bezoek, kaart- en sjoel wedstrijd en meerdere spe'en en last, not least voor de trouwe spaarders op de Patronaats-spaar- banlk en voor het broeien van bolgewassen, waai*van de resultaten op de laatstgehouden Bloennien-tentoonsite'Ming Februari zoo schitterend waren. In een opwekkend speech je ran den Zeereerw. Directeur Kap. Heemskerk reikte deze de vele en mooie prijzen uit den wensch hierbij uitende, dat vooral de prijzen voor het trouw bezoek aan het Patronaat en Congregatie ook geduren de» de zomermaanden voor een ieder een priikike zouden zijn steeds trouw de bijeen komsten en oefeningen bij te wonen. Nog deelde Z.E. mede dat Zondag a s. de nieu we loden hun opdmaoht zouden deen, welk vooraf gaat door een algemeens H. Coimimu- nie voor alle leden na de H. Mis van 7 uur, waarna- gemeenschappelijk ontbijt in het J uveniaait. In het verdere verloop van dezen a-vond werden de 120 jongens eenige tnaetatie's verschaft onder het genot van enkele voor de jongens leuke films, met a!s hoofdfilm de prachtige Loinrdes-film. Het geheel was voor de jongens èn voor de aanwezigen een recht aangename avond, welke te onge veer 11 uur door den Eerw. Direct euir met- den Ch-r. groet werd gesloten. UIT DE KUNSTREEK NIEUWVEEN Eierveiling. Donderdagavond te acht uur, had in café Schreuder een vergadering plaats, uitgeschreven om, zoo er bestaansmogelijkheid mocht wezen, tot definitieve oprichting van een eierveiling te Nieuwveen over te gaan. De edelachlb. heer J. W. Geesink, voorz. van hei voorloopig bestuur, opent de vergadering en heet de pl.m. 40 aanwezigen welkom. Spr. tetreurt dat de heer Jonker uit Ter Aar, die een inleiding met lichtbeelden over pluimvee- leelt zou houden, wegens ongesteldheid ver hinderd is. Spr. gaat na de wenschen die vroe ger geuit zijn om tot oprichting van een eier veiling te besluiten. Tot een daad is het echter tot nu toe niet gekomen en spr. acht zich thans de tijd rijp om tot oprichting over te gaan. In Zevenhoven was de omzet verleden jaar 16.000 en in Leimuiden is de veiling over den kop. In de vergadering gaan stemmen op, of alleen èieren geveild mogen worden. De voorz. zegt dat alle land- en tuinbouwproducten ge veild mogen worden; in Zevenhoven worden zelfs kinderwagens geveild, aldus de voorz. De heer P. Wijfje wijst in verband met de eieren op het nut van een schouwapparaat. Spr. raadt voorts aan te zorgen voor goede kwaliteit, schoone eieren en sorteering naar kleur en grootte. De heer J. Roovers leest een begrooting voor, waar, volgens hem, op gerekend kan worden. Hij kan echter met die cijfers niet eens de onkosten dekken. De heer Wijfje meent, dat de heer Roovers te weinig aandacht schenkt aan de producten, die naast eieren ter veiling komen, als: kaas, boter, bloemen, ko nijnen, kippen, etc. Op advies van den burgemeester wordt een concept-reglement voorgelezen, dat nieuwe op merkingen naar voren brengt. De heer Wijfje z;et graag een commissie benoemd, wier leden hun eigen wijk bewerken en met de zoo aan- cworven leden later een vergadering belegt. De heer B. van Leeuwen vreest, dat met een commissie het eind zoek is, en de aanwezigen met hem de oprichting niet zullen beleven (Gelach!) Op de vraag van den voorz. geven zich dan 28 personen zich als lid op, en staat de ver- eeniging op 'vaster basis. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wordt het voorloopig be stuur in zijn geheel herkozen. De heeren Gee- sing en Roovers bedanken echter voor een be stuursfunctie, zoodat zitting houden de heeren: D Joha, J. Zeveld, J. Bulk, P. Wijfje en H. v. Leeuwen Dz. Volgt een korte bespreking van het regle ment. Over het percentage aan veilingkoslen bestaat meeningsverschil. Voorgesteld wordt om hen, die hun producten zelf op de veiling brengen 4 pet. aan veilingskosten te laten betalen, die hun waren door den ophaler la ten afhalen, storten 6 pet. De heer Wijfje wil de kosten op 6 pet. zetten en alles laten af halen. In café Schreuder zal geveild worden. De heer Wijfje raadt aan dat ieder lid zijn eigen eierkisten heeft met een uniforme maat, hetgeen het schouwen der eieren vergemak kelijkt. De burgemeester denkt dat de veiling zich best zal kunnen bedruipen. Spr. hoopt te mo- en rekenen op een omzet van f 8000. Aan vei lingskosten zou dat geven 320. Spr. meent op 80 aangesloten leden te kunnen rekenen, die 1 contributie per jaar betalen. De niet- aangesloten veilers betalen 2 pet. veilinskos- ten meer. Nog veel komt die avond ter sprake. Be sloten wordt tenslotte op Donderdag 21 Mei, 's avonds te half negen (n. tijd) voor het eerst te veilen. De nog hangende moeilijkheden zul len in de voorafgaande weken door het bestuur worden opgelost, die aan alle kippenhouders dezer dagen een circulaire zal toezenden ter invulling, waarbij zij zich tevens als lid nog kunnen opgeven. Tegen half tien werd de zeer geanimeerde vergadering door den burgemeester gesloten. Voorts vernemen we, dat het bestuur der veilin, de functies als volgt heeft verdeeld: le voorz*: D. Joha, 2e voorz.: J. Bulk; secretaris boekhouder Herm. v. Leeuwen Dz. en penning meester J. Zekveld. De kap afgerukt. Vrijdagmiddag reed een vrachtauto van de koekfabriek „De Linde boom", zoo dicht langs de boomen voor de smederij van de gebrs. Stichter, dat de kap iii zijn geheel van de auto werd losgerukt. ZEVENHOVEN Botsing. In Blokland botste een motor rijder tegen een aulo op; hij bekwam verschei dene hoofdwonden. De raad dezer gemeente kwam gisteravond te 8 uur in openbare vergadering ten gemeen tehuize bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester van Wijnbergen. Wethouder Tromp is afwezig. In behandeling komt het voorstel de i ge meente te doen toetreden als donatrice a 25 van den Bond Heemschut. Dit bureau zal uit- siuitend architectonische leiding geven, waar door het belang van de verschillende bouw- aanvragers gediend wordt. In eenige gevallen werd reeds zonder verhooging van de bouw kosten een belangrijk beter gevelaanzien ver kregen, zeer tot ingenomenheid van de bouw- aanvragers. Het voorstel wordt aangenomen. De brandmeesters verzochten het salaris van Jen opperbrandmeester van 25 tot 100 te verhoogen. Tevens zouden zij gaarne zien, dat de vergoeding van 25, welke de brandweer jaarlijks voor kosten van vergaderen enz. ont vangt, verhoogd werd tot 100, omdat dit be drag te laag is om die kosten te dekken. B. en W, stellen voor overeenkomstig te besluiten. De heer Schrama vindt het aantal brand meesters te groot. De heer Segers bespreekt de uitkeering bij eventueele ongevallen. De voorz. zegt toe, bij eventueele vacature geen nieuwe brandmeesters te zullen aanstel len Het voorstel wordt aangenomen. De raad besluit aan de heeren Gebrs. Mole naar te Lisse, voor de stichting van woonhui zen een perceel bouwterrein te verkoopen ge legen langs de Tulpenstraat, ter breedte van pi.m. 40 M. en ter diepte van ongeveer 30 M., tegen den prijs van 4 per M2. Betreffende de architectuur moet met B. en W. overeenstem ming verkregen worden. Aan den heer Wetter te Lisse wordt voor hetzelfde doel aan de Tulpenstraat 420 M2. verkocht, evenzoo tegen 4 per M2. De raad besluit voor de verbetering van een bocht in de Akervoordelaan binnen de ge meente van den heer G. v. d. Zon te Lisse te koopen ongeveer 160 M2. grond tegen den prijs van 2 per M2, vrij van huur en lasten. Dan komt in behandeling Tewerkstelling van gemeentewege. B. en W. schrijven aan den raad: Door verschillende omstandigheden duurt de periode van werkloosheid dit jaar aanmerke lijk langer dan vorge jaren en nog is niet te voorzien, wanneer daaraan een einde zal ko men. Daarin vonden wij aanleiding aan de werkgevers in deze gemeente een schrijven te richten, om tot de opheffing van de werkloos heid zooveel mogelijk mede le werken. Of schoon wij vertrouwen, dat ons beroep op hen niet tevergeefs is, mogen wij er toch niet op rekenen, dat de resultaten dadelijk zoo merk baar zulien zijn, dat van onzentwege geen maatregelen zijn te nemen. Zooals u bekend is, is met de naburige gemeenten: Hillegom, Sas- senheim, Voorhout, N&ordwijkerhout en Noord- wijk om .overeengekomen de werkverschaf fing op 15 April j.l .te doen eindigen. Was deze datum toen niet te handhaven; een juiste defi nitie voor „werkverschaffing" en „uitvoering van gemeente-werken" schijnt bovendien nog niet gevonden te zijn, althans is de toepas sing van de overeengekomen regeling in de samenwerkende gemeenten nogal verschillend. Ons stellende op het standpunt van „uitvoe ring van gemeente-werken kunnen en moeten wij thans zelfs breken met het alhier tot nu toe gevolgde stelsel van drie dagen tewerk- stellin. Op verschenen 1 Mei hebben n.l. opge houden de uitkeeringen uit de werkloozenkas- sen. Werkten werkloozen gedurende drie da gen per week. dan ontvingen gehuwde arbei- ders uit die kassen een uitkeering van 5.10 per week, zoodat hun inkomsten bedroegen 12.60 uit werk en ƒ5.10 uitkeering uit de kas sen, is 17.70 per week. Na 1 Mei zouden dus I slechts de inkomsten van 12.60 per week ge- bleven zijn, ware het niet, dat wij reeds de GEMEENTERAAD VAN LISSE vrijmoedigheid genomen hebben, maatregelen te nemen. Dat een inkomen van 12.60 per week, vooral na een lange periode van werk loosheid, voor een gezin geheel onvoldoende is, behoeft geen uitleg. Hierin moet o.i. tegemoet gekomen door uitbreiding yan de tewerkstel ling. Evenwel mag deze uitbreiding den over gang naar de particuliere arbeidsmarkt niet in den weg staan en moet zij zich bepalen tot de noodzakelijke instandhouding der gezinnen. Aangezien de tewerkstelling naar behoefte zich echter moeilijk laat regelen volgens bin dende voorschriften, zien wij ons gaarne ge machtigd haar tot 4 of 5 dagen per week uit te breiden voor die gezinshoofden, die daar voor in aanmerking komen. Om zulks te kun nen beoordeelen, hebben wij den werkloozen opgaven gevraagd van hun gezinsinkomsten en aantal kinderen beneden den 15-jarigen leef tijd. De heer Noorland geeft zijn tevredenheid te kennen over dit voorstel, dat getuigt van een goed inzicht en een juist beleid. De verande ring was hoog noodig en de verschillende or ganisaties hebben er aan meegewerkt De heer Schrama sluit zich daarbij aan. De heer Verduyn vraagt waarom ook in dit geval riet samenwerking met de genoemde gemeen ten is gezocht. De voorz. antwoordt, dat daaraan een prac- tisch nut was verbonden, omdat het voorstel toch aangenomen moest worden, ongeacht sa menwerking. Wethouder Warmerdam brengt den burge meester dank voor zijn medewerking bij dit voorstel ondervonden. De heer A. H. Schrama vraagt, waarom Hil legom 40,000 voor werkverschaffing krijgt. De secretaris deelt mede, dat dit in verband s'aat met de financieele verhouding. De heer Noorland vraagt hoe het met de ar beidsbeurs staat. Daarover is niets meer ge hoord. Wethouder Warmerdam merkt op, dat hier ook het wachten op het rijk is. De raad neemt de voorstellen met algemee ne stemmen aan. Verder wordt besloten een geldleening aan te gaan van 125.000 zijnde een gelijk bedrag als voorschot verleend aan de Woningbouw vereniging „Volksbelang" te Lisse, voor de stichting van 36 arbeiderswoningen, onder be paalde voorwaarden. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur wordt goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat in overeenstem ming met de Wegen-commissie, de Zwartelaan met een Termac-dek bedekt zal worden. Den heer Noorland deelt de voorz. mede, dat er geen vaste regeling zal komen +oor een huldiging van gemeente-ambtenaren en werk- De electrisehe tram. Bij de rondvraag brengt de heer Sobels de tramplannen van de N. Z. H. T. M. in bespre king. Er dreigen gevaren, omdat de edectrische tram door te smalle straten moet. Spreker zou er bij de regeering op aan willen dringen op andere wijze in dit vervoer le voorzien. De heer Noorland deelt .die bezwaren niet, omdat de lijn veel buiten het dorp zal gaan. Wij moeten de plannen juist toejuichen. De heer Sobels irerkt op, dat de duur van het traject even lang zal zijn en dat men er feitelijk niets op vooruit gaat. De bussen doen beter dienst. De voorz. zegt, dat er reeds een beslissing is en dat men te laat is met opmerkingen. De heer Segers zou de eisch willen stellen, dat de grond tusschen de rails bestraat moet worden. De heer Kuipers vraagt het voetballen op straat te doen verbieden. De voorz. antwoordt, dat zulks verboden kan worden, als er terreinen voor de lieve jeugd zijn, waar ze haar beenen moe kan loopen. De vergadering wordt daarna gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Mishandeling. Door G. V. is bij de poli tie aangifte gedaan tegen J. M. voor het feit, dat M. zijn 15-jarig zoontje had mishandeld. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden. Een broche een belasting- plaatje een heerenportemonnaie met inhoud een portemonnaie met inhoud. i WOERDEN Onze Parochiekerk. De beschildering van het priesterkoor onzer parochiekerk door den heer J. Vaeszen te Den Haag, is voltooid. De beschildering is zeer e'emmingsvol, terwijl de met groote zorg ge kozen kleuren uitmunten door fijnheid en be zadigdheid. Met genoegen vernemen we, dat nu een aanvang zal gemaakt worden met het kruis der kerk. Hopen we, dat de benoodigde middelen verkregen worden, om het geheele interieur der kerk te voltooien. Gemeenteraadsverkiezing. De candidaten- lijst der C.-H. Partij voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen ziet er als volgt uit: 1. F. Kalsbeek, 2. K. E. Roseboom, 3. G. Sonne- veldt, 4. H. Brunt Jzn., 5. J. F. Fahrenhorst, 6. W. C. Cnossen, 7. A. v. Dommelen, 8. G. v. Eyk, 9. U. J ten Hoeve, 10. C Burggraaf, 11 H. M. v. Zanten. Jubileum. De heer J. M. Hamoen, alhier, in dienst bij de Nederlandsche Staatsspoorwe gen, herdenkt op Vrijdag 15 Mei a.s. zijn 25- jarig ambtsjubileum. Personalia. Mej. M. de Gier slaagde de zer dagen voor het examen afgenomen door de Ned. Vereeniging voor modevakscholen. Boete. Een bakker te dezer stede, die zich indertijd aan bedreiging had schuldig ge maakt toen ambtenaren der arbeidsinspectie kwamen controleeren, stond te Utrecht terecht voor den politierechter. De eisch was ƒ40 of 40 dagen. Uitspraak 19 Mei a.s. INGEZONDEN STUKKEN Een nieuw raadhuis te Katwijk? Zoo stond dan deze week in diverse bla den met enkele sdimpe'-e woorden de mede- de ellng, dat bet bouwen van een me uw raadthuis te Kat.wijk zou wordien aanbe steed en voordat wij ons deze kiwe<stie eigenlijk eens goed gerealiseerd hebben, is ailïes reedis in kannen en kruiken. Ja. indien er ooit een beski.it is genomen dat minder de werkelijke instemming had Aam de burgerij, dan is het zeker wel deze raadibuisikwestie, waarover in den raad reedis heel wat stof is opgewaaid. Is de-ze groote niltgave in de tegenwoor dige slechte tijden nu wel gerechtvaardigd vraag ik mij af Het is hier ook niet in de eerste plaats de kwestie, of het geld al dan niet aanwezig is, maar of deze uitgave, economisch bezien, verantwoord is. Ik vraag mij dan verder af, waar dat geld nu vandaan zal moeten komen. Met de ree- derijen, onze boofdibron van inkomsten, is het toch waarlijk nog lang geen rozengeur en maneschijn; velen zueilvben nog onder den last der na-oorlogisobe jaren. Overigens heeft, zooals uit belastingopgaven is geble ken, de Katwijksehe bevolking heit Laagste inkomsten-cijfer van heel Zuid-Holland. Indian men nu toch werkelijk den tijd gunstig(achit om eens wat geld uit te geven, waarom wordt het dan vooral in de huidige omstandigheden niet besteed aan productieve arbeid? Ls het no werkelijk noodiig in de allereerste plaats ter wille van een weinig ruimte-gebrek, een nieuw raad huis te zetten? Er ware hier voorloopig nog wel andere geschikte oplossing te vinden- Er zijn nuttiger onderwerpen, die de volle aandacht vragen dan deze raadbiiiisikwestie. Het is mij een raadsel, hoe on den deze zoo belangrijke zaak ten slotte zonder slag of stoot onder den hamer lie ten doorgaan. Het. wil mij voorkomen dat het den huiddgen, zittenden heeren te veel aan een houwast, een ruggesteun ontbreekt, gezien de ccanedie die daaraan is voorafge gaan (78, 87, 78, 150), anders zou dit niet. zijn voorgekomen. Alvorens aan deze m.i. onverantwoorde lijke uitgave z'n votuim te hechten: zou men verstandig gedaan heiben eerst eens in het z.g.iii. „Zuidend" goed te gaan zien (bij voor keur bij regenachtig weer) welke woning toestanden daar nog heerschen. Die vieze slapjes, steegjes, de hoogst gebrekkige rioileerinig entz. enz. in aanmerking nemende, zou men zeker met een algeheel saneerings- pla.n zijn gekomen. Daaraan is heit geld goed besteed, maar niet aan enkele ruime re kamers voor de gemeente-staf. Het is trouwens in 't geheel niet noodig dat alles onder een dak wordt gebracht. Maar genoeg hierover. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald, en ik hoop dat dit gezegde nog van toepassing aal worden ten aanzien van den bouw van het raadhuis. Katwijkers, let op Uw soeck Met da nk voor de plaatsing, hoogachtend, EEN BELASTING-BETALER. STADSNIEUWS BESTRIJDING VAN ZWENDEL-PRAKTIJKEN. Gaarne geef ik gevolg aan den vriende lijken aandrang om iets mede te deelen om trent de ervaring, in Leiden opgedaan bij den met zeer goeden uitslag bekroonden strijd tegen de misstanden in het afbeta lingsstelsel, voorzoover die den naai machinehandel betrof. Reeds vóór geruimen tijd wezen de door den Rijksagent der Reclasseering te Leiden ingestelde onderzoeken, verduisteringsza ken betreffende, uit, dat men aan oncrediet- waardigen op een onverantwoordelijke wijze luxe artikelen in huurkoop had la ten opdringen. Bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland werden vanuit den bona fide handel ernstige klach ten gehoord over de verkoopsmethode in den naaimachinehandel, terwijl ook op het spreekuur van de vereeniging „Protes- tantsch Bureau voor Sociale Adviezen" te Leiden, arbeiders zich kwamen beklagen over de wijze, waarop agenten van afbeta lingszaken hen met schoone voorspiegelin gen allerlei artikelen hadden „aange smeerd". Mr. P. G. Knibbe, Secretaris van de Ka mer van Koophandel, de heer P. C. G. A. Wijkmans, Secretaris-penningmeester van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen te Leiden en. ondergetee- kende, le Secretaris van genoemde vereeni ging, besloten te trachten de onoirbare praktijken tegen te gaan. Het gelukte spoedig een commissie te vormen, waarin als leden zitting namen de heeren: Mr. F. H. van der Tas, G. J. M. J. Molkenboer, (onder-voorzitter van de Ka mer van Koophandel), mr. P. A. van Too- renburg, (secretaris van den Armenraad te Leiden), P. A. van Aggelen, (directeur van de Gemeentelijke Bank van Leening), J. F. de Ren, (voorzitter van het Protes- tantsch Bur. voor Sociale Adviezen), J. P. Creyghton, (voorzitter van de St. Vincen- tiusvereeniging) en C. R. L. Oostveen, (ad junct-directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken te Leiden). De heer W. G. Weyers, chef van de re cherche te Leiden, woonde namens den Commissaris van Politie, alhier, enkele vergaderingen bij en was de Commissie van dienst met zijn practische adviezen. Mr. P. G. Knibbe ^rad als voorzitter van de Com missie op en ondergeteekende als secre taris. De samenstelling van de Commissie kan bijzonder goed geslaagd .genoemd worden; hare leden kenden niet alleen de Leiasche toestanden van A. tot Z., doch ook het ver leden van de meeste huurkoopers. De Commissie besloot zich voorloopig alléén tot den naaimachinehandel te bepa len, teneinde althans op één terrein zoo volledig mogelijk te worden ingelicht. Het publiek maakte druk gebruik van de gelegenheid tot het verstrekken van in lichtingen. Het is opvallend, dat het tegen één be paalde Maatschappij klachten „regende". De credietgeefster vertrouwde haar pro- duoten in huurkoop toe aan paupers, in wier woningen een blind paard geen schade kon aanrichten. De gevolgen va-n deze hoogst onverantwoordelijke wijze van cre- dietverleening bleven niet uit; vele naai machines werden verduisterd! Geconstateerd werd, dat een groot aan tal huurkoopovereenkomsten niet waren gebaseerd op consumptieve behoeften, doch dat de oorzaken van het aanschaffen van een naaimachine dikwijls te vinden was in door werkloosheid en andere moeilijke om standigheden veroorzaakte geldnood. De colporteurs gaven den huurkoopers adres sen op van een Leidschen koopman in naai machines, die deze artikelen grif opkocht, zonder navraag naar de herkomst daarvan te doen Ter illustratie van de wijze, waarop men „zaken deed" moge ik vermelden, dat men leverde aan een minderjarige, die wegens verduistering kort geleden voorwaardelijk was veroordeeld; op naam van een onge- huwden man, die n.b. op sterven lag; aan een oude vrouw die geen naaimachine kon hantecren aan een stokdooven jongen, die de machine per abuis kocht voor een oude moeder, enz. enz. Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: de Graaff Kist, Poortman en Timmermans. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Cegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoeid 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. Een Toiletgeheim. 'V^en bruikt; alle crèmesjolijVen min of meer de huid liggen. AlISgn „Zij"-Q^eme wordt volkomen in de huiif «pgerj^men, zoodat niemand kan zien dfctU -^ême gebruikt heeft, terwijl de huidVar ^och soepel door wordt en fraai van teigC 4944 Men ging zelfs zóó ver, dat op afbetaling geleverd werd aan lieden, van wie de ver- kooper wist, dat. zij reeds vroeger huur koopartikelen hadden verduisterd 'en* ver trouwde zelfs aan deze binnen korten tijd meerdere machines in huurkoop toe. Des ondanks beweerde de credietgever, dat vóór het afsluiten van elke huurkoopover eenkomst op behoorlijke wijze nauwkeurig naar de credietwaardigheid van de aspi rant-klanten werd geïnformeerd. Commen taar overbodig! Teekenend is het, dat op de avonden, waarop de Commissie zitting hield en dat op het spreekuur van den Iiijksagent der Reclasseering, juist een reiziger van de be trokken maatschappij in de omgeving van de Arbeidsbeurs, liet Bureau van genoem den Ambtenaar, had post gevat; dank zij de tijdig door den Commissaris va>n Politie te Leiden genomen maatregelen, kon ech ter niet verhinderd worden dat talrijke klachten werden ingediend. De reizigers deden den koopers allerlei fraaie beloften, doch de nakoming daarvan liet steeds op zich wachten. Werd de cre dietgeefster op die beloften gewezen, dan verschool zij zich achter de onbevoegdheid van de reizigers om haar te verbinden. De colporteurs betaalden geregeld uit hun eigen zak de eerste afbetaling, het geen zeer wel mogelijk werd gemaakt door dat zij na het sluiten van den verkoop de provisie grootendeels kregen uitbetaald. Ik mag niet verzwijgen, dat zelfs fatsoen lijke colporteurs, vooral toen de werkloos heid groot was en de koopkracht van de arbeiders enorm daalde, soms wel in de verleiding werden gebracht om minder op de solvabiliteit va-n de aspirant-koopers te letten. Het- is geen verbazingwekkend feit, dat bij gemis aan voldoende controle, trans acties tot stand kwamen welke niet door den beugel konden. Dat geen behoorlijk toezicht op het on dergeschikte personeel werd gehouden, staat onomstootelijk vast; hoe zou levering van naaimachines bij aantalle-n in sloppen en stegen, anders mogelijk zijn? Bij verduistering geraakte de kooper evenwel juist in de macht van den huur- verkooper en van diens vaak minderwaar dige agenten, waardoor de betalingen ver zekerd werden. Het is algemeen bekend dat lieden, van wie geen incasso-bureau kans ziet óok maar iets los te krijgen, on gekende vrees voor de Justitie koesteren j en dat een simpele bedreiging met een I klacht vaak voldoende is om hen met geld over de brug te doen komen!! I Zelfs drong de credietgeefster bij de Ju- stitie aan op een voorwaardelijke veroor- I deeling, met het oog op de bijzondere be palingen, dat de afbetalingen moesten wor den voortgezet. Hierdoor werd de Reclas- I seering het onbezoldigd incasso-bureau van den minder scrupuleuzen verkooper! De 1 Commissie heeft het daarom zeer toege- juicht, dat de Haagsche politierechter in November 1929 een verdachte, die terecht stond wegens verduistering van een naai machine, een voorwaardelijke straf, zonder de bijzondere voorwaarde om met. betaling door te gaan, heeft opgelegd. Z.E.A. gaf daardoor duidelijk blijk zich er niet voor te willen leenen om ten behoeve van be paalde termijnzaken „boeman" te spelen. Wij zien gelukkig, dat de huurverkooper, wiens klant zich aan verduistering schul dig maakt, veel minder dan voorheen op den Strafrechter kan steunen. Den laat- ffben tijd worden geregeld den verdachten geen bijzondere voorwaarden ten aanzien van de betaling van het verduisterde, op gelegd. Ten aanzien van beleening is het ver meldenswaardig, dat vele huurkoopers ten onrechte meenen dat, zoolang zij de afbeta lingen voortzetten, zij zich niet aan een strafvervolging bloot stellen. In verschil lende gevallen was stille armoede een der oorzaken van 'het delict en ging men tot beleening over, in de helaas niet verwe zenlijkte hoop, tijdig het onderpand te kunnen inlossen. Aan den momenteelen geldnood werd daardoor wel op een bij zonder noodlottige wijze tegemoet geko men 1 Hoewel de credietgeefster, tegen welke zooveel klachten waren ingekomen, reeds korten tijd na het verschijnen van de pu blicaties een onderhoud had met den voor zitter der Commissie, den heer mr. P. G. Knibbe, werden de onverantwoordelijke le veringen op denzelfden laakbaren voet voortgezet. Zoo leverde men b.v. op afbe- laling aan een steuntrekkende, die „op een schoen en een slof" uit het buitenland niet zijn vrouw naar Leiden was komen loopen en aan een failliet, over wien de polilie i een boekje zou kunnen open doen; wel een

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2